Connect with us

Wydarzenia

Nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań w branży budowlanej

BAU w cieniu koronawirusa

Dodane:

/

BAU

Cyfryzacja, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, recykling, mieszkalnictwo przyszłości oraz wpływ pandemii koronawirusa na architekturę i budownictwo – to główne tematy poruszane podczas odbywających się w styczniu targów BAU ONLINE. Prezentacje dla klientów przygotowało 247 wystawców z 29 krajów.

 

Kurier Drzewny

Podczas targów możliwe były również spotkania „jeden na jeden”. Fot. BAU

Przedstawiciele branży budowlanej mogli obejrzeć aż 1495 prezentacji „na żywo” oraz wziąć udział w 4316 rozmowach „jeden na jednego”. Jednak, mimo iż przedstawiciele targów zrobili wszystko, aby stworzyć jak najlepszy klimat do kontaktów B2B, zarówno wystawcy, jak i organizatorzy imprezy byli zgodni, że nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów.
– Zaoferowaliśmy klientom i partnerom pomost do targów BAU 2023, w których udział już zapowiedzieli prawie wszyscy znani wystawcy. BAU ONLINE w imponujący sposób zaktywizowało branżę budowlaną – mówi Dieter Schäfer, przewodniczący Rady Doradczej BAU Monachium i prezes Zarządu Deutsche Steinzeug Cremer & Breuer AG. – Cyfrowe sieci B2B wnoszą istotny wkład w utrzymanie działalności biznesowej w tych trudnych czasach. Nie zmienia to jednak faktu, że BAU ONLINE nie może zastąpić bezpośrednich targów BAU w Monachium.

 

138 krajów on-line w Monachium

W ciągu trzech dni w nowej formie targów wzięło udział 38 325 uczestników z 138 krajów; platforma została odwiedzona łącznie 218 756 razy. Program konferencji obejmował 31 spotkań z udziałem około 150 ekspertów dostarczających wgląd w popularne tematy. Transmisja na żywo była transmitowana w trzech strefach czasowych (Europa/Berlin, USA/Nowy Jork, Azja/Szanghaj).
– BAU jest i będzie na stałe w naszym kalendarzu. Dla Schüco bycie Złotym Partnerem podczas premiery BAU ONLINE było czymś oczywistym – wyjaśnia dr Georg Spranger, dyrektor marketingu Schüco International KG. – Nowy format został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez nas, jak i naszych gości. Nie możemy doczekać się BAU 2023.
Volker Höschele, Country Business Director w Bosch Professional Germany, stwierdza, że: „BAU ONLINE dało możliwość komunikowania się i wymiany pomysłów z dystrybutorami i użytkownikami oraz zaprezentowania naszych nowych produktów i innowacji – nawet w czasach dystansu społecznego. To dla nas bardzo ważne. Dziękujemy Messe München za taką formę.

 

Lepiej tak niż wcale

Wystawcy wydają się być zadowoleni, że w trudnych czasach udało się przygotować nową formułę targów.
– Organizator BAU zrobił wszystko, co w tej sytuacji jest najlepsze – komentuje Stefan Fischbach, CEO ASSA ABLOY Sicherheitstechnik. – Klienci szczególnie bardzo dobrze przyjęli prezentacje na żywo. Jednak wirtualny pokaz nie zastąpi bezpośrednich kontaktów. Z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie z klientami i partnerami w Monachium w 2023 roku.

 

Przyszłość to tanie budownictwo

Podczas wystawy większość dyskusji toczyła się wokół przyszłości branży budowlanej.
– W naszej branży potrzebujemy innowacji w zakresie ochrony klimatu i wyzwań, takich jak tanie mieszkania – wyjaśnia Anne Katrin Bohle, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Społeczności, podczas konferencji on-line. – Dodatkowo obecny kryzys pokazał, że budownictwo musi stać się jeszcze bardziej odporne. Cyfryzacja ma również na celu wspieranie zrównoważonego budownictwa i zwiększenie produktywności w branży.
Dieter Babiel, dyrektor zarządzający w Centralnej Federacji Niemieckiego Przemysłu Budowlanego, poszedł tą samą drogą:
– Do tej pory branża budowlana przeszła przez pandemię. Jednak potrzebujemy przedsiębiorczego, pionierskiego ducha i start-upów, aby osiągnąć postęp, wzrost i konkurencyjność – zapowiada.
– Pandemia „przyspieszyła klimat zmian” – stwierdza Anja Rosen, architekt i dyrektor zarządzający agn Niederberghaus & Partner. – Teraz ważne jest, aby utrwalić oszczędności zasobów związane z pandemią i uniknąć efektów odbicia – na przykład wykorzystując mniej miejsca w budynkach i używając tej przestrzeni więcej niż raz. Budownictwo przyszłości staje się coraz bardziej techniczne i złożone; niezbędne jest wczesne i interdyscyplinarne planowanie.
Magnus Nickl z Nickl & Partner podał przykład: „Nie uważamy szpitali przyszłości za pojedyncze budynki, ale raczej jako platformy, które w razie potrzeby można zawsze złożyć”.

Kolejna edycja targów już za rok. Branża ma nadzieję, że tym razem będą to spotkania bezpośrednie.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualności

Targi EKO-LAS: początek już w czwartek!

Dodane:

/

ekolas

Targi EKO-LAS: początek już w czwartek!

Wsłuchując się w głosy branży postanowiliśmy przesunąć termin rozpoczęcia tegorocznych Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS z 3 na 2 września. Ze względu na biznesowy charakter Targów i sugestie naszych partnerów o przesunięcie wydarzenia tak, aby głównie wypadało w dni robocze, w tym roku Targi rozpoczną się w czwartek i zakończą w sobotę. To przekłada się na zmianę wcześniej przyjętego terminu – w Mostkach koło Świebodzina spotkamy się w dniach 2-4 września 2021.

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS to największe spotkanie biznesowe dla sektora leśnego w Polsce. Tegoroczna edycja ponownie zawita do dobrze znanej już lokalizacji i odbędzie się w Nadleśnictwie Świebodzin, gdzie organizatorzy powracają po trzech latach nieobecności.

Organizatorzy przygotowali zupełnie nowe, dwie strefy pokazowe – dla maszyn mniejszego i większego kalibru. Wszystkie maszyny będą zlokalizowane w jednym miejscu, co pozwoli na kompleksowy udział w wydarzeniu, bez konieczności przemieszczania się po całym terenie Targów. Dodatkowo, drugiego dnia targów, tj. 3 września odbędzie się całodniowe Forum Biomasy, którego główną tematyką będzie „Rola Biomasy w wypełnieniu zobowiązań klimatycznych”.

– Targi EKO-LAS to miejsce spotkań całej branży. Cieszy nas tak liczne zainteresowanie wydarzeniem zarówno wśród wystawców, jak i profesjonalistów z branży leśnej i przemysłu drzewnego. Mocnym punktem programu będzie prezentacja harwersterów i forwarderów topowych marek na polskim rynku – mówi Łukasz Rachubiński, Dyrektor Targów EKO-LAS.

Szczegółowy program Targów EKO-LAS będzie dostępny w lipcu. Więcej informacji o Targach EKO-LAS znaleźć można na stronie www.ekolas.mtp.pl

Czytaj dalej

Aktualności

Rejestracja trwa do 31 lipca 2021 roku

Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale 2022

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale 2018 odwiedziło ponad 110 000 zwiedzających. Fot. NürnbergMesse

Wszyscy zainteresowani mogą już rejestrować się na 20. jubileuszową edycję Holz-Handwerk. Targi będą trwały od wtorku 29 marca do piątku 1 kwietnia 2022 roku i, jak zawsze, równolegle z wydarzeniem Fensterbau Frontale. Imprezy wracają do kalendarza wystaw targowych po 1466 dniach nieobecności. Poprzednia edycja – w 2020 roku – była pierwszym z wydarzeń odwołanych z powodu pandemii, wcześniejsza odbyła się w 2018 roku.

 
Organizatorzy targów w Norymberdze z niecierpliwością czekają na to wydarzenie.
– W 2022 roku w końcu ponownie możemy wypowiedzieć nasze hasło: „Odkrywaj. Doświadczaj. Działaj”. To spotkanie umożliwi przedstawicielom branży możliwość rozmowy twarzą w twarz oraz pozwoli poznać pionierskie koncepcje i innowacje, które pojawiły się na rynku w międzyczasie – mówi Stefan Dittrich, dyrektor Holz-Handwerk.
W 2020 roku połączone targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były jedną z pierwszych wystaw, które odwołano z powodu pandemii Covid-19.
– W rozmowach z klientami otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów, że branża nie może się doczekać. W 2022 roku planujemy po raz kolejny zapewnić odwiedzającym połączenie dwóch aspektów: rozwiązywania konkretnych problemów technicznych oraz kontaktów osobistych. Mamy nadzieję, że zainspirujemy wystawców i odwiedzających typową, praktyczną atmosferą Holz-Handwerk!

 

Koncepcja, która sprawdziła się już ponad 20 razy

Wydarzenie to obejmuje wszystkie produkty i technologie istotne dla codziennej pracy przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna. Targi odbywające się w cyklu dwuletnim są obowiązkowym wydarzeniem dla stolarzy, pracowników i ekspertów w produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. Prezentowane w trakcie wydarzenia produkty to m.in.: maszyny do obróbki drewna, elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne, oprogramowanie, systemy mocowań, okucia, elementy i drewno konstrukcyjne. Poprzednia edycja odbyła się w 2018 roku i zgromadziła ponad 110 000 odwiedzających, którzy mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i tematami wpływającymi na ich branże na równoległych targach Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale. Głównym powodem, dla którego odwiedzający wystawiali się na targach Holz-Handwerk, było poszerzenie wiedzy zawodowej i uzyskanie informacji o nowościach produktowych. A profesjonaliści z branży wyrazili dobre opinie o wydarzeniu. Aż 97 procent odwiedzających było zadowolonych z produktów i rozwiązań prezentowanych na targach Holz-Handwerk 2018, a liczba osób, która zadeklarowała ponownie odwiedzić to wydarzenie była odpowiednio wysoka. Wystawcy także byli pod wrażeniem. Prawie wszystkie firmy – nie mniej niż 98 procent – były w stanie dotrzeć do swoich grup docelowych, podczas gdy 95 procent spodziewało się kontynuacji działalności dzięki kontaktom nawiązanym podczas wydarzenia.

 

Zarejestruj się

Holz-Handwerk odbędzie się po raz 20. w 2022 roku i zostanie zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Maszyn do Obróbki Drewna VDMA i NürnbergMesse GmbH. Współsponsorem wydarzenia jest Bawarski Związek Stolarski (FSH).
Termin rejestracji na Holz-Handwerk 2022 upływa 31 lipca 2021 roku.

 

Zainteresowani wystawcy mogą znaleźć wszystkie informacje pod adresem: www.holz-handwerk.de/application

Czytaj dalej

Aktualności

Brak targów nie wpłynął negatywnie na branżę meblarską

Jak pandemia zmieniła rynek…

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Ekspozycja nawet na najbardziej prestiżowej imprezie branżowej ma dla producentów mebli charakter bardziej wizerunkowy i networkingowy. Fot. Meble Polska

Pomimo braku możliwości organizowania targów, polska branża meblarska, jako jedna z nielicznych w Europie, odnotowała dodatni bilans sprzedaży w 2020 roku. Co stoi za tak dobrym wynikiem polskich meblarzy i czy rzeczywiście ich sukces jest tak ściśle związany z branżowymi eventami?

 
W marcu 2020 roku wprowadzono w Polsce ograniczenia w działalności podmiotów świadczących usługi, które nie zaspokajają podstawowych usług społecznych. Miało to duży wpływ na wiele dziedzin gospodarki, w tym także szeroko rozumianą działalność targową. Branża ta, poza organizacją i bieżącą koordynacją, składa się z wielu innych segmentów, jak np. logistyka, projektowanie, budowa stoisk, usługi czy marketing – segmentów, które są ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie zależne. Raport GUS, opublikowany we wrześniu 2020 roku, sporządzony na zamówienie Polskiej Izby Przemysłu Targowego, zawiera szacunkowe dane dotyczące wpływu pandemii Covid-19 na branżę targową.

 

Branża targowa w liczbach

Z raportu wynika, że przed pandemią całkowite roczne obroty branży targowej wynosiły ok. 4,9 mld (ok. 0,2 proc. PKB), z czego państwo uzyskało przychody z tytułu zapłaconego podatku VAT w wysokości ok. 0,5 mld zł. Jak czytamy w raporcie, wskutek ograniczeń spowodowanych przez pandemię, 4 na 5 firm zadeklarowało spadek obrotu co najmniej o połowę w stosunku do roku ubiegłego, a w przypadku niemal 2 na 5 podmiotów spadek ten wyniósł aż 90 proc. Pomimo pomocy rządowej, w postaci różnego rodzaju tarcz antykryzysowych, nastąpiła również znacząca redukcja zatrudnienia w branży.
 
Według danych GUS, w przypadku pracowników etatowych i kontraktowych przeciętna liczba pracowników spadła średnio o 30 proc., a w przypadku umów cywilnoprawnych o ponad 80 proc. Według danych szacunkowych, redukcja zatrudnienia związana z Covid-19 w całej branży dotknęła ok. 60 tys. osób. Wiele wskazuje na to, że sytuacja ta szybko się nie poprawi, dlatego też wielu przedstawicieli branży postanowiło zmienić strategię rozwoju, dostosowując się do aktualnej rzeczywistości.
 
– Styczeń 2020 roku, jak i jego kolejne miesiące, miały obfitować w wiele imprez targowych, a co się z tym wiąże – dużą liczbę zleceń przy realizacji stoisk targowych – mówi Magdalena Zarzycka z Expo Construct sp. z o.o. – Nasz kalendarz był całkowicie wypełniony na najbliższe pół roku, a jedynym zmartwieniem było nadążenie z procesem produkcji. Sytuacja zmieniła się w połowie lutego, kiedy odwołano bardzo prestiżową wystawę Mobile World Congress w Barcelonie. Odwoływanie kolejnych targów, paraliż kolejnych branż i brak nowych zleceń sprawiły, że wszyscy przedstawiciele branży znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Mając zaplecze odpowiednich maszyn, dostęp do materiałów oraz zespół specjalistów postanowiliśmy zmienić kierunek rozwoju, wprowadzając nową markę – LOFTABLE, skupioną wokół projektowania i wyposażania wnętrz w standardzie ekopremium.

 

Kryzys a branża meblarska

Mogłoby się wydawać, że branża meblarska, kojarzona przede wszystkim z regularnymi wydarzeniami branżowymi oraz skupiona wokół sprzedaży produktów głównie w wielkopowierzchniowych sklepach, również znajdzie się w głębokim kryzysie. Jak pokazują najnowsze dane, sytuacja jest inna.
 
Według szacunkowych danych ekspertów banku Santander, w Polsce rok 2020 zakończył się wzrostem obrotów o 1,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego, co w dobie globalnego kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią, jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Te same badania wskazują jednocześnie, że w normalnych warunkach przychody z produkcji mebli poprawiłyby rekordowy wynik z 2019 roku o ok. 8 proc. Warto zaznaczyć, że czołowe kraje europejskie – Włochy i Niemcy – zanotowały spadki, odpowiednio 9 i 3,5 proc. Oprócz Polski, dodatnim bilansem mogą pochwalić się tylko Łotwa i Litwa.
 
Wzrost przychodów polskiej branży meblarskiej uwarunkowany jest dwoma podstawowymi czynnikami – ekonomicznym i psychologiczno-społecznym. Pierwszy z nich jest ściśle związany ze specyfiką polskiego meblarstwa, gdzie aż 65 proc. ogólnej sprzedaży stanowi eksport. Jeżeli dodamy do tego niski kurs złotówki w stosunku do euro, to otrzymamy bardzo korzystną sytuację – zarówno dla polskich firm eksportujących swoje meble na rynki zachodnie, jak i ich zagranicznych nabywców. Czynnik psychologiczno-społeczny wynika natomiast z wprowadzenia kilkumiesięcznych lockdownów w większości europejskich krajów. W efekcie długotrwała konieczność spędzania czasu w domach obudziła naturalną ludzką potrzebę przebywania w estetycznych przestrzeniach, a najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem zwiększenia ich atrakcyjności jest zakup nowych mebli.
 
Charakterystyka polskiego rynku meblarskiego nie jest więc ściśle związana z wydarzeniami branżowymi, jak mogłoby się początkowo wydawać. Dla naszych eksporterów mebli udział w krajowych targach nie ma aż takiego znaczenia sprzedażowego. Ekspozycja nawet na najbardziej prestiżowej imprezie branżowej ma charakter bardziej wizerunkowy i networkingowy.
 
– Myślę, że wszyscy przedstawiciele branży zgodzą się z tym, że na targach należy być, żeby widzieć i być widzianym – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu Trust Us sp. z o.o., firmy działającej na rynku mebli kontraktowych. -Warto jednak zaznaczyć, że spadek zainteresowania targami można było zaobserwować już od kilku lat. Z uwagi na panującą sytuację, obecnie formuła ta nieco się zatarła. Dla dużych spółek, istniejących w branży od dawna, brak organizacji targów nie ma aż tak dużego znaczenia. Targi i imprezy branżowe są natomiast bardzo istotne dla mniejszych firm, które dzięki nim utrwalają i pozycjonują swoją obecność na rynku. Takie imprezy są najlepszą okazją do spotkań biznesowych „face to face” z osobami decyzyjnymi, które nierzadko odnoszą lepszy skutek niż pozyskiwanie klientów standardowymi kanałami. Obecnie spotkania biznesowe coraz częściej odbywają się online, poprzez wideokonferencje – dodaje.

 

Jakie są perspektywy?

Nie można stwierdzić, że kryzys gospodarczy w żadnym stopniu nie dotknął branży meblarskiej, jednakże negatywne skutki pandemii wpłynęły na nią jedynie w relatywnie niewielkim stopniu. Optymizmem napawa fakt, że pomimo tak trudnej sytuacji, polska branża meblarska wciąż notuje dodatni bilans, a powrót targów może jedynie poprawić aktualne wyniki sprzedaży. Wszystko wskazuje więc na to, że powrót do normalności poskutkuje wyłącznie radykalnym przyspieszeniem całej branży, na co przedsiębiorcy już powinni się przygotowywać.
 
– Z pewnością po powrocie targów zwiększy się ogólne zainteresowanie oraz frekwencja zarówno ze strony wystawców, jak i potencjalnych inwestorów. Jeżeli chodzi o branżę meblarską, to wszystko zależy od otwarcia granic. Po pierwszym lockdownie w zeszłym roku można było zaobserwować bardzo dynamiczny wzrost liczby zamówień ze strony zagranicznych inwestorów. Są to klienci, którzy wymagają regularnych spotkań. Dlatego też uważam, że formuła targowa w swojej klasycznej, halowej odsłonie z czasem powinna powrócić -prognozuje Daniel Ochońko.

Czytaj dalej

Aktualności

LIGNA 2021 odwołana

Pandemia nie odpuszcza, targów nie będzie

Dodane:

/

Targi Ligna

W związku ze stałym, wysokim poziomem zakażeń na całym świecie w następstwie pandemii COVID-19, powolnym postępem szczepień w kraju i za granicą, a tym samym utrzymującymi się ograniczeniami w podróżowaniu, Deutsche Messe wraz z VDMA Woodworking Machinery podjęły decyzję o odwołaniu największych na świecie targów przemysłu drzewnego, maszyn i narzędzi LIGNA 2021. W tym roku odbędzie się tylko konferencja on-line.

Odbywające się w cyklu dwuletnim targi w Hanowerze są największym na świecie wydarzeniem dotyczącym technologii zarówno dla przemysłu drzewnego, jak i meblarskiego. Ze względu na pandemię, tradycyjny termin imprezy, przypadający na przełom maja i czerwca, został wcześniej przesunięty na koniec września. Teraz organizatorzy całkowicie je odwołują. Następna edycja targów odbędzie się w maju 2023 roku.

– Na całym świecie niepewność związana z pandemią nadal jest bardzo wysoka. W ścisłym porozumieniu z VDMA (niemieckim stowarzyszeniem producentów maszyn do obróbki drewna) zdecydowaliśmy o anulowaniu LIGNY jako fizycznego wydarzenia w 2021 roku – mówi dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG. – Aby zaoferować branży dostęp do innowacji, wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów, alternatywnie utworzymy cyfrową platformę, która zostanie uruchomiona pod koniec września. Planujemy również konferencję Rosenheim LIGNA wczesnym latem 2022 roku. W przypadku obu formatów wydarzeń uwzględniamy wiele nowych spostrzeżeń i pozytywnych doświadczeń z niedawno przeprowadzonej, cyfrowej edycji targów HANNOVER MESSE Digital Edition.

Trudna decyzja zrodzona z niepewności o przyszłość

– Decyzja o odwołaniu tegorocznych targów LIGNA była dla wszystkich bardzo trudna. Razem z naszymi partnerami, Deutsche Messe i wystawcami reprezentującymi firmy z sektora przerobu i obróbki drewna walczyliśmy o to, aby LIGNA pozostała najważniejszą na świecie platformą branżową tego roku. Zaangażowanie branży, nawet w tych niepewnych czasach, było wyjątkowo wysokie aż do końca. W ostatnich tygodniach wzbudzało to wiele emocji. Organizując tę wystawę, musimy wziąć pod uwagę, że uczestniczące w wydarzeniu parki maszynowe są projektowane, instalowane i prezentowane na żywo z długim czasem wyprzedzenia oraz wymagają dużo wysiłku. Dlatego zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu imprezy jesienią, aby zapewnić naszym klientom niezbędne bezpieczeństwo planowania. Kolejne odroczenie nie ma sensu ze względu na cykle innowacyjne firm oraz kolejną edycję targów LIGNA, która odbędzie się w maju 2023 roku. Niestety nie ma alternatywy dla wydarzenia anulowanego w tym roku – dodaje dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA.

– Unikalnym punktem tej wystawy są pokazy na żywo – narzędzi, maszyn i urządzeń, aż po kompletne linie produkcyjne. Taka właśnie jest LIGNA i to stanowi esencję marki tego wydarzenia. Skupiamy się teraz na planowaniu i przygotowaniu imprezy w maju 2023 roku jako kolejnej regularnej dacie pokazów oraz następnych międzynarodowych i innowacyjnych targach z możliwością doświadczenia technologii na żywo – mówi Christian Pfeiffer, dyrektor globalny LIGNA & Woodworking Shows w Deutsche Messe.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).