– Jest to pierwszy „cywilny” trak inspirowany produkowanym przez nas sprzętem przeznaczonym dla Sił Zbrojnych RP – tak mówią o swoim produkcie przedstawiciele firmy Wirex.
Nowe urządzenie do obróbki drewna będzie po raz pierwszy pokazane na targach DREMA 2021.

Z linii produkcyjnej dla klientów zewnętrznych trak zejdzie w połowie przyszłego roku. Fot. Materiały producenta
Czym zaskoczy?
Nowy trak, inspirowany rozwiązaniami traka wojskowego, jest testowany w jednym z zakładów produkcyjnych firmy Wirex. To prototyp, w którym zastosowano modalności niewykorzystywane we wcześniejszych modelach, takich jak CZ-1/ZM bądź CZ-1/WZM.
Poznajcie prototyp
– Nowości zastosowanych w nowym traku jest wiele – mówi Tomasz Ciura, dyrektor firmy Wirex. – Urządzenie jest bardzo szybkie w działaniu zarówno hydraulicznym, jak i elektrycznym. Dzięki zastosowaniu serwonapędów w mechanizmach jazdy głowicy do przodu i do tyłu, jak również jej podnoszenia góra/dół, osiągnęliśmy posuwy i funkcje dotychczas niemożliwe do zrealizowania na tradycyjnych napędach. Parametry nowego traka dwukrotnie przewyższają nominalną prędkość posuwu naszego flagowego modelu pilarki poziomej CZ-1/WZM, która wynosi 80 m/min. Analogicznie jest z szybkością działania hydrauliki, która, dzięki zastosowaniu wysokowydajnej pompy o zmiennej wydajności, pozwala na realizowanie czynności hydraulicznych, takich jak: ładowanie, obracanie, poziomowanie i zaciskanie kłód w dwukrotnie krótszym czasie niż dotychczas.
Jak to działa?
Proces cięcia w nowym modelu pilarki jest w 90 procentach zautomatyzowany. Operator po załadowaniu i zaciśnięciu kłody definiuje na graficznym panelu dotykowym tryb pracy, następnie oznacza początek i koniec kłody, wprowadza wymiary cięcia i reszta dzieje się automatycznie. Maszyna sama „wcina” się w kłodę, przyśpiesza analizując odchyłki piły i cofając zrzuca ucięty element. Cięcie w nowym modelu pilarki odbywa się w kierunku operatora siedzącego w wygodnym fotelu umiejscowionym w kabinie, co daje bardzo dobry pogląd na ciętą kłodę. Jedynym problemem w tzw. „cięciu na operatora” jest odpowiednie rozpoczęcie cięcia, siedząc np. 8 m od czoła kłody.
– Nasza firma wyeliminowała ten problem poprzez zastosowanie kamery umiejscowionej nad piłą taśmową – tłumaczy dyrektor firmy Wirex. – Po zdefiniowaniu początku kłody podczas pierwszego cięcia maszyna zapamiętuje punkt startowy i kolejne cięcia odbywają się automatycznie. Pilarka sama z prędkością dochodzącą do 80 m/min wraca i opuszcza głowicę 500 mm przed czołem kłody. Zastosowane przez nas funkcje programowe przyśpieszają proces cięcia, ponieważ operator nie jest w stanie siedząc w znacznej odległości od czoła kłody trafiać powtarzalnie tak blisko jej początku i zawsze wykonuje „na oko” większe wybiegi przed każdorazowym cięciem.
Projektując system sterowania i panel operatora producent starał się maksymalnie wyeliminować przyciski manualne, które zastąpiono 10-calowym ekranem dotykowym. Obsługa większości funkcji traka odbywa się za pomocą dwóch dżojstików, które w intuicyjny sposób sterują urządzeniem. Dzięki temu ograniczono zakres czynności, jakie wcześniej operator wykonywał manualnie.
Specjalnie do tych celów napisany program „przewiduje” czynności schematyczne operatora, takie jak np.: załączanie hydrauliki po odkryciu kłody bądź automatyczne załączanie lasera przy uruchomieniu silnika głównego, załączanie taśmociągu odbiorczego do uciętych elementów, automatyczny podjazd na początek łoża w momencie wrzucania kłody przez rampę załadowczą czy cofanie korowarki po wykonanym cyklu cięcia. Wszystkie procesy dzieją się powtarzalnie, przez co wzrasta komfort pracy operatora, jak również wydajność pracy maszyny.
Siła i precyzja
Kolejną nowością jest zastosowanie głowicy, która może być dostosowana do tradycyjnej taśmy o szerokości 40 lub 75 mm. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości operacyjne. Dodatkowe rozwiązania to ruchoma podłoga, zintegrowana z trakiem, umożliwiająca odbiór odpadów (trocin, zrzynów i kory) spadających grawitacyjnie pod ramę pilarki. Nie tylko redukuje do minimum manualne oczyszczanie miejsca pracy po zakończonej zmianie, ale również eliminuje potrzebę instalowania energochłonnego systemu pneumatycznego odbioru trocin.
– Ruchoma podłoga, na której zainstalowano trak, jest pierwszym takim rozwiązaniem dostępnym na rynku, zarazem bardzo funkcjonalnym, dlatego podjęliśmy starania o zastrzeżenie tego rozwiązania w Urzędzie Patentowym – wyjaśnia Tomasz Ciura. – W najnowszym traku wdrożyliśmy część rozwiązań zastosowanych w modelu CZ-1/ZT, produkowanym seryjnie dla wojska, gdzie wymagane były skrajne parametry, jak np. zakres pracy w temperaturze od -40º C do +70º C oraz prosta i zarazem zaawansowana technologicznie obsługa oparta na wielooperacyjnych dżojstikach sterujących wszystkimi procesami przetarcia pilarki.
Wirex wykorzystał tu m.in. system automatycznego przetarcia kłody, nowy system ciśnieniowego nawilżania piły, system czyszczenia kół, napędy na serwomotorach czy mechaniczny odbiór uciętych elementów. Ponadto urządzenie posiada czujnik falowania piły i dodatkowe zabezpieczenie sztyc oporowych przed kolizją.
Wydajność i komfort pracy
Zdaniem zarządu firmy, testowany trak jest ukłonem w stronę przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna i zatrudnionych w nich pracowników. Obecnie właścicielom tartaków zależy przede wszystkim na wydajności pracy oraz odciążeniu obsługi maszyny od m.in. dźwigania bądź przenoszenia ciężkich elementów. Nowy trak zwiększa wydajność, ponieważ zintegrował wiele czynności dotąd wykonywanych manualnie, co ogranicza czas potrzebny na realizację zadania. Pracownicy natomiast będą odciążeni ze znacznej części manualnych i fizycznych czynności.
Wyposażenie standardowe:
– podzespoły hydrauliczne: 3 x rolka poziomowania obrotowa, 2 x obracak łańcuchowy, 7 x sztyce oporowe, 2 x docisk,
– pozostałe: zrzut uciętych elementów do tyłu z taśmociągiem o dł. 2 m, kabina operatora z 10” pulpitem dotykowym i dwoma dżojstikami, głowica tnąca z kołami bezpaskowymi ø700 mm i rolkowym prowadzeniem brzeszczotu, system czyszczenia kół i ciśnieniowego nawilżania brzeszczotu.
Wyposażenie opcjonalne:
– ruchoma podłoga z redlerem poprzecznym do odbioru odpadów z przetarcia drewna,
– rampa załadowcza dostępna w kilku rozmiarach i konfiguracjach,
– stoły rolkowe do sortowania uciętych elementów,
– korowarka,
– głowica tnąca z kołami ø800 mm i ślizgowym prowadzeniem brzeszczotu przystosowana do cięcia piłami o szer. 75 mm.

Nowy trak jest inspirowany rozwiązaniami zastosowanymi w trakach wojskowych. Fot. Materiały producenta

Maszyna może zawierać dodatkowe opcje dostosowane do potrzeb klientów. Fot. Materiały producenta

Trak wyposażony jest m.in. w panel dotykowy do sterowania, a obsługa większości funkcji odbywa się za pomocą dwóch dżojstików. Fot. Materiały producenta