Connect with us

Wydarzenia

Leśnicy na targach Agrobieszczady 2019

Interesujące stoisko prowadzone przez leśników z krośnieńskich nadleśnictw było jedną z atrakcji 24. Targów Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa w Lesku. Dwudniowe wydarzenie (27 – 28 lipca) zgromadziło tysiące odwiedzających.

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny i Meblarski

Dodane:

Kurier Drzewny
Stoisko Lasów Państwowych cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Fot. LP

Interesujące stoisko prowadzone przez leśników z krośnieńskich nadleśnictw było jedną z atrakcji 24. Targów Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa w Lesku. Dwudniowe wydarzenie (27 – 28 lipca) zgromadziło tysiące odwiedzających.

Kurier DrzewnyLeśnicy zorganizowali także salę audiowizualną, w której w chłodzie i spokoju można było obejrzeć filmy zrealizowane przez Telewizję Obiektyw, m.in. „Czas leśnych kurierów”. Samo stoisko, tradycyjnie już, promowało dary lasu, pokazywało leśne atrakcje, a w jednym z namiotów zorganizowano nawet ekspozycję muzealną spreparowanych dużych ssaków.

Najmocniejszym akcentem wydarzenia były trzecie zawody uczniów szkół leśnych z krajów karpackich pod hasłem „Młodzi Drwale Karpat”. W szranki stanęło tym razem 12 zawodników reprezentujących sześć szkół leśnych z pięciu państw: Austrii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

– To znakomity przykład, że Karpaty mogą łączyć, a nie dzielić – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – To również sposobność do współpracy między szkołami z państw, w których gospodarka leśna ma podobny, górski charakter.

Z wielkim podziwem patrzę na rosnący poziom przygotowania zawodników, jak również znakomitą organizację i oprawę samych zawodów, czego serdecznie gratuluję inicjatorom.

Pierwsza konkurencja „ścinka słupów” pokazała, że młodzi drwale świetnie sobie radzą z problemami technicznymi, a jej zwycięzca Hermann Penker z Austrii jako jedyny wbił palik ściętą kłodą, a zdobywając aż 656 punktów ustanowił nowy rekord zawodów i wypracował sporą przewagę nad kolejnymi – Szabolcsem Szepem z Węgier (598 pkt.) i Filipem Slivenskym ze Słowacji (573 pkt.).

Ostatecznie zwycięzcą zawodów został Szabolcs Szep z Węgier, drugi był Hermann Penker, a trzeci Sebastian Woldron – obaj z Austrii. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Zespołu Szkół Leśnych w Lesku: Maciej Drążek i Michał Hop, którzy zajęli miejsca piąte i szóste.

Podczas zawodów można było również odwiedzić m.in. stoisko 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze demonstrowali sprzęt bojowy i osobiste wyposażenie. Cieszyło się to wielkim zainteresowaniem wśród młodych ludzi, dla których przejażdżka quadem, założenie hełmu bojowego z noktowizorem czy możliwość zasiadania za kierownicą wozu bojowego były wielką atrakcją.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w głównej arenie targów. Tuż przed nią miał miejsce popisowy pokaz okrzesywania w wykonaniu Hermanna Penkera i Jakuba Kowalskiego z Nadleśnictwa Komańcza. Wygrał bieszczadzki drwal, który „ogolił” kłodę w niecałe 15 sekund, wywołując aplauz publiczności.

Kurier Drzewny - ogólnopolski miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. Nasza gazeta ukazuje się w nakładzie 20 000 egz. KONTAKT: kontakt@kurierdrzewny.eu

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze