Grupa EGGER zamyka rok 2020/2021 z obrotem na poziomie 3,08 mld euro. To rekordowo dobry wynik. Raport działań i prognoz w czasie epidemii może być użyteczny dla innych przedsiębiorców.
To epidemia koronawirusa pośrednio spowodowała, że na początku roku obrotowego EGGER odnotował silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach od lata 2020 r., który do dziś utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, moce produkcyjne we wszystkich zakładach EGGER są wykorzystywane do maksimum i powstają rekordowe ilości wyrobów gotowych. Do pozytywnego rozwoju przyczynił się również niedawny wzrost mocy produkcyjnych w nowych zakładach w Biskupcu (PL) i Lexington, NC (USA).
– Oczywiście cieszymy się z pozytywnego wyniku rocznego. Wynika to z jednej strony ze szczególnej sytuacji gospodarczej, ale także z naszych szybkich i kompleksowych działań nadzwyczajnych na początku pandemii – wyjaśnia Thomas Leissing, rzecznik prasowy Grupy, zarządzający i odpowiedzialny za finanse, administrację oraz logistykę.
Dobrze, coraz lepiej
W roku obrotowym 2020 / 2021: Grupa wygenerowała przychody w wysokości 3 082,8 mln euro (8,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego) i EBITDA w wysokości 622,3 mln euro (46,6 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem). Marża EBITDA wynosi 20,2 proc. (rok poprzedni 15 proc.), wskaźnik kapitału własnego 42 proc. (rok poprzedni 37,9 proc.).
– Ten wyraźny rozwój pokazuje, że w firmie EGGER z jednej strony dobrze poradziliśmy sobie z wyzwaniami pandemii, a jednocześnie bardzo dobrze wykorzystaliśmy możliwości, które pojawiły się w branży. Ponadto nowy zakład w Biskupcu w szczególny sposób przyczynił się do wzrostu zarobków – dodaje Ulrich Bühler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy EGGER.
Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija
Producent materiałów drewnopochodnych przypisuje utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie efektowi kokonu związanego z pandemicznymi środkami ochronnymi i blokadami, czyli w praktyce znacznie zwiększonymi inwestycjami konsumentów we własny dom.
– Boom na meble, podłogi i produkty budowlane jest bardzo satysfakcjonujący dla branży, ale także stawia przed nami wielkie wyzwania. Dlatego chcielibyśmy wyraźnie podziękować naszym około 10 400 pracownikom, którzy przyczynili się do osiągnięcia tych wyników oraz szczytowej wielkości produkcji materiałów drewnopochodnych i drewna wynoszącej 9,6 mln m3 w tym wymagającym roku gospodarczym – mówi Walter Schiegl, przedstawiciel zarządu Grupy EGGER.
Kamieniem milowym w minionym roku obrotowym było uruchomienie dwudziestego zakładu produkcyjnego w Lexington – pierwszej firmy EGGER w Ameryce Północnej. Pomimo trudnych warunków i szczególnej sytuacji, przedsiębiorstwo mogło rozpocząć pracę zgodnie z harmonogramem we wrześniu 2020 roku.
Bardzo wysoki popyt na całym świecie
Po skutkach pandemii na początku roku obrotowego firma od lata 2020 r. odnotowała silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach, który do dziś utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie.
– Wysoki popyt, zwłaszcza ze strony handlu, rzemiosła i przemysłu meblarskiego, jest nadal faktem, pomimo blokad w niemal całej Europie. Ponadto przed pandemią w wielu częściach Europy istniały już znaczne zaległości w realizacji projektów budowlanych – opisuje sytuację Ulrich Bühler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy EGGER. – Najwyższym priorytetem było i jest niezawodne zaopatrzenie klientów. W tym celu jak najlepiej wykorzystujemy możliwości i staramy się zaspokajać ich potrzeby za pośrednictwem różnych zakładów dostawczych.
Ogólnie rzecz biorąc, EGGER była w stanie odnotować silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach na całym świecie w tym środowisku i zwiększyć sprzedaż w porównaniu z poprzednim rokiem, w niektórych przypadkach znacznie: Sekcja Centralna Wyrobów Dekoracyjnych osiągnęła w ostatnim roku obrót w wysokości 930,4 mln euro (4,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Sprzedaż w Sekcji Wyrobów Dekoracyjnych Zachód wyniosła 690,9 mln euro i była o 4,2 proc. wyższa niż w roku poprzednim.
Ten podział, z zakładami w Wielkiej Brytanii i Francji, został szczególnie dotknięty spowolnieniem gospodarczym spowodowanym pandemią korony; niższą sprzedaż zanotowano tam w maju i czerwcu 2020 r. Nadrabiano je jednak w kolejnych miesiącach.
Obroty w Sekcji Produkty Dekoracyjne Wschód wzrosły o 10,8 proc. do 981,8 mln euro. W tym dziale szczególnie pozytywnie rozwinął się nowy zakład w Biskupcu.
Ostatnia Sekcja Produktów Dekoracyjnych Americas zwiększyła obroty o 32 proc. do 181,2 mln euro. Oprócz argentyńskiego zakładu w Concordia obejmuje to już obrót w Ameryce Północnej poprzez najnowszy zakład w Lexington.
Dział produktów podłogowych, z obrotem 552,5 mln euro, jest o 25,3 proc. wyższy niż w roku poprzednim.
Segment Inne ma obroty w wysokości 201,5 mln euro (16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim) i obejmuje tartak w Brilonie (DE), mniejsze niezależne oddziały oraz funkcje Grupy.
Podstawa to sprawdzeni partnerzy
Rozwój zarobków w dywizjach był zróżnicowany. W maju 2020 r. odnotowano niższe wyniki na całym świecie z powodu pandemii. Szczególnie ucierpiała Sekcja Produktów Dekoracyjnych Zachód. W sumie wszystkie były nawet w stanie przekroczyć wyniki z poprzedniego roku.
Na początku roku obrotowego 2020/2021 ceny surowców, które są kluczowe dla firmy, początkowo rozwijały się w trendzie spadkowym, ale ze względu na globalne zakłócenia przepływu towarów, w niektórych przypadkach gwałtownie wzrosły od stycznia 2021 r.
Koszty surowców i energii stanowią znaczną część kosztów całkowitych, a zapewnienie i ciągła poprawa dostępności oraz monitorowanie trendów cenowych są dla EGGER priorytetem. Dlatego producent materiałów drewnopochodnych zawsze polegał na długoletnich i niezawodnych partnerach w zakresie dostaw surowców.
Optymistyczne perspektywy na lata 2021/2022
Zarząd Grupy jest przekonany, że dzięki temu przyszłościowemu, zrównoważonemu podejściu do biznesu przedsiębiorstwo będzie w stanie przetrwać kryzys „koronowy” w dobrej kondycji.
– Mamy dobrą pozycję jako solidna firma rodzinna. Grupa EGGER ma nowoczesną bazę przemysłową i solidną strukturę finansową. Nasza strategia wstecznej integracji i zrównoważonych inwestycji, koncentracja na regionalności, partnerskie relacje z dostawcami i klientami oraz wielka lojalność pracowników udowadniają swoją wartość – podkreśla Thomas Leissing.
Przewidywania są obecnie trudne ze względu na brak wiarygodnych prognoz dotyczących rozwoju pandemii i możliwych dalszych środków blokujących. Pomimo tych niepewności, EGGER rokuje pozytywny rozwój w roku obrotowym 2021/2022.
– Oczekujemy, że popyt na rynku pozostanie wysoki i będziemy służyć klientom w możliwie najszerszym zakresie i przy pełnym wykorzystaniu naszych możliwości – zapewniają przedstawiciele zarządu Grupy.
Chociaż niektóre rynki produkcji i sprzedaży nadal znajdują się w kryzysie, to istnieją oznaki rosnącego popytu na prawie wszystkich rynkach i we wszystkich obszarach produktów. Większa niepewność może wynikać z dalszego rozwoju skutków pandemii, które obecnie mają się różnić lokalnie, ze skutków Brexitu, sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i w Turcji, waluty i inflacji oraz rozwoju gospodarczego w Argentynie i spór handlowy między USA a Chinami i jego wpływ na gospodarkę światową.
Zagrożeniem pozostaje również rozwój rynków surowcowych, a zwłaszcza obecny niedobór produktów chemicznych. EGGER przeciwdziała temu, uruchamiając dodatkowe moce rafineryjne i inwestycje w celu poprawy sytuacji surowcowej i energetycznej, a także ciągłej optymalizacji zużycia materiałów i struktury kosztów.