Dzięki jednowałowemu rozdrabniaczowi WEIMA WL 13 i brykieciarce TH 820 firma Hutchings Timber mądrze wykorzystuje odpady drzewne w celu obniżenia kosztów, zrównoważonego ogrzewania pomieszczeń i opłacalnej sprzedaży brykietów.
Od ponad 30 lat firma Hutchings Timber w Deal w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii dostarcza pełen zakres produktów dla rzemieślników i majsterkowiczów. Ten wiodący handlarz posiada bogate portfolio. Oprócz klasycznych drewnianych materiałów budowlanych, takich jak tarcica, drewno strugane, impregnowane, znajdziemy tu ofertę materiałów wykończeniowych z drewna, panele, drewno liściaste, boazerię, a nawet artykuły dekoracyjne, drzwi, materiały ogrodnicze, narzędzia i farby.
Handlarz drewnem stawia na zrównoważony rozwój
Przedsiębiorstwo kładzie nacisk nie tylko na jakość, ale także na zrównoważony rozwój. Wykorzystuje i sprzedaje wyłącznie drewno z upraw w Wielkiej Brytanii. Wspiera to lokalną gospodarkę i znacznie zmniejsza ślad ekologiczny produktów. Firma realizuje holistyczne podejście i regularnie kontroluje oferowane produkty, łańcuchy dostaw oraz produkcję we własnym zakładzie. Rodzinny zakład o długiej tradycji przeprowadził nowe inwestycje z myślą o przyszłości.
Bezpieczne kontrolowanie niebezpiecznego pyłu drzewnego
Drewno jest i pozostaje jednym z najważniejszych materiałów naturalnych i ekologicznych. Odpady drzewne, a także pył drzewny powstający podczas obróbki drewna to dobrze znany w branży problem. Podczas gdy wielkogabarytowy odpad drzewny zajmuje cenną przestrzeń magazynową lub wymaga kosztownej utylizacji, pył drzewny stanowi znacznie większe ryzyko: jest wysoce łatwopalny, wybuchowy i zagraża zdrowiu pracowników w magazynie.
Aby zminimalizować te problemy i ewentualne zagrożenia w przyszłości, Hutchings Timber zleciła firmie Fercell, znajdującemu się zaledwie godzinę jazdy na zachód brytyjskiemu dystrybutorowi maszyn WEIMA, optymalizację wykorzystania wszystkich odpadów produkcyjnych. Oprócz systemu odsysania i silosu na wióry wraz z filtrem Fercell zainstalował dwie maszyny WEIMA. Rozdrabniacz jednowałowy WEIMA WL 13 i brykieciarka TH 820 są teraz częścią parku maszynowego Hutchings Timber.
Solidny i energooszczędny: rębak jednowałowy WEIMA WL 13
Rozdrabniacz WL 13 o szerokości roboczej 1300 mm i średnicy wirnika 370 mm rozdrabnia odpady produkcyjne, takie jak: resztki drewna, ścinki lub palety, na jednorodne zrębki. Rozdrabniacz napędza wytrzymały i niewymagający konserwacji napęd elektromechaniczny. Unikalną cechą tego urządzenia jest specjalnie zaprojektowana do rozdrabniania przekładnia WAP, produkowana przez WEIMA w Ilsfeld. Regulowane przeciwnoże sprawiają, że rozdrabnianie jest szczególnie energooszczędne i minimalizuje koszty zużycia. Ponadto, żywotność noża można dodatkowo znacznie wydłużyć.
Brykietowanie latem – spalanie zimą
System przetwarzania odpadów na energię w Hutchings Timber obejmuje piec opalany drewnem, który ogrzewa powierzchnie produkcyjne i handlowe. Jednak firma potrzebuje energii grzewczej tylko w chłodniejszych miesiącach zimowych. Zatem rozwiązanie: produkcja brykietu latem i spalanie brykietów zimą sprawdza się tu doskonale.
Do dużych nakładów – brykieciarka WEIMA TH 820
Rozdrobnione drewno, jak również wióry i trociny z produkcji są podawane przez centralny system wyciągowy do zainstalowanego na zewnątrz silosu na zrębki o pojemności 12 m³. Przenośnik ślimakowy transportuje rozdrobnione odpady drzewne i pył drzewny do brykieciarki WEIMA.
Dzięki bardzo dużemu zbiornikowi o wymiarach 2000 x 2000 mm i przepustowości do 180 kg na godzinę brykieciarka WEIMA TH 820 jest idealna do wielkoseryjnej produkcji brykietów. Specjalnie hartowany cylinder prasy oraz hydraulicznie precyzyjnie sterowany docisk prasy zapewniają wysokowytrzymałe, okrągłe brykiety o średnicy 80 mm, które powstają bez dodatku klejów lub innych spoiw. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów drzewnych nawet o 90 procent. Powstałe brykiety można przechowywać w sposób oszczędzający miejsce – tak długo, aż będą potrzebne do wytwarzania energii grzewczej.
Imponujące wartości opałowe brykietu
Rozdrabnianie, a następnie proces brykietowania daje brykietom bardzo wysoką energetyczność. Tym samym ich wartość opałowa w piecu na drewno jest porównywalna do węgla brunatnego. Nowy system w przedsiębiorstwie zmniejsza ilość odpadów drzewnych i koszty utylizacji, maksymalizuje cenną przestrzeń magazynową oraz minimalizuje ryzyko pożaru i wybuchu. Ponadto ten handlarz drewnem ogrzewa własne pomieszczenia w sposób przyjazny dla środowiska i oszczędny. Może także sprzedawać powstałe brykiety z zyskiem, jeśli nie są one wykorzystywane do ogrzewania. Istnieje wiele dobrych powodów do zrównoważonego wykorzystania odpadów drzewnych.
Źródło: WEIMA