Connect with us


Technika, technologie, nowości

Dywersyfikacja sposobem na kryzys

SODRA Polska i RISTEK Polska na targach BUDMA

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA


W trakcie targów BUDMA odwiedziliśmy firmy: SODRA Polska i RISTEK Polska, które zaprezentowały swoją ofertę zwiedzającym poznańskie wydarzenie. Jak informują nasi rozmówcy, stoisko odwiedziło wielu gości targowych, którzy, mimo kryzysu, są zainteresowani inwestowaniem oraz dywersyfikacją. O działalności, produktach i planach na przyszłość opowiedzieli: Grzegorz Murawicz, wiceprezes zarządu RISTEK Polska oraz Arkadiusz Malinowski, dyrektor handlowy w firmie SODRA Polska.

Kurier Drzewny: Otrzymali Państwo w tym roku wspólną nagrodę „Acanthus Aureus” dla SODRA Polska i RISTEK Polska, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze, sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Czy nagroda miała przełożenie na rzeczywistość? Jak oceniają Państwo tegoroczne wystawiennictwo na BUDMIE?
Grzegorz Murawicz (RISTEK Polska): Nasze stoisko zostało docenione. Odwiedziło nas wielu klientów zarówno dotychczasowych, jak też nowych, którzy rozpoczynają działalność. BUDMA, jak zawsze, jest ciekawym, pożytecznym dla wystawców i klientów miejscem spotkań, służącym nawiązaniu nowych relacji czy pogłębieniu istniejących, i to nam się udało.

Kurier Drzewny: Z jakich krajów pochodzili odwiedzający Państwa stoisko?
Grzegorz Murawicz: Moje wrażenie jest takie, że BUDMA to międzynarodowa wystawa. Odwiedzili nasze stoisko potencjalni odbiorcy z różnych krajów, m.in.: Białorusi, Ukrainy, Węgier, Holandii, Francji, Kanady i Izraela, ale najwięcej gości z zagranicy przybyło z krajów bałtyckich. Jednak, co jest oczywiste, dominowali goście z Polski.

Kurier Drzewny: Czego poszukiwali w tym roku goście targowi?
Grzegorz Murawicz: Było wielu zainteresowanych, którzy szukali natchnienia oraz inspiracji czy pomysłu na prowadzenie i rozwój działalności. Odbiorcy szukali także nowej, lepszej oferty produktów, które już znają i stosują. Chcieli też pogłębić czy zdobyć nową wiedzę techniczną lub handlową.

Kurier Drzewny: Co można było zobaczyć na części stoiska dotyczącej marki RISTEK?
Grzegorz Murawicz: Jako RISTEK Polska zaprezentowaliśmy naszą ofertę, czyli płytki kolczaste z blachy 1, 1,3 i 2 mm z certyfikatami przetłumaczonymi na język polski. Płytki są produkowane przez tę markę w Finlandii. Zastosowanie kolczastych płytek jest powiązane z projektem więźby dachowej, wykonanej w odpowiednim oprogramowaniu. Dlatego poza płytkami oferujemy także darmowy program 3DTrussme, dostępny dla każdego zainteresowanego, który służy do obliczeń i zaprojektowania więźby. Polecamy także małe narożniki stabilizujące położenie płytki na stole prasy. Są one wykonane z tworzywa i przykleja się je do stołu prasy po to, aby płytka nie drgała w trakcie pracy. Przydają się w przypadku produkcji powtarzalnych wiązarów. Narożnik stabilizujący zapobiega przemieszczaniu się płytki lub określa jej położenie w tym samym miejscu dla kolejnego produkowanego wiązara. Polecamy także sprawdzonego producenta prasy typu C. Oferujemy więc kompletną technologię do produkcji więźby dachowej, w niższej cenie i doskonałą jakościowo. Współpracujemy z producentami okuć i laserów do pras oraz, co najważniejsze, z Sodra Polska polecamy również tarcicę konstrukcyjną. Czy istnieje na rynku bardziej kompletna oferta?

Kurier Drzewny: Czy polscy odbiorcy znają i cenią wyroby marki RISTEK?
Grzegorz Murawicz: Spotkałem się z opiniami klientów, którzy kupili od nas płytki kolczaste i zapytani o to, czy są zadowoleni, użyli sformułowania, że są one „rewelacyjne”. Słyszałem to już niejeden raz. Bardzo mnie cieszy, że mamy tak doskonałe wyroby, które spełniają wymagania polskich przedsiębiorców.

Kurier Drzewny: Od kiedy wyroby RISTEK są dostępne w Polsce?
Grzegorz Murawicz: Sam RISTEK został założony w 2007 roku. W Polsce produkty tej marki dostępne są od 2021 roku. To właśnie w drugiej połowie 2021 roku miała miejsce pierwsza sprzedaż do polskiego klienta. Co ciekawe, na początku, czyli w 2021 roku, w Polsce rozpoznawalność naszej marki u producentów wiązarów była na poziomie 1 – 2 proc., a obecnie możemy mówić o rozpoznawalności na poziomie 90 – 95 proc.

Kurier Drzewny: Jak doszło do tego, że marka w ogóle weszła na nasz rynek?
Grzegorz Murawicz: SODRA Polska zauważyła trudności na rynku płytek kolczastych, które znów mogą się powtórzyć i w związku z tym nawiązała konkretną współpracę z firmą RISTEK z Finlandii w roku 2021, ale pierwsze relacje obu przedsiębiorstw miały miejsce już dwa lata wcześniej. SODRA Polska dociera do tej samej grupy klientów co RISTEK. Nasze produkty są oferowane przez tych samych przedstawicieli handlowych. W związku z tym, SODRA Polska zauważyła, że może zdywersyfikować swoją działalność o płytki kolczaste i takie właśnie były początki marki RISTEK w Polsce. Z biegiem czasu, dla przejrzystości biznesu, zdecydowaliśmy się powołać spółkę RISTEK Polska, aczkolwiek kapitałowo i właścicielsko, obie firmy – SODRA Polska i RISTEK Polska – są ściśle ze sobą powiązane.

Kurier Drzewny: Jak wygląda dystrybucja fińskich płytek kolczastych?
Grzegorz Murawicz: Standardowo dostarczamy wyroby bezpośrednio z Finlandii. Pytki zamawiamy w kartonach, w zależności od wielkości i asortymentu, w określonej liczbie – od 20 do 250 sztuk w jednym kartonie. Optymalne zamówienie wynosi około 30 kartonów, bowiem tyle wchodzi na jedną paletę. Oferujemy także obsługę mniejszych zamówień: 15, 18 lub 20 kartonów, które także możemy wysłać z Finlandii. Czas dostawy wynosi około 5 – 6 dni. Coraz więcej zapytań i sygnałów od klientów dotyczy zamawiania mniejszej ilości i w szybszym czasie. Podjęliśmy więc decyzję o uruchomieniu magazynu w Polsce. Obsługę pierwszych zamówień planujemy od początku marca. Skróci to czas dostawy do 1 – 2 dni i bez problemu umożliwi wysyłkę nawet jednej paczki.

Kurier Drzewny: Czym Państwa płytki różnią się od wyrobów konkurencji?
Grzegorz Murawicz: Podstawowa różnica to materiał. Płytki kolczaste mogą być wykonane ze stali s220 i s250. RISTEK wytwarza je ze stali konstrukcyjnej s350 i, co ważne, nasze płytki są ze stali pochodzącej z hut europejskich, a to gwarantuje naszej fabryce lepszą dostępność, jakość i powtarzalność. Warto zaznaczyć, że płytki LL13 (grubość blachy 1,3 mm) i LL 20 (grubość 2 mm) mają kolce schodkowe, inaczej zwane „choinkowymi”, które gwarantują doskonałe zakotwienie. Ta doskonała zdolność zakotwienia jest potwierdzona w certyfikatach. Oferujemy także bardzo dobrą cenę w połączeniu z wyjątkową jakością. Tak jak już wspominaliśmy, oprócz płytek potrzebny jest także program, dlatego dostarczamy również bezpłatnie program do obliczania wiązarów dachowych – 3DTrussme. Od lat funkcjonuje on już m.in. na rynku skandynawskim, w krajach bałtyckich i jest w sposób ciągły rozwijany. Jest oferowany w języku polskim z uwzględnieniem naszych norm.

Kurier Drzewny: Co zaprezentowała na stoisku firma SODRA Polska?
Arkadiusz Malinowski (SODRA Polska): W trakcie targów BUDMA zaprezentowaliśmy pełen asortyment, czyli drewno konstrukcyjne C24 i tarcicę w innych klasach. Firma SODRA Polska jest wyłącznym i niezależnym dystrybutorem Sodra Wood – producenta szwedzkiej tarcicy i drewna konstrukcyjnego na naszym terenie. Drewno SODRA, które sprzedajemy, pozyskiwane jest w Skandynawii. Ofertę uzupełniamy też produktami z innych tartaków skandynawskich oraz austriackiego koncernu Binderholz.

Kurier Drzewny: Jakie produkty znajdziemy zatem w Państwa ofercie?
Arkadiusz Malinowski: Oferujemy drewno konstrukcyjne, tarcicę świerkową i sosnową w przekrojach budowlanych oraz meblowych do wszelkich zastosowań stolarskich, budowlanych i hobbystycznych. Nasze drewno wykorzystywane jest w produkcji wiązarów dachowych, domów drewnianych, do produkcji podłóg, elewacji, podbitek oraz przemysłach meblarskim i opakowaniowym. Jako SODRA Polska dostarczamy także produkty, których nie oferuje SODRA Wood, czyli płyty meblowe laminowane, deski podłogowe, drewno klejone KVH, które dają dużo większe możliwości, ponieważ lite C24 produkowane jest w długości maks. 6 m, a drewno klejone może mieć nawet 13 m. Oferujemy również BSH, wykorzystywane szeroko w budownictwie, do konstruowania nawet dużych obiektów, jak hale sportowe czy supermarkety. Jest to produkt, który nie ma ograniczeń w stosowaniu, a do tego cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na ogień. Naszą ofertę dla klientów biznesowych cechuje kompleksowość; mamy cały przekrój produktowy do różnych potrzeb i zastosowań.

Kurier Drzewny: Czy produkty oferowane są lokalnie, czy na terenie całego kraju?
Arkadiusz Malinowski: SODRA Polska to jedyny działający w tej skali dystrybutor tarcicy w kraju. Nasi przedstawiciele są dostępni dla klientów w każdym zakątku Polski. Warto dodać, że nie tylko sprzedajemy, ale i oferujemy fachową obsługę zarówno przed- jak i posprzedażową.

Kurier Drzewny: Od kiedy SODRA Polska obecna jest w naszym kraju?
Arkadiusz Malinowski: W naszym kraju działamy już od 2014 roku.

Kurier Drzewny: Co sądzą Państwo o obecnych trudnościach rynkowych?
Arkadiusz Malinowski: Nie odczuwamy trudności w jakimś dużym stopniu. Nadal na bieżąco i szybko możemy reagować na potrzeby klientów. Obserwujemy rynek i zauważamy, że firmy stawiają na dywersyfikację, my także staramy się różnicować kierunki sprzedaży. W Skandynawii aktualnie ceny są stabilne, ale płyną już sygnały z różnych rynków europejskich, że zaczną rosnąć z uwagi na wyższe koszty i dostępność produktów. My jeszcze tego nie odczuwamy, ale trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało za pewien czas. Niemniej, niezależnie od poczynań konkurencji, nasza oferta pozostanie atrakcyjna i kompleksowa. Dziś cena nie jest jedynym argumentem będąc jednym z benefitów dla klienta. Nie zmienia to faktu, że nasza oferta również pod tym względem pozostanie atrakcyjna.

Kurier Drzewny: W jaki sposób firmy radzą sobie z kryzysem?
Arkadiusz Malinowski: Według deklaracji organizatorów, tegoroczne targi BUDMA były nieco mniejsze niż poprzednio, ale myślę, że to jest przejściowa sytuacja. Sądząc po liczbie gości targowych, prowadzonych rozmów, na podstawie poruszanych tematów oraz deklaracji i nawiązanych relacji handlowych trudno zauważyć, że jest kryzys. Wielu partnerów lub potencjalnych odbiorców nie czeka na to, co się wydarzy za miesiąc, dwa lub pół roku, tylko stara się przetrwać i rozwinąć. My również idziemy w tym kierunku. Tak jak wspomniałem wcześniej – budowa i rozbudowa struktury handlowej odbywa się jeszcze za czasów kryzysu. W ostatnim kwartale podjęliśmy działania, których celem było jeszcze lepsze dotarcie do klienta i doskonalsza opieka nad klientem dotychczasowym. Podobnie postępują nasi potencjalni partnerzy, którzy nie czekają na to, co się stanie, tylko starają się proaktywnie reagować na rozwijającą się sytuację. Jesteśmy ostrożnymi optymistami odnośnie tego, co się wydarzy.
Grzegorz Murawicz: Producenci wiązarów są dość określonym i zamkniętym rynkiem; to świetni fachowcy i mimo powszechnie wspominanego kryzysu, dobrze sobie radzą. Na targach zauważam wielu klientów, którzy chcą wejść w rynek wiązarowy. Sporo też chce rozwijać lub promować swoją działalność. Odwiedziło nas dużo gości targowych, którzy przyszli porozmawiać. Szukali również informacji, chcieliby coś stworzyć i poszukają potwierdzenia dla swojej wizji czy pomysłu. Rozmawialiśmy też z wieloma osobami, które szukały natchnienia biznesowego.
Arkadiusz Malinowski: Spotkałem kilku klientów, którzy zajmują się obecnie czymś innym i chcą zmienić lub poszerzyć profil działalności. Jednym z odwiedzających był producent ogrodzeń ze stali z parkiem maszynowym i halą, który stwierdził, że chce zacząć produkować domy szkieletowe. Nawiązał współpracę z architektami oraz projektantami i zaczyna produkować. Na targach znalazłem potwierdzenie w tym, co sprzedaje się od kilku miesięcy. Wielu przedsiębiorców rozgląda się za możliwościami rozwoju. Branże, które zaopatrujemy, moim zdaniem, doskonale poradzą sobie w kryzysie. Sporo odbiorców także eksportuje gotowe produkty i nie zauważają zastoju. My natomiast musimy się „sprężać”, żeby nadążyć za ich oczekiwaniami, zamówieniami i życzeniami.

Kurier Drzewny: Obie Państwa marki są już konkurencyjne i rozpoznawalne na rynku. Mają za sobą olbrzymi rozwój w ciągu dwóch ostatnich lat, tak jak wspomnieliśmy – od zerowej rozpoznawalności marki RISTEK do 95-proc. wśród producentów wiązarów. Marka SODRA jest także świetnie znana. Jakie są obecnie Państwa plany na przyszłość?
Arkadiusz Malinowski: Ofertę handlową mamy już rozbudowaną. Obecnie naszą misją jest jeszcze lepsze dotarcie do rynku, do wszystkich regionów. Celem jest rozwój sprzedaży i dystrybucji. Chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych klientów.
Grzegorz Murawicz: Jako RISTEK Polska będziemy koncentrować się na rozwoju programu 3DTrussme, który jest ważnym elementem oferty oraz utrwalaniem naszego wzrostu. W tym celu prowadzimy, na przykład, zajęcia dla studentów na uczelni. Zatrudniliśmy też specjalistę, dzięki któremu chcemy udoskonalać nasz program, żeby szybko reagować na uwagi i potrzeby klientów oraz wspomagać kolegów informatyków w Finlandii.

Kurier Drzewny: Dziękujemy za rozmowę i życzymy Państwu sukcesów w dalszej działalności.

Kurier Drzewny

Stoisko SODRA Polska i RISTEK Polska otrzymało nagrodę „Acanthus Aureus”, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Fot. KD MEDIA

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Ristek

 • Kurier Drzewny

  W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA

 • KD MEDIA

  W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA

 • Grzegorz Murawicz,

  Grzegorz Murawicz, wiceprezes zarządu RISTEK Polska, podczas prezentacji produktów w trakcie trwania BUDMY. Fot. KD MEDIA

 • Arkadiusz Malinowski

  Arkadiusz Malinowski, dyrektor handlowy w firmie SODRA Polska, podczas odbywającej się wystawy w Poznaniu odpowiadał na pytania zwiedzających dotyczące oferty oraz współpracy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Warto zaznaczyć, że płytki RISTEK LL13 (grubość blachy 1,3 mm) i LL 20 (grubość 2 mm) mają kolce schodkowe, inaczej zwane „choinkowymi”, które gwarantują doskonałe zakotwienie. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Płytki kolczaste mogą być wykonane ze stali s220 czy s250, natomiast RISTEK wytwarza je ze stali konstrukcyjnej s350. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Zastosowanie płytek kolczastych jest powiązane z projektem więźby dachowej wykonanej w odpowiednim oprogramowaniu. Dlatego RISTEK Polska, poza płytkami, oferuje darmowy program 3DTrussme, dostępny dla każdego zainteresowanego, który służy do obliczeń i zaprojektowania więźby. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Stoisko SODRA Polska i RISTEK Polska otrzymało nagrodę „Acanthus Aureus”, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Fot. KD MEDIA

 • Ristek

 • Kurier Drzewny
 • KD MEDIA
 • Grzegorz Murawicz,
 • Arkadiusz Malinowski
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Ristek

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Sektor budownictwa drewnianego gotowy na wyzwania

Współpraca, prefabrykacja i hybryda

Dodane:

/

Forestor Communication
Na kwietniowym forum w Jachrance eksperci opowiadali m.in. o pokonywaniu barier i kierunkach rozwoju w branży. Fot. Forestor Communication

Branża budownictwa drewnianego w Polsce oferuje obecnie rozwiązania, które skracają procesy inwestycyjne oraz pozwalają budować ekologicznie i energooszczędnie. Jednak sporo można nauczyć się jeszcze od światowych liderów, którzy budują wiele imponujących obiektów z drewna. O pokonywaniu barier i kierunkach rozwoju opowiadali eksperci podczas Forum Holzbau Polska, które odbyło się w Jachrance.

Urbanizacja to trend, który obecnie się nasila. Wiąże się to z potrzebą budowania mieszkań w dużych aglomeracjach. Trzeba też zwrócić uwagę na klimat, który zmusza branżę budowlaną do zmiany dotychczasowych technologii.

Żeby zaspokoić popyt, przy ograniczonych terenach i zmniejszyć emisję CO2, trzeba po prostu budować z drewna.

– Jest to idealny, lekki materiał, który pozwala nadbudowywać i rozbudowywać. Wykonane z niego budynki mogą być stawiane nawet na miękkich gruntach. Nie wymaga też składowania – mówi Gareth Mason, dyrektor sprzedaży w Stora Enso w Anglii, jeden z prelegentów kwietniowej, 8. edycji Forum Holzbau Polska.

Współpraca, dialog i doświadczenie

Sześć sesji poświęconych najważniejszym problemom i wyzwaniom stojącym przed branżą z merytorycznymi wykładami, towarzysząca im strefa wystawiennicza oraz dwie debaty dały okazję do nauki, networkingu, wymiany informacji i przyjrzenia się doświadczeniom różnych profesji zaangażowanych w procesy budowlane.

Zanim w Wielkiej Brytanii dostrzeżono i zaczęto wykorzystywać potencjał budownictwa z drewna masywnego, trzeba było przekonać do jego zalet inwestorów i użytkowników oraz przełamać bariery między kontrahentami zaangażowanymi w procesy budowlane.

– Są to bardzo złożone problemy i nikt sam ich nie rozwiąże. Nic nie może zastąpić wiedzy eksperckiej. Dialog jest bardzo ważny – argumentuje Dayo Shittu-Balogun z Eurban.

Dzięki współpracy między klientem, firmami budowlanymi, ubezpieczycielami, planistami, dostawcami i wykonawcami można budować sprawniej, ograniczając koszty, realizując cele budownictwa zrównoważonego oraz wspierając lokalny rozwój gospodarczy.

– Należy współpracować, dzielić się wiedzą. Kluczem do sukcesu jest zespół, do którego każdy wnosi swoje mocne strony i umiejętności – zapewnia kolejny prelegent Reto Schneider z n`H International AG Lungern w Szwajcarii.

Rady z Kanady

W doświadczeń rynku kanadyjskiego wynika, że konstrukcje z drewna masywnego mogą konkurować, a nawet być bardziej racjonalne cenowo w porównaniu z innymi materiałami.

– Nawet w niskobudżetowych przedsięwzięciach mieszkaniowych stosuje się podłogi i dachy z CLT na tradycyjnej, lekkiej konstrukcji drewnianej, która jest opłacalna w Ameryce Północnej. Nie ma też problemu, żeby obok belki z drewna klejonego, zastosować stalową, która nie będzie się uginać.

W konstrukcjach, w których jest duże obciążenie, trzeba łączyć wszystkie materiały: drewno, stal i beton – przekonuje Robert Malczyk, właściciel firmy Timber Engineering z Vancouver.

Konstrukcje z drewna klejonego mogą być w tej samej cenie co żelbetowe czy stalowe. Wystarczy wyjść poza typowe schematy, które są najmniej opłacalne finansowo.

Projekty z przyszłością

Obecnie z drewna budowane są obiekty wielkopowierzchniowe – hale, szkoły, żłobki czy przedszkola. Na warszawskiej dzielnicy Białołęka powstała biblioteka publiczna, a na realizację czeka nowy projekt – pierwszy biurowiec drewniany w naszym kraju.

– Budynek uzyskał pozwolenie na budowę jako pierwszy w Polsce obiekt drewniany o klasie odporności pożarowej B. Jego wysokość to 16 m, a powierzchnia biurowa ok. 7500 m2. Konstrukcję główną stanowić będą słupy i belki z drewna klejonego warstwowo, a stropy płyty z drewna klejonego krzyżowo CLT – oznajmia projektantka, architektka Magdalena Pios z pracowni Ambient, prelegentka Forum Holzbau Polska.

Kolejnym przykładem obrazującym skalę zmian, jaka się w Polsce dokonała, jest spółka MOD21. Jej moduły, produkowane w fabryce w Ostaszewie koło Torunia, budują europejskie osiedla (głównie w Niemczech).

– W przyszłości moduły będą mogły być tworzone nie tylko w konstrukcjach szkieletowych z drewna za pomocą KVH, ale także z litego drewna za pomocą CLT. Pozwala to firmie lepiej reagować na potrzeby rynku. Hybrydowe projekty z obu linii produkcyjnych mogą być teraz wykonywane w jednej firmie – zapowiada Theodor Kaczmarczyk, prezes zarządu MOD21.

Sprawdzone rozwiązania modułowe

Warto również pamiętać o dobrych, sprawdzonych rozwiązaniach (produkcja seryjna i prefabrykacja). Niemiecka firma B&O Bau, która buduje rocznie ok. 500 mieszkań, realizuje ideę Bauhausu. Bazą jest elastyczny projekt, dający możliwość tworzenia różnych rozwiązań z tych samych elementów. Pozwala to na redukcję kosztów i ułatwia montaż.

– Drewno jest bardzo przydatne do produkcji prefabrykowanej. Łatwo się je obrabia czy łączy. Jest stosunkowo lekkie i pięknie wygląda w mieszkaniu – argumentuje Izabela Fornalczyk, od 20 lat związana z firmą B&O Bau.
Można odpowiedzieć na deficyt mieszkaniowy również poprzez zagęszczanie obiektami z drewna istniejącej architektury miejskiej.

– Jednym z naszych pomysłów jest zabudowanie parkingów miejskich. Odpowiednia, modułowa konstrukcja budynku pozwala zaadaptować takie miejsca, godząc dwie różne funkcje – mówi Izabela Fornalczyk.

– Dzięki tej technologii i komponentom można realizować budynki szybciej niż te w technologii tradycyjnej. Nasz system modułowy rośnie co tydzień o jedno piętro, dlatego wykonujemy budynki 8-piętrowe w stanie surowym zamkniętym w ciągu 8 tygodni – opowiada Grzegorz Beśka z firmy B&O Bau.

B&O Bau już taki projekt zrealizował. Nad istniejącym parkingiem wybudowano blok ze 140 mieszkaniami.

Redukcja emisji CO2

Budownictwo z prefabrykatów odradza się w ostatnich latach, ponieważ jest postrzegane jako sposób rozwiązywania i pogodzenia współczesnych problemów rynku z wymogami środowiskowymi. Prefabrykując ograniczamy zużycie drewna, redukujemy emisję CO2 i minimalizujemy ilość odpadów.

– Jest coraz więcej certyfikacji i regulacji, na które musimy zwracać uwagę. Brakuje mieszkań, a jednocześnie mamy niedobór siły roboczej. To czynniki sprzyjające prefabrykacji, ponieważ można więcej wykonać w tym samym czasie.

Do wykonania prefabrykatów stosuje się wszystkie typy materiałów. Jednak w ostatnich latach wyróżnia się wzrost znaczenia drewna. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest ono uważane za bardziej zrównoważony materiał – zapewnia prelegentka Ellika Taveres-Cachat z Norwegii.

Specjalna sesja konkursowa

Pomysły młodych inżynierów i ich spojrzenie na budownictwo drewniane można było poznać w trakcie Master Holzbau. Jest to specjalna sesja konkursowa, przy której do współpracy zaproszone są polskie szkoły wyższe kształcące w zakresie architektury lub budownictwa drewnianego. Uczelnie mogły wytypować absolwentów, którzy w pracach dyplomowych omawiali zalety budownictwa drewnianego, zaprezentowali możliwości zastosowania drewna do tworzenia nowoczesnych, energooszczędnych budowli, zaprojektowali z nich ciekawe budowle lub skupili się na rozwiązaniach technicznych i konstrukcyjnych. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 14 prac przez 8 wydziałów, wybrane zostały 3.

ReklamaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).