Connect with us
   
Technika, technologie, nowości

Jak wybrać dobry stół szlifierski?

Uszlachetnianie powierzchni

Dodane:

/

PENNY GONDEK
Stół szlifierski umożliwia obróbkę materiałów o dużych gabarytach.Praca jest przyjemna i bezpieczna. Fot. PENNY GONDEK sp. z o.o.

Obróbka materiału nie jest łatwa. Szczególnie jeśli chodzi o szlifowanie,priorytetem jest dobór właściwego sprzętu. Stół szlifierski, w przeciwieństwie do ręcznych szlifierek, jest wygodniejszym urządzeniem,a komfort pracy nieporównywalny. Na rynku można znaleźć szeroki wybór stołów szlifierskich, które różnią się ceną, parametrami i funkcjami. Co więc powinien mieć stół szlifierski, który będzie w stanie spełnić oczekiwania użytkownika – radzi PENNY GONDEK sp. z o.o, dostawca stołów szlifierskich ELBH.

 

Urządzenie do zadań specjalnych

Jeżeli chcemy zająć się obróbką drewna, musimy znaleźć odpowiedni sprzęt, który posłuży nam do tego celu. Do małych prac sprawdzi się szlifierka ręczna. Co w przypadku, gdy potrzebujemy profesjonalnego narzędzia? Dobrym rozwiązaniem będzie wybór stołu szlifierskiego. Jednak urządzenie to nie jest tanie i dla większości z nas będzie inwestycją. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie przemyśleć, jakie są nasze potrzeby i wymagania, by dobrać sprzęt idealnie do potrzeb. Stół szlifierski umożliwia obróbkę materiałów o dużych gabarytach, a praca jest przyjemna i bezpieczna.

 

Cechy, które są niezbędne

Najlepszym rozwiązaniem jest stół kompletny, czyli posiadający własny wentylator i filtry kieszeniowe dzięki którym pył zostaje odseparowany już w stole szlifierskim. Oczyszczone powietrze wentylator kieruje do części nawiewnej nad powierzchnię roboczą stołu która wyposażona jest w drugi stopień filtracji – filtr sufitowy. Stół posiada standardowo ruszt drewniany z filcem. Zaletą stołu szlifierskiego ELBH typ OBS II jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu szlifierni bez strat ciepła. Nie ma potrzeby podłączania tej jednostki do układu centralnego odciągu czy odpylaczy mobilnych.

Reklama
PENNY GONDEK sp. z o.o.

Stół OBS II. Fot. PENNY GONDEK sp. z o.o.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Każdego klienta traktujemy indywidualnie

Targi DREMA: złoty medalista

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W tym roku medale trafiły do najbardziej innowacyjnych firm. Fot. Grupa MTP

Polska Grupa CNC, jeden z tegorocznych złotych medalistów targów DREMA, znalazła sposób na sukces na rynku: kluczem jest indywidualne podejście do klienta – podkreślają przedstawiciele firmy.

 
Polska Grupa CNC ma powody do dumy – od 2020 roku udało im się podwoić zarówno zespół, jak i powierzchnię produkcji. Szefowie firmy mówią o wciąż rosnącej liczbie klientów, a produkowane przez CNC maszyny zyskują uznanie profesjonalistów. Podczas ostatnich targów DREMA Grupa znalazła się w gronie laureatów konkursu o Złoty Medal MTP. Jury doceniło ploter frezujący 2030ATC 4 AXIS, którego CNC jest producentem.
W portfolio medalisty znajdują się urządzenia sterowane numerycznie, przeznaczone do obróbki materiałów inżynierskich, m.in. ploterów frezujących czy frezarek CNC przeznaczonych do drewna, płyt drewnopochodnych (m.in. OSB i MDF), tworzyw sztucznych (pleksi, PCW, MPL), kompozytów i metali miękkich.
PG CNC jest firmą rodzinną, wyłącznie z polskim kapitałem.

 

Liczy się profesjonalizm

Firma od początku stawiała na profesjonalizm: jej właściciel, Damian Laskowski, wprowadzając na polski rynek urządzenia sterowane numerycznie, wykorzystywał swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe i ogromną wiedzę dotyczącą tej branży.
Polska Grupa CNC zawsze stawiała na wysokiej klasy specjalistów – inżynierów oraz doświadczoną kadrę produkcyjną, dzięki czemu szybko znalazła własne miejsce w tym wymagającym segmencie rynkowym.
– Wyprodukować nawet najlepszą maszynę to jedno, a sprawić, aby klient był z niej zadowolony to jeszcze większe wyzwanie – opowiada Krzysztof Łapiński z PG CNC. – Przede wszystkim chodzi o to, aby każdego klienta traktować indywidualnie, zbadać jego potrzeby, plany, jakich ma klientów, jak wygląda jego proces produkcyjny, czego mu brakuje, co chciałby zmienić. Dopiero wtedy możemy dla niego przygotować indywidualne, autorskie rozwiązanie, które sprawdzi się w jego firmie i pomoże mu osiągnąć cele. Takie działania wymagają czasu, partnerskiego podejścia i zaufania ze strony klientów. A na to trzeba sobie zapracować. Sądzę, że możemy śmiało przyznać, że naszej firmie to się doskonale udaje. Świadczy o tym wciąż powiększająca się liczba klientów.

Takie działania, zdaniem przedstawicieli PG CNC, stały się podstawą sukcesów firmy na rynkach. Krzysztof Łapiński zdradził nam jak wygląda współpraca z klientami Grupy.
– Każdy klient PG CNC otrzymuje indywidualne doradztwo i konsultacje, podczas których omawiane są jego potrzeby, oczekiwania oraz koncepcja przedsięwzięcia – opowiada. – Konsultujemy z nim budowę maszyn, zakres ich funkcjonalności, doradzamy rozwiązania, które mogą podnieść jakość produkcji i finalnego produktu, a także są ekonomiczne. Konsultacje najczęściej odbywają się w naszej firmie w Zaleszanach, gdzie klienci na miejscu mogą obejrzeć proces produkcyjny. Jeśli jest taka potrzeba, to spotkania mogą odbyć się również u nich. Przedsiębiorcy kupują wysokiej klasy maszyny, indywidualnie dobrane do własnych potrzeb i oczekiwań, w pakiecie otrzymują dodatkowo wiedzę i znajomość rynku.

Reklama

 

Nie tylko dla branży drzewnej

Przedsiębiorstwo adresuje swoje maszyny do szerokiego grona klientów – od jednoosobowych firm, poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, po spółki Skarbu Państwa.
– Działamy głównie na polskim rynku, ale mamy też klientów z Europy, m.in. Szwecji czy Finlandii – wylicza Krzysztof Łapiński. – Około połowa naszych urządzeń jest przeznaczona do wyrobów drewnianych i drewnopochodnych, a pozostała część do produktów wykonanych z tworzyw i metali miękkich.
Przedstawiciele PG CNC podkreślają, że na każdym etapie sprzedaży najważniejsze są indywidualne potrzeby klienta. Dlatego zdarza się, że po konsultacjach i sugestiach specjalistów z firmy klient decyduje się na tańsze rozwiązania, które gwarantują, że wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone.
– Firma oferuje szeroki wachlarz wysokiej jakości urządzeń wykonanych z dobrej jakości materiałów, wykorzystujących podzespoły odznaczające się niezawodnością i trwałością – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – W zależności od wybranego modelu, odznaczają się odmiennymi parametrami technicznymi, pozwalającymi na pracę w zakresie pola roboczego o odmiennych wymiarach.
Przedsiębiorstwo oferuje urządzenia w linii Special oraz Pro. W przypadku standardu Pro stosowana jest dodatkowo wzmocniona konstrukcja o serwonapędy AC na każdej osi. Do urządzeń wprowadzane są sprawdzone oprogramowania CAD/CAM.
– To, jak finalnie będą wykonane urządzenia, zależy każdorazowo od potrzeb klienta. – Z jednej strony nasze maszyny są „szyte na miarę”, spersonalizowane, to znaczy przygotowane dla konkretnego klienta i pod jego indywidualny proces produkcji. Z drugiej są na tyle wielofunkcyjne, że można je modyfikować, aby działały wielofunkcyjnie – zapewnia przedstawiciel PG CNC. – Nasze priorytety to funkcjonalność i dbałość o detale, dzięki temu maszyny są od lat cenione na krajowym i zagranicznym rynku.
Firma oferuje je w systemie sprzedażowym oraz leasingu.

 

Specyfikacja 2030 ATC

Ploter frezujący CNC 2030 ATC to precyzyjna maszyna skonstruowana w Polsce. Służy do obróbki wielu materiałów inżynierskich, tj.: drewna, materiałów drewnopochodnych (płyta wiórowa, MDF, OSB itd.), tworzyw sztucznych (pleksi, PCV, HPL itd.), kompozytów (dibond, carbon, alucobond) oraz metali miękkich itp.
Maszyny z serii ATC posiadają dodatkowo wzmocnioną konstrukcję oraz serwonapędy AC na każdej osi, w parze z przystępną ceną zostawiają konkurencję daleko w tyle.
Konstrukcja obrabiarki wykonana jest ze stali, co daje jej dużą sztywność, a także wytrzymałość na przeciążenia związane z procesem obróbki. Maszyna została wyposażona w przyjazny interfejs, łatwy w obsłudze, ale posiadający również zaawansowane funkcje. Niżej znajdą Państwo więcej szczegółów na temat obrabiarki.

Konstrukcja:
Wszystkie elementy plotera wykonane są ze stali wysokiej jakości, podczas procesu produkcji poddawane są specjalnej obróbce cieplnej.

Reklama

Powierzchnia robocza:
Powierzchnia użytkowa obrabiarki to 2100 x 3100 mm.

Mocowanie materiału:
Maszyna posiada stół podciśnieniowy.

Zakres osi Z i prześwit bramy:
Standardowo zakres osi Z to 300 mm.

Napędy:
Do napędu obrabiarek posłużyły serwonapędy AC o dużej rozdzielczości i mocy, co zapewnia odpowiednie przyśpieszenia oraz prędkości w poszczególnych kierunkach. W osiach X i Y pracują klasyczne i sprawdzone listwy helikalne, które zapewniają dużą trwałość oraz precyzję, a do napędu osi Z służy śruba kulowa wysokiej próby. Wszystkie osie poruszają się na prowadnicach szynowych.

Wrzeciono:
Do napędu narzędzia skrawającego służy silne, chłodzone cieczą i trwałe, bezszczotkowe wrzeciono wysokiej klasy. Ułożyskowanie wrzeciona to wysokiej jakości łożyska maszynowe, bardzo ciche i gwarantujące ponadprzeciętną trwałość. Prędkość obrotowa wrzeciona zawiera się w przedziale od 6 do 24 tys. obr./min. Do zasilania służy falownik, który ma większą moc niż wrzeciono, co chroni przed spadkami obrotów podczas pracy pod dużym obciążeniem.

Reklama

Oprogramowanie:
Maszyna została zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM w najnowszej wersji. Umożliwia ono szybkie i łatwe projektowanie elementów, które następnie program konwertuje na tzw. G-code. Możliwy jest również import gotowych plików z innych programów.

Sterowanie:
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą kontrolera, który ma własny procesor oraz pamięć operacyjną, co zapewnia stabilną i niezawodną pracę. Sterownik maszyny ma funkcję aktywnej analizy wektorów, dzięki czemu praca urządzenia jest płynna, a uchyb przy obróbce niewielki. Kontroler posiada funkcje powrotu do dalszej pracy po utracie zasilania, więc nie ma potrzeby inicjalizowania programu od nowa. Pamięć wbudowana w kontroler pozwala na pracę maszyny bez konieczności każdorazowego ładowania programu.

Opcje dodatkowe:
* pompa podciśnieniowa Busch lub Becker
* system odciągu wiórów
* mgła olejowa
* dowolny rozmiar stołu roboczego

Kurier Drzewny

Polska Grupa CNC ma powody do dumy. Fot. Grupa MTP

Kurier Drzewny

PG CNC to firma wyłącznie z polskim kapitałem. Fot. Grupa MTP

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Nowoczesna technologia, większa rentowność

Bajler&Zemrod gwarancją jakości

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Tartak Sobdrew z Głuszyny ma rozbudowaną ofertę z zakresie produkcji drewna. Fot. Baljer&Zembrod

Właściciel tartaku Sobdrew z Głuszyny inwestuje w najlepsze rozwiązania z myślą o dwóch celach: poprawie wydajności i ułatwieniu pracy swoich ludzi. Z rozwiązaniami od firmy Bajler&Zembroda obydwa z nich udało mu się zrealizować.

Tartak Sobdrew z Głuszyny ma rozbudowaną ofertę z zakresie produkcji drewna. Firma specjalizuje się w produkcji więźby dachowej, łat, kantówki, tarcicy mokrej i suchej oraz elementów paletowych.

W zakresie inwestycji w rozwiązania technologiczne, firma wybiera sprawdzonych partnerów: posiada profesjonalne suszarnie Eberl i traki Mebor. Niedawno do parku maszynowego tartaku dołączył pojazd do manipulacji, sortowania i transportu drewna okrągłego od niemieckiego producenta Baljer&Zembrod.
-To był strzał w dziesiątkę – ocenia inwestycję Wojciech Sobieraj, właściciel firmy. – Maszyna pracuje u nas już od dwóch miesięcy i spełnia wszystkie pokładane w niej nadzieje: do obsługi wystarczy jeden człowiek, sama praca z pomocą żurawia stała się zdecydowanie bardziej prosta, a produkt końcowy idealnej jakości.
Właściciel tartaku chwali sobie również współpracę z przedstawicielem Bajler&&Zembrod:
– Od samego początku współpracy otrzymaliśmy kompleksowe doradztwo – opowiada. – Zorganizowali dla nas szkolenie, mogliśmy liczyć na wsparcie co było szczególnie ważne na początkowym etapie, kiedy jeszcze te rozwiązania były dla nas zupełnie nowe. Jednym słowem dotrzymali wszystkich obietnic, i choć był to pierwszy nasz zakup u tego dostawcy, z pewnością nie będzie ostatnim.

 

ReklamaZasięg do 15,5 metra

Maszyna z dźwigiem do manipulacji drewna, który od dwóch miesięcy pracuje w Głuszynie, stanowi jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na rynku. Urządzenie posiada skaner z optymalizacją rozkroju kłody, co jest rozwiązaniem do tej pory mało znaną na polskim rynku, pompy smarowania, ułatwiające i przyspieszające obsługę maszyny, żuraw o zasięgu 15.5m, standardową piłę kapująca Holtec.
Długość torowiska, na którym pracuje maszyna, w tym wypadku wynosi 100 m. Żuraw podaje na jeden trak.

Maszyny z oferty Baljer&Zembrod cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem na polski rynku, niewielu przedsiębiorców jednak wie, że firma jest wynalazcą tego typu maszyn sortujących (pierwszy model w 1965 roku) i z ilością ponad 2.000 zbudowanych wózków sortujących, jest dzisiaj jedynym dostawcą tego typu specjalistycznych maszyn.
Elektryczny wózek do sortowania i transportu kłód – RSTW – jest optymalnym rozwiązaniem technicznym dla składu drewna w tartakach małych i średniej wielkości, do obróbki drewna długiego. Operator w swojej kabinie może mierzyć, ciąć na długość, sortować i podawać kłodę do przetarcia. Skomplikowany stacjonarny system linii sortującej nie jest wymagany.

Celem jest zwiększenie wydajności przerobu drewna: w pełni elektroniczny system pomiaru długości i średnicy mierzy wszystkie istotne dane podczas przenoszenia kłód i tym samym stanowi podstawę do ich podziału. RSTW ma niskie koszty eksploatacji w porównaniu z maszynami z napędem diesla oraz zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa pracy na placu drewna okrągłego. W zależności od specyfiki produkcji, maszyna posiada zdolność przerobu do około 25000 m2 w ciągu roku przy pracy jednozmianowej.

 

Żuraw żurawiowi nie równy

Firma w swojej ofercie ma żurawie na suwnicy, które stanowią uzupełnienie oferty wózków szynowych z napędem elektrycznym. Podobnie jak wózek do przeładunku drewna okrągłego (RUW), żuraw suwnicowy został specjalnie zaprojektowany do szybkiego i wydajnego przeładunku drewna okrągłego. Dzięki zastosowaniu żurawia ruchomego poprzecznie do kierunku torów, można osiągnąć zasięg pracy dźwigu o szerokości ponad 50 metrów.

ReklamaTa technologia obsługi i sortowania kłód oferuje między innymi następujące zalety: koszty energetyczne i koszty utrzymania pojazdów elektrycznych są znacznie niższe niż porównywalnych maszyn o napędzie spalinowym. Ponadto operator nie musi kontrolować toru jazdy maszyny i może w pełni skoncentrować się na przeładunku. Trasa przejazdu jest określona przez szynę, co wydatnie zwiększa efektywność pracy oraz poprawia jej bezpieczeństwo.

Uzupełnienie oferty stanowią żurawie stacjonarne, które mogą być wykonywane w wersji montowanej na stałe lub w wersji „półmobilnej” – na ruchomej podstawie dźwigu, pozwalającej na łatwe jego przemieszczenie. To sprawia, że te maszyny nadają się do wielu różnych zastosowań: na przykład w obróbce drewna, na stacji podawczej stacjonarnej linii sortowania drewna okrągłego, do zasilania rębaka służącego do produkcji zrębek, czy przeładunku materiałów sypkich – wszędzie tam, gdzie ciężkie ładunki muszą być przemieszczane bezpiecznie, szybko i niezawodnie.

 

Technologia ze znakiem jakości

Baljer&Zembrod jest wiodącym międzynarodowym dostawcą innowacyjnych maszyn do obróbki drewna dla tartaków, jak również elektrycznych urządzeń przeładunkowych dla przemysłu drzewnego i recyklingu.
– Jesteśmy specjalistami w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz szynowych pojazdów do sortowania w różnych zastosowaniach, w przemyśle drzewnym jak również w recyklingu i przeładunku złomu, a oferta naszych reduktorów napływów korzeniowych jest najszerszą ofertą z maszyn dostępnych na rynku – wyjaśnia Mówi Łukasz Rybarkiewicz, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Baljer&Zembrod. – Dzięki wysokim kompetencjom technicznym towarzyszymy projektom naszych klientów od fazy planowania projektu do gotowej instalacji. Co więcej – gwarantujemy również niezbędny serwis i wsparcie techniczne.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Bajler&Zemrod

Reklama
Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Myślenie o zimie zaczyna się latem

Energia z odpadów drzewnych

Dodane:

/

Wema

Dzięki jednowałowemu rozdrabniaczowi WEIMA WL 13 i brykieciarce TH 820 firma Hutchings Timber mądrze wykorzystuje odpady drzewne w celu obniżenia kosztów, zrównoważonego ogrzewania pomieszczeń i opłacalnej sprzedaży brykietów.

 
Od ponad 30 lat firma Hutchings Timber w Deal w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii dostarcza pełen zakres produktów dla rzemieślników i majsterkowiczów. Ten wiodący handlarz posiada bogate portfolio. Oprócz klasycznych drewnianych materiałów budowlanych, takich jak tarcica, drewno strugane, impregnowane, znajdziemy tu ofertę materiałów wykończeniowych z drewna, panele, drewno liściaste, boazerię, a nawet artykuły dekoracyjne, drzwi, materiały ogrodnicze, narzędzia i farby.

 

Handlarz drewnem stawia na zrównoważony rozwój

Przedsiębiorstwo kładzie nacisk nie tylko na jakość, ale także na zrównoważony rozwój. Wykorzystuje i sprzedaje wyłącznie drewno z upraw w Wielkiej Brytanii. Wspiera to lokalną gospodarkę i znacznie zmniejsza ślad ekologiczny produktów. Firma realizuje holistyczne podejście i regularnie kontroluje oferowane produkty, łańcuchy dostaw oraz produkcję we własnym zakładzie. Rodzinny zakład o długiej tradycji przeprowadził nowe inwestycje z myślą o przyszłości.

 

Reklama

Bezpieczne kontrolowanie niebezpiecznego pyłu drzewnego

Drewno jest i pozostaje jednym z najważniejszych materiałów naturalnych i ekologicznych. Odpady drzewne, a także pył drzewny powstający podczas obróbki drewna to dobrze znany w branży problem. Podczas gdy wielkogabarytowy odpad drzewny zajmuje cenną przestrzeń magazynową lub wymaga kosztownej utylizacji, pył drzewny stanowi znacznie większe ryzyko: jest wysoce łatwopalny, wybuchowy i zagraża zdrowiu pracowników w magazynie.
 
Aby zminimalizować te problemy i ewentualne zagrożenia w przyszłości, Hutchings Timber zleciła firmie Fercell, znajdującemu się zaledwie godzinę jazdy na zachód brytyjskiemu dystrybutorowi maszyn WEIMA, optymalizację wykorzystania wszystkich odpadów produkcyjnych. Oprócz systemu odsysania i silosu na wióry wraz z filtrem Fercell zainstalował dwie maszyny WEIMA. Rozdrabniacz jednowałowy WEIMA WL 13 i brykieciarka TH 820 są teraz częścią parku maszynowego Hutchings Timber.

 

Solidny i energooszczędny: rębak jednowałowy WEIMA WL 13

Rozdrabniacz WL 13 o szerokości roboczej 1300 mm i średnicy wirnika 370 mm rozdrabnia odpady produkcyjne, takie jak: resztki drewna, ścinki lub palety, na jednorodne zrębki. Rozdrabniacz napędza wytrzymały i niewymagający konserwacji napęd elektromechaniczny. Unikalną cechą tego urządzenia jest specjalnie zaprojektowana do rozdrabniania przekładnia WAP, produkowana przez WEIMA w Ilsfeld. Regulowane przeciwnoże sprawiają, że rozdrabnianie jest szczególnie energooszczędne i minimalizuje koszty zużycia. Ponadto, żywotność noża można dodatkowo znacznie wydłużyć.

 

Brykietowanie latem – spalanie zimą

System przetwarzania odpadów na energię w Hutchings Timber obejmuje piec opalany drewnem, który ogrzewa powierzchnie produkcyjne i handlowe. Jednak firma potrzebuje energii grzewczej tylko w chłodniejszych miesiącach zimowych. Zatem rozwiązanie: produkcja brykietu latem i spalanie brykietów zimą sprawdza się tu doskonale.

Reklama

 

Do dużych nakładów – brykieciarka WEIMA TH 820

Rozdrobnione drewno, jak również wióry i trociny z produkcji są podawane przez centralny system wyciągowy do zainstalowanego na zewnątrz silosu na zrębki o pojemności 12 m³. Przenośnik ślimakowy transportuje rozdrobnione odpady drzewne i pył drzewny do brykieciarki WEIMA.
 
Dzięki bardzo dużemu zbiornikowi o wymiarach 2000 x 2000 mm i przepustowości do 180 kg na godzinę brykieciarka WEIMA TH 820 jest idealna do wielkoseryjnej produkcji brykietów. Specjalnie hartowany cylinder prasy oraz hydraulicznie precyzyjnie sterowany docisk prasy zapewniają wysokowytrzymałe, okrągłe brykiety o średnicy 80 mm, które powstają bez dodatku klejów lub innych spoiw. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów drzewnych nawet o 90 procent. Powstałe brykiety można przechowywać w sposób oszczędzający miejsce – tak długo, aż będą potrzebne do wytwarzania energii grzewczej.

 

Imponujące wartości opałowe brykietu

Rozdrabnianie, a następnie proces brykietowania daje brykietom bardzo wysoką energetyczność. Tym samym ich wartość opałowa w piecu na drewno jest porównywalna do węgla brunatnego. Nowy system w przedsiębiorstwie zmniejsza ilość odpadów drzewnych i koszty utylizacji, maksymalizuje cenną przestrzeń magazynową oraz minimalizuje ryzyko pożaru i wybuchu. Ponadto ten handlarz drewnem ogrzewa własne pomieszczenia w sposób przyjazny dla środowiska i oszczędny. Może także sprzedawać powstałe brykiety z zyskiem, jeśli nie są one wykorzystywane do ogrzewania. Istnieje wiele dobrych powodów do zrównoważonego wykorzystania odpadów drzewnych.

 
Źródło: WEIMA

Reklama

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Wciągarki, piło-łuparki i wiele innych!

MASZYNY LEŚNE Jan Kłoda na targach LAS-EXPO

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Mobilna piło-łuparka SpaltFix S-375 marki Posch cieszyła się największym zainteresowaniem zwiedzających. Fot. KD MEDIA

W trakcie tegorocznych Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO zaprezentowała się firma MASZYNY LEŚNE Jan Kłoda. Na zwiedzających czekał szereg wydajnych urządzeń marki Posch oraz wciągarki FRANSGARD, które usprawniają pracę w tym przemyśle.

Na stoisku firmy mogliśmy obejrzeć wiele interesujących maszyn. Jak informuje Jan Kłoda, szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się piło-łuparka SpaltFix S-375, chociaż pozostałe wystawowe modele marki Posch także zwróciły uwagę wielu gości. Odwiedzający z ciekawością przyglądali się również zaprezentowanym modelom wciągarek produkcji FRANSGARD.

 

Obsługiwany joystickiem SpaltFix S-375

Mobilna piło-łuparka SpaltFix S-375 to hit tegorocznych targów. Urządzenie charakteryzuje się większą wydajnością za sprawą obsługi joystickiem. Maszyna tnie i rozłupuje kłody o średnicy do 37 cm na 2, 4, 6 lub 8 części jednocześnie. Urządzenie zapewnia regulowaną długość cięcia – od 20 do 50 cm. Dużą zaletą piło-łuparki jest wyposażenie hydrauliczne, które ułatwia pracę.
Hydrauliczny posuw drewna transportuje je za pomocą przenośnika taśmowego do piły tarczowej. Dzięki pochylonemu do tyłu przenośnikowi ładującemu cykl cięcia zostaje optymalnie dopasowany do średnicy kłody i tym samym również przy małych średnicach osiągana jest możliwie najwyższa wydajność. Hydrauliczny dociskacz drewna i regulowany docisk, który otwiera się przy cięciu, zapobiegają zakleszczeniu się drewna. Komfortowa obsługa odbywa się za pomocą jednoręcznego sterownika joystickowego. Gotowe polana są transportowane przenośnikiem taśmowym łamanym bezpośrednio do strefy przeładunku. Urządzenie wyposażone jest w system OnlyCut – seryjnie istnieje możliwość szybkiego demontażu noża łuparki i podparcia noża łuparki. Tym samym maszyna SpaltFix S-375 może być wykorzystywana jako piła o wysokiej wydajności bez narzędzia rozłupującego.

Reklama 

Wydajna produkcja drewna na rozpałkę z AutoSplit 250

Automatyczna łuparka AutoSplit przerabia okrąglaki i kantówki (miękkie drewno) na drobne drewno na rozpałkę. Nóż łuparki w kształcie V przenosi 5 t siły łupania, przesunięcie jest bezstopniowo regulowane w zakresie do 18 cm. O optymalną i ciągłą pracę dba rynna doprowadzająca drewno o długości 2,3 m. Maszyna charakteryzuje się bezpieczeństwem pracy dzięki całkowicie mechanicznemu sterowaniu posuwem. Cykl łupania wynosi około 3 sekundy.

 

Profesjonalne ostrzenie i korowanie – SchälProfi

SchälProfi z oferty marki Posch umożliwia korowanie i ostrzenie w jednym cyklu roboczym. Jedyne co należy zrobić, to położyć kłodę na mechanizm podający, a proces korowania rozpocznie się automatycznie. Dzięki bezstopniowej regulacji przesuwu można wygodnie ustawiać jakość powierzchni i szybciej osiągać wymagany wynik. Mechanizm ma wbudowany wyrzut łopatkowy do odtransportowywania powstających wiórów. Opcja prowadnicy dla kłód o długości powyżej 3 m sprawia, że korowanie jest komfortowe. Urządzenie przeznaczone jest dla kłód o średnicy od 7 do 24 cm.

 

ReklamaWciągarka z hamulcem taśmowym W8016EH

Jednym z zaprezentowanych modeli wciągarek marki FRANSGARD była sterowana radiowo wciągarka z hamulcem taśmowym W8016EH. Charakteryzuje się ona zapotrzebowaniem mocy na poziomie 90 – 140 KM. Maksymalna długość liny dla tego modelu to 11 mm x 120 m, a prędkość nawijania przy 540 obr./min wynosi 0,5 – 2 m/s. Wysokość całkowita wciągarki to 2,4 m (bez osłony 1,6 m), a wysokość wałka napędowego 70 cm.

 

Wciągarka z zapadką V6500

Na stoisku można było z bliska przyjrzeć się wciągarce z zapadką V6500 z oferty FRANSGARD. Ten model ma siłę uciągu 6,5 t. Jego zapotrzebowanie na moc wynosi 80 – 130 KM. Długość liny przy średnicy 11 mm to 80 m, a prędkość jej nawijania 0,6 – 1,5 m/s. Wysokość wciągarki wynosi 2,15 m (bez osłony 1,8 m), a wysokość wałka napędowego 57 cm.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

JAN KŁODA

Reklama
Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).