Frezy z kilku rodzajów węglika
Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu rozwija ofertę frezów pełnowęglikowych do obróbki drewna, co ma związek z rozwijającymi się rynkami, które wykorzystują materiały kompozytowe. Firma oferuje obecnie serie przeznaczone do ich obróbki.
– Biorąc pod uwagę fakt, że do różnych materiałów muszą być zastosowane specjalistyczne narzędzia, posiadamy frezy wyprodukowane z kilku rodzajów węglika spiekanego oraz kilku wersji powłok ochronnych. W praktyce oznacza to wydłużenie żywotności narzędzia oraz poprawę jakości wykończenia obrabianego materiału – tłumaczy Tomasz Nieciąg.
Frezy z diamentu polikrystalicznego
Ponadto ITA TOOLS oferuje kilkanaście serii frezów z ostrzami wykonanymi z diamentu polikrystalicznego, które wykorzystane są do takich operacji, jak: rowkowanie, cięcie, frezowanie obwiedniowe i nesting.
– Tego typu frezy stosuje się w materiałach wymagających zastosowania narzędzi charakteryzujących się najdłuższą żywotnością. Możemy do nich zaliczyć materiały drewnopochodne, np. płyty: wiórową, HDF, MDF i HPL. W zależności od wymagań stawianych narzędziom korpusy wytwarzane są ze stali nierdzewnej, węglika spiekanego oraz densimetu – wyjaśnia prezes.
Głowice diamentowe do wstępnego frezowania
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się produkowane przez ITA TOOLS głowice do najczęściej wykorzystywanych maszyn do produkcji mebli, w tym głowice diamentowe do wstępnego frezowania do okleiniarek.
– Główną cechą odróżniającą nas od konkurencji jest fakt, że utrzymujemy wysokie stany magazynowe narzędzi, na które jest największy popyt – oznajmia Tomasz Nieciąg. – Posiadamy dwa rodzaje standardowych głowic do okleiniarek. Pierwszą z nich są głowice z lutowanymi płytkami z diamentu polikrystalicznego, z wierszowanym, wytłumiającym korpusem ze stali nierdzewnej. Drugi rodzaj to głowice z wymiennymi płytkami z diamentu polikrystalicznego ze specjalną opatentowaną konstrukcją oraz korpusem aluminiowym.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nowoczesnym maszynom CNC mogliśmy opracować innowacyjny sposób mocowania płytki, który wyeliminował jej błędy konstrukcyjne. Dzięki nowej koncepcji zniknął problem pękania płytek w miejscu kanałka. To nie tylko wpływa na większą żywotność narzędzi ITA TOOLS, ale także przekłada się na dwukrotnie dokładniejsze mocowanie płytki w porównaniu do tych oferowanych przez konkurencję.
Głowice produkowane przez firmę charakteryzują się dynamiczną klasą wyważania G2,5 oraz otworem mocującym wykonanym w tolerancji H7, co przekłada się na lepszą jakość wykończenia obrabianego materiału, cichszą pracę oraz dłuższą żywotność narzędzia.
Nowość – frezy kompresyjne z serii X90
Wśród nowości zaprezentowanych podczas targów znalazły się m.in. frezy kompresyjne z serii X90.
– Jest to seria frezów przeznaczonych do obróbki twardych materiałów, takich jak: MDF, sklejka czy płyta wiórowa. Unikalne połączenie innowacyjnej powłoki oraz najwyższej klasy węglika pozwala na zachowanie bardzo ostrych krawędzi tnących oraz znacznie wydłuża żywotność narzędzia – dodaje prezes.
Piły panelowe P30
Popularnym produktem są także piły panelowe serii P30, które skonstruowano z myślą o takich materiałach, jak MDF i HDF oraz stworzono do cięcia zarówno pojedynczych płyt, jak i pakietów. Specjalnie dobrany, supertwardy węglik NANO (o grubości 3,5 mm) oraz odpowiedni profil zęba (ząb trapezowo-płaski) wpływają na dużą żywotność pił oraz bardzo dobrą jakość obróbki. Z kolei korpus piły wykonany jest z utwardzanej stali, który zapewnia większą sztywność i stabilność podczas pracy. Wśród wielu korzyści, jakie wyróżniają piły ITA TOOLS, warto zwrócić uwagę także na dwa kręgi naprężające, jeszcze bardziej poprawiające stabilność. Przedsiębiorstwo stosuje wzmocnione pudełka kartonowe zapobiegające uszkodzeniu pił w transporcie oraz może wykonać grawer z logo i nazwą firmy na pile, na życzenie klienta. Tym, co wyróżnia piły są także stosowane wyciszenia wycinane nieparzyście dla lepszego wyważenia tarczy. Otwór główny wykonany jest w tolerancji H6.
Nowoczesna technologia ostrzenia PCD
Wśród nowości, jakie firma wprowadziła niedawno do oferty, warto zwrócić uwagę na nowoczesną technologię ostrzenia narzędzi PCD (ostrzenie techniką ablacji laserowej).
– W procesie ablacji, w celu usunięcia wyszczerbień powstałych na ostrzu, wykorzystujemy uderzenia wiązki lasera – tłumaczy prezes. – Oznacza to, że w krótkim czasie uzyskujemy niespotykaną wcześniej jakość ostrza, która pozwala na otrzymanie jeszcze gładszych powierzchni obrabianych materiałów. Dzięki laserowi jesteśmy w stanie wyostrzyć kąt od 15 mikronów. Pozwala nam to na zachowanie precyzji nawet przy najbardziej skomplikowanych narzędziach profilowych, wykorzystywanych na przykład do produkcji paneli podłogowych. W pełni zautomatyzowany proces ostrzenia przekłada się na zaoszczędzenie czasu.
Innowacyjny system B2B
– Jako ITA TOOLS oferujemy również innowacyjny system B2B. Ta nowoczesna platforma powstała w celu zaspokojenia licznych potrzeb klientów. Umożliwia ona sprawdzenie stanów magazynowych i cen oraz dobór odpowiednich narzędzi, a także samodzielne złożenie zamówienia. Ponadto odbiorca może na bieżąco sprawdzać proces realizacji swoich zamówień oraz status ostrzenia narzędzi – wyjaśnia Tomasz Nieciąg.
Nowa hala i większe moce produkcyjne
Zapytaliśmy także, jakie plany na przyszłość ma firma.
– W związku z przeniesieniem naszego centrum produkcyjnego do nowej hali, dążymy do optymalizacji oraz zwiększenia mocy przerobowych. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzenie parku maszynowego o kolejny sprzęt czołowych producentów europejskich. Ponadto zaplanowaliśmy uczestnictwo w kilku wiodących targach dotyczących narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych do obróbki drewna, takich jak: IWF w USA, Technowood w Turcji, LIGNA w Niemczech czy Delhiwood w Indiach – podsumowuje prezes.