Planujesz zainwestować w kabinę lakierniczą, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? Specjaliści z firmy ASTHERM przygotowali poradnik, który pokazuje krok po kroku jak przygotować się do realizacji takiej inwestycji oraz demonstruje jak działają najnowocześniejsze na rynku rozwiązania tego typu dla przemysłu meblarskiego.
Branża drzewna inwestuje: zakłady się rozbudowują, pojawiają się nowe, bardziej zautomatyzowane maszyny. Coraz więcej producentów mebli decyduje się również na własne kabiny lakiernicze. To duża oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
– Cały czas realizujemy nowe inwestycje dla branży meblarskiej, są to coraz większe kabiny – mówi Paweł Szablewski, dyrektor firmy. – Równocześnie zwraca się do nas coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcieliby taką kabinę, ale nie do końca wiedzą jak nasze systemy działają. Opublikowaliśmy więc na naszej stronie poradnik, który krok po kroku pokazuje realizację takiej inwestycji. To swoisty elementarz, który nie tylko podpowie jak szybko stać się właścicielem lakierni, ale również rozwieje wszystkie wątpliwości.
Każdy projekt jest inny
Właściwy dobór urządzeń do lakierni to wynik wzięcia pod uwagę kilku czynników: wielkość malowanych elementów, przyjęta technologia, rodzaj materiałów malarskich, ale także sposób aplikacji, powierzchnia w zakładzie i umiejscowienie lakierni.
„Naszą lakiernię planujemy indywidualnie. Każdy klient ma bowiem inne oczekiwania i potrzeby.”
Istotna jest również, wynikająca choćby z decyzji środowiskowej, konieczność stosowania lub nie układów redukcji LZO. Ważna są też: umiejętność precyzyjnego określenia przez inwestora swoich oczekiwań, wielkość budżetu, doświadczenie i wiedza osób przygotowujących propozycję.
– Naszą lakiernię planujemy indywidualnie. Każdy klient ma bowiem inne oczekiwania i potrzeby – dodaje dyrektor Szablewski. Konieczne jest więc dokładne rozwiązanie oczekiwań i możliwości inwestora, tak aby powstał projekt szyty na miarę, a później inwestycja, z której klient będzie w pełni zadowolony. Staramy się, aby realizowane przez nas projekty uwzględniały wszystkie oczekiwania inwestorów i były dostosowane do ich warunków lokalowych.
Można malować elementy przestrzenne
Lakiernie dla przemysłu meblarskiego to najczęściej osobne kabiny lakiernicze i suszące.
W tym przypadku wielkość kabiny lakierniczej dopasowana jest do liczby malarzy pracujących jednocześnie, wielkości malowanych detali, przyjętej technologii malowania i warunków lokalowych. Kabiny przeznaczone dla przemysłu meblarskiego mają różne wymiary
Firma nie wykonała nigdy dwóch identycznych. Projektowane są one w ten sposób, by zapewnić jak największą wszechstronność. Standardowa wysokość wewnątrz, mierzona od powierzchni krat podłogowych do filtra sufitowego, wynosi aż 3000 mm. Dzięki temu w takiej kabinie można malować również elementy przestrzenne typu: komody, szafy, lady itp.
W kabinach lakierniczych stosowany jest różny ruch powietrza, zależny od potrzeb. Zawsze występuje nawiew ciepłego, czystego powietrza przez sufit filtracyjny, dzięki temu lakiernik zdrowo oddycha. Sufit filtracyjny może być umieszczony bezpośrednio nad stanowiskiem lakierowania lub nieco przesunięty.
Istotne bezpieczeństwo
W lakierni najbardziej istotnymi czynnikami są jasność i rozmieszczenie oświetlenia. W zależności od profilu produkcji możliwe są różne warianty: lampy pionowe, poziome, również w dwóch i więcej rzędach, poziome plus w suficie świecące do dołu.
„W lakierni najbardziej istotnymi czynnikami są jasność i rozmieszczenie oświetlenia.”
– Podobnie jak w przypadku sposobu wentylacji, tu również uzgadniamy i proponujemy najwłaściwsze rozwiązanie, zależne od specyfiki produkcji – dodaje dyrektor.
Układy wentylacyjno-grzewcze albo zapewniają podstawowe parametry bezpieczeństwa zawarte w normach, albo przygotowywane są na podstawie indywidualnych opracowań. Systemy ogrzewania powietrza są: olejowe, gazowe oraz gorąco-wodne.
Firma ASTHERM może poszczycić się wyprodukowaniem oraz zainstalowaniem już ponad 400 urządzeń wykorzystywanych głównie w przemysłach: meblarskim, metalowym i motoryzacyjnym. Realizowane zlecenia dotyczyły zarówno dużych, w tym przemysłowych kabin lakierniczych, jak i mniejszych urządzeń – takich jak np. strefy przygotowania czy ściany malarskie. Większość z tych realizacji, będąc już po okresie gwarancyjnym, objęta jest nadal opieką serwisową.