Ogromne, wytrzymałe maszyny, zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach w Afryce, podbijają Europę. Trak Africa XE 160 jest dostępny w Polsce.
Traki zaprojektowano z myślą o najbardziej ekstremalnych warunkach. W Afryce pnie są grubsze i cięższe, a klimat panujący w lesie wymaga działania najlepszych maszyn. Africa XE 160 sprawdziła się tam doskonale, szybko stając się jednym z najchętniej kupowanych traków na rynku. Na podboju tego kontynentu się jednak nie skończyło. Szybko okazało się, że ta wytrzymała maszyna sprawdza się również w europejskich warunkach.
– Wypróbowałem Aficę XE 160 w Gambi, teraz sprzedaję te maszyny na Węgrzech – mówi Janos Kantor, przedstawiciel Serry u południowych sąsiadów.
W Polsce ten specjalnej konstrukcji trak już trafił do oferty tej firmy.
– To najlepszy wybór jeśli chodzi o obróbkę drewna okrągłego, budowę instalacji i jako podstawowa maszyna do cięcia najcięższego drewna – wyjaśnia Szymon Pakuła, przedstawiciel firmy Serra.
Sprawdziliśmy co takiego wyróżnia tę maszynę.
Po pierwsze – stosunek ceny do wydajności
Decydując się na zakup traka, warto przyjrzeć się konstrukcji – Africa XE 160 to jedna z najbardziej wytrzymałych maszyn tego typu na rynku. Nie bez znaczenia jest również wysoka wydajność w zestawieniu z atrakcyjną ceną.
Światowy rynek traków na świecie stale się rozwija, proces dopasowania odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb staje się kluczowy.
Africa jest dostępna w dwóch rozmiarach: XE 135 do kłód o średnicy do 135 cm i XE 160 do kłód o średnicy do 160 cm. Dzięki szerokości cięcia 140 cm ten ostatni może w ciągu kilku minut wyciąć np. cały blat, w zależności od oczekiwań klientów.
Bawarczycy kładą duży nacisk na indywidualne dopasowanie traków mobilnych do potrzeb inwestorów, bowiem zauważyli, że zadowoleni klienci nie poprzestają na jednej maszynie, często wracają po kolejne.
Po drugie – idealne pozycjonowanie
Africa została zaprojektowana z uwzględnieniem oczekiwań najbardziej wymagających klientów.
Masywne, stalowe podpory o grubości 20 mm łączą dwie belki dwuteowe o wysokości 300 mm i tworzą odporny na skręcanie fundament dla wyjątkowo ciężkich kłód. Wsporniki ze stali nierdzewnej zapobiegają siniźnie kwaśnych gatunków drewna (np. dębu i modrzewia).
Napędzany układ hydrauliczny pozycjonuje ciężkie drewno. Umożliwia to szybkie i łatwe ładowanie, obracanie, przesuwanie i mocowanie. Optymalny podajnik drewna okrągłego zaopatruje XE w świeże drewno.
Z kolei obracak łańcuchowy zapewnia wyrzut tarcicy na odbiornik boczny, skąd transportowana jest np. na przenośnikach rolkowych.
Deski mogą być też podawane na tył traka, gdzie są odbierane przez przenośnik taśmowy z jednostką czyszczącą. Standardowa długość cięcia to 6 m. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ długości specjalne są dostępne na zamówienie klienta.
Po trzecie – profesjonalna głowica piły
Precyzję cięcia zapewniają: masywna, profesjonalna głowica piły ze zmiennym napięciem brzeszczotu, pochylona głowica piły i wszystkie dostępne dodatki. Naprężenie brzeszczotu jest przesunięte w górę o 70 cm (XE 135: 50 cm), miejsce na deski powyżej brzeszczotu. Odległość mocowania 300 mm pozwala również na zastosowanie krótszych brzeszczotów do mniejszych średnic kłód. Możliwe jest hydrauliczne otwieranie pokrywy ochronnej. Średnica koła 100 cm dla XE 160 (XE 135: 80 cm). Szerokość brzeszczotu 150 mm (XE 135: 120/140 mm). Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszą precyzję cięcia.
Po czwarte – łatwość użycia
W przeciwieństwie do rozwiązania standardowego (podobnego do Montany), Africa ma dostępne różne rozwiązania operacyjne, które mogą znacznie zwiększyć wygodę użytkowania.
Jedną z opcji jest wersja wolnostojąca, która jest mechanicznie oddzielona oraz elektrycznie i hydraulicznie połączona z tartakiem. Zapobiega to wibracjom i wstrząsom, które mogą przenosić się na kokpit podczas załadunku.
Ponadto można go wygodnie zintegrować z ogrzewaną, samodzielnie zbudowaną przestrzenią za maszyną.
Serra oferuje również ergonomiczny V-Cockpit z wygodnym, skórzanym siedziskiem. Na życzenie klienta jest dostępna wersja z ruchem pionowym (+100 cm) i poziomym (+/- 50 cm), aby zachować wyraźny widok nawet w przypadku obróbki najgrubszych kłód.