Wydarzenia

Nagrodzili niestandardowe rozwiązania

II edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

Dodane:

/

I miejsce: Marta Mocek. Fot. Jawor-Parkiet

Do tegorocznej edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 158 uczestników nadesłało prawie 600 projektów. Uznanie zdobyły te aranżacje wnętrz, które pokazały niestandardowe rozwiązania w zakresie doboru, jak i zastosowania podłóg, a także doskonałe wyczucie trendów przez projektantów.

 

Ciepło, spokój, przytulność oraz elegancja

I miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęła Marta Mocek. Jej projekt „Luna rossa” z podłogą FertigDeska Chevron Dąb Color Luna to, w opinii jurorów, ciekawa koncepcja, kompozycja, właściwie wyeksponowana podłoga i wyjątkowa dbałość o detale, jak np. gra światła w pomieszczeniu.
– Ta praca wymagała kreatywności, znajomości trendów, ale i wyjątkowej staranności, co, w naszej opinii, zasługuje na nagrodę główną – podsumowuje Janusz Gawiński, dyrektor generalny Jawor-Parkiet.

– Inspiracją dla projektu stały się pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się na myśl o drewnie we wnętrzach. Dla mnie jest to przede wszystkim ciepło, spokój, przytulność oraz elegancja. Połączenie tych słów doprowadziło do stworzenia wnętrza, gdzie punktem wyjściowym stała się dębowa deska w jodełkę, do której zostały dobrane nawiązujące kolory i materiały – tak opisuje konkursowy projekt jego autorka.

 

Klimat loftowy

II miejsce to projekt „Salon w minimalistycznym stylu” z podłogą FertigDeska Dąb Czarny Olgi Kuzmenko. Ściany i sufit pomieszczenia są w wykończeniu tynku strukturalnego z betonu, co daje też klimat loftowy, nieco surowy. Wnętrze ocieplają meble i podłoga z ciemnego drewna. Uwagę jurorów zwróciły: właściwa kompozycja projektu, ekspozycja podłogi oraz zgodność projektu z obowiązującymi trendami.

Wrażenie drewnianego „dywanu”

Brązowy medal w tegorocznym konkursie zajął projekt „Apartament” z podłogą FertigDeska Chevron Dąb Color Vulcano Gabriela Helegdy. To nowoczesny apartament z klasycznymi elementami dekoracyjnymi. Otwarta część łączy funkcje salonu wypoczynkowego, jadalni i kuchni. W aranżacji użyto deski w formacie jodełki francuskiej, która, wykorzystana miejscowo, sprawia wrażenie drewnianego „dywanu”, co podkreśla jej charakter i czyni przykuwającym uwagę elementem wnętrza. W opinii jurorów w tym projekcie autor najlepiej wyeksponował oryginalny kolor podłogi, przedstawił rozwiązania „na czasie”.
W przypadku zwycięskich prac, jurorzy wydali werdykt niemal jednomyślnie.

 

Pięć wyróżnionych prac

Jury przyznało także pięć wyróżnień.

Reklama

Pierwsze z nich trafiło do Urszuli Karasiewicz za projekt „Marian tu jest jakby luksusowo” z podłogą FertigParkiet Chevron Dąb Color Bianco.

Wnętrze z drewnem może być jasne i eleganckie, ale jednocześnie nie musi być nudne, przewidywalne i przesadnie skromne. Odrobina szaleństwa nie wyklucza elegancji, zwłaszcza gdy połączymy parkiet ze złotymi listewkami – opisuje swój projekt autorka.

– I właśnie to niestandardowe ułożenie chevronu, na podłodze i ścianie, użycie wstawek, co jest możliwe w rzeczywistości do zrealizowania, a także odwzorowanie koloru produktu, pokazały odwagę i kreację – mówi Grzegorz Sadowski, dyrektor handlowy Jawor-Parkiet.

Ilona Wysocka w „PROJEKCIE DIRTY SNOW” z podłogą Retro Collection Brushed Line Dirty Snow przedstawiła wizję mieszkania z najwyższej klasy materiałów z wyeksponowaną sypialnią. Są tu ciekawie zaprojektowane wnętrze, wraz z przeszkloną przestrzenią sypialną, oraz bardzo dobre odwzorowanie koloru podłogi.

Natomiast Aneta Paruzel o swojej realizacji „Z fascynacji naturą” z podłogą Vintage Series 1960 Touch of Grey mówi: „czysta premedytacja, nieskrywana satysfakcja, dzika przyjemność, fascynacja naturą, umiłowanie drewna…, z tym wszystkim właśnie popełniono to wnętrze”.

Jan Stępień w projekcie „Lekka elegancja Milkshake”, w którym skorzystał z podłogi Retro Collection Pure Line Milkshake, zaproponował salon, w którym odważne kolory łączą się ze sobą, nadając ponadczasowy i elegancki wygląd. To, co zwróciło uwagę jurorów, to bardzo dobrze wykorzystana tekstura wyjątkowo efektownej, ale też trudnej do odwzorowania w projekcie podłogi w ułożeniu jodły klasycznej.

Piąte konkursowe wyróżnienie trafiło do Aleksandry Zachary. Jej „Tajemnicza ściana” z FertigParkietem Chevron Jesion Bursztyn przedstawia pomieszczenie, w którym dominantę stanowi ściana wyłożona parkietem w formacie jodły francuskiej. Sposób ułożenia, z różnym stopniem zagłębienia, powoduje, że ściana jest bardziej przestrzenna i ciekawie rozprasza światło padające z góry.

Jej część jednocześnie stanowi fronty ukrytej szafy oraz barku (fronty składane), a także ukrytych drzwi do sali konferencyjnej – to bardzo pomysłowe i funkcjonalne jednocześnie. Takie rozwiązanie w projekcie w nieoczywisty sposób tworzy przegrodę pomiędzy pomieszczeniami i jest użyteczne.

 

Reklama

Drewno w naturze, chevron i mocny powrót ciepłych brązów

Podsumowując tegoroczną edycję konkursu Jawor-Parkiet Design Awards, jurorzy zwrócili uwagę na kilka przebijających się trendów.
– To na pewno duża popularność podłogi chevron. Jodła francuska wciąż cieszy się zainteresowaniem designerów. To produkt przeznaczony do wnętrz premium – twierdzi Grzegorz Sadowski.
Ważnym głosem w tegorocznej edycji konkursu i ocenie prac był ten wprost z branży designu reprezentowany przez panie arch.

Małgorzatę Schmidt, członkinię zarządu głównego SARP, wiceprezes do spraw zewnętrznych bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Iwonę Ławecką-Marczewską, redaktor naczelną magazynu „Dobre Wnętrze”.

– Wysoko oceniam poziom większości nadesłanych prac. Konkurs pokazuje, że dużą popularnością cieszy się drewno w naturalnych barwach. Dwa z trzech zwycięskich projektów potwierdziły modę na parkiety układane w jodełkę. Jest bardzo budujące, że w wysoko ocenionych pracach podłogi są harmonijnie dobrane do pozostałych elementów wykończenia i wyposażenia. W wielu projektach dostrzegłam, zgodny z trendami, powrót do ciepłych odcieni brązu, które architekci chętnie zestawiają z szarościami.

Nagrodzone prace świadczą dobitnie o tym, że nadchodzi czas wnętrz stonowanych, przyjaznych domownikom i zapewniających im poczucie bezpieczeństwa – podsumuje konkurs redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”.

Nagrody pieniężne

Zgodnie z regulaminem konkursu, na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 8000, 4000 i 2000 zł. Nagrodzone prace wraz z informacjami o laureatach zostaną zaprezentowane na łamach magazynu wnętrzarskiego.
– Zarówno zwycięzcy, jak i autorzy wyróżnionych prac otrzymają także nagrodę w postaci podróży do Włoch. Obecna sytuacja i walka z epidemią uniemożliwiają zrealizowanie wyjazdu i uroczystego podsumowania konkursu w najbliższym terminie, ale Włochom nie mówimy „addio”, ale „A rivederci!” – zapewnia dyrektor generalny Jawor-Parkiet.

I miejsce: Marta Mocek. Fot. Jawor-Parkiet

II miejsce: Olga Kuzmenko. Fot. Jawor-Parkiet

III miejsce: Gabriel Helegda. Fot. Jawor-Parkiet

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version