W biznesie ważne są dobre pomysły i wielkie plany. Takie z pewnością ma francuski przedsiębiorca Christophe Roux, specjalizujący się w stolarstwie, tworzeniu elementów drewnianych z przeznaczeniem do wnętrz i na zewnątrz. Dzięki najnowszej inwestycji w strugarkę Powermat 3000 marki Weinig francuska firma rozpoczęła produkcję okładzin i profili drewnianych ze strukturą. Obecnie nadchodzi czas na nowość w ofercie firmy – elementy drewniane 3D. W dotychczasowej pracy pomocna jest ostrzarka Rondamat 1000 CNC, która nie tylko ostrzy, ale także pozwala tworzyć nowe narzędzia, a to właśnie dzięki nim udaje się produkować różnorodne struktury na drewnie, także te na specjalne zamówienie.

Francuski przedsiębiorca postanowił rozpocząć produkcję drewna ze strukturą, w realizacji planów pomogły rozwiązania Weinig. Fot. Weinig
Christophe Roux prowadzi zakład stolarski we francuskim regionie Rhône-Alpes-Auvergne i zatrudnia w nim 47 pracowników. Firma przede wszystkim produkuje elementy z drewna do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. pergole, tarasy, domki z drewna, program ogrodowy, mała architektura miejska). Obiorcami są głównie podmioty prowadzące campingi oraz inwestorzy indywidualni. Przedsiębiorca planuje jednak poszerzyć swoją działalność w handlu detalicznym. O planach na biznes odpowiedział przy okazji WEINIG Experience.
Drewno ze strukturą 3D
Tym, na czym chce się skupić Christophe Roux jest drewno ze strukturą 3D, które ma stać się kolejnym filarem rodzinnego biznesu.
– Zastosowania tego wyrobu mogą być różnorodne – jako wykładziny podłogowe, elementy sufitowe, panele, jak też np. parawany rozdzielające przestrzeń. Wystarczy mieć pomysły – wyjaśnia Christophe Roux.
Przedsiębiorca i jego pracownicy zaprojektowali już serię różnych dekorów. Biznes na ten produkt jest dobry i to w całej Europie.
Niezbędna jest odpowiednia technologia
– Po raz pierwszy zobaczyłem strugarkę Powermat 3000 firmy Weinig na targach w Lyonie w 2016 roku. Nieco później byliśmy na pokazie tego urządzenia w Tauberbischofsheim, a ostatecznie kupiłem je rok później na LIGNIE w Hanowerze – Christophe Roux wspomina poszczególne etapy swojego pomysłu na biznes. – Chcieliśmy rozwijać własne produkty, wyróżniać się spośród standardowych dostawców komponentów, zdobywać nowych klientów i produkować szybko – dodaje przedsiębiorca, wskazując dokładnie na wszystkie swoje wymagania.
Do urządzenia Powermat 3000 dodano także ostrzarkę narzędzi CNC Rondamat 1000, która nie tylko ostrzy, ale także pozwala tworzyć nowe narzędzia.
Idealny duet
Połączenie Powermat i Rondamat stanowi wewnętrzny dział rozwoju firmy i gwarantuje bezpieczną produkcję. Jak wygląda praca w zakładzie i tworzenie elementów ze strukturą?
Na początku pojawiają się pomysł i rysunek nowego wystroju wnętrza. Na komputerze oprogramowanie zamienia je w ścieżkę narzędzia i pokazuje dokładnie, jak narzędzie powinno poruszać się na płycie oraz jaki profil utworzy na frezarce. Dzięki symulacji na monitorze programista może zobaczyć, jak poruszają się poszczególne wrzeciona. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, do gry wkracza oprogramowanie Moulder Master, które zarządza maszynami podłączonymi do sieci i na Rondamat tworzy wymagane narzędzie. Operator może bez problemu uzyskać wgląd w liczbę dostępnych wrzecion i określa przyporządkowanie narzędzi. Po wykonaniu noży strugarskich na Rondamat 1000, są one mierzone za pomocą urządzenia pomiarowego OptiControl Digital, zanim dane zostaną przesłane do strugarki Powermat 3000.
Produkty na specjalne życzenie i sukces dzięki inwestycji
– Klienci są entuzjastycznie nastawieni do naszych profili, a nawet przychodzą z własnymi pomysłami, które u nas realizują – wyjaśnia Christophe Roux i podkreśla, że sukces tego projektu przyszedł bardzo szybko po zakupie technologii Weinig. – Możemy wprowadzać na rynek wyjątkowe produkty i wyróżniać się na tle konkurencji. Jesteśmy teraz znani także poza Francją.
To jeszcze nie koniec
Jednak duży sukces tego przedsięwzięcia nie zadowala do końca przedsiębiorcy, który planuje dalsze kroki i wyjaśnia, że obróbka dwustronna była tylko wprowadzeniem do prawdziwej technologii 3D. Właściciel francuskiej stolarni zamówił już w firmie Weinig nową maszynę, która umożliwia obróbkę z trzech stron.
– Łączymy francuskie know-how z niemiecką technologią i możemy dzięki temu z pewnością patrzeć w przyszłość – mówi z przekonaniem Christophe Roux.

Inwestycja w strugarkę Powermat 3000 okazała się kluczowa dla opracownia nowej koncepcji produktowej. Fot. Weinig