W tym roku na Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO nie zabrakło oczywiście firmy WIREX. Na stoisku mogliśmy z bliska przyjrzeć się najnowszemu modelowi traka CZ-1/XP.
Kieleckie targi były okazją do poznania z bliska najnowszego modelu pilarki firmy WIREX CZ-1/XP. Trak miał swoją premierę na tegorocznej DREMIE. Wszyscy, którym do tej pory nie udało się go obejrzeć, mieli taką okazję właśnie podczas LAS-EXPO 2021.
– Zainteresowanie tym modelem jest bardzo duże – informuje Tomasz Ciura, dyrektor firmy WIREX. – To urządzenie, które jest zainspirowane rozwiązaniami z traka, który wykonaliśmy dla Sił Zbrojnych RP. Znajdziemy w nim sporo nowości oraz ciekawych funkcjonalności. Nowy trak zwiększa wydajność, ponieważ zintegrował wiele czynności dotąd wykonywanych manualnie, co ogranicza czas potrzebny na realizację zadania. Pracownicy natomiast będą odciążeni ze znacznej części manualnych i fizycznych czynności.
Cywilny trak wojskowy CZ-1/XP
Ten najnowszy model w ofercie firmy charakteryzuje się dużą szybkością działania. W urządzeniu zastosowano serwonapędy w mechanizmach jazdy głowicy do przodu i do tyłu, jak również jej podnoszenia.
– Dzięki temu osiągnęliśmy posuwy i funkcje dotychczas niemożliwe do zrealizowania na tradycyjnych napędach – wyjaśnia Tomasz Ciura, dyrektor firmy WIREX. – Dodatkowo zastosowaliśmy także wysokowydajną pompę o zmiennej wydajności, co pozwala w dwukrotnie krótszym czasie niż dotychczas realizować czynności hydrauliczne, takie jak: ładowanie, obracanie, poziomowanie i zaciskanie kłód. Kolejną nowością jest zastosowanie głowicy, która może być dostosowana do tradycyjnej taśmy o szerokości 40 lub 75 mm. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości operacyjne.
Automatyczna praca
Cięcie na nowym traku jest zautomatyzowane aż w 90 procentach. Operator po załadowaniu i zaciśnięciu kłody definiuje na graficznym panelu dotykowym tryb pracy, następnie oznacza początek i koniec kłody, wprowadza wymiary cięcia i reszta dzieje się automatycznie. Maszyna sama „wcina” się w kłodę i cofając zrzuca ucięty element. Cięcie w nowym modelu pilarki odbywa się w kierunku operatora siedzącego w wygodnym fotelu umiejscowionym w kabinie, co daje bardzo dobry pogląd na ciętą kłodę. Jedynym problemem w tzw. „cięciu na operatora” jest odpowiednie rozpoczęcie cięcia, siedząc np. 8 m od czoła kłody. Przedsiębiorstwo wyeliminowało ten problem poprzez zastosowanie kamery umiejscowionej nad piłą taśmową. Po zdefiniowaniu początku kłody podczas pierwszego cięcia maszyna zapamiętuje punkt startowy i kolejne cięcia odbywają się automatycznie. Pilarka sama z prędkością dochodzącą do 120 m/min wraca i opuszcza głowicę 500 mm przed czołem kłody. Funkcje programowe przyśpieszają proces cięcia, ponieważ operator nie jest w stanie siedząc w znacznej odległości od czoła kłody trafiać powtarzalnie tak blisko jej początku i zawsze wykonuje „na oko” zbyt duże wybiegi przed każdorazowym cięciem.
Wygodne sterowanie
W zakresie sterowania wyeliminowano maksymalnie przyciski manualne i zastosowano 10-calowy ekran dotykowy. Obsługa większości funkcji traka odbywa się za pomocą dwóch dżojstików, które w intuicyjny sposób sterują urządzeniem. Specjalnie do tych celów napisany program „przewiduje” czynności schematyczne operatora, takie jak np.: załączanie hydrauliki po odkryciu kłody bądź automatyczne załączanie lasera przy uruchomieniu silnika głównego czy taśmociągu odbiorczego do uciętych elementów, automatyczny podjazd na początek łoża w momencie wrzucania kłody przez rampę załadowczą oraz cofanie korowarki po wykonanym cyklu cięcia.
Bez potrzeby odciągu dzięki ruchomej podłodze
Interesującą opcją w traku jest specjalna ruchoma podłoga zintegrowana z trakiem umożliwiająca odbiór odpadów (trocin, zrzynów i kory) spadających grawitacyjnie pod ramę pilarki. Dzięki temu rozwiązaniu do minimum zredukowano manualne oczyszczanie miejsca pracy po zakończonej zmianie oraz wyeliminowano potrzebę instalowania energochłonnego systemu pneumatycznego odbioru trocin.
Bardzo popularny trak CZ-1/WZM
Chociaż w trakcie wystawy WIREX zaprezentował jeden model, to nie brakowało zapytań gości targowych o pozostałe pilarki producenta.
– Stałym zainteresowaniem odbiorców cieszy się pilarka CZ-1/WZM, która jest dobrze znana naszym klientom – dodaje Tomasz Ciura. – To urządzenie powstało we współpracy z wieloletnimi klientami, którzy pracowali na podstawowym traku CZ-1/ZM. Model powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pilarkę przemysłową, która będzie przede wszystkim szybsza i bardziej wydajna.
Siła kontaktów osobistych
Jak informuje firma, możliwość spotkania „twarzą w twarz” z klientami i partnerami jest bardzo istotna.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej edycji LAS-EXPO – mówi Tomasz Ciura. – Podczas rozmów usłyszeliśmy wiele doskonałych opinii o wystawie ze strony odwiedzających, co potwierdza, że goście targowi także byli zadowoleni z wizyty w Kielcach. Pandemia w bardzo dużym stopniu odbiła się na wydarzeniach tego rodzaju, ponieważ przez ponad rok lockdownu nie było możliwości uczestnictwa w takich spotkaniach. Teraz mamy możemy nadrobić stracony czas i nawiązać nowe kontakty.
