Connect with us


Technika, technologie, nowości

Dywersyfikacja sposobem na kryzys

SODRA Polska i RISTEK Polska na targach BUDMA

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA


W trakcie targów BUDMA odwiedziliśmy firmy: SODRA Polska i RISTEK Polska, które zaprezentowały swoją ofertę zwiedzającym poznańskie wydarzenie. Jak informują nasi rozmówcy, stoisko odwiedziło wielu gości targowych, którzy, mimo kryzysu, są zainteresowani inwestowaniem oraz dywersyfikacją. O działalności, produktach i planach na przyszłość opowiedzieli: Grzegorz Murawicz, wiceprezes zarządu RISTEK Polska oraz Arkadiusz Malinowski, dyrektor handlowy w firmie SODRA Polska.

Kurier Drzewny: Otrzymali Państwo w tym roku wspólną nagrodę „Acanthus Aureus” dla SODRA Polska i RISTEK Polska, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze, sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Czy nagroda miała przełożenie na rzeczywistość? Jak oceniają Państwo tegoroczne wystawiennictwo na BUDMIE?
Grzegorz Murawicz (RISTEK Polska): Nasze stoisko zostało docenione. Odwiedziło nas wielu klientów zarówno dotychczasowych, jak też nowych, którzy rozpoczynają działalność. BUDMA, jak zawsze, jest ciekawym, pożytecznym dla wystawców i klientów miejscem spotkań, służącym nawiązaniu nowych relacji czy pogłębieniu istniejących, i to nam się udało.

Kurier Drzewny: Z jakich krajów pochodzili odwiedzający Państwa stoisko?
Grzegorz Murawicz: Moje wrażenie jest takie, że BUDMA to międzynarodowa wystawa. Odwiedzili nasze stoisko potencjalni odbiorcy z różnych krajów, m.in.: Białorusi, Ukrainy, Węgier, Holandii, Francji, Kanady i Izraela, ale najwięcej gości z zagranicy przybyło z krajów bałtyckich. Jednak, co jest oczywiste, dominowali goście z Polski.

Kurier Drzewny: Czego poszukiwali w tym roku goście targowi?
Grzegorz Murawicz: Było wielu zainteresowanych, którzy szukali natchnienia oraz inspiracji czy pomysłu na prowadzenie i rozwój działalności. Odbiorcy szukali także nowej, lepszej oferty produktów, które już znają i stosują. Chcieli też pogłębić czy zdobyć nową wiedzę techniczną lub handlową.

Kurier Drzewny: Co można było zobaczyć na części stoiska dotyczącej marki RISTEK?
Grzegorz Murawicz: Jako RISTEK Polska zaprezentowaliśmy naszą ofertę, czyli płytki kolczaste z blachy 1, 1,3 i 2 mm z certyfikatami przetłumaczonymi na język polski. Płytki są produkowane przez tę markę w Finlandii. Zastosowanie kolczastych płytek jest powiązane z projektem więźby dachowej, wykonanej w odpowiednim oprogramowaniu. Dlatego poza płytkami oferujemy także darmowy program 3DTrussme, dostępny dla każdego zainteresowanego, który służy do obliczeń i zaprojektowania więźby. Polecamy także małe narożniki stabilizujące położenie płytki na stole prasy. Są one wykonane z tworzywa i przykleja się je do stołu prasy po to, aby płytka nie drgała w trakcie pracy. Przydają się w przypadku produkcji powtarzalnych wiązarów. Narożnik stabilizujący zapobiega przemieszczaniu się płytki lub określa jej położenie w tym samym miejscu dla kolejnego produkowanego wiązara. Polecamy także sprawdzonego producenta prasy typu C. Oferujemy więc kompletną technologię do produkcji więźby dachowej, w niższej cenie i doskonałą jakościowo. Współpracujemy z producentami okuć i laserów do pras oraz, co najważniejsze, z Sodra Polska polecamy również tarcicę konstrukcyjną. Czy istnieje na rynku bardziej kompletna oferta?

Kurier Drzewny: Czy polscy odbiorcy znają i cenią wyroby marki RISTEK?
Grzegorz Murawicz: Spotkałem się z opiniami klientów, którzy kupili od nas płytki kolczaste i zapytani o to, czy są zadowoleni, użyli sformułowania, że są one „rewelacyjne”. Słyszałem to już niejeden raz. Bardzo mnie cieszy, że mamy tak doskonałe wyroby, które spełniają wymagania polskich przedsiębiorców.

Kurier Drzewny: Od kiedy wyroby RISTEK są dostępne w Polsce?
Grzegorz Murawicz: Sam RISTEK został założony w 2007 roku. W Polsce produkty tej marki dostępne są od 2021 roku. To właśnie w drugiej połowie 2021 roku miała miejsce pierwsza sprzedaż do polskiego klienta. Co ciekawe, na początku, czyli w 2021 roku, w Polsce rozpoznawalność naszej marki u producentów wiązarów była na poziomie 1 – 2 proc., a obecnie możemy mówić o rozpoznawalności na poziomie 90 – 95 proc.

Kurier Drzewny: Jak doszło do tego, że marka w ogóle weszła na nasz rynek?
Grzegorz Murawicz: SODRA Polska zauważyła trudności na rynku płytek kolczastych, które znów mogą się powtórzyć i w związku z tym nawiązała konkretną współpracę z firmą RISTEK z Finlandii w roku 2021, ale pierwsze relacje obu przedsiębiorstw miały miejsce już dwa lata wcześniej. SODRA Polska dociera do tej samej grupy klientów co RISTEK. Nasze produkty są oferowane przez tych samych przedstawicieli handlowych. W związku z tym, SODRA Polska zauważyła, że może zdywersyfikować swoją działalność o płytki kolczaste i takie właśnie były początki marki RISTEK w Polsce. Z biegiem czasu, dla przejrzystości biznesu, zdecydowaliśmy się powołać spółkę RISTEK Polska, aczkolwiek kapitałowo i właścicielsko, obie firmy – SODRA Polska i RISTEK Polska – są ściśle ze sobą powiązane.

Kurier Drzewny: Jak wygląda dystrybucja fińskich płytek kolczastych?
Grzegorz Murawicz: Standardowo dostarczamy wyroby bezpośrednio z Finlandii. Pytki zamawiamy w kartonach, w zależności od wielkości i asortymentu, w określonej liczbie – od 20 do 250 sztuk w jednym kartonie. Optymalne zamówienie wynosi około 30 kartonów, bowiem tyle wchodzi na jedną paletę. Oferujemy także obsługę mniejszych zamówień: 15, 18 lub 20 kartonów, które także możemy wysłać z Finlandii. Czas dostawy wynosi około 5 – 6 dni. Coraz więcej zapytań i sygnałów od klientów dotyczy zamawiania mniejszej ilości i w szybszym czasie. Podjęliśmy więc decyzję o uruchomieniu magazynu w Polsce. Obsługę pierwszych zamówień planujemy od początku marca. Skróci to czas dostawy do 1 – 2 dni i bez problemu umożliwi wysyłkę nawet jednej paczki.

Kurier Drzewny: Czym Państwa płytki różnią się od wyrobów konkurencji?
Grzegorz Murawicz: Podstawowa różnica to materiał. Płytki kolczaste mogą być wykonane ze stali s220 i s250. RISTEK wytwarza je ze stali konstrukcyjnej s350 i, co ważne, nasze płytki są ze stali pochodzącej z hut europejskich, a to gwarantuje naszej fabryce lepszą dostępność, jakość i powtarzalność. Warto zaznaczyć, że płytki LL13 (grubość blachy 1,3 mm) i LL 20 (grubość 2 mm) mają kolce schodkowe, inaczej zwane „choinkowymi”, które gwarantują doskonałe zakotwienie. Ta doskonała zdolność zakotwienia jest potwierdzona w certyfikatach. Oferujemy także bardzo dobrą cenę w połączeniu z wyjątkową jakością. Tak jak już wspominaliśmy, oprócz płytek potrzebny jest także program, dlatego dostarczamy również bezpłatnie program do obliczania wiązarów dachowych – 3DTrussme. Od lat funkcjonuje on już m.in. na rynku skandynawskim, w krajach bałtyckich i jest w sposób ciągły rozwijany. Jest oferowany w języku polskim z uwzględnieniem naszych norm.

Kurier Drzewny: Co zaprezentowała na stoisku firma SODRA Polska?
Arkadiusz Malinowski (SODRA Polska): W trakcie targów BUDMA zaprezentowaliśmy pełen asortyment, czyli drewno konstrukcyjne C24 i tarcicę w innych klasach. Firma SODRA Polska jest wyłącznym i niezależnym dystrybutorem Sodra Wood – producenta szwedzkiej tarcicy i drewna konstrukcyjnego na naszym terenie. Drewno SODRA, które sprzedajemy, pozyskiwane jest w Skandynawii. Ofertę uzupełniamy też produktami z innych tartaków skandynawskich oraz austriackiego koncernu Binderholz.

Kurier Drzewny: Jakie produkty znajdziemy zatem w Państwa ofercie?
Arkadiusz Malinowski: Oferujemy drewno konstrukcyjne, tarcicę świerkową i sosnową w przekrojach budowlanych oraz meblowych do wszelkich zastosowań stolarskich, budowlanych i hobbystycznych. Nasze drewno wykorzystywane jest w produkcji wiązarów dachowych, domów drewnianych, do produkcji podłóg, elewacji, podbitek oraz przemysłach meblarskim i opakowaniowym. Jako SODRA Polska dostarczamy także produkty, których nie oferuje SODRA Wood, czyli płyty meblowe laminowane, deski podłogowe, drewno klejone KVH, które dają dużo większe możliwości, ponieważ lite C24 produkowane jest w długości maks. 6 m, a drewno klejone może mieć nawet 13 m. Oferujemy również BSH, wykorzystywane szeroko w budownictwie, do konstruowania nawet dużych obiektów, jak hale sportowe czy supermarkety. Jest to produkt, który nie ma ograniczeń w stosowaniu, a do tego cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na ogień. Naszą ofertę dla klientów biznesowych cechuje kompleksowość; mamy cały przekrój produktowy do różnych potrzeb i zastosowań.

Kurier Drzewny: Czy produkty oferowane są lokalnie, czy na terenie całego kraju?
Arkadiusz Malinowski: SODRA Polska to jedyny działający w tej skali dystrybutor tarcicy w kraju. Nasi przedstawiciele są dostępni dla klientów w każdym zakątku Polski. Warto dodać, że nie tylko sprzedajemy, ale i oferujemy fachową obsługę zarówno przed- jak i posprzedażową.

Kurier Drzewny: Od kiedy SODRA Polska obecna jest w naszym kraju?
Arkadiusz Malinowski: W naszym kraju działamy już od 2014 roku.

Kurier Drzewny: Co sądzą Państwo o obecnych trudnościach rynkowych?
Arkadiusz Malinowski: Nie odczuwamy trudności w jakimś dużym stopniu. Nadal na bieżąco i szybko możemy reagować na potrzeby klientów. Obserwujemy rynek i zauważamy, że firmy stawiają na dywersyfikację, my także staramy się różnicować kierunki sprzedaży. W Skandynawii aktualnie ceny są stabilne, ale płyną już sygnały z różnych rynków europejskich, że zaczną rosnąć z uwagi na wyższe koszty i dostępność produktów. My jeszcze tego nie odczuwamy, ale trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało za pewien czas. Niemniej, niezależnie od poczynań konkurencji, nasza oferta pozostanie atrakcyjna i kompleksowa. Dziś cena nie jest jedynym argumentem będąc jednym z benefitów dla klienta. Nie zmienia to faktu, że nasza oferta również pod tym względem pozostanie atrakcyjna.

Kurier Drzewny: W jaki sposób firmy radzą sobie z kryzysem?
Arkadiusz Malinowski: Według deklaracji organizatorów, tegoroczne targi BUDMA były nieco mniejsze niż poprzednio, ale myślę, że to jest przejściowa sytuacja. Sądząc po liczbie gości targowych, prowadzonych rozmów, na podstawie poruszanych tematów oraz deklaracji i nawiązanych relacji handlowych trudno zauważyć, że jest kryzys. Wielu partnerów lub potencjalnych odbiorców nie czeka na to, co się wydarzy za miesiąc, dwa lub pół roku, tylko stara się przetrwać i rozwinąć. My również idziemy w tym kierunku. Tak jak wspomniałem wcześniej – budowa i rozbudowa struktury handlowej odbywa się jeszcze za czasów kryzysu. W ostatnim kwartale podjęliśmy działania, których celem było jeszcze lepsze dotarcie do klienta i doskonalsza opieka nad klientem dotychczasowym. Podobnie postępują nasi potencjalni partnerzy, którzy nie czekają na to, co się stanie, tylko starają się proaktywnie reagować na rozwijającą się sytuację. Jesteśmy ostrożnymi optymistami odnośnie tego, co się wydarzy.
Grzegorz Murawicz: Producenci wiązarów są dość określonym i zamkniętym rynkiem; to świetni fachowcy i mimo powszechnie wspominanego kryzysu, dobrze sobie radzą. Na targach zauważam wielu klientów, którzy chcą wejść w rynek wiązarowy. Sporo też chce rozwijać lub promować swoją działalność. Odwiedziło nas dużo gości targowych, którzy przyszli porozmawiać. Szukali również informacji, chcieliby coś stworzyć i poszukają potwierdzenia dla swojej wizji czy pomysłu. Rozmawialiśmy też z wieloma osobami, które szukały natchnienia biznesowego.
Arkadiusz Malinowski: Spotkałem kilku klientów, którzy zajmują się obecnie czymś innym i chcą zmienić lub poszerzyć profil działalności. Jednym z odwiedzających był producent ogrodzeń ze stali z parkiem maszynowym i halą, który stwierdził, że chce zacząć produkować domy szkieletowe. Nawiązał współpracę z architektami oraz projektantami i zaczyna produkować. Na targach znalazłem potwierdzenie w tym, co sprzedaje się od kilku miesięcy. Wielu przedsiębiorców rozgląda się za możliwościami rozwoju. Branże, które zaopatrujemy, moim zdaniem, doskonale poradzą sobie w kryzysie. Sporo odbiorców także eksportuje gotowe produkty i nie zauważają zastoju. My natomiast musimy się „sprężać”, żeby nadążyć za ich oczekiwaniami, zamówieniami i życzeniami.

Kurier Drzewny: Obie Państwa marki są już konkurencyjne i rozpoznawalne na rynku. Mają za sobą olbrzymi rozwój w ciągu dwóch ostatnich lat, tak jak wspomnieliśmy – od zerowej rozpoznawalności marki RISTEK do 95-proc. wśród producentów wiązarów. Marka SODRA jest także świetnie znana. Jakie są obecnie Państwa plany na przyszłość?
Arkadiusz Malinowski: Ofertę handlową mamy już rozbudowaną. Obecnie naszą misją jest jeszcze lepsze dotarcie do rynku, do wszystkich regionów. Celem jest rozwój sprzedaży i dystrybucji. Chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych klientów.
Grzegorz Murawicz: Jako RISTEK Polska będziemy koncentrować się na rozwoju programu 3DTrussme, który jest ważnym elementem oferty oraz utrwalaniem naszego wzrostu. W tym celu prowadzimy, na przykład, zajęcia dla studentów na uczelni. Zatrudniliśmy też specjalistę, dzięki któremu chcemy udoskonalać nasz program, żeby szybko reagować na uwagi i potrzeby klientów oraz wspomagać kolegów informatyków w Finlandii.

Kurier Drzewny: Dziękujemy za rozmowę i życzymy Państwu sukcesów w dalszej działalności.

Kurier Drzewny

Stoisko SODRA Polska i RISTEK Polska otrzymało nagrodę „Acanthus Aureus”, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Fot. KD MEDIA

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Ristek

  • Kurier Drzewny

    W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA

  • KD MEDIA

    W Poznaniu na wspólnym stoisku zaprezentowały się firmy SODRA Polska i RISTEK Polska. Fot. KD MEDIA

  • Grzegorz Murawicz,

    Grzegorz Murawicz, wiceprezes zarządu RISTEK Polska, podczas prezentacji produktów w trakcie trwania BUDMY. Fot. KD MEDIA

  • Arkadiusz Malinowski

    Arkadiusz Malinowski, dyrektor handlowy w firmie SODRA Polska, podczas odbywającej się wystawy w Poznaniu odpowiadał na pytania zwiedzających dotyczące oferty oraz współpracy. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Warto zaznaczyć, że płytki RISTEK LL13 (grubość blachy 1,3 mm) i LL 20 (grubość 2 mm) mają kolce schodkowe, inaczej zwane „choinkowymi”, które gwarantują doskonałe zakotwienie. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Płytki kolczaste mogą być wykonane ze stali s220 czy s250, natomiast RISTEK wytwarza je ze stali konstrukcyjnej s350. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Zastosowanie płytek kolczastych jest powiązane z projektem więźby dachowej wykonanej w odpowiednim oprogramowaniu. Dlatego RISTEK Polska, poza płytkami, oferuje darmowy program 3DTrussme, dostępny dla każdego zainteresowanego, który służy do obliczeń i zaprojektowania więźby. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    W trakcie targów BUDMA można było zapoznać się z asortymentem obu przedsiębiorstw. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Stoisko SODRA Polska i RISTEK Polska otrzymało nagrodę „Acanthus Aureus”, która przyznawana jest firmom za ciekawe stoiska wystawiennicze sprzyjające realizacji strategii marketingowej, kształtowaniu pozytywnego wizerunku oraz tworzeniu dobrej atmosfery do komunikacji z klientem. Fot. KD MEDIA

  • Ristek

  • Kurier Drzewny
  • KD MEDIA
  • Grzegorz Murawicz,
  • Arkadiusz Malinowski
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Ristek

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

AKE wprowadza wyjątkowe narzędzia do perfekcyjnej obróbki materiałów HPL, a także nowe piły do rozkroju płyt, o nazwie Boardline

Obróbka powierzchni

Dodane:

/

W dzisiejszych czasach, gdzie precyzja odgrywa kluczową rolę, firma AKE z dumą prezentuje swoją najnowszą serię narzędzi dedykowanych obróbce materiałów HPL (High-Pressure Laminate). Stają się one nieocenionymi towarzyszami w procesie frezowania nawet najgęstszych materiałów. AKE wprowadza także nowe piły do rozkroju płyt, o nazwie Boardline.

Dedykowane do obróbki HPL

Frezy trzpieniowe DP to arcydzieło precyzji, specjalnie opracowane do efektywnej pracy z materiałami HPL.

Bez względu na stopień gęstości materiału, te narzędzia gwarantują doskonałe rezultaty, radząc sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami. Narzędzia profilowe DP z kolei ułatwiają obróbkę profili w materiałach HPL.

Dzięki nim kształty i detale stają się łatwiejsze do osiągnięcia. Precyzja i trwałość sprawiają, że są niezastąpione w procesie frezowania.

Wiercenie w gęstych materiałach, takich jak HPL, staje się prostsze dzięki wiertłom DP. Odpowiednia geometria i twardość zapewniają efektywne wiercenie bez utraty jakości.

Pogłębiacze DP są niezbędne do osiągnięcia głębokich, precyzyjnych otworów w materiałach o podwyższonej gęstości. Dzięki nim nawet najbardziej wymagające zadania obróbki HPL stają się wykonalne.

Narzędzia do obróbki HPL to rezultat lat doświadczeń i badań w firmie AKE, mających na celu stworzenie produktów spełniających najwyższe standardy. Dzięki nim frezowanie gęstych materiałów, takich jak HPL, staje się zadaniem prostym i efektywnym.

„Narzędzia do obróbki HPL to rezultat lat doświadczeń i badań w firmie AKE, mających na celu stworzenie produktów spełniających najwyższe standardy. Dzięki nim frezowanie gęstych materiałów, takich jak HPL, staje się zadaniem prostym i efektywnym.”

Nowe piły do rozkroju płyt

Podczas projektowania nowych narzędzi firma AKE przeprowadziła badania i testy, biorąc pod uwagę oczekiwania klientów z branży meblowej.

Dzięki intensywnym testom praktycznym i współpracy z partnerami z branży, udało się zoptymalizować parametry narzędzi.

Rodzina Boardline składa się z dwóch głównych pił i odpowiednich podcinaczy dla obu typów. Narzędzia te są idealne do przemysłowego cięcia na maszynach z posuwem mechanicznym różnych materiałów, takich jak płyta wiórowa surowa czy laminowana, HPL czy sklejka Multiplex. Zastosowano nową generację węglików spiekanych o udoskonalonej geometrii zębów, co przekłada się na wydajność i trwałość narzędzi.

Piła o nazwie „Typ 0024 Boardline” nadaje się do cięć pojedynczych i w pakietach, oferując doskonałą jakość cięcia. Jej żywotność wzrosła średnio o +30%, a w testach praktycznych nawet o +60%.

Drugi model, „Type 0324 Boardline Pro+”, jest dedykowany do specyficznych wymagań związanych z cięciem, zwłaszcza płyt wiórowych oraz MDF, HDF, dzięki nowo opracowanym zębom z węglików spiekanych.

Obie piły charakteryzują się także innowacyjnym otworem „ParaSlide”, ułatwiającym montaż bez przechylania tarczy piły. Boardline Pro+ ma dodatkowo specjalne oznaczenie do stosowania w systemach zarządzania narzędziami, co umożliwia jednoznaczną identyfikację narzędzia w ramach Przemysłu 4.0.

Podcinacz 0026B został opracowany specjalnie dla rodziny Boardline, z mocniejszym korpusem i zmienioną konstrukcją zęba, co umożliwia ostrzenie nawet o +40% więcej razy niż wcześniej.

Boardline oferuje szeroką gamę narzędzi do rozkroju płyt, z możliwością wyboru specjalnych rozmiarów i dużych średnic. Produkty te cieszą się zaufaniem wielu firm, takich jak Wiech Fabryka Frontów Meblowych, Meble Gabi Jerczyński, Natura B.

AKE



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Systemy odpylania w zakładach produkcyjnych IKEA

Bezpieczeństwo w przemyśle

Dodane:

/

Ikea Industry
Transport przenośnikami łańcuchowymi pozwala przede wszystkim zaoszczędzić około 70% energii elektrycznej w porównaniu z transportem pneumatycznym. Fot. Ikea Industry

Moje odwiedziny w zakładach produkcyjnych IKEA w Zbąszyniu oraz Zbąszynku (woj. wielkopolskie) to było ciekawe doświadczenie, które stworzyło obraz przedsiębiorstwa, gdzie panuje wzorowy porządek. W jaki sposób udało się stworzyć strefę wolną od pyłu na tak rozległej przestrzeni produkcyjnej?

W swoich zakładach IKEA korzysta z instalacji odpylających dwóch wiodących na rynku firm. Do separacji pyłu stosuje filtry komorowe podciśnieniowe. Jakie ma znaczenie w praktyce zastosowanie właśnie tego rodzaju filtrów? Filtry podciśnieniowe są rekomendowane przez IKEA Industry ze względu na zapewnienie większego bezpieczeństwa oraz niższy spadek ciśnienia w systemie ekstrakcji.

Dodatkowo, w celu eliminacji zagrożeń związanych z wybuchem pyłu osiadłego, regularnie przeprowadzane są kontrole we wszystkich zakładach. Jednocześnie ewentualne zapylenie jest na bieżąco usuwane przy pomocy odpowiednich odkurzaczy, przystosowanych do pracy z materiałami wybuchowymi. Filtry są wyposażone w dodatkowe instalacje redukujące ciśnienie, tzw. klapy EX.
Klapy EX, czyli klapy odciążające wybuch, zabezpieczają konstrukcję filtru. W przypadku wybuchu całe ciśnienie uwalniane jest przez te klapy i kierowane w bezpieczne miejsce – z dala od dróg komunikacyjnych i budynków.
Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa wszystkie filtry są wyposażone w układy zabezpieczające, takie jak czujniki dymu, instalacje gaśnicze, drabinki, podesty oraz klapy wybuchowe.

Instalacje gaśnicze

Liczba czujników dymu w zakładach IKEA jest bardzo duża, jednak nie mamy dokładnej statystyki. Wszystkie filtry i silosy wyposażone są w tzw. suchy pion gaśniczy – w przypadku wykrycia pożaru filtr jest zalewany wodą poprzez otwarcie zaworu znajdującego się w bezpiecznej odległości. Klapy wybuchowe, o których wspominałem wcześniej, zapewniają bezpieczeństwo, uwalniając ciśnienie w przypadku wybuchu i kierując je z dala od obszarów zagrożonych. Wszystkie kanały odpylające, które wchodzą do filtrów, zabezpieczone są także poprzez system detekcji i gaszenia iskier.

Co do transportu pyłu, IKEA w zakładzie MPS w Zbąszynku stosuje głównie transport pneumatyczny, choć stopniowo zastępujemy go przenośnikami łańcuchowymi, tzw. redlerami. Cała instalacja spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczących ochrony przeciwwybuchowej ATEX (Atmosphere Explosible).
Jaką przewagę mają redlery nad transportem pneumatycznym pyłu?

Transport przenośnikami łańcuchowymi pozwala przede wszystkim zaoszczędzić około 70% energii elektrycznej w porównaniu z transportem pneumatycznym. Redlery są także o około 30–40 dB cichsze, co ma szczególne znaczenie w zakładach, znajdujących się blisko zabudowań. Takie rozwiązanie daje znaczną oszczędność w serwisowaniu, ponieważ wentylatory transportowe w zakładach IKEA muszą być serwisowane kilka razy do roku, ze względu na ich zużycie.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa pracy w zakładach produkcyjnych IKEA, stanowią one priorytet przedsiębiorstwa. Przed każdą nową inwestycją związaną z pyłami przeprowadzana jest szczegółowa analiza ryzyka wybuchu.

Firma wspiera się w tej materii doświadczeniem firm zewnętrznych, które specjalizują się w tego typu analizach na całym świecie. Gotowe raporty IKEA przedstawia swoim dostawcom, aby urządzenia były odpowiednio dobrane i zabezpieczone.

W IKEA Industry obowiązują liczne dokumenty zawierające wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa i rozwiązań technologicznych. Obejmują one zbiory przepisów z dziesiątek norm europejskich, amerykańskich i polskich, które określają wymagania dla naszych działań. Jednym z najważniejszych dokumentów jest Fire Prevention Manual, w którym opisane są zagadnienia związane m.in. z ładowaniem akumulatorów, panelami fotowoltaicznymi, pracami ogniowo-niebezpiecznymi, kotłowniami, strefami zagrożonymi wybuchem, filtrami, olejami termalnymi itp.

Wszystkie instalacje odpylania podlegają ocenie zagrożenia wybuchem. Audytor analizuje możliwe scenariusze wybuchu i wydaje rekomendacje wraz z oceną skutków. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo pracowników, a dopiero potem oceniane są skutki uszkodzeń instalacji. Celem jest eliminacja wszystkich wykrytych zagrożeń, a w przypadku rażących, można nawet zatrzymać instalację do czasu ich wyeliminowania.

Jeśli chodzi o instalację transportu łańcuchowego, system bezpieczeństwa był integralną częścią całej inwestycji w fabryce MPS w Zbąszynku. Szacuje się, że koszt urządzeń do bezpłomieniowego uwalniania wybuchu wynosi około 10–15% całej inwestycji.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Najnowsze technologie od firmy ITA na wyciągnięcie ręki

Gwiazdy targów Wood Tech

Dodane:

/

Firma ITA, uznany na rynku dostawca techniki i technologii dla branży obróbki drewna i produkcji mebli, lansuje swoje propozycje technologiczne podczas targów Wood Tech w Nadarzynie. Z całym spektrum maszyn można się także zapoznać w nowym Showroomie w siedzibe firmy ITA w miejscowości Krze Duże (woj. mazowieckie).

ITA

Podczas targów Wood Tech firma ITA na swoim stoisku w hali B nr 2.23 i 2.24 zaprezentuje rozwiązania technologiczne takich producentów jak AES Group, Excitech, Fravol, Vitap, czy Schnitzer.

Wśród prezentowanych rozwiązań jest centrum do nestingu i frezowania EXTREME ULTRA tureckiej marki AES oraz wiertarka CNC VITAP KAIROS.

Koncept obu maszyn polega na automatyzacji zadań w trudnych obszarach produkcji, gdzie powtarzalność i szybkość obróbki ma kluczowe znaczenie.

AES jest to turecki, prężnie rozwijający się producent, który na tle europejskich wytwórców maszyn dla przemysłu meblarskiego przedstawia się bardzo rozwojowo. Produkuje ponad 400 maszyn rocznie. Jako Grupa dynamicznie się rozwija, zwiększając wolumen sprzedaży i otwierając przedstawicielstwa w kolejnych krajach. W Polsce jej wyłącznym przedstawicielem została spółka ITA, która obok włoskich obrabiarek oferuje od niedawna również rozwiązania tureckie.

Centrum obróbcze EXTREME ULTRA, stworzone do frezowania różnorodnych materiałów, takich jak płyty meblowe, drewno, plastik czy aluminium, reprezentuje najnowszą technologię w branży. Jego standardowa konfiguracja umożliwia produkcję w technologii nesting oraz frezowania kształtowego, zapewniając wszechstronność i efektywność. Dzięki szybkim ruchom przestawczym oraz solidnej konstrukcji korpusu, maszyna gwarantuje nie tylko precyzję, ale także szybkość działania.

W maszynie zastosowano zaawansowane rozwiązania, takie jak przesuwy w osiach X i Y realizowane za pomocą listw zębatych oraz ruch w osi Z za pomocą śruby kontrolowanej przez serwonapędy. Dodatkowo, układ centralnego smarowania zapewnia dłuższą żywotność części mechanicznych, a układ pomiaru długości narzędzia eliminuje możliwość pomyłki operatora. Sterowanie maszyny, oparte o komputer z zainstalowanym Windowsem, ułatwia pracę, a interfejs użytkownika, zaprojektowany przez AES, jest łatwy w obsłudze i czytelny.

EXTREME ULTRA wyposażono we włoskie elektrowrzeciona HSD HSK63F o różnych mocach, a osłona przeciwpyłowa jest sterowana w zależności od użytego narzędzia. Maszyna posiada także magazyn narzędziowy oraz może pracować z agregatami 4 osi, co umożliwia wykonywanie różnorodnych zadań obróbczych.

Dostępne są różne rozmiary maszyny, co pozwala dopasować ją do indywidualnych potrzeb klienta. Dodatkowo, możliwość zestawienia maszyny do linii z załadunkiem i rozładunkiem automatycznym przyspiesza proces produkcji, minimalizując czas martwy.

Maszyna jest także wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak fotokomórki i maty naciskowe, co pozwala zachować wysoką prędkość pracy bez obniżania bezpieczeństwa. Dla aplikacji plastikowych i aluminiowych dostępna jest również dysza natryskowa chłodziwa, poprawiająca jakość frezowanej powierzchni.

Podsumowując, EXTREME ULTRA to zaawansowane centrum obróbcze, które dzięki swoim funkcjom i możliwościom stanowi kluczowy element w procesie produkcji, zapewniając nie tylko wysoką jakość, ale także efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Od momentu swojego powstania w 1989 roku, AES zyskało uznanie w branży przemysłowej automatyki, ustanawiając nowe standardy jakości. Od 2001 roku firma poszerzyła swój zakres działalności, rozpoczynając produkcję wysokiej jakości maszyn do obróbki drewna, plastiku i aluminium. Obecnie AES stało się globalnym liderem, oferującym klientom usługi najwyższej jakości na całym świecie.

Innowacyjna wiertarka CNC – Vitap Kairos

W dzisiejszych czasach, kiedy oszczędność energii elektrycznej oraz optymalne wykorzystanie miejsca są priorytetem, wiertarka CNC VITAP KAIROS wyróżnia się jako rewolucyjne rozwiązanie. Jej niskie zużycie energii i kompaktowe wymiary stawiają ją na czele nowoczesnych maszyn dedykowanych oszczędzaniu energii.

Jedną z głównych zalet wiertarki KAIROS jest automatycznie wymienny magazyn narzędzi frezarskich na 4 pozycje, co znacznie zwiększa elastyczność i wydajność pracy. Maszyna umożliwia wiercenie z pięciu stron elementu, co pozwala na precyzyjne i kompleksowe wykonanie wszelkiego rodzaju otworów i kanalików. Stabilność elementu podczas frezowania jest niezwykle istotna, a Kairos gwarantuje jej znaczący poziom, co przekłada się na doskonałą jakość obróbki. Maksymalna szerokość obrabianego panelu wynosi imponujące 920 mm, co sprawia, że maszyna jest wszechstronna i nadaje się do różnorodnych zastosowań.

Seria KAIROS została zaprojektowana z myślą o różnorodnych firmach – zarówno dużych korporacjach, jak i małych przedsiębiorstwach, które poszukują wydajnych i niezawodnych rozwiązań, unikając przy tym kosztów związanych z dużymi centrami obróbczymi CNC. Dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej i kompaktowej budowie, wiertarki KAIROS znajdują się na szczycie listy preferowanych maszyn w erze oszczędności energii.

Dodatkowym atutem jest brak typowych problemów, które często występują przy większych centrach obróbczych CNC, a które wymagają wysoko wykwalifikowanych pracowników, trudnych do znalezienia.

W skrócie, wiertarka CNC KAIROS to wszechstronne, wydajne i niezawodne rozwiązanie, które nie tylko umożliwia oszczędność energii, ale także zapewnia doskonałą jakość obróbki, stabilność elementów oraz łatwość obsługi.

Dla firm poszukujących nowoczesnych i efektywnych narzędzi, Vitap Kairos staje się nieodłącznym elementem ich linii produkcyjnych.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Szanse rozwoju oraz zagrożenia dla firm i pracowników

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Dodane:

/

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie przemysł drzewno-meblarski przeszedł znaczące zmiany dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii, automatyzacji produkcji oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI) do planowania, nadzoru, produkcji i sprzedaży wyrobów. Choć te innowacje oferują ogromne możliwości rozwoju, to niosą również ze sobą wyzwania dla przedsiębiorstw, a zwłaszcza pracowników z tradycyjnych stanowisk pracy.

Mieczysław Lewicki, biuro@starting.com.pl 

Kluczowe obszary działania firmy

Automatyzacja w całym przemyśle ma swoje wyzwania i granice związane zarówno z technologią, jak i specyfiką procesów. Współpraca między ludźmi a technologią może przyczynić się do stworzenia nowoczesnej, innowacyjnej i zrównoważonej branży drzewno-meblarskiej. Gdzie szukać szans rozwoju?

Na jakim kierunku skoncentrować działania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale z pewnością trzeba skupić się na kilku kluczowych obszarach działania przedsiębiorstwa: efektywności, innowacyjności, warunkach pracy i jakości.

• Efektywność produkcji
Automatyzacja i sztuczna inteligencja pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów produkcyjnych, co skutkuje zwiększeniem efektywności i redukcją kosztów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą koncentrować się na bardziej zaawansowanych zadaniach, a procesy produkcyjne stają się bardziej precyzyjne i szybsze.

• Innowacyjność
Nowoczesne technologie umożliwiają rozwój innowacyjnych produktów i rozwiązań, które mogą zyskać uznanie i akceptację na rynkach. Natomiast wdrażanie inteligentnych systemów produkcyjnych może przyczynić się do tworzenia bardziej zaawansowanych, ekologicznych i estetycznych produktów z drewna, materiałów drewnopochodnych, stolarki budowlanej oraz wyrobów meblarskich.

• Poprawa warunków pracy
Automatyzacja przyczynia się do przejmowania przez maszyny i urządzenia pomocnicze rutynowych, monotonnych czynności, pozostawiając pracownikom bardziej kreatywne i wymagające zadania. Przyczynia się to do poprawy warunków pracy, zwiększenia satysfakcji zawodowej oraz rozwijania nowych umiejętności.

• Jakość wykonania
Technologie, automatyzacja i sztuczna inteligencja właściwie zastosowane wspomagają produkcję wysokiej jakości, budując markę produktów, i podnoszą konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Ograniczenia i zagrożenia rozwoju

Obszary, gdzie mogą występować ograniczenia i zahamowania w branżowym rozwoju automatyzacji produkcji tkwią w wielu segmentach aktywności w przedsiębiorstwie.

Szczególnie w tych, gdzie ich wpływ na to jest niedostrzegany lub niedowartościowany. Poniżej niektóre z nich:

Reklama



• Złożoność procesów produkcyjnych
Przemysł drzewno-meblarski często obejmuje skomplikowane procesy produkcyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę drewna i produkcję niestandardowych mebli. Automatyzacja może napotykać trudności w obszarach, gdzie istnieje duża złożoność ręcznie wykonywanych zadań.

• Różnorodność i indywidualizacja produktów
W przemyśle meblarskim często produkowane są unikalne, niestandardowe meble. Proces automatyzacji może być trudny w obszarze produkcji masowej, gdzie różnorodność produktów jest duża, a wymagania klientów są zindywidualizowane.

• Szybkość i elastyczność w designie
Trendy w designie mebli i wyrobów branży drzewnej oraz preferencje konsumentów mogą się szybko zmieniać. Systemy automatyzacji muszą być elastyczne i szybko dostosowywalne do nowych trendów, co może być trudne, zwłaszcza w przypadku bardziej tradycyjnych technologii.

• Praca z materiałami o zmiennej jakości
Drewno jako podstawowy surowiec różni się pod względem jakości i właściwości. Typowa automatyzacja produkcji może napotykać trudności w radzeniu sobie z materiałami o zmiennej jakości i zmiennych właściwościach, a układy dostosowane do zmiennej jakości materiału wejściowego są często drogie i nie zawsze całkowicie rozwiązują problem.

• Konieczne rzemiosło
W produkcji mebli i wyrobów z drewna często konieczne są umiejętności rzemieślnicze i kreatywność. Niektóre zadania, takie jak szlifowanie złożonych kształtów, ręczne montowanie elementów czy rzeźbienie, mogą być trudne do zautomatyzowania ze względu na subtelności i precyzję, wymagane w tych umiejętnościach oraz często ich wysoki koszt.

• Wysoki koszt inwestycji
Wdrożenie zaawansowanych systemów automatyzacji jest kosztowne.
Dla mniejszych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które działają na rynku z niskim wolumenem produkcji, inwestycje w pełną automatyzację mogą być trudne do ekonomicznego ??? uzasadnienia.

Mimo powyższych wyzwań nowe technologie, automatyzacja, robotyka i sztuczna inteligencja nadal znajdują nowe zastosowania zarówno w przemyśle drzewnym, jak i meblarskim, zwłaszcza w obszarach, gdzie procesy są bardziej standardowe i powtarzalne. Wdrażanie rozwiązań automatyzacji wymaga jednak ostrożnego dostosowywania ich do specyfiki branży, gdyż nawet dobre rozwiązania w obszarach innych gałęzi przemysłu nie są odpowiednie w naszej branży; wymagają konsultacji i analiz doświadczonych specjalistów branżowych oraz szybkiego i niezbiurokratyzowanego wsparcia techniczno-finansowego.

Zagrożenie spadkiem popytu

Zmniejszenie popytu na produkty drzewne i meblarskie na rynku krajowym czy eksportowym, a w szczególności, gdy skala czynników mogących wywoływać zmniejszone zapotrzebowanie na wyroby nadmiernie wzrasta w krótkim okresie.

Może to prowadzić do nagromadzenia nadmiernych zapasów, co z kolei może wpłynąć na utratę rentowności przedsiębiorstw. Zmniejszone zapotrzebowanie rynków na dotychczas produkowane wyroby może wynikać z różnych przyczyn, między innymi z niżej wymienionych.

• Zmiany w kierunkach eksportowych
Ewentualne zmiany w kierunkach eksportowych i spadek popytu w kluczowych rynkach zbytu mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko nadprodukcji.

• Wzrost trwałości mebli
Jeśli meble stają się trwalsze, mniej podatne na zużycie i wymianę, może to prowadzić do zmniejszonego popytu na nowe produkty, zwłaszcza w kategoriach, gdzie trwałość jest kluczowym kryterium dla konsumentów.

Reklama



• Szybkie zmiany w trendach
Przedsiębiorstwa muszą być gotowe na dostosowanie swoich strategii produkcji do zmieniających się trendów, unikając nadmiaru zapasów i nadmiernej produkcji.

• Dywersyfikacja i innowacje
Inwestycje w innowacje tworzące bardziej funkcjonalne produkty, a także rozwój nowych kierunków produktowych mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka nadprodukcji poprzez dostosowanie oferty do zmiennych preferencji rynkowych.

• Monitorowanie rynków i trendów
Skuteczne monitorowanie rynków krajowych i zagranicznych oraz bieżących trendów konsumenckich jest kluczowe dla przedsiębiorstw, aby szybko reagować na zmieniające się warunki i unikać nietrafionej produkcji.

Zagrożenia powodowane nadprodukcją

Nadprodukcja mebli w Polsce może stanowić istotne zagrożenie przedsiębiorstw, pracowników i rozwoju automatyzacji produkcji mebli , stolarki otworowej i drzwi oraz wyrobów drewnopochodnych z kilku niżej wymienionych powodów:

• Niskie inwestycje w automatyzację
Przemysł, który zmaga się z nadprodukcją, może być mniej skłonny, aby inwestować w nowe technologie, również w automatyzację produkcji. Firmy mogą ograniczać wydatki kapitałowe szczególnie w czasie krótkookresowego, wysokiego zapotrzebowania na meble bez jasnej perspektywy jego stabilnego wzrostu.

• Presja na ceny i marże
Nadprodukcja może prowadzić do presji na ceny i marże. W takich warunkach firmy mogą skupiać się na zminimalizowaniu kosztów produkcji, a nie na kosztownych inwestycjach w technologię i automatyzację.
• Brak pozytywnych bodźców do innowacji
Jeśli konkurencja w przemyśle meblarskim opierałaby się głównie na cenach, to mogłyby być zaniedbane inwestycje w innowacje i nowoczesne technologie. Firmy skoncentrowane na masowej produkcji o niskich kosztach mogą nie widzieć potrzeby wdrażania procesów automatyzacji.

• Zróżnicowanie produktów i indywidualne zamówienia
W przypadku, gdy producenci mebli koncentrują się na zróżnicowanych produktach i indywidualnych zamówieniach, automatyzacja może być trudniejsza do wdrożenia ze względu na konieczność elastyczności produkcyjnej. Procesy masowej produkcji zautomatyzowanej mogą być niedostosowane do niestandardowych zamówień.

• Elastyczność wymagań konsumentów
Konsumentom coraz częściej zależy na elastyczności i personalizacji produktów. To może wymagać dostosowywania produkcji do szybko zmieniających się trendów. Nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia poprzez automatyzację.

• Zależność od rynków eksportowych
Polski przemysł meblarski jest również zależny od rynków eksportowych. Nadprodukcja w branży może wpłynąć na spadek zdolności eksportowej, co z kolei wpływa na spadek zdolności inwestycyjnej w rozwój nowych technologii. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom przedsiębiorstwa powinny być bardziej elastyczne, otwarte na innowacje, monitorować zmieniające się preferencje konsumentów i dostosowywać się do nowych trendów rynkowych. Inwestycje w technologie automatyzacji mogą być korzystne nawet w warunkach nadprodukcji, jeżeli umożliwiają one zwiększenie efektywności, poprawę jakości produktów oraz dostosowanie się do zmiennego popytu. Rozważane powyżej ogólnie zakreślone sytuacje zależą od wielu czynników, w tym m.in. ewolucji polityki środowiskowej UE, postępu technologicznego i zmian preferencji konsumentów. Jednakowoż zrównoważony rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów drewna będą kluczowe dla przyszłości przemysłu związanego z produkcją mebli, stolarki otworowej i drzwi oraz wyrobów drewnopochodnych w Polsce czy Europie.

Reklama



„Konieczność uzupełniania wiedzy i nowych umiejętności oraz przystosowania się do nowego środowiska pracy są bardzo ważne. Obsługa i nadzorowanie systemów automatyzacji może być wyzwaniem dla pracowników.”

Zagrożenia dla pracowników

• Utrata miejsc pracy
Najbardziej widoczne zagrożenie wynika z automatyzacji rutynowych czynności, co prowadzi do utraty miejsc pracy dla pracowników zajmujących się powtarzalnymi zadaniami, które nie wymagają dynamicznych inwencji w procesie produkcji.

• Wiedza i nowe umiejętności
Konieczność uzupełniania wiedzy i nowych umiejętności oraz przystosowania się do nowego środowiska pracy są bardzo ważne. Obsługa i nadzorowanie systemów automatyzacji może być wyzwaniem dla pracowników.

• Etyka i bezpieczeństwo
Zastosowanie sztucznej inteligencji może rodzić pytania dotyczące etyki w kontekście decyzji podejmowanych przez algorytmy. Ponadto zwiększenie stopnia automatyzacji wytwarzania, składowania i transportu może prowadzić do nowych wyzwań związanych z bezpieczeństwem pracy, zwłaszcza w przypadku współpracy ludzi i maszyn.

Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji w przemyśle drzewnym i meblarskim niesie zarówno szanse, jak i zagrożenia dla pracowników. Kluczowym wyzwaniem jest znalezienie równowagi między efektywnością produkcji a utrzymaniem miejsc pracy oraz zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi do przystosowania się do zmian.

Rozwiązaniem dla tych zagrożeń może być skoncentrowanie się na edukacji i szkoleniach, które pomogą pracownikom rozwijać umiejętności zgodne z nowymi wymaganiami rynku pracy. Dbając równocześnie o tworzenie polityki i programów społecznych, mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków automatyzacji dla społeczeństwa.

Inne obszary zagrożeń

Warto zauważyć, że skomplikowane kwestie związane z rynkiem, popytem i wzorcami konsumenckimi wymagają ciągłego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Zagrożeniami są sytuacje związane ze spadkiem popytu na kierunkach eksportowych i rynku krajowym oraz wzrostem trwałości mebli. Jak również pośrednio wynikające z rozwoju automatyzacji, czyli zagrożenie nadprodukcją wyrobów drzewnych i meblarskich, implikując niedogodności w wielu aspektach. Również warto zauważyć, że skomplikowane kwestie związane z rynkiem, popytem i wzorcami konsumenckimi wymagają ciągłego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Co wpłynie na rozwój branży?

Zagrożenia i wyzwania dla rozwoju branż: drzewnej i materiałów drewnopochodnych, stolarki otworowej oraz meblarskiej w kontekście ograniczeń w zakresie zużycia drewna nakładanych przez Unię Europejską będą prawdopodobnie kształtowane przez zmiany w polityce środowiskowej, zrównoważonym gospodarowaniem zasobami leśnymi oraz tendencjami konsumenckimi. Oto kilka kierunków rozwoju, które mogą wynikać z wymienionych ograniczeń:

• Zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi
Przemysł drzewny będzie prawdopodobnie musiał aktywniej praktykować zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi. To obejmuje wycinkę, odbudowę lasów, minimalizację negatywnego wpływu na ekosystemy leśne itp. Realizację tego ważnego zadania należy prowadzić z uwzględnieniem lokalnych warunków środowiskowych, biorąc pod uwagę warunki glebowe na danym terenie oraz w oparciu o bogate, ponadstuletnie doświadczenie polskich leśników i drzewiarzy poparte głęboką wiedzą praktyczną i naukową, sprawdzającą się przez dziesiątki lat w polskich lasach państwowych. Pozyskanie drewna z drzew przekraczających wiek rębny, starych i chorych to konieczność, która wbrew niektórym głosom tzw. „obrońców przyrody i klimatu” sprzyja poprawie czystości powietrza i redukcji CO2 w atmosferze. Nasadzenia młodych drzew w ilości wyższej niż drzew wyciętych powoduje, że las się odnawia produkując więcej tlenu. Najwięcej CO2 wchłaniają drzewa młode oraz w średnim wieku, które mają dużą masę liściową i „produkują” więcej masy drzewnej w jednostce czasu niż drzewa stare. Największy potencjał wytwarzania tlenu mają drzewa tzw. Oxytree. Łącznie stanowi to tylko około 20 proc. globalnej jego ilości. Tak więc w pierwszej kolejności główny nacisk powinien być położony na dobrostan glonów i roślin morskich, gdyż to one wytwarzają około 70 proc. tlenu na świecie.
Nigdy wcześniej drewno nie było użyte do tak czystego, bezpiecznego i inteligentnego sposobu wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.
Węgiel zawarty w CO2 pobrany przez liście drzew z atmosfery zostaje zmagazynowany w strukturze wytworzonego przyrostu masy drzewnej i jest w niej przez kilkadziesiąt lat. Jego istnienie w środowisku może być zrealizowane poprzez powrót do gleby popiołu po procesie kogeneracji energii elektrycznej oraz cieplnej i w minimalnym stopniu do atmosfery. Tak więc na pewno nie zwiększa, a może wręcz zmniejszać ilość węgla w środowisku.

Bilans emisyjny CO2 drewna jest zbliżony do zera. Wykorzystanie drewna i materiałów drewnopochodnych ma na celu zminimalizowanie marnotrawstwa surowców i wspieranie zrównoważonego, bardziej efektywnego wykorzystania zasobów drewna i zmniejszanie ilości CO2 w środowisku.

• Energia odnawialna
Jeśli produkcja mebli i innych produktów z drewna zostanie zoptymalizowana w celu zmniejszenia jego zużycia, to nadmiar materiału drzewnego może być wykorzystany do produkcji energii odnawialnej z biomasy na biopaliwa lub energię elektryczną i cieplną.

• Innowacje w technologii przetwarzania drewna
Ograniczenia dotyczące zużycia drewna mogą skłaniać do poszukiwania innowacyjnych technologii przetwarzania drewna, które pozwalają na uzyskanie większej wartości dodanej z mniejszej ilości surowca.

• Recykling drewna
Zwiększenie inwestycji w recykling drewna może być jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia nowych zasobów. Może być on wykorzystywany w produkcji nowych produktów i materiałów, w tym mebli, okien i drzwi oraz innych wyrobów drewnopochodnych w przemyśle budowlanym.

Reklama



• Edukacja i świadomość konsumentów
Wzrastająca świadomość ekologiczna konsumentów może prowadzić do zmiany preferencji zakupowych w kierunku produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł drewna.

Alternatywne materiały
Rozwój i stosowanie alternatywnych materiałów drewnopochodnych, takich jak materiały kompozytowe, może zminimalizować zużycie tradycyjnego drewna w niektórych sektorach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie niezbędne są materiały trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

• Digitalizacja i monitorowanie zasobów
Wykorzystanie technologii cyfrowych do monitorowania i zarządzania zasobami leśnymi może pomóc w bardziej efektywnym i zrównoważonym gospodarowaniu lasami, o ile podejmowane decyzje w oparciu o wyniki monitorowania będą współbrzmiały z wieloletnią wiedzą i doświadczeniem praktyków oraz sprawdzonymi i niepodważalnymi informacjami naukowymi.

Powyższe kierunki rozwoju są ogólnymi wyróżnikami i zależeć będą od wielu czynników administracyjnych, ekonomicznych oraz postępu technologicznego, zmian preferencji konsumentów oraz ewolucji polityki środowiskowej. 2 grudnia 2022 r. Rada Unii Europejskiej w Brukseli, na wniosek sekretarz generalnej Komisji Europejskiej dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającego unijne ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla, przyjęła unijne ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla.

Cel wniosku to ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu poniżej 1,5° C. Będzie to wymagało znacznych redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych w nadchodzących dziesięcioleciach. W projekcie czytamy: „ (…) aby osiągnąć ten cel, należy przede wszystkim zwiększyć efektywność energetyczną budynków, środków transportu i przemysłu, przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz znacznie zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Po drugie, niezbędne jest odzyskiwanie węgla ze strumieni odpadów, ze zrównoważonych źródeł biomasy lub bezpośrednio z atmosfery”.

(Skuteczne metody odzysku i usuwania węgla są już dostępne i możliwe do zastosowania. Wymagają osobnego zaprezentowania w innym artykule.)

Po szerokim uzasadnieniu w 31 punktach wskazujących na to, co wzięto pod uwagę w przedmiotowym Rozporządzeniu 2022/0394 (COD) w pkt. 2 mówi się, że: „Przy obecnej polityce Unia nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia wymaganego poziomu usuwania dwutlenku węgla: pozbycie się go przez ekosystemy lądowe spadło w ostatnich latach, a w Unii nie prowadzi się znaczącego, przemysłowego jego usuwania”. (…) Zrównoważony rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów drewna będą kluczowe dla przyszłości przemysłu drzewnego w Europie”.

Analiza szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji w branżach: drzewnej, meblarskiej i stolarki budowlanej, wskazuje, że szeroka aktywność w kluczowych obszarach i udział w realnym kształtowaniu rzeczywistej polityki Unii Europejskiej nie tylko na polu innowacji technicznych, technologicznych oraz informatycznych, dają szansę na rozwój i ograniczenie skutków pojawiających się zagrożeń w Polsce, która powinna decydować samodzielnie w ramach swoich kompetencji traktatowych o działaniach na omawianych obszarach, mając na względzie również polski interes ekonomiczny i ekologiczny.

Poprzez jedną z najbardziej efektywnych metod wykorzystania energii z odpadów drzewnych i drewnopochodnych, poprzez zespoły kogeneracyjne, dodatkowo uzyskujemy wartość dodaną dla bilansu energetycznego.

Dla zainteresowanych poruszanymi kwestiami
w niniejszym artykule proszę o kontakt z autorem:
biuro@starting.com.pl



Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).