Connect with us

Aktualności

Kupcy meblowi z 69 krajów na targach Meble Polska 2020

Podsumowanie targów

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Tradycyjnie wśród zagranicznych zwiedzających najwięcej było kupców z Niemiec (12,5 proc.). Bardzo liczne grupy handlowców przyjechały także z Ukrainy, Czech, Litwy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Francji i Białorusi. Fot. Grupa MTP


Zmiana terminu targów MEBLE POLSKA z marca na luty okazała się strzałem w dziesiątkę. Największe międzynarodowe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbyły się w Poznaniu od 25 do 28 lutego 2020 r., przyciągnęły tysiące kupców meblowych z 69 krajów! To absolutny rekord wszystkich dotychczasowych edycji. Ostatecznie ogólna liczba uczestników wyniosła 21 949 osób i była o niespełna 2 proc. większa niż w ubiegłym roku. Ponadto, z danych wynika, że udział zwiedzających z zagranicy był w tym roku jeszcze większy niż poprzednio i wyniósł 38 proc.

 

Nowy termin – nowe szanse

W ostatnich latach targi Meble Polska odbywały się w marcu, kiedy w Azji trwa prawdziwy maraton targowy, chętnie odwiedzany przez kupców meblowych. Z uwagi na rosnące znaczenie poznańskiej imprezy na arenie międzynarodowej i liczne głosy wystawców Grupa MTP – organizator targów MEBLE POLSKA – postanowiła umożliwić handlowcom, którzy planowali uczestniczyć w azjatyckich wydarzeniach, wzięcie udziału także w kontraktacjach meblowych w Poznaniu.

– Główną siłą wystawy są zwiedzający, którzy przyjeżdżają do Poznania co roku z całego niemal świata. Dlatego tak ważne jest, by termin imprezy był dla nich możliwie najbardziej dogodny – wyjaśnia dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka.

Zmiana terminu rzeczywiście przyczyniła się do dalszego wzrostu zainteresowania udziałem w targach wśród zwiedzających z zagranicy. Na tydzień przed rozpoczęciem wydarzenia wszystko wskazywało na to, że będzie to rekordowa edycja pod względem liczby kupców meblowych, którzy wezmą w nim udział. Z danych z systemu rejestracji zwiedzających wynikało, że do Poznania wybiera się o niemal 20 proc. więcej handlowców niż podczas poprzednich tak udanych pod tym względem edycji.

– W pierwszych dwóch dniach trwania targów zanotowaliśmy znaczący wzrost liczby zwiedzających, co dostrzegli na swoich stoiskach także wystawcy, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać. Niepokojące informacje o zbliżającym się do Polski koronawirusie sprawiły jednak, że druga połowa targów, a zwłaszcza ostatni ich dzień, miała mniejszą frekwencję – wyjaśnia Józef Szyszka. Ostatecznie ogólna liczba uczestników wyniosła 21 949 osób i była o niespełna 2 proc. większa niż w ubiegłym roku.

 

Zwiedzający z 69 krajów

Targi poprzedziła szeroka, międzynarodowa kampania promocyjna, obejmująca zarówno działania reklamowe i content marketingowe na najważniejszych rynkach, jak i direct marketing skierowany bezpośrednio do przedstawicieli sieci handlowych. W efekcie w tym roku pojawili się w Poznaniu przedstawiciele największych grup zakupowych i sieci salonów meblowych z Europy oraz wielu hurtowych dystrybutorów mebli z innych kontynentów. Tradycyjnie wśród zagranicznych zwiedzających najwięcej było kupców z Niemiec (12,5 proc.).

Bardzo liczne grupy handlowców przyjechały także z Ukrainy, Czech, Litwy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Francji i Białorusi. Reprezentacje niektórych firm liczyły nawet kilkadziesiąt osób. Silną grupą zjawił się w Poznaniu na przykład potentat handlu meblami w Europie, koncern XXXLutz. Z danych wynika, że udział zwiedzających z zagranicy był w tym roku jeszcze większy niż poprzednio i wyniósł 38 proc.

– Z rozmów z wystawcami wynika, że mimo iż pojedyncze sieci handlowe, pomimo wcześniejszych deklaracji, zrezygnowały w ostatniej chwili z przyjazdu, to w ostatecznym rozrachunku większość producentów mebli uczestniczących w targach jest zadowolona z liczby i jakości zwiedzających. Potwierdza to fakt, że przyjęliśmy już sporą liczbę zapytań i rezerwacji na kolejną edycję – twierdzi Józef Szyszka.

Reklama

 

Ekspozycja godna drugiego eksportera mebli na świecie

Targi Meble Polska to największa na świecie prezentacja potencjału polskiego przemysłu meblarskiego, a tegoroczna edycja udowodniła, że nie ma innego miejsca w kraju i za granicą, gdzie można by zobaczyć tak bogatą i kompleksową ofertę polskich producentów mebli. Najnowsze kolekcje pokazali w Poznaniu niemal wszyscy wiodący producenci mebli z Polski, zainteresowani rozwojem eksportu. Pojawiło się też dość liczne grono targowych debiutantów. Tradycyjnie dużą część ekspozycji stanowiły meble z płyty meblowej, ale obecnych było też sporo wystawców oferujących produkty wytwarzane z litego drewna oraz inne meble z segmentu high-end. Świetnie prezentowały się pawilony z meblami tapicerowanymi.

Jak zwykle bogatą ekspozycję przygotowali również producenci materacy. Wśród wystawców byli producenci mebli z 13 krajów: Polski, Belgii, Białorusi, Danii, Estonii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, Turcji i Ukrainy. Wielu zwiedzających zwracało uwagę na ciekawą aranżację targowych stoisk, podkreślając, że w niczym nie odbiegają od najlepszych światowych standardów. Uzupełnieniem targowej oferty były biznesowe targi wnętrz HOME DECOR oraz wydarzenie ARENA DESIGN, które tym razem odbyły się pod hasłem Slowness.

Podczas targów, w ramach ekspozycji ARENA DESIGN, można było zobaczyć dwie nowe wystawy prezentujące polskie projekty: FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFĘ POLSKICH PROJEKTANTÓW oraz strefę WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA. Pierwsza pokazywała projekty polskich projektantów, druga poświęcona była prezentacji polskich marek stawiających na wzornictwo wizjonerskie, odważne i innowacyjne. Łącznie na terenie targów w 11 pawilonach prezentowało się około 500 firm i marek.

 

Debaty o stanie i przyszłości meblarstwa

Tegoroczną nowością był cykl dyskusji panelowych na Scenie Marki poświęcony wyzwaniom stojącym aktualnie przed polskim meblarstwem. Podczas debat mowa była o budowaniu marki polskich mebli za granicą, projektowaniu i biznesie, współpracy międzynarodowej oraz innowacjach i technologiach. Do debat zaproszono ponad 60 gości – przedstawicieli rządu, ekspertów w dziedzinie meblarstwa, producentów, projektantów i naukowców, a także dziennikarzy z kraju i zagranicy, przedstawicieli sektora Horeca i instytucji związanych z edukacją, projektowaniem i przemysłem.

W dyskusjach uczestniczyli między innymi: Jan Szynaka – prezes Grupy Meblowej Szynaka i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Mauro Mamoli – prezes włoskiego stowarzyszenia Federmobili, dr Jan Kurth ze Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM), Piotr Wójcik – prezes zarządu Wójcik Meble, Imke Lohmann profesor Uniwersytetu Chengdu, prof. Jerzy Smardzewski – kierownik Katedry Meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Katarzyna Laskowska – kierownik Pracowni Programów Edukacyjno-Projektowych i Współpracy z Przemysłem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i dr Sascha Peters z Haute Innovation – specjalista w dziedzinie materiałów i technologii, a także wielu innych ekspertów.

W dyskusji poświęconej roli start-upów w branży meblarskiej wzięła udział minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przedstawiciele start-upów, działających w dziedzinie nowych technologii oraz optymalizacji procesów produkcyjno-logistycznych, przedstawili różne perspektywy, z jakich trzeba rozpatrywać zagadnienie współpracy na styku małych, szybko rozwijających się innowacyjnych firm, z przedstawicielami dużych podmiotów z sektora meblarskiego. Minister zdiagnozowała cztery obszary, gdzie w najbliższych latach zarówno przedsiębiorcy, start-upy oraz inwestorzy powinni jednoczyć swoje siły w celu poszukiwania innowacyjnego modelu gospodarki.

Pierwszy z tych obszarów to optymalizacja procesu produkcji od projektowania, przez wytwarzanie i dystrybucję. Gdzie klient – konsument jest w stanie m.in. poprzez nowoczesne narzędzia tzw. „rozszerzonej rzeczywistości” zaprojektować i zobaczyć mebel, który będzie wyprodukowany i dostarczony do użytkownika finalnego z minimalnym udziałem pracy ludzi. Inny, ciekawy obszar, to dostosowanie się do zmiennych oczekiwań rynku, unikatowość produktu, krótkie serie i „customizacja” mebla.

Reklama

Platformy sprzedaży internetowej również stanowią istotny obszar przewagi konkurencyjnej, a zaledwie ok. 18 proc. polskich przedsiębiorców aktywnie uczestniczy w cyfryzacji swoich działań dystrybucyjnych i promocyjnych. Czwarty czynnik – ergonomia, dostosowanie funkcjonalności wytwarzanych mebli do wymagań odbiorcy. Przykładem mogą być polskie szkoły, które wymagają modernizacji i zmiany wyposażenia, w tym mebli dla dzieci i młodzieży, które spędzają w nich większą część dnia. Otworzy to olbrzymi wewnętrzny rynek dla krajowych meblarzy.

Tradycyjnie już podczas targów MEBLE POLSKA swój cykl wykładów zorganizowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. Mowa była m.in. o trendach w wyposażeniu wnętrz na rok 2020, wymaganiach dotyczących obić tapicerskich, certyfikacji mebli kierowanych na rynki Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, najnowszych rozwiązaniach na rynku ubezpieczeniowym i  kalkulacji kosztu wytworzenia, progu rentowności i niewykorzystanego potencjału.

Uczestnicy seminariów dowiedzieli się także, jak zwiększyć sprzedaż salonu meblowego, zaspokajając różne potrzeby klientów, jak odnieść sukces w biznesie poprzez podnoszenie osobistych kompetencji, jak stosować okazjonalny visual merchandising do zwiększenia obrotów w salonie meblowym, jak zdobywać młodych klientów czy jak utrzymać zysk w czasach spowolnienia.

 

Goście specjalni

Jak co roku i tym razem na imprezie w Poznaniu pojawili się wybitni goście – światowej sławy projektanci, którzy na scenie AD TALKS w pawilonie 3 podzielili się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness, opowiedzieli o swoich inspiracjach i innowacyjnych pomysłach, przybliżyli realia pracy z producentami oraz sposoby dotarcia do klienta. Na scenie pojawili się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei (via Skype) and Seetal Solanki.

 

Go global

Edycja 2020 to kolejny etap strategii „Go global” realizowanej przez Grupę MTP w ramach targów MEBLE POLSKA.
– Nieustannie rozwijamy zasięg geograficzny wydarzenia. Corocznie rozszerzamy swoje działania na kolejnych ważnych rynkach. W tym roku koncentrowaliśmy się na Ameryce Północnej. W efekcie udało się o 100 proc. zwiększyć liczbę gości targowych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. A to dopiero początek szerszych działań za Wielką Wodą.

W przyszłości chcemy przyśpieszyć naszą ekspansję promocyjną, bo takie są oczekiwania wystawców, którzy poszukują klientów na wszystkich kontynentach. Jednym z elementów globalnej kampanii promocyjnej była organizacja w tym roku na targach MEBLE POLSKA dorocznego Walnego Zgromadzenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawnictw Meblowych (IAFP – International Alliance of Furnishing Publications), zrzeszającego najlepsze magazyny i portale tej branży z całego świata.

Na zaproszenie Grupy MTP w Poznaniu gościli dziennikarze m.in. z Singapuru, Meksyku, Indii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Rumunii, Turcji, Niemiec czy Bułgarii. Fama o najlepszych kontraktacjach meblowych w tej części Europy poszła w świat – zapewnia dyrektor targów.

Reklama

 

Złote Medale Grupy MTP

Zastosowanie współczesnych technologii w produkcji mebli przy jednoczesnym nawiązaniu do klasyki projektowania – to jeden z głównych trendów meblarskich tego roku. Drugim motywem przewodnim jest oferowanie produktów luksusowych w odbiorze, a przy tym praktycznych w użytkowaniu. Takie wnioski płyną z analizy produktów, które otrzymały Złote Medale Grupy MTP na targach MEBLE POLSKA 2020.

Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem targów Meble Polska 2020:
– DREAMER LUX – FDM Katarzyna Pańcikiewicz
– Electro – HILDING ANDERS POLSKA sp. z o.o.
– GRENADA – Fabryka Mebli BENIX Kaczorowscy sp.j.
– IVREA – FDM Katarzyna Pańcikiewicz
– Kolekcja mebli Pratto – SZYNAKA Meble sp. z o.o.
– Kolekcja mebli QUANT – DIG-NET LENART sp. j.
– Kuchnia Ariana – Stolarstwo Usługi Meblowo-Budowlane Adrian Halupczok
– Lagos – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko
– Meble Kuchenne KAMMONO BLACK – Spółka Meblowa KAM sp.j.
– MIRUM – kolekcja mebli dziecięcych – KONSIMO sp. z o.o. sp. k.
– Norton – STELLA sp. z o.o.
– OSTIA – BLACK RED WHITE SA
– SAMBA ŁÓŻKO BOXSPRING – WER-SAL Fabryka Mebli Kaczorowscy sp. j.
– Stół TABB – GRUPA BOZZETTI sp. z o.o.
– Tactic – STELLA sp. z o.o.

 

MEBLE POLSKA 2021
Kolejna edycja targów MEBLE POLSKA odbędzie się w Poznaniu
w dniach 23 – 26 lutego 2021 roku.

  • Kurier Drzewny

    Tradycyjnie wśród zagranicznych zwiedzających najwięcej było kupców z Niemiec (12,5 proc.). Bardzo liczne grupy handlowców przyjechały także z Ukrainy, Czech, Litwy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Francji i Białorusi. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Tradycyjnie wśród zagranicznych zwiedzających najwięcej było kupców z Niemiec (12,5 proc.). Bardzo liczne grupy handlowców przyjechały także z Ukrainy, Czech, Litwy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Francji i Białorusi. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Dzrewny

    Wielu zwiedzających zwracało uwagę na ciekawą aranżację targowych stoisk, podkreślając, że w niczym nie odbiegają od najlepszych światowych standardów. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Wielu zwiedzających zwracało uwagę na ciekawą aranżację targowych stoisk, podkreślając, że w niczym nie odbiegają od najlepszych światowych standardów. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Na wystawach można było zobaczyć meble dla nowoczesnych sypialni. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Na wystawach można było zobaczyć meble dla nowoczesnych sypialni. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Tradycyjnie dużą część ekspozycji stanowiły meble z płyty meblowej, ale obecnych było też sporo wystawców oferujących produkty wytwarzane z litego drewna oraz inne meble z segmentu high-end. Świetnie prezentowały się także pawilony z meblami tapicerowanymi. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Tradycyjnie dużą część ekspozycji stanowiły meble z płyty meblowej, ale obecnych było też sporo wystawców oferujących produkty wytwarzane z litego drewna oraz inne meble z segmentu high-end. Świetnie prezentowały się także pawilony z meblami tapicerowanymi. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny

    Tradycyjnie dużą część ekspozycji stanowiły meble z płyty meblowej, ale obecnych było też sporo wystawców oferujących produkty wytwarzane z litego drewna oraz inne meble z segmentu high-end. Świetnie prezentowały się także pawilony z meblami tapicerowanymi. Fot. Grupa MTP

  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Dzrewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Jaka będzie przyszłość dla sektora leśno-drzewnego w Polsce?

KOOPDREW tuż, tuż…

Dodane:

/

KOOPDREW

Przed nami jedenasta edycja międzynarodowej konferencji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2024. To największe tego typu wydarzenie w branży leśno-drzewnej odbędzie się już 9 września br. w Poznaniu. W tym roku podczas debat, wykładów i dialogu wszyscy skupią się na jej przyszłości. Będą rozmawiać o wyzwaniach przedsiębiorstw przerabiających drewno i dostosowaniu całego sektora do zmian w lasach.

Nie masz planów na 9 września, to rezerwuj termin i przyjedź do stolicy Wielkopolski na KOOPDREW.

Nie może Ciebie tam zabraknąć.

Kongres rozpocznie się o godz. 10.00 od części okolicznościowej z okazji 30-lecia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. To już tradycja, że podczas KOOPDREWU analitycy bankowi przekazują sporo wiedzy, która dotyczy naszej branży. Dlatego w pierwszej części przedstawiciel Banku PEKAO SA zaprezentuje analizę ekonomiczną sektora drzewnego.

Potem uczestnicy wydarzenia wysłuchają wykładu ekonomisty byłego ministra finansów, prof. Grzegorza Kołodki, który podzieli się wiedzą dotyczącą uwarunkowań i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki.

W południe nastąpi prezentacja przedstawicieli Lasów Państwowych na temat „Kierunków i założeń w sprzedaży drewna”.

Po przerwie na kawę druga cześć wydarzenia rozpocznie się od wykładu prof. Krzysztofa Adamowicza z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tematem będzie „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?” Profesor opublikował ponad sto prac wysokiej jakości merytorycznej w różnych czasopismach naukowych. Spotkanie to będzie preludium do debaty dotyczącej przyszłości lasów z udziałem, w której udział wezmą naukowcy, leśnicy i przedsiębiorcy, m.in.: Janusz Dawidziuk – Polskie Towarzystwo Leśne, Wiesław Krzewina – RDLP w Poznaniu, Bogdan Czemko – były dyrektor PIGPD, Katarzyna Łapińska – regionalny dyrektor ochrony środowiska we Wrocławiu i Piotr Poziomski – prezydent PIGPD.

Nie zabraknie również wystąpień przedstawicieli firm EWD i Industria Pactum.

Ostatnia część kongresu będzie czasem na rozważania i rozmowy o przyszłości branży tartacznej w Polsce. Swoimi przemyśleniami i badaniami o polskim tartacznictwie podzieli się dr. hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To wieloletni znawca branży z wielką wiedzą na temat polskich tartaków.

Ten wykład to także wstęp do debaty, w której wezmą udział przedstawiciele firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, np.: Dominik Walaszek z MARDOMU, Bartosz Burkietowicz z firmy BURKIETOWICZ i Adam Sosnowski, POLTAREX. Rozmowy dotyczyć będą automatyzacji, robotyzacji, nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz wyglądu polskiego tartaku w przyszłości.

Jak wiemy, ważna w komunikacji jest bezpośrednia rozmowa, dlatego uczestnicy KOOPDREWU będą mogli podyskutować, zadać pytania prelegentom oraz przeprowadzić dialog z przedstawicielami Lasów Państwowych.

Patronat honorowy obejmą Lasy Państwowe, a medialny GPD, KD Media, drewno.pl, Przemysł Drzewny, natomiast partnerami będą Bank PEKAO SA i DREMA, a sponsorami firmy EWD i Industria Pactum.

Szczegółowy program spotkania i informacje dotyczące uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w zakładce XI KOOPDREW.

Rejestracja użytkowników

KOOPDREW



Czytaj dalej

Aktualności

FSC publikuje nowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej dla Polski

Gospodarka leśna

Dodane:

/

FSC
Dzięki staraniom wielu zarządców lasów, certyfikacja FSC jest obecna w naszym kraju od ponad 25 lat, promując odpowiedzialną gospodarkę leśną.

W lipcu br. został opublikowany nowy standard FSC dla Polski, który zastąpi standard z 2013 r. W jeszcze większym stopniu promuje on zrównoważone zarządzanie lasami, wzmacnia ochronę bioróżnorodności, a także dąży do poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w lasach. Nowe zasady wejdą w życie 1 października br., a okres przejściowy będzie obowiązywał do 30 września 2025 r.

Opr. J.O.

Ochrona przyszłości lasów

Lasy są domem dla ponad 80% lądowych gatunków roślin i zwierząt, co czyni je najbardziej różnorodnymi biologicznie ekosystemami lądowymi na naszej planecie. Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i ograniczaniu skutków zmiany klimatu, między innymi poprzez zmniejszenie wahań temperatury czy pochłanianie dwutlenku węgla. Nie bez przyczyny są nazywane „zielonymi płucami”, gdyż działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń. Pełnią też bardzo ważną rolę w retencji wody i stabilizowaniu jej poziomów, ponieważ duże obszary leśne spowalniają spływ powierzchniowy. W Polsce lasy zajmują powierzchnię około 9,3 mln ha – to blisko 30% terytorium naszego kraju.

Wprowadzenie nowych zasad

Certyfikacja gospodarki leśnej FSC potwierdza, że dany las jest zarządzany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. Dzięki staraniom wielu zarządców lasów, certyfikacja FSC jest obecna w naszym kraju od ponad 25 lat, promując odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wdrażanie standardów FSC potwierdzają coroczne, niezależne audyty, w których mogą uczestniczyć obserwatorzy, a raporty z przebiegu audytów są dostępne publicznie – podnosi to transparentność praktyk leśnych. Wraz ze zmieniającymi się warunkami przyrodniczymi i społecznymi, a także wzrostem poziomu wiedzy naukowej, rewizji poddawane są międzynarodowe i krajowe standardy FSC.

Konsultacje i współpraca

Obowiązujący w Polsce standard FSC z 2013 r. poddawany był rewizji od 2018 r. – na drodze przejrzystego, inkluzywnego procesu. Przeprowadzone zostały testy terenowe, liczne konsultacje publiczne oraz spotkania, które umożliwiły zaangażowanie interesariuszy reprezentujących wiele różnych środowisk i perspektyw. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele zarządców lasów, branży drzewnej, pracowników leśnych, społeczności naukowej, organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, a też osoby prywatne.

– Opracowanie standardu FSC dla gospodarki leśnej wymagało dużego zaangażowania po stronie wszystkich interesariuszy i naszej organizacji. Był to proces długotrwały, uwzględniał bowiem bardzo szerokie konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi, a także ekspertami. Dzięki zaangażowaniu wielu leśników we wdrażanie dobrowolnego systemu certyfikacji FSC, zaadaptowane do krajowych warunków wymogi dotyczące m.in. zachowania bioróżnorodności, ochrony praw pracowniczych i prowadzenia konsultacji z lokalnymi społecznościami sprawiają, że lasy certyfikowane w Polsce są i będą zarządzane zgodnie z najwyższymi wymogami międzynarodowego systemu, jakim jest FSC. Jednocześnie pozwolą zapewnić stabilne i zrównoważone źródło surowca dla przemysłu drzewnego – powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce.

Przestrzeganie praw pracowników

Zrównoważone zarządzanie lasami sprzyja zachowaniu trwałości tych ekosystemów. Unikatowym narzędziem w standardach FSC jest ochrona ekosystemów leśnych w ramach obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCV – High Conservation Value). Zarządcy lasów certyfikowanych mają obowiązek identyfikować szczególne wartości ochronne i wyznaczać lasy o takich wartościach. Wartości te są podzielone na kategorie, w których można wyróżnić np.: znaczną koncentrację różnorodności biologicznej, gatunki zagrożone, obszary wodochronne i glebochronne czy wartości kulturowe i religijne.

Oprócz działań dotyczących ochrony przyrody, w tym zachowania bioróżnorodności, nowy standard wprost odnosi się do praw pracowników leśnych, ponieważ zawiera wymagania dotyczące m.in. zapewnienia godziwych warunków pracy i bezpieczeństwa.

Transparentność i audyty

– Dla pracowników firm leśnych nowy standard oferuje dodatkowe korzyści względem standardu aktualnie obowiązującego. Istotna zmiana polega na poszerzeniu definicji pracownika i obejmuje osoby zatrudnione w pracy leśnej na różne sposoby – od etatu po podwykonawstwo czy pracę sezonową. Nowy standard wprowadza także pojęcie „płacy umożliwiającej utrzymanie”. Ważnym elementem standardu jest też wymóg dotyczący wyboru wykonawcy prac leśnych przy uwzględnieniu nie tylko ceny wykonania prac, ale i innych cech oferty – powiedział Marek Rzońca, Koordynator FSC ds. Leśnictwa.

Znaczenie Certyfikacji FSC

Standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC może przyczynić się do bardziej zrównoważonego zarządzania lasami. Dzięki certyfikacji FSC lasy mogą być zarządzane w sposób, który chroni różnorodność biologiczną i ekosystemy, zapewniając jednocześnie stabilne źródło surowca dla przemysłu drzewnego. Promowanie godziwych warunków pracy i dialogu ze społecznościami lokalnymi przekłada się na lepsze relacje między zarządcami lasów a okolicznymi mieszkańcami. Z kolei wzrost świadomości konsumentów dotyczący certyfikacji FSC może zwiększyć popyt na produkty pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, co może dodatkowo zachęcić zarządców lasów do certyfikacji.



Czytaj dalej

Aktualności

Poznańska DREMA większa niż przed rokiem

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA świętują w tym roku swoją 40. edycję. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 10 – 13 września 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ponownie przyciągnie do stolicy Wielkopolski kilkanaście tysięcy specjalistów zarówno z branży drzewnej, jak i meblarskiej. Zapoznają się oni z najnowszymi maszynami i technologiami dla obróbki drewna oraz produkcji mebli.

DREMA po raz pierwszy miała miejsce w roku 1978 i już wówczas cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo wydarzenie odbywało się w cyklu dwuletnim, na przemian z Wystawą Maszyn i Urządzeń do Produkcji Meblarskiej, prezentującą ofertę wyłącznie polskich wystawców. W roku 1994, z uwagi na dynamiczny rozwój i ogromny potencjał branży drzewnej w Polsce, zadecydowano o zmianie formuły na coroczną.

Na przestrzeni lat DREMA ewoluowała, poszerzając zakres tematyczny. Wydarzenie stawało się coraz bardziej popularne zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych wystawców oraz zwiedzających. Szczególny wzrost zainteresowania nastąpił w latach 90., kiedy możliwe stało się całkowite otwarcie polskiego rynku. W ostatnich latach tematykę imprezy rozszerzono o narzędzia, materiały oraz komponenty przeznaczone do produkcji mebli skrzyniowych i tapicerowanych.

Targi te są jednymi z nielicznych na świecie, które w okresie pandemii odbywały się regularnie, bez przerwy, zgodnie z kalendarzem. Obecnie DREMA jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zaopatrzenia dla producentów mebli. O znaczeniu poznańskich targów świadczy fakt, że DREMA jest jednym z kilkunastu światowych wydarzeń dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, które są oficjalnie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna (EUMABOIS). Ponadto, wydarzenia towarzyszące targom – takie jak: akcja charytatywna DREMA DZIECIOM oraz projekt DREMA DESIGN – dołączyły do interdyscyplinarnego projektu „Nowy Europejski Bauhaus” (NEB) zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2020 r, wspierającego wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju.

DREMA 2024 większa niż przed rokiem

Tegoroczna edycja zapowiada się pozytywnie. Będzie większa od poprzedniej zarówno pod względem powierzchni ekspozycji, jak i liczby wystawców. Ponownie do udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się największe firmy, które zaprezentują innowacyjne rozwiązania i technologie jutra przeznaczone dla obróbki drewna oraz przemysłu drzewno-meblarskiego czy tartacznego.

Wystawa obejmuje także maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery. Aktualna lista wystawców jest na stronie: www.drema.pl

Specjalne strefy prezentacyjne

Na zwiedzających czekać będzie strefa DREMA Tools, w której firma ITA Tools wraz z partnerami zaprezentuje pełną gamę narzędzi dla stolarzy i rzemieślników. Odbędą się tu warsztaty z kompleksowej obróbki nowoczesnych materiałów oraz pokazy ostrzenia narzędzi innowacyjną metodą ablacji laserowej. Z kolei w strefie TRENDY 2024 swoje nowości przedstawią producenci okuć i akcesoriów meblarskich.

Ponownie w jednym z pawilonów działać będzie Fabryka Mebli na Żywo. To kolejna odsłona projektu DREMA DZIECIOM. Jest to akcja charytatywna, przeprowadzana w formie pokazowej produkcji mebli na żywo, organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP.

Partnerem wykonawczym jest firma Lazzoni Group. Zaprezentowane tu zostaną najnowsze technologie produkcji mebli, łącząc szlachetny cel z praktyczną edukacją. Powierzchnia 2000 m2 stanie się areną praktycznych umiejętności dla studentów. Wyprodukowane w trakcie targów meble zostaną przekazane do Żłobka Samorządowego w Myślenicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.

Także dla prac ręcznych

Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To gratka nie tylko dla profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstaną strefy przygotowane m.in. przez drewno.pl oraz DREMA Hobby. Na terenie zewnętrznym, oprócz prezentacji maszyn w ruchu, odbędą się też pokazy wózków widłowych. Nowością będzie także strefa Infotech City prezentująca cyfrową, mobilną stolarnię.

Warto odwiedzić również strefę Parkietu przygotowaną przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ oraz wystawę prac nagrodzonych w konkursie „Wyczarowane w drewnie” organizowane przez Wydawnictwo Inwestor. We współpracy z grupą Narzędzioholicy.pl odbędzie się Akcja-Renowacja, której efektem będzie rekonstrukcja antycznego mebla (szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.drema.pl).

Merytorycznie o branży – Akademia DREMY

W programie przewidzianych jest ponad 20 wydarzeń: konferencji i paneli dyskusyjnych dotyczących aktualnej sytuacji rynkowej oraz automatyzacji i mechanizacji procesów produkcyjnych w duchu przemysłu 4.0. W przeddzień targów odbędzie się kolejna edycja Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW.

Podczas tej międzynarodowej konferencji organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego mowa będzie o szansach i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach. Eksperci z Polski i zagranicy przedstawią, jak radzić sobie z aktualnymi wyzwaniami i przygotować rozwiązania chroniące rodzime firmy.

O perspektywach zarówno przemysłu meblarskiego, jak i drzewnego oraz wyzwaniach związanych z zaopatrzeniem branży w surowce drzewne dyskutować będą uczestnicy IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego organizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Wydarzenie, które odbędzie się 11 września, zgromadzi menedżerów z czołowych przedsiębiorstw. Omówią oni kierunki zmian, nadchodzące wyzwania i strategie rozwoju w branży. OIGPM przygotowuje również VI Spotkanie Kobiet związanych z branżą meblarską.

Wśród nowych wydarzeń odbędzie się I edycja Forum Młodych Technologów skierowanego do przyszłych specjalistów oraz kadry dydaktycznej.

Swoją kontynuację będzie miała akcja Las DREMY, zainicjowana w ubiegłym roku przez zespół targów DREMA. Tegoroczne działania, przeprowadzane we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl, to okazja do wspólnego zalesienia ubogich w drzewa terenów Polski. Podczas wydarzenia każdy z gości targów będzie mógł zgłosić się do udziału w projekcie poprzez przekazanie danych kontaktowych, a w zamian – w jego imieniu – zostanie posadzone podczas finału akcji jedno drzewo. Każdy uczestnik otrzyma także indywidualny certyfikat potwierdzający jego zaangażowanie. Projekt ma na celu promocję idei zrównoważonego rozwoju dla przemysłu drzewno-meblarskiego, a w rezultacie przyczynienia się do odnowienia cennych zasobów natury, z których korzysta branża.

Bilety dla profesjonalistów

Osoby zawodowo związane z branżą drzewną lub meblarską mają darmowy wstęp podczas trwania czterodniowej imprezy – wystarczy wejść na stronę www.tobilet.pl, wybrać targi DREMA 2024, zarejestrować się i odebrać bilet. Z kolei dla majsterkowiczów – hobbystów przygotowano bilety w niższej cenie.



Czytaj dalej

Aktualności

Lasy Państwowe wdrożą punktację w ramach nowego systemu handlu drewnem

Rynek i gospodarka

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Lasy Państwowe wdrożą punktację w ramach nowego systemu handlu drewnem

Lasy Państwowe wprowadzą od nowego roku nowy system sprzedaży drewna, oparty na punktacji promującej lokalny przerób drewna – poinformował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.

Na początku tego roku kierownictwo resortu klimatu i środowiska przedstawiło dziewięć rekomendacji mających na celu ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski. Wiceminister Dorożała zapewnił, że prace nad tymi rozwiązaniami są w toku i mają wejść w życie od 2025 roku.

– Specjalny zespół w Lasach Państwowych pracuje nad ograniczeniem eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski. Lasy Państwowe są odpowiedzialne za przygotowanie całej koncepcji, przeanalizowanie jej oraz stworzenie mechanizmów uszczelniających sprzedaż drewna – powiedział Dorożała.

Od nowego roku w systemie sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe pojawi się nowa kategoria, która będzie promować lokalny przerób drewna. – Dyrekcja Lasów Państwowych dała jasny sygnał, że od przyszłego roku będą nowe zasady sprzedaży drewna. Ważnym komponentem będzie element proklimatyczny. Lokalność przerobu będzie osobną kategorią w historii zakupowej i będzie punktowana – dodał wiceminister.

Pod koniec czerwca Lasy Państwowe informowały, że powstanie międzyresortowy zespół ds. ograniczenia eksportu surowca drzewnego. W skład zespołu wejdą przedstawiciele Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Komendy Głównej Policji, Najwyższej Izby Kontroli, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Wojewody Pomorskiego, urzędów transportowych oraz zarządców portów morskich.

Według danych udostępnionych przez Lasy Państwowe, w latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, z czego w 2023 roku było to 2,2 mln ton. Najwięcej drewna trafiło do Niemiec – 5,3 mln ton, co stanowiło 37% eksportu w tym okresie. Kolejne miejsca zajmują inne kraje (35% eksportu) oraz Chiny (28%).

„Według danych udostępnionych przez Lasy Państwowe, w latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, z czego w 2023 roku było to 2,2 mln ton. Najwięcej drewna trafiło do Niemiec – 5,3 mln ton, co stanowiło 37% eksportu w tym okresie. Kolejne miejsca zajmują inne kraje (35% eksportu) oraz Chiny (28%).”

Większość pozyskiwanego przez Lasy Państwowe drewna jest przeznaczana dla przedsiębiorców i kupowana za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (70% oferowanej miąższości) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (30%). Pozostałe 20% trafia do sprzedaży detalicznej, głównie do odbiorców indywidualnych.

Do zakupów w ramach Portalu Leśno-Drzewnego mają dostęp przedsiębiorcy posiadający tzw. historię zakupów, czyli nabywali drewno od Lasów Państwowych w poprzednich latach.

Na aukcjach systemowych drewno mogą kupować wszyscy przedsiębiorcy, także podmioty nowe, które nie mają historii zakupów. Na aukcjach e-drewno, które odbywają się na bieżąco, dostępne są oferty nadleśnictw, często dotyczące niewielkich ilości surowca.

W październiku 2023 roku Lasy Państwowe opublikowały nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2024-2026. W 2024 roku procedury sprzedaży ofertowej będą odbywać się trzy razy do roku, a nie dwa, jak wcześniej. Wprowadzono również nową punktację związaną z głębokością przerobu drewna.

Dzięki nowym rozwiązaniom, Lasy Państwowe mają nadzieję na skuteczne ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna oraz wsparcie lokalnych przetwórców, co przyniesie korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego.



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).