Polska Grupa CNC, jeden z tegorocznych złotych medalistów targów DREMA, znalazła sposób na sukces na rynku: kluczem jest indywidualne podejście do klienta – podkreślają przedstawiciele firmy.
Polska Grupa CNC ma powody do dumy – od 2020 roku udało im się podwoić zarówno zespół, jak i powierzchnię produkcji. Szefowie firmy mówią o wciąż rosnącej liczbie klientów, a produkowane przez CNC maszyny zyskują uznanie profesjonalistów. Podczas ostatnich targów DREMA Grupa znalazła się w gronie laureatów konkursu o Złoty Medal MTP. Jury doceniło ploter frezujący 2030ATC 4 AXIS, którego CNC jest producentem.
W portfolio medalisty znajdują się urządzenia sterowane numerycznie, przeznaczone do obróbki materiałów inżynierskich, m.in. ploterów frezujących czy frezarek CNC przeznaczonych do drewna, płyt drewnopochodnych (m.in. OSB i MDF), tworzyw sztucznych (pleksi, PCW, MPL), kompozytów i metali miękkich.
PG CNC jest firmą rodzinną, wyłącznie z polskim kapitałem.
Liczy się profesjonalizm
Firma od początku stawiała na profesjonalizm: jej właściciel, Damian Laskowski, wprowadzając na polski rynek urządzenia sterowane numerycznie, wykorzystywał swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe i ogromną wiedzę dotyczącą tej branży.
Polska Grupa CNC zawsze stawiała na wysokiej klasy specjalistów – inżynierów oraz doświadczoną kadrę produkcyjną, dzięki czemu szybko znalazła własne miejsce w tym wymagającym segmencie rynkowym.
– Wyprodukować nawet najlepszą maszynę to jedno, a sprawić, aby klient był z niej zadowolony to jeszcze większe wyzwanie – opowiada Krzysztof Łapiński z PG CNC. – Przede wszystkim chodzi o to, aby każdego klienta traktować indywidualnie, zbadać jego potrzeby, plany, jakich ma klientów, jak wygląda jego proces produkcyjny, czego mu brakuje, co chciałby zmienić. Dopiero wtedy możemy dla niego przygotować indywidualne, autorskie rozwiązanie, które sprawdzi się w jego firmie i pomoże mu osiągnąć cele. Takie działania wymagają czasu, partnerskiego podejścia i zaufania ze strony klientów. A na to trzeba sobie zapracować. Sądzę, że możemy śmiało przyznać, że naszej firmie to się doskonale udaje. Świadczy o tym wciąż powiększająca się liczba klientów.
Takie działania, zdaniem przedstawicieli PG CNC, stały się podstawą sukcesów firmy na rynkach. Krzysztof Łapiński zdradził nam jak wygląda współpraca z klientami Grupy.
– Każdy klient PG CNC otrzymuje indywidualne doradztwo i konsultacje, podczas których omawiane są jego potrzeby, oczekiwania oraz koncepcja przedsięwzięcia – opowiada. – Konsultujemy z nim budowę maszyn, zakres ich funkcjonalności, doradzamy rozwiązania, które mogą podnieść jakość produkcji i finalnego produktu, a także są ekonomiczne. Konsultacje najczęściej odbywają się w naszej firmie w Zaleszanach, gdzie klienci na miejscu mogą obejrzeć proces produkcyjny. Jeśli jest taka potrzeba, to spotkania mogą odbyć się również u nich. Przedsiębiorcy kupują wysokiej klasy maszyny, indywidualnie dobrane do własnych potrzeb i oczekiwań, w pakiecie otrzymują dodatkowo wiedzę i znajomość rynku.
Nie tylko dla branży drzewnej
Przedsiębiorstwo adresuje swoje maszyny do szerokiego grona klientów – od jednoosobowych firm, poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, po spółki Skarbu Państwa.
– Działamy głównie na polskim rynku, ale mamy też klientów z Europy, m.in. Szwecji czy Finlandii – wylicza Krzysztof Łapiński. – Około połowa naszych urządzeń jest przeznaczona do wyrobów drewnianych i drewnopochodnych, a pozostała część do produktów wykonanych z tworzyw i metali miękkich.
Przedstawiciele PG CNC podkreślają, że na każdym etapie sprzedaży najważniejsze są indywidualne potrzeby klienta. Dlatego zdarza się, że po konsultacjach i sugestiach specjalistów z firmy klient decyduje się na tańsze rozwiązania, które gwarantują, że wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone.
– Firma oferuje szeroki wachlarz wysokiej jakości urządzeń wykonanych z dobrej jakości materiałów, wykorzystujących podzespoły odznaczające się niezawodnością i trwałością – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – W zależności od wybranego modelu, odznaczają się odmiennymi parametrami technicznymi, pozwalającymi na pracę w zakresie pola roboczego o odmiennych wymiarach.
Przedsiębiorstwo oferuje urządzenia w linii Special oraz Pro. W przypadku standardu Pro stosowana jest dodatkowo wzmocniona konstrukcja o serwonapędy AC na każdej osi. Do urządzeń wprowadzane są sprawdzone oprogramowania CAD/CAM.
– To, jak finalnie będą wykonane urządzenia, zależy każdorazowo od potrzeb klienta. – Z jednej strony nasze maszyny są „szyte na miarę”, spersonalizowane, to znaczy przygotowane dla konkretnego klienta i pod jego indywidualny proces produkcji. Z drugiej są na tyle wielofunkcyjne, że można je modyfikować, aby działały wielofunkcyjnie – zapewnia przedstawiciel PG CNC. – Nasze priorytety to funkcjonalność i dbałość o detale, dzięki temu maszyny są od lat cenione na krajowym i zagranicznym rynku.
Firma oferuje je w systemie sprzedażowym oraz leasingu.
Specyfikacja 2030 ATC
Ploter frezujący CNC 2030 ATC to precyzyjna maszyna skonstruowana w Polsce. Służy do obróbki wielu materiałów inżynierskich, tj.: drewna, materiałów drewnopochodnych (płyta wiórowa, MDF, OSB itd.), tworzyw sztucznych (pleksi, PCV, HPL itd.), kompozytów (dibond, carbon, alucobond) oraz metali miękkich itp.
Maszyny z serii ATC posiadają dodatkowo wzmocnioną konstrukcję oraz serwonapędy AC na każdej osi, w parze z przystępną ceną zostawiają konkurencję daleko w tyle.
Konstrukcja obrabiarki wykonana jest ze stali, co daje jej dużą sztywność, a także wytrzymałość na przeciążenia związane z procesem obróbki. Maszyna została wyposażona w przyjazny interfejs, łatwy w obsłudze, ale posiadający również zaawansowane funkcje. Niżej znajdą Państwo więcej szczegółów na temat obrabiarki.
Konstrukcja:
Wszystkie elementy plotera wykonane są ze stali wysokiej jakości, podczas procesu produkcji poddawane są specjalnej obróbce cieplnej.
Powierzchnia robocza:
Powierzchnia użytkowa obrabiarki to 2100 x 3100 mm.
Mocowanie materiału:
Maszyna posiada stół podciśnieniowy.
Zakres osi Z i prześwit bramy:
Standardowo zakres osi Z to 300 mm.
Napędy:
Do napędu obrabiarek posłużyły serwonapędy AC o dużej rozdzielczości i mocy, co zapewnia odpowiednie przyśpieszenia oraz prędkości w poszczególnych kierunkach. W osiach X i Y pracują klasyczne i sprawdzone listwy helikalne, które zapewniają dużą trwałość oraz precyzję, a do napędu osi Z służy śruba kulowa wysokiej próby. Wszystkie osie poruszają się na prowadnicach szynowych.
Wrzeciono:
Do napędu narzędzia skrawającego służy silne, chłodzone cieczą i trwałe, bezszczotkowe wrzeciono wysokiej klasy. Ułożyskowanie wrzeciona to wysokiej jakości łożyska maszynowe, bardzo ciche i gwarantujące ponadprzeciętną trwałość. Prędkość obrotowa wrzeciona zawiera się w przedziale od 6 do 24 tys. obr./min. Do zasilania służy falownik, który ma większą moc niż wrzeciono, co chroni przed spadkami obrotów podczas pracy pod dużym obciążeniem.
Oprogramowanie:
Maszyna została zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM w najnowszej wersji. Umożliwia ono szybkie i łatwe projektowanie elementów, które następnie program konwertuje na tzw. G-code. Możliwy jest również import gotowych plików z innych programów.
Sterowanie:
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą kontrolera, który ma własny procesor oraz pamięć operacyjną, co zapewnia stabilną i niezawodną pracę. Sterownik maszyny ma funkcję aktywnej analizy wektorów, dzięki czemu praca urządzenia jest płynna, a uchyb przy obróbce niewielki. Kontroler posiada funkcje powrotu do dalszej pracy po utracie zasilania, więc nie ma potrzeby inicjalizowania programu od nowa. Pamięć wbudowana w kontroler pozwala na pracę maszyny bez konieczności każdorazowego ładowania programu.
Opcje dodatkowe:
* pompa podciśnieniowa Busch lub Becker
* system odciągu wiórów
* mgła olejowa
* dowolny rozmiar stołu roboczego

Polska Grupa CNC ma powody do dumy. Fot. Grupa MTP

PG CNC to firma wyłącznie z polskim kapitałem. Fot. Grupa MTP