„FABA” S.A. istnieje już 30 lat. Historia i rozwój firmy są ściśle wpisane w proces transformacji ustrojowej, a zarazem w rozwój rodzimego przemysłu meblarskiego, tartacznego oraz produkcji płyty. Fabryka Baboszewo jako jedna z pierwszych firm w Polsce, przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, której właścicielami byli ówcześni pracownicy. Determinacja założycieli oraz wybranego przez nich zarządu, doprowadziły do szybkiego rozkwitu.
Rejestracja spółki i ekspansja
Nie można zapomnieć, że tradycja produkcyjna towarzyszy przedsiębiorstwu już ponad 74 lata, początki działalności sięgają 1947 roku.
– Pierwsze frezy zataczane, a później ścinowe, były produkowane w latach 70. Nieco później, w latach 80., rozpoczęła się produkcja frezów profilowych i głowic. Najsilniejszym jednak impulsem do szybkiego rozwoju firmy była rejestracja spółki w roku 1991 – wspomina Artur Pęcherzewski, dyrektor techniczny w firmie FABA. – Wydarzenie to można określić jako krok milowy w rozwoju zakładu w Baboszewie. Od tego momentu rozpoczęła się ekspansja w kierunku rynków zachodnich. Kontakty z zagranicznymi producentami renomowanych materiałów podniosły w znaczący sposób jakość i konkurencyjność wyrobów. Rozpoczęcie produkcji narzędzi, które do tej pory były importowane z zachodu, pozwoliło przedsiębiorstwu wzmocnić się na rynku i uzyskać fundusze na zakupy niezbędnych maszyn i urządzeń. One z kolei wpłynęły na opracowanie i produkcję nowych rozwiązań narzędzi. Były to narzędzia do produkcji złącz klinowych, głowice z mocowaniem hydro oraz tuleje hydro do frezów i zestawów. FABA bardzo szybko uruchomiła produkcję nowoczesnych pił tarczowych. Obecnie możemy pochwalić się produkcją pił bardzo cienkich, z obniżonym korpusem oraz specjalnych do dużych i bardzo dużych posuwów. Jako pierwsza firma w Polsce wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nie tylko serwis, ale i produkcję coraz bardziej pożądanych narzędzi z nakładką PKD (DIA). Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przemyślane inwestycje wpisane w długofalową strategię rozwoju.
Szereg inwestycji
Inwestycje związane były początkowo z wymianą starych maszyn na nowoczesne i urządzenia, o których mogłaby pomarzyć niejedna firma działająca w tej branży. Należy podkreślić, że „FABA” S.A. to jedno z pierwszych przedsiębiorstw sprywatyzowanych w Polsce i pozostaje nieprzerwanie w rękach kapitału polskiego od początku istnienia. Dziś kupowane są maszyny najnowszej generacji wyposażone w roboty, co oznacza, że przy użyciu jednej maszyny typu „kombi” wykonywane jest kilka procesów obróbczych. Produkcja narzędzi jest wydajniejsza i obniżone są koszty produkcji. Praca może trwać w trybie dziennym i nocnym. Podnoszone są jakość i precyzyjność wykonanych wyrobów.
Obecnie FABA to jedna z najnowocześniejszych firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
– Dysponujemy najbardziej zaawansowanym parkiem maszynowym na rodzimym rynku oraz wiedzą popartą doświadczeniem. Obecnie wsparcie sprzedaży i pełen serwis narzędzi prowadzą nasze hurtownie fabryczne usytuowane w różnych rejonach kraju: H1 – Zemborzyce Tereszyńskie, H2 – Zielona Góra, H3 – Piła, H4 – Wrzosowa koło Częstochowy oraz dwie jednostki zagraniczne – FABA SERWIS na Ukrainie i FABASLOVAKIA na Słowacji. Handel wspomagany jest również przez sieć jednostek dealerskich, które pośredniczą w sprzedaży naszych wyrobów – mówi Krzysztof Rydzewski, kierownik działu sprzedaży krajowej.
Wykwalifikowana kadra
Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.
– Przykładowo, narzędzia do produkcji złącz, które są naszą marką, pracują obecnie z prędkością 150 – 400 m/min. Opracowywane są też nowe rozwiązania narzędzi do frezowania wzdłużnego, np. deski szalunkowej, przystosowane do pracy na niewyobrażalnych jeszcze kilka lat temu parametrach posuwów dochodzące do 1000 m/min – tłumaczy Artur Pęcherzewski.
Wyprodukowane narzędzia są testowane i podlegają kontroli technicznej celem doboru odpowiedniej technologii i wyprodukowaniu optymalnych narzędzi.
„Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.”
Poznać potrzeby rynku
– Zatrudniamy wielu doradców techniczno-handlowych, którzy w ścisłej współpracy z obsługiwanymi przez nich kontrahentami pomagają nam właściwie interpretować potrzeby rynku – dodaje dyrektor. – Większość innowacyjnych konstrukcji oferowanych przez nas narzędzi powstaje poprzez współdziałanie na linii klient – doradca techniczny, konstruktor – technolog.
Nieustannie trwają umacnianie kontaktów i poszukiwanie nowych kontrahentów. Okazją do pogłębienia relacji będą targi LIGNA, które w tym roku zostały przesunięte na koniec września. Jest to platforma służąca nie tylko wymianie myśli technicznej, ale i otrzymaniu feedbacku na temat wytwarzanych wyrobów.
– Spotkanie z klientami przebiega zawsze w ciepłej atmosferze, sprzyjającej rozmowom i dalszej współpracy – mówi Krzysztof Rydzewski. – Nieustannie poszukujemy nowych dealerów i partnerów biznesowych. Rynek wymaga wielu zaufanych przedstawicieli, żeby klient był usatysfakcjonowany. Obsługujemy nie tylko rynek europejski, ale również jesteśmy obecni na rynku Ameryki Północnej i Południowej. Sprzedajemy narzędzia do ponad 50 krajów. Zapraszamy również przedstawicieli z Polski, gdzie współpraca trwa już od wielu lat.
Spojrzeć przez inny pryzmat
– Za nami bardzo trudny rok 2020. Pandemia COVID-19 postawiła przed branżą meblową, kontrahentami i firmami konkurencyjnymi bardzo trudne wyzwanie – informuje Krzysztof Rydzewski. – Ta niepewność sprawiła, że spojrzeliśmy na sposób pracy przez inny pryzmat. Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Nie możemy się również doczekać końca tego niespokojnego okresu, aby móc częściej spotykać się nie tylko u państwa w firmach, ale także na targach branżowych.
„Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.”
Dalsze doskonalenie produkcji
– Chcielibyśmy poinformować, że ukończyliśmy zapoczątkowaną w 2018 r. inwestycję związaną z budową hali produkcyjno-biurowej o powierzchni 2800 m2, stworzonej z myślą o dalszym doskonaleniu produkowanych przez nas wierteł oraz frezów monolitycznych – wyjaśnia dyrektor. – Zbudowana hala zakładowa pozwala nam rozwijać następną gałąź produkcji, jaką jest wytwarzanie narzędzi do metalu. To kolejny punkt zwrotny w dziejach naszej firmy, który wpłynie na dywersyfikację produkowanego asortymentu. Poszerzamy znacznie ofertę nie tylko o kolejne wiertła specjalne, ale głównie o narzędzia dla przemysłów: lotniczego, samochodowego oraz zbrojeniowego.
Zakończona została również modernizacja magazynu wyrobów gotowych, która umożliwi sprawniejszą realizację wysyłek do kontrahentów.
– Dzięki powyższej inwestycji znaleźliśmy również miejsce na poszerzenie gamy dostępnych produktów bezpośrednio z magazynu – oznajmia Artur Pęcherzewski. – Dotyczy to głównie oferowanych frezów i zestawów dla mniejszych, ale bardzo ważnych dla nas klientów. W ofercie pojawi się więcej frezów prostych, profilowych oraz zestawów do szeroko rozumianej deski podłogowej albo wykorzystywanych do popularnej „podbitki”.
Nowy katalog
– Odzwierciedlenie poszerzonej oferty zaobserwować można w „jeszcze ciepłej” edycji katalogu 2021 – informuje dyrektor. – Nowe katalogi są już w drodze do klientów. Niecierpliwych zapraszam na stronę internetową www.faba.pl, gdzie znajduje się link do pobrania wersji elektronicznej.
Serdeczne podziękowania
– Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim klientom oraz partnerom biznesowym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, za współpracę z firmą „FABA” S.A. – mówi Krzysztof Rydzewski. – Bez współpracy nie ma innowacji i rozwoju. Pragniemy, aby relacja cenowo-jakościowa narzędzi nadal cieszyła odbiorców. Pragnę zapewnić, że nadal zamierzamy inwestować w digitalizację i automatyzację procesów produkcyjnych. Obliguje nas do tego nie tylko presja jakościowa, ale także drożejące materiały zużywane w procesie produkcyjnym oraz stale rosnące koszty pracy. Dostosowujemy produkcję narzędzi do realnych potrzeb rynku, jak również produkujemy narzędzia specjalistyczne dla indywidualnych klientów. To wszystko sprawia, że pozycja firmy „FABA” S.A. plasuje się wśród liderów do maszynowej obróbki drewna. Zachodni kontrahenci są pod wrażeniem oglądając z bliska kompleks fabryczny, że gdzieś w Baboszewie, w województwie mazowieckim, znajduje się fabryka narzędzi przystosowanych do obróbki drewna i metalu, wyposażona w najnowsze rozwiązania techniki i produkująca narzędzia tak wysokiej klasy.