Connect with us


Technika, technologie, nowości

Narzędzia dopasowane do potrzeb klientów

Ponad 20 lat doświadczenia

Dodane:

/

POLCOMM
Głowice formatyzujące PCD. Fot. POLCOMM


POLCOMM to dynamicznie rozwijająca się na krajowym rynku firma, zajmująca się produkcją oraz kompleksową obsługą serwisową narzędzi stosowanych przez zakłady prowadzące działalność w zakresie obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Przedsiębiorstwo powstało w 2000 roku i ciągle rozbudowuje swój potencjał technologiczny. Poza narzędziami firma świadczy także usługi serwisowe.

POLCOMM

Zestaw frezów profilowych PCD do produkcji drzwi. Fot. POLCOMM

Podlubartowski producent, firma POLCOMM, specjalizuje się w rozwiązaniach narzędziowych. Wytwórcy mebli, podłóg czy stolarki otworowej chcą wzorniczo odróżniać się od konkurencji, więc sięgają po narzędzia profilowe, które wykonywane są tylko dla nich. To pozwala im stworzyć portfolio charakterystyczne dla swojej marki.

Szybsze, sprawniejsze i tańsze procesy obróbcze

– W naszym przedsiębiorstwie takie narzędzia zaprojektujemy, przetestujemy, wykonamy i dostarczymy oraz oferujemy ich pełen serwis. Koncentrujemy się na produkcji narzędzi specjalistycznych, które zapewniają wytwarzanie formatek meblowych lub profili okiennych czy drzwiowych. Dysponujemy własnym biurem konstrukcyjnym, wykorzystując zaawansowane programy 3D do symulacji i projektowania. Dają one pewność, że wszystkie narzędzia są dostosowane do wymogów konkretnej maszyny oraz rodzaju obrabianego materiału. Staramy się dobierać właściwe rozwiązania narzędziowe. Jest to istotne w osiągnięciu wysokojakościowych wyrobów gotowych – oznajmia Iwona Paczuska z firmy POLCOMM. – Takie podejście jest ważne również z punktu widzenia usprawnienia prac. Konkurencyjny rynek zakłada rywalizację, dlatego chcemy, aby procesy obróbcze w zakładach naszych klientów przebiegały jeszcze szybciej, sprawniej i taniej. Firmy oczekują większej wydajności, dlatego pracujemy nad optymalizacją i zwiększeniem efektywności procesów produkcji. W takich usprawnieniach na pewno pomagają nam właściwie dobrane narzędzia. Choć stanowią one jedynie mały ułamek kosztów produkcji, to ich wpływ na przebieg procesu obróbki oraz jakość wyrobu jest ogromny.

Niezawodne ostrza diamentowe

Narzędzia, które gwarantują bardzo dobre efekty to te z diamentowymi ostrzami, które od wielu lat cieszą się niesłabnącym popytem. Producent zrealizował wiele projektów nasadzanych frezów profilowych z ostrzami PCD. Popularne są rozwiązania o modułowej budowie umożliwiającej wykonywanie skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań oraz do profili, gdzie wymagana jest wysoka jakość obrabianej powierzchni. Diamentowe ostrza spełniają wysokie wymagania, jakie stawiają najnowsze trendy w procesach obróbczych. Cechuje je wysoka odporność na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyta OSB, wiórowa laminowana, surowa czy okleinowana folią finisz lub melaminą.

POLCOMM realizuje duże zamówienia do całych linii produkcyjnych, do których projektuje i wykonuje wiele narzędzi. Jest to poprzedzone dokładnym wywiadem u klienta, aby jak najlepiej dobrać optymalne rozwiązania.

Kompletne, zindywidualizowane rozwiązania

Wytwórcom drzwi POLCOMM dostarcza frezy profilowe z ostrzami diamentowymi przeznaczone do produkcji ościeżnic i skrzydeł drzwiowych.

– Większość sprzedawanych na rynku drzwi elementowych jest wykonana z płyty MDF i oferujemy kompleksową ofertę narzędzi do ich produkcji. W takim zestawie znajdziemy frezy do frezowania szprosów w skrzydłach elementowych, do frezowania felca w pionach i w poprzeczce górnej oraz frezowania spodu skrzydła. Dostarczamy kompletne zestawy rozwiązań, często zindywidualizowane, na przykład o małej masie, czy wykonane dodatkowo z wpustami. Dzięki temu możemy je stosować na obrabiarkach CNC, z uchwytem HSK 63F, jak również w pracy na strugarkach z wrzecionami. Wśród wielu zalet narzędzi z ostrzami PCD, to ich żywotność spowodowała szybki wzrost popularności na rynku. Czas pracy narzędzia diamentowego przy produkcji długich serii produkcyjnych jest dłuższy niż z węglika spiekanego. Jeden z klientów firmy przy produkcji elementu skrzydła drzwi wykonuje od 150 do 200 tysięcy elementów pomiędzy kolejnymi ostrzeniami. Inny natomiast pracuje tym samym zestawem narzędzi z ostrzami PCD przez cały czas na dwóch zmianach przez trzynaście miesięcy – zapewnia rozmówczyni.

Po tym okresie narzędzia są regenerowane, a diamentowe mogą być ostrzone nawet ośmiokrotnie. Cena zakupu narzędzia z kosztami jego regeneracji rozłoży się prawdopodobnie na osiem lat produkcji. Dla klienta istotne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Cena nominalna zakupu specjalistycznego narzędzia musi zwrócić się w trakcie wydajnej i jakościowo lepszej produkcji.

Sukces wiertła puszkowego PCD

Rozwiązania z diamentowym ostrzem są także wśród oferowanych przez firmę wierteł. PCD są niezastąpione w wykonywaniu otworów w pakietach płyt HDF lakierowanych lub okleinowanych. Najczęściej diamentowe ostrza stosuje się w wiertłach puszkowych. Sprawdzają się też przy wierceniu otworów pod zawiasy, wykonywaniu gniazd w drewnie twardym, materiałach drewnopochodnych czy laminowanych oraz plastiku.

Produktem, który okazał się sukcesem, jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej.

– Jeden z największych producentów mebli oczekiwał od nas rozwiązania pozwalającego wykonać minimum osiem tysięcy otworów. Meble produkowane były z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej, a problemem podczas obróbki było wyrywanie tych wstawek. Nasi konstruktorzy opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, gdzie jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Wyjątkowe w tym narzędziu jest zastosowanie podwójnej liczby nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacza wióra na powierzchni czołowej. Uzyskano narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające tym samym lepszą wydajność. Szczególną zaletą jest wysoka jakość krawędzi otworu w materiałach z różnorodną okleiną. To rozwiązanie, które trzykrotnie przekroczyło oczekiwania klienta w zakresie liczby wykonywanych otworów – mówi Iwona Paczuska.

Nóż do toczenia – unikatowe rozwiązanie narzędziowe

Wielu klientów trafia do przedsiębiorstwa z polecenia. Często nie radzą sobie oni ze skomplikowanym procesem czy mają nietypowe wymagania. POLCOMM stara się znaleźć adekwatne rozwiązania. Jednym z takich przykładów jest nóż do toczenia z wymiennym diamentowym ostrzem. Producent nóg do stołu z płyty HDF początkowo używał noży z wlutowanym ostrzem HSS. To narzędzie miało niską wydajność i bardzo szybko się tępiło. Płyta HDF charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością, oczywistym wydawało się tu zastosowanie narzędzia diamentowego. Firma zaprojektowała więc nóż z wymiennym diamentowym ostrzem. Jest to rozwiązanie unikatowe, niespotykane na rynku. Narzędzie to, przeznaczone do toczenia nóg, jest w ciągłym użyciu. Jego wydajność jest kilkudziesięciokrotnie wyższa niż stosowanego pierwotnie.

– Klient był bardzo zadowolony, a marka ma w swoim portfolio kolejne unikatowe rozwiązanie narzędziowe – tłumaczy rozmówczyni. – Narzędzia PCD to znaczna część naszej produkcji. Ich popularność, a tym samym sprzedaż nieustannie rośnie. Oferta naszej firmy jest bardzo szeroka. Produkujemy monolityczne narzędzia ze stali szybkotnącej i z węglika spiekanego. Na uwagę zasługują również frezy nasadzane z ostrzami HM do złącz klinowych. Wczepy wytwarzane są w znormalizowanych wymiarach, a ich modułowa konstrukcja umożliwia łączenie frezów w pakiety, tym samym cięcie różnych grubości drewna. Popularnym na rynku rozwiązaniem są również głowice na noże wymienne. Wykonujemy także głowice o parametrach adekwatnych do potrzeb klienta, z korpusem ze stali lub stopów lekkich, nożami z HSS lub HM i mocowaniami na tulei mechanicznej lub hydro. Możliwość samodzielnej wymiany noży przez użytkownika gwarantuje ciągłość produkcji.

Zestaw frezów z ostrzami HM

Rozwiązania narzędziowe z lutowanymi ostrzami z węglika spiekanego również cieszą się popularnością w branży. Przykładem jest zestaw frezów z ostrzami HM dla jednego ze znanych producentów mebli, który obrabia zarówno drewno miękkie, jak i twarde na czterostronnej strugarce Weinig, do formatowania elementów o różnych szerokościach.

– Klient korzystał z dostępnych na rynku głowic na noże wymienne, które są powszechnie stosowane do tej operacji. Jednak nie był usatysfakcjonowany, poszukiwał innego, lepszego rozwiązania. Narzekał na szybkie zużycie głowicy, wyrabianie docisków i klinów powodujące utratę stabilności mocowania noży. W efekcie noże pękały, pojawiały się problemy z wyważeniem. Zwracam uwagę na to, że nieodpowiednie wyważenie narzędzia może spowodować uszkodzenie łożyska lub wrzeciona w maszynie. Nasza firma zaproponowała więc producentowi mebli zestaw zawierający frez rozdrabniająco-formatyzujący oraz zakładane na głowicę bazową narzędzie składane, czyli korpus aluminiowy z dokręcanym frezem formatująco-rozdrabniającym. Zaproponowane przez nas rozwiązanie charakteryzuje dłuższa żywotność i stabilność obróbki – opowiada Iwona Paczuska.

ReklamaKompetentni i doświadczeni pracownicy

POLCOMM chce być przede wszystkim partnerem dla firm, pomóc w rozwiązywaniu technologicznych problemów oraz wpisywać się w ich oczekiwania. Producenta na tle konkurencji wyróżnia dział doradczo-handlowy, w którym pracują kompetentni i doświadczeni handlowcy, od lat związani z przedsiębiorstwem. Potrafią oni doradzić klientom w zakupie narzędzi, zaproponować zmiany w technologii obróbki czy pomóc we wdrożeniu narzędzi. Przekonują także przedsiębiorców, że kosztowniejsze narzędzia specjalistyczne są… korzystniejsze dla producenta. Czas pracy narzędzia diamentowego przy produkcji długich serii produkcyjnych jest nawet 300-krotnie dłuższy niż tego z węglika spiekanego. Rachunek ekonomiczny przekonał wielu czołowych producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z firmą.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).