Stres, nieuwaga, pośpiech – to tylko niektóre z czynników przyczyniających się do tragicznych w skutkach wypadków, które zdarzają się w zakładach stolarskich. Aby je zminimalizować, Felder Group opatentował innowacyjne rozwiązanie, które nagrodzono Złotym Medalem na tegorocznych targach DREMA.
Każdy przedsiębiorca zajmujący się szeroko pojętą obróbką drewna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy na pilarkach. Czasami wystarczy zaledwie ułamek sekundy, chwila rozproszonej uwagi i brak koncentracji, by doszło do wypadku. Dlatego właśnie powstał PCS, czyli Preventive Contact System – rozwiązanie, które skutecznie chroni dłonie przed zranieniem.
Precyzyjny i skuteczny
Wszystkie nowoczesne pilarki stołowe oraz formatowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami DGUV (Niemieckiego Zakładu Ubezpieczenia Wypadkowego), muszą być wyposażone w standardowe urządzenia zabezpieczające, takie jak klin rozszczepiający i osłona górna tarczy piły. Od kilku lat dostępne jest ponadto rozwiązanie techniczne, które poprzez błyskawicznie działającą blokadę tarczy piły skutecznie zapobiega obrażeniom ciętym, jednocześnie powodując przy tym uszkodzenie tarczy piły i agregatu pilarki. Powstające przez to koszty naprawy to cena, którą trzeba zapłacić za ochronę przed utratą palców. Innowacja od Felder Group radykalnie zmienia ten stan rzeczy.
– PCS został zaprojektowany w wyjątkowo precyzyjny, a jednocześnie skuteczny sposób – mówi Rafał Szandecki z Felder Group. – Na targach DREMA zaprezentowaliśmy to rozwiązanie w pilarce formatowej Kappa 550 z serii Format4. PCS chroni operatorów tej maszyny przed nieszczęśliwymi wypadkami, chowając tarczę piły w dół w ciągu milisekund, gdy system wykryje w pobliżu tkankę ludzką. Warto podkreślić, że nie ma tu zewnętrznych czujników, które mogłyby się zabrudzić, np. pyłem lub zostać uszkodzone. Wewnątrz maszyny jest się czujnik zbliżeniowo-pojemnościowy tworzący pole pojemnościowe wokół tarczy.
Bez uszkodzeń maszyny i przestojów
Aktywacja systemu odbywa się za pomocą odpychania elektromagnetycznego i nie powoduje uszkodzeń agregatów czy tarcz. Dlatego kilka sekund później można ponownie wrócić do pracy, nie powodując żadnych przestojów. Co bardzo ważne, PCS jest kompatybilny z wszystkimi rodzajami pił, bez względu na materiał, z których zostały wykonane czy liczbę zębów.
Podczas pokazów PCS na targach DREMA tłumy odwiedzających chciały zapoznać się zaletami tego rozwiązania.
– Każdy z nas chciałby być bezpieczny w pracy, więc nic dziwnego, że osoby związane z branżą drzewną poszukują sposobów na zapobieganie wypadkom. Rutyna, pośpiech czy brak doświadczenia w pracy na pilarce to tylko niektóre z przyczyn nieszczęść, jakie wciąż zdarzają się w zakładach stolarskich. PCS w każdej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji aktywuje się błyskawicznie i niezawodnie, chroniąc zdrowie, a często i życie pracowników – podsumowuje Rafał Szandecki.

Na targach DREMA rozwiązanie PCS zaprezentowano w pilarce formatowej Kappa 550 z serii Format4. Fot. Aleksandra Lamek

PCS został w tym roku nagrodzony Złotym Medalem. Fot. Aleksandra Lamek