Connect with us
 
levitra generika 20mg Italia €96.98


Wydarzenia

III Międzynarodowe Targi Cieśli i I Targi Dekarzy – Chochołów 2019

Rekordowe Targi w Chochołowie

Dodane:

/

Targi w Chochołowie

III Międzynarodowe Targi Cieśli i I Targi Dekarzy – Chochołów 2019 zapowiadają się bardzo interesująco. Do cieśli dołączą dekarze, co ubarwi ekspozycję, a podczas corocznych zawodów szykują się wielkie emocje. Dźwig, podnośniki teleskopowe, frezarka CNC i inne ciekawostki, w tym dynamiczne pokazy, będą czekały na państwa przy Pensjonacie Chochołowskie Zacisze już od piątku, tj. 9 sierpnia. Organizator imprezy i współorganizator Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zapowiadają także atrakcje dla przybyłych pań.

 

Piknik rodzinny w towarzystwie biznesu i sportowych rywalizacji

Chochołowskie święto cieśli wspierane przez BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO, ORLEN OIL i partnera wydarzenia TAURON to tradycyjnie atmosfera pikniku rodzinnego, gdzie relaks przeplata się z rywalizacją i biznesem.
 
To dlatego wystawcy, także spoza Podhala, polubili Chochołów leżący w zagłębiu środkowoeuropejskiego ciesielstwa.
 
Targi Cieśli i Dekarzy są wyjątkową okazją dla regionalnych firm działających w branży do zapoznania się z najnowszymi technologiami, narzędziami i wszystkim tym, co sprawia, że dom budowany metodą ciesielską, drewniany, w zakopiańskim stylu, może być w pełni nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie obiektem.
 
Udział w targach potwierdziły firmy, które są liderami w branży. Na ekspozycji znajdzie się również wyposażenie do już istniejącego domu, które sprawi, że jego użytkowanie będzie tańsze, a jednocześnie przyjazne dla środowiska.

 

Dla amatorów i profesjonalistów

Profesjonaliści i amatorzy majsterkowania poznają pełną gamę narzędzi ręcznych STALCO, cieszących się powodzeniem wśród tych, którzy na co dzień działają nie tylko w budownictwie.
 
Ubiegłoroczne stoisko tej firmy cieszyło się zainteresowaniem, a w tym roku przygotowana jest specjalna niespodzianka. Maszyny tartaczne zaprezentują czołowe polskie przedsiębiorstwa: AMIX, WIREX i WOOD-MIZER, gdzie sprawdzone traki tych producentów cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce.
 
Firma ROLTRACK z Jury Krakowsko-Częstochowskiej uzupełni ofertę piło-łuparką, stołem podawczym i obrzynarką do desek. MARDREW z siedzibą w Naprawie przedstawi ofertę maszyn stolarskich światowych producentów zarówno nowych, jak i używanych z atrakcyjną możliwością finansowania.
 
Polska Grupa CNC po raz pierwszy na targach na żywo pokaże możliwości frezarki CNC. Nowoczesne konstrukcje dachowe z precyzyjnie prefabrykowanych elementów drewnianych pokaże lider rynku w naszym kraju WIĄZARY BURKIETOWICZ.
 
Pozostając przy firmach z polskim rodowodem, Zakład Budowy Urządzeń Dźwigowych ZBUD sp. z o.o., znany z produkcji potężnych suwnic, a także elementów wyposażenia statków, przeprowadzi pokaz polskiego dźwigu terenowego REX, którego możliwości zaskoczą nawet ekspertów.
 
TOOLMEX TRUCK – lider rynku w dziedzinie wózków widłowych od sprzedaży, przez serwis, po remonty – zaprezentuje walory podnośnika teleskopowego z balkonem do prac dekarskich. Dla dekarzy znajdą się między innymi gwoździarki i sztyfciarki PREBENA.
 
Wiele z tych nowości będzie można przetestować dzięki rabczańskiej firmie BLACHOTRAPEZ, producentowi pokryć dachowych, który jakością i klasą produktów podbija rynki zagraniczne oraz kolejny raz jest sponsorem wydarzenia.

 
Partnerem targów dekarzy jest POLSKIE STOWARZYSZENIE DEKARZY które przeprowadzi pokazy prac dekarskich i przedstawi produkty marki FAKRO, uzupełni je szeroka gama produktów dekarskich BALEX METAL – którego produkty cieszą się popularnością m.in. w Czechach, Słowacji czy na Łotwie.
 
Ciekawostką podczas targów będzie prezentacja firmy DACHY NUCIAK, posiadającej jedyne w Polsce urządzenie do zwijania rynien zainstalowane na samochodzie dostawczym. Na placu budowy może wykonać jednolitą rynnę o długości 61 metrów.
 
Trzeci raz w targach weźmie udział B.PRO – profesjonalista technik połączeń dla budownictwa – „Wbijanie i wkręcanie to nasza pasja”. Wśród niedużych, ale bardzo praktycznych urządzeń w Chochołowie pojawi się marka MIKESKA, której dystybucją w Polsce zajmuje się NOWOCZESNYCIESLA.PL. Chemia budowlana będzie mieć także przedstawiciela – REMMERS impregnaty, lakiery do drewna i nie tylko.
 
DEKSPOL – polska firma specjalizująca się w produkcji impregnatów i środków ochrony drewna przeprowadzi pokazy cenionego na rynku preparatu przeciwogniowego FIRESTOP, więc będzie gorąco.
 
Oddając ten materiał do druku wiemy, że w kolejce na targi w Chochołowie czekają następne firmy, które już zapowiedziały udział.

 

Rozwiązania dla nowoczesnego budownictwa

EkoEnergia Polska sp. z o.o. wprost z Kieleckiego Parku Technologicznego do Chochołowa przywiezie panele fotowoltaiczne nowej generacji oraz pompy ciepła i zaprezentuje projekty instalacji dla nowych i funkcjonujących już domów.

BIODOM ze Słowenii wprowadza do Polski najnowocześniejsze i ekonomiczne kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe.

Reklama

 

Samochody…, a nawet kosmetyki!

Całość dopełni ekspozycja samochodów użytkowych, którą przedstawi AUTOREMO – diler marek Volkswagen, Skoda, Renault i Dacia.
 
Auta premium dostarczy CAR MASTER, jedyny autoryzowany diler marek Jaguar oraz Land Rover w Małopolsce i na Podkarpaciu.
 
Panie, które odwiedzą targi, będą mogły liczyć na konsultacje specjalistów z dziedziny zdrowia, dietetyki, kosmetologii, braffiterii. Będą także stoiska z obuwiem,a całości dopełni zdrowa żywność.

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie

  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie
  • Targi w Chochołowie

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Demonstracje i rozmowy o technologiach

Dni Otwarte SCM Polska

Dodane:

/

SCM
Dni Otwarte SCM jak zawsze obfitowały w ciekawe rozmowy na temat technologii włoskiej grupy i były okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów pomiędzy profesjonalistami. Fot. KD MEDIA

W dniach 23 – 24 lutego br. w siedzibie SCM Polska, w Suchym Lesie, odbyły się Dni Otwarte. W centrum technologicznym firmy pokazano strefy centrów obróbczych, cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich. Zaprezentowały się także firmy: PKO Leasing, Jowat, REHAU, LCM, ITA TOOLS, LIGNUMSOFT, TOMPŁYT, Santander Leasing i IMAS AEROMECCANICA.

Kurier Drzewny

Okleiniarka olimpic 500 – doskonała jakość nawet dla niewielkich zakładów. Fot. KD MEDIA

Każda edycja Dni Otwartych SCM przyciąga nowoczesnymi technologiami włoskiego producenta wielu zainteresowanych. W siedzibie SCM Polska, jak co roku, mogliśmy zobaczyć interesujące, wydajne rozwiązania. Przedstawiciele firmy opowiedzieli o trzech propozycjach, które mogą znacznie usprawnić pracę oraz wpłynąć na podniesienie jakości produkowanych elementów.

Oklejanie w najlepszej jakości dla małych zakładów

– Ciekawą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych była okleiniarka olimpic 500, która miała premierę we Włoszech w październiku 2022 roku, a obecnie jest już dostępna w naszym showroomie – tłumaczy Bartosz Dembowy, trade sales manager, SCM Group Polska. – Okleiniarka ta jest odzwierciedleniem dużej maszyny stefani x, którą także zaprezentowano w trakcie tego wydarzenia. Model olimpic 500 wyróżnia możliwość pełnego sterowania motorycznego z pulpitu. Oznacza to, że przy przestawianiu maszyny do różnych opcji czy obrzeży, można wszystkim sterować z pulpitu i nie trzeba otwierać komór urządzenia. Całe sterowanie odbywa się zdalnie. Okleiniarka pozwala na pracę na serwomotorach. Znajdziemy tutaj też najnowszy agregat zarabiania naroży na dwóch silnikach, z możliwością zamontowania multinarzędzia. W praktyce oznacza to także możliwość wykonywania zaoblenia na promieniach R1 i R2. Warto wspomnieć o nowości, jaką daje olimpic 500 – możliwości frezowania na 45°. Oznacza to, że uzyskujemy w mniejszej maszynie taką samą funkcjonalność, jak na dużej, przemysłowej okleiniarce stefani x. Jest to ukłon w stronę mniejszych klientów, którzy bardzo doceniają tę funkcję. Standardowo, aby móc frezować na 45°, trzeba zastosować wielkie maszyny przemysłowe, co wiąże się z dużymi kosztami. Teraz tę opcję ma olimpic 500, która nastawiona jest na mniejszy przemysł. Daje ona mniejszym zakładom możliwość pracy z doskonałymi efektami w zakresie jakości, takimi jakie osiąga się na dużych urządzeniach. Wspomniane modele różnią się prędkością, ale możliwości jakościowe są w pełni porównywalne. Model olimpic 500 oferuje takie same wyposażenie, jakie możemy znaleźć w innych okleiniarkach, np. zbiornik górnonasypowy, który pozwala na pracę z klejami PUR. Urządzenie możemy doposażyć tak samo jak inne modele okleiniarek SCM.

Kurier Drzewny

Bartosz Dembowy z SCM Group Polska prezentował zalety poszczególnych urządzeń. Fot. KD MEDIA

Przemysłowa moc oklejania

Większe zakłady zainteresowane były okleiniarką stefani x przeznaczoną do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi prostych, obrzeży cienkich, grubszych z promieniem i fazą 45°, oklein naturalnych oraz doklejek litych.
– Okleiniarkę stefani x charakteryzuje wysoka jakość ostatecznego elementu – wyjaśnia Maciej Kula, prodct area manager SCM Group Polska, w trakcie Dni Otwartych 2023. – W urządzeniu można zastosować kleje topliwe EVA, poliuretanowe i gorące powietrze – z obrzeżami tak zwanymi „laserowymi”. Model ten przeznaczony jest do obróbki elementów o grubości od 8 do 80 mm w pełnym zakresie prac – od przyklejenia, poprzez frezowanie nadmiaru, wykonanie profilu lub fazy oraz wpustów. Stosowana jest również pełna gama płynów zabezpieczających, które umożliwiają prawidłową obróbkę obrzeży delikatnych lub akrylowych, zabezpieczonych foliami. Pozwalają także na skuteczną aplikację kleju poliuretanowego, który obrabia się gorzej niż EVA, stąd konieczność szybkiego schodzenia po przyklejeniu.

Maszyna stefani x występuje w kilku konfiguracjach, które można dobrać do określonych wymogów.

– Można także zastosować agregaty na osiach sterowanych bądź pneumatyczne. Ciekawym rozwiązaniem, jednym z unikalnych na rynku, jest system Glue Switch, który oferuje dwa niezależne agregaty klejowe. Sprawdzi się to u odbiorcy, który chciałby produkować dużo różnych elementów w zakresie kolorów obrzeży, na przykład oklejając element z jednej strony czarnym obrzeżem, a z drugiej białym. W tym momencie dwa niezależne agregaty klejowe w maszynie doskonale się sprawdzają. Gdy jeden pracuje, to drugi jest w trybie „standby” i może być uruchomiony w dowolnym momencie – dodaje Maciej Kula. – Warto dodać, że można wpiąć maszynę w zintegrowaną linię z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, a także systemem powrotu z maksymalną liczbą sześciu obrzeży do dyspozycji oraz dodatkowym talerzem na obrzeże, podawane ręcznie. Wysoka jakość, która uzyskiwana jest na tej maszynie, zależna jest od jakości użytych narzędzi oraz sposobu ich zamocowania. Dlatego znajdziemy tu system „zero lock” dla narzędzi frezujących wzdłużnie, cykliny obrzeża i narożników, co gwarantuje wysoką jakość przyklejonego obrzeża. W maszynie można zastosować także agregat do lutowania, który standardowo dostępny jest w regulacji ręcznej. Może pracować od góry, z dołu bądź na krawędzi przedniej, jak również mieć zainstalowane silniki serwo, które regulują jego pozycje. W prezentowanym urządzeniu zastosowano czterosilnikowy agregat do obróbki narożników w układzie pneumatycznym. Ta wersja przeznaczona jest dla oklein naturalnych i doklejek. Pozwala zapobiegać wyrwaniom podczas obróbki. Ciekawe jest także rozwiązanie pod obrzeża sztuczne, o nazwie „Round 2”, pracujące na wyższych prędkościach – do 25 m – gdzie napęd realizowany jest przez silnik, a nie układ pneumatyczny. W okleiniarce znajdziemy też nową cyklinę, tzw. „multilift”, która może występować w wersji o regulacji pionowej. Jest to szczególnie istotne, gdy pracujemy na elementach w laminacie lub na płytach zabezpieczonych foliami. Pozycja cykliny klejowej musi być inna.

Jak informuje specjalista, okleiniarka stefani x jest dedykowana dużym zakładom przemysłowym. Sprawdzi się przy obróbce elementów wąskich dodatkowych oraz wtedy, gdy element nie może być obrabiany na maszynach dwustronnych. Model ten potrzebny jest zakładom, które produkują elementy o dużej zmienności wymiarowej i kolorystycznej oraz hurtowniach płyt.

– Jest to maszyna wszechstronna, do intensywnego użytkowania, a zastosowane agregaty pochodzą z maszyn dwustronnych, co jest wyznacznikiem przemysłowego zastosowania tego modelu – podsumowuje Maciej Kula.

Obróbka trzech płyt jednocześnie

Interesującą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych było centrum nestingowe morbidelli x200.

„Pomimo pracy na trzech płytach, centrum nestingowe morbidelli x200 nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem.”

– Model morbidelli x200 z płaskim stołem to centrum, które oferuje pełen automatyczny cykl załadunku płyty oraz rozładunku. Urządzenie może obrobić płytę o pełnym wymiarze handlowym. W trakcie wydarzenia pokazaliśmy możliwości tej maszyny, wyposażonej w rolki dociskowe, dużą wiertarkę i mocne elektrowrzeciono o mocy 15 kW chłodzone cieczą. To wyposażenie było istotne przy przeprowadzeniu prezentacji tapicerom, podczas której pokazaliśmy jak maszyna może ciąć trzy płyty naraz i do tego z dużą prędkością – od 20 do 25 m/min – mówi Bartosz Dembowy. – Urządzenie pozwala osiągnąć duże wydajności już na jednej płycie, ale obróbka trzech jednocześnie to oszczędność czasu. Może to sprostać oczekiwaniom wielu firm tapicerskich, które wycinają dużo identycznych elementów i tym samym mogłyby zwiększyć wydajność. Co ważne, pomimo pracy na trzech płytach, urządzenie nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem. Model morbidelli x200 ma rolki dociskowe, które pewnie trzymają element. Urządzenie posiada 20 stref dynamicznych. Podciśnienie jest rozkładane równomiernie – jedna pompa trzyma cały element, a dodatkowa podąża tam, gdzie jest elektrowrzeciono do frezowania. Maszynę dodatkowo wyposażono w drukarkę etykiet, co usprawnia pracę na dalszych etapach.

SCM

Okleiniarka stefani x – idealny wybór do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi. Fot. Grupa SCM

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

SCM

Reklama
Czytaj dalej

Aktualności

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych. Branża apeluje do Premiera

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych

OIGPM

Polska branża meblarska stoi u progu dekoniunktury, którą przyśpiesza dodatkowo polityka Lasów Państwowych – alarmuje w liście do Premiera Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i prosi rząd o interwencję.

Źródło: OIGPM

Pozycja Polski jako jednego z największych producentów mebli na świecie i lidera w eksporcie mebli jest zagrożona. Według raportu B+R Studio, szacowane przychody polskiej branży meblarskiej w 2022 roku wprawdzie wzrosły o 11%, jednak wzrost ten plasuje się znacznie poniżej inflacji w Polsce. Analitycy prognozują, że w 2023 roku nastąpi spadek wartości produkcji sprzedanej o 3% i spadek wolumenu wyprodukowanych mebli aż o 20%. Jak wynika z raportu, rentowność produkcji spadła z 5,3% w 2021 roku do poziomu 5,2% w 2022 roku. Dalszy spadek rentowności do poziomu 4,5% uruchomi w Polsce falę upadłości firm meblarskich i zwolnień grupowych pracowników.

Polskie firmy meblarskie muszą się zmagać nie tylko z wyzwaniami, z którymi mierzą się obecnie wszyscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej, ale również z wieloma problemami, które zależą tylko i wyłącznie od polskiego prawodawstwa i dobrej woli urzędników państwowych. Przerażenie branży meblarskiej budzą zwłaszcza kolejne decyzje Lasów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie wygaszania certyfikacji odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC oraz dotyczące procedur sprzedaży drewna w drugim półroczu 2023. Branża ocenia je jako szkodliwe i zagrażające bezpośrednio bytowi polskiego sektora meblarskiego. W związku z tym, Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka wystosował 13 marca 2023 r. list do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym porusza obydwa problemy i prosi o wsparcie rządu w ich rozwiązaniu.

Jak wyjaśnia Jan Szynaka, certyfikat FSC to gwarant współpracy międzynarodowej. Wymagają go bowiem od polskich producentów wszystkie duże podmioty na głównych rynkach eksportowych. Bez niego dotychczasowi partnerzy nie będą kupować polskich wyrobów z drewna, w tym mebli. Tymczasem, pomimo jasnego stanowiska całej branży drzewnej wyrażającego potrzebę utrzymania certyfikacji FSC, od kilku miesięcy kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych odchodzą od niej (obecnie odeszły już: Łódź, Gdańsk, Toruń, Warszawa, Poznań, Radom i Piła). Rozmowy między Lasami Państwowymi a organizacją FSC na temat nowej umowy licencyjnej zostały zerwane – Lasy Państwowe nie przyjęły zaproszenia skierowanego przez FSC do dalszego dialogu. W związku z tym, w ocenie OIGPM, to Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe odpowiedzialne będą za negatywne konsekwencje wynikające z odejścia od certyfikacji FSC, które dotkną firmy eksportujące wyroby z drewna, co jednocześnie uderzy w generowane przez przemysł drzewny, w tym meblarski, miejsca pracy oraz wpływy z podatku CIT, PIT i VAT.

– Polska branża meblarska zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 200 tys. pracowników (cały przemysł drzewny ok. 400 tys. pracowników), głównie w regionach wiejskich i małych miast. Oceniamy, iż negatywne konsekwencje wynikające z braku certyfikacji FSC mogą dotknąć ok. 20% pracowników całego przemysłu drzewnego, a spadek wolumenu produkcyjnego może osiągnąć nawet 30% – alarmuje Prezes OIGPM.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje również o wstrzymanie szkodliwego dla polskiej branży drzewnej, w tym meblarskiej, procesu sprzedaży drewna według nowych procedur, które windują ceny tego surowca. Zwraca uwagę na to, iż przed ogłoszeniem harmonogramu sprzedaży drewna i cen na kolejny okres, Lasy Państwowe nie zorganizowały żadnego spotkania z organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł drzewny. Tymczasem, bardzo wysokie ceny drewna spowodują pogłębienie i tak już dotkliwej zapaści przemysłu drzewnego w Polsce. Warto dodać, że ceny wywoławcze na przykład drewna średniowymiarowego wzrosły już o ponad 40%.

– Lasy Państwowe od dłuższego czasu nie biorą zupełnie pod uwagę widocznej już w połowie 2022 roku i zgłaszanej przez organizacje branżowe informacji o pogarszającej się koniunkturze, a drewno średniowymiarowe w Polsce jest obecnie najdroższe w całej Europie!” – relacjonuje w liście do Premiera OIGPM. „Na skutek dramatycznego wzrostu kosztów produkcji, a także spadku zamówień wiele firm meblarskich ogranicza lub nawet okresowo wstrzymuje produkcję. Polski przemysł meblowy przestaje być konkurencyjny. Lasy Państwowe, jako monopolista w zakresie dostaw drewna w Polsce, powinny mieć świadomość, że niesie to za sobą odpowiedzialność za losy przemysłu drzewnego i zatrudnionych w nim pracowników – dodaje.

Polskie przedsiębiorstwa meblarskie mają nadzieję, że polski rząd i Premier pomogą w rozwiązaniu obydwu problemów, zwłaszcza iż zależą one wyłącznie od dobrej woli naszych urzędników państwowych. „Liczymy, iż decyzje, które stanowią poważne zagrożenie dla bytu ponad 32 000 firm meblarskich, zatrudniających bezpośrednio 200 000 osób zostaną cofnięte, a Lasy Państwowe wrócą do odpowiedzialnego dialogu z przemysłem drzewnym, w tym meblarskim, oraz z FSC” – pisze w liście do Premiera Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Reklama

 

Czytaj dalej

Aktualności

Nowa Rada Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Dodane:

/

PIGPD
Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

W dniu 17 marca 2023 roku Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego wybrało nową Radę Izby na kadencję w latach 2023-2027.

 
Opr. (red)
 
Prezydentem PIGPD został Piotr Poziomski (SERWISPALET Sp. z o.o.). Do Rady Izby zostali powołani:
• Jerzy Abramczyk – Tartak Abramczyk
• Mariusz Benedykciński – HAMAR A.M. Benedykcińscy Sp. j.
• Antoni Gawiński – Jawor-Parkiet
• Dawid Jakubowski – Biomasa Partner Group
• Jakub Pietraszkiewicz – Wolman Wood and Fire Protection
• Maksymilian Stępień – Gas Partner Sp. z o.o.
• Marek Szumowicz – KPPD Szczecinek S.A.
• Artur Pudełko – ARTDREW s.c.
• Marcin Walczak – WALCZAK – podłogi drewniane
• Aneta Wilińska – BHZ Drewno Sp. z o.o.
 
Jednocześnie PIGPD podziękowała Markowi Kubiakowi oraz członkom Rady Izby minionej kadencji za aktywną pracę na rzecz polskiego przemysłu drzewnego.

 

PIGPD

Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Domy przyszłości szansą akceleracji wzrostu gospodarczego Polski

Budownictwo

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Końcowa faza rozkładania dźwigiem. Fot. Boxabl

BUDMA to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii oraz materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. W tym roku około 1000 firm z Polski i zagranicy ponownie zaprezentowało najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową.

W tegorocznej edycji BUDMA w Poznaniu wzięli udział eksperci NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), którzy na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaprezentowali parametry budynków ekologicznych, nowoczesnych technologii budowlanych dla budownictwa mieszkaniowego oraz potrzeby budownictwa społecznego i senioralnego. Od 2020 roku Centrum realizuje przedsięwzięcie pt.: „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia w czterech miastach Polski powstaną tanie w budowie i utrzymaniu, gotowe do zamieszkania budynki demonstracyjne. Domy te zostaną zbudowane w Mysłowicach, Rumii, Żywcu i Włocławku z przygotowanych wcześniej prefabrykowanych modułów wraz z ich wyposażaniem umożliwiającym „natychmiastowe” zamieszkanie po oddaniu do użytkowania. Jest to znaczący postęp w szybkości wykonywania domów mieszkalnych mierzonej dotychczasowymi doświadczeniami z budów. Zabrakło jednak prezentacji najnowszej i najszybszej w świecie techniki wykonania domów nie tylko w nagłych sytuacjach, gdzie czas umożliwienia zamieszkania w godnych warunkach liczony jest w dniach, a nawet godzinach. I nie chodzi tu o różnego rodzaju namioty czy kontenery blaszane stosowane na budowach jako chwilowe miejsce pobytu dla wykonawców.

Na targach BUDMA i WOOD TECH producenci oraz handlowcy przedstawiali główne i pomocnicze materiały budowlane do wytwarzania i ocieplania ścian oraz materiały pomocnicze i montażowe, prefabrykaty, semi – produkty konstrukcyjne szkieletowe i pokrycia dachowe, okna i drzwi oraz materiały wykończeniowe ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz parkietów. Nie zabrakło również skromnej prezentacji maszyn, urządzeń produkcyjnych oraz centrów obróbczych i narzędzi.

Kurier Drzewny

Końcowa faza rozkładania dźwigiem. Fot. Boxabl

Kurier Drzewny

Część salonowa i kuchenna. Fot. Boxabl

Najbliższe lata z przyszłością

Projektowanie i budowanie domów wymagają dużych umiejętności oraz innowacyjnego podejścia. Trudno zdefiniować jaki powinien być dom przyszłości (smart), ale oczekuje się, że będzie on posiadał:
– ciekawą formę architektoniczną i otaczającą go przyrodę;
– spore okna, dzięki którym do wnętrz dotrze dużo światła;
– dobrą izolacją cieplną i wentylację pomieszczeń;
– niski pobór energii;

Poza tym będzie przyjazny dla człowieka i środowiska. Zastosowane zostaną powszechnie za kilka, kilkanaście lat jako modułowe, zgodnie z potrzebami klientów oraz ich finansową płynnością.

Czym jest smart dom?

To dom wyposażony w elementy sztucznej inteligencji, z którym integruje się coraz więcej urządzeń jego wyposażenia – na przykład inteligentna pralka wyśle nam informację, że skończyła pracę, albo że ma usterkę, którą należy naprawić i wskaże, gdzie i jaka to usterka, a inteligenta lodówka sama wyświetli komunikat o tym, że kończy się któryś z produktów i może zamówić go zdalnie, z dostawą do domu. To tylko niektóre przykłady sprzężenia AGD z systemem, i ciągle ich przybywa, gdyż z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które dotyczą kolejnych stref domu. Ciekawym udogodnieniem jest też możliwość sterowania ogrzewaniem i oświetleniem na odległość. Możemy sterować nie pojedynczymi żarówkami, ale całymi ich sekcjami, dostosowując oświetlenie do aktualnych potrzeb w mieszkaniu, i ustawiać tzw. sceny – obrazy świetlne nawet nie będąc w domu.

Dom staje się przystanią, oazą, gdzie ma być nam wygodnie i dobrze; gdzie chcemy mieć wysoki komfort i chcemy w nim wypoczywać, a inteligentne systemy nam w tym pomagają. Styl życia i potrzeby dyktują producentom jak rosnące potrzeby mają być spełniane.

Drewno ważnym materiałem dla domów przyszłości, a budownictwo drewniane daje nowe możliwości rozwoju

Obecnie znajdujemy się w okresie rozkwitu i ewolucji zastosowań drewna, a postęp technologiczny i nowe systemy prefabrykacji oraz szereg procesów, które zwiększają trwałość, bezpieczeństwo i wydajność, wzmacniają pozycję drewna w zastosowaniach do budowli miejskich. Globalne obawy związane z łagodzeniem zmian klimatycznych skłoniły niektóre miasta i rządy do analizy materiałów, które używane są do budowy budynków – biorąc pod uwagę sumę całej energii potrzebnej do wytworzenia budynku, a więc energii do wydobycia, przetworzenia materiałów budowlanych, produkcji, transportu, realizacji budowli i jej konserwacji. W takim świetle analizy danych drewno wydaje się być atrakcyjną opcją, ponieważ potencjalnie budynki z przeważającym udziałem drewna mogą być ekologiczne niż budowle z betonu i stali. Ponadto prefabrykacja z dużą precyzją elementów drewnianych może zapewnić wiele korzystnych parametrów, takich jak:
– wysoce wydajne energetycznie przegrody;
– lepszą izolację minimalizującą mostki termiczne;
– nietoksyczne panele w prawie całkowicie naturalne;
– różne formaty i nadające się do recyklingu;
– sumaryczne oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu;
– wysoką precyzję wykonania przez maszyny sterowane numerycznie (CNC) belek, paneli i produkcję niestandardowych komponentów; elementy te można scalać za pomocą łączników konstrukcyjnych, kotew oraz innowacyjnych systemów mocujących.

Coś, czego zabrakło na BUDMIE

Zabrakło interesującego rozwiązania zwanego projektem Boxabl, którego misją jest znaczne obniżenie kosztów uzyskania domu przez zainteresowanego. Domy te projektowane są według najwyższych standardów jakości, wytrzymałości i trwałości. Jak zapewniają twórcy tanich domów, przeznaczone one są do użytkowania przez wiele pokoleń. To dopiero początek projektu i wykonane prototypy, ale z dużą szansą na rozwój.

Zaangażowany w projekt Elon Musk stwierdza, że posiada prototyp Boxabl Casita Tiny Home za 50 tysięcy dolarów, zwany malutkim i bardzo tanim prefabrykowanym domem pochodzącym ze startup’u Boxabl, który planuje zrewolucjonizować przemysł mieszkaniowy za pomocą tzw. „błyskawicznych domów”. Będą one oferowane w różnych rozmiarach i układach, w zależności od budżetu. Każda Casita będzie miała wspólny element: można ją rozstawić w kilkanaście godzin przy minimalnym nakładzie pracy i środków oraz będzie tania i wyposażona w komfortowe elementy gospodarstwa domowego. Podstawowy model ma kosztować od 50 tysięcy dolarów. Dostawy Casity jeszcze się nie rozpoczęły, ale już rozpoczęto budowę pierwszej fabryki Boxabl wyposażonej w linie montażowe. Planuje się budowę wielu takich fabryk na całym świecie. Systemem Boxabl można zbudować prawie każdy rodzaj budynków.

Kompletny dom złożony na paletach będzie można od razu po wyjęciu z „pudełka” posadowić na podłożu i będzie on już wyposażany w:
– kuchnię z lodówką, zlewem, piekarnikiem, zmywarką, mikrofalówką;
– szafy i szafki;
– łazienkę z prysznicem/wanną, zlewem, lustrem i przesuwanymi szklanymi drzwiami;
– izolacje i oświetlenie LED;
– panele słoneczne na dachu (opcjonalnie).

Materializowana właśnie idea taniego domu „z pudełka” stawianego i oddawanego do użytku w ciągu kilkudziesięciu godzin to, jak dotąd, jedna z najlepszych opcji szybkiego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludzi młodych i starszych. Szybkość ich realizacji stanowi dodatkową zaletę szczególnie w okresach klęsk żywiołowych, trzęsień ziemi, powodzi, osuwisk i wojen dotykających wielu ludzi. Tak więc wyzwania TECHNO-SWIAT’a opisywane w dwóch poprzednich numerach gazety („Kurier Drzewny” 1/2023 i 2/2023) mogą wyzwalać również ich pozytywny wydźwięk.

Dla zainteresowanych tematyką polecamy kontakt z autorami: biuro@starting.com.pl

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).