Connect with us

Galeria

Tyrolski hotel wykonany w całości z drewna

Budownictwo drewniane

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 2 781
Kurier Drzewny

Bezpośredni dostęp do stoków narciarskich, panoramiczne widoki gór wprost z sauny i podgrzewany przez cały rok odkryty basen: to tylko przedsmak tego, co oferuje Tirol Lodge w Ellmau na grzbiecie Wilder Kaiser. Jednak ten kompleksowy hotel ze 171 pokojami nie jest gigantycznym blokiem, ale raczej kompletną wioską górską podzieloną na trzy grupy czterech budynków. Co więcej, został zbudowany w całości z drewna w modułowej konstrukcji. Inspiracją był budynek administracyjny firmy Egger w pobliskim mieście St. Johann.

Zatrudniając tyrolskiego architekta

Bruno Mosera, twórcy skorzystali również z wiedzy fachowej tego samego budowniczego, który został odpowiedzialny za inspirację hotelu. Był idealnie przygotowany do wyzwania takiego projektu, jakim jest fakt, że drewno pracuje i się porusza. To kwestia, która może być problematyczna, szczególnie w łazienkach, w których ruch czasami spowodowuje rozerwanie uszczelek silikonowych, wyciekanie i uszkodzenie drewna przez wodę.

Niezawodna ochrona przed wilgocią w drewnianych łazienkach

– Dlatego tak ważne było dla nas to, abyśmy zastosowali niezawodną metodę ochrony przed wilgocią w tak rozległym projekcie konstrukcji drewnianej. Zwłaszcza mokre powierzchnie łazienek muszą być dobrze uszczelnione – mówi z przekonaniem Bruno Moser. – Obecnie w Austrii są dwa popularne trendy: prefabrykacja i konstrukcja z drewna.

Firma Bette jest szczególnie doceniana w tym obszarze, ponieważ oferuje niestandardowe rozwiązania, które dobrze pasują do drewnianych budynków – zapewnia architekt, wyjaśniając współpracę ze specjalistami z zakresu łazienek z Delbrück w Niemczech.
Od początku wykluczono płytki i spoiny w części prysznicowej łazienek.
– Połączenia są zawsze trudne, nawet w konstrukcji zbudowanej z litych materiałów. Ale są szczególnie ryzykowne, jeśli chodzi o drewno – podsumowuje Moser.

Aby zachować bezpieczeństwo w odniesieniu do pryszniców w drewnianych łazienkach, firma architektów wybrała brodzik na poziomie podłogi, właśnie od Bette. Dla stworzenia ramy brodzik jest wyprodukowany z bokami zachodzącymi na ściany i zakrzywionymi do góry oraz wklęsłą listwą wykonaną ze szkliwionej stali tytanowej. Wodoodporne panele ścienne są następnie przyklejane do górnej połowy tej ramy. W rezultacie nie ma silikonowych połączeń ze ścianą, a konstrukcja strukturalna chroni drewno przed przenikaniem wilgoci.

Ale brodziki są uszczelnione od strony ściany nie tylko odwróconą ramą. Bezpieczne, szczelne połączenie z drewnianą podłogą możliwe jest również dzięki zestawowi uszczelniającemu do podłóg drewnianych. W tym celu w podłodze pod brodzikiem umieszczono wodoodporny panel, a jego krawędzie są dodatkowo zabezpieczone masą i włókniną uszczelniającą.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Popularne