Wydarzenia
EGGER: pozytywne skutki koronawirusa
Globalny wzrost sprzedaży dzięki nowym mocom produkcyjnym
Grupa EGGER zamyka rok 2020/2021 z obrotem na poziomie 3,08 mld euro. To rekordowo dobry wynik. Raport działań i prognoz w czasie epidemii może być użyteczny dla innych przedsiębiorców.
To epidemia koronawirusa pośrednio spowodowała, że na początku roku obrotowego EGGER odnotował silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach od lata 2020 r., który do dziś utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, moce produkcyjne we wszystkich zakładach EGGER są wykorzystywane do maksimum i powstają rekordowe ilości wyrobów gotowych. Do pozytywnego rozwoju przyczynił się również niedawny wzrost mocy produkcyjnych w nowych zakładach w Biskupcu (PL) i Lexington, NC (USA).
– Oczywiście cieszymy się z pozytywnego wyniku rocznego. Wynika to z jednej strony ze szczególnej sytuacji gospodarczej, ale także z naszych szybkich i kompleksowych działań nadzwyczajnych na początku pandemii – wyjaśnia Thomas Leissing, rzecznik prasowy Grupy, zarządzający i odpowiedzialny za finanse, administrację oraz logistykę.
Dobrze, coraz lepiej
W roku obrotowym 2020 / 2021: Grupa wygenerowała przychody w wysokości 3 082,8 mln euro (8,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego) i EBITDA w wysokości 622,3 mln euro (46,6 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem). Marża EBITDA wynosi 20,2 proc. (rok poprzedni 15 proc.), wskaźnik kapitału własnego 42 proc. (rok poprzedni 37,9 proc.).
– Ten wyraźny rozwój pokazuje, że w firmie EGGER z jednej strony dobrze poradziliśmy sobie z wyzwaniami pandemii, a jednocześnie bardzo dobrze wykorzystaliśmy możliwości, które pojawiły się w branży. Ponadto nowy zakład w Biskupcu w szczególny sposób przyczynił się do wzrostu zarobków – dodaje Ulrich Bühler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy EGGER.
Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija
Producent materiałów drewnopochodnych przypisuje utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie efektowi kokonu związanego z pandemicznymi środkami ochronnymi i blokadami, czyli w praktyce znacznie zwiększonymi inwestycjami konsumentów we własny dom.
– Boom na meble, podłogi i produkty budowlane jest bardzo satysfakcjonujący dla branży, ale także stawia przed nami wielkie wyzwania. Dlatego chcielibyśmy wyraźnie podziękować naszym około 10 400 pracownikom, którzy przyczynili się do osiągnięcia tych wyników oraz szczytowej wielkości produkcji materiałów drewnopochodnych i drewna wynoszącej 9,6 mln m3 w tym wymagającym roku gospodarczym – mówi Walter Schiegl, przedstawiciel zarządu Grupy EGGER.
Kamieniem milowym w minionym roku obrotowym było uruchomienie dwudziestego zakładu produkcyjnego w Lexington – pierwszej firmy EGGER w Ameryce Północnej. Pomimo trudnych warunków i szczególnej sytuacji, przedsiębiorstwo mogło rozpocząć pracę zgodnie z harmonogramem we wrześniu 2020 roku.
Bardzo wysoki popyt na całym świecie
Po skutkach pandemii na początku roku obrotowego firma od lata 2020 r. odnotowała silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach, który do dziś utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie.
– Wysoki popyt, zwłaszcza ze strony handlu, rzemiosła i przemysłu meblarskiego, jest nadal faktem, pomimo blokad w niemal całej Europie. Ponadto przed pandemią w wielu częściach Europy istniały już znaczne zaległości w realizacji projektów budowlanych – opisuje sytuację Ulrich Bühler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy EGGER. – Najwyższym priorytetem było i jest niezawodne zaopatrzenie klientów. W tym celu jak najlepiej wykorzystujemy możliwości i staramy się zaspokajać ich potrzeby za pośrednictwem różnych zakładów dostawczych.
Ogólnie rzecz biorąc, EGGER była w stanie odnotować silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach na całym świecie w tym środowisku i zwiększyć sprzedaż w porównaniu z poprzednim rokiem, w niektórych przypadkach znacznie: Sekcja Centralna Wyrobów Dekoracyjnych osiągnęła w ostatnim roku obrót w wysokości 930,4 mln euro (4,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Sprzedaż w Sekcji Wyrobów Dekoracyjnych Zachód wyniosła 690,9 mln euro i była o 4,2 proc. wyższa niż w roku poprzednim.
Ten podział, z zakładami w Wielkiej Brytanii i Francji, został szczególnie dotknięty spowolnieniem gospodarczym spowodowanym pandemią korony; niższą sprzedaż zanotowano tam w maju i czerwcu 2020 r. Nadrabiano je jednak w kolejnych miesiącach.
Obroty w Sekcji Produkty Dekoracyjne Wschód wzrosły o 10,8 proc. do 981,8 mln euro. W tym dziale szczególnie pozytywnie rozwinął się nowy zakład w Biskupcu.
Ostatnia Sekcja Produktów Dekoracyjnych Americas zwiększyła obroty o 32 proc. do 181,2 mln euro. Oprócz argentyńskiego zakładu w Concordia obejmuje to już obrót w Ameryce Północnej poprzez najnowszy zakład w Lexington.
Dział produktów podłogowych, z obrotem 552,5 mln euro, jest o 25,3 proc. wyższy niż w roku poprzednim.
Segment Inne ma obroty w wysokości 201,5 mln euro (16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim) i obejmuje tartak w Brilonie (DE), mniejsze niezależne oddziały oraz funkcje Grupy.
Podstawa to sprawdzeni partnerzy
Rozwój zarobków w dywizjach był zróżnicowany. W maju 2020 r. odnotowano niższe wyniki na całym świecie z powodu pandemii. Szczególnie ucierpiała Sekcja Produktów Dekoracyjnych Zachód. W sumie wszystkie były nawet w stanie przekroczyć wyniki z poprzedniego roku.
Na początku roku obrotowego 2020/2021 ceny surowców, które są kluczowe dla firmy, początkowo rozwijały się w trendzie spadkowym, ale ze względu na globalne zakłócenia przepływu towarów, w niektórych przypadkach gwałtownie wzrosły od stycznia 2021 r.
Koszty surowców i energii stanowią znaczną część kosztów całkowitych, a zapewnienie i ciągła poprawa dostępności oraz monitorowanie trendów cenowych są dla EGGER priorytetem. Dlatego producent materiałów drewnopochodnych zawsze polegał na długoletnich i niezawodnych partnerach w zakresie dostaw surowców.
Optymistyczne perspektywy na lata 2021/2022
Zarząd Grupy jest przekonany, że dzięki temu przyszłościowemu, zrównoważonemu podejściu do biznesu przedsiębiorstwo będzie w stanie przetrwać kryzys „koronowy” w dobrej kondycji.
– Mamy dobrą pozycję jako solidna firma rodzinna. Grupa EGGER ma nowoczesną bazę przemysłową i solidną strukturę finansową. Nasza strategia wstecznej integracji i zrównoważonych inwestycji, koncentracja na regionalności, partnerskie relacje z dostawcami i klientami oraz wielka lojalność pracowników udowadniają swoją wartość – podkreśla Thomas Leissing.
Przewidywania są obecnie trudne ze względu na brak wiarygodnych prognoz dotyczących rozwoju pandemii i możliwych dalszych środków blokujących. Pomimo tych niepewności, EGGER rokuje pozytywny rozwój w roku obrotowym 2021/2022.
– Oczekujemy, że popyt na rynku pozostanie wysoki i będziemy służyć klientom w możliwie najszerszym zakresie i przy pełnym wykorzystaniu naszych możliwości – zapewniają przedstawiciele zarządu Grupy.
Chociaż niektóre rynki produkcji i sprzedaży nadal znajdują się w kryzysie, to istnieją oznaki rosnącego popytu na prawie wszystkich rynkach i we wszystkich obszarach produktów. Większa niepewność może wynikać z dalszego rozwoju skutków pandemii, które obecnie mają się różnić lokalnie, ze skutków Brexitu, sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i w Turcji, waluty i inflacji oraz rozwoju gospodarczego w Argentynie i spór handlowy między USA a Chinami i jego wpływ na gospodarkę światową.
Zagrożeniem pozostaje również rozwój rynków surowcowych, a zwłaszcza obecny niedobór produktów chemicznych. EGGER przeciwdziała temu, uruchamiając dodatkowe moce rafineryjne i inwestycje w celu poprawy sytuacji surowcowej i energetycznej, a także ciągłej optymalizacji zużycia materiałów i struktury kosztów.
Drugi dzień 40. edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA rozpoczął się IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Uczestnicy mają nadzieję na dawkę najświeższych informacji oraz prognoz dotyczących branży meblarskiej.
J.O.
Uczestników tegorocznej edycji Kongresu powitali Jarosław Michniuk, członek Rady Izby i prezes zarządu Paged Meble oraz Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP (współorganizator wydarzenia).
Szczegóły dotyczące bieżącej sytuacji branży meblarskiej oraz perspektywy na przyszłość przedstawił Tomasz Wiktorski z firmy analitycznej B+R Studio. Wg eksperta – istnieją pewne przesłanki, aby sądzić, że sytuacja w branży producentów mebli ulega poprawie.
W kontekście całej branży drzewnej nie mogło zabraknąć dyskusji na temat surowca drzewnego. Dlatego tematem jednego z paneli dyskusyjnych były perspektywy zaopatrzenia w surowiec drzewny. Udział w nim wzięli przedstawiciele różnych sektorów obróbki drewna wskazując na główne problemy związane z pozyskaniem surowca drzewnego.
Uczestnicy Kongresu będą również rozmawiać na temat sytuacji ekonomicznej, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie public relations w branży drzewnej i meblarskiej.
Organizatorem Kongresu jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, a patronem medialnym m.in. redakcja Kuriera Drzewnego.
Pełna relacja z wydarzenia już w październikowym wydaniu Kuriera Drzewnego – zaprenumeruj już dziś!
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
J.O.
Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.
Więcej informacji: www.drema.pl
Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.
W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.
Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.
W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.
Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.
Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.
Aktualności
Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń
Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca.
Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. – Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.
Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. – Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy Zgorzelski.
Branża leśno-drzewna oczekuje konkretnych rozwiązań legislacyjnych, które zatrzymają wzrost eksportu drewna okrągłego do Chin i zagwarantują stabilne dostawy surowca dla krajowego przemysłu drzewnego.
Eksport rośnie
Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca. Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. = Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.
Wzrost Eksportu i Obawy Branży
Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy.
Potencjał Chińczyków
Chiny, jako jeden z największych rynków na świecie, mają ogromny potencjał w branży drzewnej. W ostatnich latach kraj ten stał się kluczowym odbiorcą drewna surowego, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na materiały budowlane oraz meble. W 2020 roku Chiny odpowiadały za 45% polskiego eksportu drewna, co czyni je jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla polskich producentów.
Wzrost zapotrzebowania
Chociaż w ostatnich latach chińska gospodarka borykała się z problemami, takimi jak spowolnienie wzrostu gospodarczego i ograniczenia związane z pandemią COVID-19, to obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. W miarę jak Chiny wracają do normalności, rośnie zapotrzebowanie na surowce, w tym drewno.
Eksperci wskazują, że chiński rynek może być bardziej otwarty na import drewna, co stwarza szansę dla polskich producentów. Trzeba pamiętać, że podaż mebli z Chin wzrósł od 2020 roku dwukrotnie!
Wyzwania dla polskiego przemysłu
Jednakże, rosnący eksport drewna z Polski do Chin wiąże się także z ryzykiem. W miarę jak polskie drewno staje się coraz bardziej poszukiwane, może dojść do niedoborów surowca na rynku krajowym, co zagraża rozwojowi polskiego przemysłu drzewnego. W związku z tym, kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi, a także na zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowych producentów.
Czy jesteśmy skazani?
W obliczu rosnącej konkurencji na rynku globalnym, a także wyzwań związanych z ochroną środowiska, kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy eksportem a potrzebami krajowymi. Zrównoważony rozwój powinien stać się priorytetem nie tylko dla rządu, ale także dla przedsiębiorców w branży leśno-drzewnej. Wprowadzenie praktyk odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania drewna mogą pomóc w zabezpieczeniu przyszłości polskiego przemysłu.
Potencjał współpracy z Chinami
Warto również zwrócić uwagę na potencjał współpracy z Chinami w zakresie technologii i innowacji.
Chiny są liderem w wielu dziedzinach technologicznych, co stwarza możliwości dla polskich producentów do nawiązywania partnerstw i korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Wspólne projekty mogą przyczynić się do rozwoju branży drzewnej w Polsce, a także do zwiększenia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Branża leśno-drzewna stoi przed wieloma wyzwaniami, ale także przed ogromnymi możliwościami. Kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowego przemysłu. Współpraca z Chinami oraz innowacyjne podejście do produkcji mogą przyczynić się do dalszego rozwoju polskiej branży drzewnej, co jest niezbędne dla jej przyszłości. W obliczu rosnącego eksportu drewna do Chin, ważne jest, aby polski przemysł był przygotowany na nadchodzące zmiany i potrafił wykorzystać swoje atuty na globalnym rynku.
Aktualności
FSC publikuje nowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej dla Polski
Gospodarka leśna
W lipcu br. został opublikowany nowy standard FSC dla Polski, który zastąpi standard z 2013 r. W jeszcze większym stopniu promuje on zrównoważone zarządzanie lasami, wzmacnia ochronę bioróżnorodności, a także dąży do poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w lasach. Nowe zasady wejdą w życie 1 października br., a okres przejściowy będzie obowiązywał do 30 września 2025 r.
Opr. J.O.
Ochrona przyszłości lasów
Lasy są domem dla ponad 80% lądowych gatunków roślin i zwierząt, co czyni je najbardziej różnorodnymi biologicznie ekosystemami lądowymi na naszej planecie. Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i ograniczaniu skutków zmiany klimatu, między innymi poprzez zmniejszenie wahań temperatury czy pochłanianie dwutlenku węgla. Nie bez przyczyny są nazywane „zielonymi płucami”, gdyż działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń. Pełnią też bardzo ważną rolę w retencji wody i stabilizowaniu jej poziomów, ponieważ duże obszary leśne spowalniają spływ powierzchniowy. W Polsce lasy zajmują powierzchnię około 9,3 mln ha – to blisko 30% terytorium naszego kraju.
Wprowadzenie nowych zasad
Certyfikacja gospodarki leśnej FSC potwierdza, że dany las jest zarządzany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. Dzięki staraniom wielu zarządców lasów, certyfikacja FSC jest obecna w naszym kraju od ponad 25 lat, promując odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wdrażanie standardów FSC potwierdzają coroczne, niezależne audyty, w których mogą uczestniczyć obserwatorzy, a raporty z przebiegu audytów są dostępne publicznie – podnosi to transparentność praktyk leśnych. Wraz ze zmieniającymi się warunkami przyrodniczymi i społecznymi, a także wzrostem poziomu wiedzy naukowej, rewizji poddawane są międzynarodowe i krajowe standardy FSC.
Konsultacje i współpraca
Obowiązujący w Polsce standard FSC z 2013 r. poddawany był rewizji od 2018 r. – na drodze przejrzystego, inkluzywnego procesu. Przeprowadzone zostały testy terenowe, liczne konsultacje publiczne oraz spotkania, które umożliwiły zaangażowanie interesariuszy reprezentujących wiele różnych środowisk i perspektyw. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele zarządców lasów, branży drzewnej, pracowników leśnych, społeczności naukowej, organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, a też osoby prywatne.
– Opracowanie standardu FSC dla gospodarki leśnej wymagało dużego zaangażowania po stronie wszystkich interesariuszy i naszej organizacji. Był to proces długotrwały, uwzględniał bowiem bardzo szerokie konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi, a także ekspertami. Dzięki zaangażowaniu wielu leśników we wdrażanie dobrowolnego systemu certyfikacji FSC, zaadaptowane do krajowych warunków wymogi dotyczące m.in. zachowania bioróżnorodności, ochrony praw pracowniczych i prowadzenia konsultacji z lokalnymi społecznościami sprawiają, że lasy certyfikowane w Polsce są i będą zarządzane zgodnie z najwyższymi wymogami międzynarodowego systemu, jakim jest FSC. Jednocześnie pozwolą zapewnić stabilne i zrównoważone źródło surowca dla przemysłu drzewnego – powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce.
Przestrzeganie praw pracowników
Zrównoważone zarządzanie lasami sprzyja zachowaniu trwałości tych ekosystemów. Unikatowym narzędziem w standardach FSC jest ochrona ekosystemów leśnych w ramach obszarów o szczególnych wartościach ochronnych (HCV – High Conservation Value). Zarządcy lasów certyfikowanych mają obowiązek identyfikować szczególne wartości ochronne i wyznaczać lasy o takich wartościach. Wartości te są podzielone na kategorie, w których można wyróżnić np.: znaczną koncentrację różnorodności biologicznej, gatunki zagrożone, obszary wodochronne i glebochronne czy wartości kulturowe i religijne.
Oprócz działań dotyczących ochrony przyrody, w tym zachowania bioróżnorodności, nowy standard wprost odnosi się do praw pracowników leśnych, ponieważ zawiera wymagania dotyczące m.in. zapewnienia godziwych warunków pracy i bezpieczeństwa.
Transparentność i audyty
– Dla pracowników firm leśnych nowy standard oferuje dodatkowe korzyści względem standardu aktualnie obowiązującego. Istotna zmiana polega na poszerzeniu definicji pracownika i obejmuje osoby zatrudnione w pracy leśnej na różne sposoby – od etatu po podwykonawstwo czy pracę sezonową. Nowy standard wprowadza także pojęcie „płacy umożliwiającej utrzymanie”. Ważnym elementem standardu jest też wymóg dotyczący wyboru wykonawcy prac leśnych przy uwzględnieniu nie tylko ceny wykonania prac, ale i innych cech oferty – powiedział Marek Rzońca, Koordynator FSC ds. Leśnictwa.
Znaczenie Certyfikacji FSC
Standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC może przyczynić się do bardziej zrównoważonego zarządzania lasami. Dzięki certyfikacji FSC lasy mogą być zarządzane w sposób, który chroni różnorodność biologiczną i ekosystemy, zapewniając jednocześnie stabilne źródło surowca dla przemysłu drzewnego. Promowanie godziwych warunków pracy i dialogu ze społecznościami lokalnymi przekłada się na lepsze relacje między zarządcami lasów a okolicznymi mieszkańcami. Z kolei wzrost świadomości konsumentów dotyczący certyfikacji FSC może zwiększyć popyt na produkty pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, co może dodatkowo zachęcić zarządców lasów do certyfikacji.
-
Aktualności4 dni temu
DREMA otwiera swoje podwoje na kolejną edycję!
-
Filmy3 dni temu
Wideorelacja z pierwszego dnia targów Drema 2024
-
Aktualności3 dni temu
Ruszył IX Ogólnopolski Kongres Meblarski: polskie meble – konkurencyjna Polska
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Tu przyszłość dzieje się dziś
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Stekro-Michał Brotoń prezentuje nowoczesne rozwiązania dla branży leśnej na Targach Cieśli w Chochołowie
-
Aktualności5 dni temu
Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Piły tarczowe do tartaków AKE Knebel – precyzja i wydajność w jednym
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
TimberID wspiera uzyskanie zgodności z EUDR
Komentarze