Connect with us


Aktualności

Motorem innowacyjności jest potrzeba biznesowa

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2022

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2022 odbyły się w Katowicach. Fot. Materiały prasowe


W dniach 4 – 6 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Obróbki, Narzędzi i Technologii TOOLEX. Wydarzeniu towarzyszyły konferencje Nowy Przemysł 4.0 oraz Tech and Job. Podczas targów można było poznać nowości rynkowe, spotkać się z liderami w produkcji maszyn i narzędzi oraz zobaczyć urządzenia w ruchu, a także wymienić się praktyką i podzielić się wiedzą ze specjalistami. Na wydarzenie zarejestrowało się 5800 uczestników i przybyło prawie 150 wystawców. W programie targów było 15 sesji z udziałem 80 ekspertów.

 

Kurier Drzewny

Spotkanie to było okazją do poznania trendów i technologii oraz szansą na wymianę cennych doświadczeń. Fot. Materiały prasowe

 

TOOLEX to jedna z najważniejszych imprez poświęconych branży obrabiarek oraz narzędziowej w Polsce. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli uzyskać kompletne informacje dotyczące bieżącej sytuacji rynkowej bezpośrednio od liderów zajmujących się projektowaniem, produkcją i dystrybucją maszyn i urządzeń do obróbki, narzędzi czy branż współpracujących z metalową na co dzień.
Organizatorem wydarzenia była Grupa PTWP, wydawca portali wnp.pl oraz pulshr.pl oraz inicjator takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy i 4 Design Days.

 

Katowice stolicą przemysłu

– Katowice na kilka dni stały się stolicą przemysłu. Targi, konferencje Nowy Przemysł 4.0 oraz Tech and Job, seminaria, warsztaty, rozmowy i konkurs The Best of Industry 4.0, a wszystko to w nowej lokalizacji – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W gronie specjalistów, przedstawicieli branży i wybitnych naukowców dyskutowaliśmy o szansach, wyzwaniach i ograniczeniach polskiego przemysłu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

 

Cyfryzacja, przemysł 4.0 i robotyzacja

Podczas sesji inauguracyjnej, będącej częścią konferencji Nowy Przemysł 4.0, omówiono procesy cyfryzacji w polskiej gospodarce, zmiany w obszarze przemysłu 4.0, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w przyszłości oraz najważniejsze fakty i zjawiska, trendy i tempo cyfrowej transformacji przemysłu.

 

Szanse i ograniczenia

O szansach, wyzwaniach i ograniczeniach w cyfrowym przyspieszeniu w polskim przemyśle mówił podczas sesji inauguracyjnej Marek Gabryś, prezes firmy AIUT.
– Motorem innowacyjności zarówno po stronie dostawców technologii, jak i inwestorów jest potrzeba biznesowa, która musi spełniać główny warunek, mianowicie ekonomicznej opłacalności. Innowacja jest rozwiązaniem problemu, pozwolę sobie na kolokwializm: „z głodu, a nie z przejedzenia”. Oznacza to tyle i aż tyle, że rozwiązania Przemysłu 4.0 rozwiną się i zostaną wdrożone w polskich przedsiębiorstwach, jeśli będą dostarczały oszczędność i zapewniały jakość. Jednocześnie fundamentalne dla wdrażania narządzi 4.0 są kompetencje technologiczne, ale również lokalna obecność dostawców rozwiązań na rynkach klienta, która stanowi gwarancję szybkiego wsparcia w nagłych sytuacjach – zaznacza Marek Gabryś.
– W przypadku Przemysłu 4.0 ograniczeniem jest bariera kapitałowa i organizacyjna w polskich firmach – wskazał Stefan Życzkowski, współwłaściciel, przewodniczący rady strategicznej firmy Astor. – Chodzi o to, żeby z roku na rok rynek się rozwijał.
W Polsce problemem jest też jakość firm integratorskich – zaznacza Życzkowski.

Reklama

 

Bieżąca sytuacja makroekonomiczna

Konferencja „Nowy Przemysł 4.0” poruszyła także kwestię bieżącej sytuacji makroekonomicznej, która w znacznym stopniu wpłynęła na rozwój wszystkich branż. O problemach wynikających z kryzysu surowcowego i energetycznego wypowiedział się Andrzej Korpak, prezes Stellantis Gliwice.
– To niepokoi, jak się spojrzy, kto ma cenne surowce u siebie. Nieprawdopodobne inwestycje będą potrzebne, aby zmienić branżę samochodową na taką, która ma produkować samochody elektryczne. Trzeba się przestroić, a to oznacza olbrzymie wydatki. To z kolei będzie stymulować Przemysł 4.0. Przykładowo, stawiając linię robotów, które wykonają pracę i jeszcze sprawdzą jej jakość, to mamy oszczędność. Wszystko to jednak wymaga najpierw kolosalnych nakładów. Inwestycje w nowe technologie są znaczące, bo mają przynieść efekty. Natomiast problemem dla przemysłu są ceny energii, ceny gazu. Jeżeli gaz przestanie płynąć, to zakłady motoryzacyjne staną. I żadna lakiernia nie będzie działać. Przemysł 4.0 będzie się rozwijał wtedy, kiedy będzie zysk w tym rozwoju – podkreśla Andrzej Korpak.

 

Spojrzenie na robotyzację

– Widzimy bardzo mocne przyspieszenie od 2018 roku. Odniosę się do tego, że w innych krajach jest dużo wyższy poziom gęstości robotyzacji. Jesteśmy jednak zwolennikiem takiego podejścia, żeby na świecie nie patrzeć na tych, co mają tysiąc robotów i się dołować, że my tylko 62, tylko raczej patrzeć na to, że rok temu w Polsce było 52, a teraz jest ich 62 – oznajmia Jarosław Gracel, prezes firmy Astor w trakcie dyskusji „Robotyzacja i automatyzacja” na konferencji Nowy Przemysł 4.0 w Katowicach.

 

Kiedy będzie lepiej, trudno powiedzieć

Po pandemii COVID-19, kryzysie związanym z dostępnością półprzewodników, wojnie w Ukrainie i zaburzonych łańcuchach dostaw, na poszczególne branże czekają kolejne przeszkody: brak gazu, mniej samochodów produkowanych w Europie i ich rosnące ceny. Takie wnioski płyną z debaty „Motoryzacja – czas wielkiej zmiany”, zorganizowanej w ramach konferencji Nowy Przemysł 4.0 w Katowicach.
– Oczywistą rzeczą jest to, że w świetle przepisów europejskich producenci starają się przede wszystkim oferować klientom samochody zero- i niskoemisyjne – twierdzi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
– Mamy ciągle bardzo niestabilną sytuację, jeśli chodzi o wojnę. Poza tym to, co dzieje się na rynku gazu czy energii powoduje nowe problemy w łańcuchach dostaw. Tak, jest kiepsko i kiedy będzie lepiej, trudno powiedzieć – ocenia Jakub Faryś.
– Bez gazu nie da się wyprodukować szkła, wszystkie huty szkła płaskiego w Europie pracują na gazie – oznajmia Janusz Kobus, prezes Polskiej Izby Motoryzacji oraz wiceprezes Pilkington Automotive Poland.

 

„Inżynier przyszłości”

Jakich specjalności inżynierskich obecnie najbardziej poszukujemy? Jakie umiejętności techniczne i cyfrowe musi zdobyć „inżynier przyszłości”? Specjalizacja czy wszechstronność? Jaki wpływ na stabilizację rynku mają migracje inżynierów? Czy potrzebujemy zagranicznych specjalistów? Na te pytania odpowiedzi udzielili prelegenci konferencji Tech and Job.
– Świetnie wykształcone osoby najczęściej zatrudniają się w dużych korporacjach, gdzie mają zapewnione dobre warunki pracy i możliwości rozwojowe. Młodzi, ambitni ludzie szukają bardzo dobrych miejsc pracy, które pozwolą im na wyjazd za granicę czy rozpoczęcie studiów podyplomowych – zauważa Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
– Chodzi o to, aby uczelnie stały się miejscem, które nie tylko przygotowuje przyszłą kadrę czy kształci studentów, ale powinny być miejscem edukacji według koncepcji lifelong learning. Osoby będące już na rynku pracy – nawet te, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej uczelni – mogłyby znaleźć kurs dla siebie i w krótkim czasie dokształcić się. To nie powinno zajmować kilku lat – ocenia Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Podczas konferencji o polskim rynku pracy inżynierów i specjalistów uczestnicy mogli uzyskać praktyczne informacje oraz wiadomości o aktualnych trendach – bezpośrednio z rynku. Analizy branżowe, porady ekspertów, czołowi pracodawcy i renomowane uczelnie.

 

Reklama

Cyfryzacja a kadra

– Wąskim gardłem dzisiaj jest liczba wyszkolonych inżynierów, którzy są gotowi w Polsce do tego, żeby i w fabrykach przyjąć roboty na pokład, i inżynierów robotyki, którzy pracują w firmach integratorskich, którzy mają te roboty zaprogramować i dostarczyć, żeby dobrze zadziałały. To jest dzisiaj największe wyzwanie z naszego punktu widzenia. Sale szkoleniowe, które mamy, są pełne od dwóch lat i nie ma tygodnia, w którym nie byłyby zapełnione osobami, które szkolimy – podkreśla Jarosław Gracel.
O zależności efektywnej cyfryzacji od dostępności kompetentnych kadr i edukacji pracowników mówił prezes APA Group Artur Pollak: „Edukowanie pracowników wydaje się być słowem kluczem w sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu procesów transformacyjnych. O ile na wyższym szczeblu zarządzania procesu transformacji są zrozumiałe, tak problem pojawia się niżej. To efekt braku skutecznej wymiany informacji”.

 

Transformacja przemysłu w Polsce

Podczas konferencji Nowy Przemysł 4.0 został zaprezentowany i przygotowany przez dziennikarzy wnp.pl, pulshr.pl oraz innych portali gospodarczych Grupy PTWP raport „Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce”. Przedstawia on technologiczne, organizacyjne, społeczne i makroekonomiczne aspekty transformacji przemysłu w Polsce. Opracowanie powstało przy współpracy z zarządami i menadżerami ponad 20 firm przemysłowych oraz ekspertów.
– Jeśli potraktują państwo nasz raport nie tylko jako opis stanu rzeczy, ale i źródło praktycznej wiedzy, swoiste wstępne drogowskazy, sugestie, punkty wyjścia do bardzo już drobiazgowych analiz, dotyczących potrzeb i możliwości wdrażania nowoczesnych metod produkcji w waszych firmach, to tym bardziej raport „Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce” spełni swoje zadanie – zauważa Jacek Ziarno, twórca koncepcji i współautor tekstu, redaktor naczelny magazynu gospodarczego Nowy Przemysł.

 

Przyszłość przemysłu i prezentacje na stoiskach

Debata o przyszłości polskiego przemysłu i nowych technologiach odbyła się podczas prezentacji innowacyjnych rozwiązań związanych z obróbką metalu. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX odbyły się w dniach 4 – 6 października br. po raz pierwszy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – centrum krajowego przemysłu. Większość wystawców jako największą zaletę tegorocznej edycji targów wymieniła możliwość zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie spotkań na żywo z uczestnikami wydarzenia.
Wśród wystawców znalazły się m.in. takie firmy, jak: ANCA, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, ARCOTOOLS, CAMdivision, Centrum Maszyn CNC, Dematec Polska, DIG Świtała, Wolfgripp, GROB Polska, HAFEN Marcin Kizeweter, JAZON, Machine Tools International, Metal Team, SWORD, Neumo Polska, SCHUNK Intec, Stürmer Maszyny, SUMITOMO ELECTRIC Hartmetall, TBI Technology, Vollmer Polska, WBM Obrabiarki.

 

Konkurs The Best of Industry 4.0.

Zwieńczeniem pierwszego dnia targów była wieczorna gala, podczas której wręczone zostały nagrody w konkursie The Best of Industry 4.0. W dwóch kategoriach (technologia i zakład przemysłowy) przyznano 14 nagród. Jury doceniło przedstawicieli branży przemysłowej, którzy wdrażają modelowe technologie Przemysłu 4.0 oraz wspierają technologiczną transformację.

 

Więcej niż targi

Uzupełnieniem wydarzenia były Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo, Środowiskowe Seminarium Tribologów oraz warsztaty Automatyzacji w Kontroli Produkcji.

Reklama

 
TOOLEX 2022

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Pierwszy punkt zbiórki materiałów do recyklingu

EGGER: krok w gospodarce o obiegu zamkniętym

Dodane:

/

Egger

Grupa EGGER w marcu przejęła większościowy udział (60 proc.) we włoskiej firmie recyklingowej Cartfer Urbania S.r.l. Jest to kolejny dodatek do międzynarodowej sieci punktów zbierania materiałów recyklingowych, którą producent materiałów na bazie drewna prowadzi pod nazwą EGGER Timberpak.

Przedsiębiorstwo Cartfer Urbania znajduje się w Urbanii (region Marche), sercu włoskiego przemysłu meblarskiego. Inwestycja „recyklingowa” stanowi fundament dla pierwszego punktu zbiórki materiałów do recyklingu we Włoszech. Rozszerzając infrastrukturę zbierania materiałów na poziomie grupy i przetwarzanie drewna z recyklingu, EGGER realizuje strategiczne cele zwiększenia udziału drewna pochodzącego z recyklingu i zapewnienia dostawy surowców z wsteczną integracją.

Dotychczasowa właścicielka firmy Sara Burani pozostanie dalej w zarządzie spółki jako współwłaścicielka Cartfer Urbania. Również doświadczony zespół ośmiu pracowników zostanie przejęty. Strony umówiły się na zachowanie poufności cen zakupu i dalszych szczegółów transakcji.

– Włochy mają doskonały system recyklingu. Możemy wiele zyskać dzięki tej wiedzy, większościowej inwestycji w Cartfer Urbania i doświadczeniu pracowników. Nasza fabryka płyt wiórowych w Caorso (IT) wykorzystuje w stu procentach drewno z recyklingu – mówi Giuseppe Conti, dyrektor ds. finansów i administracji w fabryce w Caorso.

Niezawodny dostawca drewna

Cartfer Urbania to specjalistyczna firma recyklingowa od 2017 r. Przez ponad pięć lat jest też niezawodnym dostawcą dla włoskiego producenta materiałów na bazie drewna SAIB w Caorso, który jest częścią Grupy EGGER od grudnia 2022 r. Ta udana współpraca jest teraz intensyfikowana.

– Jestem dumna z tego, że Cartfer Urbania dołączyła do wielkiej rodziny EGGER. Ten ważny krok pozwoli firmie prężniej się rozwijać i być gotową na nadchodzące wyzwania. To wielka szansa rozwoju dla wszystkich – komentuje Sara Burani.

Grupa EGGER ma również znaczne doświadczenie w wykorzystaniu materiału z recyklingu drewna i w ten sposób przyczynia się do ochrony zasobów. Rodzinna firma od prawie 30 lat stosuje drewno z recyklingu w produkcji nowych, wysokiej jakości płyt wiórowych. Materiał pochodzi z takich odrzutów, jak stare meble, materiały opakowaniowe lub odpady produkcyjne.

Aktywna, wsteczna integracja

Aby zapewnić dostawę zużytego drewna konsumenckiego do swoich zakładów, firma skupia się na aktywnej, wstecznej integracji i prowadzi własne punkty zbierania materiałów recyklingowych pod nazwą EGGER Timberpak.

W tych miejscach zbiera się, sortuje i rozdrabnia drewno z recyklingu z okolicy, aby przetransportować je do zakładów EGGER. Ostateczna obróbka odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Powstaje wówczas wysokiej jakości materiał płytowy z surowców wtórnych – zgodny z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Przedsiębiorstwo prowadzi punkty zbierania materiałów recyklingowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Rumunii, Polsce, USA, a teraz także we Włoszech. Sieć tę niedawno pomyślnie rozwinięto również w naszym kraju.

Na początku kwietnia br. firma uruchomiła drugi punkt Timberpak, tym razem w Gdańsku. Oznacza to kontynuację tego udanego konceptu.

Od 27 marca 2024 r. EGGER nabył 60 proc. udziałów we włoskiej firmie recyklingowej Cartfer Urbania S.r.l.

Producent materiałów na bazie drewna wprowadził swój udany koncept we Włoszech.

Firma skupia się na aktywnej, wstecznej integracji, aby jak najlepiej zaopatrywać swoje fabryki płyt wiórowych w drewno z recyklingu.
Przedsiębiorstwo może optymalnie zaopatrywać swoją fabrykę w Caorso (IT) dzięki nowemu punktowi zbiórki materiałów do recyklingu.
Krótko o firmie

Rodzinna firma EGGER, założona w 1961 r., jest wiodącym, międzynarodowym producentem materiałów na bazie drewna z ponad 11 tys. pracownikami i 22 zakładami na świecie. Przedsiębiorstwo dostarcza produkty do mebli i aranżacji wnętrz oraz konstrukcji drewnianych i podłóg na bazie drewna, co czyni go niezawodnym partnerem dla przemysłu meblarskiego, detalistów drewna i podłóg oraz sklepów DIY. W roku finansowym 2022/2023 Grupa wygenerowała obroty w wysokości 4,45 mld euro.

65 proc. używanego przez firmę drewna pochodzi z recyklingu lub produktów ubocznych. Na koniec ich długiego życia produkty EGGER są w dużej mierze odzyskiwane i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu. Dzięki temu i wielu innym środkom marka dąży do celu „tworzenia więcej z cennego zasobu jakim jest drewno”.

Egger

Przedsiębiorstwo prowadzi punkty zbierania materiałów recyklingowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Rumunii, Polsce, USA, a teraz także we Włoszech. Fot. Egger



Czytaj dalej

Aktualności

Koniec z „bezcłowym” importem rosyjskich produktów drzewnych przez Kazachstan i Turcję?

Rynek produktów drzewnych

Dodane:

/

Rynek produktów drzewnych

Komisja Europejska zakończyła śledztwo w sprawie podejrzenia omijania przez Rosję opłat celnych. Uznano, że część producentów z Rosji obchodzi obowiązujące cła na importowane z Rosji przez Kazachstan i Turcję produkty drzewne. Komisja planuje wydać decyzję o nałożeniu ceł.

Decyzję Komisji Europejskiej z marca bieżącego roku z zadowoleniem przyjęło m.in. konsorcjum Woodstock. Informacja o planach nałożenia ceł to pokłosie ustaleń Komisji Europejskiej, że istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową są omijane poprzez wysyłanie jej do UE przez te kraje. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w sierpniu 2023 r.

Cła miały chronić rynek

Już przed wybuchem wojny w Ukrainie, po długotrwałym śledztwie, UE zwiększyła istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową o 15,8 proc., aby chronić rynek UE przed tanimi produktami z Rosji. Mimo że cła wprowadzono, to szybko pojawiły się przesłanki, że niektórzy rosyjscy producenci te je omijają, sprzedając produkty przez trzecie kraje, m.in. Kazachstan i Turcję. Państwa te nie były wcześniej znaczącymi eksporterami tego typu sklejki.

Jak podają przedstawiciele konsorcjum Woodstock, konsorcjum to – w porozumieniu z liderami branży i głównymi europejskimi stowarzyszeniami – przedstawiło Komisji dowody na omijanie ceł. Między innymi te informacje sprawiły, że w połowie ubiegłego roku wszczęto oficjalne dochodzenie.

W oficjalnym komunikacie konsorcjum jest, że wyniki przedstawione ponad 30 zainteresowanym stronom potwierdzają nieuczciwe praktyki stosowane przez niektórych przedstawicieli branży drzewnej. Stały się one podstawą do planów rozszerzenia ceł antydumpingowych na wszystkie importy z tych krajów. Mają one skorygować nierówności rynkowe. Środki te mogą być przeznaczone na walkę z oszustwami celnymi i unikaniem sankcji i wdrażane we współpracy z organami krajowymi oraz Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Ustalenia KE posłużą jako podstawa dla rozporządzenia, które będzie miało natychmiastową moc prawomocną, rozszerzając wstecznie cła antydumpingowe na importy z tych krajów i utrzymując je w przyszłości.

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że wszystkie importowane sklejki z Kazachstanu i Turcji będą obłożone takim samym cłem 15,8 proc. jak Rosja, z należnościami wstecznymi plus VAT do pobrania od sierpnia 2023 r.

Śledztwo potwierdziło przypuszczenia

Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg, jednego z pięciu największych producentów sklejki w Europie i współzałożyciela konsorcjum Woodstock, odnosząc się do wyników śledztwa Komisji Europejskiej, zwraca uwagę, że wynik ten, choć nie jest jeszcze szeroko znany, ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości europejskiego rynku drewna. Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać natychmiastowo po jego przyjęciu przez kraje UE, będzie odpowiedzią na te praktyki, wprowadzając jednolite cło dla wszystkich importowanych sklejek z Kazachstanu i Turcji. Wyrównają się tym samym szanse na rynku i chronione będą interesy unijnych producentów.

– Wstecznie, bo od 22 sierpnia 2023 r., nastąpi pobranie od importerów ceł antydumpingowych w wysokości 15,8 proc. + VAT na każdy transport sklejki brzozowej importowanej do krajów UE przez Kazachstan i Turcję – informuje prezes zarządu Paged Morąg. – Będzie to możliwe, gdyż z chwilą uruchomienia śledztwa Komisji każdy ładunek sklejki przekraczający granicę unijną, a pochodzący z Kazachstanu i Turcji, był rejestrowany. Kluczowy jest fakt, że wynik śledztwa potwierdzający te nieuczciwe praktyki jest też istotny z punktu widzenia łamania sankcji nałożonych na Rosję oraz regulacji EUTR oraz jest ścigany prawem nie tylko unijnym, ale i krajowym. Każdy importer powinien zadbać o właściwy due diligence oraz sprawdzenie swoich partnerów i ich towaru przed podjęciem decyzji o współpracy. W przeciwnym wypadku nie tylko zaległe cła i kary finansowe, ale również odpowiedzialność karna za łamanie sankcji i regulacji EUTR będą realnym zagrożeniem dla każdego importera z tych krajów – dodaje Jarosław Michniuk

Czas na egzekwowanie prawa

Prezes Michniuk wyraził optymizm co do skuteczności tego rozwiązania. Zaznaczył jednak, że kluczowe będzie jego egzekwowanie. Wskazał również na ważną rolę OLAF i krajowych organów skarbowych w monitorowaniu oraz karaniu firm, które nadal będą próbowały omijać nowe przepisy. Konieczne będzie weryfikowanie przez importerów pochodzenia sprowadzanego drewna, aby uniemożliwić dalsze omijanie sankcji nałożonych na Rosję. Jest to istotne dla utrzymania integralności europejskiego rynku drewna.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.



Czytaj dalej

Aktualności

Holz-Her, członek Grupy Weinig, lansuje swoje nowości w Norymberdze

Gwiazdy Holz Handwerk 2024

Dodane:

/

Holz-Her

Holz-Her, renomowana marka w ramach Grupy Weinig i jedna z wiodących firm produkujących maszyny do obróbki materiałów płytowych z drewna i materiałów kompozytowych, będzie reprezentowana na targach Holz-Handwerk 2024 w Norymberdze. W hali 9 od 19 do 22 marca 2024 r. firma będzie nie tylko prezentować sprawdzone rozwiązania dla ambitnych firm rzemieślniczych, ale także imponującą gamę innowacji i rozwojów.

Udział Grupy Weinig w tych tradycyjnych targach podkreśla jej zaangażowanie w Holz-Handwerk, pomimo że liczni konkurenci zrezygnowali z udziału z wyprzedzeniem. Jako kamień węgielny branży, Holz-Her wykorzysta okazję, aby zaprezentować najnowsze technologie i pionierskie rozwiązania szerokiej publiczności.

Rewolucyjna technologia okleinowania

Z modelami Artea 1030, Streamer 1057 XL power, Auriga 1308 XL i Sprint 1329 multi, Holz-Her prezentuje imponującą różnorodność profesjonalnej technologii okleinowania – od modeli dla początkujących po najwyższą klasę.

Artea 1030 charakteryzuje się kompaktowym designem, zerowym łączeniem i prostym procesem obróbki, co czyni go idealnym wyborem dla klientów o najwyższych wymaganiach w zakresie profesjonalnych rezultatów okleinowania.

Pomimo niewielkich rozmiarów zaledwie 3700 mm, Artea 1030 oferuje kompleksową gamę funkcji, w tym frezowanie przedokleinowe, klejenie, kopiowanie narożników oraz kompletną strefę wykończeniową z dociskaczem promieniowym, dociskaczem powierzchniowym, polerowaniem i natryskiem. Nawet w najmniejszych seriach Holz-Her konsekwentnie polega na sprawdzonej aparaturze Glu Jet do uzyskiwania zerowego łączenia i standardowo wyposaża Artea 1030 w swoją opatentowaną dyszę do aplikacji kleju.

Dzięki bibliotece klejów można stosować do czterech różnych typów klejów o różnych właściwościach. Przełączanie między klejami EVA i PUR wszystkie ważne parametry, takie jak temperatura obróbki, wartości ciśnienia oraz różne lepkości kleju, są uwzględniane w odpowiednim profilu. Oznacza to, że wszystkie ważne rodzaje kleju są dostępne w dowolnym momencie z optymalnymi wartościami ustawień w zależności od zastosowania.

Streamer 1057 XL power idzie o krok dalej i prezentuje się jako maszyna okleinująca z kontrolą osiową z 6 osiami serwonapędowymi NC. Operator może wybrać podstawowe procesy obróbki za pomocą jednego przycisku, podczas gdy inteligentny system VISE automatycznie dokonuje pozostałych ustawień. 15,6-calowy ekran dotykowy wielodotykowy zapewnia kompleksowy przegląd wszystkich pozostałych ustawień. VISE, który oznacza Visual Setting, działa jak cyfrowy dziennik i dostarcza wszystkich wartości ustawień dla cyfrowych wskaźników i manometrów.

Ta innowacyjna technologia umożliwia szybkie i bezpieczne ustawienie maszyny, podnosząc wydajność obróbki drewna na nowy poziom.

Auriga 1308 XL to wszechstronna maszyna, która może obrabiać szeroki zakres materiałów, w tym delikatne powierzchnie. Dzięki do 11 osiom serwonapędowym NC i elastyczności systemu aplikacji kleju Glu Jet, można szybko spełnić różnorodne wymagania dotyczące materiałów. Sterowanie osiami umożliwia precyzyjne pozycjonowanie i wysoką dokładność powtarzalności. Intuicyjny system sterowania oferuje wybór predefiniowanych profili obróbki i gwarantuje bezkompromisową obróbkę krawędzi o grubości 1 mm lub 2 mm. Wielofunkcyjne jednostki są również wyposażone w sprawdzony system IntelliSet, który umożliwia operatorowi regulację narzędzia w zakresie 1/100 mm za pomocą interaktywnego wyświetlacza graficznego, na przykład w celu precyzyjnej kompensacji grubości folii ochronnej.

Z serii sprawdzonych maszyn Sprint, Holz-Her prezentuje model 1329 multi, nowatorską maszynę do okleinowania krawędzi, która imponuje swoją konsekwentną wielofunkcyjną technologią frezowania z narzędziami wielostopniowymi i turami narzędziowymi.

Ta innowacyjna technologia umożliwia łatwe dostosowanie do różnych promieni lub wykonanie aplikacji z fazą 45° – wszystko za pomocą jednego przycisku. Model Sprint1329 multi znacząco skraca czasy przygotowania i pozwala użytkownikom produkować efektywnie nawet małe serie w dowolnym momencie.

Wewnątrz modelu Sprint 1329 multi stosuje się jednostki z serii wysokiej jakości, które są wyposażone w mechanikę bez luzów i wysokoprecyzyjne, w pełni cyfrowe osie serwonapędowe NC. Zapewnia to pozycjonowanie z dokładnością powtarzalności wynoszącą 100 procent. Pożądany profil jest wybierany na diamentowym narzędziu wielostopniowym za pomocą dotykowego ekranu o szerokim formacie 21,5 cala, a jednostka automatycznie przesuwa się na właściwą pozycję. Dzięki zmieniaczowi turów maszyna może w pełni automatycznie zmieniać kilka profili podczas frezowania profili. Proces obróbki kończy w pełni automatyczna jednostka skrobiąca, która może przełączać się między dwoma różnymi profilami za pomocą jednego przycisku. Model Sprint 1329 multi oferuje więc znaczne skrócenie czasów przygotowania, doskonałą jakość i imponującą wszechstronność.

Ta wydajna maszyna zapewnia użytkownikom stałą, inteligentną maszynę do okleinowania krawędzi.

Doskonały wygląd krawędzi osiąga się na wszystkich okleinarkach od Holz-Her dzięki zoptymalizowanemu systemowi aplikacji kleju Glu Jet.
Unikalna technologia hybrydowa na tej jednostce gwarantuje harmonijną interakcję między klejem, okleiną a płytą. System Glu Jet zapewnia bezproblemowe użytkowanie kleju EVA i PUR w postaci wkładów kleju lub granulatu, przy czym jego krótki czas rozgrzewania wynoszący zaledwie 3 minuty i niskie zużycie energii na ponowne topienie kleju sprawiają, że jest to prawdziwy oszczędzacz zasobów.

Innowacyjna moc serii Epicon

Dzięki innowacyjnym centrom obróbczym CNC z serii Epicon, Holz-Her ustanawia standardy w przemyśle obróbki drewna. Wszystkie modele Epicon zapewniają efektywną i precyzyjną produkcję. Te najnowocześniejsze centra obróbcze otwierają zupełnie nowe horyzonty dla użytkowników w realizacji ich kreatywnych pomysłów.

Cała rodzina Epicon cechuje się solidną konstrukcją i wysokoprecyzyjnymi komponentami, które zapewniają doskonałe frezowanie. Zintegrowana głowica 5-osobowa w połączeniu z optymalnie wyposażonymi jednostkami wiercenia sprawia, że każdy Epicon jest niezastąpionym wykonawcą w obróbce drewna. Bez względu na obróbkę płyt, drewna litego czy materiałów kompozytowych – wszechstronność CNC Epicon imponuje we wszystkich obszarach.

Głębokości obróbki wynoszące 1500 mm (Epicon 7135), 1650 mm (Epicon 7235) i 2100 mm (Epicon 7335) są dostępne, aby dostosować się do ustawienia i rozmiaru lub stopnia automatyzacji. Ostatnie dwie głębokości obróbki zostały zaprojektowane jako solidna konstrukcja portalkowa i zapewniają maksymalną precyzję oraz skrajnie wysokie przyspieszenie i prędkości frezowania dzięki dwóm napędom synchronicznym.

Nie tylko wymiary obróbki serii Epicon mówią same za siebie, ale także imponujące wyposażenie sprzętowe. Typowo dla Holz-Her, te 5-osiowe jednostki napędowe są wyposażone w potężną, chłodzoną cieczą wrzeciono frezujące i mogą być wyposażone w do 97 pozycji narzędziowych, w zależności od zastosowania i wyposażenia.

Na życzenie użytkownicy mogą również wyposażyć Epicon w SafeDetect, system monitorowania bezpieczeństwa z czujnikową technologią bezkontaktową. Najnowocześniejsza technologia czujników oferuje bezpieczeństwo i swobodę ruchu dla operatora dzięki automatycznemu wykrywaniu ludzi z kontrolą odległości.

Dla maksymalnej elastyczności Epicon może być wyposażony w różne stoły maszynowe. Oprócz standardowego stołu konsolowego dostępne są również w pełni automatyczny stół SynchroDrive lub stół VISE LED. Tak elastyczna może być obróbka CNC z serią Epicon.

Potężna premiera Epicon 7245

Epicon 7245 od Holz-Her nie tylko ustanawia nowy standard, ale także rewolucjonizuje centra obróbcze CNC 5-osiowe z naciskiem na obróbkę drewna litego. Innowacyjna seria Epicon została konsekwentnie rozwijana, aby oferować więcej wydajności i innowacji technicznej niż kiedykolwiek wcześniej. Te postępy nie tylko znajdują odzwierciedlenie w sprawdzonych zaletach serii Epicon, ale również wykraczają poza nie.

Epicon 7245 charakteryzuje się solidną konstrukcją portalową, która w połączeniu z dwoma napędami synchronicznymi gwarantuje maksymalną precyzję i niezwykle szybkie przyspieszenie i prędkości frezowania. Zintegrowana, w pełni interpolująca głowica 5-osiowa z blokadą osi, serce CNC, pozostaje znakiem rozpoznawczym serii Epicon. Ta innowacyjna głowica umożliwia przeprowadzanie najbardziej wymagających operacji obróbkowych z najwyższą precyzją. Automatyczny stół konsolowy został specjalnie dostosowany do obróbki drewna litego, aby zapewnić optymalną wydajność. Epicon 7245 jest więc idealnie wyposażony do najbardziej solidnych operacji obróbkowych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla wyzwań związanych z produkcją wysokiej jakości schodów, okien i drzwi. Doświadcz przyszłości technologii CNC na żywo na targach Holz-Handwerk i odkryj nowy Epicon 7245.

Power-Pin – idealne uzupełnienie systemu gniazdowego

Jako idealne uzupełnienie obróbki gniazdowej użytkownicy mogą w pełni automatycznie wprowadzać drewniane kołki za pomocą Power-Pin 7605.
Ręczne wprowadzanie kołków po obróbce CNC jest całkowicie eliminowane, co nie tylko oszczędza czas, ale także zwiększa niezawodność procesu.
Power-Pin 7605 oferuje użytkownikom wybór między wersją „klasyczną” i „dynamiczną”, obie charakteryzują się innowacyjną technologią, intuicyjną obsługą i kompaktowym designem. W wersji „klasycznej” belka dociskowa jest ustawiana ręcznie do grubości materiału, podczas gdy wersja „dynamiczna” dokonuje tych ustawień w pełni automatycznie i programowo. W wersji „dynamicznej” głębokość wiercenia i wysokość Z otworów również są kontrolowane przez serwomotory. Opcje takie jak wskaźnik położenia LED VISE i dodatkowe wiercenia poziome są również dostępne dla wersji „dynamicznej”.
Dzięki Power-Pin 7605 użytkownicy mogą precyzyjnie wprowadzać zarówno wcześniej powlekane kołki, jak i standardowe drewniane kołki z klejem. Opcjonalny drugi przenośnik krokowy umożliwia szybką zmianę między kołkami o średnicy 8 mm i 6 mm. Długości pracujących kołków wynoszą 30 mm, 35 mm i 40 mm.

Maszyna nadaje się do obróbki elementów o długości od 60 do 2600 mm, szerokości od 150 mm dla obróbki poziomej i pionowej oraz grubości od 12 do 60 mm. Duży stolik podporowy umożliwia wielopunktowe załadunek, co oznacza, że kilka elementów roboczych może być efektywnie przetwarzanych obok siebie jednocześnie.

Intuicyjna koncepcja zaciskania za pomocą ciągłej belki naciskowej jest idealna do zmieniających się szerokości elementów roboczych, zapewnia maksymalną siłę trzymania podczas obróbki oraz ułatwia bezpieczne załadunek i rozładunek.

Nawet przy dużych ilościach i powtarzających się rozmiarach elementów, belka naciskowa zapewnia prostą obsługę.
Power-Pin 7605 nie tylko oferuje znaczne oszczędności czasu, ale również jest idealnym uzupełnieniem systemów gniazdowych lub kombinacji piły i CNC.
Umożliwia dodatkową obróbkę, taką jak wiercenie poziome, wprowadzanie kołków i, w razie potrzeby, wiercenie pionowe, takie jak wprowadzanie zawiasów i otworów montażowych. Power-Pin 7605 stanowi zatem znaczący wkład w zwiększenie efektywności i precyzji produkcji, a wprowadzanie kołków jeszcze nigdy nie było takie łatwe.

Profesjonalna technologia cięcia w oszczędnym designie

Jednym z głównych punktów stoiska firmy Holz-Her będą oszczędne rozwiązania cięcia. Pod nazwami „Linea” dla pił panelowych i „Sector” dla pił ścieniowych, Holz-Her prezentuje innowacyjne rozwiązania, które imponują nie tylko swoją pierwszorzędna wydajnością, ale także oszczędnym designem. Elastyczne warianty wyposażenia obu systemów sprawiają, że są one idealnymi rozwiązaniami do cięcia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów.

Więcej informacji na stoisku targowym producenta. Zapraszamy

Reklama



Czytaj dalej

Aktualności

Styczeń z międzynarodową wystawą DOMOTEX

Targi dywanów i pokryć podłogowych w Hanowerze

Dodane:

/

DOMOTEX
DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg. Fot. KD Media

Podczas prasowej konferencji online, która odbyła się 7 listopada br., organizatorzy targów przedstawili najważniejsze jej punkty. Oprócz ważnych wydarzeń największe na świecie targi dywanów i pokryć podłogowych z udziałem 1000 wystawców zaprezentują również nowe oraz zaskakujące wystawy.

DOMOTEX

DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg. Fot. KD Media

Największe na świecie targi branżowe DOMOTEX (dywany i pokrycia podłogowe) ponownie otworzą swoje drzwi w Hanowerze w dniach 11 – 14 stycznia 2024 r. Podczas prezentacji wystawy m.in. Saskia Krolop, rzeczniczka prasowa i Sonia Wedell-Castellano, dyrektorka, ujawniły jakie atrakcje czekają na odwiedzających podczas trwania 34. edycji.

Tysiąc wystawców ze 130 krajów

Około 1000 wystawców z 130 krajów weźmie udział w imprezie, w tym wielu liderów rynku, takich jak: Tisca Austria, ABC Italia, Javi Home, Rezas, Oriental Weavers, Merinos, Otto Golze, Lalee, Amorim, SwissKrono, MeisterWerke, Design Parquet, Republic, mFLor, Neuhofer, SELIT, Välinge.

DOMOTEX oferuje także ciekawe wystawy, które dostarczą odwiedzającym różnorodnych wrażeń.

Do nich należą The Green Collection, Retailers’ Park oraz przestrzenie nastroju zaprojektowane przez Holly Becker. Szczególnym punktem nadchodzącego wydarzenia będzie Insight Italy. Po raz pierwszy DOMOTEX – Home of Flooring zaprezentuje krajowy akcent, czyli trendy, projekty i innowacje włoskiego przemysłu dywanów oraz pokryć podłogowych.

Szczegółowo poznasz włoskie trendy

Podczas wydarzenia odwiedzający będą mogli cieszyć się premierą nowego konceptu Insight Italy.

– Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego materiał, projekt lub konkretny produkt dobrze przyjmują się w jednym kraju, ale niekoniecznie w innym? Nasz projekt dociera do sedna tych pytań, poznając szczegółowo potrzeby branży. Chcemy wniknąć w poszczególne rynki, aby pomóc odwiedzającym lepiej je zrozumieć i poruszać się po nich. Ponadto specjalna wystawa ma służyć jako źródło inspiracji i promować wymianę pomysłów wśród społeczności – wyjaśnia Sonia Wedell-Castellano.

Architekt – projektant – kupujący

Na łącznej powierzchni 600 m² w halach nr 2 i 22 eksperci zaprezentują np. ciekawe trendy obowiązujące w materiałach i ciekawe projekty włoskich projektantek. Ważna też będzie współpraca z mediami branżowymi. Znajdzie się również przytulne miejsce do networkingu. Poza tym będzie można zaznajomić się z inspirującymi wystąpieniami podczas konferencji DOMOTEX on Stage.

– W Insight Italy skupiamy się na znaczeniu materiałów we wnętrzach. Poprzez wkład projektantów i ekspertów, takich jak Materially, chcemy dostarczyć nowych perspektyw i pomysłów oraz pokazać wkład Włochów w zrównoważony rynek dywanów i pokryć podłogowych – tłumaczy Andreas Züge, dyrektor zarządzający Hannover Fairs International GmbH.

Ostatnią częścią wystawy jest „Il cielo in una stanza” („Niebo w pokoju”), w której Materially zabiera uczestników w podróż przez włoskie badania nad zrównoważonymi rozwiązaniami podłogowymi.

Ekskluzywne loty czarterowe

Dla odwiedzających z Włoch, DOMOTEX 2024 oferuje bezpośrednie loty z lotniska w Mediolanie Malpensa (MXP) do Hanoweru (HAJ) codziennie rano i wieczorem od 10 do 13 stycznia 2024 roku. Loty można zarezerwować jako podróż w jedną stronę lub z powrotem za 270 euro (każda droga) za pośrednictwem platform: www.skyalps.com/it/, www.skyscanner.it, www.opodo.it, www.momondo.it, www.booking.com, www.flug.check24.de.

DOMOTEX, czyli co?

DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg oraz jedyną na świecie imprezą, która w jednym miejscu skutecznie łączy dwa światy – dywanów i pokryć podłogowych. Z 1000 międzynarodowych przedstawicieli i inspirującymi wystawami wydarzenie w styczniu 2024 r. ponownie pokaże uczestnikom targów nie tylko wszechstronny i unikalny przegląd rynku wszystkich segmentów produktów. Udowodni także, że nadal pozostaje najważniejszą platformą branżową w zakresie handlu, innowacji i trendów.

Sonia Wedell-Castellano zakończyła swoją prezentację o DOMOTEX Preview zaproszeniem skierowanym do wszystkich odwiedzających: „Dołączcie do nas na DOMOTEX! Przyjedźcie do Hanoweru. Dowiedzcie się wszystkiego o najnowszych trendach i nowych produktach. Wymieńcie się też pomysłami z wystawcami i uczestnikami. Na pewno warto!”

Wystawa w skrócie

Przedstawiciele wielu krajów zaprezentują m.in. najnowsze osiągnięcia w zakresie wykładzin podłogowych w DOMOTEX Messe w Hanowerze. Pokażą obowiązujące trendy w wyposażeniu i nowych materiałach, a także kreacje kolorystyczne i wzornicze. Dostarczą również informacji na temat szerokiej gamy produktów oferowanych przez branżę.

Nowi dostawcy, konkretne produkty (promocja i możliwości sprzedaży), pogłębianie wiedzy specjalistycznej, specjalne pokazy – to wszystko już w styczniu w Hanowerze.

Każdy na targach DOMOTEX może znaleźć coś interesującego. Przypominamy państwu w skrócie dla jakich branż przeznaczona jest ta wystawa: dywany, wykładziny dywanowe, wodoodporne, laminaty, włókna, tkaniny, kamień naturalny, płytki ceramiczne, czyszczenie podłóg, kleje, obróbka powierzchni, maszyny i narzędzia,

Reklama



Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).