Connect with us

Wydarzenia

Jaka przyszłość dla producentów mebli biurowych?

Prognozy rynkowe

Dodane:

/

Kurier Drzewny


Raporty PKO Banku Polskiego i Interconnection Consulting pokazują, że epidemia COVID-19 doprowadziła w ubiegłym roku do znacznego spadku sprzedaży w branży meblarskiej w Europie Zachodniej i Środkowej. Wyniósł on ok. 6,5 proc. Najdotkliwiej kryzys odczuł rynek mebli biurowych, który w analizowanym okresie stracił 23,7 proc. wartości. Stagnacja w niewielkim stopniu dotknęła polskich przedsiębiorców, którzy spadki sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali rozwojem działalności eksportowej. Dobra passa krajowych producentów mebli ma szansę się utrzymać. Zgodnie z zawartymi w raportach prognozami, branża w Europie odbuduje straty już w przyszłym roku, stwarzając polskim firmom kolejne możliwości ekspansji na rynki zagraniczne.

 
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęła nie tylko na codzienne życie i zdrowie milionów ludzi, ale także świat biznesu. Przedstawiciele większości branż musieli stawić czoła nieznanym dotąd wyzwaniom i zoptymalizować prowadzoną działalność zgodnie z wymogami nowej, epidemicznej rzeczywistości. Pomimo wdrażania nowatorskich rozwiązań, wiele rynków nie ustrzegło się przed zahamowaniem rozwoju. Przykładem jest europejska branża mebli, której przychody, zgodnie z raportem „Wpływ światowej pandemii koronawirusa na branżę meblarską”, w 2020 roku były niższe o 21,7 mld euro (ok. 6,5 proc.) niż w roku poprzednim.
 
Wywołany nowym wirusem kryzys szczególnie dotkliwie odczuła branża mebli biurowych. Procedury ostrożności, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, oraz lokalne podmioty epidemiologiczne doprowadziły do popularyzacji pracy zdalnej. Logiczną konsekwencją była stagnacja w rozwoju przestrzeni biurowych. Wyniki badań przeprowadzonych przez wyspecjalizowaną w analizach rynkowych firmę Interconnection Consulting pokazują, że w Europie Zachodniej i Środkowej w 2020 roku branża zanotowała spadek wartości rynkowej wynoszący aż 23,7 proc.

 

Polska branża mebli biurowych rozwija działalność eksportową

Spadki w sprzedaży w dużo mniejszym stopniu dotyczyły Polski. Wyniosły zaledwie 0,1 proc. dla ogólnej branży meblarskiej, natomiast rynek mebli biurowych nie zanotował żadnych strat. Polscy przedsiębiorcy skorzystali na intensyfikującej się w krajach Europy Zachodniej i Środkowej w związku z pandemią oszczędności. Straty w sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali działalnością eksportową. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoliło wielu polskim producentom uniknąć strat, ale także, niekiedy, wygenerować dodatkowe zyski. Przykładem jest Fabryka Mebli Biurowych MARO, która w 2020 roku zanotowała wzrost we wszystkich obszarach swojej działalności.
 
– Wiele firm, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, zaczęło w czasie kryzysu szukać produktów o bardzo dobrej jakości i jednocześnie niższych cenach w stosunku do oferty rodzimych producentów. Zjawisko to pozwoliło nam dotrzeć do większej liczby odbiorców z zagranicy, co przełożyło się na 40-proc. wzrost sprzedaży naszych produktów na rynkach eksportowych. Dzięki temu 15 proc. spadku sprzedaży w Polsce nie było dla nas tak bardzo odczuwalne i możemy się pochwalić wzrostami w całej firmie. Rynki o największej prognozowanej przez nas dynamice wzrostu konsumpcji mebli biurowych w Europie to: Rumunia, Węgry, Czechy i Holandia. Cały czas należy też mocno budować sprzedaż do Wielkiej Brytanii i Niemiec. To z tych krajów płynie do nas w ostatnim, trudnym pandemicznie czasie najwięcej zapytań o duże projekty wyposażania powierzchni biurowych – wyjaśnia Monika Kochalska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Fabryki Mebli Biurowych MARO.

 

Pozytywne prognozy

Dalszemu rozwojowi działań eksportowych polskich producentów mebli sprzyjać będzie odbudowa rynku europejskiego. Prognozy obydwu raportów są optymistyczne. Zgodnie z nimi, od 2021 do 2023 roku przychody ze sprzedaży mebli będą rosły średnio rocznie o 4,3 proc. r/r, przy czym najszybciej i najdynamiczniej rozwinie się segment mebli biurowych. Jeśli operujący w tym segmencie polscy przedsiębiorcy dostosują swoją działalność do nowej rzeczywistości biznesowej, a ofertę do zmieniających się pod wpływem epidemii potrzeb konsumentów, to mają szansę na dalszą ekspansję, która w dłuższej perspektywie objąć może także inne dynamicznie rozwijające się rynki, na przykład amerykański. Innowacyjne podejście, doskonała jakość produktów i konkurencyjne ceny już teraz przykuły uwagę kupców z krajów Europy Zachodniej. Zainteresowanie polskimi produktami ma szansę utrzymać się, ale producenci, chcąc uczestniczyć w prognozowanym rozwoju branży, muszą dostosować swoje portfolio do zrewidowanej podczas pandemii struktury popytu.
 
Analitycy Interconnection Consulting sugerują, że wzrosty sprzedaży dotyczyć będą przede wszystkim przedsiębiorstw elastycznych nastawionych na innowacje i otwartych na zmiany. Wśród rozwijających się aktualnie trendów, na które warto zwrócić uwagę, prym wiodą rozwiązania mobilne, dzięki którym przestrzeń biurowa może być łatwo przearanżowana, a jej funkcjonalność dostosowana do bieżących potrzeb zespołu. Inne ważne zjawiska, obserwowane na rynku, to wzrost zainteresowania ściankami działowymi pozwalającymi zapewnić większy dystans społeczny w pracy, a także meblami ergonomicznymi, przyczyniającymi się do redukcji stresu i poprawy samopoczucia użytkowników. Polscy przedsiębiorcy już dziś obserwują zmiany w portfelu zamówień i traktują je w kategoriach kierunkowskazów dla dalszego rozwoju.
 
– Do kategorii mebli biurowych MARO, dla których odnotowujemy największe wzrosty, należą biurka elektryczne i pneumatyczne, a także meble mobilne. Wspierają proces interakcji zarówno bezpośredniej – na co przykładem są mobilne stoły do spotkań czy mobilne biurka, które łatwo można przekształcić w tablice do pisania, a po skończonym spotkaniu złożyć i przechować; jak i wirtualnej oraz hybrydowej – w formie mobilnych standów na ekran i telewizor. Przewidujemy, że trend elastyczności przestrzeni biurowej będzie utrzymywał się i w konsekwencji meble mobilne będą stanowić najdynamiczniej rozwijającą się kategorię produktową w najbliższych latach. Wierzymy w MARO, że zapewnienie możliwości adaptacji i rekonfiguracji środowiska pracy, w zależności od zróżnicowanych zadań, projektów i grup użytkowników, ale także aktualnej sytuacji epidemicznej, to kluczowa funkcja mebli w biurach przyszłości – zdradza Monika Kochalska.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Ruszył IX Ogólnopolski Kongres Meblarski: polskie meble – konkurencyjna Polska

Targi DREMA 2024

Dodane:

/

Kurier Drzewny
IX Ogólnopolski Kongres Meblarski skupił ekspertów z branży, którzy dyskutowali na temat bieżącej sytuacji w branży. Fot. Kurier Drzewny

Drugi dzień 40. edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA rozpoczął się IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Uczestnicy mają nadzieję na dawkę najświeższych informacji oraz prognoz dotyczących branży meblarskiej.

J.O.

Drema 2024

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele sektora meblarskiego. Fot. Kurier Drzewny

Uczestników tegorocznej edycji Kongresu powitali Jarosław Michniuk, członek Rady Izby i prezes zarządu Paged Meble oraz Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP (współorganizator wydarzenia).

Szczegóły dotyczące bieżącej sytuacji branży meblarskiej oraz perspektywy na przyszłość przedstawił Tomasz Wiktorski z firmy analitycznej B+R Studio. Wg eksperta – istnieją pewne przesłanki, aby sądzić, że sytuacja w branży producentów mebli ulega poprawie.

W kontekście całej branży drzewnej nie mogło zabraknąć dyskusji na temat surowca drzewnego. Dlatego tematem jednego z paneli dyskusyjnych były perspektywy zaopatrzenia w surowiec drzewny. Udział w nim wzięli przedstawiciele różnych sektorów obróbki drewna wskazując na główne problemy związane z pozyskaniem surowca drzewnego.

Uczestnicy Kongresu będą również rozmawiać na temat sytuacji ekonomicznej, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie public relations w branży drzewnej i meblarskiej.

Organizatorem Kongresu jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, a patronem medialnym m.in. redakcja Kuriera Drzewnego.

Pełna relacja z wydarzenia już w październikowym wydaniu Kuriera Drzewnego – zaprenumeruj już dziś!



Czytaj dalej

Aktualności

DREMA otwiera swoje podwoje na kolejną edycję!

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.

J.O.

Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.

Więcej informacji: www.drema.pl

Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.

W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.

Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.

W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.

Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.

Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.



Czytaj dalej

Aktualności

Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca.

Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. – Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.

Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. – Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy Zgorzelski.

Branża leśno-drzewna oczekuje konkretnych rozwiązań legislacyjnych, które zatrzymają wzrost eksportu drewna okrągłego do Chin i zagwarantują stabilne dostawy surowca dla krajowego przemysłu drzewnego.

Eksport rośnie

Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca. Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. = Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.

Wzrost Eksportu i Obawy Branży

Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy.

Potencjał Chińczyków

Chiny, jako jeden z największych rynków na świecie, mają ogromny potencjał w branży drzewnej. W ostatnich latach kraj ten stał się kluczowym odbiorcą drewna surowego, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na materiały budowlane oraz meble. W 2020 roku Chiny odpowiadały za 45% polskiego eksportu drewna, co czyni je jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla polskich producentów.

Wzrost zapotrzebowania

Chociaż w ostatnich latach chińska gospodarka borykała się z problemami, takimi jak spowolnienie wzrostu gospodarczego i ograniczenia związane z pandemią COVID-19, to obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. W miarę jak Chiny wracają do normalności, rośnie zapotrzebowanie na surowce, w tym drewno.

Eksperci wskazują, że chiński rynek może być bardziej otwarty na import drewna, co stwarza szansę dla polskich producentów. Trzeba pamiętać, że podaż mebli z Chin wzrósł od 2020 roku dwukrotnie!

Wyzwania dla polskiego przemysłu

Jednakże, rosnący eksport drewna z Polski do Chin wiąże się także z ryzykiem. W miarę jak polskie drewno staje się coraz bardziej poszukiwane, może dojść do niedoborów surowca na rynku krajowym, co zagraża rozwojowi polskiego przemysłu drzewnego. W związku z tym, kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi, a także na zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowych producentów.

Czy jesteśmy skazani?

W obliczu rosnącej konkurencji na rynku globalnym, a także wyzwań związanych z ochroną środowiska, kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy eksportem a potrzebami krajowymi. Zrównoważony rozwój powinien stać się priorytetem nie tylko dla rządu, ale także dla przedsiębiorców w branży leśno-drzewnej. Wprowadzenie praktyk odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania drewna mogą pomóc w zabezpieczeniu przyszłości polskiego przemysłu.

Potencjał współpracy z Chinami

Warto również zwrócić uwagę na potencjał współpracy z Chinami w zakresie technologii i innowacji.

Chiny są liderem w wielu dziedzinach technologicznych, co stwarza możliwości dla polskich producentów do nawiązywania partnerstw i korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Wspólne projekty mogą przyczynić się do rozwoju branży drzewnej w Polsce, a także do zwiększenia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Reklama



Branża leśno-drzewna stoi przed wieloma wyzwaniami, ale także przed ogromnymi możliwościami. Kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowego przemysłu. Współpraca z Chinami oraz innowacyjne podejście do produkcji mogą przyczynić się do dalszego rozwoju polskiej branży drzewnej, co jest niezbędne dla jej przyszłości. W obliczu rosnącego eksportu drewna do Chin, ważne jest, aby polski przemysł był przygotowany na nadchodzące zmiany i potrafił wykorzystać swoje atuty na globalnym rynku.



Czytaj dalej

Aktualności

FSC publikuje nowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej dla Polski

Gospodarka leśna

Dodane:

/

FSC
Dzięki staraniom wielu zarządców lasów, certyfikacja FSC jest obecna w naszym kraju od ponad 25 lat, promując odpowiedzialną gospodarkę leśną.

W lipcu br. został opublikowany nowy standard FSC dla Polski, który zastąpi standard z 2013 r. W jeszcze większym stopniu promuje on zrównoważone zarządzanie lasami, wzmacnia ochronę bioróżnorodności, a także dąży do poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w lasach. Nowe zasady wejdą w życie 1 października br., a okres przejściowy będzie obowiązywał do 30 września 2025 r.

Opr. J.O.

Ochrona przyszłości lasów

Lasy są domem dla ponad 80% lądowych gatunków roślin i zwierząt, co czyni je najbardziej różnorodnymi biologicznie ekosystemami lądowymi na naszej planecie. Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i ograniczaniu skutków zmiany klimatu, między innymi poprzez zmniejszenie wahań temperatury czy pochłanianie dwutlenku węgla. Nie bez przyczyny są nazywane „zielonymi płucami”, gdyż działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń. Pełnią też bardzo ważną rolę w retencji wody i stabilizowaniu jej poziomów, ponieważ duże obszary leśne spowalniają spływ powierzchniowy. W Polsce lasy zajmują powierzchnię około 9,3 mln ha – to blisko 30% terytorium naszego kraju.

Wprowadzenie nowych zasad

Certyfikacja gospodarki leśnej FSC potwierdza, że dany las jest zarządzany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. Dzięki staraniom wielu zarządców lasów, certyfikacja FSC jest obecna w naszym kraju od ponad 25 lat, promując odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wdrażanie standardów FSC potwierdzają coroczne, niezależne audyty, w których mogą uczestniczyć obserwatorzy, a raporty z przebiegu audytów są dostępne publicznie – podnosi to transparentność praktyk leśnych. Wraz ze zmieniającymi się warunkami przyrodniczymi i społecznymi, a także wzrostem poziomu wiedzy naukowej, rewizji poddawane są międzynarodowe i krajowe standardy FSC.

Konsultacje i współpraca

Obowiązujący w Polsce standard FSC z 2013 r. poddawany był rewizji od 2018 r. – na drodze przejrzystego, inkluzywnego procesu. Przeprowadzone zostały testy terenowe, liczne konsultacje publiczne oraz spotkania, które umożliwiły zaangażowanie interesariuszy reprezentujących wiele różnych środowisk i perspektyw. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele zarządców lasów, branży drzewnej, pracowników leśnych, społeczności naukowej, organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, a też osoby prywatne.

– Opracowanie standardu FSC dla gospodarki leśnej wymagało dużego zaangażowania po stronie wszystkich interesariuszy i naszej organizacji. Był to proces długotrwały, uwzględniał bowiem bardzo szerokie konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi, a także ekspertami. Dzięki zaangażowaniu wielu leśników we wdrażanie dobrowolnego systemu certyfikacji FSC, zaadaptowane do krajowych warunków wymogi dotyczące m.in. zachowania bioróżnorodności, ochrony praw pracowniczych i prowadzenia konsultacji z lokalnymi społecznościami sprawiają, że lasy certyfikowane w Polsce są i będą zarządzane zgodnie z najwyższymi wymogami międzynarodowego systemu, jakim jest FSC. Jednocześnie pozwolą zapewnić stabilne i zrównoważone źródło surowca dla przemysłu drzewnego – powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce.

Przestrzeganie praw pracowników

Zrównoważone zarządzanie lasami sprzyja zachowaniu trwałości tych ekosystemów. Unikatowym narzędziem w standardach FSC jest ochrona ekosystemów leśnych w ramach obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCV – High Conservation Value). Zarządcy lasów certyfikowanych mają obowiązek identyfikować szczególne wartości ochronne i wyznaczać lasy o takich wartościach. Wartości te są podzielone na kategorie, w których można wyróżnić np.: znaczną koncentrację różnorodności biologicznej, gatunki zagrożone, obszary wodochronne i glebochronne czy wartości kulturowe i religijne.

Oprócz działań dotyczących ochrony przyrody, w tym zachowania bioróżnorodności, nowy standard wprost odnosi się do praw pracowników leśnych, ponieważ zawiera wymagania dotyczące m.in. zapewnienia godziwych warunków pracy i bezpieczeństwa.

Transparentność i audyty

– Dla pracowników firm leśnych nowy standard oferuje dodatkowe korzyści względem standardu aktualnie obowiązującego. Istotna zmiana polega na poszerzeniu definicji pracownika i obejmuje osoby zatrudnione w pracy leśnej na różne sposoby – od etatu po podwykonawstwo czy pracę sezonową. Nowy standard wprowadza także pojęcie „płacy umożliwiającej utrzymanie”. Ważnym elementem standardu jest też wymóg dotyczący wyboru wykonawcy prac leśnych przy uwzględnieniu nie tylko ceny wykonania prac, ale i innych cech oferty – powiedział Marek Rzońca, Koordynator FSC ds. Leśnictwa.

Znaczenie Certyfikacji FSC

Standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC może przyczynić się do bardziej zrównoważonego zarządzania lasami. Dzięki certyfikacji FSC lasy mogą być zarządzane w sposób, który chroni różnorodność biologiczną i ekosystemy, zapewniając jednocześnie stabilne źródło surowca dla przemysłu drzewnego. Promowanie godziwych warunków pracy i dialogu ze społecznościami lokalnymi przekłada się na lepsze relacje między zarządcami lasów a okolicznymi mieszkańcami. Z kolei wzrost świadomości konsumentów dotyczący certyfikacji FSC może zwiększyć popyt na produkty pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, co może dodatkowo zachęcić zarządców lasów do certyfikacji.



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).