19 października 2021 roku w Poznaniu odbędzie się bezpłatna konferencja organizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), która ma na celu przedstawienie potencjału i kierunków rozwoju w branżach obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce i Niemczech w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Możliwe będzie także umówienie się na osobiste spotkania z reprezentantami niemieckich firm oferujących technologie dla przemysłu.
Delegacja przedsiębiorców niemieckich do Polski
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska), na zlecenie Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), organizuje, we współpracy z partnerami w Niemczech i Polsce, misję gospodarczą niemieckich przedsiębiorców oferujących technologie automatyzacji i technik produkcji dla branży drzewnej i meblowej do Polski. Misja odbędzie się w dniach 19.10.2021 – 22.10.2021 roku w ramach programu promocji eksportu dla MŚP i jest częścią oferty Germany Trade & Invest, wspierającej handel zagraniczny. Celem programu jest ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom z Niemiec nawiązania kontaktów na rynkach zagranicznych, w tym polskim. Przemysł drzewny w naszym kraju generuje ok. 2,5 proc. (rocznie blisko 6,82 mld euro) polskiego PKB i zatrudnia ok. 350 tys. osób. Składa się zarówno z dużych zagranicznych koncernów, jak i krajowych małych i średnich przedsiębiorstw. Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji mebli przy blisko 20 tys. firm produkcyjnych. Branża stoi jednak przed wieloma wyzwaniami, które można sprowadzić do wspólnego mianownika: potrzeba modernizacji. W związku z tym wiele przedsiębiorstw poszukuje rozwiązań, które umożliwią im pełne wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego i ludzkiego. Jest to rozumiane jako automatyzacja procesów produkcyjnych, np. takich czynności, jak: frezowanie, wiercenie, cięcie, malowanie i montaż. Oprócz klasycznego zapotrzebowania na nowoczesne maszyny wzrasta także popyt na kompleksowe systemy do integracji i zarządzania całym zakładem produkcyjnym. Niemieckie technologie nieprzerwanie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, a stempel „Made in Germany” oznacza jakość i produkty dostosowane do potrzeb klienta. Dlatego organizatorzy zapraszają firmy polskie działające w branży obróbki drewna oraz meblarskiej do udziału w organizowanej misji. Jest to możliwe na dwa sposoby: za sprawą organizowanej 19.10.2021 roku w Poznaniu (hotel Sheraton) konferencji na temat „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” oraz poprzez udział w rozmowach z wybranymi firmami niemieckimi na temat potencjalnej współpracy. Rozmowy te mogą odbywać się zarówno w trakcie konferencji, jak i kolejnych dniach pobytu firm niemieckich w Polsce (20 – 22 października).
Eksperci z Polski i Niemiec
W konferencji „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech” będą uczestniczyć eksperci z Polski i Niemiec, którzy przedstawią sytuację na obydwu rynkach, jak i firmy oferujące produkty oraz usługi, które są zainteresowane podjęciem współpracy z naszymi przedsiębiorstwami.
Dla całej branży
Do udziału organizator zaprasza firmy szeroko pojętej branży obróbki drewna (tartaki, producentów mebli, stolarki budowlanej itp.), jak też zajmujące się automatyzacją/techniką produkcji na rzecz obróbki drewna, organizacje branżowe i inne zainteresowane tematem konferencji.
Prezentacje będą tłumaczone symultanicznie (jęz. polski i niemiecki).
Rozmowy handlowe przez kilka dni
Dodatkowo organizator zaprasza uczestników oraz inne podmioty do rozmów handlowych z niemieckimi firmami, które będą uczestniczyć w projekcie. Rozmowy te możliwe są w trakcie konferencji w Poznaniu lub też w ciągu trzech kolejnych dni trwania wydarzenia, kiedy to niemieckie firmy będą podróżować po Polsce i rozmawiać z potencjalnymi partnerami handlowymi w ich siedzibach.
Polskie przedsiębiorstwa zainteresowane spotkaniami z niemieckimi prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego bądź o kontakt mailowy lub telefoniczny (formularz i kontakty dostępne są na stronie https://ahk.pl/pl/przemysl-40-w-branzy-drzewnej).
Lista niemieckich uczestników projektu
Poniżej przedstawiamy listę uczestników projektu – firm, które zaprezentują się podczas konferencji oraz zapraszają polskich przedsiębiorców na bezpośrednie rozmowy.

– Baljer & Zembrod GmbH & Co. KG – oferuje szeroką gamę maszyn dla przemysłu drzewnego, przetwórstwa odpadów i recyklingu. Jest specjalistą w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz szynowych pojazdów do sortowania.
Firma poszukuje w Polsce klientów z branży drzewnej, przede wszystkim tartaków i innych firm zajmujących się przetwórstwem drewna. Ponadto nawiąże współpracę z zakładami zajmującymi się sortowaniem odpadów komunalnych i biomasy.
Strona internetowa: www.bz.ag

– euroTech Vertriebs GmbH – to specjalista w dziedzinie innowacyjnych i kompletnych rozwiązań w zakresie komponentów podciśnieniowych oraz dostosowanych do potrzeb klienta systemów przenoszenia i transportu. Asortyment obejmuje zarówno seryjne, jak i wykonane na indywidualne zamówienie urządzenia podnoszące, podnośniki rurowe oraz rozwiązania oparte na podciśnieniu w zakresie zautomatyzowanego przenoszenia.
Firma poszukuje w Polsce kontaktów z przedsiębiorstwami zajmującymi się obróbką drewna, produkcją płyt drewnopochodnych, zakładami meblarskimi oraz zajmującymi się przetwórstwem szkła, metalu i tworzyw sztucznych. Pozostaje też otwarta na współpracę z partnerami handlowymi na cały kraj.
Strona internetowa: www.etvac.de

– H.I.T. Maschinenbau GmbH + Co. KG – planuje, projektuje oraz produkuje zaawansowane rozwiązania dla zakładów obróbki drewna. Wyposaża tartaki i zakłady klejenia drewna oraz producentów domów prefabrykowanych i elementów płytowych z drewna litego.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z tartakami i strugarniami, zakładami klejenia drewna oraz producentami domów drewnianych i ich elementów, którym chciałaby zaoferować swoje rozwiązania produkcyjne.
Strona internetowa:
www. hit-maschinenbau.de

– Hans Weber Maschinenfabrik GmbH – specjalizuje się we wszelkich rozwiązaniach automatyzacji w zakresie obróbki drewna, metalu i tworzyw. Oferuje, projektuje i wdraża systemy manipulowania, sortowania i transportu, które są indywidualnie zoptymalizowane dla danego produktu.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z potencjalnymi klientami z branży drzewnej i meblarskiej oraz partnerów handlowych na cały kraj.
Strona internetowa: www.hansweber.de

– HOMAG GmbH – światowy lider i dostawca zintegrowanych rozwiązań technologicznych w dziedzinie obróbki drewna zarówno dla małych i średnich zakładów produkcyjnych, jak i produkujących na skalę światową. Domeną firmy są kompleksowe rozwiązania – począwszy od dostaw i instalacji maszyn, poprzez ich serwis, aż po zapewnienie nowoczesnego oprogramowania gwarantującego produkcję na najwyższym poziomie.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami prefabrykowanych domów z drewna, więźby dachowej, mebli (również tapicerowanych), okien, drzwi i schodów drewnianych.
Strona internetowa: www.homag.com

– IOT Innovative Oberflächentechnologien GmbH – opracowuje, konstruuje i produkuje urządzenia specjalne do suszenia/utwardzania lakierów bezrozpuszczalnikowych promieniami UV w atmosferze gazu obojętnego. Głównymi produktami są: lampy ekscymerowe, technologia DirectCure oraz PAC. Produkty znajdują zastosowanie w wielu branżach, jak np.: produkcja mebli i komponentów meblowych, podłóg i parkietów, papierów dekoracyjnych i folii czy tworzyw sztucznych.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z producentami podłóg (parkiety, podłogi korkowe oraz PCW), jak też producentami mebli, folii, papierów dekoracyjnych itp. Nawiąże także współpracę z partnerami handlowymi zainteresowanymi dystrybucją jej rozwiązań w całym kraju.
Strona internetowa: www.iot-gmbh.de

– LAP GmbH Laser Applikationen – wiodący światowy dostawca systemów projekcji, pomiarów laserowych oraz innych procesów do podnoszenia jakości i wydajności w produkcji przemysłowej. Oferta firmy skierowana jest m.in. do branży obróbki drewna, w szczególności producentów domów drewnianych i prefabrykowanych elementów, więźb dachowych, a także tartaków.
Przedsiębiorstwo poszukuje w Polsce kontaktu z dystrybutorami systemów laserowych i maszyn/urządzeń dla przetwórstwa drewna, szczególnie posiadających kontakty w branży wytwórców więźb dachowych oraz prefabrykowanych domów drewnianych. Jest też zainteresowana nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z producentami tych branż, jak też maszyn CNC, którzy chcieliby instalować systemy LAP.
Strona internetowa: www.lap-laser.com

– Weinig Vertrieb und Service GmbH und Co. KG – światowy producent maszyn i systemów do obróbki drewna litego. Obejmuje kilka wyspecjalizowanych zakładów, które oferują szeroką paletę produktów do obsługi całego procesu produkcyjnego – od surowca, aż po gotowy produkt.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami z branży drzewnej i meblarskiej, które byłyby zainteresowane jej rozwiązaniami.
Strona internetowa: www.weinig.com

– Lignum Consulting GmbH – neutralna firma doradcza i inżynierska oraz jedna z wiodących doradców dla branży przemysłu drzewnego i meblarskiego. Oferuje doradztwo w zakresie zarządzania produkcją i jej optymalizacji, inżynierii produktu, przemysłowej itp.
Firma poszukuje w Polsce kontaktu z firmami branży drzewnej i meblarskiej, które widzą potrzebę poprawy/optymalizacji własnych procesów produkcyjnych, logistycznych etc., i byłyby zainteresowane jej usługami doradczymi w tym zakresie.
Strona internetowa:
www.lignum-consulting.com/
Konferencja „Przemysł 4.0 w branży drzewnej i meblowej w Polsce i Niemczech”
19 października 2021 roku; godz. 9.00 – 15.00
Hotel Sheraton, ul. Bukowska 3/9, 60-809 Poznań
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska)
tel. +48 22 53 10 500
e-mail: info@ahk.pl
www.ahk.pl
Andrzej Giesek
tel. +48 22 53 10 535
e-mail: agiesek@ahk.pl
Katarzyna Wojnicka
tel. +48 22 53 10 625
e-mail: kwojnicka@ahk.pl