Automatyzacja to jeden z najważniejszych kierunków przyszłości w branży drzewnej na świecie. Na polskim rynku idealnie w ten trend wpisuje się ZM Jabłoński, którego najnowsza linia do obtaczania kołków i ich zaostrzania, zaprojektowana i wykonana przez polskich specjalistów, śmiało może konkurować z podobnymi rozwiązaniami wśród największych producentów europejskich.

Fachowcy cenią sobie automatyczne frezowanie kółka na ostrosłup. Fot. Materiały producenta
Rynek maszyn stosowanych w przemyśle tartacznym bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Branża stawia na innowacyjne, w pełni zautomatyzowane rozwiązania, które ograniczą pracę ludzi, zwiększą wydajność i oszczędności. Praca w tartaku ma być szybka, rozwiązania obsługiwane intuicyjnie, a całość ma prowadzić do oszczędności. Pojedyncze maszyny odchodzą do przeszłości. Specjaliści podkreślają, że obecnie sprawdzają się linie zaprojektowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klientów.
Biorąc pod uwagę te oczekiwania, w dobie mechanizacji oraz automatyzacji produkcji, firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaprojektowała od początku, jak również wykonała linię do obtaczania kołków oraz ich zaostrzania – mówi Marek Jabłoński z ZM Jabłoński Sp. z o.o. – Jest to rozwiązanie nowoczesne, idealne do pracy w trudnych warunkach, które sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i dużych zakładach.
Linia jest w pełni automatyczna i składa się z:
– rampy wejściowej do podawania kłód,
– rampy schodkowej (odpowiada za podawanie pojedynczych kłód), szerokość 3,5 m
– osiowych przenośników: amortyzowanego i wzdłużnego ze zrzutem na bok,
– przenośnika poprzecznego bazującego,
– stacji: kapowania dwustronnego oraz fazowania i ostrzenia,
– taśmociągu poziomego do odpadów.
Choć konstrukcja wyróżnia się innowacyjnością i bardzo dobrze sprawdza się w pracy z drewnem, to najważniejsze jednak są jej możliwości.
Fachowcy cenią sobie automatyczne frezowanie kółka na ostrosłup poprzez 4 i 6 zacięć, a także fakt, że linia wykonuje fazę na drugim końcu balika.
Ważna jest również z duża rozpiętość, jeżeli chodzi o elementy, jakie mogą być poddane obróbce – ø40 – 180 mm, długość 1,5 – 3 m
Krótki czas potrzebny jest na wykonanie fazowania na ostrosłup, wykonanie fazy na drugim końcu to czas ok 10 s.
Jest to najlepsza rekomendacja wydajności rozwiązania pozwalająca skrócić czas produkcji.
Dla małych i dużych tartaków
Maszyny znajdujące zastosowanie w przemyśle tartacznym to jedna z ważniejszych gałęzi produkcyjnych ZM Jabłoński. Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn, które usprawniają pracę w wielu przedsiębiorstwach.
Specjaliści pracujący dla przedsiębiorstwa stale poszukują innowacyjnych rozwiązań technologicznych z zakresu mechaniki oraz automatyki przemysłowej. Firma specjalizuje się w produkcji m.in. nowoczesnych maszyn tartacznych, stolarskich i dźwigowych.
W ofercie maszyn tartacznych znajdują się: pilarki (traki) taśmowe, obrzynarki jedno- i dwustronne, korowarki, obtaczarki, ostrzałki, stoły montażowe do palet i wiele innych specjalistycznych urządzeń.
Istotne jest to, że producent wyposaża zakłady w kompletne linie do przerobu drewna na tarcicę budowlaną, jak i deskę paletową.
Doskonale zorganizowany park maszynowy oraz rzetelnie wykwalifikowana kadra pozwalają projektować oraz budować maszyny nietypowe, na zamówienie klienta.
– Zaopatrzymy państwa firmę w profesjonalne maszyny tartaczne – zapewnia Marek Jabłoński. – Konkurencyjne ceny, specjalistyczna wiedza oraz wysoka jakość naszych maszyn czyni nas niezawodnym partnerem i dostawcą sprzętu do obróbki drewna.

To rozwiązanie nowoczesne, idealne do pracy w trudnych warunkach. Fot. Materiały producenta

Krótki czas potrzebny jest do wykonania fazowania na ostrosłup. Fot. Materiały producenta
