Connect with us

Aktualności

Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”

Automatyzacja i technika produkcji w przemyśle drzewnym i meblarskim – Delegacja przedsiębiorców niemieckich do Polski

Dodane:

/

19 października 2021 roku w Poznaniu odbędzie się bezpłatna konferencja organizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), która ma na celu przedstawienie potencjału i kierunków rozwoju w branżach obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce i Niemczech w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Możliwe będzie także umówienie się na osobiste spotkania z reprezentantami niemieckich firm oferujących technologie dla przemysłu.

 

Delegacja przedsiębiorców niemieckich do Polski

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska), na zlecenie Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), organizuje, we współpracy z partnerami w Niemczech i Polsce, misję gospodarczą niemieckich przedsiębiorców oferujących technologie automatyzacji i technik produkcji dla branży drzewnej i meblowej do Polski. Misja odbędzie się w dniach 19.10.2021 – 22.10.2021 roku w ramach programu promocji eksportu dla MŚP i jest częścią oferty Germany Trade & Invest, wspierającej handel zagraniczny. Celem programu jest ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom z Niemiec nawiązania kontaktów na rynkach zagranicznych, w tym polskim. Przemysł drzewny w naszym kraju generuje ok. 2,5 proc. (rocznie blisko 6,82 mld euro) polskiego PKB i zatrudnia ok. 350 tys. osób. Składa się zarówno z dużych zagranicznych koncernów, jak i krajowych małych i średnich przedsiębiorstw. Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji mebli przy blisko 20 tys. firm produkcyjnych. Branża stoi jednak przed wieloma wyzwaniami, które można sprowadzić do wspólnego mianownika: potrzeba modernizacji. W związku z tym wiele przedsiębiorstw poszukuje rozwiązań, które umożliwią im pełne wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego i ludzkiego. Jest to rozumiane jako automatyzacja procesów produkcyjnych, np. takich czynności, jak: frezowanie, wiercenie, cięcie, malowanie i montaż. Oprócz klasycznego zapotrzebowania na nowoczesne maszyny wzrasta także popyt na kompleksowe systemy do integracji i zarządzania całym zakładem produkcyjnym. Niemieckie technologie nieprzerwanie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, a stempel „Made in Germany” oznacza jakość i produkty dostosowane do potrzeb klienta. Dlatego organizatorzy zapraszają firmy polskie działające w branży obróbki drewna oraz meblarskiej do udziału w organizowanej misji. Jest to możliwe na dwa sposoby: za sprawą organizowanej 19.10.2021 roku w Poznaniu (hotel Sheraton) konferencji na temat „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” oraz poprzez udział w rozmowach z wybranymi firmami niemieckimi na temat potencjalnej współpracy. Rozmowy te mogą odbywać się zarówno w trakcie konferencji, jak i kolejnych dniach pobytu firm niemieckich w Polsce (20 – 22 października).

 

Eksperci z Polski i Niemiec

W konferencji „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” będą uczestniczyć eksperci z Polski i Niemiec, którzy przedstawią sytuację na obydwu rynkach, jak i firmy oferujące produkty oraz usługi, które są zainteresowane podjęciem współpracy z naszymi przedsiębiorstwami.

 

Dla całej branży

Do udziału organizator zaprasza firmy szeroko pojętej branży obróbki drewna (tartaki, producentów mebli, stolarki budowlanej itp.), jak też zajmujące się automatyzacją/techniką produkcji na rzecz obróbki drewna, organizacje branżowe i inne zainteresowane tematem konferencji.
Prezentacje będą tłumaczone symultanicznie (jęz. polski i niemiecki).

 

Rozmowy handlowe przez kilka dni

Dodatkowo organizator zaprasza uczestników oraz inne podmioty do rozmów handlowych z niemieckimi firmami, które będą uczestniczyć w projekcie. Rozmowy te możliwe są w trakcie konferencji w Poznaniu lub też w ciągu trzech kolejnych dni trwania wydarzenia, kiedy to niemieckie firmy będą podróżować po Polsce i rozmawiać z potencjalnymi partnerami handlowymi w ich siedzibach.
Polskie przedsiębiorstwa zainteresowane spotkaniami z niemieckimi prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego bądź o kontakt mailowy lub telefoniczny (formularz i kontakty dostępne są na stronie https://ahk.pl/pl/przemysl-40-w-branzy-drzewnej).

 

Lista niemieckich uczestników projektu

Poniżej przedstawiamy listę uczestników projektu – firm, które zaprezentują się podczas konferencji oraz zapraszają polskich przedsiębiorców na bezpośrednie rozmowy.

 

– Baljer & Zembrod GmbH & Co. KG – oferuje szeroką gamę maszyn dla przemysłu drzewnego, przetwórstwa odpadów i recyklingu. Jest specjalistą w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz szynowych pojazdów do sortowania.
Firma poszukuje w Polsce klientów z branży drzewnej, przede wszystkim tartaków i innych firm zajmujących się przetwórstwem drewna. Ponadto nawiąże współpracę z zakładami zajmującymi się sortowaniem odpadów komunalnych i biomasy.
Strona internetowa: www.bz.ag

 

– euroTech Vertriebs GmbH – to specjalista w dziedzinie innowacyjnych i kompletnych rozwiązań w zakresie komponentów podciśnieniowych oraz dostosowanych do potrzeb klienta systemów przenoszenia i transportu. Asortyment obejmuje zarówno seryjne, jak i wykonane na indywidualne zamówienie urządzenia podnoszące, podnośniki rurowe oraz rozwiązania oparte na podciśnieniu w zakresie zautomatyzowanego przenoszenia.
Firma poszukuje w Polsce kontaktów z przedsiębiorstwami zajmującymi się obróbką drewna, produkcją płyt drewnopochodnych, zakładami meblarskimi oraz zajmującymi się przetwórstwem szkła, metalu i tworzyw sztucznych. Pozostaje też otwarta na współpracę z partnerami handlowymi na cały kraj.
Strona internetowa: www.etvac.de

 

– H.I.T. Maschinenbau GmbH + Co. KG – planuje, projektuje oraz produkuje zaawansowane rozwiązania dla zakładów obróbki drewna. Wyposaża tartaki i zakłady klejenia drewna oraz producentów domów prefabrykowanych i elementów płytowych z drewna litego.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z tartakami i strugarniami, zakładami klejenia drewna oraz producentami domów drewnianych i ich elementów, którym chciałaby zaoferować swoje rozwiązania produkcyjne.
Strona internetowa:
www. hit-maschinenbau.de

 

– Hans Weber Maschinenfabrik GmbH – specjalizuje się we wszelkich rozwiązaniach automatyzacji w zakresie obróbki drewna, metalu i tworzyw. Oferuje, projektuje i wdraża systemy manipulowania, sortowania i transportu, które są indywidualnie zoptymalizowane dla danego produktu.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z potencjalnymi klientami z branży drzewnej i meblarskiej oraz partnerów handlowych na cały kraj.
Strona internetowa: www.hansweber.de

 

– HOMAG GmbH – światowy lider i dostawca zintegrowanych rozwiązań technologicznych w dziedzinie obróbki drewna zarówno dla małych i średnich zakładów produkcyjnych, jak i produkujących na skalę światową. Domeną firmy są kompleksowe rozwiązania – począwszy od dostaw i instalacji maszyn, poprzez ich serwis, aż po zapewnienie nowoczesnego oprogramowania gwarantującego produkcję na najwyższym poziomie.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami prefabrykowanych domów z drewna, więźby dachowej, mebli (również tapicerowanych), okien, drzwi i schodów drewnianych.
Strona internetowa: www.homag.com

 

– IOT Innovative Oberflächentechnologien GmbH – opracowuje, konstruuje i produkuje urządzenia specjalne do suszenia/utwardzania lakierów bezrozpuszczalnikowych promieniami UV w atmosferze gazu obojętnego. Głównymi produktami są: lampy ekscymerowe, technologia DirectCure oraz PAC. Produkty znajdują zastosowanie w wielu branżach, jak np.: produkcja mebli i komponentów meblowych, podłóg i parkietów, papierów dekoracyjnych i folii czy tworzyw sztucznych.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami podłóg (parkiety, podłogi korkowe oraz PCW), jak też producentami mebli, folii, papierów dekoracyjnych itp. Nawiąże także współpracę z partnerami handlowymi zainteresowanymi dystrybucją jej rozwiązań w całym kraju.
Strona internetowa: www.iot-gmbh.de

 

– LAP GmbH Laser Applikationen – wiodący światowy dostawca systemów projekcji, pomiarów laserowych oraz innych procesów do podnoszenia jakości i wydajności w produkcji przemysłowej. Oferta firmy skierowana jest m.in. do branży obróbki drewna, w szczególności producentów domów drewnianych i prefabrykowanych elementów, więźb dachowych, a także tartaków.
Przedsiębiorstwo poszukuje w Polsce kontaktu z dystrybutorami systemów laserowych i maszyn/urządzeń dla przetwórstwa drewna, szczególnie posiadających kontakty w branży wytwórców więźb dachowych oraz prefabrykowanych domów drewnianych. Jest też zainteresowana nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z producentami tych branż, jak też maszyn CNC, którzy chcieliby instalować systemy LAP.
Strona internetowa: www.lap-laser.com

 

– Weinig Vertrieb und Service GmbH und Co. KG – światowy producent maszyn i systemów do obróbki drewna litego. Obejmuje kilka wyspecjalizowanych zakładów, które oferują szeroką paletę produktów do obsługi całego procesu produkcyjnego – od surowca, aż po gotowy produkt.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami z branży drzewnej i meblarskiej, które byłyby zainteresowane jej rozwiązaniami.
Strona internetowa: www.weinig.com

 

– Lignum Consulting GmbH – neutralna firma doradcza i inżynierska oraz jedna z wiodących doradców dla branży przemysłu drzewnego i meblarskiego. Oferuje doradztwo w zakresie zarządzania produkcją i jej optymalizacji, inżynierii produktu, przemysłowej itp.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami branży drzewnej i meblarskiej, które widzą potrzebę poprawy/optymalizacji własnych procesów produkcyjnych, logistycznych etc., i byłyby zainteresowane jej usługami doradczymi w tym zakresie.
Strona internetowa:
www.lignum-consulting.com/

 
Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”

 

Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”
19 października 2021 roku; godz. 9.00 – 15.00
Hotel Sheraton, ul. Bukowska 3/9, 60-809 Poznań

 

Więcej informacji o konferencji
www.ahk.pl/pl/przemysl-40-w-branzy-drzewnej

 

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska)
tel. +48 22 53 10 500
e-mail: info@ahk.pl
www.ahk.pl
Andrzej Giesek
tel. +48 22 53 10 535
e-mail: agiesek@ahk.pl

Katarzyna Wojnicka
tel. +48 22 53 10 625
e-mail: kwojnicka@ahk.pl

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Nowoczesna technologia

Otwarcie Centrum Logistycznego w SWISS KRONO POLSKA

Dodane:

/

Kurier Drzewny
SWISS KRONO wprowadziło nowoczesne rozwiązania oparte o technologię radiową i laserową. Fot. SWISS KRONO

W SWISS KRONO sp. z o.o. w Żarach 31 sierpnia 2021 roku otwarto nowe Centrum Logistyczne. Inwestycja warta ponad 24 mln zł połączyła w jeden wspólny ciąg komunikacyjny i logistyczny cztery wielkopowierzchniowe magazyny, zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania oraz nowy terminal. Wprowadzone zmiany optymalizują dotychczasową gospodarkę magazynową na terenie firmy oraz pozwalają na realizację kolejnych inwestycji w obiekty magazynowe.

 

Kurier Drzewny

Dzięki inwestycji zakład zoptymalizował dotychczasową gospodarkę magazynową na terenie firmy. Fot. SWISS KRONO

– Obecnie w SWISS KRONO ładujemy rocznie 50 tys. tirów. W tym procesie będą nas wspierać nowoczesne rozwiązania oparte o technologię radiową i laserową. W ten sposób skracamy czas dotarcia naszych produktów do klientów. Kolejnym celem jest budowa zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania dla płyt meblowych oraz magazynu konfekcjonowania towarów – poinformował na spotkaniu prezes zarządu SWISS KRONO sp. z o.o. Maciej Karnicki.

 
– Przy planowaniu tej inwestycji zadbaliśmy też o czynnik ludzki. Ważnym aspektem jest fakt, że czas załadunku ulegnie skróceniu o 20 proc., tym samym pobyt kierowcy na terenie naszej firmy będzie krótszy. Wiemy też, jak ważne jest, aby po załadunku mógł chwilę odpocząć, wziąć prysznic czy spożyć posiłek. W tym celu przygotowaliśmy specjalny węzeł sanitarny oraz stołówkę. Dodatkowo zadbaliśmy o bezpieczeństwo kierowców i pracowników SWISS KRONO, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście globalnego zagrożenia dla zdrowia wynikającego z COVID-19. System rejestracji, załadunku czy wyrejestrowania samochodu odbywa się bez konieczności interakcji kierowcy z pracownikami firmy. Poza tym jest bezobsługowy i intuicyjny. Wierzymy, że w ten sposób wpływamy bezpośrednio na jakość obsługi, ale i bezpieczeństwo na drogach – podsumował członek zarządu, dyrektor ds. logistyki w SWISS KRONO sp. z o.o. Piotr Kaczmarek.

 
Inwestycja jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku szczególnie w zakresie logistyki. Generalnym wykonawcą robót budowlanych było przedsiębiorstwoTANDEM sp. z o.o. z Żar. W otwarciu Centrum Logistycznego w Żarach udział wzięli przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich, samorządowych i lokalnych, partnerzy, pracownicy holdingu SWISS KRONO na czele z CEO Martinem Brettenthaler, media oraz przyjaciele firmy. Gościem honorowym był Ambasador Konfederacji Szwajcarii Jego Ekscelencja Jürg Burri. Otwarcie uświetnił koncert młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Platforma WEINIG.EXPERIENCE startuje w listopadzie z wydarzeniem „Solid Wood Summit”

Spotkania cyfrowe

Dodane:

/

WEINIG.EXPERIENCE

W dniach 9 – 11 listopada odbędzie się pierwsza cyfrowa impreza w historii firmy WEINIG. Przez trzy dni wszystkie zainteresowane strony będą mogły wziąć udział w wielu dyskusjach panelowych, obejrzeć wystąpienia programowe i wywiady eksperckie. Pod hasłem „Solid Wood Summit” firma oferuje skoncentrowane informacje na temat obróbki drewna litego, aktualnych trendów i przyszłościowych pomysłów.

 
Ostatnie półtora roku w firmie WEINIG poświęcone było poszerzeniu cyfrowego kontaktu z klientem. Szczególnie wprowadzenie cyfrowych pokazów maszyn zapewniło wartość dodaną, która sprawdza się w przygotowaniu do decyzji zakupowych podczas rozbudowy lub przeprojektowywania linii produkcyjnych. Jednocześnie udoskonalono istniejące rozwiązania cyfrowe dla bazy klientów. Kilka rozszerzeń App Suite oferuje teraz nowe funkcje i rozwiązania do monitorowania oraz kontrolowania produkcji.

 

Nowa platforma

Aby zaoferować swoim klientom jeszcze więcej, firma wprowadziła w tym roku również nową platformę WEINIG.EXPERIENCE. Nazwa odnosi się jednocześnie do programu i znaczenia, ponieważ platforma jest źródłem wiedzy oraz cyfrowym domem dla przyszłych wydarzeń WEINIGA – zarówno online, jak i offline.

 

„Solid Wood Summit”

Już w listopadzie odbędzie się pierwsze cyfrowe wydarzenie na nowej platformie. „Solid Wood Summit” transmitowany będzie w języku angielskim i niemieckim. Podczas prezentacji online, którą można będzie łatwo śledzić z dowolnego miejsca na świecie, eksperci odpowiedzą na pytania za pośrednictwem zintegrowanej funkcji czatu.
 
W wystąpieniach wezmą udział eksperci z WEINIG, VDMA (Stowarzyszenie Niemieckich Budowniczych Maszyn i Urządzeń), uniwersytetów i instytutów badawczych, którzy zajmują się szerokim spektrum przemysłu drzewnego. Wydarzenie obejmie wiele tematów i rozwiązań dla różnych dziedzin – od rzemiosła po produkcję przemysłową, od cięcia po obróbkę, od pakowania, przez budownictwo do przemysłu meblarskiego. Wszystko to uzupełni wiedza praktyczna pochodząca z raportów klientów, wywiadów i konkretnych przykładów zastosowań.
 
Dzięki tak zróżnicowanej ofercie wiodący na świecie dostawca technologii z Tauberbischofsheim oferuje nie tylko konkretne korzyści swoim klientom, ale także wyraźnie staje się źródłem inspiracji dla branży.
 
Wśród najwyższej klasy prelegentów na wydarzeniu znajdą się profesor Martina Zurwehme i profesor Christian Kortüm z Uniwersytetu w Rosenheim oraz Oliver Schöllhammer z Instytutu Fraunhofera.

„W wystąpieniach wezmą udział eksperci z WEINIG, VDMA (Stowarzyszenie Niemieckich Budowniczych Maszyn i Urządzeń), uniwersytetów i instytutów badawczych, którzy zajmują się szerokim spektrum przemysłu drzewnego. Wydarzenie obejmie wiele tematów i rozwiązań dla różnych dziedzin – od rzemiosła po produkcję przemysłową, od cięcia po obróbkę, od pakowania, przez budownictwo do przemysłu meblarskiego.”

 

Zarejestruj się już dziś

Już teraz można zarejestrować się na stronie experience.weinig.com i na bieżąco otrzymywać aktualizacje. Właściwa strona wydarzenia zostanie uruchomiona 18 października. Od tego momentu kalendarz konferencji będzie dostępny online, a zainteresowani mogą ułożyć własny program interesujących ich wydarzeń.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

BUDMA 2022. Gotowi do spotkań!

Targi w Polsce

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Przed nami trzydziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, które tym razem odbędą się wraz z Targami Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ, Targami Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego INFRATEC oraz Targami Branży Kominkowej KOMINKI. Wydarzenia zaplanowane są na 1 – 4 lutego 2022 roku w Poznaniu.

 
– Zapowiedzi udziału w targach oraz dziesiątki pytań o najbliższą edycję BUDMY, jakie docierają do nas każdego dnia, potwierdzają, że zarówno producenci, jak i ich klienci, podobnie jak my, są już „Gotowi do spotkań!”. BUDMA od trzech dekad jest dla branży tożsama z rozpoczęciem sezonu budowlanego, jak również z miejscem prezentacji nowości i międzynarodowego biznesu. Cieszę się, że nie inaczej będzie w przyszłym roku i że ponownie się zobaczymy – komentuje dyrektor targów BUDMA Dariusz Muślewski.

 

Czas na premiery i innowacje

W Poznaniu możemy spodziewać się, jak zwykle, imponującej liczby wystawców oraz zwiedzających. Luty, początek sezonu, to optymalny czas na premiery rynkowe i wdrożenia innowacyjnych technologii. Program targów zapewni także dużą dawkę teoretycznej i praktycznej wiedzy oraz emocji i współzawodnictwa podczas licznych konkursów czy mistrzostw branży budowlanej.

 

Kongres Budownictwa Polskiego

Warto wspomnieć o Kongresie Budownictwa Polskiego, który skupi się na omówieniu obecnej sytuacji branży budowlanej w Polsce, w kontekście ogólnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, która wymaga oceny i nowego, strategicznego podejścia ze strony branży budowlanej.
Kongres Budownictwa Polskiego podejmie tematykę w pięciu obszarach programowych:
– Dobre prawo, dobre budownictwo
– Budownictwo dla klimatu i środowiska
– Nowoczesna firma, nowoczesne budownictwo – innowacje i nowe technologie w budownictwie
– Pracownicy dla budownictwa i kształcenie zawodowe
– Ekonomia i finanse

 

Forum Architektury i Designu D&A

Z kolei architekci skorzystać będą mogli z Forum Architektury i Designu D&A, podczas którego wymienią się doświadczeniami, poznają najbardziej aktualne kierunki rozwoju architektury czy także zrealizowane i planowane, wyjątkowe realizacje, które zaprezentują uznani, wybitni przedstawiciele branży zarówno z kraju, jak i zagranicy. Przyszłoroczne forum odbędzie się pod hasłem OdNowa – spojrzenie od nowa na budynek, dzielnicę, miasto. Tematyka forum skupi się między innymi na:
– Nowej jakości przestrzeni do życia bez budowania
– Wzorcowych efektach adaptacji, remontu, odbudowy i racjonalizacji użytkowania
– Nowy Bauhaus odpowiedzią na zmieniające się warunki społeczne, ekonomiczne oraz kryzys klimatyczny i ekologiczny
– Rewitalizacji średnich i małych miast.

 

Skierowane do czterech grup

Targi BUDMA tradycyjnie skierowane są do czterech grup zwiedzających: przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi, fachowców, architektów i projektantów oraz deweloperów i inwestorów. Tym razem jednak wystawa będzie również bardziej dostępna dla osób, które chciałyby poznać najnowsze rozwiązania sektora budownictwa.

 

Salony tematyczne

BUDMA 2022 zaprezentuje ofertę wystawców w tematycznych salonach:
– Salon Stolarki Budowlanej
– Salon Dachów, Akcesoriów i Sprzętu Dekarskiego
– Salon Ścian, Stropów i Posadzek
– Salon Systemów Wykończeniowych i Architektury Miejskiej
– Salon Narzędzi, Elementów Mocujących i Wyrobów Metalowych
– Salon Pomocniczego Sprzętu Budowlanego
– Salon Maszyn, Rusztowań, Szalunków i Wyposażenia Placu Budowy
– Salon Konstrukcji Stalowych i Gotowych Systemów Budowlanych
– Salon Ekotrendów i Energii w Budownictwie

 

Wspólnie z INTERMASZ i INFRATEC oraz KOMINKI

Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ, Targi Technologii i Materiałów dla Budownictwa Infrastrukturalnego INFRATEC oraz Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI.

 

Okazja do rozmów

Podczas czterech targowych dni uczestnicy mogą nawiązać kontakty i prowadzić biznesowe rozmowy, czego wszystkim bardzo brakuje w obecnej sytuacji. Okazji do spotkań będzie jednak więcej. To wyjątkowa edycja, która udowadnia, że za sukcesem BUDMY stoi na pewno stuletnie doświadczenie organizatorów. Grupa MTP od 1921 roku integruje przedsiębiorców z całego świata i wspiera rozwój polskich marek na rynkach zagranicznych. Międzynarodowe Targi Poznańskie to nie tylko miejsce kontraktacji i prezentacji nowości, lecz także spotkań, wymiany myśli i nawiązywania relacji.
Impreza ta jest najważniejszym wydarzeniem branżowym. Wszyscy odczuliśmy brak efektów, które przyniosła. Na nadrobienie zaległości będzie zatem okazja już 1 – 4 lutego 2022 roku w Poznaniu, gdzie ponownie cała branża jednogłośnie powie: Jesteśmy gotowi do spotkań!

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Specjaliści o przyszłości branży meblarskiej

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Jaka przyszłość czeka branżę meblarską? Fot. Archiwum

15 września Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zorganizowała Okrągły Stół poświęcony przyszłości sektora meblarskiego. Specjaliści z branży zebrali się, aby przedyskutować przyczyny wysokich cen surowców i komponentów do produkcji mebli – takich, jak drewno, płyty, pianki i okucia – a także, by wypracować działania, które pomogą polskim firmom meblarskim w rozwiązywaniu problemów, z którymi obecnie się mierzą.

 
W spotkaniu zorganizowanym przez OIGPM wzięli udział przedstawiciele branży meblarskiej, a także eksperci związani z sektorami pozyskania surowca drzewnego oraz produkcji płyt drewnopochodnych, pianek tapicerskich i okuć meblowych.

 

Rośnie cena drewna

Przyczyn wysokich cen drewna oraz problemów z pozyskiwaniem tego surowca specjaliści upatrują w zwiększonych zakupach dokonywanych w Europie na rzecz rynku USA, gdzie w maju br. odnotowano rekordowe ceny drewna. Dodatkowe czynniki, które mają wpływ na ograniczoną dostępność drewna, to brak wystarczającej siły roboczej do wyrębów, a także coraz bardziej restrykcyjne strategie leśne Unii Europejskiej. W rezultacie branża prognozuje, iż w najbliższych latach pozyskanie drewna pozostanie na zbliżonym poziomie do obecnego 39 – 40 mln m3, i to pod warunkiem niewprowadzenia w życie unijnych strategii leśnych.

 

Problemy z płytami

Coraz droższe płyty wiórowe to m.in. efekt mniejszej wydajności produkujących je fabryk, spowodowanej wprowadzaniem regulacji „E0,5”, a także braku skutecznego systemu odzysku drewna poużytkowego i możliwości jego importu w celu wykorzystania przy produkcji płyt drewnopochodnych (drewno poużytkowe traktowane jest jako odpad). Na cenę płyt przekładają się także inwestycje w spełnienie zaostrzonych norm emisyjnych. Dochodzi do tego wzrost kosztów produkcyjnych (energia, melamina, kleje, płace itp.). To wszystko sprawia, że inwestycje w nowe fabryki płyt są obarczone sporym ryzykiem.

 

Co z tą pianką?

Natomiast na wysokie ceny pianki wpływa m.in. niższa produkcja polioli na świecie. Przedstawiciele branży meblarskiej wskazują również na brak inwestycji w nowe instalacje, które mogłyby powstać np. w Polsce. Produkcję materiałów wykorzystywanych podczas wytwarzania mebli podrażają także wymogi polityki ekologicznej niektórych sieci handlowych.

 

Rosną ceny frachtu

Źródłem wzrostu kosztów okuć są z kolei rosnące ceny frachtu z Chin i zwiększone bufory magazynowe. Dla przykładu, koszt frachtu kontenera 20 stóp wzrósł z 1600 dolarów do nawet 11 000 dolarów. W dodatku obniżyła się znacznie terminowość dostaw. Niestety, nie ma obecnie konkurencyjnej pod względem jakości i ceny alternatywy dla akcesoriów ze wschodu. Meblarze nie mogą również zastąpić transportu morskiego kolejowym, ponieważ jest on już obciążony zamówieniami sektorów AGD i motoryzacyjnego. Wymagane są rezerwacje do sześciu miesięcy w przód. Według prognoz specjalistów, sytuacja ta nie zmieni się co najmniej do połowy 2022 roku. Podczas obrad poruszono również temat ograniczania dostępności mebli w sieciach sprzedaży detalicznej oraz wzrostu kosztów energii elektrycznej.

„Uczestnicy Okrągłego Stołu wysunęli wiele pomysłów na wspólne działania wspierające całą branżę meblarską, na przykład: stworzenie funduszu promocji drewna lub mebli – na wzór funduszy działających w sektorze spożywczym, powołanie branżowej grupy lobbingowej działającej na rzecz przemysłu leśno-drzewnego i meblarskiego na poziomie krajowym oraz unijnym czy utworzenie holdingu magazynowo-logistyczno-sprzedażowego dla zrównoważenia pozycji grup zakupowych i dużych klientów.”

 

Szereg pomysłów

Uczestnicy Okrągłego Stołu wysunęli wiele pomysłów na wspólne działania wspierające całą branżę meblarską, na przykład: stworzenie funduszu promocji drewna lub mebli – na wzór funduszy działających w sektorze spożywczym, powołanie branżowej grupy lobbingowej działającej na rzecz przemysłu leśno-drzewnego i meblarskiego na poziomie krajowym oraz unijnym czy utworzenie holdingu magazynowo-logistyczno-sprzedażowego dla zrównoważenia pozycji grup zakupowych i dużych klientów. Przedstawione pomysły będą teraz opracowywane przez zespoły robocze.

 

Chętni do dalszych spotkań

Goście wydarzenia wyrazili wolę dalszych spotkań i rozmów, więc wszystko wskazuje na to, że Okrągłe Stoły wpiszą się na stałe do kalendarza branży meblarskiej i jeszcze mocniej skonsolidują ją wokół działań na rzecz tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).