Firma FABA dwudziesty ósmy raz bierze udział w DREMIE. Po raz kolejny zaprezentuje swoje tradycyjne narzędzia cieszące się niesłabnącym powodzeniem wśród klientów, jak również wiele nowych konstrukcji, których pierwsza odsłona miała miejsce na tegorocznych targach w Niemczech. Przedsiębiorstwo przygotowało również narzędzia specjalnie na wrześniowe wydarzenie w Poznaniu.
– Wydarzenie targowe w Poznaniu jest okazją do spotkania się z odbiorcami, z którymi już współpracujemy, jak również daje możliwość pozyskiwania nowych partnerów handlowych – mówi Artur Pęcherzewski, członek zarządu oraz dyrektor ds. technicznych w firmie FABA.

Frez FZK z pokryciem związkami tytanu. Fot. Alicja Bagnucka
Nowoczesne narzędzia
Podczas DREMY 2019 odwiedzający ekspozycję firmy o powierzchni 70 m2 będą mogli przekonać się, jak daleko sięga nowoczesna technologia narzędzi połączona z optymalizacją produkcji oraz zwiększoną wydajnością pracy podczas ich eksploatacji.
– „FABA” S.A. jest jednym z niewielu dostawców na świecie, który produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – wyjaśnia Artur Pęcherzewski. – Firma produkuje: piły, frezy lutowane, głowice, narzędzia z mocowaniem hydro lub Power Lock, trzpienie z chwytem HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien, drzwi i deski podłogowej oraz noże. Na stoisku numer 9, w pawilonie 3A przedstawimy konstrukcje, których premiera miała miejsce na targach LIGNA 2019. Liczni goście odwiedzający nasze stoisko w Hanowerze potwierdzili duże zainteresowane tymi narzędziami. Ich innowacyjna konstrukcja wzbudziła zachwyt zarówno stałych partnerów handlowych, jak i nowych klientów.
Evolution 2 do wielopił
– Jednym z interesujących asortymentów, które zaprezentujemy również na targach w Poznaniu, są piły Evolution 2 przeznaczone do wielopił – twierdzi członek zarządu oraz dyrektor ds. technicznych. – W praktyce na DREMIE będzie można dotknąć i sprawdzić jak działa innowacyjna technologia pokrywania korpusów. Piły opracowano wraz z instytutem naukowym w nowej technologii. Precyzyjne zaprojektowane piły posiadają powłokę, która znacząco poprawia pracę w trudnych warunkach. Głównym odbiorcą jest przemysł tartaczny, który zwraca uwagę na wydajne cięcie materiału na wielopiłach jedno- lub dwuwałowych. Dziś klient jest bardzo wymagający i dlatego nowa powłoka, położona na całej powierzchni blatu piły, ma zmniejszony współczynnik tarcia, dzięki czemu zmniejsza się możliwość przywierania żywicy do korpusu. Ważne to jest szczególnie przy materiałach mocno zażywiczonych (sosna, świerk, modrzew). Efektem tego będzie zmniejszenie obciążenia maszyny i mniejszy pobór prądu.
Zastosowane gazowe pokrycie korpusów tworzy mikronową warstwę utwardzającą powierzchnię piły oraz dodatkowo zabezpiecza ją przed korozją. Utwardzony korpus można poddawać regeneracji, a tarcie materiału obrabianego i wiórów nie powoduje zużywania się korpusów. Piły do wielopił EVO 2 przeznaczone są zarówno do tartaków, producentów palet, jak i dla wymagających klientów oczekujących bardzo dokładnego i precyzyjnego cięcia materiału, wydłużenia żywotności pił tarczowych oraz poprawienia jakości cięcia materiału. Bezpośrednio wpływa to na zmniejszenie kosztów przetarcia drewna i ekonomiczność w eksploatacji tych produktów.
Węglikowe wiertła monolityczne i węglikowe frezy spiralne
Ważnym elementem targowej ekspozycji będą węglikowe wiertła monolityczne oraz węglikowe frezy spiralne z możliwością regulacji.
– Innowacja wynika z możliwości zrobienia w tym monolitycznym, węglikowym wiertle gwintu, zezwalającym na zamontowanie w wiertle śruby regulacyjnej – dodaje Artur Pęcherzewski. – Najprawdopodobniej jesteśmy jedyni na świecie, którzy takie rozwiązanie oferują. Tego typu rozwiązanie w narzędziach z węglika jest innowacyjne i dotychczas nie pojawiło się na rynku narzędziowym. Jest to wyszukana oferta dla dużych producentów, gdzie na maszynie zamieszczone jest 20 – 80 wierteł. Wówczas regulacja jest potrzebna tak, aby każde wiertło zagłębiło się na taką samą głębokość. Propozycja firmy FABA, a więc monolityczne narzędzia węglikowe z zamontowanym bezpośrednio pogłębiaczem, są nowoczesną i bardzo przyszłościową alternatywą. Również pokażemy nowy rodzaj wierteł z podwójnym kątem.
Innowacja tego narzędzia polega na maksymalnym ograniczeniu wyrywania z materiału.
Poprawa jakości i wydajności strugania
Dominującym tematem w trakcie targów będą narzędzia frezerskie poprawiające jakość i wydajność strugania i frezowania elementów. Należy wspomnieć o dobrze sprawdzających się głowicach i frezach z hydromocowaniem.
– Rozwiązanie to gwarantuje wyeliminowanie „luzu” między wrzecionem maszyny a otworem narzędzia, jaki niezbędny jest do założenia i ściągania narzędzi z wrzeciona – wyjaśnia członek zarządu oraz dyrektor ds. technicznych. – Stosując hydromocowanie, możemy powiedzieć, że narzędzie spasowane jest z wrzecionem na „zero”. Nie ma możliwości, aby miało tu miejsce bicie po średnicy. Mamy pewność, że każdy ząb narzędzia pracuje w materiale zmniejszając długość fali strugania, czyli znacząco poprawia jakość obrabianego materiału. Rozwiązanie poprawia wydajność produkcji poprzez możliwość zwiększenia posuwu obróbki materiału. Do zalet mocowania hydro możemy zaliczyć wydłużenie żywotności narzędzia poprzez równą i równomierną pracę, jednakowe zużywanie się wszystkich ostrzy oraz bezpieczeństwo i brak możliwości obrócenia się narzędzia względem wrzeciona. W głowicach z hydromocowaniem należy stosować noże o podwyższonej dokładności wykonania 1100-4H i 1100-5H oraz uszlachetnione dodatkowo powłokami HP lub HX, w zależności od obrabianego materiału wydłużające czas ich pracy.
Złącza do pracy w trudnych warunkach
– Złącza stanowią charakterystyczną markę naszej firmy – informuje Artur Pęcherzewski. – We współpracy z bardzo dużymi firmami przeprowadzaliśmy wiele testów w zakresie ich żywotności. Wykonujemy także testy w naszym zakładzie. Jednak w większości w realnych zakładach produkcyjnych, które przerabiają duże ilości materiału. Nasze złącza zostały przetestowane w zakładach produkcyjnych w warunkach trudnej pracy na ekstremalnie wysokich parametrach obróbki. Tym, co nas wyróżnia, jest również pokrycie na złączach, produkowane w Polsce. Zostało ono wynalezione i opracowane przez polskich naukowców.
Głowica formatyzująca
Na stoisku FABA nie zabraknie również bardzo docenianej przez producentów głowicy formatyzującej DIA GFD 011 o promieniowym zarysie ostrza skrawającego, z nieregularną podziałką o nowej geometrii układu skrawania i negatywnym kącie natarcia, gwarantującej uzyskanie najwyższej, jakości krawędzi. Głowica ta zaprojektowana została do pracy zarówno przy naddatkach materiału od 1,5 mm, jak i wąskich płaszczyznach.
„Na stoisku FABA nie zabraknie również bardzo docenianej przez producentów głowicy formatyzującej DIA GFD 011 o promieniowym zarysie ostrza skrawającego, z nieregularną podziałką o nowej geometrii układu skrawania i negatywnym kącie natarcia, gwarantującej uzyskanie najwyższej, jakości krawędzi.”
Sprawdzone i przyszłościowe rozwiązania
– Dążymy do stałego poszerzania oferty produktów oraz ich innowacyjności, tak by móc zaoferować klientom sprawdzone i przyszłościowe rozwiązania – zapewnia Artur Pęcherzewski. – W Poznaniu w centrum uwagi znajdą się rozwiązania przyszłości. Przedstawimy klientom narzędzia wykonane w nowej technologii lutowania. Wyeliminowanie zjawiska powstawania tzw. wypływek w miejscu połączenia węglika z korpusem narzędzia jest obecnie testowane i poddawane analizie przez specjalistów z dziedziny automatyzacji i robotyzacji produkcji. Pracujemy także nad rozwiązaniami nowoczesnych linii frezerskich, gdzie narzędzia pracują z dużymi posuwami nawet do 1000 metrów na minutę.
„W Poznaniu w centrum uwagi znajdą się rozwiązania przyszłości. Przedstawimy klientom narzędzia wykonane w nowej technologii lutowania. Wyeliminowanie zjawiska powstawania tzw. wypływek w miejscu połączenia węglika z korpusem narzędzia jest obecnie testowane i poddawane analizie przez specjalistów z dziedziny automatyzacji i robotyzacji produkcji.”
Inspiracja na targach
– Spotkanie na DREMIE jest idealną platformą do rozmów o współpracy z dotychczasowymi klientami, jak również w przyszłości zainteresowanymi współpracą z firmą – dodaje członek zarządu oraz dyrektor ds. technicznych. – Wystawa jest doskonałą okazją do inspiracji, zapoznania się z kompleksową ofertą firmy FABA, przedstawiającą wiele narzędzi w całej skali rozciągłości – od standardowych, po nowoczesne rozwiązania. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w zakresie fachowego doradztwa, działania, obsługi oraz serwisowania narzędzi. Na wszystkie pytania odpowie zespół ekspertów danej specjalności. Otwartość na nowe wyzwania oraz elastyczność w dostosowaniu się do rynku zbytu to wyznaczniki, które wyróżniają przedsiębiorstwo spośród innych firm. Jesteśmy liderem w produkcji narzędzi wysokiej jakości w Polsce i wiodącym producentem w Europie. Napawa nas duma z faktu, że polska firma, z polskim kapitałem, odnosi sukcesy. Nasza pasja i doświadczenie sprawiają, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. Nie boimy się wyzwań, jesteśmy otwarci na nowe rynki. Będziemy systematycznie zwiększać grono zadowolonych klientów oraz utrzymywać silną pozycję rynkową.