Connect with us

Wydarzenia

Nieustanny rozwój i obserwacja rynku

30-lecie firmy „FABA” S.A.

Dodane:

/

Faba


Faba

„FABA” S.A. istnieje już 30 lat. Historia i rozwój firmy są ściśle wpisane w proces transformacji ustrojowej, a zarazem w rozwój rodzimego przemysłu meblarskiego, tartacznego oraz produkcji płyty. Fabryka Baboszewo jako jedna z pierwszych firm w Polsce, przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, której właścicielami byli ówcześni pracownicy. Determinacja założycieli oraz wybranego przez nich zarządu, doprowadziły do szybkiego rozkwitu.

 

Rejestracja spółki i ekspansja

Nie można zapomnieć, że tradycja produkcyjna towarzyszy przedsiębiorstwu już ponad 74 lata, początki działalności sięgają 1947 roku.
– Pierwsze frezy zataczane, a później ścinowe, były produkowane w latach 70. Nieco później, w latach 80., rozpoczęła się produkcja frezów profilowych i głowic. Najsilniejszym jednak impulsem do szybkiego rozwoju firmy była rejestracja spółki w roku 1991 – wspomina Artur Pęcherzewski, dyrektor techniczny w firmie FABA. – Wydarzenie to można określić jako krok milowy w rozwoju zakładu w Baboszewie. Od tego momentu rozpoczęła się ekspansja w kierunku rynków zachodnich. Kontakty z zagranicznymi producentami renomowanych materiałów podniosły w znaczący sposób jakość i konkurencyjność wyrobów. Rozpoczęcie produkcji narzędzi, które do tej pory były importowane z zachodu, pozwoliło przedsiębiorstwu wzmocnić się na rynku i uzyskać fundusze na zakupy niezbędnych maszyn i urządzeń. One z kolei wpłynęły na opracowanie i produkcję nowych rozwiązań narzędzi. Były to narzędzia do produkcji złącz klinowych, głowice z mocowaniem hydro oraz tuleje hydro do frezów i zestawów. FABA bardzo szybko uruchomiła produkcję nowoczesnych pił tarczowych. Obecnie możemy pochwalić się produkcją pił bardzo cienkich, z obniżonym korpusem oraz specjalnych do dużych i bardzo dużych posuwów. Jako pierwsza firma w Polsce wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nie tylko serwis, ale i produkcję coraz bardziej pożądanych narzędzi z nakładką PKD (DIA). Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przemyślane inwestycje wpisane w długofalową strategię rozwoju.

 

Szereg inwestycji

Inwestycje związane były początkowo z wymianą starych maszyn na nowoczesne i urządzenia, o których mogłaby pomarzyć niejedna firma działająca w tej branży. Należy podkreślić, że „FABA” S.A. to jedno z pierwszych przedsiębiorstw sprywatyzowanych w Polsce i pozostaje nieprzerwanie w rękach kapitału polskiego od początku istnienia. Dziś kupowane są maszyny najnowszej generacji wyposażone w roboty, co oznacza, że przy użyciu jednej maszyny typu „kombi” wykonywane jest kilka procesów obróbczych. Produkcja narzędzi jest wydajniejsza i obniżone są koszty produkcji. Praca może trwać w trybie dziennym i nocnym. Podnoszone są jakość i precyzyjność wykonanych wyrobów.

Obecnie FABA to jedna z najnowocześniejszych firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
– Dysponujemy najbardziej zaawansowanym parkiem maszynowym na rodzimym rynku oraz wiedzą popartą doświadczeniem. Obecnie wsparcie sprzedaży i pełen serwis narzędzi prowadzą nasze hurtownie fabryczne usytuowane w różnych rejonach kraju: H1 – Zemborzyce Tereszyńskie, H2 – Zielona Góra, H3 – Piła, H4 – Wrzosowa koło Częstochowy oraz dwie jednostki zagraniczne – FABA SERWIS na Ukrainie i FABASLOVAKIA na Słowacji. Handel wspomagany jest również przez sieć jednostek dealerskich, które pośredniczą w sprzedaży naszych wyrobów – mówi Krzysztof Rydzewski, kierownik działu sprzedaży krajowej.

 

Wykwalifikowana kadra

Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.
– Przykładowo, narzędzia do produkcji złącz, które są naszą marką, pracują obecnie z prędkością 150 – 400 m/min. Opracowywane są też nowe rozwiązania narzędzi do frezowania wzdłużnego, np. deski szalunkowej, przystosowane do pracy na niewyobrażalnych jeszcze kilka lat temu parametrach posuwów dochodzące do 1000 m/min – tłumaczy Artur Pęcherzewski.
Wyprodukowane narzędzia są testowane i podlegają kontroli technicznej celem doboru odpowiedniej technologii i wyprodukowaniu optymalnych narzędzi.

„Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.”

 

Poznać potrzeby rynku

– Zatrudniamy wielu doradców techniczno-handlowych, którzy w ścisłej współpracy z obsługiwanymi przez nich kontrahentami pomagają nam właściwie interpretować potrzeby rynku – dodaje dyrektor. – Większość innowacyjnych konstrukcji oferowanych przez nas narzędzi powstaje poprzez współdziałanie na linii klient – doradca techniczny, konstruktor – technolog.
Nieustannie trwają umacnianie kontaktów i poszukiwanie nowych kontrahentów. Okazją do pogłębienia relacji będą targi LIGNA, które w tym roku zostały przesunięte na koniec września. Jest to platforma służąca nie tylko wymianie myśli technicznej, ale i otrzymaniu feedbacku na temat wytwarzanych wyrobów.
– Spotkanie z klientami przebiega zawsze w ciepłej atmosferze, sprzyjającej rozmowom i dalszej współpracy – mówi Krzysztof Rydzewski. – Nieustannie poszukujemy nowych dealerów i partnerów biznesowych. Rynek wymaga wielu zaufanych przedstawicieli, żeby klient był usatysfakcjonowany. Obsługujemy nie tylko rynek europejski, ale również jesteśmy obecni na rynku Ameryki Północnej i Południowej. Sprzedajemy narzędzia do ponad 50 krajów. Zapraszamy również przedstawicieli z Polski, gdzie współpraca trwa już od wielu lat.

Reklama

 

Spojrzeć przez inny pryzmat

– Za nami bardzo trudny rok 2020. Pandemia COVID-19 postawiła przed branżą meblową, kontrahentami i firmami konkurencyjnymi bardzo trudne wyzwanie – informuje Krzysztof Rydzewski. – Ta niepewność sprawiła, że spojrzeliśmy na sposób pracy przez inny pryzmat. Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Nie możemy się również doczekać końca tego niespokojnego okresu, aby móc częściej spotykać się nie tylko u państwa w firmach, ale także na targach branżowych.

„Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.”

 

Dalsze doskonalenie produkcji

– Chcielibyśmy poinformować, że ukończyliśmy zapoczątkowaną w 2018 r. inwestycję związaną z budową hali produkcyjno-biurowej o powierzchni 2800 m2, stworzonej z myślą o dalszym doskonaleniu produkowanych przez nas wierteł oraz frezów monolitycznych – wyjaśnia dyrektor. – Zbudowana hala zakładowa pozwala nam rozwijać następną gałąź produkcji, jaką jest wytwarzanie narzędzi do metalu. To kolejny punkt zwrotny w dziejach naszej firmy, który wpłynie na dywersyfikację produkowanego asortymentu. Poszerzamy znacznie ofertę nie tylko o kolejne wiertła specjalne, ale głównie o narzędzia dla przemysłów: lotniczego, samochodowego oraz zbrojeniowego.
Zakończona została również modernizacja magazynu wyrobów gotowych, która umożliwi sprawniejszą realizację wysyłek do kontrahentów.
– Dzięki powyższej inwestycji znaleźliśmy również miejsce na poszerzenie gamy dostępnych produktów bezpośrednio z magazynu – oznajmia Artur Pęcherzewski. – Dotyczy to głównie oferowanych frezów i zestawów dla mniejszych, ale bardzo ważnych dla nas klientów. W ofercie pojawi się więcej frezów prostych, profilowych oraz zestawów do szeroko rozumianej deski podłogowej albo wykorzystywanych do popularnej „podbitki”.

 

Nowy katalog

– Odzwierciedlenie poszerzonej oferty zaobserwować można w „jeszcze ciepłej” edycji katalogu 2021 – informuje dyrektor. – Nowe katalogi są już w drodze do klientów. Niecierpliwych zapraszam na stronę internetową www.faba.pl, gdzie znajduje się link do pobrania wersji elektronicznej.

 

Serdeczne podziękowania

– Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim klientom oraz partnerom biznesowym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, za współpracę z firmą „FABA” S.A. – mówi Krzysztof Rydzewski. – Bez współpracy nie ma innowacji i rozwoju. Pragniemy, aby relacja cenowo-jakościowa narzędzi nadal cieszyła odbiorców. Pragnę zapewnić, że nadal zamierzamy inwestować w digitalizację i automatyzację procesów produkcyjnych. Obliguje nas do tego nie tylko presja jakościowa, ale także drożejące materiały zużywane w procesie produkcyjnym oraz stale rosnące koszty pracy. Dostosowujemy produkcję narzędzi do realnych potrzeb rynku, jak również produkujemy narzędzia specjalistyczne dla indywidualnych klientów. To wszystko sprawia, że pozycja firmy „FABA” S.A. plasuje się wśród liderów do maszynowej obróbki drewna. Zachodni kontrahenci są pod wrażeniem oglądając z bliska kompleks fabryczny, że gdzieś w Baboszewie, w województwie mazowieckim, znajduje się fabryka narzędzi przystosowanych do obróbki drewna i metalu, wyposażona w najnowsze rozwiązania techniki i produkująca narzędzia tak wysokiej klasy.

 

Reklama

prenumerata

 

[FM_form id=”2″]

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Nowe szaty na 15. edycję Targów MEBLE POLSKA

Dodane:

/

Nowe szaty Targów MEBLE POLSKA

Targi MEBLE POLSKA otrzymały nową szatę graficzną. W lutym 2025 roku największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej odbędą się po raz piętnasty.- To dobry moment, by zaktualizować identyfikację wizualną wydarzenia – mówi Józef Szyszka, dyrektor projektu.

Nowy motyw wykorzystuje elementy charakterystyczne dla stylistyki przeżywającego renesans Bauhausu. Styl ten urzeka nowoczesnością i awangardowym podejściem. Jak w Bauhausie i w nowym keyvisualu tłem są neutralne szarości i biele, które w surowej formie niczym beton dekoracyjny podkreślają, prosty industrialny klimat. Także fascynacja geometrią nawiązuje do tej stylistyki.
Dominantą, która podkreśla tematykę wydarzenia, są charakterystyczne meble o prostych, geometrycznych formach. Uzupełniające je dodatkowe elementy, to przejaw holistycznego podejścia do myślenia o wyposażeniu wnętrz. Od tego roku salon dekoracji, oświetlenia i tkanin Home Decor stanowi integralną część Targów MEBLE POLSKA.

MEBLE POLSKA – marka pełna energii

Nowa identyfikacja wizualna pozostawia bez zmian, to co stało się już DNA tego projektu, czyli charakterystyczną kolorystykę. Teraz jeszcze bardziej dominuje w niej magenta, stanowiąca mocny akcent na stonowanym tle opartym na szarościach i bieli. – Żywa, Intensywna magenta symbolizuje energię i kreatywność marki MEBLE POLSKA, która 15 lat od powstania znajduje się nadal fazie silnego rozwoju i wciąż proponuje uczestnikom nowe innowacyjne rozwiązania. Tę niesamowitą energię odczuwa też silnie każdy uczestnik rozmów i negocjacji prowadzonych na stoiskach. Marka Meble Polska choć weszła już w dorosłość wciąż pełna jest młodzieńczej fantazji i woli realizacji wydawałoby się nawet najbardziej nierealnych celów. Bez tego nigdy nie sprowadzilibyśmy do Poznania zwiedzających z 70 krajów, co jest prawdziwym ewenementem na polskim rynku targowym – wyjaśnia Tomasz Wojciechowski odpowiedzialny za PR i promocję sprzedaży Targów MEBLE POLSKA.

Bez zmian pozostał też logotyp. Ukryte w nim dwa zwrócone ku sobie fotele stanowią kwintesencję formuły Targów MEBLE POLSKA, której istotą są bezpośrednie kontakty biznesowe.

Targi MEBLE POLSKA to jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskiej produkcji meblowej. Od 2010 roku poznańskie targi mebli organizowane są w nowej kontraktacyjnej formule i obecnie zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie. MEBLE POLSKA to idealna okazja do sprzedaży najnowszych kolekcji na nowy sezon hurtowym kupcom meblowym z całego świata – edycję 2024 odwiedziło 14.325 osób z68 krajów. Obok licznej grupy handlowców reprezentujących polską sieć detaliczną do Poznania przyjeżdżają przedstawiciele znakomitej większości liczących się grup zakupowych i sieci salonów meblowych z Europy oraz wielu hurtowych dystrybutorów mebli i sklepów internetowych z pozostałych kontynentów.



Czytaj dalej

Aktualności

Międzysektorowa Deklaracja „Drewno jako Polski Materiał Przyszłości”

Drewno: surowiec przyszłości w Polsce

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu instytucji oraz gości z kraju i zagranicy. Fot. Lasy Państwowe

Drewno zyskuje nowe znaczenie jako surowiec przyszłości, kluczowy dla ekologicznej i innowacyjnej gospodarki. Podczas konferencji „Drewno materiałem przyszłości” przedstawiciele leśnictwa, przemysłu drzewnego i budowlanego podpisali „Deklarację Współpracy na rzecz Drewna jako Polskiego Materiału Przyszłości”. Zobowiązali się wspólnie promować drewno jako surowiec strategiczny dla ochrony klimatu.

Opr. J.O.

Drewno ma szansę zastąpić energochłonne materiały, jak beton czy stal, szczególnie w budownictwie, które odpowiada za 11% globalnych emisji CO2. Dzięki nowoczesnym technologiom, drewno jest lekkie, wytrzymałe i odporne na ogień i wilgoć. W Finlandii drewno już stanowi 30% materiałów budowlanych, a Polska chce dołączyć do grona liderów w tej dziedzinie.

Innowacyjne zastosowania drewna obejmują także przemysł tekstylny, opakowania spożywcze i sektor technologii. Włókna celulozowe zastępują plastik, a biodegradowalne tkaniny zużywają o 99% mniej wody niż bawełna. Drewno staje się więc fundamentem nowoczesnej gospodarki obiegu zamkniętego.

Eksperci podkreślają, że XXI wiek to „wiek drewna”, a Polska, dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, ma szansę stać się jednym z liderów w tej dziedzinie.

Kurier Drzewny

Konferencja „Drewno jako Polski Materiał Przyszłości” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Fot. Lasy Państwowe



Czytaj dalej

Aktualności

Drewno materiałem przyszłości

Dodane:

/

Wszystkich zainteresowanych tematyką drewna i jego przyszłości zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji: Drewno Materiałem Przyszłości, która odbędzie się 8 października 2024 w IBL w Sękocinie Starym.

Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Polskie Towarzystwo Leśne oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz p. Witolda Kossa Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W trakcie konferencji zaplanowano wystąpienia ekspertów nie tylko z Polski, ale również z takich krajów jak Niemcy, Finlandia, Szwecja oraz Austria. Udział zagranicznych gości gwarantuje szeroką perspektywę i pozwala na porównanie doświadczeń oraz podejść do zarządzania zasobami leśnymi i rozwoju przemysłu drzewnego na poziomie europejskim. Prezentacje międzynarodowych prelegentów będą koncentrować się na nowoczesnych technologiach przetwórstwa drewna, strategiach promowania zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych oraz budowaniu pozytywnego wizerunku leśników i branży drzewnej.

Celem konferencji jest nie tylko promocja drewna jako kluczowego surowca w nowoczesnej gospodarce, ale również wzmocnienie wizerunku polskiego sektora leśnego i drzewnego. Dyskusje będą obejmować kwestie związane z zrównoważonym rozwojem, ekologicznymi rozwiązaniami w przemyśle oraz innowacjami technologicznymi, które mogą pomóc w dalszym rozwoju branży.

Jednym z priorytetów spotkania będzie wymiana wiedzy na temat budowania pozytywnego wizerunku leśników oraz roli drewna w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Drewno, jako odnawialny surowiec, staje się coraz bardziej popularnym materiałem, który może zastąpić tradycyjne, nieodnawialne zasoby w wielu branżach – od budownictwa po produkcję mebli i papieru.

Organizatorzy

Patronat honorowy

Kurier Drzewny



Czytaj dalej

Aktualności

Felder Group Polska zaprasza na jesienną edycję Dni Otwartych

Wydarzenia

Dodane:

/

Felder Group Polska zaprasza na jesienną edycję Dni Otwartych
Felder Group Polska zaprasza na jesienną edycję Dni Otwartych

W dniach 11-13 października br. w Żorach (woj. śląskie) oraz równolegle w Rzekuniu (woj. Mazowieckie) odbędą się Dni Otwarte FelderGroup Polska. To już druga edycja spotkania z klientami firmy w tym roku podczas której zapoznamy się z najnowszymi propozycjami dla stolarzy.

Opr. J.O., fot. FelderGroup Polska

W centrali Felder Group Polska w Żorach, na powierzchni pokazowej 4 tys. m kw. zaprezentowanych zostanie ponad 60. obrabiarek Felder, Hammer oraz Format4.

Na miejscu odbędą się pokazy w zautomatyzowanej stolarni meblowej z wykorzystaniem:F4Design, kappa 450 x-motion, CNC c-express 920 classic oraz tempora 45.03L x-motion. Fanów ultra innowacji ucieszy premiera okularów F4Vision z centrum profit H350 Format4. Goście będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji systemu bezpieczeństwa PCS w pilarce kappa 550 Format4.

Ponadto organizatorzy mają wiele do przedstawienia w dziedzinie okleinowania wąskich płaszczyzn: w Żorach odbędzie się premiera okleiniarek G 363 i G 383 Felder z serii G 303. Zaprezentowane zostanie okleinowanie krawędzi z wykorzystaniem agregatu advantEdge w okleiniarcetempora 60.06L. Ciekawostką będzie taże grawerowanie laserowe na ploterze CNC HNC Hammer.

Salon wystawowy firmy w Rzekuniu zaproponuje zaproszonym gościom prezentację m.in. Centrum CNCprofit H350 Format4, okleiniarki tempora 60.12 Format4. Na miejscu będzie można przyjrzeć się z bliska nowości – okleiniarceFelder G383 z agregatem zaokrąglania naroży. Ponadto odbędzie się prezentacja na żywo wykonania deski do krojenia w małej stolarni z obrabiarkami Hammer.

Zarówno w Żorach, jak i w Rzekuniu organizatorzy zapewniają gościom poczęstunek oraz moc ciekawych atrakcji.
Polecamy!

Lokalizacja jesiennej edycji Dni Otwartych FelderGroup Polska:
FELDER GROUP Polska
al. Jana Pawła I 43, 44-240 Żory

FELDER GROUP Polska
ul. Kolonie 7E, 07-411 Rzekuń



Czytaj dalej

Popularne