Upały oraz intensywne promieniowanie mogą niekorzystnie wpływać na powłoki okien i drzwi wejściowych. Specjalny dodatek zapobiegający nagrzewaniu firmy ADLER to dobre zabezpieczenie dla stolarki poddanej niekorzystnemu działaniu wysokich temperatur i gorących promieni słonecznych.
Upał oddziałuje negatywnie na różne materiały
Bardzo wysokie i ekstremalne temperatury stanowią również ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstw działających w branży budowlanej. Upał oddziałuje negatywnie na wiele stosowanych materiałów, zwłaszcza jeśli są w ciemnych kolorach. Czarne i ciemnoszare odcienie, popularne obecnie wśród architektów i planistów, nagrzewają się szczególnie mocno letnimi promieniami słońca. Mamy do czynienia z efektem parzenia przy dotknięciu, ale, co więcej, wpływa to również na trwałość – zwłaszcza okien i drzwi.
– Silne działanie ciepła skraca żywotność powłoki. W przypadku elementów drewnianych może dochodzić do nieestetycznych wycieków żywicy. A tworzywo sztuczne się deformuje – opowiada Rainer Troppmair, kierownik działu rozwoju lakierów budowlanych firmy ADLER.
Ochrona powłoki przed upałem
ALDER, wiodący austriacki producent lakierów, farb i środków ochrony drewna, opracował nową koncepcję i zaleca swoim klientom, by do kompozycji lakierniczych zastosować dodatkowo specjalny dodatek zapobiegający nagrzewaniu. Utrzymuje on niższą temperaturę powierzchni i w ten sposób niezawodnie chroni powłokę oraz materiał.
Odbicie promieniowania podczerwonego
Ten dodatek zawiera cząsteczki odbijające promieniowanie podczerwone.
– Zastosowane pigmenty odbijają promieniowanie cieplne, powierzchnia nagrzewa się przez to o około 25 stopni Celsjusza mniej – wyjaśnia Rainer Toppmair.
Ma to dużą zaletę zwłaszcza w przypadku kolorów, takich jak antracyt czy ciemnoszary, które szczególnie się nagrzewają. Warto zauważyć, że również okna i drzwi w odcieniach czerwonym, brązowym czy nawet zielonym i niebieskim mogą zyskać po zastosowaniu takiej osłony termicznej.
Mniejsze przewodzenie ciepła
To innowacyjne rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku okien i drzwi, których ramy bądź powierzchnie przewodzą ciepło do domu. Rodzi się pytanie, czy zastosowanie technologii zapobiegającej nagrzewaniu się byłoby możliwe w przypadku ciemnych fasad drewnianych. Odpowiedź brzmi: tak, ale byłoby to bardzo pracochłonne i kosztowne ze względu na duże powierzchnie. Warto zauważyć, że drewniane fasady najczęściej nie łączą się bezpośrednio z konstrukcją nośną domu i tym samym nie oddają ciepła do wewnątrz lub oddają go niewiele.
Dodatek do różnych lakierów
Innowacyjny dodatek przeciwko nagrzewaniu się do okien oraz drzwi można zastosować z różnymi produktami ADLER i zapobiec tym samym deformacjom wyrobów. Sprawdzi się on m.in. z topowymi produktami do kryjącego lakierowania okien drewnianych – Aquawood Covapro i Aquawood Covatop XT. System polecany jest też do okien z tworzyw sztucznych, do lakierowania których frma poleca Polycolor 2K SQ oraz do drzwi wraz z lakierem Aquawood Protor.
– Obniżenie temperatury chociaż o jeden stopień Celsjusza oznacza mniejsze obciążenie termomechaniczne dla środków wiążących zawartych w lakierze, a tym samym również dużo większą trwałość powłoki – tłumaczy kierownik. – Poza tym drewno nie „poci się”, dzięki czemu zahamowany zostaje niepożądany wypływ żywicy.
To się opłaca
Z tego systemu korzystają już niektóre firmy i cenią sobie uzyskiwane rezultaty.
Niemiecka stolarnia Holtkamp w Borchen regularnie stosuje dodatek przeciwdziałający nagrzewaniu firmy ADLER.
– Jeśli klienci życzą sobie ciemniejsze odcienie, to polecamy nasz produkt z funkcją ochrony przed nagrzewaniem – mówi Hubert Holtkamp z zakładu specjalizującego się w produkcji okien i drzwi w Północnej Nadrenii-Westfalii. – To rozwiązanie jest trochę droższe, ale warte swojej ceny.
Jak wyjaśnia specjalista, ten dodatek sprawdza się szczególnie na modrzewiu, nawet w ciemnoczerwonych odcieniach, a w przypadku antracytu i ciemnego odcienia szarości jest to dla Holtkampa praktycznie konieczność.
To nie jedyny zakład, który już docenił to rozwiązanie. Lakierowanie z dodatkiem zapobiegającym nagrzewaniu firmy okazało się nieodzowne także przy realizacji dużego projektu w Szwajcarii, gdzie na osiedle Telli w Aarau zlecono firmie Wenger Fenster AG wykonanie ponad 6500 nowych elementów okien drewnianych w eleganckim, szarym odcieniu. Po konsultacji z przedstawicielem handlowym firmy ADLER Jürgiem Niebeckerem, kierownik zakładu Wenger Michael Allenbach zdecydował się na malowanie produktem Aquawood Covatop XT w kolorze NCS S 6502-Y z dodatkiem przeciwdziałającym nagrzewaniu. Minionego lata zamontowano pierwsze okna, które się sprawdziły. Obecnie trwa produkcja do drugiego etapu tej inwestycji. Dzięki dodatkowi zapobiegającemu nagrzewaniu okna i drzwi wejściowe pozostają piękne nawet w najgorętszych promieniach słońca.

Firma Wenger Fenster AG wykorzystała produkt ADLER Aquawood Covatop XT w kolorze NCS S 6502-Y z dodatkiem przeciwdziałającym nagrzewaniu przy projekcie ponad 6500 nowych elementów okien drewnianych w eleganckim, szarym odcieniu na jedno ze szwajcarskich osiedli. Fot. Wenger Fenster AG