Connect with us
 
levitra senza prescrizione medica €45.06


Aktualności

Kompleksowe rozwiązanie dla optymalnej efektywności energetycznej

Inteligentna technika filtracyjna

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Instalacja filtracyjna Validus. Fot. Schuko

Dzięki najnowocześniejszej technice odciągowej i inteligentnemu systemowi sterowania, producentowi instalacji odciągowo-filtracyjnych Schuko udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w fabryce mebli w Polsce z około 1,5 MW do 480 kW.

 

1,2 km przewodów rurowych

Schuko

Instalacja filtracyjna Validus. Fot. Schuko

– Mowa o systemie odciągowym do 168 maszyn do obróbki drewna – wspomina Heiko Schulte-Südhoff, który wraz z bratem Andre Schulte-Südhoffem należy do kierownictwa Grupy Schuko. – Było to wielkie wyzwanie, z którym nie spotykamy się na co dzień! – mówi o jednym z największych indywidualnych zleceń w historii firmy Schuko i dodaje: – Aby rozsądnie połączyć wszystkie maszyny z systemem odciągowym, konieczne było zastosowanie 1,2 km przewodów rurowych na 8450 m² powierzchni produkcyjnej.

 

43% całkowitego zapotrzebowania na energię

W procesie produkcji w sektorze przemysłu drzewnego i meblarskiego instalacje odciągowo-filtracyjne pochłaniają najwięcej energii elektrycznej.
– System odciągowo-filtracyjny zużywa średnio 43% całkowitego zapotrzebowania na energię przy produkcji. Dlatego też od dawna zajmujemy się kwestią optymalnej wydajności i efektywności kosztowej. Do tej pory producenci tacy jak my koncentrowali się raczej na optymalizacji konstrukcji instalacji. My pozyskujemy zamówienia również dzięki naszej energooszczędnej technologii sterowania – wyjaśnia Andre Schulte-Südhoff.

Jest to kolejny powód, dla którego firma Schuko wyodrębniła niedawno swój dział elektryczny. Nowa spółka zależna, LS Automation GmbH & Co. KG, specjalizuje się w badaniach i rozwoju w tej dziedzinie. Rezultatem tej współpracy są inteligentne projekty systemów sterowania i rozwiązania w zakresie automatyzacji techniki odciągowej i filtracyjnej.

 

Instalacja dla polskiej fabryki mebli

Z efektów tej pracy zespołowej skorzystała niedawno duża polska fabryka mebli. Ich ponadwymiarowy system odciągowy wytwarzał zbyt mało mocy. Ciepłe powietrze, które było odciągane z hal warsztatowych wraz z wiórami, traciło tak dużo ciepła z powodu bardzo długiego kanału powietrza powrotnego, że musiało być ponownie ogrzewane.

Doprowadziło to do ogromnego zużycia energii, szczególnie w chłodnych miesiącach zimowych. Ze względu na dużą nieekonomiczność, po wnikliwej analizie podjęto decyzję o pełnej wymianie systemu i inwestycję w przyszłość. Perspektywa ogromnego potencjału oszczędności energii oferowanego przez nowoczesne technologie ułatwiła podjęcie decyzji. Pierwsze oceny energetyczne w pełni potwierdzają przyjęte założenia.

 

Reklama

Nowa generacja filtrów z systemem wstępnej separacji i transportu

Ze względu na bardzo niskie nakłady w zakresie zużycia energii i konserwacji nowej generacji filtrów Validus, w połączeniu z systemem wstępnej separacji i transportu VacoFlow, a także dzięki wysokiej jakości serwisu i montażu, firma Schuko była w stanie pokonać konkurencję.

 

Redukcja kosztów eksploatacji

Wymagania wobec nowej techniki odciągowej były oczywiste: głównym celem była redukcja bieżących kosztów eksploatacji, zwłaszcza zużycia energii. Wymagające projektowanie nowej instalacji odciągowo-filtracyjnej zostało poprzedzone staranną wizją lokalną sytuacji w fabryce mebli. W trakcie tego procesu 168 maszyn do obróbki drewna zostało podłączonych do instalacji filtracyjnej w sposób zapewniający sprawny przepływ. Przy projektowaniu nowoczesnego systemu czystego powietrza, w którym wentylatory wyciągowe umieszczone są nad komorą filtracyjną, a zatem nie są narażone na kontakt z materiałem wiórowym, główny nacisk położono na bardziej wydajny odciąg.

 

Inteligentna technika filtracyjna – powietrze o niskiej zawartości pyłów przy wyższej efektywności energetycznej

Transport pneumatyczny odciąganego materiału przez bardzo długie przewody rurowe zużywa dużo energii, ponieważ opory powietrza złożonego systemu odciągowego, w połączeniu z wymaganą prędkością powietrza, wymagają dużej mocy silników wentylatorów wyciągowych. Aby zmniejszyć to zapotrzebowanie na moc, firma Schuko zdecydowała się na system składający się z separatora wstępnego z mechanicznym odprowadzeniem – VacoFlow.

Zastępuje on zwykły pneumatyczny główny przewód rurowy w warsztacie systemem mechanicznym. Przy niższych prędkościach powietrza wykazuje bardzo niskie opory, tym samym zapewnia mniejsze straty mocy w systemie odciągowym. Energooszczędna praca przy pełnym lub częściowym obciążeniu jest możliwa bez ryzyka zatkania rur. System VacoFlow, w porównaniu z konwencjonalnymi przewodami odciągowymi, pracuje przy niemalże o połowę niższej prędkości powietrza.

Z tego powodu większość odciąganego materiału osadza się na spodzie urządzenia, a drobny pył jest wprowadzany bezpośrednio do systemu filtracyjnego.

 

Brak zagrożenia osadów w przewodach rurowych

Przenoszony materiał jest transportowany mechanicznie, co oznacza, że wyeliminowane jest zagrożenie osadów w przewodach rurowych. Jednocześnie instalacja filtracyjna nie jest narażona na pojawienie się większych wiórów, ponieważ są one odprowadzane bezpośrednio przez śluzę celkową w urządzeniu VacoFlow.

Reklama

Ze względu na mniejsze ścieranie materiału, znacznie zwiększa się trwałość instalacji filtracyjnej i worków filtrujących. VacoFlow posiada jeszcze jedną wyjątkową zaletę oprócz efektywności energetycznej: dzięki elastycznemu przewodowi głównemu, podłączenie kolejnych maszyn do obróbki drewna lub późniejsze przestawienie maszyn w warsztacie nie stanowi żadnego problemu.

Drugie urządzenie VacoFlow zostało wykorzystane przez tego klienta już poza warsztatem – do załadunku kontenerów. Wszystkie odciągane wióry z maszyn do obróbki drewna są podawane do VacoFlow za pomocą przewodu doprowadzania materiału, tam są separowane i odprowadzane do dużego kontenera na wióry za pomocą dwóch śluz celkowych.

 

Specjalne wydajne wentylatory

Duża oszczędność energii całej instalacji wynika z nowoczesnej i wydajnej techniki filtracyjnej oraz bardzo krótkich odcinków przewodów rurowych VacoFlow. Ponadto Schuko stosuje również specjalne wentylatory z zamkniętymi wirnikami, które pracują z bardzo wysokim stopniem wydajności.

Do energooszczędnej kontroli mocy instalacji odciągowej zastosowano również system kaskadowy Schuko. Umożliwia on ciągłe dostosowywanie mocy odciągu do rzeczywistego zapotrzebowania na powietrze.

Za pomocą kilku pojedynczych wentylatorów, które mogą być włączane lub wyłączane w zależności od potrzeb, system odciągowy zawsze generuje wymagany wzrost ciśnienia. Zastosowano tutaj nadrzędny system sterowania firmy LS Automation, który automatycznie reguluje i monitoruje zapotrzebowanie na powietrze w każdym momencie, zgodnie z aktualnymi wymaganiami.

 

Nowoczesna technologia dla zakładów

Projekt ten pokazuje, co może osiągnąć nowoczesna i zorientowana na przyszłość technologia. Niskie koszty cyklu pozwalają na skrócenie okresów amortyzacji. Zarówno w przemyśle, jak i w zakładach rzemieślniczych warto więc dokładnie przyjrzeć się istniejącym instalacjom.Instalacja filtracyjna z systemem czystego powietrza Validus.

Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Demonstracje i rozmowy o technologiach

Dni Otwarte SCM Polska

Dodane:

/

SCM
Dni Otwarte SCM jak zawsze obfitowały w ciekawe rozmowy na temat technologii włoskiej grupy i były okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów pomiędzy profesjonalistami. Fot. KD MEDIA

W dniach 23 – 24 lutego br. w siedzibie SCM Polska, w Suchym Lesie, odbyły się Dni Otwarte. W centrum technologicznym firmy pokazano strefy centrów obróbczych, cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich. Zaprezentowały się także firmy: PKO Leasing, Jowat, REHAU, LCM, ITA TOOLS, LIGNUMSOFT, TOMPŁYT, Santander Leasing i IMAS AEROMECCANICA.

Kurier Drzewny

Okleiniarka olimpic 500 – doskonała jakość nawet dla niewielkich zakładów. Fot. KD MEDIA

Każda edycja Dni Otwartych SCM przyciąga nowoczesnymi technologiami włoskiego producenta wielu zainteresowanych. W siedzibie SCM Polska, jak co roku, mogliśmy zobaczyć interesujące, wydajne rozwiązania. Przedstawiciele firmy opowiedzieli o trzech propozycjach, które mogą znacznie usprawnić pracę oraz wpłynąć na podniesienie jakości produkowanych elementów.

Oklejanie w najlepszej jakości dla małych zakładów

– Ciekawą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych była okleiniarka olimpic 500, która miała premierę we Włoszech w październiku 2022 roku, a obecnie jest już dostępna w naszym showroomie – tłumaczy Bartosz Dembowy, trade sales manager, SCM Group Polska. – Okleiniarka ta jest odzwierciedleniem dużej maszyny stefani x, którą także zaprezentowano w trakcie tego wydarzenia. Model olimpic 500 wyróżnia możliwość pełnego sterowania motorycznego z pulpitu. Oznacza to, że przy przestawianiu maszyny do różnych opcji czy obrzeży, można wszystkim sterować z pulpitu i nie trzeba otwierać komór urządzenia. Całe sterowanie odbywa się zdalnie. Okleiniarka pozwala na pracę na serwomotorach. Znajdziemy tutaj też najnowszy agregat zarabiania naroży na dwóch silnikach, z możliwością zamontowania multinarzędzia. W praktyce oznacza to także możliwość wykonywania zaoblenia na promieniach R1 i R2. Warto wspomnieć o nowości, jaką daje olimpic 500 – możliwości frezowania na 45°. Oznacza to, że uzyskujemy w mniejszej maszynie taką samą funkcjonalność, jak na dużej, przemysłowej okleiniarce stefani x. Jest to ukłon w stronę mniejszych klientów, którzy bardzo doceniają tę funkcję. Standardowo, aby móc frezować na 45°, trzeba zastosować wielkie maszyny przemysłowe, co wiąże się z dużymi kosztami. Teraz tę opcję ma olimpic 500, która nastawiona jest na mniejszy przemysł. Daje ona mniejszym zakładom możliwość pracy z doskonałymi efektami w zakresie jakości, takimi jakie osiąga się na dużych urządzeniach. Wspomniane modele różnią się prędkością, ale możliwości jakościowe są w pełni porównywalne. Model olimpic 500 oferuje takie same wyposażenie, jakie możemy znaleźć w innych okleiniarkach, np. zbiornik górnonasypowy, który pozwala na pracę z klejami PUR. Urządzenie możemy doposażyć tak samo jak inne modele okleiniarek SCM.

Kurier Drzewny

Bartosz Dembowy z SCM Group Polska prezentował zalety poszczególnych urządzeń. Fot. KD MEDIA

Przemysłowa moc oklejania

Większe zakłady zainteresowane były okleiniarką stefani x przeznaczoną do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi prostych, obrzeży cienkich, grubszych z promieniem i fazą 45°, oklein naturalnych oraz doklejek litych.
– Okleiniarkę stefani x charakteryzuje wysoka jakość ostatecznego elementu – wyjaśnia Maciej Kula, prodct area manager SCM Group Polska, w trakcie Dni Otwartych 2023. – W urządzeniu można zastosować kleje topliwe EVA, poliuretanowe i gorące powietrze – z obrzeżami tak zwanymi „laserowymi”. Model ten przeznaczony jest do obróbki elementów o grubości od 8 do 80 mm w pełnym zakresie prac – od przyklejenia, poprzez frezowanie nadmiaru, wykonanie profilu lub fazy oraz wpustów. Stosowana jest również pełna gama płynów zabezpieczających, które umożliwiają prawidłową obróbkę obrzeży delikatnych lub akrylowych, zabezpieczonych foliami. Pozwalają także na skuteczną aplikację kleju poliuretanowego, który obrabia się gorzej niż EVA, stąd konieczność szybkiego schodzenia po przyklejeniu.

Maszyna stefani x występuje w kilku konfiguracjach, które można dobrać do określonych wymogów.

– Można także zastosować agregaty na osiach sterowanych bądź pneumatyczne. Ciekawym rozwiązaniem, jednym z unikalnych na rynku, jest system Glue Switch, który oferuje dwa niezależne agregaty klejowe. Sprawdzi się to u odbiorcy, który chciałby produkować dużo różnych elementów w zakresie kolorów obrzeży, na przykład oklejając element z jednej strony czarnym obrzeżem, a z drugiej białym. W tym momencie dwa niezależne agregaty klejowe w maszynie doskonale się sprawdzają. Gdy jeden pracuje, to drugi jest w trybie „standby” i może być uruchomiony w dowolnym momencie – dodaje Maciej Kula. – Warto dodać, że można wpiąć maszynę w zintegrowaną linię z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, a także systemem powrotu z maksymalną liczbą sześciu obrzeży do dyspozycji oraz dodatkowym talerzem na obrzeże, podawane ręcznie. Wysoka jakość, która uzyskiwana jest na tej maszynie, zależna jest od jakości użytych narzędzi oraz sposobu ich zamocowania. Dlatego znajdziemy tu system „zero lock” dla narzędzi frezujących wzdłużnie, cykliny obrzeża i narożników, co gwarantuje wysoką jakość przyklejonego obrzeża. W maszynie można zastosować także agregat do lutowania, który standardowo dostępny jest w regulacji ręcznej. Może pracować od góry, z dołu bądź na krawędzi przedniej, jak również mieć zainstalowane silniki serwo, które regulują jego pozycje. W prezentowanym urządzeniu zastosowano czterosilnikowy agregat do obróbki narożników w układzie pneumatycznym. Ta wersja przeznaczona jest dla oklein naturalnych i doklejek. Pozwala zapobiegać wyrwaniom podczas obróbki. Ciekawe jest także rozwiązanie pod obrzeża sztuczne, o nazwie „Round 2”, pracujące na wyższych prędkościach – do 25 m – gdzie napęd realizowany jest przez silnik, a nie układ pneumatyczny. W okleiniarce znajdziemy też nową cyklinę, tzw. „multilift”, która może występować w wersji o regulacji pionowej. Jest to szczególnie istotne, gdy pracujemy na elementach w laminacie lub na płytach zabezpieczonych foliami. Pozycja cykliny klejowej musi być inna.

Jak informuje specjalista, okleiniarka stefani x jest dedykowana dużym zakładom przemysłowym. Sprawdzi się przy obróbce elementów wąskich dodatkowych oraz wtedy, gdy element nie może być obrabiany na maszynach dwustronnych. Model ten potrzebny jest zakładom, które produkują elementy o dużej zmienności wymiarowej i kolorystycznej oraz hurtowniach płyt.

– Jest to maszyna wszechstronna, do intensywnego użytkowania, a zastosowane agregaty pochodzą z maszyn dwustronnych, co jest wyznacznikiem przemysłowego zastosowania tego modelu – podsumowuje Maciej Kula.

Obróbka trzech płyt jednocześnie

Interesującą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych było centrum nestingowe morbidelli x200.

„Pomimo pracy na trzech płytach, centrum nestingowe morbidelli x200 nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem.”

– Model morbidelli x200 z płaskim stołem to centrum, które oferuje pełen automatyczny cykl załadunku płyty oraz rozładunku. Urządzenie może obrobić płytę o pełnym wymiarze handlowym. W trakcie wydarzenia pokazaliśmy możliwości tej maszyny, wyposażonej w rolki dociskowe, dużą wiertarkę i mocne elektrowrzeciono o mocy 15 kW chłodzone cieczą. To wyposażenie było istotne przy przeprowadzeniu prezentacji tapicerom, podczas której pokazaliśmy jak maszyna może ciąć trzy płyty naraz i do tego z dużą prędkością – od 20 do 25 m/min – mówi Bartosz Dembowy. – Urządzenie pozwala osiągnąć duże wydajności już na jednej płycie, ale obróbka trzech jednocześnie to oszczędność czasu. Może to sprostać oczekiwaniom wielu firm tapicerskich, które wycinają dużo identycznych elementów i tym samym mogłyby zwiększyć wydajność. Co ważne, pomimo pracy na trzech płytach, urządzenie nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem. Model morbidelli x200 ma rolki dociskowe, które pewnie trzymają element. Urządzenie posiada 20 stref dynamicznych. Podciśnienie jest rozkładane równomiernie – jedna pompa trzyma cały element, a dodatkowa podąża tam, gdzie jest elektrowrzeciono do frezowania. Maszynę dodatkowo wyposażono w drukarkę etykiet, co usprawnia pracę na dalszych etapach.

SCM

Okleiniarka stefani x – idealny wybór do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi. Fot. Grupa SCM

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

SCM

Reklama
Czytaj dalej

Aktualności

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych. Branża apeluje do Premiera

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych

OIGPM

Polska branża meblarska stoi u progu dekoniunktury, którą przyśpiesza dodatkowo polityka Lasów Państwowych – alarmuje w liście do Premiera Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i prosi rząd o interwencję.

Źródło: OIGPM

Pozycja Polski jako jednego z największych producentów mebli na świecie i lidera w eksporcie mebli jest zagrożona. Według raportu B+R Studio, szacowane przychody polskiej branży meblarskiej w 2022 roku wprawdzie wzrosły o 11%, jednak wzrost ten plasuje się znacznie poniżej inflacji w Polsce. Analitycy prognozują, że w 2023 roku nastąpi spadek wartości produkcji sprzedanej o 3% i spadek wolumenu wyprodukowanych mebli aż o 20%. Jak wynika z raportu, rentowność produkcji spadła z 5,3% w 2021 roku do poziomu 5,2% w 2022 roku. Dalszy spadek rentowności do poziomu 4,5% uruchomi w Polsce falę upadłości firm meblarskich i zwolnień grupowych pracowników.

Polskie firmy meblarskie muszą się zmagać nie tylko z wyzwaniami, z którymi mierzą się obecnie wszyscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej, ale również z wieloma problemami, które zależą tylko i wyłącznie od polskiego prawodawstwa i dobrej woli urzędników państwowych. Przerażenie branży meblarskiej budzą zwłaszcza kolejne decyzje Lasów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie wygaszania certyfikacji odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC oraz dotyczące procedur sprzedaży drewna w drugim półroczu 2023. Branża ocenia je jako szkodliwe i zagrażające bezpośrednio bytowi polskiego sektora meblarskiego. W związku z tym, Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka wystosował 13 marca 2023 r. list do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym porusza obydwa problemy i prosi o wsparcie rządu w ich rozwiązaniu.

Jak wyjaśnia Jan Szynaka, certyfikat FSC to gwarant współpracy międzynarodowej. Wymagają go bowiem od polskich producentów wszystkie duże podmioty na głównych rynkach eksportowych. Bez niego dotychczasowi partnerzy nie będą kupować polskich wyrobów z drewna, w tym mebli. Tymczasem, pomimo jasnego stanowiska całej branży drzewnej wyrażającego potrzebę utrzymania certyfikacji FSC, od kilku miesięcy kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych odchodzą od niej (obecnie odeszły już: Łódź, Gdańsk, Toruń, Warszawa, Poznań, Radom i Piła). Rozmowy między Lasami Państwowymi a organizacją FSC na temat nowej umowy licencyjnej zostały zerwane – Lasy Państwowe nie przyjęły zaproszenia skierowanego przez FSC do dalszego dialogu. W związku z tym, w ocenie OIGPM, to Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe odpowiedzialne będą za negatywne konsekwencje wynikające z odejścia od certyfikacji FSC, które dotkną firmy eksportujące wyroby z drewna, co jednocześnie uderzy w generowane przez przemysł drzewny, w tym meblarski, miejsca pracy oraz wpływy z podatku CIT, PIT i VAT.

– Polska branża meblarska zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 200 tys. pracowników (cały przemysł drzewny ok. 400 tys. pracowników), głównie w regionach wiejskich i małych miast. Oceniamy, iż negatywne konsekwencje wynikające z braku certyfikacji FSC mogą dotknąć ok. 20% pracowników całego przemysłu drzewnego, a spadek wolumenu produkcyjnego może osiągnąć nawet 30% – alarmuje Prezes OIGPM.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje również o wstrzymanie szkodliwego dla polskiej branży drzewnej, w tym meblarskiej, procesu sprzedaży drewna według nowych procedur, które windują ceny tego surowca. Zwraca uwagę na to, iż przed ogłoszeniem harmonogramu sprzedaży drewna i cen na kolejny okres, Lasy Państwowe nie zorganizowały żadnego spotkania z organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł drzewny. Tymczasem, bardzo wysokie ceny drewna spowodują pogłębienie i tak już dotkliwej zapaści przemysłu drzewnego w Polsce. Warto dodać, że ceny wywoławcze na przykład drewna średniowymiarowego wzrosły już o ponad 40%.

– Lasy Państwowe od dłuższego czasu nie biorą zupełnie pod uwagę widocznej już w połowie 2022 roku i zgłaszanej przez organizacje branżowe informacji o pogarszającej się koniunkturze, a drewno średniowymiarowe w Polsce jest obecnie najdroższe w całej Europie!” – relacjonuje w liście do Premiera OIGPM. „Na skutek dramatycznego wzrostu kosztów produkcji, a także spadku zamówień wiele firm meblarskich ogranicza lub nawet okresowo wstrzymuje produkcję. Polski przemysł meblowy przestaje być konkurencyjny. Lasy Państwowe, jako monopolista w zakresie dostaw drewna w Polsce, powinny mieć świadomość, że niesie to za sobą odpowiedzialność za losy przemysłu drzewnego i zatrudnionych w nim pracowników – dodaje.

Polskie przedsiębiorstwa meblarskie mają nadzieję, że polski rząd i Premier pomogą w rozwiązaniu obydwu problemów, zwłaszcza iż zależą one wyłącznie od dobrej woli naszych urzędników państwowych. „Liczymy, iż decyzje, które stanowią poważne zagrożenie dla bytu ponad 32 000 firm meblarskich, zatrudniających bezpośrednio 200 000 osób zostaną cofnięte, a Lasy Państwowe wrócą do odpowiedzialnego dialogu z przemysłem drzewnym, w tym meblarskim, oraz z FSC” – pisze w liście do Premiera Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Reklama

 

Czytaj dalej

Aktualności

Nowa Rada Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Dodane:

/

PIGPD
Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

W dniu 17 marca 2023 roku Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego wybrało nową Radę Izby na kadencję w latach 2023-2027.

 
Opr. (red)
 
Prezydentem PIGPD został Piotr Poziomski (SERWISPALET Sp. z o.o.). Do Rady Izby zostali powołani:
• Jerzy Abramczyk – Tartak Abramczyk
• Mariusz Benedykciński – HAMAR A.M. Benedykcińscy Sp. j.
• Antoni Gawiński – Jawor-Parkiet
• Dawid Jakubowski – Biomasa Partner Group
• Jakub Pietraszkiewicz – Wolman Wood and Fire Protection
• Maksymilian Stępień – Gas Partner Sp. z o.o.
• Marek Szumowicz – KPPD Szczecinek S.A.
• Artur Pudełko – ARTDREW s.c.
• Marcin Walczak – WALCZAK – podłogi drewniane
• Aneta Wilińska – BHZ Drewno Sp. z o.o.
 
Jednocześnie PIGPD podziękowała Markowi Kubiakowi oraz członkom Rady Izby minionej kadencji za aktywną pracę na rzecz polskiego przemysłu drzewnego.

 

PIGPD

Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

1,5 miliarda euro obrotu w 2022 roku

Wzrost obrotów Grupy Hettich

Dodane:

/

Hettich
Wizualizacja wielofunkcyjnej hali produkcyjnej budowanej w Kirchlengern w Niemczech. Fot. Grupa Hettich

W 2022 roku Grupa Hettich osiągnęła obrót w wysokości około 1,5 mld euro, co stanowi 10% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Kurier Drzewny

Uczniowie Hettich Education Academy przygotowujący się do wykonywania zawodu. Fot. Grupa Hettich

Rok wzrostów

Grupa Hettich, jeden z największych producentów okuć meblowych na świecie z siedzibą główną w Kirchlengern, osiągnęła w 2022 roku obrót w wysokości około 1,5 mld euro. Po fantastycznym 2021 roku, w którym odnotowano wzrost rzędu ponad 26%, w 2022 roku w porównaniu z rokiem minionym osiągnięto wzrost o niemal 10%. Udział rynków zagranicznych wyniósł 74%. Grupa Hettich zainwestowała na całym świecie 125 milionów euro w nowe produkty, budynki i maszyny. Obecnie Grupa Hettich zatrudnia na całym świecie niemal 8000 pracowników, z czego prawie 3 800 w Niemczech.

 

Nadszedł odczuwalny spadek gotowości do inwestycji

Wzrost popytu na rynku wyposażenia wnętrz, który rozpoczął się w drugim półroczu 2020, utrzymał się aż do połowy roku 2022. Temat pięknych mieszkań i ich wyposażenia był dla inwestorów na całym świecie jednym z najważniejszych. Wielu ludzi zainwestowało w tym czasie w swoje wymarzone meble. Grupa Hettich dołożyła wszelkich starań, aby wspólnie z klientami, zapewnić możliwie wielu inwestorom nowe, piękne produkty do wykończenia ich domów i mieszkań. Stale działa także w segmencie DiY. Wspiera go swoimi rozwiązaniami przeznaczonymi właśnie dla majsterkowiczów i szeroko rozumianego rynku D-It-Yourself.

 
Po długim okresie wzmożonego popytu na rynku mebli w drugiej połowie 2022 roku w wielu krajach Grupa Hettich zaczęła mierzyć się z odczuwalnym spadkiem gotowości do inwestycji zarówno u klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Wysoka inflacja w wielu regionach świata oraz stale rosnące ceny energii i gazu sprawiły, że w 2022 roku ceny zarówno dla przedsiębiorstw zrzeszonych w Grupie Hettich, jak i dla klientów indywidualnych, osiągnęły niespotykany wcześniej, wysoki poziom.

 
– Produkty codziennej potrzeby, energia oraz meble podrożały tak bardzo, że w 2022 roku konsumenci w różnych zakątkach świata zaczęli w swoich decyzjach zakupowych kierować się zupełnie nowymi priorytetami – mówi Jana Schönfeld, Dyrektor Zarządzająca Grupy Hettich.

 

Współpraca na całym świecie i radość z prowadzonych działań

– Ostatnie miesiące wykorzystaliśmy na zacieśnienie współpracy między naszymi oddziałami, operującymi po całym świecie. Wspólnie omawiamy nowe pomysły i poprawiamy istniejące już procesy. Ale przede wszystkim czerpiemy radość ze wspólnej pracy – podkreśla Jana Schönfeld. – Przykładem jest trzydniowy, międzynarodowy event Future Days, w ramach którego koleżanki i koledzy z całego świata mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a także wziąć udział w webinarach, spotkaniach i szkoleniach przygotowanych przez zewnętrznych ekspertów.

 
– Nasze koleżanki i koledzy mieli do dyspozycji w sumie 62 eventy online, a także kilkanaście wydarzeń organizowanych stacjonarnie w naszych oddziałach na całym świecie – dodaje Sascha Groß z Zarządu Grupy Hettich, opisując nowy format szkoleniowy, którego podstawą były zagadnienia dotyczące strategii przedsiębiorstwa.

Reklama

 

Cel: zrównoważony rozwój

Długoterminowym celem Grupy Hettich jest połączenie sukcesu ekonomicznego z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną.
– Naszymi dzisiejszymi działaniami chcemy zapewnić nam wszystkim lepsze jutro – podkreśla Jana Schönfeld.

 
W kontekście odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwo wykazuje troskę o swoich pracowników. Zdrowe środowisko pracy oraz jej bezpieczeństwo mają tu ogromne znaczenie. Aby w przyszłości pracownicy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem w Grupie Hettich wdrażane są różnego rodzaju programy profilaktyki zdrowotnej. W centrum ich zainteresowania jest fizyczne i psychiczne zdrowie wszystkich pracowników Hettich. Przykładem są programy aktywizujące ruchowo wdrażane na produkcji. Ponadto Hettich pracuje nad wykorzystaniem egzoszkieletów jako fizycznego wsparcia dla pracowników w trakcie wykonywania różnych czynności.

 
Poza tym Hettich angażuje się w inicjatywy dla wykształconego i sprawiedliwego społeczeństwa.

 
– Wspieramy społeczne inicjatywy naszych koleżanek i kolegów na całym świecie, wspieramy różnorodność w naszych oddziałach i angażujemy się lokalnie w projekty odpowiedzialne społecznie. Bardzo wcześnie nawiązujemy kontakty z młodymi ludźmi, pokazując im jak od podszewki wygląda nasza praca i inspirując do rozpoczęcia ich przygody zawodowej właśnie z nami – dodaje Jana Schönfeld.

 
Szczególnie poważnie od dawien dawna Hettich traktuje odpowiedzialność za środowisko. W swoich siedzibach Grupa Hettich chce pozostać firmą neutralną ekologicznie, chce chronić zasoby oraz podwyższać efektywność energetyczną, a także znacząco zwiększać możliwości poddawania własnych produktów procesom recyklingu.

 

Inwestowanie we wspólną przyszłość

Od czasu założenia w 1888 roku rodzinne przedsiębiorstwo Hettich stale się rozwija. Z tego względu już czwarte pokolenie innowacyjnie prowadzi firmę, która z roku na rok staje się coraz silniejsza. W minionym roku Grupa Hettich zainwestowała 125 milionów euro w nowe produkty, projekty infrastrukturalne, budynki, linie produkcyjne, oprogramowanie wspierające digitalizację, a także w rozszerzenie mocy produkcyjnych.

 
– Budowa nowej multifunkcyjnej hali produkcyjnej w Kirchlengern przebiega zgodnie z planem. Już na początku lutego będziemy świętować zawieszenie wiechy. Niezmiernie cieszymy się, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami – informuje Sascha Groß.

Reklama

 

Optymistycznie patrzą w przyszłość

Wyzwania takie jak: wysokie ceny stali i energii, stale rosnące koszty logistyczne, ryzyka geopolityczne i ciągle jeszcze niepewne zaopatrzenie w gaz w dalszym ciągu będą towarzyszyć przedsiębiorstwu.

 
– Nie analizujemy jednak wyłącznie nadchodzących miesięcy, lecz myślimy i planujemy długoterminowo – uzupełnia Sascha Groß – Różne regiony świata, w których jesteśmy aktywni, rozwijają się w różnym tempie. Z tego względu elastycznie dopasowujemy się do potrzeb naszych klientów w różnych krajach i chcemy wykorzystać drzemiące w nich potencjały. Zespoły pracowników Hettich wraz z naszymi klientami będą pracowały nad nowymi (mobilnymi) koncepcjami przestrzeni biurowych oraz nad projektami, których zadaniem jest zoptymalizowanie segmentu Do-It-Yourself. Hettich pełen optymizmu patrzy na światowe potencjały i możliwości wzrostu. Wolne moce produkcyjne zostaną wykorzystane do zaspokojenia potrzeb obecnych i nowych klientów.

 

Hettich

Sascha Groß i Jana Schönfeld, Zarząd Grupy Hettich. Fot. Grupa Hettich

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).