Connect with us
 
levitra pas cher €92.81

Dodane:

/

Skorpion

Mobilny, tarczowy rębak Skorpion 160 SD nadal pozostaje hitem sprzedaży firmy Teknamotor. Od 2021 roku zyskał nowy silnik spełniający najnowszą normę emisji spalin Stage V. Obecnie na rynki UE oferowany jest z trzema typami silnika benzynowego (do wyboru).

Teknamotor

Nie bez znaczenia są też niewielkie gabaryty urządzenia, które pozwalają wykorzystywać je na przykład przez firmy komunalne praktycznie w każdych warunkach. Fot. Teknamotor 2013 r.

Ogromna popularność Skorpiona 160 SD nie słabnie w krajach Unii Europejskiej. Nic dziwnego, jest to sprawdzony, uniwersalny rębak, który powstał na bazie Skorpiona 120 SD (pierwsze modele powstały w 2005 roku).
– Maszyna ta cieszy się zasłużoną opinią rębaka uniwersalnego i wciąż pozostaje hitem sprzedaży w naszej ofercie – mówi Tomasz Szczepaniak, przedstawiciel firmy Teknamotor. – Klienci cenią tego Skorpiona za solidność, duże możliwości przerobowe i kompaktową konstrukcję. Ten mobilny rębak jest dobrym wyborem w czasach zwiększonych oszczędności.

Po pierwsze, mobilność

Jeżeli chodzi o branżę utrzymania zieleni miejskiej czy też Zarządy Dróg, to mobilność urządzeń jest cechą bardzo istotną i często decydującą o wyborze rębaka. Skorpion 160 SD te założenia spełnia – jest w pełni mobilny. Nie ma problemu z szybkim dostarczeniem maszyny do wybranego miejsca, co pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale także usprawnić i przyspieszyć prace. Może ona z równą skutecznością pracować w lesie, jak i w terenach zabudowanych.

Nie bez znaczenia są też niewielkie gabaryty urządzenia, które pozwalają wykorzystywać je przez firmy komunalne praktycznie w każdych warunkach.

Po drugie, wydajność

Gałęzie (nawet te z konarami), odrosty czy liście nie stanowią problemu dla mobilnego rębaka Skorpion 160 SD ze względu na to, że ma duże moce przerobowe. Jednak jego wyjątkowość polega na tym, że umożliwia również przerabianie drewna okrągłego o maksymalnej średnicy 160 mm. Pozwala na to duża gardziel urządzenia o wymiarach 285 mm szerokości i 180 mm wysokości.

Nie ma również problemu z podawaniem materiału, które zazwyczaj przebiega sprawnie i szybko dzięki układowi dwóch rolek wciągających. Są one napędzane osobnymi silnikami hydraulicznymi z zamontowanej na rębaku pompy hydraulicznej. W standardzie rębak ten ma ośmiokątną gardziel załadowczą. To jeszcze nie wszystko, w zależności od potrzeb, możliwe jest zamówienie maszyny w wersji ze stołem załadowczym i klapą ręcznie składaną.
Na popularność maszyny, opierającą się na jej wysokiej wydajności, wpływa również zastosowanie tarczowego układu tnącego oraz mocnego, chłodzonego powietrzem silnika dwucylindrowego. Do wyboru są: 38-konny KOHLER Command PRO EFI ECH980, 37-konny Briggs&Stratton VANGUARD EFI 37 bądź 32,6-konny Loncin LC2V90FD. Niezależne od wybranego wariantu, każdy silnik zastosowany w mobilnym rębaku spalinowym Skorpion 160 SD spełnia najnowsze wymogi dotyczące emisji spalin – Stage V. W pierwszym kwartale 2023 roku będziemy oferować rębak Skorpion 160 SD w nowej odsłonie z trzycylindrowym chłodzonym cieczą silnikiem Diesel o mocy 24,5 KM.

Po trzecie, bez ryzyka przeciążenia

Maszyna jest w stanie pracować ciągle nawet do kilku godzin, co jest możliwe dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 40 l. Nie występuje ryzyko przeciążenia układu napędowego, bowiem rębaki Teknamotor, co jest innowacją na rynku, wyposażone są w jeden z najbardziej nowoczesnych, elektronicznych systemów No-stress. W przypadku zagrożenia przeciążeniem układu napędowego system automatycznie zatrzymuje układ podający. Skonfigurowanie tej funkcji możliwe jest w zależności od potrzeb indywidualnych.

O jakość rozdrabniania dba układ tnący, w skład którego wchodzą dwa noże tarczy współpracującej z dwoma nożami podporowymi. Warto zaznaczyć, że klienci nie muszą martwić się o żywotność noży, ponieważ wykonane są z najwyższej klasy stali narzędziowej, poddane odpowiedniej obróbce cieplnej, a także zaostrzone obustronnie. Te zabiegi producenta pozwalają obrócić stępione narzędzie o 180º i dalej użytkować maszynę – nie ma konieczności wymiany ostrza.

Aby bardziej zoptymalizować pracę, szczególną rolę wyznaczono tarczy rębaka do gałęzi Skorpion 160 SD. Nie tylko współtworzy ona układ tnący, ale także wyrzuca uzyskany zrębek przez rurę wyrzutową. W praktyce odgrywa więc funkcję wentylatora, zaś za pomocą przekładni ślimakowej można w łatwy sposób ustawić rurę wyrzutową w dowolnym kierunku (w zakresie 360º).

Reklama

Po czwarte, zwiększone bezpieczeństwo

Czy maszyna o tak wysokich parametrach użytkowych i dużej wydajności gwarantuje bezpieczeństwo? Zdecydowanie tak. Rębak spalinowy Skorpion 160 SD nie ustępuje pod tym względem pozostałym maszynom tej firmy, ponieważ ma wbudowany ten sam system bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to linkowy włącznik bezpieczeństwa – w sytuacji awaryjnej, po pociągnięciu w dowolną stronę linki, hydrauliczny układ podawczy maszyny zostaje zatrzymany. Aby wznowić jego pracę, konieczne jest naciśnięcie przycisków „reset” oraz „do przodu”, co umożliwi powrót do wciągania materiału. Dodatkowo w niebezpiecznej sytuacji możliwe jest też użycie przycisku „stop awaryjny”.

W standardzie jest on wyposażony w jeden z najnowocześniejszych systemów elektronicznych No-stress dostępnych na rynku europejskim, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie podającego. Oprogramowanie systemu No-stress pozwala w prosty sposób na zmianę ustawień pracy maszyny i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Program „grube drewno”, „cienkie drewno” umożliwia szybką zmianę trybu pracy rębaka celem dostosowania do aktualnie rozdrabnianego materiału i efektywniejszej pracy maszyny. System ten ma wbudowany licznik motogodzin. Urządzenie posiada europejską homologację, która pozwala na rejestracje maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego.

Dla kogo jest Skorpion?

W obecnych warunkach ekonomicznych oszczędzanie drewna staje się standardem. Firmy kładą nacisk na zrównoważone gospodarowanie surowcem nie tylko ze względów oszczędnościowych, ale także z powodów ekologicznych. Dostępne na rynku nowoczesne piece grzewcze są doskonale przystosowane do spalania zrębków drzewnych. Dzięki rębakom Skorpion można z powodzeniem wykorzystać do celów grzewczych wszelkie pozostałości po pracach związanych z obróbką drewna.

Konstruktorzy z firmy Teknamotor zwracają uwagę na aspekty ekologiczne podczas prac nad nowymi rozwiązaniami. Oferta tego producenta obejmuje ponad 30 typów urządzeń do rozdrabniania odpadów drzewnych, które pracują w różnych zakładach, m.in. firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni miejskiej, z branży leśnej, a także produkujących i przetwarzających biomasę na cele energetyczne.

Teknamotor

Rębak Skorpion 160 SD posiada europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego. Fot. Teknamotor 2021 r.

Teknamotor

Na popularność maszyny, opierającą się na jej wysokiej wydajności, wpływa również zastosowanie tarczowego układu tnącego oraz mocnego, chłodzonego powietrzem dwucylindrowego silnika. Fot. Teknamotor 2022 r.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filmy

Trak Wood-Mizer LT40 najlepszą maszyną dla Twojego przedsiębiorstwa

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Czytaj dalej

Aktualności

Światowe premiery, kluczowe marki – odliczamy dni do targów WINDOOR-TECH!

Hale wypełnione maszynami i technologiami do produkcji nowoczesnych okien i drzwi – to czeka już za kilka dni wszystkich profesjonalistów związanych ze stolarką. Święto branży: Targi WinDoor-tech i Budma potrwa od 31 stycznia do 3 lutego 2023.

Dodane:

/

WINDOOR-TECH

Hale wypełnione maszynami i technologiami do produkcji nowoczesnych okien i drzwi – to czeka już za kilka dni wszystkich profesjonalistów związanych ze stolarką. Święto branży: Targi WinDoor-tech i Budma potrwa od 31 stycznia do 3 lutego 2023.

 
W ramach targów WinDoor-tech będzie można zobaczyć ekspozycję ponad 50 wystawców, którzy czekając na tę edycję od czterech lat, szykują swoją kompleksową ofertę. Nowoczesne technologie i narzędzia dla stolarki otworowej zajmą niemal dwa pawilony a łącznie z targami Budma będzie ich aż dziewięć.

 
– Doceniamy bardzo zaufanie jakim obdarzyli nas wystawcy kreujący tę edycję wspólnie z nami. Obecna sytuacja na rynku budowlanym jest wyzwaniem dla firm, które muszą na nowo zmierzyć się z walką o swoją pozycję. Odpowiednia strategia marketingowa jest skuteczną bronią w tej batalii. Jestem przekonany, że udział w targach WinDoor-tech może znacznie przyczynić się do wzmocnienia marki. Przewidujemy w tym roku duże zainteresowanie nowymi technologiami. To one w czasach szczególnie silnej konkurencji wpływają na notowania producentów stolarki. Wygrają ci, którzy będą bliżej technologii przyszłości. To jutro dzieje się dziś a targi WinDoor-tech są miejscem gdzie te trendy są bardzo widoczne – mówi Mateusz Szymczak, dyrektor targów WinDoor-tech.

 

Na targi po premiery i nowości!

W ankietach prowadzonych przez Grupę MTP wśród zwiedzających targi, niezależnie od branży, główny powód ich obecności na targach jest jeden. Ponad 80 proc. ankietowanych przyjeżdża po inspiracje i premiery produktowe. W tym roku na targach WinDoor-tech również będzie można po raz pierwszy zobaczyć niektóre maszyny i rozwiązania do produkcji stolarki. Część wystawców już zdradza co pokaże na swoim stoisku.

HOMAG – światowy lider wśród producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna za pomocą specjalnych okularów VR umożliwi nie tylko przeniesienie się do fabryki przyszłości, ale także na zaprojektowanie własnego parku maszynowego. – Podczas targów zaprezentujemy również stół montażowy służący do wytwarzania drewnianych konstrukcji ramowych BUILDTEQ A-500, most wielofunkcyjny WALL-TEQ M-120 przeznaczony do automatycznej obróbki elementów płytowych konstrukcji prefabrykowanych oraz Centrum obróbcze CENTATEQ P-210 do produkcji okien, drzwi i schodów – informuje Rafał Kryczka, kierownik Administracji Sprzedaży HOMAG Polska.

 
ELUMATEC – wiodący na świecie producent i dostawca maszyn do obróbki profili aluminiowych, z tworzyw sztucznych i stalowych w segmencie premium to tegoroczny laureat Złotego Medalu MTP.
Na targach WinDoor-tech firma zaprezentuje zarówno rozwiązania do obróbki profili stalowych, aluminiowych jak i PVC.

 
– Polską premierę będzie miało nagrodzone Złotym Medalem MTP, najbardziej kompaktowe centrum obróbcze do profili aluminiowych – maszyna o nazwie SBZ 118. To świetnie zaprojektowanie rozwiązanie, 3-osiowe centrum obróbcze profili oferujące pełną funkcjonalność: frezowanie, wiercenie i nacinanie. Jest dobrym wyborem ze względu na wysoką wydajność, prostotę użytkowania, oszczędność miejsca oraz niski koszt inwestycyjny. Kolejną premierą będzie przedstawienie serii maszyn pod marką someco do zgrzewania profili PVC na potrzeby branży stolarki otworowej. Zaprezentowana zostanie m.in. maszyna someco SM 4H – w pełni cyfrowa, pozioma zgrzewarka CNC oferująca zarówno technologię standardowego jak i bezwypływkowego zgrzewania.

Projekt someco narodził się z połączenia dwóch skonsolidowanych doświadczeń, niemieckiego zespołu zajmującego się centrami obróbczymi i włoskiego zespołu zajmującego się zgrzewaniem standardowym oraz bezwypływkowym. W Polsce wyłącznym dystrybutorem produktów someco jest Elumatec Polska. – zachęca do odwiedzin stoiska Mariusz Krukowski
Dyrektor Generalny Elumatec.

Reklama

 
ORGADATA to firma która napędza rozwój branży okien, drzwi i fasad dzięki narzędziom cyfrowym. Wyróżnia ją ponad 40-letnie doświadczenie i wiodąca pozycja w zakresie technologii, czego dowodem jest flagowy program – LogiKal®, nagrodzony Złotym Medalem MTP targów WinDoor-tech 2023. Nadchodzącą aktualizację w postaci LogiKal® 12 firma Orgadata East Europe pokaże na targach. – Nowe centrum projektowe, widok wprowadzania elementów i 3D to tylko niektóre przykłady zmian. Wygląd i koncepcja obsługi zostały dopasowane do pakietów firmy Microsoft, aby nawigacja była tak prosta i przejrzysta, jak tylko możliwe. Aktualizacja oprogramowania podąża także za nowymi trendami, jak np. ułatwia pracę z wieloma ekranami czy funkcją wielu okien – informuje wystawca. Ponadto na stoisku ORGADATA będzie można zapoznać się z LogiKal® MES -centrum zarządzania, które kontroluje, digitalizuje i optymalizuje produkcję a także Datasafe – rozwiązaniem pozwalającym na łatwe sterowanie ogromną liczbą danych.

 
FIMTEC-POLSKA rekordzista powierzchni wystawienniczej, którego stoisko zajmie aż 1251 m2, laureat 3 Złotych Medali 2023 i tegoroczny jubilat (25 lat!) także nie ukrywa co pokaże na targach. Firma buduje imponującą ekspozycję szykując światowe premiery. Jedną z nich będzie FAB CUT 3B RS DYNAMIC- centrum obróbczo-tnące wyposażone w moduły dom przykręcania stali i wiercenia otworów pod dyble wraz z robotem do montażu zaczepów. Poraz pierwszy na targach firma zaprezntuje DCM2 – cyfrową zgniatarkę do naroży aluminiowych.

 
Zwiedzający stoiosko Fimtec-Polska będą mogli zobaczyć także m.in. nowoczesne roboty do zgrzewania kształtowego, centra obróbczo-tnące i piły do aluminium.

 
SCHMALZ zaprezentuje manipulator podciśnieniowy. Ponadto na stoisku wystawcy uczestnicy będą mogli z pomocą ekspertów sami przetestować systemy do przenoszenia metali, stali czy drewna. SCHMALZ to lider na rynku automatyki z podciśnieniowymi i ergonomicznymi systemami obsługi. Szerokie spektrum w dziale automatyki podciśnieniowej obejmuje pojedyncze elementy, takie jak przyssawki lub generatory podciśnienia, kompletne systemy chwytakowe i rozwiązania mocujące do mocowania elementów roboczych, na przykład na centrach obróbczych CNC.

 
WEGOMA POLSKA, firma, której mija 20 lat na rynku to czołowy producent i dostawca maszyn do cięcia i obróbek profili z aluminium, PVC, stali oraz drewna. Jej odbiorcami jest głównie rynek producentów okien I drzwi oraz wyspecjalizowane firmy produkcyjne zajmujące się obróbką różnego rodzaju profili oraz płyt.

 
-Na targach WinDoor-tech pokażemy trzy najpopularniejsze centra obróbcze do aluminium PCV oraz stali, dwie duże piły dwugłowicowe umożliwiające cięcie profili w dwóch płaszczyznach oraz dwóch profili naraz. Będzie też czterogłowicowa zgrzewarka pionowa i oczyszczarka CNC oraz temperówka CNC produkcji Wegoma – zdradza plany Wegoma Polska jej właściciel Konrad Józefiak.

 
Firma STÜRTZ POLSKA to kolejny wystawca nagrodzony Złotym Medalem MTP Kapituła konkursu przyznała ten prestiżowy laur Automatycznemu systemowi bufrowania i sortowania wraz z robotem do szklenia zarządzanym przez program ProOpt. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas targów WinDoorTech.

 
Zarówno wystawcy jak uczestnicy targów WinDoor-tech będą mogli skorzystać z doradztwa gospodarczego dotyczącego diagnozy stanu przedsiębiorstwa, programów naprawczych czy systemów zarządzania. Eksperci TAXCOACH wesprą zainteresowanych nowoczesnymi i kompleksowymi rozwiązaniami z zakresu księgowości.

 
To tylko niewielki ułamek bogatej oferty jaką zaprezentują wystawcy targów WinDoor-tech, część firm nie zdradza jak zamierza przyciągnąć profesjonalistów i jakimi produktami ich zaskoczyć. Odwiedzić będzie można także stoiska m.in. takich liderów jak: ITA TOOLS, SZKŁOMAL, IMAC, MC DIAM, KLAES POLSKA, HEGLA, EXPOGLASS, NORGPOL, R&D TECH, PERTICI INDUSTRIES i wielu przedsiębiorstw związanych z innowacyjnymi technologiami i rozwiązaniami do produkcji okien i drzwi.

Reklama

 

Wiedza bliska środowisku

Targi WinDoor-tech i Budma to nie tylko bogata przestrzeń, którą aranżują wystawcy, prześcigając się w nowoczesnych projektach stoisk i kompleksowej ofercie, ale także miejsce gdzie przyjeżdża się po wiedzę i inspiracje. Dlatego w bogatym, tegorocznym programie nie zabraknie konferencji poświęconych stolarce otworowej. Szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny produkcji okien.
Jedną z takich inicjatyw jest konferencja EPPA Europejskiego Stowarzyszenia Branżowego Dostawców Systemów Okiennych z PCV pt.: Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie”. Intencją organizatorów wydarzenia, które odbędzie się 1 lutego w pawilonie 10 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, jest przedstawienie kierunków działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, jak również określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych energooszczędnych produktów. EPPA uruchamia program, dzięki któremu stowarzyszenie będzie integratorem działań wspierających producentów okien, salony okienne oraz firmy montujące okna w odbiorach okien z demontażu. EPPA zadba także o dalsze sprawne ich przekazanie do wyspecjalizowanych w Polsce firm zajmujących się przetwarzaniem na surowce, z których będzie można wyprodukować nowe okna. Konferencja skierowana jest do decydentów zajmujących się działaniami marketingowymi, sprzedażowo-logistycznymi jak i serwisowymi zarówno producentów, dystrybutorów oraz firm instalacyjnych i serwisujących urządzenia. Podczas wydarzenia nie zabraknie takich pytań jak: Co ekonomia cyrkularna oznacza w praktyce, jakie korzyści niesie producentom i konsumentom i jak wpływa na wielki i mały biznes.

 
Zielone barwy, kojarzące się z energooszczędnością, dominować będą także na MONTERIADZIE 2023. Nowa odsłona wydarzenia skupiona będzie wokół oszczędzania ciepła.

 
Już 31 stycznia na MONTERIADZIE 2023 ruszą pokazy montażu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: Zadbaj o ciepły dom. – Powracamy z MONTERIADĄ na targi BUDMA w Poznaniu, tym razem w nowych, zielonych barwach. To nawiązanie do energooszczędności i ekologii, wiodących trendów współczesnego budownictwa. Wspólnie z Partnerami pokażemy, jak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, dobrze zamontowanych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych można oszczędzać ciepło w domu. Idea wydarzenia doskonale wpisuje się też w tematykę kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom” – podkreśla Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora wydarzenia.

 
Na MONTERIADZIE 2023 zobaczymy przede wszystkim codzienne montaże na żywo ciepłych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych Partnerów wydarzenia – wiodących marek z branży stolarki budowlanej. Bardzo ważnym elementem MONTERIADY 2023 będzie spotkanie wystawców, członków Związku POiD, dziennikarzy oraz przedstawicieli organizacji i instytucji związanych z branżą stolarki. Posłuży ono wymianie doświadczeń i dyskusji na temat przyszłości branży w 2023 roku. Wydarzenie potrwa do 3 lutego 2023.

 
Hasło „termomodernizacja” przez wszystkie przypadki będzie odmieniane na seminarium pt. „Rynek remontowy szansą dla producentów materiałów budowlanych”, które odbędzie się podczas targów 1 lutego w pawilonie 10. Podczas seminarium Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych przedstawi aktualne dane na temat polskiego rynku budowlanego i pokaże, jak duży potencjał drzemie w rynku remontowym. Koalicja Termomodernizacji chce pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki funkcjonującym w Polsce programom finansowania wymian okien i drzwi. Z tego powodu zainicjowała akcję dotacjenaokna.pl.

 
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 
Więcej na:
www.windoortech.pl
www.budma.pl

Reklama
Czytaj dalej

Filmy

SCM przedstawia Windorflex – centrum obróbcze do produkcji okien i drzwi

Dodane:

/

scm

Czytaj dalej

Filmy

Stare drewno otrzymuje nowe życie dzięki maszynom Wood-Mizer

Historie i wdrożenia

Dodane:

/

Wood-Mizer
Inwestycja w trak pozwoliła firmie na większą niezależność. Fot. Wood-Mizer

„Nature Makes Us Happy” – to myśl przewodnia Kamila Brody, przedsiębiorcy ze Skarżyska-Kamiennej, który po 20 latach pracy w instytucjach finansowych postanowił zrealizować swoje marzenie o pracy z drewnem. Jego firma OLD Mountains powstała, aby wytwarzać meble i przedmioty codziennego użytku z odpadów drzewnych, łącząc inne materiały, takie jak: stal, beton, szkło, no i coś jeszcze – wyjątkową filozofię, którą pan Kamil przekazuje klientom wraz ze swoimi unikatowymi produktami.

Wood-Mizer

OLD Mountains tworzą trzy osoby. Fot. Wood-Mizer

OLD Mountains to niewielka firma rodzinna, działająca na obrzeżach miasta, tuż na skraju lasów i pól, tam, gdzie łatwo o drewno i gdzie nie brakuje miejsca na swobodne rozłożenie stanowiska do pracy. Warsztat pana Kamila wypełniony jest profesjonalnymi maszynami do obróbki drewna, głównie maszynami Wood-Mizer, oraz niepowtarzalnymi produktami, czekającymi już na odbiór klienta. Gościnną i domową atmosferę podkreśla pies Ori, który wiernie towarzyszy nam podczas wizyty, bacznie przyglądając się procesowi przecierania drewna, oraz regulacji strugarko-frezarki ustawionej centralnie w warsztacie.

Materiały z odzysku

– Nasza manufaktura zajmuje się produkcją unikatowych mebli i przedmiotów codziennego użytku, w których łączymy drewno z betonem, stalą lub szkłem. Poprzez takie połączenie materiałów nasi klienci otrzymują estetyczne i niepowtarzalne produkty. Drewno do produkcji jest materiałem odpadowym, pochodzącym z rozbiórek nieczynnych gospodarstw rolnych lub likwidacji starych sadów. Stal jest z zezłomowanych maszyn, które nie są już nikomu potrzebne, a w naszych przedmiotach odzyskują część dawnego życia – wyjaśnia Kamil Broda. – Chcemy, aby wyroby były nośnikami historii, no i mają być estetyczne oraz użyteczne – dodaje pan Kamil.

„Sztuka równowagi życiowej”

Produkty z logo OLD Mountains są niepowtarzalne pod jeszcze jednym względem – przekazują swoim nabywcom pewną oryginalną myśl filozoficzną. Cechą wspólną wszystkich produktów firmy jest promocja „sztuki równowagi życiowej”, czyli życia w zgodzie z naturą oraz czerpania radości z porządku i ładu, jaki daje minimalizm w otaczających przedmiotach codziennego użytku. Takie podejście do życia sprawia, że łatwiej jest człowiekowi osiągnąć wewnętrzną równowagę, bezpieczeństwo i szczęście. Motywy filozoficzne takie jak wabi-sabi, hygge i lagom odrzucają pogoń za materializmem, wyścigiem szczurów, a stawiają na umiarkowanie, funkcjonalność i docenienie tego, co się ma. Takie są właśnie przedmioty, które wytwarza pan Kamil w swoim warsztacie.

– Nasze wyroby pomagają w odnalezieniu drogi do prawdziwego szczęścia, umacniają relacje międzyludzkie. Powodują, że ludzie czują się swobodnie w ich otoczeniu. Klienci doceniają, że są one „w sam raz”, czyli proste, komfortowe i wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego – przekonuje pan Kamil.

Trzyosobowa firma

Firma Kamila Brody działa od blisko trzech lat i składa się tylko z trzech osób, więc podział ról jest bardzo prosty. Pan Kamil, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, zajmuje się projektami, marketingiem i poszukiwaniem nowych ścieżek rozwoju, a starszy brat i syn pana Kamila pracują nad produkcją wyrobów.

– Praca z drewnem od dawna była moim marzeniem. Zawsze podziwiałem talent mojego starszego brata Darka do robienia karmników, skrzynek, altanek ogrodowych, a teraz przyszedł czas, w którym możemy połączyć siły i pracować w warsztacie – stwierdza pan Kamil.

Inwestycja pozwoliła na niezależność

Początki działalności biznesowej nie były łatwe, ponieważ bracia traktowali pracę jako hobby i nie liczyli czasu wytwarzając produkty. Jednak w chwili wyceny produktu dla klienta pojawiło się rozczarowanie, ponieważ koszt był wysoki, a zysk niski.

Reklama

– Chcieliśmy być niezależni, więc postanowiliśmy zainwestować w profesjonalne maszyny do obróbki drewna firmy Wood-Mizer, tak aby zwiększyć wydajność naszego zakładu. Pierwszą maszyną zamówioną z firmy Wood-Mizer była czterostronna strugarko-frezarka MP260, pozwalająca na znaczne przyspieszenie procesu przygotowania drewna. Dla nas ważne jest, żebyśmy mogli przygotowywać materiał szybko, dokładnie i w sposób powtarzalny. Tylko wówczas będziemy mogli oferować klientom estetyczne produkty, w dużych ilościach, na które nie będą musieli czekać w kolejce zbyt długo – przekonuje pan Kamil.

Dla rzemiosła oraz małej i średniej produkcji

Strugarko-frezarka Wood-Mizer MP260 z serii Woodworking to cenione narzędzie do obróbki drewna w małych oraz średnich zakładach stolarskich i rzemieślniczych. Dzięki zwartej konstrukcji, solidnej budowie i, co najważniejsze, wysokiej funkcjonalności umożliwia ona wytwarzanie wielu gotowych wyrobów z drewna, w nieskomplikowany i tani sposób. Łącząc kilka operacji skrawania w jednym urządzeniu, warsztat oszczędza miejsce, obniża koszty utrzymania i zwiększa wydajność, przy zachowaniu wysokiej powtarzalności. Maszyny z serii Woodworking można wyposażyć w dodatkowe głowice tnące boczne i poziome, zestawy noży profilowych, stoły podawcze i odbiorcze oraz wiele innych akcesoriów.

Przetestowana na skandynawskim rynku

– Jest to sprawdzona i niezawodna maszyna, łatwa w obsłudze i regulacji, która pozwala zachować powtarzalność produkcji. Przed kupnem tej strugarko-frezarki czytałem i sprawdzałem informacje na jej temat, i wiem, że na szwedzkim rynku była od lat, a zatem jej konstrukcja została gruntownie przetestowana przez wymagających klientów skandynawskich. Obecnie jest oferowana przez firmę Wood-Mizer zlokalizowaną w Polsce, w Kole, a więc mogę łatwo skontaktować się z serwisem, osobiście obejrzeć nowe maszyny oraz zaprosić techników do mojego zakładu. Sprawna współpraca jest bardzo ważna w budowaniu relacji biznesowych – stwierdza pan Kamil Broda.

Samodzielne przecieranie kłód

Kolejną maszyną, którą firma OLD Mountains pozyskała do swojego warsztatu stolarskiego, jest trak taśmowy LT15CLASSIC Mobile ze strugarką MP100, który pozwala na znaczne zwiększenie niezależności zakładu w przygotowywaniu materiału już na etapie wstępnym produkcji.

– Dzięki trakowi LT15 Mobile możemy przecierać kłody już na miejscu i nadać produktom kształt taki, jaki chcemy, np. podczas likwidacji sadu owocowego, możemy już tam wpłynąć na kształt przyszłego produktu – wyjaśnia pan Kamil. – Mój LT15 oferuje rozstaw łoży poprzecznych i oporek bocznych umożliwiający przecieranie również krótkich kłód, więc idealnie sprawdza się w pozyskiwaniu materiału z drewna zakwalifikowanego jako opał lub odpad, na przedmioty codziennego użytku z naszego asortymentu. Maszyna ma solidną, wzmocnioną ramę łoża, która zachowuje się w sposób przewidywalny podczas pracy oraz podczas transportu. Strugarka MP100 to idealne rozwiązanie do pierwszego strugania nawet mokrego drewna, jeszcze na łożu traka LT15. Można ją również wyposażyć w noże profilowe pozwalające strugać chociażby bale pod budowę domów. W naszym przypadku pod budowę oryginalnych ścianek działowych.

Doskonałe rozwiązanie

Trak taśmowy LT15CLASSIC Mobile to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw tartacznych oraz entuzjastów pracy z drewnem. Po przybyciu na miejsce, aby przygotować traka do pracy, wystarczy odczepić błotniki, usunąć blokadę zabezpieczającą maszt głowicy na czas transportu oraz wypoziomować łoże. W skład zestawu wchodzą: oś z kołami, zaczep holowniczy z kołem podporowym, osiem regulowanych nóg oraz układ oświetlenia drogowego. Konfiguracja standardowa może być rozszerzona o rampy załadowcze oraz ręczną wciągarkę ułatwiającą załadunek kłody na łoże.

Trafny wybór

Przedsiębiorstwo OLD Mountains to dobry przykład młodej firmy oferującej klientom niepowtarzalne produkty, w której każdy pracownik realizuje swoje zadania z pasją i zaangażowaniem. Współpraca z firmą Wood-Mizer umożliwiła przedsiębiorstwu znaczne zwiększenie wydajności dzięki zastosowaniu strugarko-frezarki serii Woodworking, a dzięki trakowi mobilnemu LT15CLASSIC ze strugarką MP100 zakład ma pełną kontrolę nad pozyskiwaniem materiału już od początkowego etapu produkcji. Budowanie relacji biznesowych jest o tyle łatwiejsze, że Wood-Mizer zlokalizowany jest w Polsce, a więc rzemieślnicy i wytwórcy mają łatwy dostęp do wsparcia technicznego, mogą osobiście zobaczyć najnowsze maszyny w siedzibie firmy, a przedstawiciele handlowi szybko dostarczyć akcesoria i części zamienne bezpośrednio na miejsce. Klienci współpracujący z panem Kamilem otrzymują nie tylko estetyczne i funkcjonalne wyroby, ale coś więcej – przesłanie filozoficzne „Jak żyć mądrze i rozsądnie?”.
Po całym dniu pracy możemy usiąść z panem Kamilem i napić się herbaty postawionej na niewielkim stoliczku piknikowym, który przed chwilą był piękną skrzynką upominkową. Genialne! Po prostu „w sam raz”.

Obejrzyj film: youtu.be/CEZW8ZhxzJg

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).