Dzięki najnowocześniejszej technice odciągowej i inteligentnemu systemowi sterowania, producentowi instalacji odciągowo-filtracyjnych Schuko udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w fabryce mebli w Polsce z około 1,5 MW do 480 kW.
1,2 km przewodów rurowych

Instalacja filtracyjna Validus. Fot. Schuko
– Mowa o systemie odciągowym do 168 maszyn do obróbki drewna – wspomina Heiko Schulte-Südhoff, który wraz z bratem Andre Schulte-Südhoffem należy do kierownictwa Grupy Schuko. – Było to wielkie wyzwanie, z którym nie spotykamy się na co dzień! – mówi o jednym z największych indywidualnych zleceń w historii firmy Schuko i dodaje: – Aby rozsądnie połączyć wszystkie maszyny z systemem odciągowym, konieczne było zastosowanie 1,2 km przewodów rurowych na 8450 m² powierzchni produkcyjnej.
43% całkowitego zapotrzebowania na energię
W procesie produkcji w sektorze przemysłu drzewnego i meblarskiego instalacje odciągowo-filtracyjne pochłaniają najwięcej energii elektrycznej.
– System odciągowo-filtracyjny zużywa średnio 43% całkowitego zapotrzebowania na energię przy produkcji. Dlatego też od dawna zajmujemy się kwestią optymalnej wydajności i efektywności kosztowej. Do tej pory producenci tacy jak my koncentrowali się raczej na optymalizacji konstrukcji instalacji. My pozyskujemy zamówienia również dzięki naszej energooszczędnej technologii sterowania – wyjaśnia Andre Schulte-Südhoff.
Jest to kolejny powód, dla którego firma Schuko wyodrębniła niedawno swój dział elektryczny. Nowa spółka zależna, LS Automation GmbH & Co. KG, specjalizuje się w badaniach i rozwoju w tej dziedzinie. Rezultatem tej współpracy są inteligentne projekty systemów sterowania i rozwiązania w zakresie automatyzacji techniki odciągowej i filtracyjnej.
Instalacja dla polskiej fabryki mebli
Z efektów tej pracy zespołowej skorzystała niedawno duża polska fabryka mebli. Ich ponadwymiarowy system odciągowy wytwarzał zbyt mało mocy. Ciepłe powietrze, które było odciągane z hal warsztatowych wraz z wiórami, traciło tak dużo ciepła z powodu bardzo długiego kanału powietrza powrotnego, że musiało być ponownie ogrzewane.
Doprowadziło to do ogromnego zużycia energii, szczególnie w chłodnych miesiącach zimowych. Ze względu na dużą nieekonomiczność, po wnikliwej analizie podjęto decyzję o pełnej wymianie systemu i inwestycję w przyszłość. Perspektywa ogromnego potencjału oszczędności energii oferowanego przez nowoczesne technologie ułatwiła podjęcie decyzji. Pierwsze oceny energetyczne w pełni potwierdzają przyjęte założenia.
Nowa generacja filtrów z systemem wstępnej separacji i transportu
Ze względu na bardzo niskie nakłady w zakresie zużycia energii i konserwacji nowej generacji filtrów Validus, w połączeniu z systemem wstępnej separacji i transportu VacoFlow, a także dzięki wysokiej jakości serwisu i montażu, firma Schuko była w stanie pokonać konkurencję.
Redukcja kosztów eksploatacji
Wymagania wobec nowej techniki odciągowej były oczywiste: głównym celem była redukcja bieżących kosztów eksploatacji, zwłaszcza zużycia energii. Wymagające projektowanie nowej instalacji odciągowo-filtracyjnej zostało poprzedzone staranną wizją lokalną sytuacji w fabryce mebli. W trakcie tego procesu 168 maszyn do obróbki drewna zostało podłączonych do instalacji filtracyjnej w sposób zapewniający sprawny przepływ. Przy projektowaniu nowoczesnego systemu czystego powietrza, w którym wentylatory wyciągowe umieszczone są nad komorą filtracyjną, a zatem nie są narażone na kontakt z materiałem wiórowym, główny nacisk położono na bardziej wydajny odciąg.
Inteligentna technika filtracyjna – powietrze o niskiej zawartości pyłów przy wyższej efektywności energetycznej
Transport pneumatyczny odciąganego materiału przez bardzo długie przewody rurowe zużywa dużo energii, ponieważ opory powietrza złożonego systemu odciągowego, w połączeniu z wymaganą prędkością powietrza, wymagają dużej mocy silników wentylatorów wyciągowych. Aby zmniejszyć to zapotrzebowanie na moc, firma Schuko zdecydowała się na system składający się z separatora wstępnego z mechanicznym odprowadzeniem – VacoFlow.
Zastępuje on zwykły pneumatyczny główny przewód rurowy w warsztacie systemem mechanicznym. Przy niższych prędkościach powietrza wykazuje bardzo niskie opory, tym samym zapewnia mniejsze straty mocy w systemie odciągowym. Energooszczędna praca przy pełnym lub częściowym obciążeniu jest możliwa bez ryzyka zatkania rur. System VacoFlow, w porównaniu z konwencjonalnymi przewodami odciągowymi, pracuje przy niemalże o połowę niższej prędkości powietrza.
Z tego powodu większość odciąganego materiału osadza się na spodzie urządzenia, a drobny pył jest wprowadzany bezpośrednio do systemu filtracyjnego.
Brak zagrożenia osadów w przewodach rurowych
Przenoszony materiał jest transportowany mechanicznie, co oznacza, że wyeliminowane jest zagrożenie osadów w przewodach rurowych. Jednocześnie instalacja filtracyjna nie jest narażona na pojawienie się większych wiórów, ponieważ są one odprowadzane bezpośrednio przez śluzę celkową w urządzeniu VacoFlow.
Ze względu na mniejsze ścieranie materiału, znacznie zwiększa się trwałość instalacji filtracyjnej i worków filtrujących. VacoFlow posiada jeszcze jedną wyjątkową zaletę oprócz efektywności energetycznej: dzięki elastycznemu przewodowi głównemu, podłączenie kolejnych maszyn do obróbki drewna lub późniejsze przestawienie maszyn w warsztacie nie stanowi żadnego problemu.
Drugie urządzenie VacoFlow zostało wykorzystane przez tego klienta już poza warsztatem – do załadunku kontenerów. Wszystkie odciągane wióry z maszyn do obróbki drewna są podawane do VacoFlow za pomocą przewodu doprowadzania materiału, tam są separowane i odprowadzane do dużego kontenera na wióry za pomocą dwóch śluz celkowych.
Specjalne wydajne wentylatory
Duża oszczędność energii całej instalacji wynika z nowoczesnej i wydajnej techniki filtracyjnej oraz bardzo krótkich odcinków przewodów rurowych VacoFlow. Ponadto Schuko stosuje również specjalne wentylatory z zamkniętymi wirnikami, które pracują z bardzo wysokim stopniem wydajności.
Do energooszczędnej kontroli mocy instalacji odciągowej zastosowano również system kaskadowy Schuko. Umożliwia on ciągłe dostosowywanie mocy odciągu do rzeczywistego zapotrzebowania na powietrze.
Za pomocą kilku pojedynczych wentylatorów, które mogą być włączane lub wyłączane w zależności od potrzeb, system odciągowy zawsze generuje wymagany wzrost ciśnienia. Zastosowano tutaj nadrzędny system sterowania firmy LS Automation, który automatycznie reguluje i monitoruje zapotrzebowanie na powietrze w każdym momencie, zgodnie z aktualnymi wymaganiami.
Nowoczesna technologia dla zakładów
Projekt ten pokazuje, co może osiągnąć nowoczesna i zorientowana na przyszłość technologia. Niskie koszty cyklu pozwalają na skrócenie okresów amortyzacji. Zarówno w przemyśle, jak i w zakładach rzemieślniczych warto więc dokładnie przyjrzeć się istniejącym instalacjom.Instalacja filtracyjna z systemem czystego powietrza Validus.