Connect with us

Aktualności

Jak sobie radzi fabryka MP Nidzica w trakcie kryzysu?

„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień”

Dodane:

/

Gazeta Drzewna
MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty - sofy, narożniki czy fotele - wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Na pytanie, jak radzi sobie rodzinna firma z Mazur produkująca meble tapicerowane w tak trudnym gospodarczo czasie, słychać:„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień, mamy wciąż stabilnych partnerów biznesowych i wzajemnie sobie pomagamy. Nasz zespół świadomy zagrożeń, jest jeszcze bardziej zmotywowany. Dzięki temu nie stoimy w miejscu, ale już planujemy wprowadzenie na rynek nowości”. Wykorzystując przestój z powodu epidemii, firmie udało się opracować nowy, rewolucyjny model kanapy z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie wnieść do każdego mieszkania, błyskawicznie złożyć i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy.

 

Kurier Drzewny

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki MP Nidzica. Fot. MP Nidzica

Produkcja wstrzymana na dwa tygodnie

Fabryka MP Nidzica pracowała normalnie do połowy marca. Potem, w obliczu epidemii, produkcja została wstrzymana na dwa tygodnie.
– Wynikało to z troski o bezpieczeństwo nas wszystkich. Wiele niepokojących informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej sprawiło, że obawialiśmy się o życie i zdrowie. Za każdym naszym pracownikiem stoją rodzina, dzieci. Nie chcieliśmy ryzykować – mówi Malwina Popławska, główny menadżer firmy. – Jednak w tym czasie szukaliśmy rozwiązań, które pomogłoby nam przetrwać w tym trudnym czasie.

Zamiast kanap maseczki ochronne

Od początku kwietnia fabryka na co dzień produkująca meble tapicerowane, zmieniła profil produkcji i zaczęła szyć maski ochronne, tak potrzebne w walce z epidemią.
– Nie było możliwości, aby zakład pracował normalnie. Liczba spływających do nas zamówień była niewystarczająca do kontynuowania produkcji na poziomie sprzed pandemii. Dlatego zaangażowaliśmy się w produkcję środków ochrony osobistej. Po pierwsze, to podstawowa rzecz, aby chronić życie i zdrowie przed zakażeniem wirusem. Wszyscy tego potrzebujemy. Ale nasi pracownicy też potrzebują pracy, więc robiliśmy wszystko, aby zapewnić im również bezpieczeństwo w tym zakresie – informuje Dariusz Popławski, właściciel MP Nidzica. – Chcieliśmy także pomóc lokalnie. Część uszytych przez nas maseczek ochronnych przekazaliśmy starostwu powiatowemu, które rozdało je potrzebującym.

Sytuacja uległa poprawie na początku maja

Od początku kwietnia przez miesiąc firma odnotowała spadek zamówień na poziomie 30 – 40 proc. Sytuacja uległa poprawie na początku maja. Było to związane z otwarciem sklepów, możliwością wyjścia z domu i obejrzenia na żywo mebla wybranego przez internet.

Kluczem jest elastyczność

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki. Od początku epidemii w zakładzie zachowywano środki ostrożności – zarówno ochrony osobistej, jak i dezynfekcję stanowisk pracy i maszyn. Nasi pracownicy to ludzie bardzo odpowiedzialni, z dużą samokontrolą, nielekceważący procedur. Rozmawialiśmy z nimi na temat bezpiecznego funkcjonowania w firmie, ale także o naszej sytuacji na rynku. Obserwowali oni też co dzieje się w ich otoczeniu, jak reagują inne przedsiębiorstwa, w których pracują ich znajomi, rodzina. Kilka czynników – m.in. zachowanie odpowiednich odległości między pracownikami, chwiejny rynek zamówień – spowodowały, że zdecydowano o pracy na jedną zmianę. Obecnie sytuacja zatrudnienia w firmie jest stabilna.

Branżowe partnerstwo i pomoc

Trudna sytuacja gospodarcza pokazała jednak, że MP Nidzica współpracuje ze stabilnymi klientami – firmami, które są dystrybutorami ich mebli. Jednak konieczne były zmiany w planowaniu produkcji. Wcześniej zamówienia komponentów do kanap i foteli – drewniane stelaże, okucia czy pianki – można było zamawiać w większych ilościach, na przyszłość. To zmniejszało koszty produkcji. Teraz menadżerowie z tygodnia na tydzień analizują zamówienia i w takim trybie planują pracę fabryki.

– Partnerzy w biznesie borykają się z podobnymi problemami, ale jesteśmy w tym razem – stwierdza Dariusz Popławski. – Klienci szukają promocji cenowych, z nami jest podobnie. Filtrujemy rynek, aby znaleźć oferty, które zachowują jakość materiałów, ale i korzystniejszą cenę. Możemy także liczyć na wydłużone terminy płatności. Nadal trudno przewidzieć, jak rozwinie się epidemia. Mamy sklepy w różnych częściach kraju i w zależności od tego, jak będzie się tam przedstawiała sytuacja, tak będzie również wyglądała sprzedaż. Wiele zależy także od branży budowlanej. Jeśli pracuje na dobrym poziomie, to dobrze rokuje to dla producenta mebli.

Potrzeba matką wynalazku

Kurier Drzewny

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Producent mebli tapicerowanych, obecny na rynku od prawie ćwierć wieku, którego kolekcje są dostępne w około 150 sklepach całego kraju, a także Rosji, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji i Ukrainie, nie zwalnia tempa. Córka właściciela mówi, że trzeba było epidemii, żeby realnych kształtów nabrał model, o którym myśleli od bardzo dawna.

– Zaprojektowaliśmy wygodną, pełnowartościową kanapę z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie, bez problemu wnieść do każdego mieszkania, złożyć w kilkanaście minut i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy – zapewnia Malwina Popławska. – To będzie doskonałe rozwiązanie dla ludzi młodych, do pierwszego mieszkania, w którym kanapa łączy funkcje spania, codziennego wypoczynku i miejsca spotkań towarzyskich. Nowy mebel przechodzi testy, ale premiera będzie już niebawem.

Po produkty przedsiębiorstwa chętnie sięgają nie tylko zagraniczni kontrahenci. Stworzona i dopracowana technologia, pozwalająca projektować i produkować dizajnerskie i funkcjonalne kanapy, sprawiła, że firma z Mazur przebiła się do czołówki najbardziej wziętych producentów mebli tapicerowanych w kraju. Nasza oferta odpowiada modelom promowanym w aranżacjach wnętrz przez architektów czy podczas targów branżowych. Znalezienie kompromisu między wysoką jakością, funkcjonalnością, dostępnością i atrakcyjną ceną produktów jest naszą codzienną motywacją do pracy – podsumowuje Dariusz Popławski.

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy szybko, a każda wolna chwila jest na wagę złota, komfort mebla wypoczynkowego stał się kwestią nadrzędną. Producent mebli kładzie więc nacisk przede wszystkim na wygodę umożliwiającą codzienny użytek. Większa świadomość klienta, jak jakość wpływa na wygodę i zdrowie, sprawia, że wypełnienie każdego z modeli wybierane jest indywidualnie na poziomie projektu wypoczynku, tak by tworzyło całość ze stelażem i obiciem mebla.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Ruszyła sprzedaż biletów na Targi branży leśnej EKO-LAS

Dodane:

/

Kurier Drzewny

W dniach 2-4 września 2021 w Mostkach koło Świebodzina odbędzie się kolejna odsłona Targów EKO-LAS kierowanych do szeroko pojętej branży leśnej. Jak zwykle, największe tego typu wydarzenie w Polsce skupi się wokół dynamicznych pokazów maszyn przy pracy w terenach leśnych oraz prezentacji nowości. To jedyna szansa, by zobaczyć harvestery i forwardery topowych marek pracujące w jednym miejscu.

Na teren Targów obowiązuje wstęp za okazaniem biletu lub zaproszenia.
Bilety są już dostępne w sprzedaży na platformie www.tobilet.pl.

Przedstawiciele branży otrzymają zaproszenia drogą pocztową. Dodatkowo, dla gości udostępniony zostanie parking w najbliższym sąsiedztwie wystawy.

Targi EKO-LAS to dynamiczne pokazy w lesie, które po raz pierwszy odbędą się w nowej strefie z nagłośnieniem, prezentacja nowości, ale przede wszystkim spotkanie profesjonalistów z branży leśnej, obrotu i przetwórstwa drewna. W programie nie zabraknie również interesujących dyskusji i debat branżowych. Drugiego dnia targów, tj. 3 września odbędzie się całodniowe Forum Biomasy, którego główną tematyką będzie „Rola Biomasy w wypełnieniu zobowiązań klimatycznych”. Dodatkowo zapraszamy codziennie na prezentacje organizowane przez ORWLP w Bedoniu
pt.: „Wdrażanie nowoczesnych technologii w lasach” – wiedza dla leśników, drwali, przedsiębiorców leśnych oraz drzewiarzy z zakresu nowoczesnych technik, technologii i ochrony lasu, a także na pokazy ratownictwa przedmedycznego. Na zwiedzających będzie czekać niemal 30 ha ekspozycji targowej, gdzie zaprezentuje się blisko 100 wystawców.
Większość liderów już potwierdziła swój udział.

Wszystkie aktualne informacje są dostępne na stronie www.ekolas.mtp.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/1iJLiSc2o

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Targi EKO-LAS: początek już w czwartek!

Dodane:

/

ekolas

Targi EKO-LAS: początek już w czwartek!

Wsłuchując się w głosy branży postanowiliśmy przesunąć termin rozpoczęcia tegorocznych Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS z 3 na 2 września. Ze względu na biznesowy charakter Targów i sugestie naszych partnerów o przesunięcie wydarzenia tak, aby głównie wypadało w dni robocze, w tym roku Targi rozpoczną się w czwartek i zakończą w sobotę. To przekłada się na zmianę wcześniej przyjętego terminu – w Mostkach koło Świebodzina spotkamy się w dniach 2-4 września 2021.

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS to największe spotkanie biznesowe dla sektora leśnego w Polsce. Tegoroczna edycja ponownie zawita do dobrze znanej już lokalizacji i odbędzie się w Nadleśnictwie Świebodzin, gdzie organizatorzy powracają po trzech latach nieobecności.

Organizatorzy przygotowali zupełnie nowe, dwie strefy pokazowe – dla maszyn mniejszego i większego kalibru. Wszystkie maszyny będą zlokalizowane w jednym miejscu, co pozwoli na kompleksowy udział w wydarzeniu, bez konieczności przemieszczania się po całym terenie Targów. Dodatkowo, drugiego dnia targów, tj. 3 września odbędzie się całodniowe Forum Biomasy, którego główną tematyką będzie „Rola Biomasy w wypełnieniu zobowiązań klimatycznych”.

– Targi EKO-LAS to miejsce spotkań całej branży. Cieszy nas tak liczne zainteresowanie wydarzeniem zarówno wśród wystawców, jak i profesjonalistów z branży leśnej i przemysłu drzewnego. Mocnym punktem programu będzie prezentacja harwersterów i forwarderów topowych marek na polskim rynku – mówi Łukasz Rachubiński, Dyrektor Targów EKO-LAS.

Szczegółowy program Targów EKO-LAS będzie dostępny w lipcu. Więcej informacji o Targach EKO-LAS znaleźć można na stronie www.ekolas.mtp.pl

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Nowa strefa i atrakcyjne pokazy na targach EKO-LAS

Targi w Polsce

Dodane:

/

Portal Drzewny

W dniach 3 – 5 września 2021 roku w Mostkach koło Świebodzina odbędą się Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS. Po raz kolejny tysiące profesjonalistów spotka się na największym wydarzeniu branży leśnej w Polsce, gdzie wystawcy zaprezentują bogatą ofertę maszyn i urządzeń dla leśnictwa.

Organizatorzy przygotowali dwie nowe strefy pokazowe – dla mniejszych i większych maszyn. Pokazy będą prowadzone codziennie w godzinach 10.00 – 15.00 przez konferansjera z wykorzystaniem profesjonalnego nagłośnienia. Wszystkie maszyny zlokalizowane zostaną w jednym miejscu, co pozwoli na kompleksowy udział w wydarzeniu, bez konieczności przemieszczania się po całym terenie targów. Dynamiczne pokazy maszyn „w akcji” na terenie Nadleśnictwa Świebodzin to tylko jedna z wielu atrakcji zaplanowanych na tegoroczną edycję. Dokładny program pokazów będzie dostępny już w lipcu.

– Ta wystawa to miejsce spotkań całej branży. Cieszy nas tak liczne zainteresowanie wydarzeniem zarówno wśród wystawców, jak i profesjonalistów z branży leśnej i przemysłu drzewnego. Mocnym punktem programu będzie prezentacja harwesterów i forwarderów topowych marek na polskim rynku – mówi Łukasz Rachubiński, dyrektor targów EKO-LAS.
Organizatorzy 2 czerwca spotkali się z przedstawicielami firm na terenach leśnych, gdzie omówiono nową koncepcję prowadzenia pokazów. Zmiany pozwolą zwiększyć atrakcyjność pokazów i wzbogacą program wydarzenia.

Szczegółowy program targów EKO-LAS będzie dostępny w lipcu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ekolas.mtp.pl

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Rejestracja trwa do 31 lipca 2021 roku

Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale 2022

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale 2018 odwiedziło ponad 110 000 zwiedzających. Fot. NürnbergMesse

Wszyscy zainteresowani mogą już rejestrować się na 20. jubileuszową edycję Holz-Handwerk. Targi będą trwały od wtorku 29 marca do piątku 1 kwietnia 2022 roku i, jak zawsze, równolegle z wydarzeniem Fensterbau Frontale. Imprezy wracają do kalendarza wystaw targowych po 1466 dniach nieobecności. Poprzednia edycja – w 2020 roku – była pierwszym z wydarzeń odwołanych z powodu pandemii, wcześniejsza odbyła się w 2018 roku.

 
Organizatorzy targów w Norymberdze z niecierpliwością czekają na to wydarzenie.
– W 2022 roku w końcu ponownie możemy wypowiedzieć nasze hasło: „Odkrywaj. Doświadczaj. Działaj”. To spotkanie umożliwi przedstawicielom branży możliwość rozmowy twarzą w twarz oraz pozwoli poznać pionierskie koncepcje i innowacje, które pojawiły się na rynku w międzyczasie – mówi Stefan Dittrich, dyrektor Holz-Handwerk.
W 2020 roku połączone targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były jedną z pierwszych wystaw, które odwołano z powodu pandemii Covid-19.
– W rozmowach z klientami otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów, że branża nie może się doczekać. W 2022 roku planujemy po raz kolejny zapewnić odwiedzającym połączenie dwóch aspektów: rozwiązywania konkretnych problemów technicznych oraz kontaktów osobistych. Mamy nadzieję, że zainspirujemy wystawców i odwiedzających typową, praktyczną atmosferą Holz-Handwerk!

 

Koncepcja, która sprawdziła się już ponad 20 razy

Wydarzenie to obejmuje wszystkie produkty i technologie istotne dla codziennej pracy przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna. Targi odbywające się w cyklu dwuletnim są obowiązkowym wydarzeniem dla stolarzy, pracowników i ekspertów w produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. Prezentowane w trakcie wydarzenia produkty to m.in.: maszyny do obróbki drewna, elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne, oprogramowanie, systemy mocowań, okucia, elementy i drewno konstrukcyjne. Poprzednia edycja odbyła się w 2018 roku i zgromadziła ponad 110 000 odwiedzających, którzy mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i tematami wpływającymi na ich branże na równoległych targach Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale. Głównym powodem, dla którego odwiedzający wystawiali się na targach Holz-Handwerk, było poszerzenie wiedzy zawodowej i uzyskanie informacji o nowościach produktowych. A profesjonaliści z branży wyrazili dobre opinie o wydarzeniu. Aż 97 procent odwiedzających było zadowolonych z produktów i rozwiązań prezentowanych na targach Holz-Handwerk 2018, a liczba osób, która zadeklarowała ponownie odwiedzić to wydarzenie była odpowiednio wysoka. Wystawcy także byli pod wrażeniem. Prawie wszystkie firmy – nie mniej niż 98 procent – były w stanie dotrzeć do swoich grup docelowych, podczas gdy 95 procent spodziewało się kontynuacji działalności dzięki kontaktom nawiązanym podczas wydarzenia.

 

Zarejestruj się

Holz-Handwerk odbędzie się po raz 20. w 2022 roku i zostanie zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Maszyn do Obróbki Drewna VDMA i NürnbergMesse GmbH. Współsponsorem wydarzenia jest Bawarski Związek Stolarski (FSH).
Termin rejestracji na Holz-Handwerk 2022 upływa 31 lipca 2021 roku.

 

Zainteresowani wystawcy mogą znaleźć wszystkie informacje pod adresem: www.holz-handwerk.de/application

Kontynuuj czytanie
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).