Obecne wymagania, jakie muszą spełniać nowoczesne instalacje odpylania, sprawiają, że jeszcze ważniejsza jest wymiana informacji z użytkownikiem w zakresie pracy maszyn, jednoczesności użytkowania, trybu pracy i rodzaju obrabianego materiału (z nielicznymi wyjątkami, np. mokre trociny). Obrabiany materiał tworzy z powietrzem mieszaniny wybuchowe i palne, a te podlegają wymogom obowiązującej dyrektywy ATEX.
Sebastian Piechota, Dyrektor Sprzedaży Rozwiązań, Nederman Polska Sp. z o. o
Wymogi te należy skorelować tak, by spełnić zarówno warunki technologiczne, jaki i stosowania systemów zabezpieczeń wynikających z ww. dyrektywy. Kolejną kwestią są coraz częściej stosowane systemy wykrywania i gaszenia iskier, których stosowanie nie wynika wprost z przepisów prawa, ale wymagane jest przez większość ubezpieczycieli. Chcąc spełnić wszystkie wymagania, należy mieć świadomość, jak te zależności wpływają na siebie. Podejście tylko technologiczne sprawia, że instalacja pracuje skutecznie (choć z tym też jest różnie), ale nie spełnia obowiązujących przepisów i jest zagrożeniem zarówno dla zdrowie, jak i życia. Cały czas na rynku działają podmioty, które kwestie ATEX w ogóle pomijają albo traktują powierzchownie.
Nie tylko wydajność
Pozytywem jest obserwowana od kilku lat rosnąca świadomość obowiązujących przepisów zarówno po stronie użytkowników, jak i producentów. Wracając jednak do skuteczności, i skupiając się na niej, obserwujemy, iż dość powszechne jest podejście uproszczone polegające na dostarczaniu instalacji bez wnikania w szczegóły techniczne odpylanych maszyn. Najczęstszym błędem jest skupienie się tylko na wymaganej wydajności – sprawa prosta – X maszyn, każda o zadanej wydajności, sumarycznie daje wymaganą wydajność instalacji. Dla klienta na pierwszy rzut oka to bardzo prawidłowe podejście, bo otrzymuje ofertę na filtr o określonej wydajności w dobrej cenie – filtr, który sam się wyreguluje, niezależnie w jakiej konfiguracji, i jakie maszyny zostaną podłączone. Po części jest to prawda: filtr sam się wyreguluje, ale tylko w nielicznych przypadkach wystarczająco skutecznie odpyli każdą maszynę (są to przypadki, gdy maszyny mają bardzo zbliżone parametry pracy i stoją w podobnych odległościach od filtra). W wielu przypadkach odciąg jest jednak nieskuteczny, bo większość parków maszynowych jest zróżnicowana: są piły, szlifierki i centra obróbcze. Żeby takiego błędu uniknąć, należy pamiętać o drugim parametrze, jakim są opory instalacji i składające się na nie opory przepływu przez rurociągi, filtry, węże elastyczne, powrót powietrza i najważniejsze – opory samej maszyny (wymagane podciśnienie), a te mogą różnić się nawet kilkukrotnie i stanowić do 70 proc. oporów całej instalacji.
To z kolei skutkuje określonym zapotrzebowaniem na moc i zużyciem energii oraz kosztami. Stwierdzić można, że zbyt niskie zużycie energii kłóci się z efektywnym odpylaniem. Żeby porównać instalacje pod kątem zużycia energii, nie można porównać tylko wydajności. Trzeba porównać wydajność przy jednoczesnym podaniu informacji, jakie opory może instalacja przy tej wydajności pokonać oraz czy te opory nie są niższe niż wymagane i wynikające z zainstalowanych maszyn. Dobór instalacji bazujący tylko na wymaganej wydajności (suma wydajności maszyn) i założonym podciśnieniu skutkuje finalnie tym, że instalacja nie osiąga wymaganej wydajności tylko znacząco niższą – nawet do 50 proc. Niepokojącym jest też fakt, iż pomiary wydajności wykonywane mogą być nieprawidłowo (brak wiedzy?), bez podłączonych maszyn, czego wynikiem są zawyżone wartości.
„Żeby porównać instalacje pod kątem zużycia energii, nie można porównywać tylko wydajności.”
Nederman, projektując instalacje, bierze pod uwagę niezbędne aspekty. Uwzględnia zarówno obowiązujące przepisy, jak i wszystkie parametry techniczne maszyn, tak by wymaganą wydajność utrzymać nie tylko przy odbiorze czy pierwszych miesiącach pracy, ale przez cały czas eksploatacji instalacji.
Jako czołowy dostawca technologii środowiskowych od ponad 70 lat pomaga też redukować wpływ produkcji przemysłowej na środowisko naturalne oraz tworzyć bezpieczne i czyste środowisko pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności produkcji. Obietnica naszej marki to „czyste powietrze, czysty zysk”.