Solidne wyposażenie
Komory budowane są na bazie materiałów aluminiowych i kwasoodpornych. Konstrukcją nośną jest szkielet utworzony ze słupów i kratownic.
Obudowa wykonana jest z płyt warstwowych z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej o bardzo dobrej izolacyjności, o współczynniku przewodzenia l = 0,024 W/m ° K (typoszereg SK).
Zespół wentylacyjny tworzą kratownice z wentylatorami osiowymi rewersyjnymi, z silnikami o mocy 3 kW każdy, przystosowanymi do pracy w temperaturze do 100° C i wilgotności 100 proc. Zespół wentylacyjny umieszczony jest między dachem a stropem pozornym.
Instalację grzejną stanowią grzejniki wykonane z rur bimetalowych o dużej efektywności energetycznej, rury zasilające, zespół sterowania składający się z pompy, zaworu trójdrogowego, filtra i zaworów odcinających.
Instalacja nawilżająca zawiera: rozpylacze płaskostrumienne, zespół filtrowo-zasilający oraz sterujący z zaworem elektromagnetycznym. Wykonana jest z materiałów miedzianych i pochodnych.
Strop pozorny oddziela przestrzeń załadunkową od zespołu wentylacyjnego i wykonany jest z trapezowanych blach aluminiowych. Zespół kominków nawiewno-wywiewnych składa się z elementów umieszczonych w przedniej i tylnej ścianie komory. Sterownie przesłonami kominków odbywa się siłownikami obrotowymi sterowanymi przez sterownik. W wersji „buk na biało” umieszczane są dodatkowe kominki z wentylatorami wyciągowymi dla intensywniejszego wentylowania komory.
Drzwi załadowcze są dwóch typów: płytowego i przesuwanego. Zamykane są przy pomocy zatrzasków. Do osadzania drzwi służy mechanizm przesuwu z ręczną pompą hydrauliczną służącą do podnoszenia drzwi. Mechanizm przesuwu wykorzystywany może być do kilku komór budowanych w układzie szeregowym. Możliwe jest wykonanie drzwi typu skrzydłowego.
Drzwi rewizyjne służą do doraźnej inspekcji tylnej części komory podczas procesu suszenia.
Układ zabezpieczenia sztapla służy do ochrony stosu suszonego drewna przed niekontrolowanym przemieszczeniem się i składa się ze słupów oporowych w tylnej części komory oraz pasów zabezpieczających w przedniej.
Automatyka sterująca składa się z instalacji zasilającej i mikroprocesorowego sterownika MSSD-02 lub MSSD-03. Sterowanie procesem suszenia drewna odbywa się w oparciu o 4- lub 8-punktowy pomiar wilgotności drewna, psychrometryczny pomiar wilgotności powietrza, 2-punktowy pomiar temperatury i pomiar temperatury zasilania. Możliwe jest rozszerzenie funkcji sterowników o przeprowadzenie i zarejestrowanie tzw. obróbki cieplnej – HT niezbędnej w ochronie fitosanitarnej, szczególnie opakowań. Sterowniki umożliwiają prowadzenie procesu suszenia w trybach: ręczny (ustawianie wszystkich parametrów w procesie suszenia), automatyczny (według programu zadanego w funkcji wilgotności drewna/własnego w funkcji wilgotności drewna/własnego czasowego, polegającego na ustawianiu czasu dla poszczególnych faz suszenia), półautomatyczny (stałowartościowy, polegający na ustawianiu parametrów atmosfery w suszarni i zmienianiu ich w zależności od potrzeb).
Praca automatyczna polega na wybraniu jednego z kilkuset programów. Musi być poprzedzona wybraniem gatunku drewna, grubości drewna, tempa suszenia, wilgotności końcowej oraz parametrów pomocniczych. Parametry procesu suszenia są rejestrowane w pamięci sterownika i mogą być przedstawione w formie wydruku na drukarce będącej standardowym wyposażeniem. Opcjonalnie sterownik można podłączyć do komputerowego systemu nadzoru suszarni drewna – KSD, bazującego na komputerze PC, umożliwiającego kontrolę i modyfikację pracy wielu komór.