Galeria
Jak nie poddać się fałszywej ekonomii?
GOMA – każda linia jest wyjątkowa
Linie do klejenia drewna w firmie GOMA produkuje się na zamówienie i pod konkretne potrzeby. Zbyt mała nie sprosta wymaganiom. Zbyt duża obciąży finansowo zakład i nie wykorzysta w pełni swojego potencjału. Jak mówi Henryk Leśniak: „nie chodzi o to, by do kiosku ruchu dowozić gazety tirem”. O prawidłowym doborze, ekonomii wyboru oraz tym, jak powstają linie do klejenia drewna szyte na miarę – rozmawiamy z reprezentantem firmy GOMA.
Alicja Bagnucka: Kiedy powstały pierwsze urządzenia GOMA do łączenia drewna?
Henryk Leśniak: GOMA przeszła przekształcenia własnościowe i organizacyjne. Dziś korzysta z projektów i wiedzy inżynieryjnej oraz doświadczenia pracowników związanych z tą marką od lat. Pierwsze linie do łączenia drewna powstały w latach 90. Potem były modyfikowane. Pierwowzór można odnaleźć w maszynach. Zmieniały się elektronika i pneumatyka, a to wpływało na wydajność, dokładność, obsługę oraz sterowanie.
Alicja Bagnucka: Jakie linie do łączenia drewna oferuje dziś firma?
Henryk Leśniak: Produkujemy linie w czterech różnych rodzajach, zależnie od wydajności i grubości przerabianej tarcicy. Różnią się zastosowaną technologią, układem i ceną. Najwydajniejsza i jednocześnie najdroższa linia przeznaczona jest do ciężkiego drewna. Tę dwuczopiarkową, w pełni zautomatyzowaną linię może obsługiwać zaledwie jeden pracownik, chociaż potrzebni są jeszcze pomocnicy. Ta linia jest tak szybka, że potrzebuje stałego podawania nowego materiału, nad czym pracują dodatkowi operatorzy. Kolejnym modelem, nieco mniejszym, jest linia oparta na tej samej hydraulicznej prasie i o tych samych parametrach obróbczych, z tą różnicą, że jest to linia jednoczopiarkowa. Trzecia opcja to linia skonfigurowana na innej bazie. Znajdziemy tutaj czopiarkę, inną prasę, o mniejszych parametrach, z mniejszym silnikiem i stołem obróbczym. Ta linia dostarczana jest jako półautomat. Czwartą możliwością są linie w wersji „ekonomicznej”, które są najtańsze i często kupowane przez małe firmy. Dla tej linii potrzebujemy dwóch pracowników – jeden obsługuje czopiarkę, a drugi prasę. W urządzeniach stosujemy sprawdzone komponenty znanych marek. Używamy polskich silników, solidnych procesorów. Tworzymy urządzenia na długie lata wydajnej produkcji.
Alicja Bagnucka: Oferują Państwo łączenie na zygzak czy kreskę?
Henryk Leśniak: Wszystkie linie można łączyć na kreskę oraz zygzak, niezależnie od jej rodzaju i wielkości. Kiedyś maszyny produkowano do jednego rodzaju połączeń – na kreskę lub zygzak. Dziś w standardzie mamy obie opcje. Zmiana jest bardzo prosta – wystarczy przestawić funkcję na maszynie, ustawić frez i dyszę klejową. Maszyna mająca jedną opcję nie będzie znacznie tańsza, a jednak dwie możliwości dają ogromne szanse. Linie i maszyny mają wiele parametrów. Większość z nich, np. czas zaciskania, przytrzymania i długości, jest sterowana i programowana z pulpitu, dla wygody oraz maksymalnych korzyści użytkownika.
Alicja Bagnucka: Czy któraś z tych czterech rodzajów linii dominuje, jeśli chodzi o zamówienia?
Henryk Leśniak: W produkcji mamy wszystkie linie na podobnym poziomie. Duże znaczenie ma fakt, że każda z nich jest dodatkowo wyposażana w urządzenia o różnych parametrach, zgodnie z życzeniami klienta. Dla przykładu – oferujemy prasy w standardzie 6, 4,5 i 3 m do każdego z tych linii, ale robimy także większe na życzenie klienta, nawet do 9 m.
Alicja Bagnucka: GOMA znana jest z produkcji linii na indywidualne zamówienie. Jak to wygląda w praktyce?
Henryk Leśniak: Poza wyposażeniem linii ustalamy także jej układ – czy czopiarka ma być z lewej, czy z prawej strony itd. Wszystkie detale uzgadniamy każdorazowo przy dowolnym zamówieniu. Nie robimy linii „na magazyn”, zbyt dużo jest tu uzgodnień indywidualnych. Ustawienie całej linii zależy od wielu parametrów. Dlatego każdy dialog zaczyna się zawsze od dokładnych uzgodnień z inwestorem.
Alicja Bagnucka: Od czego zaczyna się rozmowa z potencjalnym klientem?
Henryk Leśniak: Staramy się zawsze doradzić. Pytamy klienta m.in.: na jakie potrzeby, ile przerabia drewna i jak chce pracować. Istotny jest fakt czy firma produkuje klejonkę tylko na własne potrzeby, czy na handel. Ważne są także parametry tego, co dany zakład chce produkować – grubość i szerokość drewna. Na bazie tych pytań prezentujemy konkretne maszyny, które mogą być składnikami takiej linii. Następnie determinantem w tym wyborze jest wydajność. Kolejnym pytaniem jest liczba pracowników, ponieważ w przypadku najmniejszych linii oferujemy maszyny w półautomacie lub trybie ręcznym. Nie możemy zapominać o cenie – rozmawiamy z inwestorem o tym, jakimi środkami dysponuje i wtedy dobieramy sprzęt.
Alicja Bagnucka: Czy potencjalny zainteresowany może liczyć na pomoc w wyborze, jeśli nie jest pewien czego do końca szuka?
Henryk Leśniak: Oferujemy pełne doradztwo. Przed samym wysłaniem oferty zadajemy szereg szczegółowych pytań. Mówimy, że „nie chodzi o to, żeby do kiosku dowozić gazety tirem”. Często spotykamy osoby, które chcą kupić największą możliwą linię wyłącznie ze względu na jej wydajność. Niestety, nie zdają sobie sprawy z tego, że musi przy niej pracować sztab ludzi, wycinać wady itd. W przypadku takiej linii trzeba nieustannie przygotowywać materiał, żeby na bieżąco go dostarczać do maszyny, inaczej urządzenie nie będzie w pełni wykorzystywane. Park maszynowy musi być przygotowany, a ludzie świadomi tego, czego wymaga od nas taka szybka i bardzo wydajna linia. Maszyny wchodzące w jej skład powinny być odpowiednio dobrane pod potrzeby oraz możliwości.
Alicja Bagnucka: Czyli nie kupujemy linii na zapas?
Henryk Leśniak: Maszyna powinna być kupiona na zapas, ale lekki. Na tzw. „3 kroki”, ale nie kilometr. Chociaż wszystko zależy od danego przypadku. Jeśli prosperująca firma z ekonomicznymi argumentami myśli o zakupie większego urządzenia, to wtedy jest to inna rozmowa. Nie warto także kupić za małej linii. Jeśli w obliczeniach wychodzi nam wartość z pogranicza, to lepiej zdecydować się na większą. Planujmy na 2 – 4 lata do przodu, tym bardziej że te maszyny nie są tanie. Jednak nie polecamy kupowania największej i najbardziej wydajnej linii, która może kiedyś ewentualnie nam się przyda. Dlatego bardzo długo rozmawiamy z klientami przed podjęciem decyzji oraz zapewniamy pełne doradztwo ekonomiczne. Maszyna ma usprawniać pracę i generować zysk, a nie być obciążeniem kosztowym dla zakładu.
Alicja Bagnucka: Czy taki dialog może być prowadzony przez internet? Czy ze względu na ograniczenia pandemiczne jest to możliwe drogą online?
Henryk Leśniak: Zdecydowanie! Nie ma z tym żadnego problemu. Czasem, gdy wymaga tego sytuacja, również odwiedzamy zakłady i pomagamy w dobraniu odpowiedniej linii oraz jej ustawieniu. Zdarza się także, że przyszli odbiorcy odwiedzają nas w zakładzie, gdyż chcą nas bliżej poznać i zobaczyć produkcję. Kontakty międzyludzkie są bardzo ważne, ale dzięki technologii możemy realizować zamówienia oraz kontaktować się z klientami online bardzo szybko, efektownie oraz bezpiecznie. Dysponujemy również szczegółowymi filmami odnośnie linii naszej produkcji. Wielu odbiorców ceni sobie szybką i efektywną komunikację na odległość.
Alicja Bagnucka: Jeśli już dojdzie do porozumienia w zakresie wielkości i wyposażenia linii, co jest następnym krokiem w procesie?
Henryk Leśniak: Przesyłamy zainteresowanemu schemat linii z parametrami jej długości i szerokości, a przedsiębiorca dopasowuje go do swojej hali i mówi nam, co chciałby w tym ustawieniu zmienić. Po ewentualnych zmianach i akceptacji przystępujemy do realizacji. Oferujemy też pewne udogodnienia, uproszczenia. Na początku robiliśmy wszystkie maszyny okołoprodukcyjne do klejonki. Obecnie oferujemy jedynie linie, wycinarki wad oraz zespoły automatyczne, dzięki którym można połączyć naszą linię z innymi maszynami w zakładzie.
Alicja Bagnucka: Czy maszyna do wycinania wad jest częścią linii?
Henryk Leśniak: Nie. I niestety nie wszyscy producenci klejonki wiedzą, że muszą kupić maszynę do klejonki, która wycina sęki. Nie produkujemy optymalizerek, ale wycinarki wad. Są to innego typu urządzenia dostosowane specjalnie do określonych zadań oraz produkcji klejonki. Do produkcji drewna klejonego wystarczy taka wycinarka wad. Chodzi o wykorzystanie potencjału niektórych maszyn oraz ich cenę. Zależnie od produkcji, nie zawsze trzeba kupować drogą optymalizerkę. Jest to podobna fałszywa ekonomia, tak jak we wspomnianym przykładzie kiosku i dowożenia gazet tirem, gdzie zwykły samochód dostawczy, a nawet osobowy, spełniłby tę funkcję. Podkreślę raz jeszcze – wszystko zależy od specyfiki zakładu oraz jego mocy przerobowych.
Alicja Bagnucka: Po zamówieniu i wyprodukowaniu nadchodzi czas na uruchomienie i szkolenie. Jak to wygląda?
Henryk Leśniak: Naszym zadaniem jest uruchamianie maszyn, mamy na nie certyfikaty. Musi być to uzgodnione z odbiorcą, to nie dzieje się „z automatu”. Szczegóły zawsze ustalane są z przedsiębiorcą. W trakcie tego procesu pomagamy także w wyborze odpowiedniego czasu zaciskania i ilości stosowanego kleju. Większość rzeczy ustawiana jest z pulpitu, niektóre mechanicznie, np. wystarczy odkręcić śrubę. Podczas uruchomienia odpowiadamy na wszelkie pytania odbiorcy i użytkownika.
Alicja Bagnucka: Co się dzieje, jeśli w trakcie użytkowania pojawiają się nowe pytania, problemy lub wątpliwości?
Henryk Leśniak: Wszystkie linie są przygotowane do tego, żeby później zdalnie je diagnozować. Służymy także informacją telefoniczną, jeśli coś się dzieje. Jak najszybciej próbujemy ustalić przyczynę usterki, często są to drobnostki, jak np. poluzowanie lub zakurzenie czujnika. Ale jeśli jest coś poważnego, to przyjeżdżamy i pomagamy. Odbiorcy bardzo to chwalą. Zauważamy, że krajowi przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają polskie maszyny, a także fakt, że wraz z zakupem otrzymują doradztwo i obsługę. Jesteśmy u klienta nawet w 2 – 3 dni. Pomocy telefonicznej nie odmawiamy nigdy, nawet jeśli jest to maszyna po gwarancji lub taka, która nie była kupiona u nas. Zdarza się, że dzwoni ktoś, kto kupił maszynę używaną naszej marki. Staramy się przynajmniej pokrótce pomóc i wyjaśnić czego może dotyczyć problem.
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
J.O.
Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.
Więcej informacji: www.drema.pl
Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.
W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.
Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.
W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.
Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.
Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.
Galeria
Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024
Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024
Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.
Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.
– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.
Okna i drzwi prosto z natury
Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.
Nowoczesny design
– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.
By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Targi Fensterbau Frontale
Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.
Sukces na targach
Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.
„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”
Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.
Okna Naturo 68
Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Okna Naturo 80
Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.
Aktualności
Zmiana terminu i synergia między projektami pozwoliły wrócić na drogę świetności
Połączone ze sobą, odbywające się w cyklu dwuletnim targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale powróciły teraz do terminu wiosennego. I była to bardzo dobra decyzja, choć na sukces tegorocznej edycji norymberskich targów wpłynęło więcej czynników niż tylko zmiana w kalendarzu.
Targi w Norymberdze są od wielu lat dla naszej redakcji przyczynkiem do odwiedzin jednych z najciekawszych, europejskich imprez wystawienniczych skierowanych do branży obróbki drewna i produkcji mebli. Organizatorzy wprawdzie nazywają Holz – Handwerk targami dla rzemiosła, ale w mojej opinii wybiegają one swoją zawartością znacznie dalej poza zakres potrzeb małych warsztatów stolarskich.
Dodatkową wartość dla wystawców i zwiedzających są równolegle odbywające się Fensterbau Frontale, gdzie w całej okazałości prezentują się producenci stolarki otworowej (drewno, aluminium, PCV). Co budujące – w tym roku w FBF wzięło udział wzięło 36 firm z Polski, a m.in. EkoOkna, Polkres Edwood, Sigroll i wiele innych.
Statystycznie rzecz ujmując…
Na kilka tygodni przed targami spotkałem się plotkami, że tegoroczny Holz – Handwerk to nie będzie to, co kiedyś. Że nie będzie takiej firmy i takiej też nie będzie. I powiem tak: jeżeli ktoś podjął decyzję o tym, aby „odpuścić” sobie targi w Norymberdze – niech żałuje. W ciągu czterech dni odwiedziło je łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów, aby omówić najnowsze trendy w swojej dziedzinie: w obróbce drewna, produkcji mebli, a także w produkcji stolarki otworowej. Targi w tym roku zostały uzupełnione przez wszechstronny program towarzyszący, który zawierał ciekawe konferencje oraz prezentacje poruszające aktualne zagadnienia branżowe.
„W ciągu czterech dni targi Holz-Handwerk oraz Fensterbau Frontale odwiedziło łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów.”
„W ciągu czterech dni targi Holz-Handwerk oraz Fensterbau Frontale odwiedziło łącznie około 75 000 osób z 112 krajów, które spotkały się na terenie Targów Norymberskich z 973 wystawcami z 44 krajów.”
Uczestnictwo w Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale z mojej perspektywy pozwoliło zagłębić się w nowych produktach i technologiach produkcji, a także nawiązać cenne kontakty oraz zaktualizować wiedzę z zakresu aktualnych wyzwań branży na arenie międzynarodowej. Jakie wnioski udało się wyciągnąć?
Pomimo lub właśnie z powodu napiętej sytuacji w branży budowlanej, połączenie targów Holz- Handwerk i Fensterbau Frontale ponownie cieszyło się dużą popularnością w tym roku, przyciągając odwiedzających z sektorów stolarskiego, ciesielskiego, architektonicznego oraz okiennego i fasadowego z całego świata do Norymbergi.
Świetna atmosfera, żywe dyskusje w halach wystawowych i bardzo pozytywna opinia ze wszystkich stron, pozwalają nie tylko organizatorom, ale także uczestnikom spojrzeć na cztery udane dni targów z dużym zadowoleniem. Jak podkreślają organizatorzy – niezależne badanie ankietowe potwierdziło również jakość odwiedzających targi oraz wysoki odsetek obecności osób podejmujących decyzje. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Holz-Handwerk cieszył się tak dużym zainteresowaniem, pomimo warunków gospodarczych panujących w branży budowlanej i że ponownie udało nam się zaprezentować wszystkie wymagania operacyjne branży stolarskiej oraz cały łańcuch obróbki drewna – mówi Stefan Dittrich, Dyrektor Wykonawczy Holz-Handwerk, NürnbergMesse. – Sukces wydarzenia jednoznacznie pokazuje: wyzwania, zwłaszcza te trudne, sprawiają, że Holz-Handwerk stają się jeszcze ważniejsze – dodaje Stefan Dittrich.
Bezcenne forum prezentacji
Najnowsze systemy profili, szkło w architekturze, technologia mocowania, systemy bezpieczeństwa, maszyny, systemy i wiele więcej czekało na odkrycie przez zwiedzających na stoiskach 644 wystawców na odbywających się równolegle targach Fensterbau Frontale. – Impreza po raz kolejny wyraźnie potwierdziła swoją pozycję jako wiodących na świecie targów branżowych dla okien, drzwi i fasad. W naszej opinii i nie tylko była ona głównym punktem spotkań dla odwiedzających z całego świata poszukujących najnowszych trendów i rozwiązań – mówi Elke Harreiß, Dyrektor Wykonawczy Fensterbau Frontale, NürnbergMesse. – Stoiska wystawców, niektóre z nich bardzo imponujące, prezentowały ekscytujące produkty, w tym wiele premier światowych zarówno od liderów rynku, jak i startupów – podsumowuje Elke Harreiß.
Specjalnymi atrakcjami w programie towarzyszącym były Forum Fensterbau Frontale, Forum Architektura-Okno-Fasada z towarzyszącymi wycieczkami oraz forum „Przewodnik po cyfryzacji”. Ciekawą przestrzeń prezentował pawilon „Młodzi Innowatorzy”, w której tworzenie zaproszono uczniów i studentów kierunków branżowych.
Obiektywna ocena
Mimo zewsząd napływających od dłuższego czasu sygnałów o spadkach w branży drzewnej i meblarskiej – próżno szukać marazmu nie tylko w Norymberdze, ale także na targach w Polsce, które mieliśmy okazję odwiedzić od początku br. Powstała teoria, że trudny czas weryfikuje dotychczasowe schematy działania i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań zmierzających do optymalizacji biznesu.
22-23 lutego w Suchym Lesie pod Poznaniem odbyły się Dni Otwarte Centrum Technologicznego SCM Group Polska. W trakcie tego wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie obrabiarek drewna, technologii cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich.
Wizyta w siedzibie SCM Group Polska w Suchym Lesie była dla jej klientów nie tylko przyczynkiem do obejrzenia ciekawego show roomu z maszynami w roli głównej. Przede wszystkim stanowiła okazję do bezpośrednich rozmów ze sprzedawcami oraz technikami firmy, którzy w szczegółach wyjaśniali niuanse związane z prezentowanymi technologiami. Z perspektywy naszej redakcji takie doświadczenie również jest niezwykle cenne, także pod kątem możliwości zebrania unikalnych informacji o rynku drzewnym i meblarskim.
Show Room w centrum uwagi
Wśród atrakcji czekających na gości znalazły się prezentacje najnowszych modeli maszyn, które usprawniają procesy produkcji w branży obróbki drewna. Jednym z głównych punktów programu był pokaz możliwości przemysłowej okleiniarki Stefani X, która umożliwia oklejanie wąskich płaszczyzn pod kątem 45 stopni. Ponadto, zaprezentowano model okleiniarki Olimpic 500, dedykowany dla średnich przedsiębiorstw, również posiadający tę innowacyjną funkcję.
Uczestnicy mieli okazję śledzić proces rozkroju surowca na pile panelowej Gabbiani S115, a następnie obserwować, jak elementy trafiają na różne modele okleiniarek, począwszy od mniejszych Olimpic 300, aż po przemysłową okleiniarkę Stefani.
Ponadto podczas Dni Otwartych SCM Polska zaprezentowała obróbkę płyt drewnopochodnych na zaawansowanych maszynach CNC, takich jak Morbidelli X200 i CX110. Nie zabrakło również tradycyjnych maszyn do obróbki drewna, takich jak centra obróbcze, frezarki, wyrówniarki, czy strugarki.
Oferta partnerów
Aby zapewnić pełen wgląd w proces produkcji mebli, SCM Polska zaprosiła do udziału firmy partnerskie, takie jak REHAU, LCM, Jowat i wiele innych. Ponadto, eksperci z PKO Leasing byli dostępni na miejscu, aby przedstawić atrakcyjne oferty finansowania inwestycji. Firma LignumSoft zaprezentowała swoje intuicyjne, modułowe oprogramowanie do zarządzania projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą mebli.
Wśród innych partnerów wydarzenia warto wymienić ITA TOOLS, które zademonstrowało swoje innowacyjne narzędzia, oraz Imas, specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu instalacji odpylania.
Dni Otwarte SCM Polska to nie tylko prezentacje maszyn, ale także okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów w branży.
DNA SCM Group Polska
Podczas naszego pobytu w siedzibie firmy gościł nas Andrea Santi, członek zarządu i dyrektor SCM Group Polska, który działa w firmie SCM od 11 lat. Jak mówi, przez ten czas w polskim oddziale przedsiębiorstwa zaszły znaczące zmiany, chociażby pod względem rozbudowy sprzedaży, czy zaplecza serwisowego.
W ciągu ostatnich pięciu lat polski rynek stał się dla Grupy SCM jednym z czołowych odbiorców technologii obróbki drewna i produkcji mebli, zarówno w zakresie małych firm, jak i odbiorców przemysłowych, produkujących na dużą skalę. Jak wynika z doświadczenia firmy – struktura jej odbiorców w Polsce cały czas ewoluuje. – Przez ostatnie lata przybyło nam bardzo dużo klientów chociażby z branży producentów stolarki otworowej (okna i drzwi), a także producentów domów drewnianych. Jest tam bardzo duży potencjał, ponieważ do tej pory były to małe firmy, gdzie większość pracy wykonywana była ręcznie lub za pomocą maszyn używanych. Konkurencja na rynkach zagranicznych przyniosła trend zmierzający do automatyzacji za pomocą nowoczesnych maszyn – mówi Adrea Santi.
Nie da się ukryć, że branża meblarska w Polsce, po czasie dynamicznych wzrostów w latach 2021-2022 boryka się ze spadkami. Niemniej jednak, jak przyznaje Santi, wśród klientów SCM Group Polska są przedsiębiorstwa, które radzą sobie nawet lepiej niż we wspomnianym okresie hossy. Jest to uzależnione od rynku na jakim działają, gdzie eksportują.
Niezależnie od profilu firmy oraz jej kondycji – rynek wyczuwalnie wywiera presję na ceny oferowane przez producentów maszyn. Dlatego od ponad dwóch lat SCM Group proponuje te same cenniki dla rynku polskiego, mimo inflacji oraz innych czynników uzasadniających ewentualne podwyżki.
Dzięki takiej elastyczności firma bierze udział w wielu ciekawych projektach. – Mogę wspomnieć, że obecnie realizujemy duży projekt dla dużego producenta drzwi. Wg założeń powinien on się zakończyć uruchomieniem całego parku maszynowego do końca br. – mówi Santi. Firma jest w stanie realizować różnej wielkości projekty, również te bardzo zaawansowane, dzięki wsparciu zaawansowanego działu konstrukcyjnego we Włoszech. – Mamy wysokiej jakości techników i jesteśmy w stanie szybko reagować na całym świecie. – dodaje.
Dni Otwarte w siedzibie SCM Group Polska były momentem na odświeżenie wiedzy oraz kontaktów i po tej wizycie pozostało pozytywne wrażenie. Należy jednak wspomnieć, że show room w Suchym Lesie jest otwarty dla klientów przez cały rok.
www.scmwood.com
+48 61 651 47 95
-
Aktualności4 dni temu
DREMA otwiera swoje podwoje na kolejną edycję!
-
Filmy3 dni temu
Wideorelacja z pierwszego dnia targów Drema 2024
-
Aktualności3 dni temu
Ruszył IX Ogólnopolski Kongres Meblarski: polskie meble – konkurencyjna Polska
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Tu przyszłość dzieje się dziś
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Stekro-Michał Brotoń prezentuje nowoczesne rozwiązania dla branży leśnej na Targach Cieśli w Chochołowie
-
Aktualności6 dni temu
Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń
-
Technika, technologie, nowości6 dni temu
Piły tarczowe do tartaków AKE Knebel – precyzja i wydajność w jednym
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
TimberID wspiera uzyskanie zgodności z EUDR
Komentarze