Jaka będzie LIGNA 2023? Organizatorzy zapowiedzieli, że w trakcie wydarzenia, które odbędzie się w Hanowerze w dniach 15 – 19 maja 2023 r., na przestrzeni wystawienniczej o powierzchni ponad 105 000 metrów kwadratowych zaprezentuje się ponad 1100 wystawców z 44 krajów.
LIGNA ponownie wraca na arenę wystawienniczą i pomimo napiętej globalnej sytuacji politycznej zauważyć można duże zainteresowanie wystawiennictwem i uczestnictwem, co potwierdza rangę tego wydarzenia jako wiodących targów na świecie.
Międzynarodowy charakter i nowi wystawcy
W Hanowerze spotkają się globalni gracze i znane firmy z całego świata, którzy zaprezentują narzędzia, maszyny i sprzęt, a także inteligentne rozwiązania i nowe technologie dla naszego sektora. Udział w targach zapowiedziały, poza firmami z Niemiec, także przedsiębiorstwa z zagranicy, z czego te pochodzące z Włoch, Austrii, Turcji, Hiszpanii, Chin, Szwecji, Słowenii, Danii i Holandii stanowią największy odsetek wystawców edycji 2023. Wśród prezentujących swoją ofertę pojawi się ponad 180 debiutantów.
Euforia w branży
– LIGNA oferuje wyjątkowy przegląd rozwiązań dla całego sektora z branży obróbki drewna. Jest to międzynarodowa prezentacja innowacji i scena dla światowych liderów. Od czasu rozpoczęcia planowania tej edycji dochodzą do nas euforyczne opinie od przedstawicieli branży. Przemysł drzewny czeka na spotkania „twarzą w twarz” w Hanowerze – skomentował dr Jochen Köckler, dyrektor generalny Deutsche Messe AG podczas konferencji Ligna.preview, która odbyła się 16 lutego w Hanowerze, podkreślając znaczenie tego wydarzenia. – W trakcie targów odwiedzający spotkają się z wystawcami z 44 krajów. Tutaj ustanawiane i omawiane są trendy, które kształtują branżę i wskazują jej drogę do przyszłości.
Tematy przewodnie
Znamy już tematy przewodnie tegorocznej edycji LIGNA. Pierwszym z nich będzie digitalizacja, która kształtuje rozwój branży i jest warunkiem efektywnej i elastycznej produkcji. Pod hasłem „Transformacja obróbki drewna” wystawcy pokażą, jak bardzo zmieniły się maszyny, narzędzia, komponenty i materiały oraz przedstawią innowacje w dziedzinie robotyki, automatyzacji i oprogramowania. Nie zabraknie tematów dotyczących fabryki w stylu „Smart” wraz z „Przemysłem 4.0” oraz „IoT”, które zostaną zaprezentowane z konkretnymi przykładami.
W drodze do gospodarki opartej na zasobach odnawialnych nie można zapominać o drewnie jako istotnym surowcu odnawialnym. Dlatego też nie zabraknie tematów z zakresu biogospodarki opartej na drewnie oraz tematów dotyczących efektywnego wykorzystania zasobów, które zaprezentowane zostaną w postaci nowoczesnych linii oraz innowacyjnych technologii.
Drewno stale zyskuje na znaczeniu jako materiał budowlany, który dodatkowo podlega recyklingowi. Udział budynków wykonanych całkowicie z drewna oraz w postaci konstrukcji mieszanych rośnie na całym świecie. LIGNA zaprezentuje ten trend branżowy w ramach tematu „Prefab Building Process”. Rosnące znaczenie konstrukcji z drewna wprowadza również nowe wymagania dotyczące technologii i sprzętu. Jak potwierdzili w trakcie konferencji Ligna.preview Bernd Oswald (Gropyus) i profesor Achim Menges (Uniwersytet w Stuttgarcie), branża budowlana potrzebuje udziału technologii, aby produkować w wydajny sposób, zgodny ze współczesnymi wymaganiami – zarówno w przypadku budynków prefabrykowanych, jak i tych, które powstają na placu budowy.
LIGNA.Stage – zwiedzanie z przewodnikiem LIGNA.Recruiting&LIGNA.Campus – na miejscu oraz online
Tegoroczna edycja wystawy to również nowe formaty udziału w wydarzeniu.
LIGNA.Stage (w hali 12) to różnorodny program prezentacji oraz dyskusji panelowych o tematyce związanej z tematami przewodnimi LIGNA, a także dotyczących rekrutacji i zrównoważonego rozwoju. Dla tych, którzy nie mogą być obecni, przygotowano możliwość obejrzenia relacji na stronie internetowej LIGNA.
Zwiedzanie targów z przewodnikiem w tym roku odbędzie się w formacie hybrydowym (nagrania dostępne będą na stronie LIGNY w językach angielskim i niemieckim). Tego typu zwiedzanie terenów targowych oferuje przegląd różnych tematów. Zainteresowani będą przemieszczać się w grupach do 25 osób i trafią do wybranych wystawców, gdzie wezmą udział w ekskluzywnych prezentacjach i demonstracjach na żywo na poszczególnych stoiskach.
– Uruchomiliśmy nowe formaty po to, by nie zatrzymywać rozwoju branży – aby był on dostępny także dla tych, którzy nie mogą być z nami w Hanowerze – dodaje Stephanie Wagner, kierownik projektu LIGNA. – Możemy mieć pewność, że efekty i wpływ targów sięgną o wiele dalej niż sam teren wystawienniczy.
Ponadto dla wszystkich uczestników dostępna jest usługa networkingowa (do dostępu niezbędny jest bilet na to wydarzenie). Po zarejestrowaniu się goście i wystawcy mogą aktywować usługę za pośrednictwem strony internetowej targów, a następnie otrzymać sugestie kontaktowe i możliwość umówienia się na spotkania.
Z uwagi na brak wykwalifikowanych pracowników i obawy dotyczące młodych talentów, LIGNA zapewni również przegląd informacji dotyczących badań, edukacji i kariery w branży obróbki drewna. Ligna.Campus dostarczy informacji na temat kursów edukacyjnych i szkoleniowych oferowanych przez uniwersytety, uczelnie techniczne i szkoły techniczne.
Z kolei format Ligna.Recruting pozwoli na spotkanie potencjalnych pracodawców z zainteresowanymi, wykwalifikowanymi pracownikami. Cyfrowa baza ofert pracy pozwoli firmom – zarówno wystawcom, jak i gościom – publikować atrakcyjne oferty pracy. Oferty te można nie tylko przejrzeć, ale także uzyskać dostęp do cyfrowego obszaru rekrutacyjnego LIGNA oraz umówić się na osobiste spotkanie pomiędzy zainteresowanymi stronami.
Kolejnym ciekawym punktem będzie LIGNA.Future zorganizowany przez VDMA, który zaprezentuje start-up’y i nowe pomysły.
Jeden bilet na LIGNĘ oraz interzum
Bilety na LIGNĘ są już dostępne za pośrednictwem strony internetowej. Odwiedzający skorzystają również w tym roku na specjalnej współpracy targów LIGNA i interzum. Mając wejściówkę na jedno z nich, można wykorzystać ją do wstępu na drugie wydarzenie. Pozwoli to odwiedzającym na wszechstronny przegląd rozwiązań z zakresu produkcji mebli i projektowania wnętrz, a także branży obróbki drewna.
Rozkład hal na targach
Tematyka obejmuje cały zakres zagadnień związanych z branżą drzewną. Określonych wystawców z danych tematów można będzie znaleźć według podziału na poszczególne segmenty:
• Narzędzia i maszyny do produkcji indywidualnej i masowej (hale 11 – 15, 27).
• Technologia powierzchni (hale 16, 17).
• Produkcja płyt opartych na drewnie (hale 26).
• Technologia tartaczna (hala 25).
• Energia z drewna (hale 25, 26, teren otwarty).
• Komponenty maszynowe i technologia automatyzacji (hala 16).
• Maszyny dla leśnictwa, obróbki kłód i produkcji tartacznej (teren otwarty P32 – 35).
Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ligna.de