Connect with us


Technika, technologie, nowości

Maszyny wiodących producentów na targach – żadna kłoda im niestraszna

BL System z ofertą na Targach Eko Las w Mostkach, koło Świebodzina

Dodane:

/

 • BL System

  Firma BL System zaprezentuje na Targach Eko Las m.in. nowość w swojej ofercie – samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad. Fot. Mat. BL System

 • Mat. BL System

  Samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad to maszyna wysoce mobilna w każdym terenie i dająca duże możliwości przetwarzania wszelkiego rodzaju drewna i jego odpadów na zrębki drzewne. Fot. Mat. BL System

 • Piło-łuparka Palax

  Piło-łuparka firmy Palax C750.2 PRO+ to maszyna znana w branży drzewnej z niezawodności i wydajności. Fot. Mat. BL System

 • Palax

  Piło-łuparkę firmy Palax C1000 PRO+ będzie można zobaczyć podczas pracy. Fot. Mat. BL System

 • BL System

  Głowica Woody 60 przeznaczona jest do zadań ciężkich - klienci zobaczą ją w zestawie z koparką Volvo EW 180. Fot. Mat. BL System

 • BL System
 • Mat. BL System
 • Piło-łuparka Palax
 • Palax
 • BL System


Firma BL System jest wiodącym dostawcą maszyn i urządzeń do zagospodarowania lasu, przygotowania drewna kominkowego, czy całorocznej obsługi terenów zielonych. Na Targach Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS w Mostkach, koło Świebodzina, zaprezentuje nowości, a wśród nich rębak bębnowy Pezzolato Allroad.

Tegoroczna, XIII edycja Targów Eko Las odbywa się w dniach 7-9 września. Nie może na nich zabraknąć firmy BL System czołowego dostawcy maszyn leśnych i urządzeń do drewna kominkowego w Polsce.

– Targi gospodarki leśnej mają wieloletnią tradycję, spotykają się tu zarówno dostawcy maszyn i urządzeń, jak i nasi klienci – mówi Łukasz Belski, właściciel BL System. – To okazja do rozmowy o trendach zauważalnych w naszej branży, rozwiązaniach technologicznych, potrzebach klientów i wyzwaniach, jakie niesie m.in. dynamicznie zmieniający się rynek.

Ciężki sprzęt jedzie w las

Co zaprezentuje BL System w Mostkach?
– Przyjedziemy z bogatą ekspozycją – wyjaśnia Maciej Frączek, specjalista ds. sprzedaży w firmie BL System. – Zaprezentujemy m.in. nowość w naszej ofercie – samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad, maszynę nowoczesną, wysoce mobilną w każdym terenie i dającą duże możliwości przetwarzania wszelkiego rodzaju drewna i jego odpadów na zrębki drzewne, do różnorodnego wykorzystania. Poza tym klienci będą mogli zobaczyć głowicę harwesterową WOODY 60 austriackiej firmy Konrad, zawieszoną na koparce Volvo EW 180 oraz dwie piło- łuparki firmy PALAX – C750.2 PRO+ i C1000 PRO+. Park maszynowy firmy uzupełnią ponadto traktor Valtra z zabudową leśną, wciągarki i chwytaki zrywkowe Uniforest oraz duża piło-łuparka tej samej firmy, tj. Titan 40/20 400 V + WOM ze stołem podnośnikowym do kłód drewna.

Pierwszy raz w ofercie firmy

Premierę na targach Eko Las będzie miał samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad do produkcji zrębka.

– To bardzo nowoczesne urządzenie, jego atutem jest maksymalna mobilność, uzyskana dzięki czterem kołom napędowym, co ważne – wszystkie są skrętne – wyjaśnia przedstawiciel firmy. – Maszyna oferuje trzy tryby kierowania: obie osie razem, każda oś z osobna lub tylko oś przednia.

Rębak jest napędzany silnikiem VOLVO PENTA TWD 1683 VE, Stage V, ma 6 cylindrów, pojemność 16,12 litra, 585 kW, 796 KM, 3650 Nm lub silnikiem CAT C18, 6 cylindrów, pojemność18,1 litra, 563 kW, 755 KM, 3504 Nm.

W skład urządzenia wchodzi: żuraw Palfinger Epsilon S110F104, wysięgnik 10,1 m z chwytakiem FG31R i sterowaniem elektrycznym za pomocą joysticków. Żuraw jest umieszczony w środku maszyny, w celu lepszego rozłożenia ciężaru podczas transportu i w fazie roboczej, dzięki temu unikamy skręcania się ramy pojazdu. Ponadto maszyna ma cztery podpory stabilizujące, w tym dwie z bocznym wyjściem, co optymalizuje stabilność i zwiększa komfort operatora.

– Model ten posiada szeroki kosz załadunkowy, zaprojektowany specjalnie do obróbki materiału o dużej objętości, wyposażony w łańcuch podający o szerokości 1400 mm, umieszczony na wysokości 1050 mm od podłoża – dodaje przedstawiciel firmy. – Zapewnia on szybsze ładowanie małych i dużych stosów drewna.

Użytkownicy wcześniejszych modeli rębaków Pezzolato dobrze znają zamknięty bęben – jest on gwarancją niezawodności i trwałości przez cały okres eksploatacji. Szerokość bębna w modelu Pezzolato Allroad wynosi 1400 mm, przy wadze około 4500 kg. Ma on konstrukcję schodkową, dzięki czemu obciążenie w maszynie jest lepiej rozłożone, zmniejszone są też wibracje, hałas i zużycie paliwa.

Dla komfortu pracy operatora maszyny ważna jest także kabina, którą można regulować na wysokość i we wszystkich kierunkach. Poprawia to widoczność obszaru załadunku i przenośnika rozładunkowego podczas użytkowania dźwigu.

Kabina jest całkowicie przeszklona i klimatyzowana, posiada wszystkie elementy sterujące do zarządzania maszyną podczas jazdy i fazy rozdrabniania.

Urządzenie jest wyposażone w zoptymalizowane oprogramowanie, które zapewnia ​​operatorowi możliwość przemieszczania pojazdu na środku placu, bez zatrzymywania.

Ponadto firma Pezzolato wyposażyła rębak w wentylator do wyrzucania wiórów, napędzany hydraulicznie, z bezstopniową zmianą prędkości, dzięki czemu można dostosować prędkość obrotową do rzeczywistych potrzeb, zmniejszając zużycie i wytwarzanie zbyt drobnych wiórów. Ustawiona przez operatora prędkość jest utrzymywana przez system na stałym poziomie, nawet jeśli zmieniają się obroty silnika głównego. Części zużywające się wentylatora i przenośnika wyładowczego składają się z płyt odpornych na ścieranie, w tym standardowej podstawy stalowej i niektórych jednostek węglikowych (CDP – Castodur Diamond Plates).

Głowica Woody 60 do zadań ciężkich

W ofercie firmy BL System na targach nie mogło zabraknąć sprawdzonych urządzeń, w tym głowicy harwesterowej do ciężkich zadań Woody 60. Klienci cenią ją za wydajność i niezawodność. Jest klasyczną głowicą harwesterową o dużej wydajności w lesie, lecz szczególnie upodobali ją sobie właściciele tartaków, gdyż jej unikatowe rozwiązania, w połączeniu z nośnikiem, jakim jest koparka, staje się niezastąpionym urządzeniem manipulującym w każdym tartaku.

Odchylany moduł tnąco-podający, w połączeniu z nieograniczonym rotatorem KONRAD, tworzą wygodny chwytak do pochwytywani, sortowania i załadunku drewna. Głowica będzie prezentowana w zestawie z koparką Volvo EW 180.

Łup i po kłodzie

Kolejne maszyny prezentowane na Targach Eko Las przez BL System to dwie piło- łuparki firmy Palax – modele C750.2 PRO+ i C1000 PRO+. Piło-łuparki Palax, w zależności od modelu, wyposażone są w piły łańcuchowe bądź wysokiej klasy tarcze tnące typu widia.

– W ofercie mamy kilka modeli piło-łuparek, dostosowanych do cięcia kłód o różnej średnicy oraz do łatwiejszego podawania drewna, uzyskujemy to dzięki podajnikom taśmowym – mówi Maciej Frączek z firmy BL System. – Do naszych urządzeń można dobrać indywidualnie noże łupiące, w zależności od potrzeb, np. nóż na 2/4 części, nóż na 2/6 części, nóż 2/8 części, lub nóż na 12 części.

Do konkretnego modelu wybierane są także: stoły podawcze, hydrauliczna regulacja noża, chłodnica oleju, szybko złącza do przyłączenia stołu podawczego.

Bardziej profesjonalne modele, np. prezentowany na Targach Eko Las model C1000 PRO+ wyposażony jest w funkcję Palax Optimi, automatyczną blokadę długości kłody, kontrolę prędkości cięcia, automatyczny zawór wysokiej prędkości roboczej oraz specjalny siłownik Power Speed, dostosowujący prędkość oraz siłę łupania do gabarytu kłody.  System Palax Optimi, siłownik Power Speed oraz automatyczny zawór wysokiej prędkości skracają czas łupania.

„W ofercie jest kilka modeli piło-łuparek, dostosowanych do cięcia kłód o różnej średnicy oraz do łatwiejszego podawania drewna, firma uzyskuje to dzięki podajnikom taśmowym.”

Pasy klinowe napędzające elementy robocze maszyny napinane są automatycznie, dzięki czemu wzrasta ich żywotność , jak również żywotność przekładni, czy wałów. Nowością wśród tych maszyn jest także nowy system X-AIM, który można jako opcję dodatkową zastosować np. w prezentowanej na targach piło-łuparce C1000 PRO+, system ten automatycznie ustawia wysokość klina łupiącego oraz gromadzi dane, m.in. wolumen produkcji, ilość cykli piły, czy czas pracy.

Chwytaki, wciągarki i Valtra

Firma z Nowego Sącza przywiezie na targi do Mostków także to, z czego jest najbardziej rozpoznawalna na rynku, tj. profesjonalne wciągarki bębnowe Uniforest serii H i G do agregowania z traktorami rolniczymi oraz chwytaki zrywkowe Uniforest, wykorzystywane – jak sama nazwa wskazuje – do zrywki i manipulacji drewna .

Elementem spinającym tę ofertę będzie traktor marki Valtra w zabudowie leśnej.

ReklamaTe maszyny idą w las

BL System to dostawca maszyn i urządzeń do przygotowania drewna kominkowego, zagospodarowania lasu, prac komunalnych i całorocznej obsługi terenów zielonych. Firma oferuje maszyny i urządzenia najważniejszych producentów branży leśnej i ogrodniczej, m.in. Husqvarna, Palax, Uniforest, K.T.S. Maskiner, Cub Cadet , Konrad Forsttechnik, Binderberger, Oregon, Wolf Garten, MTD.

 

Główne produkty firmy to:

• Maszyny i urządzenia do drewna opałowego: piło-łuparki, łuparki, piły, piły obrotowe, systemy do pakowania drewna, maszyny do podpałki, łuparki poziome
• Maszyny i urządzenia do prac leśnych: rębaki bębnowe, przyczepy zrywkowe, wciągarki, chwytaki zrywkowe, forwardery, harwestery, korowarki, dźwigi leśne i akcesoria jak liny zrywkowe, łańcuchy, buty, układ tnący
• Maszyny i urządzenia komunalne i ogrodnicze: kosiarki kołowe, kosiarki samojezdne, karczownice, ridery, dmuchawy, podkrzesywarki, wykaszarki, odśnieżarki, podkaszarki, myjki ciśnieniowe, odkurzacze, pilarki spalinowe, kosiarki z zerowym promieniem skrętu, traktorki komunalne.

 • BL System

  Firma BL System zaprezentuje na Targach Eko Las m.in. nowość w swojej ofercie – samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad. Fot. Mat. BL System

 • Mat. BL System

  Samojezdny rębak bębnowy Pezzolato Allroad to maszyna wysoce mobilna w każdym terenie i dająca duże możliwości przetwarzania wszelkiego rodzaju drewna i jego odpadów na zrębki drzewne. Fot. Mat. BL System

 • Piło-łuparka Palax

  Piło-łuparka firmy Palax C750.2 PRO+ to maszyna znana w branży drzewnej z niezawodności i wydajności. Fot. Mat. BL System

 • Palax

  Piło-łuparkę firmy Palax C1000 PRO+ będzie można zobaczyć podczas pracy. Fot. Mat. BL System

 • BL System

  Głowica Woody 60 przeznaczona jest do zadań ciężkich - klienci zobaczą ją w zestawie z koparką Volvo EW 180. Fot. Mat. BL System

 • BL System
 • Mat. BL System
 • Piło-łuparka Palax
 • Palax
 • BL System

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).