Cyfryzacja, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, recykling, mieszkalnictwo przyszłości oraz wpływ pandemii koronawirusa na architekturę i budownictwo – to główne tematy poruszane podczas odbywających się w styczniu targów BAU ONLINE. Prezentacje dla klientów przygotowało 247 wystawców z 29 krajów.

Podczas targów możliwe były również spotkania „jeden na jeden”. Fot. BAU
Przedstawiciele branży budowlanej mogli obejrzeć aż 1495 prezentacji „na żywo” oraz wziąć udział w 4316 rozmowach „jeden na jednego”. Jednak, mimo iż przedstawiciele targów zrobili wszystko, aby stworzyć jak najlepszy klimat do kontaktów B2B, zarówno wystawcy, jak i organizatorzy imprezy byli zgodni, że nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów.
– Zaoferowaliśmy klientom i partnerom pomost do targów BAU 2023, w których udział już zapowiedzieli prawie wszyscy znani wystawcy. BAU ONLINE w imponujący sposób zaktywizowało branżę budowlaną – mówi Dieter Schäfer, przewodniczący Rady Doradczej BAU Monachium i prezes Zarządu Deutsche Steinzeug Cremer & Breuer AG. – Cyfrowe sieci B2B wnoszą istotny wkład w utrzymanie działalności biznesowej w tych trudnych czasach. Nie zmienia to jednak faktu, że BAU ONLINE nie może zastąpić bezpośrednich targów BAU w Monachium.
138 krajów on-line w Monachium
W ciągu trzech dni w nowej formie targów wzięło udział 38 325 uczestników z 138 krajów; platforma została odwiedzona łącznie 218 756 razy. Program konferencji obejmował 31 spotkań z udziałem około 150 ekspertów dostarczających wgląd w popularne tematy. Transmisja na żywo była transmitowana w trzech strefach czasowych (Europa/Berlin, USA/Nowy Jork, Azja/Szanghaj).
– BAU jest i będzie na stałe w naszym kalendarzu. Dla Schüco bycie Złotym Partnerem podczas premiery BAU ONLINE było czymś oczywistym – wyjaśnia dr Georg Spranger, dyrektor marketingu Schüco International KG. – Nowy format został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez nas, jak i naszych gości. Nie możemy doczekać się BAU 2023.
Volker Höschele, Country Business Director w Bosch Professional Germany, stwierdza, że: „BAU ONLINE dało możliwość komunikowania się i wymiany pomysłów z dystrybutorami i użytkownikami oraz zaprezentowania naszych nowych produktów i innowacji – nawet w czasach dystansu społecznego. To dla nas bardzo ważne. Dziękujemy Messe München za taką formę.
Lepiej tak niż wcale
Wystawcy wydają się być zadowoleni, że w trudnych czasach udało się przygotować nową formułę targów.
– Organizator BAU zrobił wszystko, co w tej sytuacji jest najlepsze – komentuje Stefan Fischbach, CEO ASSA ABLOY Sicherheitstechnik. – Klienci szczególnie bardzo dobrze przyjęli prezentacje na żywo. Jednak wirtualny pokaz nie zastąpi bezpośrednich kontaktów. Z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie z klientami i partnerami w Monachium w 2023 roku.
Przyszłość to tanie budownictwo
Podczas wystawy większość dyskusji toczyła się wokół przyszłości branży budowlanej.
– W naszej branży potrzebujemy innowacji w zakresie ochrony klimatu i wyzwań, takich jak tanie mieszkania – wyjaśnia Anne Katrin Bohle, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Społeczności, podczas konferencji on-line. – Dodatkowo obecny kryzys pokazał, że budownictwo musi stać się jeszcze bardziej odporne. Cyfryzacja ma również na celu wspieranie zrównoważonego budownictwa i zwiększenie produktywności w branży.
Dieter Babiel, dyrektor zarządzający w Centralnej Federacji Niemieckiego Przemysłu Budowlanego, poszedł tą samą drogą:
– Do tej pory branża budowlana przeszła przez pandemię. Jednak potrzebujemy przedsiębiorczego, pionierskiego ducha i start-upów, aby osiągnąć postęp, wzrost i konkurencyjność – zapowiada.
– Pandemia „przyspieszyła klimat zmian” – stwierdza Anja Rosen, architekt i dyrektor zarządzający agn Niederberghaus & Partner. – Teraz ważne jest, aby utrwalić oszczędności zasobów związane z pandemią i uniknąć efektów odbicia – na przykład wykorzystując mniej miejsca w budynkach i używając tej przestrzeni więcej niż raz. Budownictwo przyszłości staje się coraz bardziej techniczne i złożone; niezbędne jest wczesne i interdyscyplinarne planowanie.
Magnus Nickl z Nickl & Partner podał przykład: „Nie uważamy szpitali przyszłości za pojedyncze budynki, ale raczej jako platformy, które w razie potrzeby można zawsze złożyć”.
Kolejna edycja targów już za rok. Branża ma nadzieję, że tym razem będą to spotkania bezpośrednie.