Targi branży przemysłu drzewnego LAS-EXPO zorganizowano już po raz dwudziesty. Tradycyjnie zainteresowały one największe firmy oraz zwiedzających, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi maszynami, nowinkami technicznymi, a także rozwiązaniami IT dla gospodarki leśnej.
Na tegorocznych targach Wood-Mizer zaprezentował linię tartaczną opartą na traku taśmowym LT70 HEAVY DUTY, współpracującym z nową rampą załadunkową, stołem sortującym i wielopiłą EG300. Kielecka impreza była doskonałą okazją do tego, aby przyjrzeć się z bliska działaniu tego zautomatyzowanego systemu, pozwalającego na znaczne zwiększenie wydajności pracy w przedsiębiorstwie tartacznym. Ponadto firma zaprezentowała znany i ceniony model traka LT20, który obecnie dostępny jest w cenie promocyjnej, oraz jedną z najnowszych maszyn do przecierania drewna – trak taśmowy LT15 CLASSIC w wersji przewoźnej. Maszynę na czas pokazów udostępniła firma OLD Mountains wytwarzająca meble i przedmioty użytkowe z drewna pochodzącego z odzysku.
Połączenie kilku maszyn
Największą uwagę odwiedzających przykuła linia tartaczna do obróbki kłód, będąca połączeniem kilku maszyn w jeden układ umożliwiający produkcję drewna w sposób jeszcze bardziej wydajny i pod zwiększoną kontrolą. Trak taśmowy, który znalazł się w sercu zaprezentowanej linii tartacznej, to połączenie najlepszych cech znanych i sprawdzonych maszyn Wood-Mizer – głowicy tnącej pochodzącej z modelu LT70 oraz łoża zapożyczonego z przemysłowego traka WM4000. Klienci zamawiający tę maszynę mają wybór pomiędzy dwoma wariantami głowicy – standardową, oferującą maksymalną średnicę cięcia 95 cm, oraz wersję szeroką (WIDE), która może przecierać kłody o średnicy 105 cm. Głowica tnąca napędzana jest standardowym silnikiem elektrycznym o mocy 18,5 kW (25 KM) lub opcjonalnie 22 kW (30 KM). Prześwit pomiędzy rolkami prowadnika brzeszczotu wynosi 73 cm w wersji standardowej i 86 cm – szerokiej. To oznacza, że maksymalna szerokość kantówki, jaką można uzyskać, to odpowiednio 64 i 78 cm. Obsługa traka odbywa się z przestawnej stacji operatora umiejscowionej w dogodnym miejscu na początku linii, tak aby zapewnić operatorowi najlepszą widoczność całego procesu obróbczego.
Sprawne manewrowanie ciężkimi kłodami
Masywne łoże traka wyposażono w układ wydajnej hydrauliki umożliwiający sprawne manewrowanie dużymi i ciężkimi kłodami. Łoże ze standardowym pakietem hydrauliki zawiera trzy podwójne opory boczne wykonane ze stali wysokowęglowej i zabezpieczone warstwą chromu, dwuwspornikowy docisk centralny, obracak łańcuchowy dwukierunkowy do sprawnego obracania ciężkich kłód i dwie rolki obrotowe na podwójnych siłownikach umożliwiające łatwe ułożenie kłody na łożu. LT70 HEAVY DUTY ma również układ automatycznego usuwania materiału z kłody składający się ze specjalnych prętów i łańcuchów, które sprawnie przesuwają świeżo przetarte deski na krótki przenośnik taśmowy, zawsze gdy głowica tnąca wykonuje ruch powrotny do pozycji początkowej.
Kilka maszyn w linii
Linia tartaczna oparta na traku taśmowym obejmuje kilka innych maszyn, bez których proces automatyzacji przecierania nie byłby możliwy – rampę załadowczą, stół sortujący oraz wielopiłę/obrzynarkę do desek EG300. Rampa załadowcza oferowana jest w dwóch wariantach długości 3,6 i 6 m oraz szerokości 1,55 i 3,8 m. Rampa może być też wyposażona w 2 lub 3 łańcuchy transportowe, tak aby umożliwić załadunek krótkich kłód lub o nieregularnych kształtach. Stół sortujący złożony jest z modułów o długości 3 m, z opcją rozszerzenia aż do 9 m. Na końcu linii zamontowano obrzynarkę do desek EG300, dostępną w ofercie Wood-Mizer z silnikami elektrycznymi 15 kW (20 KM) i 18 kW (25 KM). Obrzynarka może obrabiać deski o maksymalnej grubości 60 mm za pomocą dwóch tarcz tnących – pierwsza z nich pracuje w stałej pozycji, a druga jest ruchoma i połączona ze wskaźnikiem laserowym podającym strumień światła na element w miejscu, gdzie wejdzie piłą w materiał. Maszynę można łatwo zmienić w wielopiłę, montując na wał maksymalnie do 5 tarcz rozrzynających.
Maszyny dobrane pod kątem potrzeb użytkownika
Dobór maszyn wchodzących w skład linii tartacznej zależy od wymagań oraz oczekiwań klienta i może wyglądać inaczej niż w prezentowanym zestawieniu. Opisywaną konfigurację można rozbudować np. o przenośnik łańcuchowy przekazujący zrzyny ze stołu sortującego do wielopiły dwuwałowej MR200, zwiększając jeszcze bardziej produktywność linii. Linie tartaczne są projektowane z myślą o łatwej rozbudowie w przyszłości, pozwalając przedsiębiorstwom rozwijać się we własnym tempie, stopniowo zwiększając wydajność do poziomu przemysłowego.
Kolejne spotkanie za rok
Firma Wood-Mizer dziękuje odwiedzającym za zainteresowanie ofertą zaprezentowaną na stoisku oraz zachęca do odwiedzania oficjalnej strony www.woodmizer.pl, śledzenia profilu Facebook i YouTube i zaprasza na spotkanie targowe za rok!