Connect with us
 
prezzo levitra originale in farmacia €32.47

Aktualności

Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”

Automatyzacja i technika produkcji w przemyśle drzewnym i meblarskim – Delegacja przedsiębiorców niemieckich do Polski

Dodane:

/

19 października 2021 roku w Poznaniu odbędzie się bezpłatna konferencja organizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), która ma na celu przedstawienie potencjału i kierunków rozwoju w branżach obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce i Niemczech w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Możliwe będzie także umówienie się na osobiste spotkania z reprezentantami niemieckich firm oferujących technologie dla przemysłu.

 

Delegacja przedsiębiorców niemieckich do Polski

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska), na zlecenie Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), organizuje, we współpracy z partnerami w Niemczech i Polsce, misję gospodarczą niemieckich przedsiębiorców oferujących technologie automatyzacji i technik produkcji dla branży drzewnej i meblowej do Polski. Misja odbędzie się w dniach 19.10.2021 – 22.10.2021 roku w ramach programu promocji eksportu dla MŚP i jest częścią oferty Germany Trade & Invest, wspierającej handel zagraniczny. Celem programu jest ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom z Niemiec nawiązania kontaktów na rynkach zagranicznych, w tym polskim. Przemysł drzewny w naszym kraju generuje ok. 2,5 proc. (rocznie blisko 6,82 mld euro) polskiego PKB i zatrudnia ok. 350 tys. osób. Składa się zarówno z dużych zagranicznych koncernów, jak i krajowych małych i średnich przedsiębiorstw. Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji mebli przy blisko 20 tys. firm produkcyjnych. Branża stoi jednak przed wieloma wyzwaniami, które można sprowadzić do wspólnego mianownika: potrzeba modernizacji. W związku z tym wiele przedsiębiorstw poszukuje rozwiązań, które umożliwią im pełne wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego i ludzkiego. Jest to rozumiane jako automatyzacja procesów produkcyjnych, np. takich czynności, jak: frezowanie, wiercenie, cięcie, malowanie i montaż. Oprócz klasycznego zapotrzebowania na nowoczesne maszyny wzrasta także popyt na kompleksowe systemy do integracji i zarządzania całym zakładem produkcyjnym. Niemieckie technologie nieprzerwanie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, a stempel „Made in Germany” oznacza jakość i produkty dostosowane do potrzeb klienta. Dlatego organizatorzy zapraszają firmy polskie działające w branży obróbki drewna oraz meblarskiej do udziału w organizowanej misji. Jest to możliwe na dwa sposoby: za sprawą organizowanej 19.10.2021 roku w Poznaniu (hotel Sheraton) konferencji na temat „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” oraz poprzez udział w rozmowach z wybranymi firmami niemieckimi na temat potencjalnej współpracy. Rozmowy te mogą odbywać się zarówno w trakcie konferencji, jak i kolejnych dniach pobytu firm niemieckich w Polsce (20 – 22 października).

 

Eksperci z Polski i Niemiec

W konferencji „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” będą uczestniczyć eksperci z Polski i Niemiec, którzy przedstawią sytuację na obydwu rynkach, jak i firmy oferujące produkty oraz usługi, które są zainteresowane podjęciem współpracy z naszymi przedsiębiorstwami.

 

Dla całej branży

Do udziału organizator zaprasza firmy szeroko pojętej branży obróbki drewna (tartaki, producentów mebli, stolarki budowlanej itp.), jak też zajmujące się automatyzacją/techniką produkcji na rzecz obróbki drewna, organizacje branżowe i inne zainteresowane tematem konferencji.
Prezentacje będą tłumaczone symultanicznie (jęz. polski i niemiecki).

 

Rozmowy handlowe przez kilka dni

Dodatkowo organizator zaprasza uczestników oraz inne podmioty do rozmów handlowych z niemieckimi firmami, które będą uczestniczyć w projekcie. Rozmowy te możliwe są w trakcie konferencji w Poznaniu lub też w ciągu trzech kolejnych dni trwania wydarzenia, kiedy to niemieckie firmy będą podróżować po Polsce i rozmawiać z potencjalnymi partnerami handlowymi w ich siedzibach.
Polskie przedsiębiorstwa zainteresowane spotkaniami z niemieckimi prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego bądź o kontakt mailowy lub telefoniczny (formularz i kontakty dostępne są na stronie https://ahk.pl/pl/przemysl-40-w-branzy-drzewnej).

Reklama

 

Lista niemieckich uczestników projektu

Poniżej przedstawiamy listę uczestników projektu – firm, które zaprezentują się podczas konferencji oraz zapraszają polskich przedsiębiorców na bezpośrednie rozmowy.

 

– Baljer & Zembrod GmbH & Co. KG – oferuje szeroką gamę maszyn dla przemysłu drzewnego, przetwórstwa odpadów i recyklingu. Jest specjalistą w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz szynowych pojazdów do sortowania.
Firma poszukuje w Polsce klientów z branży drzewnej, przede wszystkim tartaków i innych firm zajmujących się przetwórstwem drewna. Ponadto nawiąże współpracę z zakładami zajmującymi się sortowaniem odpadów komunalnych i biomasy.
Strona internetowa: www.bz.ag

 

– euroTech Vertriebs GmbH – to specjalista w dziedzinie innowacyjnych i kompletnych rozwiązań w zakresie komponentów podciśnieniowych oraz dostosowanych do potrzeb klienta systemów przenoszenia i transportu. Asortyment obejmuje zarówno seryjne, jak i wykonane na indywidualne zamówienie urządzenia podnoszące, podnośniki rurowe oraz rozwiązania oparte na podciśnieniu w zakresie zautomatyzowanego przenoszenia.
Firma poszukuje w Polsce kontaktów z przedsiębiorstwami zajmującymi się obróbką drewna, produkcją płyt drewnopochodnych, zakładami meblarskimi oraz zajmującymi się przetwórstwem szkła, metalu i tworzyw sztucznych. Pozostaje też otwarta na współpracę z partnerami handlowymi na cały kraj.
Strona internetowa: www.etvac.de

 

– H.I.T. Maschinenbau GmbH + Co. KG – planuje, projektuje oraz produkuje zaawansowane rozwiązania dla zakładów obróbki drewna. Wyposaża tartaki i zakłady klejenia drewna oraz producentów domów prefabrykowanych i elementów płytowych z drewna litego.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z tartakami i strugarniami, zakładami klejenia drewna oraz producentami domów drewnianych i ich elementów, którym chciałaby zaoferować swoje rozwiązania produkcyjne.
Strona internetowa:
www. hit-maschinenbau.de

 

– Hans Weber Maschinenfabrik GmbH – specjalizuje się we wszelkich rozwiązaniach automatyzacji w zakresie obróbki drewna, metalu i tworzyw. Oferuje, projektuje i wdraża systemy manipulowania, sortowania i transportu, które są indywidualnie zoptymalizowane dla danego produktu.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z potencjalnymi klientami z branży drzewnej i meblarskiej oraz partnerów handlowych na cały kraj.
Strona internetowa: www.hansweber.de

 

– HOMAG GmbH – światowy lider i dostawca zintegrowanych rozwiązań technologicznych w dziedzinie obróbki drewna zarówno dla małych i średnich zakładów produkcyjnych, jak i produkujących na skalę światową. Domeną firmy są kompleksowe rozwiązania – począwszy od dostaw i instalacji maszyn, poprzez ich serwis, aż po zapewnienie nowoczesnego oprogramowania gwarantującego produkcję na najwyższym poziomie.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami prefabrykowanych domów z drewna, więźby dachowej, mebli (również tapicerowanych), okien, drzwi i schodów drewnianych.
Strona internetowa: www.homag.com

 

– IOT Innovative Oberflächentechnologien GmbH – opracowuje, konstruuje i produkuje urządzenia specjalne do suszenia/utwardzania lakierów bezrozpuszczalnikowych promieniami UV w atmosferze gazu obojętnego. Głównymi produktami są: lampy ekscymerowe, technologia DirectCure oraz PAC. Produkty znajdują zastosowanie w wielu branżach, jak np.: produkcja mebli i komponentów meblowych, podłóg i parkietów, papierów dekoracyjnych i folii czy tworzyw sztucznych.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami podłóg (parkiety, podłogi korkowe oraz PCW), jak też producentami mebli, folii, papierów dekoracyjnych itp. Nawiąże także współpracę z partnerami handlowymi zainteresowanymi dystrybucją jej rozwiązań w całym kraju.
Strona internetowa: www.iot-gmbh.de

 

– LAP GmbH Laser Applikationen – wiodący światowy dostawca systemów projekcji, pomiarów laserowych oraz innych procesów do podnoszenia jakości i wydajności w produkcji przemysłowej. Oferta firmy skierowana jest m.in. do branży obróbki drewna, w szczególności producentów domów drewnianych i prefabrykowanych elementów, więźb dachowych, a także tartaków.
Przedsiębiorstwo poszukuje w Polsce kontaktu z dystrybutorami systemów laserowych i maszyn/urządzeń dla przetwórstwa drewna, szczególnie posiadających kontakty w branży wytwórców więźb dachowych oraz prefabrykowanych domów drewnianych. Jest też zainteresowana nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z producentami tych branż, jak też maszyn CNC, którzy chcieliby instalować systemy LAP.
Strona internetowa: www.lap-laser.com

 

– Weinig Vertrieb und Service GmbH und Co. KG – światowy producent maszyn i systemów do obróbki drewna litego. Obejmuje kilka wyspecjalizowanych zakładów, które oferują szeroką paletę produktów do obsługi całego procesu produkcyjnego – od surowca, aż po gotowy produkt.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami z branży drzewnej i meblarskiej, które byłyby zainteresowane jej rozwiązaniami.
Strona internetowa: www.weinig.com

 

– Lignum Consulting GmbH – neutralna firma doradcza i inżynierska oraz jedna z wiodących doradców dla branży przemysłu drzewnego i meblarskiego. Oferuje doradztwo w zakresie zarządzania produkcją i jej optymalizacji, inżynierii produktu, przemysłowej itp.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami branży drzewnej i meblarskiej, które widzą potrzebę poprawy/optymalizacji własnych procesów produkcyjnych, logistycznych etc., i byłyby zainteresowane jej usługami doradczymi w tym zakresie.
Strona internetowa:
www.lignum-consulting.com/

 
Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”

 

Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”
19 października 2021 roku; godz. 9.00 – 15.00
Hotel Sheraton, ul. Bukowska 3/9, 60-809 Poznań

 

Więcej informacji o konferencji
www.ahk.pl/pl/przemysl-40-w-branzy-drzewnej

 

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska)
tel. +48 22 53 10 500
e-mail: info@ahk.pl
www.ahk.pl
Andrzej Giesek
tel. +48 22 53 10 535
e-mail: agiesek@ahk.pl

Katarzyna Wojnicka
tel. +48 22 53 10 625
e-mail: kwojnicka@ahk.pl

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

1,5 miliarda euro obrotu w 2022 roku

Wzrost obrotów Grupy Hettich

Dodane:

/

Hettich
Wizualizacja wielofunkcyjnej hali produkcyjnej budowanej w Kirchlengern w Niemczech. Fot. Grupa Hettich

W 2022 roku Grupa Hettich osiągnęła obrót w wysokości około 1,5 mld euro, co stanowi 10% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Kurier Drzewny

Uczniowie Hettich Education Academy przygotowujący się do wykonywania zawodu. Fot. Grupa Hettich

Rok wzrostów

Grupa Hettich, jeden z największych producentów okuć meblowych na świecie z siedzibą główną w Kirchlengern, osiągnęła w 2022 roku obrót w wysokości około 1,5 mld euro. Po fantastycznym 2021 roku, w którym odnotowano wzrost rzędu ponad 26%, w 2022 roku w porównaniu z rokiem minionym osiągnięto wzrost o niemal 10%. Udział rynków zagranicznych wyniósł 74%. Grupa Hettich zainwestowała na całym świecie 125 milionów euro w nowe produkty, budynki i maszyny. Obecnie Grupa Hettich zatrudnia na całym świecie niemal 8000 pracowników, z czego prawie 3 800 w Niemczech.

 

Nadszedł odczuwalny spadek gotowości do inwestycji

Wzrost popytu na rynku wyposażenia wnętrz, który rozpoczął się w drugim półroczu 2020, utrzymał się aż do połowy roku 2022. Temat pięknych mieszkań i ich wyposażenia był dla inwestorów na całym świecie jednym z najważniejszych. Wielu ludzi zainwestowało w tym czasie w swoje wymarzone meble. Grupa Hettich dołożyła wszelkich starań, aby wspólnie z klientami, zapewnić możliwie wielu inwestorom nowe, piękne produkty do wykończenia ich domów i mieszkań. Stale działa także w segmencie DiY. Wspiera go swoimi rozwiązaniami przeznaczonymi właśnie dla majsterkowiczów i szeroko rozumianego rynku D-It-Yourself.

 
Po długim okresie wzmożonego popytu na rynku mebli w drugiej połowie 2022 roku w wielu krajach Grupa Hettich zaczęła mierzyć się z odczuwalnym spadkiem gotowości do inwestycji zarówno u klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Wysoka inflacja w wielu regionach świata oraz stale rosnące ceny energii i gazu sprawiły, że w 2022 roku ceny zarówno dla przedsiębiorstw zrzeszonych w Grupie Hettich, jak i dla klientów indywidualnych, osiągnęły niespotykany wcześniej, wysoki poziom.

 
– Produkty codziennej potrzeby, energia oraz meble podrożały tak bardzo, że w 2022 roku konsumenci w różnych zakątkach świata zaczęli w swoich decyzjach zakupowych kierować się zupełnie nowymi priorytetami – mówi Jana Schönfeld, Dyrektor Zarządzająca Grupy Hettich.

 

Współpraca na całym świecie i radość z prowadzonych działań

– Ostatnie miesiące wykorzystaliśmy na zacieśnienie współpracy między naszymi oddziałami, operującymi po całym świecie. Wspólnie omawiamy nowe pomysły i poprawiamy istniejące już procesy. Ale przede wszystkim czerpiemy radość ze wspólnej pracy – podkreśla Jana Schönfeld. – Przykładem jest trzydniowy, międzynarodowy event Future Days, w ramach którego koleżanki i koledzy z całego świata mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a także wziąć udział w webinarach, spotkaniach i szkoleniach przygotowanych przez zewnętrznych ekspertów.

 
– Nasze koleżanki i koledzy mieli do dyspozycji w sumie 62 eventy online, a także kilkanaście wydarzeń organizowanych stacjonarnie w naszych oddziałach na całym świecie – dodaje Sascha Groß z Zarządu Grupy Hettich, opisując nowy format szkoleniowy, którego podstawą były zagadnienia dotyczące strategii przedsiębiorstwa.

Reklama

 

Cel: zrównoważony rozwój

Długoterminowym celem Grupy Hettich jest połączenie sukcesu ekonomicznego z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną.
– Naszymi dzisiejszymi działaniami chcemy zapewnić nam wszystkim lepsze jutro – podkreśla Jana Schönfeld.

 
W kontekście odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwo wykazuje troskę o swoich pracowników. Zdrowe środowisko pracy oraz jej bezpieczeństwo mają tu ogromne znaczenie. Aby w przyszłości pracownicy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem w Grupie Hettich wdrażane są różnego rodzaju programy profilaktyki zdrowotnej. W centrum ich zainteresowania jest fizyczne i psychiczne zdrowie wszystkich pracowników Hettich. Przykładem są programy aktywizujące ruchowo wdrażane na produkcji. Ponadto Hettich pracuje nad wykorzystaniem egzoszkieletów jako fizycznego wsparcia dla pracowników w trakcie wykonywania różnych czynności.

 
Poza tym Hettich angażuje się w inicjatywy dla wykształconego i sprawiedliwego społeczeństwa.

 
– Wspieramy społeczne inicjatywy naszych koleżanek i kolegów na całym świecie, wspieramy różnorodność w naszych oddziałach i angażujemy się lokalnie w projekty odpowiedzialne społecznie. Bardzo wcześnie nawiązujemy kontakty z młodymi ludźmi, pokazując im jak od podszewki wygląda nasza praca i inspirując do rozpoczęcia ich przygody zawodowej właśnie z nami – dodaje Jana Schönfeld.

 
Szczególnie poważnie od dawien dawna Hettich traktuje odpowiedzialność za środowisko. W swoich siedzibach Grupa Hettich chce pozostać firmą neutralną ekologicznie, chce chronić zasoby oraz podwyższać efektywność energetyczną, a także znacząco zwiększać możliwości poddawania własnych produktów procesom recyklingu.

 

Inwestowanie we wspólną przyszłość

Od czasu założenia w 1888 roku rodzinne przedsiębiorstwo Hettich stale się rozwija. Z tego względu już czwarte pokolenie innowacyjnie prowadzi firmę, która z roku na rok staje się coraz silniejsza. W minionym roku Grupa Hettich zainwestowała 125 milionów euro w nowe produkty, projekty infrastrukturalne, budynki, linie produkcyjne, oprogramowanie wspierające digitalizację, a także w rozszerzenie mocy produkcyjnych.

 
– Budowa nowej multifunkcyjnej hali produkcyjnej w Kirchlengern przebiega zgodnie z planem. Już na początku lutego będziemy świętować zawieszenie wiechy. Niezmiernie cieszymy się, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami – informuje Sascha Groß.

Reklama

 

Optymistycznie patrzą w przyszłość

Wyzwania takie jak: wysokie ceny stali i energii, stale rosnące koszty logistyczne, ryzyka geopolityczne i ciągle jeszcze niepewne zaopatrzenie w gaz w dalszym ciągu będą towarzyszyć przedsiębiorstwu.

 
– Nie analizujemy jednak wyłącznie nadchodzących miesięcy, lecz myślimy i planujemy długoterminowo – uzupełnia Sascha Groß – Różne regiony świata, w których jesteśmy aktywni, rozwijają się w różnym tempie. Z tego względu elastycznie dopasowujemy się do potrzeb naszych klientów w różnych krajach i chcemy wykorzystać drzemiące w nich potencjały. Zespoły pracowników Hettich wraz z naszymi klientami będą pracowały nad nowymi (mobilnymi) koncepcjami przestrzeni biurowych oraz nad projektami, których zadaniem jest zoptymalizowanie segmentu Do-It-Yourself. Hettich pełen optymizmu patrzy na światowe potencjały i możliwości wzrostu. Wolne moce produkcyjne zostaną wykorzystane do zaspokojenia potrzeb obecnych i nowych klientów.

 

Hettich

Sascha Groß i Jana Schönfeld, Zarząd Grupy Hettich. Fot. Grupa Hettich

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

27-procentowy wzrost

Wyniki finansowe

Dodane:

/

Salvamac
Ziemowit Dołkowski i Christian Salvador, właściciele z Grupy Salvamac. Fot. Salvamac

Grupa Salvamac ocenia 2022 rok jako „absolutnie pozytywny”. Przedsiębiorstwo odnotowało wzrost o 27 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

 
– Miniony rok określamy jako pozytywny okres i spodziewamy się, że przedłuży się on na przynajmniej pierwszą część bieżącego – wyjaśniają Christian Salvador i Ziemowit Dołkowski z Grupy Salvamac, komentując wyniki zakończonego 2022 roku. – To było dwanaście intensywnych miesięcy i ogrom pracy dla naszej firmy, której historia oparta jest na doświadczeniu i energii ludzi pracujących w tym sektorze od dziesięcioleci. To dzięki naszemu doświadczeniu osiągnęliśmy doskonały rok finansowy 2022 oraz odnotowaliśmy wzrost obrotów o 27 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

 
Do elementów, które pozwoliły na osiągniecie doskonałego 2022 roku, zalicza się potwierdzenie uznania przez rynki na całym świecie dla maszyn zaprojektowanych i zbudowanych przez włosko-polską firmę. Grupa osiągnęła zaskakujące wyniki sprzedażowe w świecie okien i drzwi dzięki pile optymalizującej „Superpush 200”. Wszystko to za sprawą ewolucji oprogramowania i łatwości połączeń rozwiązań Przemysłu 4.0, co okazało się zwycięskim rozwiązaniem w małych i średnich przedsiębiorstwach w tym sektorze. Ubiegły rok kalendarzowy przyniósł większe zainteresowanie najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami firmy Salvamac, automatycznymi lub półautomatycznymi, które mogą integrować się z systemami zarządzania i ułatwiać codzienną pracę dzięki systemom drukowania etykiet czy odczytu kodów kreskowych.

 
Był to także ważny rok ze względu na nowości produktowe, a wśród nich październikowa premiera szybkiej piły optymalizującej „Salvacut 5000” o wydajności do 3500 mb profili na godzinę, która łączy w sobie elektronikę i innowację oraz cechuje się jednocześnie łatwą obsługą.

 
Grupa Salvamac jeszcze bardziej wzmocniła swój udział w krajach, w których jest obecna, szczególnie północnej Europie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech.

 
Aktualnie firma skupia się na bieżącym roku. W maju zostanie oficjalnie zaprezentowany najnowszy projekt Salvamac o nazwie „WoodWe”, który ma być odpowiedzią na potrzeby operatorów i dostarczyć realnych rozwiązań.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Branża spotka się w Kielcach

Targi Las-Expo odbędą się w dniach 17 – 19 marca

Dodane:

/

Las-Expo
Wystawcy zaprezentują szeroką gamę rozwiązań. Fot. Materiały organizatora

W dniach 17 – 19.03 2023 r. na terenie Targów Kielce odbędą się XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, w trakcie których można będzie zapoznać się z technologiami branżowymi. Specjaliści rynku drzewnego oraz najwięksi producenci maszyn i urządzeń w branży zapraszają na swoje stoiska. Zwiedzający poznają ofertę kilkudziesięciu firm, które zaprezentują niezbędne do prac w lesie i obróbki drewna pojazdy i narzędzia. Nie zabraknie również nowości i pokazów pracy „na żywo”.

Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo to miejsce, w którym firmy i instytucje z branży leśnej i związanej z obróbką drewna prezentują nowości w zakresie maszyn, narzędzi czy technologii. Wystawę uatrakcyjniają widowiskowe pokazy cięcia i rzeźbienia, które przyciągają licznych widzów. Wydarzenie wypełnią także prezentacje potężnych maszyn do przewozu drewna, jak również traki, rębaki i rozdrabniacze, pilarki i wiele innych. W ofercie wystawców nie brakuje środków ochrony lasu i systemów ochrony przeciwpożarowej.

Rozwiązania pod potrzeby branży

Branżę leśną wyróżniają dość trudny teren do pracy oraz spore gabaryty obrabianych przedmiotów, tu maszyny i technologie nie tylko ułatwiają przeprowadzenie robót, ale stają się wręcz ich nieodzowną częścią. Każda edycja Las-Expo przyciąga uwagę służb i pracowników leśnych, a sami wystawcy dostarczają najnowsze rozwiązania czyniące pracę sprawną i bezpieczną. To przede wszystkim pojazdy i maszyny do poruszania się po lasach oraz ścinania, przenoszenia i przewożenia surowca. Stoiska wypełniają się też narzędziami, urządzeniami do obróbki drewna, jak piły, rębaki, traki i rozdrabniacze. Prezentacja maszyn tradycyjnie odbywa się nie tylko w halach wystawienniczych, ale również na terenie zewnętrznym.

Znani dostawcy

Specjaliści rynku drzewnego oraz najwięksi producenci maszyn zaprezentują ofertę w czasie Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo. Wiele maszyn i urządzeń zobaczymy w pracy „na żywo”.

Liczne grono widzów na terenie zewnętrznym Targów Kielce obejrzy prezentacje traków wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo Wood – Mizer. Precyzyjność cięcia w komfortowych, bezpiecznych warunkach zawsze robi wrażenie. Najnowsze, potężne traki przedstawi także firma Inter – Bis. Pilarki taśmowe i tarczowe pokaże z kolei Wirex.
W akcji goście targów zobaczą też piły znanych marek – Husqvarna i Stihl. Fachowcy będą też rzeźbić w drewnie.

Nie zabraknie środków ochrony lasu, systemów ochrony przeciwpożarowej oraz artykułów i technologii niezbędnych przy nowych nasadzeniach oraz propozycji dla gospodarki łowieckiej. Prezentacje będą miały firmy oferujące innowacyjne systemy informatyczne.
W bogatej ofercie wystawców targów przemysłu drzewnego wyróżnią się nowości.

Słoweńskie przedsiębiorstwo Krpan zaprezentuje m.in. przyczepę leśną GP 10 DF z żurawiem 8,6 K, piło-łuparkę CS 4218 w wersji mechanicznej raz wciągarki, m.in. model 7,5 EH. Z kolei Stihl pokaże serię małych pilarek łańcuchowych – modele MS 162, MS 172, MS 182 i MS 212. Dobrze sprawdzą się w przygotowywaniu drewna opałowego, pracach wokół domu czy ścince mniejszych drzew.

Wiedza i porady fachowców

Obecność specjalistów sprawia, że zwiedzający korzystają także z fachowych porad dotyczących szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Las-Expo są miejscem wymiany doświadczeń dotyczących nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

W targach biorą udział także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, popularyzującego innowacje w wykonywaniu prac leśnych oraz podnoszenie wiedzy w zakresie bezpiecznych metod i technologii pracy w leśnictwie.

Lasy Państwowe i edukacja społeczna

Las-Expo od 22 lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń polskiego rynku leśnego. Rokrocznie ich znaczenie docenia dyrektor generalny Lasów Państwowych, obejmując targi patronatem honorowym.

– Podczas wydarzenia specjaliści z Lasów Państwowych na swoim stoisku będą promować wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną oraz korzyści z niej płynące dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Tematem przewodnim będzie 20-lecie prowadzenia przez LP zorganizowanej, planowej edukacji leśnej społeczeństwa. Będziemy mówić również o działaniach na rzecz ochrony klimatu, mokradeł i bioróżnorodności oraz projektach Lasów Państwowych, a także innych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności LP – przekazuje Edyta Nowicka, kierownik zespołu ds. promocji i mediów z regionalnej dyrekcji w Radomiu.

Udział instytucji w wydarzeniu jest zaznaczany także podczas oficjalnego otwarcia – tradycją stało się, że targi rozpoczyna występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich.

Las-Expo

XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo odbędą się w dniach 17 – 19.03 2023 r. Fot. Materiały organizatora

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Aktualności

Przemysł meblarski, zaniepokojony planami Brukseli, pisze do Premiera

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Kurier Drzewny

OIGPM

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka, w imieniu polskich producentów mebli, wystosował list do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyraził zaniepokojenie inicjatywami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w zakresie gospodarki leśnej. OIGPM ocenia, iż zagrażają one bezpośrednio bytowi i funkcjonowaniu polskiej branży meblarskiej.

 
Polskim producentom mebli, którzy i tak już dotkliwie odczuwają braki surowca związane z zakazem importu drewna i materiałów drewnopochodnych z Rosji i Białorusi oraz zmagają się z gospodarczymi konsekwencjami wojny, dodatkowo zaczynają zagrażać plany Brukseli. Pismo w tej sprawie do Premiera, w imieniu branży, wystosował Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. „Z dużym niepokojem przyjmujemy do wiadomości, iż poza Strategią Leśną UE 2030 w ramach FIT for 55, która w sposób znaczący może negatywnie wpłynąć na pozyskanie surowca drzewnego w polskich lasach, Parlament Europejski rozważa także wprowadzenie rozwiązań, mających na celu centralne zarządzanie lasami w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Uważamy, iż takie podejście dla państw, w których mamy do czynienia z dominująca rolą lasów zarządzanych przez skarb państwa jest nie do przyjęcia” – alarmuje branża.

 
Jednocześnie Izba wyraża swoje poparcie dla stanowiska w tej sprawie Rządu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych. O niebezpiecznej polityce unijnej w zakresie m.in. Strategii Leśnej UE 2030, FIT for 55 oraz o projektach centralnego zarządzania polskimi lasami przez urzędników unijnych rozmawiano już bowiem w styczniu na spotkaniu branży drzewnej z Ministrem Edwardem Siarką.

 
W liście do Premiera Jan Szynaka podkreśla, iż polska branża meblarska zawsze doceniała wkład polskich leśników w hodowlę i ochronę lasów. Zwraca uwagę, iż skuteczność ich działań znajduje odzwierciedlenie w stałym wzroście lesistości w Polsce od II Wojny Światowej. Jak pisze: „W naszej ocenie to właśnie polscy leśnicy, działający w kraju, znający lokalne realia, jak i zagrożenia, powinni decydować, co w zakresie hodowli i ochrony lasu jest najlepsze. Dlatego też nie zgadzamy się z tym, aby tego typu decyzje podejmowane były przez urzędników, którzy często nie mają z gospodarką leśną nic do czynienia lub nie znają realiów funkcjonowania gospodarki leśnej w poszczególnych krajach”.

 
Jan Szynaka, w imieniu polskich przedsiębiorców meblarskich, wyraził nadzieję, iż polski rząd zawiąże w tej sprawie szerszą koalicję z państwami, w których znajdują się także lasy zarządzane przez skarb państwa (np. ze Szwecją, Litwą, Rumunią, Słowacją, Czechami czy Bułgarią). Branża liczy, że przepisy, które stanowią poważne zagrożenie dla bytu ponad 32 000 firm meblarskich, zatrudniających blisko 200 000 osób, zostaną zablokowane i nie wejdą w życie.

 
Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wyraził również gotowość do udzielenia wszelkiego niezbędnego wsparcia w pracach związanych z tą tematyką i zadeklarował zaangażowanie ze strony przemysłu meblarskiego.

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).