
Marka Craftdrew to wysokojakościowe i innowacyjne przyrządy oraz akcesoria stolarskie. Firma produkuje prasy do klejenia drewna w różnych rodzajach, wózki z ramionami nośnymi, urządzenia do magazynowania oraz transportu płyt, jak również stoły nożycowe. Ofertę przedsiębiorstwa można było poznać podczas tegorocznych targów Wood Tech Warsaw Expo. Na stoisku zaprezentowano gamę rozwiązań dla profesjonalistów.

Nowość – PF-1000 to adapter do planowania blatów wykonanych z monolitów. Doskonale sprawdza się przy obróbce blatów wielkogabarytowych. Fot. KD MEDIA
Udane wystawiennictwo w Warszawie
– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni targami. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu – mówi Krzysztof Borkowski z firmy Craftdrew. – Chociaż nie zaprezentowało się tu zbyt wielu wystawców, to samo zainteresowanie imprezą było ogromne. Pierwsze dwa dni to było prawdziwe oblężenie naszego stoiska, także w kolejnych liczba zwiedzających nie malała.
Adapter do planowania blatów
– Największą popularnością cieszyła się najnowsza maszyna, która została stworzona tydzień przed targami. Jest to PF-1000 – adapter do planowania blatów wykonanych z monolitów lub takich, które mają dużą powierzchnię żywiczną. To rozwiązanie daje duże możliwości w przypadku obróbki blatów wielkogabarytowych. Jest to nowość w naszej ofercie dostępna już na rynku. Wielu zwiedzających podchodziło i zadawało liczne pytania – dodaje Krzysztof Borkowski. – Nasz stół daje bardzo dużo możliwości w zakresie pola obróbczego oraz gwarantuje pewne prowadzenie frezarki. Może być on wykorzystany nawet przez hobbistę, który ma frezarkę, jak i większe zakłady stolarskie. Ta technologia daje możliwość planowania blatu, czyli wyrównania jego powierzchni najpierw z jednej strony, a po obróceniu z drugiej. W efekcie uzyskujemy bardzo dobrą powierzchnię, która nie wymaga dodatkowych czynności obróbczych. Wystarczy już tylko szlifowanie szlifierką mimośrodową, która wyrównuje blat, nadając finalne wykończenie powierzchni.
Łatwiejsze pobieranie płyty
– Dużym zainteresowaniem cieszył się także wózek, który umożliwia łatwe pobranie płyty w pełnym formacie. Przy pomocy tego wózka jedna osoba poradzi sobie z pobraniem dużej płyty, jej pochyleniem do pozycji poziomej oraz zsunięciem na piłę formatową, centrum CNC czy też inne urządzenie. Warto pamiętać, że płyta meblowa waży pomiędzy 60 a 70 kg. Oznacza to, że do manipulacji takim ciężarem potrzebujemy dwóch pracowników. Rozwiązanie to eliminuje konieczność dźwigania i jest przyjazne dla pracowników. Udźwig wózka wynosi do 200 kg, co oznacza możliwość manipulacji i przenoszenia nawet dwóch płyt jednocześnie – wyjaśnia Krzysztof Borkowski.
Wygodne odkładanie elementów
– Nowością w naszej ofercie są również różnego rodzaju wózki półkowe przeznaczone do odkładania elementów, jakie były przed momentem malowane i muszą odczekać do czasu wyschnięcia. Co ciekawe, tego typu wózkami interesują nie tylko firmy posiadające stanowiska malarskie. Wózki półkowe sprawdzą się również przy odkładaniu półproduktów pomiędzy różnymi procesami produkcyjnymi. Dla przykładu – po obrobieniu serii elementów odkłada się je na wózek, po czym przestawia urządzenia i poddaje te same elementy ponownej obróbce, pobierając je bezpośrednio ze stojącego obok maszyny wózka. Sprawdza się to w różnych produkcjach, między innymi schodów oraz mebli – wszędzie tam, gdzie otrzymujemy już gotowe komponenty i nie chcemy ich uszkodzić przed kolejnym procesem – informuje Krzysztof Borkowski.
Wózki półkowe na życzenie
Firma oferuje bardzo wiele modeli wózków półkowych w różnych konfiguracjach, które mogą być dodatkowo rozbudowane, nawet po czasie.
– Nasze wózki wyróżniają się tym, że rozstaw kolumn łatwo można regulować. Sprawdza się tutaj niezawodny mechanizm nożycowy. Bardzo łatwo je się składa i rozkłada. Za pomocą dwóch dźwigni można łatwo i szybko zmieniać rozstaw kolumn w zakresie 26 – 150 cm. Co ciekawe, przy dwukolumnowym wózku można odkładać na półki nawet elementy o długości 3 m – dodaje Krzysztof Borkowski.
Półki w wózkach to wytrzymałe, grubościenne rury, które można także wyjmować – wystarczy odkręcić śruby dociskowe, co sprawia, że samo rozwiązanie jest uniwersalne.
– Za pomocą tej operacji można uzyskać większą przestrzeń pomiędzy półkami, jeśli potrzebujemy jej w danym momencie – wyjaśnia Krzysztof Borkowski. – Sprawdza się to na przykład wtedy, kiedy lakierujemy duży element, taki jak front czy korpus i nie musimy szukać innego miejsca na ich odłożenie.
Solidny stół roboczy
Oferowane przez firmę prasy stolarskie to także popularne oraz uniwersalne rozwiązanie. Występują one w kilku wariantach.
– Przy użyciu naszych ścisków kompensacyjnych można na prasach skleić różne wyroby z drewna – blaty, formatki, schody, podstopnice oraz inne – mówi Krzysztof Borkowski. – Jeśli nie kleimy, to wystarczy ściski zdjąć z blatu i włożyć pod spód do specjalnie przygotowanego magazynku. W efekcie otrzymujemy dużą powierzchnię perforowanego blatu roboczego z 20-milimetrowymi otworami, do których pasują różne systemy zacisków. Możemy z tego rozwiązania korzystać tak samo, jak ze zwykłego stołu roboczego i przeprowadzić kolejne operacje ręczne, np. szlifowanie.
Nowa prasa pneumatyczna
– Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się także prasa pneumatyczna PPC3000, która wyróżnia się na rynku swoją konstrukcją i elementami mechanicznymi. Warto tu wymienić śrubowe dociski wyrównujące. Kręcąc jedną śrubą, uzyskujemy równomierny docisk, niezależnie od szerokości klejonki. Nie musimy niczego dodatkowo dystansować. Warto wspomnieć, że wszystkie naciski bardzo płynnie się przesuwają. Docisk wyrównujący można zablokować w dowolnej pozycji. Na tej prasie uzyskujemy maksymalną przestrzeń do oklejania formatek – do 1250 mm szerokości klejenia – informuje Krzysztof Borkowski. – Nasza firma produkuje prasy pneumatyczne nawet do 6 metrów. Tworzymy je pod zamówienie klientów. Wyróżniają się jakością wykończenia wszystkich elementów, jakością spawów oraz precyzją wykonania. Prasy te oferujemy od niedawna, ale już są bardzo dobrze odbierane przez klientów.
Małe i mobilne prasy
– Mamy także mniejsze urządzenia, takie jak zaprezentowana na stoisku prasa PSW2000, która posiada możliwość montażu do ściany, zajmując bardzo mało miejsca. Często wybierana jest przez małe zakłady, a nawet hobbystów – dodaje Krzysztof Borkowski.
Przedsiębiorstwo oferuje również wersję mobilną PSK, także w długości 2000.
Polska produkcja
Craftdrew to polski zakład produkcyjny – wyroby powstają na terenie kraju.
– Wszystkie etapy produkcji odbywają się u nas – od cięcia stali metodami laserowymi, poprzez zrobotyzowane spawanie czy obróbkę skrawaniem, którą wykonujemy na własnych tokarkach i frezarkach. Mamy automatyczną linię lakierniczą do malowania proszkowego. Cały montaż także odbywa się u nas -zapewnia Krzysztof Borkowski.
Dalszy rozwój i nowe produkty
– Jeśli w gospodarce nie wydarzy się nic niepokojącego, to na pewno zaprezentujemy się na kolejnej edycji Wood Tech Warsaw Expo – obiecuje Krzysztof Borkowski. – Jesienią będzie można nas spotkać także na targach DREMA, gdzie zaprezentujemy nowe wyroby, obecnie opracowywane przez konstruktorów i projektantów.