Connect with us


Technika, technologie, nowości

Najwyższa jakość gotowych wyrobów

ITA TOOLS na targach Holz-Handwerk

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Firma ITA TOOLS jest bardzo zadowolona z wystawiennictwa na targach Holz-Handwerk i planuje udział w kolejnych edycjach wydarzenia. Fot. ITA TOOLS


Debiutująca na zagranicznych rynkach polska firma ITA TOOLS zaprezentowała swoje wyroby w trakcie targów Holz-Handwerk w Norymberdze. Duże zainteresowanie nowych i potencjalnych odbiorców potwierdza, że to nowoczesne przedsiębiorstwo, dzięki licznym inwestycjom w technologie oraz jakość, może dziś dumnie reprezentować wyroby na globalnym rynku i konkurować z największymi. Nieustający rozwój zaowocował także nowościami w ofercie, takimi jak frezy kompresyjne z serii X90. Dodatkowo przedsiębiorstwo wprowadziło nowoczesną technologię ostrzenia narzędzi PCD (ostrzenie techniką ablacji laserowej).

Dynamiczny wzrost na międzynarodowych rynkach

– Jako marka ITA TOOLS możemy pochwalić się dynamicznym wzrostem w ostatnich latach – szczególnie jeśli chodzi o rynek międzynarodowy – mówi Tomasz Nieciąg, prezes firmy.
Przedsiębiorstwo debiutowało na tegorocznych targach w Norymberdze.
– Była to nasza pierwsza wizyta na Holz-Handwerk, jednak jesteśmy pewni, że nie ostatnia. To wydarzenie daje możliwość nie tylko pozyskania nowych klientów, ale też wartościowych kontaktów biznesowych – dodaje Tomasz Nieciąg. – Celem było zarówno pozyskanie nowych kontrahentów, jak również spotkania z obecnymi partnerami z całego świata. Stoisko odwiedzili zwłaszcza klienci z Niemiec. Udało nam się nawiązać wiele cennych relacji także z potencjalnymi odbiorcami z innych stron świata. Targi Holz-Handwerk to wydarzenie szczególnie dla nowoczesnych i prężnie rozwijających się marek, takich jak ITA TOOLS. To również ciekawe doświadczenie. Jako zespół nie możemy doczekać się kolejnej edycji, w której na pewno weźmiemy udział.

Liczą się nowoczesna technologia i odpowiednie podejście

Jako marka, która dopiero wkracza na rynek międzynarodowy, ITA TOOLS wzbudza duże zainteresowanie wśród innych firm – szczególnie pod względem przyszłej współpracy i dystrybucji produktów.
– Dzięki nowoczesnemu zakładowi produkcyjnemu uzbrojonemu w zrobotyzowane obrabiarki CNC najnowszej generacji, możemy zagwarantować produkty najwyższej jakości i w masowych ilościach niemal od ręki. Ten aspekt stanowi siłę firmy i ostatecznie decyduje o podjęciu z nią współpracy – wyjaśnia prezes. – To dzięki takim wydarzeniom jak Holz-Handwerk możemy poszerzać świadomość marki u potencjalnych klientów. Wiemy, jak ważne w tej branży jest innowacyjne podejście do przemysłu. Ta wystawa jest okazją do tego, by przedstawić odbiorcom wysoką jakość i możliwości, jakie daje współpraca z ITA TOOLS. To właśnie za sprawą nowoczesnej hali przemysłowej, technologii i wykwalifikowanej kadry pracowniczej możemy konkurować z największymi firmami z tej branży.
Goście targowi z zaciekawieniem oglądali produkty zaprezentowane na stoisku firmy, wśród których znalazły się m.in.: frezy spiralne do obróbki drewna i kompozytów, diamentowe oraz głowice diamentowe do wstępnego frezowania do okleiniarek.

Frezy z kilku rodzajów węglika

Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu rozwija ofertę frezów pełnowęglikowych do obróbki drewna, co ma związek z rozwijającymi się rynkami, które wykorzystują materiały kompozytowe. Firma oferuje obecnie serie przeznaczone do ich obróbki.
– Biorąc pod uwagę fakt, że do różnych materiałów muszą być zastosowane specjalistyczne narzędzia, posiadamy frezy wyprodukowane z kilku rodzajów węglika spiekanego oraz kilku wersji powłok ochronnych. W praktyce oznacza to wydłużenie żywotności narzędzia oraz poprawę jakości wykończenia obrabianego materiału – tłumaczy Tomasz Nieciąg.

 

Frezy z diamentu polikrystalicznego

Ponadto ITA TOOLS oferuje kilkanaście serii frezów z ostrzami wykonanymi z diamentu polikrystalicznego, które wykorzystane są do takich operacji, jak: rowkowanie, cięcie, frezowanie obwiedniowe i nesting.
– Tego typu frezy stosuje się w materiałach wymagających zastosowania narzędzi charakteryzujących się najdłuższą żywotnością. Możemy do nich zaliczyć materiały drewnopochodne, np. płyty: wiórową, HDF, MDF i HPL. W zależności od wymagań stawianych narzędziom korpusy wytwarzane są ze stali nierdzewnej, węglika spiekanego oraz densimetu – wyjaśnia prezes.

 

ReklamaGłowice diamentowe do wstępnego frezowania

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się produkowane przez ITA TOOLS głowice do najczęściej wykorzystywanych maszyn do produkcji mebli, w tym głowice diamentowe do wstępnego frezowania do okleiniarek.
– Główną cechą odróżniającą nas od konkurencji jest fakt, że utrzymujemy wysokie stany magazynowe narzędzi, na które jest największy popyt – oznajmia Tomasz Nieciąg. – Posiadamy dwa rodzaje standardowych głowic do okleiniarek. Pierwszą z nich są głowice z lutowanymi płytkami z diamentu polikrystalicznego, z wierszowanym, wytłumiającym korpusem ze stali nierdzewnej. Drugi rodzaj to głowice z wymiennymi płytkami z diamentu polikrystalicznego ze specjalną opatentowaną konstrukcją oraz korpusem aluminiowym.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nowoczesnym maszynom CNC mogliśmy opracować innowacyjny sposób mocowania płytki, który wyeliminował jej błędy konstrukcyjne. Dzięki nowej koncepcji zniknął problem pękania płytek w miejscu kanałka. To nie tylko wpływa na większą żywotność narzędzi ITA TOOLS, ale także przekłada się na dwukrotnie dokładniejsze mocowanie płytki w porównaniu do tych oferowanych przez konkurencję.
Głowice produkowane przez firmę charakteryzują się dynamiczną klasą wyważania G2,5 oraz otworem mocującym wykonanym w tolerancji H7, co przekłada się na lepszą jakość wykończenia obrabianego materiału, cichszą pracę oraz dłuższą żywotność narzędzia.

 

Nowość – frezy kompresyjne z serii X90

Wśród nowości zaprezentowanych podczas targów znalazły się m.in. frezy kompresyjne z serii X90.
– Jest to seria frezów przeznaczonych do obróbki twardych materiałów, takich jak: MDF, sklejka czy płyta wiórowa. Unikalne połączenie innowacyjnej powłoki oraz najwyższej klasy węglika pozwala na zachowanie bardzo ostrych krawędzi tnących oraz znacznie wydłuża żywotność narzędzia – dodaje prezes.

 

Piły panelowe P30

Popularnym produktem są także piły panelowe serii P30, które skonstruowano z myślą o takich materiałach, jak MDF i HDF oraz stworzono do cięcia zarówno pojedynczych płyt, jak i pakietów. Specjalnie dobrany, supertwardy węglik NANO (o grubości 3,5 mm) oraz odpowiedni profil zęba (ząb trapezowo-płaski) wpływają na dużą żywotność pił oraz bardzo dobrą jakość obróbki. Z kolei korpus piły wykonany jest z utwardzanej stali, który zapewnia większą sztywność i stabilność podczas pracy. Wśród wielu korzyści, jakie wyróżniają piły ITA TOOLS, warto zwrócić uwagę także na dwa kręgi naprężające, jeszcze bardziej poprawiające stabilność. Przedsiębiorstwo stosuje wzmocnione pudełka kartonowe zapobiegające uszkodzeniu pił w transporcie oraz może wykonać grawer z logo i nazwą firmy na pile, na życzenie klienta. Tym, co wyróżnia piły są także stosowane wyciszenia wycinane nieparzyście dla lepszego wyważenia tarczy. Otwór główny wykonany jest w tolerancji H6.

 

Nowoczesna technologia ostrzenia PCD

Wśród nowości, jakie firma wprowadziła niedawno do oferty, warto zwrócić uwagę na nowoczesną technologię ostrzenia narzędzi PCD (ostrzenie techniką ablacji laserowej).
– W procesie ablacji, w celu usunięcia wyszczerbień powstałych na ostrzu, wykorzystujemy uderzenia wiązki lasera – tłumaczy prezes. – Oznacza to, że w krótkim czasie uzyskujemy niespotykaną wcześniej jakość ostrza, która pozwala na otrzymanie jeszcze gładszych powierzchni obrabianych materiałów. Dzięki laserowi jesteśmy w stanie wyostrzyć kąt od 15 mikronów. Pozwala nam to na zachowanie precyzji nawet przy najbardziej skomplikowanych narzędziach profilowych, wykorzystywanych na przykład do produkcji paneli podłogowych. W pełni zautomatyzowany proces ostrzenia przekłada się na zaoszczędzenie czasu.

 

Innowacyjny system B2B

– Jako ITA TOOLS oferujemy również innowacyjny system B2B. Ta nowoczesna platforma powstała w celu zaspokojenia licznych potrzeb klientów. Umożliwia ona sprawdzenie stanów magazynowych i cen oraz dobór odpowiednich narzędzi, a także samodzielne złożenie zamówienia. Ponadto odbiorca może na bieżąco sprawdzać proces realizacji swoich zamówień oraz status ostrzenia narzędzi – wyjaśnia Tomasz Nieciąg.

Reklama 

Nowa hala i większe moce produkcyjne

Zapytaliśmy także, jakie plany na przyszłość ma firma.
– W związku z przeniesieniem naszego centrum produkcyjnego do nowej hali, dążymy do optymalizacji oraz zwiększenia mocy przerobowych. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzenie parku maszynowego o kolejny sprzęt czołowych producentów europejskich. Ponadto zaplanowaliśmy uczestnictwo w kilku wiodących targach dotyczących narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych do obróbki drewna, takich jak: IWF w USA, Technowood w Turcji, LIGNA w Niemczech czy Delhiwood w Indiach – podsumowuje prezes.

Kurier Drzewny

ITA oferuje szeroki zakres rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby branży drzewnej i meblarskiej. Fot. ITA TOOLS

Kurier Drzewny

Właściwe narzędzia przekładają się na sukces w branży obróbczej. Fot. ITA TOOLS

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).