
Sposób przygotowania materiału przed wysyłką do klienta wpływa w dużej mierze na opinię o danym pakiecie tarcicy, a tym samym o producencie. Co więcej, odpowiednio przycięte pakiety są łatwiejsze do magazynowania, kolekcjonowania w określone zamówienia, a także wewnętrznej gradacji i segregacji. Dla przyśpieszenia procesu cięcia pakietów oraz uzyskania najwyższej jakości tego procesu warto wykorzystać nowoczesne technologie. Marki Holtec wraz z Baljer & Zembrod wspólnie rozwinęły zaawansowaną technologię cięcia w pakietach, przy zastosowaniu piły z unikatowym systemem rozchylania rzazu po cięciu oraz nowoczesnego sterowania, co gwarantuje doskonałą jakość i szybkie tempo prac.
Doświadczenie w przemyśle drzewnym od 50 lat
Swoją historię w dziedzinie maszyn dla przemysłu drzewnego firma Holtec rozpoczęła już 50 lat temu. W tym czasie przedsiębiorstwo zdążyło zdobyć tytuł pioniera w dziedzinie projektowania i budowy placów drewna okrągłego dla tartaków, w tym szczególnie tych wymagających dużych przepustowości surowca drzewnego, którym zależy na trwałości i niezawodności mechanizacji.
Holtec jest również uznanym w świecie producentem pił do pakietowego cięcia tarcicy. Tego typu maszyny firma oferuje już od ponad 35 lat. Do tej pory dostarczyła ponad 10000 takich urządzeń do klientów na całym świecie, co czyni ją światowym liderem tego segmentu. Z biegiem lat maszyny zyskały miano niezawodnych i utrzymujących wysokie parametry w długim okresie użytkowania.
Połączenie sił
W związku z dynamicznym rozwojem polskiego przemysłu tartacznego, Holtec połączył siły z prężnie działającą na naszym rynku marką Baljer & Zembrod. Pozwoli to na przybliżenie oferty pił do pakietowego cięcia tarcicy wymagającym klientom, w coraz większym stopniu stawiającym na jakość, trwałość i niezawodność urządzeń, czyli na zwiększenie mocy produkcyjnej oraz obniżenie kosztów jednostkowej produkcji.
Ważny jest sposób przygotowania produktu
– Tak jak wizytówką każdego tartaku jest plac drewna okrągłego, tak na wartości nieustannie zyskuje sposób przygotowania gotowego produktu do wysyłki do klienta – mówi Łukasz Rybarkiewicz z firmy Baljer & Zembrod Polska. – Aby zapewnić najlepszą jakość i efektywność tego procesu, należy uwzględnić obecność piły do pakietowego cięcia tarcicy, która znacząco przyspiesza ten proces. Warto zauważyć, że odpowiednio przygotowane pakiety tarcicy są również łatwiejsze do magazynowania, a bezpośrednio przed wysyłką istnieje możliwość dokładnego ich przygotowania pod konkretne zamówienie.
Zaawansowana technologia produkcji prowadnic
Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, przedsiębiorstwo rozwinęło zaawansowaną technologię produkcji prowadnic pił łańcuchowych, wykonywanych z wysokiej jakości stali chromowo-molibdenowej, na których powierzchnię ślizgową łańcucha tworzy stellit, spawany do prowadnicy bardzo zaawansowanymi metodami.
– Dzięki temu czysty stellit zachowuje oryginalną grubość, a to wpływa na trwałość prowadnic i pił łańcuchowych – wyjaśnia Łukasz Rybarkiewicz.
Piła stacjonarna ES 121
Najpopularniejszym obecnie modelem piły Holtec do pakietowego cięcia tarcicy jest stacjonarna ES 121.
– Dotychczas wyprodukowano niemal 2000 sztuk tego systemu, który pracuje w ponad 35 krajach na całym świecie – informuje Łukasz Rybarkiewicz. – Maszyna ta cechuje się dokładnością cięcia rzędu +/1 mm, a jakość budowy tych urządzeń gwarantuje utrzymanie tej dokładności na przestrzeni wielu lat użytkowania.
Jakość cięcia porównywalna z piłą tarczową
Konstrukcja ramy tnącej w ES 121 gwarantuje idealne rozłożenie nacisku na przerzynany pakiet, a stosowany w pile łańcuch z zębem spiczastym Stihl gwarantuje jakość cięcia porównywaną do cięcia na pile tarczowej. Gabaryty maszyny umożliwiają cięcie pakietów o wymiarach aż do 1750 x 1750 mm, a standardowe wykonanie maszyny z ruchomym wózkiem pozwala na obróbkę pakietów o długości do 6 metrów.
Unikalny system rozchylania rzazu i możliwość mechanizacji
– Piła w ES 121 jest wyposażona w unikatowy system rozchylania rzazu po cięciu, co wyklucza możliwość uszkodzenia zespołu tnącego podczas jego wycofywania z rzazu po zakończeniu cięcia – zapewnia Łukasz Rybarkiewicz. – Maszyna ta może być ładowana bezpośrednio z wózka widłowego, a opcjonalne systemy sterowania umożliwiają maksymalną możliwą automatyzację pracy z pamięcią zaprogramowanych rozkrojów. Oczywiście Holtec umożliwia wyposażenie maszyny w zestaw mechanizacji do odbioru odpadów drzewnych, tak aby obsługa urządzenia gwarantowała maksimum bezpieczeństwa i komfortu dla operatora.
Odpowiednie sterowanie
Firma wychodzi naprzeciw największemu w przedsiębiorstwie produkcyjnym wyzwaniu XXI wieku – konieczność maksymalnej mechanizacji i automatyzacji prac. Dla zapewnienia wygody, tempa pracy oraz efektywności, stosuje również w piłach stacjonarnych kilka typów sterowania – tak aby każdy klient znalazł odpowiedni sposób sterowania maszyną.
– W zakresie sterowania maszynami Holtec stawia na najwyższą jakość sterowników Siemens, którego wieloletnie doświadczenie w projektowaniu programowalnych sterowników PLC gwarantuje prostotę obsługi, powszechną dostępność części, wysoką powtarzalność operacji cięcia, łatwość szkolenia operatora. W zależności od wybranej opcji sterowania umożliwia zdalną konserwację systemu i diagnozowanie błędów, integrację z innymi sprzętami, jak np. czytnikami kodów kreskowych czy drukarkami etykiet – oznajmia Łukasz Rybarkiewicz.
Od regulacji ręcznej, po długie serie produkcyjne
W ofercie producenta znajdziemy różne maszyny – od najprostszych, z ręczną regulacją długości ciętego pakietu, aż do pił w pełni automatycznych, pozwalających na zaprogramowanie długich serii produkcyjnych.
– Wysoka precyzja cięcia, możliwa do uzyskania na maszynach Holtec, jest szczególnie ważna w przemyśle paletowym, prężnie rozwijającym się w Polsce – informuje Łukasz Rybarkiewicz. – Zapraszam do kontaktu w celu poznania zakresu urządzeń oraz dopasowania ich pod konkretne potrzeby różnych zakładów.