Connect with us

Wydarzenia

Firma igus oferuje cykl bezpłatnych szkoleń online

Zostań specjalistą branżowym igus w ciągu dwunastu miesięcy

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Igus
Kalendarz na rok 2021 został zaprojektowany z myślą o wydarzeniach online dedykowanych różnym branżom. Fot. igus

igus

Różne branże na całym świecie wymagają specjalistycznych rozwiązań. igus oferuje bezsmarowe i bezobsługowe komponenty, które usprawniają pracę w ruchu oraz obniżają koszty. Przedsiębiorstwo jest w stanie sprostać nawet najbardziej skomplikowanym wymaganiom. Ma w ofercie zarówno produkty standardowe, jak i rozwiązania dopasowane do potrzeb.Firma poinformowała o cyklu bezpłatnych szkoleń online dla różnych branż. 26 maja odbędzie się jedno z nich dla przemysłu drzewnego. Inne daty również mogą zainteresować producentów maszyn.

Nasz świat jest w ruchu od początku istnienia. Postęp technologiczny sprawia, że maszyny pracują coraz szybciej, a ich ruchy są coraz bardziej precyzyjne. Stwarza to nowe wyzwania, którym muszą sprostać nawet najmniejsze elementy maszyn. Już w 1964 roku Günter Blase, który założył firmę igus, opracował komponenty do pracy w ruchu wykonane z wysokowydajnych polimerów i charakteryzujących się niskim zużyciem. Dziś te elementy znane są pod nazwą motion plastics i z powodzeniem są stosowane u klientów w 72 krajach i ponad 60 gałęziach przemysłu. Aby przybliżyć rozwiązania opracowane z myślą o różnorodnych, często ekstremalnych warunkach pracy, firma igus zorganizuje cykl comiesięcznych, branżowych spotkań online. Na tej podstawie stworzyła harmonogram w formie kalendarza na rok 2021. Każdy miesiąc jest dedykowany innej branży. Począwszy od przemysłu motoryzacyjnego i robotyki, przez rozwiązania do obrabiarek, maszyn rolniczych oraz sprzętu medycznego, a kończąc na aplikacjach heavy duty.

Spotkania odbywać się będą cyklicznie, w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyjątkiem grudnia, w którym przypada przerwa świąteczno-noworoczna.
To dotyczące branży drzewnej odbędzie się 26 maja. Pozostałe wydarzenia mogą również zainteresować i zainspirować naszych czytelników, dlatego prezentujemy pełną listę dwunastu szkoleń igus:
– branża motoryzacyjna – 27 stycznia
– suwnice – 24 lutego
– obrabiarki – 31 marca
– robotyka – 28 kwietnia
– przemysł drzewny – 26 maja
– przemysł pakujący – 30 czerwca
– maszyny rolnicze – 28 lipca
– offshore – 25 sierpnia
– intralogistyka – 29 września
– druk 3D – 27 października
– sprzęt medyczny – 24 listopada
– maszyny ciężkie – 8 grudnia

Więcej informacji jest dostępnych na stronie:

www.igus.pl/szkolenia2021

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydarzenia

Fabryki Mebli Forte bez wyraźnego spadku przychodów

Podsumowanie roku

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Fabryki Mebli Forte
Od lipca 2020 r. wszystkie zakłady i spółki z Grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Fot. Fabryki Mebli Forte

Jednemu z największych producentów mebli w Polsce udało się zakończyć rok na poziomie niewiele odbiegającym od wyników roku poprzedniego.

 
Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Fabryki Mebli Forte SA w IV kwartale 2020 roku wyniosła 382 mln zł (w tym 25 mln zł stanowiła sprzedaż poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie spółki z Grupy Kapitałowej, tj. TANNE sp. z o .o.). Dla porównania, w 2019 roku sprzedaż w tym okresie sięgnęła 337 mln zł (w tym 19 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza Grupę).
Narastająco po czterech kwartałach 2020 roku przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej wyniosły 1,159 mld zł, wobec 1,177 mln zł w 2019 roku (spadek o 1,4 proc.). Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za IV kwartał 2020 roku wyniosła 82 mln zł, w stosunku do 47 mln zł w IV kwartale roku 2019 (wzrost o 74 proc.). Wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA za cały 2020 rok to 199 mln zł, w stosunku do 141 mln zł w 2019 r. (wzrost o 41 proc.).

 

Stabilna sytuacja mimo pandemii

Zarząd spółki poinformował, że w pozostałych kosztach operacyjnych ujęto minus kwotę 2,3 mln zł z tytułu częściowego rozwiązania rezerwy utworzonej uprzednio na przyszłe kary konwencjonalne, wynikające z opóźnień dostaw do klientów w III kwartale 2020 r. Rezerwa została rozwiązana na skutek porozumień z klientami.
Spółka odczuła pozytywny wpływ wynikający z osłabienia PLN wobec EUR w roku 2020 vs roku 2019, powyżej poziomów zabezpieczonych przez spółkę polityką korytarza opcyjnego w wynikach za 2020 r. Wyniósł on 17 mln zł r., z czego w samym IV kwartale 2020 r. wpływ ten sięgnął 9 mln zł.
Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, zarząd spółki informuje, że począwszy od lipca 2020 r. wszystkie zakłady i spółki z Grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Do dnia publikacji raportu w żadnej ze spółek z Grupy i w żadnym zakładzie produkcyjnym nie wstrzymano pracy z powodu pandemii.
 
Jednocześnie, biorąc pod uwagę pogarszającą się z dnia na dzień sytuację epidemiologiczną w całej Europie, która skutkuje pełnymi lockdownami na głównych rynkach zbytu spółki (m.in. kraje DACH), zarząd grupy widzi realne i istotne zagrożenie, które może mieć negatywny wpływ na jej działalność w I kwartale 2021 r. zarówno pod względem utrzymania płynności produkcji, jak i ciągłości dostaw do odbiorców w Europie.
 
Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto Grupy Kapitałowej na koniec IV kwartału 2020 r. nie przekroczył poziomu 2 (wyniósł ok. 1,7), czyli ukształtował się znacznie poniżej poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi Grupę. Zarząd Fabryk Mebli Forte informuje, że podane wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za IV kwartał 2020 r.

Czytaj dalej

Wydarzenia

Nieustanny rozwój i obserwacja rynku

30-lecie firmy „FABA” S.A.

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Faba

Faba

„FABA” S.A. istnieje już 30 lat. Historia i rozwój firmy są ściśle wpisane w proces transformacji ustrojowej, a zarazem w rozwój rodzimego przemysłu meblarskiego, tartacznego oraz produkcji płyty. Fabryka Baboszewo jako jedna z pierwszych firm w Polsce, przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, której właścicielami byli ówcześni pracownicy. Determinacja założycieli oraz wybranego przez nich zarządu, doprowadziły do szybkiego rozkwitu.

 

Rejestracja spółki i ekspansja

Nie można zapomnieć, że tradycja produkcyjna towarzyszy przedsiębiorstwu już ponad 74 lata, początki działalności sięgają 1947 roku.
– Pierwsze frezy zataczane, a później ścinowe, były produkowane w latach 70. Nieco później, w latach 80., rozpoczęła się produkcja frezów profilowych i głowic. Najsilniejszym jednak impulsem do szybkiego rozwoju firmy była rejestracja spółki w roku 1991 – wspomina Artur Pęcherzewski, dyrektor techniczny w firmie FABA. – Wydarzenie to można określić jako krok milowy w rozwoju zakładu w Baboszewie. Od tego momentu rozpoczęła się ekspansja w kierunku rynków zachodnich. Kontakty z zagranicznymi producentami renomowanych materiałów podniosły w znaczący sposób jakość i konkurencyjność wyrobów. Rozpoczęcie produkcji narzędzi, które do tej pory były importowane z zachodu, pozwoliło przedsiębiorstwu wzmocnić się na rynku i uzyskać fundusze na zakupy niezbędnych maszyn i urządzeń. One z kolei wpłynęły na opracowanie i produkcję nowych rozwiązań narzędzi. Były to narzędzia do produkcji złącz klinowych, głowice z mocowaniem hydro oraz tuleje hydro do frezów i zestawów. FABA bardzo szybko uruchomiła produkcję nowoczesnych pił tarczowych. Obecnie możemy pochwalić się produkcją pił bardzo cienkich, z obniżonym korpusem oraz specjalnych do dużych i bardzo dużych posuwów. Jako pierwsza firma w Polsce wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nie tylko serwis, ale i produkcję coraz bardziej pożądanych narzędzi z nakładką PKD (DIA). Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przemyślane inwestycje wpisane w długofalową strategię rozwoju.

 

Szereg inwestycji

Inwestycje związane były początkowo z wymianą starych maszyn na nowoczesne i urządzenia, o których mogłaby pomarzyć niejedna firma działająca w tej branży. Należy podkreślić, że „FABA” S.A. to jedno z pierwszych przedsiębiorstw sprywatyzowanych w Polsce i pozostaje nieprzerwanie w rękach kapitału polskiego od początku istnienia. Dziś kupowane są maszyny najnowszej generacji wyposażone w roboty, co oznacza, że przy użyciu jednej maszyny typu „kombi” wykonywane jest kilka procesów obróbczych. Produkcja narzędzi jest wydajniejsza i obniżone są koszty produkcji. Praca może trwać w trybie dziennym i nocnym. Podnoszone są jakość i precyzyjność wykonanych wyrobów.

Obecnie FABA to jedna z najnowocześniejszych firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
– Dysponujemy najbardziej zaawansowanym parkiem maszynowym na rodzimym rynku oraz wiedzą popartą doświadczeniem. Obecnie wsparcie sprzedaży i pełen serwis narzędzi prowadzą nasze hurtownie fabryczne usytuowane w różnych rejonach kraju: H1 – Zemborzyce Tereszyńskie, H2 – Zielona Góra, H3 – Piła, H4 – Wrzosowa koło Częstochowy oraz dwie jednostki zagraniczne – FABA SERWIS na Ukrainie i FABASLOVAKIA na Słowacji. Handel wspomagany jest również przez sieć jednostek dealerskich, które pośredniczą w sprzedaży naszych wyrobów – mówi Krzysztof Rydzewski, kierownik działu sprzedaży krajowej.

 

Wykwalifikowana kadra

Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.
– Przykładowo, narzędzia do produkcji złącz, które są naszą marką, pracują obecnie z prędkością 150 – 400 m/min. Opracowywane są też nowe rozwiązania narzędzi do frezowania wzdłużnego, np. deski szalunkowej, przystosowane do pracy na niewyobrażalnych jeszcze kilka lat temu parametrach posuwów dochodzące do 1000 m/min – tłumaczy Artur Pęcherzewski.
Wyprodukowane narzędzia są testowane i podlegają kontroli technicznej celem doboru odpowiedniej technologii i wyprodukowaniu optymalnych narzędzi.

„Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.”

 

Poznać potrzeby rynku

– Zatrudniamy wielu doradców techniczno-handlowych, którzy w ścisłej współpracy z obsługiwanymi przez nich kontrahentami pomagają nam właściwie interpretować potrzeby rynku – dodaje dyrektor. – Większość innowacyjnych konstrukcji oferowanych przez nas narzędzi powstaje poprzez współdziałanie na linii klient – doradca techniczny, konstruktor – technolog.
Nieustannie trwają umacnianie kontaktów i poszukiwanie nowych kontrahentów. Okazją do pogłębienia relacji będą targi LIGNA, które w tym roku zostały przesunięte na koniec września. Jest to platforma służąca nie tylko wymianie myśli technicznej, ale i otrzymaniu feedbacku na temat wytwarzanych wyrobów.
– Spotkanie z klientami przebiega zawsze w ciepłej atmosferze, sprzyjającej rozmowom i dalszej współpracy – mówi Krzysztof Rydzewski. – Nieustannie poszukujemy nowych dealerów i partnerów biznesowych. Rynek wymaga wielu zaufanych przedstawicieli, żeby klient był usatysfakcjonowany. Obsługujemy nie tylko rynek europejski, ale również jesteśmy obecni na rynku Ameryki Północnej i Południowej. Sprzedajemy narzędzia do ponad 50 krajów. Zapraszamy również przedstawicieli z Polski, gdzie współpraca trwa już od wielu lat.

 

Spojrzeć przez inny pryzmat

– Za nami bardzo trudny rok 2020. Pandemia COVID-19 postawiła przed branżą meblową, kontrahentami i firmami konkurencyjnymi bardzo trudne wyzwanie – informuje Krzysztof Rydzewski. – Ta niepewność sprawiła, że spojrzeliśmy na sposób pracy przez inny pryzmat. Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Nie możemy się również doczekać końca tego niespokojnego okresu, aby móc częściej spotykać się nie tylko u państwa w firmach, ale także na targach branżowych.

„Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.”

 

Dalsze doskonalenie produkcji

– Chcielibyśmy poinformować, że ukończyliśmy zapoczątkowaną w 2018 r. inwestycję związaną z budową hali produkcyjno-biurowej o powierzchni 2800 m2, stworzonej z myślą o dalszym doskonaleniu produkowanych przez nas wierteł oraz frezów monolitycznych – wyjaśnia dyrektor. – Zbudowana hala zakładowa pozwala nam rozwijać następną gałąź produkcji, jaką jest wytwarzanie narzędzi do metalu. To kolejny punkt zwrotny w dziejach naszej firmy, który wpłynie na dywersyfikację produkowanego asortymentu. Poszerzamy znacznie ofertę nie tylko o kolejne wiertła specjalne, ale głównie o narzędzia dla przemysłów: lotniczego, samochodowego oraz zbrojeniowego.
Zakończona została również modernizacja magazynu wyrobów gotowych, która umożliwi sprawniejszą realizację wysyłek do kontrahentów.
– Dzięki powyższej inwestycji znaleźliśmy również miejsce na poszerzenie gamy dostępnych produktów bezpośrednio z magazynu – oznajmia Artur Pęcherzewski. – Dotyczy to głównie oferowanych frezów i zestawów dla mniejszych, ale bardzo ważnych dla nas klientów. W ofercie pojawi się więcej frezów prostych, profilowych oraz zestawów do szeroko rozumianej deski podłogowej albo wykorzystywanych do popularnej „podbitki”.

 

Nowy katalog

– Odzwierciedlenie poszerzonej oferty zaobserwować można w „jeszcze ciepłej” edycji katalogu 2021 – informuje dyrektor. – Nowe katalogi są już w drodze do klientów. Niecierpliwych zapraszam na stronę internetową www.faba.pl, gdzie znajduje się link do pobrania wersji elektronicznej.

 

Serdeczne podziękowania

– Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim klientom oraz partnerom biznesowym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, za współpracę z firmą „FABA” S.A. – mówi Krzysztof Rydzewski. – Bez współpracy nie ma innowacji i rozwoju. Pragniemy, aby relacja cenowo-jakościowa narzędzi nadal cieszyła odbiorców. Pragnę zapewnić, że nadal zamierzamy inwestować w digitalizację i automatyzację procesów produkcyjnych. Obliguje nas do tego nie tylko presja jakościowa, ale także drożejące materiały zużywane w procesie produkcyjnym oraz stale rosnące koszty pracy. Dostosowujemy produkcję narzędzi do realnych potrzeb rynku, jak również produkujemy narzędzia specjalistyczne dla indywidualnych klientów. To wszystko sprawia, że pozycja firmy „FABA” S.A. plasuje się wśród liderów do maszynowej obróbki drewna. Zachodni kontrahenci są pod wrażeniem oglądając z bliska kompleks fabryczny, że gdzieś w Baboszewie, w województwie mazowieckim, znajduje się fabryka narzędzi przystosowanych do obróbki drewna i metalu, wyposażona w najnowsze rozwiązania techniki i produkująca narzędzia tak wysokiej klasy.

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Targi Meble Polska w tym roku tylko on-line

Ważna informacja

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Z uwagi na niepewne prognozy rozwoju sytuacji epidemicznej, zarząd Grupy MTP postanowił, że Targi Meble Polska odbędą się wyłącznie w formule on-line.

 
Meble Polska to największe krajowe targi kontraktowe przeznaczone dla przedsiębiorców branży meblowej. Tradycyjnie wydarzenie to odbywa się na przełomie lutego i marca. Jednak w związku z pandemią COVID-19, tegoroczna edycja przeniesiona została na koniec maja. Organizatorzy targów liczyli na to, że w terminie od 25 do 28 maja uda się je zrealizować w trybie stacjonarnym. Jak się okazuje, niepewne prognozy rozwoju sytuacji epidemicznej zmusiły Międzynarodowe Targi Poznańskie do kolejnej zmiany planów.

 
Targi Meble Polska odbędą się w dniach 25 – 28 maja 2021 roku
wyłącznie w formule on-line.

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Piły trakowe pod nowym szyldem, ale w sprawdzonej jakości!

Cięcie drewna

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Znany w Polsce austriacki producent pił trakowych Dietmar Thöress, zakończył swą zawodową działalność, zamykając pełne sukcesów 50 lat pracy w tym sektorze przemysłu. Nowymi właścicielami firmy zostali dotychczasowi, wieloletni pracownicy Thöress Sägenproduktion GmbH – Stephan Ausweger oraz Bernd Hauser. Produkty firmy Dietmar Thöress bez zmian dostępne na naszym rynku będą dzięki lokalnemu dystrybutorowi – firmie PENNY GONDEK sp. z o.o. z Oleśnicy.

 
Portal Drzewny

Dla nowych zarządców firmy, z ich doświadczeniem i know-how, produkcja pił jest tematem doskonale znanym.
– Wraz z nową nazwą naszej firmy Die Sägenmacher GmbH, przejęliśmy 50-letnie doświadczenie w procesie produkcji. Dlatego nadal przyświeca nam zasada: perfekcja w piłach trakowych! I to gwarantujemy naszym klientom – deklarują nowi właściciele firmy, z optymizmem patrząc w przyszłość.

 

Piły, urządzenia, uchwyty i usługi

Przedsiębiorstwo Die Sägenmacher specjalizuje się w produkcji pił trakowych, hydraulicznych urządzeń do ich naprężania, a także uchwytów do pił trakowych.
– Dostarczamy narzędzia pod indywidualne potrzeby klienta – podkreśla Stephan Ausweger.
Producent z Eugendorf koło Salzburga oferuje także usługowe stellitowanie używanych pił trakowych, jak również sprzedaż pił tarczowych. Stephan Ausweger przez 22 lata zajmował się tym działem w firmie Thöress Sägenproduktion GmbH. Do jego obowiązków należą aktualnie: produkcja, montaż, sprawy kadrowe i dystrybucja towaru. Bernd Hasuer ma za sobą 7-letni okres pracy w firmie Dietmara Thöress. Wyspecjalizował się w działach stellitowania i ostrzenia narzędzi. Podstawowa działalność, czyli produkcja nowych pił stellitowanych i regeneracja używanych narzędzi, stanowi 57 proc. całkowitego obrotu nowego podmiotu gospodarczego na rynku produkcji narzędzi.'

 

Austriackie piły znane w Polsce

Przedsiębiorstwo zatrudnia siedmiu pracowników. 37 proc. produkcji trafia na eksport. Piły z Austrii znalazły już stałych odbiorców obok rynku lokalnego, także w Niemczech, Ameryce, jak również Polsce, gdzie od 17 lat dostarczane są przez przedstawiciela austriackiego producenta – PENNY GONDEK sp. z o.o. z Oleśnicy.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).