Connect with us
 
Przegląd Meblarski

Meble z recyklingu z użyciem robota 3D

Roboty KUKA i druk 3D

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Druk 3D w perfekcyjnym wydaniu: robot przemysłowy KUKA realizuje pomysły projektantek z HagenHinderdael. Fot. HagenHinderdael

Drukowane z użyciem technologii 3D moduły siedzisk i ławek TWINE – zaprojektowane przez firmę HagenHinderdael z Londynu – wnoszą coś nowego do świata mebli, inżynierii i recyklingu.

 
HagenHinderdael to studio projektowe założone w 2020 roku przez Sofię Hagen i Lisę Hinderdael, które są zarówno architektkami, jak i projektantkami.
– Nasz etos obejmuje pielęgnowanie rzemiosła o długiej tradycji i branie pod uwagę cyklu życia instalacji – stwierdzają.
Obie uwielbiają współpracować z lokalnymi rzemieślnikami i korzystać z najnowocześniejszych technologii, aby realizować pomysły zebrane z różnych zakątków świata – Hinderdael pochodzi z Belgii, Hagen z Austrii, a obie mają za sobą pracę w międzynarodowych środowiskach.

 

Produkcja i projektowanie: odpady szpitalne jako surowiec

– Na pomysł TWINE wpadłyśmy, gdy Rossana Orlandi wystartowała ze swoją trzecią kampanią Guiltless Plastic – zdradza Sofia Hagen.
Rossana Orlandi, słynna mediolańska właścicielka galerii, regularnie zaprasza artystów i projektantów do prezentowania swoich pomysłów, które pozwalają w niebanalny sposób „posprzątać” naszą planetę. Firma HagenHinderdael opracowała zatem TWINE.
– Chciałyśmy, aby nasze meble były figlarne, wygodne i trwałe. Użyłyśmy filamentów wyprodukowanych przez firmę Reflow – dodaje Sofia, opisując ich kreatywne ambicje.
Reflow to wielokrotnie nagradzana firma społeczna z siedzibą w Amsterdamie, która produkuje wysokiej jakości, zrównoważone materiały do druku 3D, tzw. filamenty, z przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych. Surowiec do produkcji TWINE, włókno rPETG, pochodzi z dawnych tac szpitalnych.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Pomysł w technologii 3D

Każdy moduł TWINE ma 1,06 m długości i 50 cm wysokości, a jego szerokość wynosi 30 lub 45 cm. Dzięki temu można usiąść na nim samemu lub z rodziną i przyjaciółmi. Pomysł ten bardzo spodobał się Rossanie Orlandi już na etapie szkicu, a TWINE zakwalifikowało się do finału konkursu RO PlasticPrize 2021. Zwycięzca tej nagrody dla wyrobów z przetworzonego plastiku trafia na pierwsze strony gazet w całej Europie. Dlatego też siedzisko TWINE zostało wysłane do Mediolanu na pokaz.

 

Znajomość materiału: firma Ai Build jako doświadczony partner

Przedsiębiorstwo HagenHinderdael zwróciło się do firmy Ai Build, która wcześniej pracowała z filamentami Reflow, jako ich producent. Ai Build to założona w 2015 roku firma działająca w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa), która „aktualnie zatrudnia 20 osób i 5 robotów KUKA” – informuje dyrektor operacyjny Michail Desyllas.
Firma ta pracuje głównie dla wiodących firm działających w przemysłach: lotniczym, samochodowym, budowlanym, morskim i energetycznym. Obserwuje się też rosnące zainteresowanie ze strony architektów i projektantów.

 

Trwałość i walory estetyczne bez ingerencji człowieka

Tworzenie przedmiotów na wystawę w Mediolanie było czymś ekscytującym i nowym dla Ai Build.
Według dyrektora Desyllasa:
– W przypadku tego projektu największymi wyzwaniami były geometria części i wymagane estetyczne wykończenie. Oznaczało to, że nie można było wykorzystać żadnych podpór.
Druk 3D powinien gwarantować wystarczająco doskonałe moduły, bez interwencji człowieka. Firma zdecydowała, że do tego zadania najlepiej nadają się roboty KR30 L16 (seria KR IONTEC) i KR90 R2700 (seria KR QUANTEC).
– Te roboty mają zasięg umożliwiający produkcję takich części. Są również w pełni zintegrowane z naszym oprogramowaniem. Pozwala to na monitorowanie jakości w czasie rzeczywistym i otrzymywanie powiadomienia o defektach – mówi Desyllas.

Reklama
Kurier Drzewny

 

Dwa roboty KUKA umożliwiają różnorodność w druku 3D

Dostarczenie gotowych mebli zajęło niecałe dwa tygodnie od momentu otrzymania zamówienia. Siedziska TWINE miały przypominać naturalne fale na plaży, więc firma Ai Build skonstruowała formę w kształcie podwójnie wygiętego łoża, aby wydrukowana w 3D mieszanka mogła ostygnąć i stwardnieć. Mniejsze elementy wykonał robot KR30 L16, a szersze KR90 R2700. Oba wyposażone są w system do wytłaczania filamentu, który może obsługiwać do czterech różnych strumieni filamentów w różnych kolorach, umożliwiając uzyskanie gradientu przezroczystości.

 

Produkcja przyrostowa: znaczenie synchronizacji

Desyllas przyznaje, że nakładanie rozgrzanego filamentu rPETG na formę, warstwa po warstwie, było nieco problematyczne.
– Każda warstwa musi być nałożona w określonym czasie. Nie za szybko po poprzedniej, aby uniknąć zapadania się, i nie za wolno, aby nie było problemów z przywieraniem – wyjaśnia Desyllas.
Dzięki dobremu przygotowaniu i dokładności robotów udało się stworzyć estetyczne, trwałe i wygodne meble gotowe do siedzenia. Tak więc każdy element TWINE przeszedł kontrolę jakości, która, według dyrektora Desyllasa, została przeprowadzona przez „oprogramowanie i czujne oko systemu kamer naszych robotów”.
Sofia Hagen i Lisa Hinderdael były zadowolone z efektu, wysłały TWINE do Mediolanu i podbiły serca miłośników sztuki oraz designerskich mebli.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Zaprojektowane do podróżowania po świecie

Choć siedzisko TWINE nie zdobyło nagrody RO PlasticPrize, to jego historia dopiero się zaczyna. Pod koniec września stało się ono częścią wystawy designu „Planted” podczas festiwalu London Design Festival. W marcu 2022 roku TWINE będzie można zobaczyć na wystawie w Vorarlberger Architektur Institut w Austrii. HagenHinderdael jest gotowa dostosować i wyprodukować aranżacje siedziska TWINE z myślą o miłośnikach sztuki i klientach korporacyjnych na całym świecie, wiedząc, że może polegać na firmie Ai Build i jej robotach KUKA. Nowe elementy siedziska TWINE mogą być dostosowane do potrzeb klienta i będą drukowane przez włoskiego partnera KUKA, firmę Caracol-AM.
– Zajmą się oni produkcją mebli z wykorzystaniem naszego oprogramowania, a Ai Build będzie testować każdy nowy produkt we współpracy z nimi – stwierdza Michail Desyllas.
Za tym wszystkim kryje się idea Lisy Hinderdael i Sofii Hagen, aby tchnąć nowe życie w odpady szpitalne i pokazać, że tworzywo sztuczne może być piękne.
Źródło: KUKA

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • Kurier Drzewny

  Druk 3D w perfekcyjnym wydaniu: robot przemysłowy KUKA realizuje pomysły projektantek z HagenHinderdael. Fot. HagenHinderdael

 • Kurier Drzewny

  Meble 3D tworzy się z filamentów firmy Reflow, które są pozyskiwane z odpadów z tworzyw sztucznych. Fot. HagenHinderdael

 • Kurier Drzewny

  Kiedy robotyka spotka się z technologiami produkcji addytywnej, to efekt może w krótkim czasie wyglądać następująco: element TWINE. Fot. HagenHinderdael

 • Kurier Drzewny

  Możliwość indywidualnego druku 3D: siedzisko TWINE w KUKA Orange istnieje na razie tylko w fazie projektowej. Fot. HagenHinderdael

 • Kurier Drzewny

  Kompleksowe projekty: roboty przemysłowe KUKA i oprogramowanie Ai Sync firmy Ai Build umożliwiają drukowanie 3D mebli, które są zarówno wytrzymałe, jak i atrakcyjne estetycznie. Fot. Ai Build

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama Kurier Drzewny
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przegląd Meblarski

Polscy klienci są bardziej zapobiegawczy

Rozmowa z dyrektorem firmy Adecor

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Od zawsze w sprzedaży królują tkaniny gładkie. Fot. Materiały producenta

O nowych trendach w tkaninach obiciowych rozmawiamy z Dariuszem Wnorowskim, dyrektorem zarządzającym firmy Adecor, która od lat tworzy własną kolekcję tkanin adresowaną do profesjonalistów.

 

Kurier Drzewny

Paradoksalnie, pandemia przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tkanin nie tylko obiciowych, ale też dekoracyjnych. Fot. Materiały producenta

Co jest nowością na rynku w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o tkaniny obiciowe?
D.W.: Żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się do pierwszej połowy roku 2020. Wówczas rozwijająca się pandemia mocno pokrzyżowała plany producentom i hurtowniom tkanin. Większość z nich, przeczuwając niepewną przyszłość, odłożyło wprowadzanie nowości na bliżej nieokreślony czas. Paradoksalnie, pandemia przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tkanin nie tylko obiciowych, ale też dekoracyjnych. Wszyscy spędzaliśmy więcej czasu w domach i zaczęliśmy dostrzegać konieczność wymiany sofy czy zasłon. Zaczęliśmy domagać się podniesienia walorów estetycznych naszych domów i mieszkań. Tuż przed pandemią w sprzedaży pojawiły się obiciowe tkaniny boucle. Wszyscy wierzyli, że będzie to hit, ponieważ są bardzo atrakcyjną nowością na rynku. Materiały te stanowią jednak niewielki odsetek sprzedaży, bo polscy klienci są bardziej zapobiegawczy od naszych zachodnich sąsiadów i preferują gładkie, standardowe tkaniny.

 
Co jest bezpiecznym wyborem dla klientów i na pewno dobrze się sprzeda?
D.W.: Od zawsze w sprzedaży królują tkaniny gładkie, a wyrazistość struktury, gruby lub gładki splot, zależy od indywidualnych preferencji klienta – użytkownika. Atutem jest odporność na plamy, jednak ten element stał się już standardem w przypadku tkanin obiciowych.

 
Czym polscy klienci różnią się w tym zakresie od innych?
D.W.: Krajowi klienci są bardziej zapobiegawczy w swoich wyborach od klientów bardziej zamożnych i świadomych. Polacy częściej kupują nowy
mebel tapicerowany i wymieniają go co kilka lat, jak się „zużyje”. Na świecie trend jest inny – kupuje się droższe, wyższej jakości sofy i ewentualnie co kilka lat wymienia się na nich tapicerkę. Stąd u nas tak wielu jest producentów mebli tapicerowanych. Coraz trudniej znaleźć fachowe pracownie tapicerskie, ponieważ większość produkuje własne modele mebli i niechętnie wykonuje naprawy oraz wymienia tapicerki na zużytych meblach. Modne ostatnio odświeżanie mebli z lat 60., 70., czy 80. nie zmienia tutaj wiele i stanowi znikomy odsetek sprzedaży tkanin. Warto zauważyć, że na takie meble coraz częściej kupowane są tkaniny najwyższej jakości, o wysokich parametrach i renomowanych marek.
 
Zauważalny jest trend kupowania tkanin lepszej jakości. Klienci są bardziej świadomi i wiedzą, że markowy, droższy materiał nie tylko wygląda lepiej, ale często zapewnia dłuższą trwałość. Nie chcę być źle zrozumiany, ale od sofy za kwotę 1800 zł nie możemy oczekiwać trwałości, podczas gdy sama wysokiej jakości tkanina na tę sofę kosztuje 2 – 3 tysiące złotych.
 
Do renomowanych hoteli sprzedajemy wyłącznie znane marki tkanin – to jest kwestia wpisania konkretnej marki i jakości tkanin do wymagających projektów. Sofy w hotelowym lobby muszą zawsze dobrze wyglądać i być trwałe!
Dziękuję za rozmowę.

Kurier Drzewny

Atutem tkanin jest odporność na plamy, jednak ten element stał się już standardem w przypadku tkanin obiciowych. Fot. Materiały producenta

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Matowe wykończenie mebli

Płyty lakierowane PerfectSense Feelwood EGGER

Dodane:

/

Kurier Drzewny
PerfectSense Feelwood są dostępne w sześciu modnych dekorach. Fot. EGGER

Płyty lakierowane PerfectSense Feelwood wpisują się w trend matowych powierzchni, a dzięki ich połączeniu ze strukturami synchronicznymi, zyskały unikalny design i innowacyjne właściwości.

 

Kurier Drzewny

Innowacyjne płyty lakierowane PerfectSense Feelwood wyróżniają się matowym, aksamitnie ciepłym wykończeniem w połączeniu ze strukturą synchronicznie dopasowaną do dekoru oraz właściwościami zapobiegającymi pozostawianie odcisków palców. Fot. EGGER

Od wprowadzenia na rynek w 2015 roku, płyty lakierowane PerfectSense zachwycają klientów EGGER na całym świecie. Bazując na tym sukcesie, firma rozszerzyła swoje portfolio płyt lakierowanych o nowy asortyment: PerfectSense Feelwood.

 

Moda na powierzchnie matowe

– Ze względu na utrzymujący się od lat sukces naszych matowych płyt lakierowanych PerfectSense, zainwestowaliśmy w drugą linię produkcyjną w niemieckim zakładzie w Brilonie. Produkujemy na niej nowe płyty lakierowane PerfectSense – mówi Hubert Höglauer, kierownik działu marketingu i zarządzania produktem w zakresie mebli i aranżacji wnętrz w Grupie EGGER.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Bez odcisków palców

PerfectSense Premium Matt, nowy wariant płyty lakierowanej, charakteryzuje się właściwościami zapobiegającymi pozostawianiu odcisków palców. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ciemnych kolorów, ponieważ ślady te są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu ta matowa, lakierowana powierzchnia może być użyta we wszystkich zastosowaniach na powierzchniach pionowych.

 

Sześć modnych dekorów

„Asortyment stworzony z myślą o zmysłach”, bazujący na sześciu modnych dekorach, uzupełnia kolekcję materiałów dekoracyjnych EGGER i jest dostępny dla dystrybutorów, architektów oraz stolarzy.

 

Doceniony w konkursach

Również jury dwóch uznanych na świecie konkursów wyraziło swój entuzjazm dla tego innowacyjnego produktu. PerfectSense Feelwood otrzymał nagrodę Red Dot Award: Product Design 2021 za wysoką jakość wzorniczą oraz innowacyjne właściwości produktu, które w połączeniu z wrażeniami dotykowymi charakteryzują pomysłowy design płyt lakierowanych PerfectSense Feelwood. W konkursie German Innovation Award 2021 natomiast jury przyznało płytom PerfectSense Feelwood zwycięski tytuł „Winner”.

Reklama
Kurier Drzewny
Kurier Drzewny

Płyty lakierowane wyróżniono nagrodą Red Dot Award: Product Design 2021 za wysoką jakość wzorniczą i tytuł „Winner” w konkursie German Innovation Award 2021. Fot. EGGER

Kurier Drzewny

Połączenie eleganckiego połysku PerfectSense Premium Gloss z autentyczną naturalnością płyt lakierowanych PerfectSense Feelwood tworzy przyjemną, a zarazem nowoczesną atmosferę. Fot. EGGER

EGGE

Ten innowacyjny produkt przenosi autentyczność wyglądu i wrażeń dotykowych na nowy poziom. Fot. EGGER

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Zabezpieczone meble gotowe do transportu

Profile opakowaniowe

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Ochrona delikatnych powierzchni przyda się zarówno na czas transportu i magazynowania. Fot. Thermaflex

Profile opakowaniowe pomogą zabezpieczyć newralgiczne miejsca oraz delikatne meble na czas transportu lub przechowywania. Dzięki nim nie trzeba martwić się ewentualnymi uszkodzeniami oraz znacznie zmniejsza się ryzyko reklamacji.

 

Kurier Drzewny

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex

Ochrona krawędzi, narożników i brzegów

Proces transportu mebli wymaga stosowania dodatkowej, kompleksowej ochrony przed ich uszkodzeniem. Przydatne mogą być odpowiednie profile opakowaniowe, które sprawdzają się przy zabezpieczeniu produktów na etapie produkcyjnym i podczas przewozu. Szczególnie polecane są w ochronie wszelkich krawędzi, narożników lub brzegów o różnej grubości.
– W przypadku transportu tak podatnych na uszkodzenia towarów jak wyposażenie meblowe, rozwiązania zabezpieczające muszą, za pomocą swoich właściwości, zapewniać delikatnym elementom pełną ochronę – mówi Piotr Jakubczyk, ekspert firmy Thermaflex, oferującej elastyczne profile opakowaniowe m.in. dla meblarstwa. – Dlatego dzięki profilom opakowaniowym zabezpieczane jest różnego rodzaju wyposażenie praktycznie na każdym etapie jego sprzedaży. Najczęściej spotykamy się z ochroną mebli składających się z kilku elementów, np. szaf, komód czy produktów do samodzielnego montażu.

 

Liczy się grubość

Do ochrony tego typu towarów polecane są m.in. profile ProFoam od Thermaflex w kształcie U, które mają grubsze ścianki zewnętrzne niż wymiary pożądane przez producentów mebli.
– Ochrona mebli za pomocą profili ProFoam odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszym z nich jest zabezpieczanie krawędzi zewnętrznych skierowanych do wewnątrz, co powoduje prostszą aplikację. Gdy krawędzie mają większą objętość, stosujemy profile U z „wywiniętymi uszami”, dzięki którym nie tylko możliwe jest ich szybsze nakładanie, ale również samoistne dopasowanie się profilu do krawędzi danego wyrobu – wystarczy jedynie nałożyć profil na krawędź i lekko docisnąć. Cały proces jest błyskawiczny – dodaje Piotr Jakubczyk.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Dlaczego ważna jest ochrona?

Czy jednak rola tego typu zabezpieczenia jest na tyle istotna, by stosować je przy okazji każdego transportu mebli?
– Zadając sobie pytanie, dlaczego warto zabezpieczać meble przy użyciu profili opakowaniowych takich jak ProFoam, musimy pamiętać o problematycznym procesie reklamacji, nerwach i opóźnieniach w aranżacji mieszkań czy domów, kiedy meble docierają do odbiorcy uszkodzone z powodu braku zabezpieczeń podczas ich transportu – tłumaczy Piotr Jakubczyk. – Coraz częściej spotykamy się z wyposażeniem, które ma większą wagę, składa się z różnych komponentów lub posiada szklane wstawki, do których ochrony wręcz wymagane są profile. Jeżeli dany producent nie zastosuje takiej formy zabezpieczenia, a postawi na tańsze zamienniki w formie styropianów lub kartoników, to można być pewnym, że nasze wymarzone meble nie przyjadą do nas nienaruszone. Dlatego znaczna część producentów wybiera tego typu rozwiązanie, kierując się doświadczeniem związanym z ponoszeniem strat finansowych dotyczących zwrotów lub wymian uszkodzonych mebli.

 

Profile nadające się do recyklingu

Gotowe, elastyczne profile opakowaniowe są wykonane z wysokiej jakości piany polietylenowej o drobnej, zamkniętej strukturze komórek, w pełni nadającej się do recyklingu. Charakteryzują się one łatwym nakładaniem i skutecznie chronią meble o różnych kształtach oraz rozmiarach przed uszkodzeniem. Doskonale też tłumią drgania i osłaniają towar podczas upadku. Aktualnie w ofercie można znaleźć profile U i UT, L, C, MS i TS, a także System oraz Packing Corner. W zakładach meblarskich stosowane są profile o małych i średnich rozmiarach.

Kurier Drzewny

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Drugie życie trzystu milionów pałeczek do sushi

Moda na meble z recyklingu

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Do czego można wykorzystać zużyte pałeczki bambusowe dostępne w restauracjach? Kanadyjski start-up zamienia je w… płytki, które służą do produkcji mebli i sprzętów domowych. To oryginalny pomysł firmy Böck ChopValue, zrodzony z potrzeby dawania drugiego życia zużytym przedmiotom.

 

Kurier Drzewny

Od początku istnienia firma ChopValue dała nowe życie ponad 30 milionom pałeczek. Fot. ChopValue

 
Felix Böck, młody inżynier drewna z Niemiec, źle czuł się w restauracjach. Właśnie przeniósł się do Vancouver, gdzie przygotowywał się do doktoratu w zakresie strukturalnych kompozytów bambusowych. Uwielbiał sushi, ale przeszkadzało mu marnotrawstwo, do którego, jego zdaniem, dochodziło podczas jego przyrządzania. W szczególności, jeśli dotyczyło ono pałeczek.

 
– Przejrzałem na oczy, kiedy połączyłem pałeczki, którymi jadłem obiad, z ogromną ilością niewykorzystanych zasobów drewna z rozebranych placów budowy – wyjaśnia Felix Böck. – Próbowałem wdrożyć regionalny program walki z miejskimi odpadami drzewnymi, ale to nie zadziałało. Pomyślałem więc, że skromna pałeczka jest przydatnym zasobem, aby pokazać, jak można budować opłacalne możliwości biznesowe dzięki efektywnemu gospodarowaniu zasobami.
Kolejnym krokiem walki z marnotrawstwem było opracowanie przez Böcka sposobu czyszczenia pałeczek z użyciem ciepła, pary i ciśnienia, aby przekształcić je we wszechstronne prefabrykaty.

 
Wizjoner zaczął współpracować z lokalnymi restauracjami, które z oporem przezwyciężyły wszelki sceptycyzm i doceniły wartość przekształcenia ich śmieci w coś pożytecznego. I tak, z odpowiednio oczyszczonych i przygotowanych pałeczek, zaczęły powstawać stoły i inne meble, które początkowo trafiały do restauracji, z których zdobyto pałeczki.

 

Reklama
Kurier Drzewny

„Z odpowiednio oczyszczonych i przygotowanych pałeczek, zaczęły powstawać stoły i inne meble, które początkowo trafiały do restauracji, z których zdobyto pałeczki.”

 
Od początku istnienia firma ChopValue dała nowe życie ponad 30 milionom pałeczek, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko. Obecnie producent przetwarza około 350 tysięcy tygodniowo w samym tylko zakładzie w Vancouver.

 
Böck przewiduje sieć franczyz, które mogą pozyskiwać pałeczki, przetwarzać je i sprzedawać powstałe produkty lokalnie, tworząc miejsca pracy, a także wykorzystując zasoby w najbardziej zrównoważony sposób.

 
Surowca nie zabraknie, bowiem Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że w 2019 roku na całym świecie wydobyto i przetworzono 92 miliardy ton materiałów, z których tylko niewielka część została ponownie wykorzystana. Poza dużymi kosztami środowiskowymi to są ogromne straty – lepsze i ponowne wykorzystanie materiałów oraz zasobów naturalnych – podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym – mogą przynieść nawet 4,5 biliona dolarów korzyści ekonomicznych w ciągu następnej dekady.
Böck i jego firma są dowodem na to, że prowadzenie działalności w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony może być nie tylko etycznie rozsądne, ale i opłacalne.

 
– Zarabialiśmy pieniądze od pierwszego dnia – powiedział z jednym z wywiadów. – Oczywiście reinwestowaliśmy każdą zarobioną złotówkę we wzrost, ponieważ uważamy, że obecnie naszym obowiązkiem jest globalne rozszerzenie tej koncepcji.

Kurier Drzewny

Böck przewiduje sieć franczyz, które mogą pozyskiwać pałeczki, przetwarzać je i sprzedawać powstałe produkty lokalnie. Fot. ChopValue

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).