Connect with us
 
levitra per wome €130.16


Technika, technologie, nowości

Doskonale opracowane technologie

Jubileusz 100-lecia Otto Martin Maschinenbau oraz nowe maszyny w ofercie

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W pilarce formatowej T77 prędkość cięcia można precyzyjnie dostosować do dowolnego materiału, a tarczę piły przechylać w jedną lub w obie strony. Zakres jest duży - maksymalnie 47° w prawo i do 46° w lewo. Fot. Otto Martin Maschinenbau

Z okazji setnej rocznicy istnienia Otto Martin Maschinenbau, firma ta wprowadziła na rynek kolejną generację maszyn, które łączą doskonałą konstrukcję z inżynierią cyfrową, definiując przyszłość obróbki drewna. Wśród najnowszych urządzeń znalazły się: frezarki T14 i T29, pilarki formatowe T66 i T77 oraz wyrówniarko-grubościówka T32. Sprawdźmy, czym wyróżniają się ostatnie trzy modele.

 

Kurier Drzewny

Opatentowane sterowanie ConnectControl znacznie rozszerza możliwości obsługi standardowych maszyn i pomaga wykorzystać potencjał cyfrowej wymiany danych. Fot. Otto Martin Maschinenbau

Asortyment solidnych i niezawodnych maszyn

Sto lat temu Otto Martin Maschinenbau rozpoczął produkcję od podstawowych, solidnych maszyn obróbczych. W ciągu kolejnych dziesięcioleci rozszerzył portfolio produkty, które są obecnie uważane za wzorzec jakości i funkcjonalności w swojej branży. Asortyment strugarek, pilarek formatowych i frezarek stołowych poszerzono o automatyczne profilarki, strugarki czterostronne, poziome piły panelowe i urządzenia do cięcia papieru. Obecnie firma koncentruje się na standardowych maszynach, takich jak: frezarki dolnowrzecionowe, strugarki i piły formatowe. Aktualną gamę produktową uzupełnia specjalna szlifierka dla producentów okien drewnianych. Oferuje ona ogromne możliwości w zakresie oszczędności dzięki rezygnacji z pośredniego etapu szlifowania lakieru, tzw. szlifowania międzyoperacyjnego.
Co roku 65 proc. maszyn wytwarzanych przez przedsiębiorstwo jest eksportowanych z Niemiec do ponad 70 krajów. Od 1948 roku firma dostarczyła na całym świecie ponad 70 000 maszyn do obróbki drewna w 60 różnych typach. Dzięki najnowszej generacji użytkownicy mogą dostosować swoją produkcję do przyszłości za sprawą nowoczesnej inżynierii cyfrowej i mechanicznej.

 

Sterowanie ConnectControl

W nowoczesnym środowisku produkcyjnym rozwiązania oparte na oprogramowaniu są niezbędnym warunkiem do wysokiej wydajności operacji oraz lepszej pracy całego zakładu.
Otto Martin Maschinenbau zintegrował inżynierię cyfrową z procesami technologicznymi, dzięki czemu oferuje teraz użytkownikom możliwość pracy w sieci, a tym samym znacznego zwiększenia wydajności produkcji. Wyrazem tej strategii jest opatentowana koncepcja sterowania ConnectControl, dedykowana nowej generacji pił formatowych i frezarek dolnowrzecionowych. Koncepcja ta zapewnia użytkownikowi technologię sterowania, która znacznie rozszerza możliwości obsługi standardowych maszyn i pomaga wykorzystać potencjał cyfrowej wymiany danych.

Technologia ta składa się z komponentów ConnectTouch, ConnectPad, ConnectApp i ConnectDrive, które można wykorzystać etapami, zgodnie z wymaganiami. Pierwszy to 7-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości w formacie 16:9, który – standardowo montowany w nowych frezarkach stołowych T14 i T29 oraz pilarkach formatowych T66 i T77 – umożliwia pełną obsługę tych maszyn i dostarcza niezbędnych informacji do wygodnego wykonywania zadań obróbczych.

Dodatkowe wsparcie dla użytkownika stanowi opcjonalne rozszerzenie ConnectPad, Apple iPad Pro w formacie 12,9 lub 11”. W przeciwieństwie do ConnectTouch, ConnectPad jest mobilny (zostaje magnetycznie przymocowany do panelu sterowania i można go stamtąd w każdej chwili zabrać). Wspomniany iPad rozszerza interfejs użytkownika ConnectTouch i zapewnia szeroki zakres dodatkowych funkcji, w tym zarządzanie narzędziami i zadaniami oraz wyświetlanie planu cięcia. Ponadto interaktywni asystenci wspierają realizację określonych zadań, takich jak: wycinanie rowków, piór lub czopów. ConnectPad zapewnia stolarzom nie tylko ulepszoną obsługę maszyny, ale także pozwala im korzystać z zalet łączności sieciowej i internetowej. Nawiązując połączenie z chmurą dostarczaną przez Otto Martin Maschinenbau za pośrednictwem ConnectDrive, można przesyłać różne informacje, od prostej wiadomości tekstowej, po kompletny plan rozkroju. Możliwe jest również zarządzanie i utrzymanie bazy danych narzędzi wszystkich maszyn firmy, co pozwala podłączyć optymalizację cięcia i wymienić programy pracy. Za pośrednictwem ConnectDrive można również przeprowadzić zdalną konserwację. Co więcej, każdą maszynę wyposażoną w ConnectControl można połączyć w sieć. Pozwala to na cyfrowe sterowanie całym warsztatem – a to, jako system sterowania oparty na chmurze, zapewnia wydajniejszą współpracę między kilkoma użytkownikami.

 

Nowa pilarka formatowa T66 z przechyłem w jedną stronę

Kurier Drzewny

Model T66 to wszechstronna maszyna z agregatem piły, który można pochylać w jedną stronę w zakresie do 46°. Urządzenie ma bezstopniową regulację prędkości obrotowej. Fot. Otto Martin Maschinenbau

Odbiorcy mogą obecnie korzystać z możliwości digitalizacji dzięki ConnectControl również w nowej pilarce formatowej T66. Przedsiębiorstwo opracowało nowy model T66 jako wszechstronną maszynę i w tym celu wyposażyło ją w agregat piły, który można pochylać w jedną stronę w zakresie do 46° oraz w bezstopniową regulację prędkości obrotowej w zakresie od 1500 do 5500 min-1. Pilarka ta współpracuje również z nową technologią SynchroDrive, która zużywa energię zależne od zapotrzebowania. W urządzeniu standardowo montowany jest silnik o mocy 4 kW, opcjonalnie 5,5 i 7,5 kW. Wysokość cięcia wynosi 155 mm przy pile 450, a 110 mm przy kącie pochylenia 45°. Wymiana piły odbywa się za pomocą rozwiązania ProLock. Nową przykładnicę równoległą można przemieścić w prawo do pozycji krańcowej oraz wygodnie ustawić z pozycji roboczej za pomocą opcjonalnej regulacji korbką. Dla uzyskania jeszcze większego komfortu obsługi, można wybrać elektro-motorycznie sterowaną przykładnicę równoległą, której napęd przesuwa na całą szerokość cięcia bez konieczności przechodzenia w tryb podtrzymania, dzięki inteligentnej technologii SafeDrive.

 

Nowa pilarka formatowa T77 z opcją przechyłu piły w obie strony

Kurier Drzewny

W pilarce formatowej T77 prędkość cięcia można precyzyjnie dostosować do dowolnego materiału, a tarczę piły przechylać w jedną lub w obie strony. Zakres jest duży – maksymalnie 47° w prawo i do 46° w lewo. Fot. Otto Martin Maschinenbau

Innowacyjna technologia sterowania ConnectControl w połączeniu z solidną konstrukcją maszyny to cechy charakterystyczne nowej pilarki formatowej T77, starszej siostry modelu T66. Nawet w wersji podstawowej można w tym urządzeniu sterować cyfrowo aż siedmioma osiami. Dzięki SynchroDrive prędkość cięcia można precyzyjnie dostosować do dowolnego materiału, a tarczę piły przechylać w jedną lub obie strony. Zakres jest duży – maksymalnie 47° w prawo i do 46° w lewo. Podczas pochylania w tak dużym zakresie kątów technologia DualDrive z naciągiem łańcuchowym po obu stronach zapewnia długotrwałą niezawodność i precyzję. Firma zaprojektowała T77 z myślą o trwałości i stabilności, dzięki czemu urządzenie stosuje się w rzemiośle i przemyśle, przy cięciu materiałów drzewnych i litego drewna, jak też materiałów sztucznych, a nawet aluminium. Pilarka może mieć moc silnika 5,5; 7,5; 11 i 15 kW. Opcjonalnie użytkownik może dodać ogranicznik równoległy pozycjonowany silnikiem elektrycznym z technologią SafeDrive, agregat podcinający PreX, a także elektrycznie regulowany, 3-osiowy podcinacz, system cięcia pod kątem RadioCompens, aż po system próżniowego mocowania elementu obrabianego VacuSlide. Szczególną cechą tego modelu jest opcjonalna, zmotoryzowana przykładnica równoległa, którą można opuścić w skrajnej pozycji. Specjalna technologia umożliwia również jej płynny ruch w trakcie ustawiania ręcznego.

 

Reklama

Nowa wyrówniarko-grubościówka T32

Kurier Drzewny

Nowa wyrówniarko-grubościówka T32 pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie oferuje wyjątkową elastyczność. Fot. Otto Martin Maschinenbau

T32 to kombinacja wyrówniarki i grubościówki. Maszyna pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie oferuje wyjątkową elastyczność. Użytkownik może w ciągu kilku sekund zmienić prace ze strugania powierzchniowego do grubościowego (lub odwrotnie). Nadaje się ona także do mniejszych warsztatów. Urządzenie jest wyposażone standardowo w mocny silnik 5,5 kW (opcjonalnie 7,5 kW). Można je dostosować do swoich potrzeb dzięki różnym wałom nożowym. Standardowo w T32 znajdziemy wał nożowy Z4-TERSA z pełnej stali, opcjonalnie można zastąpić Xplane z trzema spiralnymi rzędami noży, które świetnie sprawdzają się w obróbce materiału niewielkiej wysokości lub gdy chcemy zminimalizować hałas. Wały nożowe Xplane pracują z prędkością do 6000 min-1 (standardowo 5000 min-1). W podstawowej opcji są dwie prędkości posuwu – 6 i 12 m/min, które można przełączać bezpośrednio podczas pracy. Posuw reguluje się dokładniej za pomocą opcjonalnej, bezstopniowej regulacji, która umożliwia prędkości w zakresie 5 – 20 m/min. T32 jest standardowo wyposażona w spiralny, stalowy wałek podający i gumowany odbierający.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Trzy historie inwestycyjnych sukcesów

Usprawnienia w produkcji dzięki inwestycjom w urządzenia marki Weinig

Dodane:

/

Weinig
Strugarka dostarczona dla Przedsiębiorstwa Wielofunkcyjnego DANIEL Profimat 50 wyposażona jest w 6 wrzecion: 2 dolne, 2 górne, lewe i prawe. Urządzenie pozwala uzyskać doskonałą jakość strugania, dzięki czemu przedsiębiorca mógł wyeliminować etap szlifowania. Fot. KD MEDIA

Jak przyspieszyć oraz zoptymalizować kosztowo produkcję palet? Które urządzenie sprawdzi się przy wytwarzaniu drabin? Czy możliwe jest szybkie i skuteczne opracowywanie nowych produktów z drewna? Z pomocą na te wszystkie potrzeby przychodzą zautomatyzowane rozwiązania marki Weinig.

Weinig

Dotychczasowe wdrożenia technologii Weinig w różnych zakładach potwierdzają, że rozwiązania producenta odpowiadają na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw z branży drzewnej i meblarskiej. O jakich potrzebach mowa? Chociaż wiele firm ma różne cele produkcyjne, to obecnie najczęściej przedsiębiorcy powtarzają, że najbardziej liczą się koszty, czas wytworzenia oraz oszczędność materiału, które także przekładają się na dalsze oszczędności w firmie produkcyjnej. Nie bez znaczenia jest również możliwość poszerzania oferty produktowej.

Pilarka optymalizująca OptiCut 260 w produkcji palet

Do produkcji palet firma Weinig poleca pilarkę optymalizującą OptiCut 260. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność dzięki inteligentnym rozwiązaniom oraz gwarantuje gotowy materiał bez wad. Użytkownik otrzymuje niezbędne elementy, wycięte dokładnie pod kątem długości, niezależnie od jakości stosowanego drewna. Maszyna oferuje w standardzie pełną optymalizację materiału wejściowego. Oznacza to, że cały obrabiany element jest mierzony niezależnie od napędu przed pierwszym cięciem piłą. Pracownik zaznacza tylko wady i/lub różne cechy jakościowe, a resztę wykonuje piła optymalizująca, zawsze z naciskiem na maksymalne wykorzystanie i/lub najwyższą jakość materiału.

W urządzenia OptiCut 260 zainwestował m.in. bawarski producent opakowań Tricor Packaging & Logistics AG z Eppishausen w Allgäu. Firmie zależało na poprawie jakości gotowych wyrobów, zwiększeniu elastyczności produkcji oraz zoptymalizowaniu kosztów. Producent zdecydował się na trzy pilarki OptiCut 260 z systemem podawania, dzięki którym osiągnięto zamierzone cele inwestycyjne oraz zwiększono produkcję do poziomu około 1,1 miliona palet rocznie. Przedsiębiorstwo jest teraz w stanie wytwarzać aż 56 różnych modeli palet.

– Trzy pilarki tną płozy, deski wierzchnie i belki – mówi Jürgen Gumpinger, zarządzający zakładem Tricor w Eppishausen, odpowiedzialnym za produkcję palet. – Dla jak największej opłacalności produkcji, maszyny są poprzedzone systemem desztaplowania z technologią próżniową. Surowe drewno jest najpierw mierzone i optymalizowane za pomocą stacji pomiaru długości. W celu uzyskania możliwie najlepszego uzysku drewna, tworzone są listy cięcia. Przenośniki taśmowe Vario umożliwiają podawanie prawie bez przerw. Kolejne stacje sortują każdy z wyciętych elementów i przekazują na układarkę lub do gwoździarki. Następnie paleta jest już gotowa.

To właśnie wspomniane zastosowanie standardowych taśm transportujących obniża koszty eksploatacji tych urządzeń. Pilarka optymalizująca posiada w standardzie przenośnik podający VarioSpeed, który pozwala na wyłącznie minimalne odległości między kolejnymi elementami. To sprawia, że maszyna działa bez przerw, zwiększając rentowność i produktywność.

To nie koniec zalet tego urządzenia, które docenią nie tylko producenci palet. Pilarka wyposażona została w 5 napędzanych rolek podających od dołu i rolki dociskowe od góry. Zastosowane szerokie rolki posuwu pewnie trzymają drewno, a cięcie jest proste i precyzyjne. Górne rolki dociskowe odpowiadają za bardzo szybkie i precyzyjne pozycjonowanie elementów bez poprawek zmniejszających wydajność. Dzięki rolkom uzyskujemy pracę bez wibracji. Istnieje możliwość dopasowania OptiCut indywidualnie do potrzeb, np. w odpowiednie rolki dociskowe i podające z różnymi powłokami, które w razie potrzeby można zmienić w krótkim czasie. Dodatkowo do urządzenia można dodać m.in.: zintegrowany zsyp na odpady, pakiet wyposażenia do cienkiego drewna (o grubości do 3 mm) oraz systemy skanujące Weinig.

Strugarka Profimat 50 w produkcji drabin

Inwestycja w sześciowrzecionową strugarkę czterostronną Profimat 50 marki Weinig o zwiększonych obrotach (8000/min) okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” dla Przedsiębiorstwa Wielofunkcyjnego DANIEL, producenta drabin rozstawnych i nasadkowych z drewna sosnowego oraz bukowego. Decyzja o zakupie tego urządzenia była podyktowana chęcią podniesienia jakości. Za sprawą idealnych efektów strugania udało się uzyskać powierzchnie, które nie wymagają dalszego procesu szlifowania. Pominięcie jednego etapu pracy to oczywiście dodatkowa oszczędność czasu i kosztów. Maszynę stosuje się w firmie do strugania czterostronnego elementów drabin, prostego z fazowaniem lub zaokrąglana krawędzi i profilowania z możliwie najlepszą jakością powierzchni.

– Ważna jest dla nas dokładność wykonania elementu, co pozwala uzyskać powtarzalność i to właśnie jest pierwsza, ważna cecha tej maszyny – mówi Edmund Danielewski, właściciel zakładu. – Istotna jest także prędkość posuwu. Podwyższone obroty wrzecion oraz specjalne narzędzia odpowiadają za uzyskanie bardzo dobrej jakości ostatecznego produktu. Dzięki temu w wielu przypadkach unikamy też dodatkowych procesów, np. szlifowania i możemy zaoferować drabiny o doskonałej jakości.

Efektem pracy tego urządzenia są: gładka powierzchnia obrabiana i znaczna redukcja liczby wyrwań. Strugarkę Profimat 50 cechuje szerokość robocza 20 – 230 mm oraz wysokość robocza 8 – 160 mm. Prędkość posuwu wynosi do 30 m/min i jest regulowana bezstopniowo. Płyty stołu maszynowego utwardzane są systemem MarathonCoating dla dłuższej żywotności.

W firmie DANIEL pracują także optymalizerki OptiCut.

Strugarka Powermat 3000 i ostrzarka Rondamat 1000 w produkcji elementów ze strukturą 3D

Duet, składający się ze strugarki Powermat 3000 i ostrzarki Rondamat 1000, pracuje u francuskiego przedsiębiorcy wytwarzającego elementy z drewna do różnych zastosowań. Maszyny Weinig pozwoliły firmie rozwinąć skrzydła i rozpocząć produkcję okładzin i profili drewnianych ze strukturą 3D do wykorzystania m.in. jako okładziny ścienne i panele o różnym przeznaczeniu.

– Chcieliśmy rozwijać własne produkty, wyróżniać się spośród standardowych dostawców komponentów, zdobywać nowych klientów i produkować szybko – wylicza Christophe Roux, prowadzący swój zakład stolarski we francuskim regionie Rhône-Alpes-Auvergne.

Wszystkie cele udało się zrealizować dzięki dwóm maszynom – strugarce Powermat 3000 i ostrzarce Rondamat 1000, która nie tylko ostrzy, ale także pozwala tworzyć nowe narzędzia. Na komputerze oprogramowanie zamienia określony rysunek w ścieżkę narzędzia i pokazuje dokładnie, jak narzędzie powinno poruszać się na płycie oraz jaki profil utworzy na frezarce. Dzięki symulacji na monitorze programista może zobaczyć, jak poruszają się poszczególne wrzeciona. Następnie do gry wkracza oprogramowanie Moulder Master, które zarządza maszynami podłączonymi do sieci i na Rondamat tworzy wymagane narzędzie. Po wykonaniu noży strugarskich na Rondamat 1000, są one mierzone za pomocą urządzenia pomiarowego OptiControl Digital, zanim dane zostaną przesłane do strugarki Powermat 3000. Dzięki temu francuski przedsiębiorca może podążać za swoją kreatywnością i tworzyć nowe wzory na panelach.

Weinig

Zastosowane w pilarce optymalizacyjnej OptiCut 260 szerokie rolki posuwu pewnie trzymają drewno, a cięcie jest proste i precyzyjne, co świetnie sprawdza się w produkcji palet u bawarskiego producenta Tricor Packaging & Logistics AG. Fot. Weinig

Weinig

Panele ze strukturą 3D produkowane są we Francji w zakładzie należącym do Christophe Roux dzięki skutecznej współpracy ostrzarki Rondamat 1000, która pozwala tworzyć nowe narzędzia oraz strugarki Powermat 3000. Fot. Weinig

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Dokładny i szybki pomiar wilgotności materiałów drzewnych

Austriackie wilgotnościomierze Merlin

Dodane:

/

Penny Gondek
Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

Jeżeli chcesz, aby wyroby z drewna cieszyły się długą żywotnością, to warto odpowiednio wyselekcjonować surowiec naturalny, z którego będą tworzone. Z pomocą przychodzą wilgotnościomierze HM9 austriackiej firmy Merlin Technology, które oferuje spółka Penny Gondek z Oleśnicy. Modele WS1, WS5 i WS13 WS25 służą do pomiaru wilgotności oklein, parkietu, mebli, płyt meblowych i drewna surowego. W ofercie pojawiła się także nowość: model HM9 DUO, dedykowany do posadzki oraz drewna surowego, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm).

 
Poziom wilgotności drewna ma znaczenie bez względu na to czy buduje się dom, kładzie podłogę, czy tworzy meble.

 
Wilgotnościomierz to urządzenie, bez którego sprawne działanie w branży drzewnej byłoby po prostu niemożliwe. Sztuka pracy w drewnie wymaga tego, by jedne wyroby powstawały z materiału o określonym poziomie wilgotności, zaś inne z drewna o odmiennych parametrach. Dlatego warto zainwestować w wilgotnościomierz, dzięki któremu można mieć pewność, że przetwarzany materiał spełnia odpowiednie wymagania. Urządzenia Merlin są wykorzystywane przy wielu zadaniach.

 
– Wilgotnościomierze Merlin są niezbędne przy wytwarzaniu mebli, produkcji podłóg, paneli i parkietów oraz dla dostawców wyrobów drewnianych czy budowlanych. Służą do szybkiego i dokładnego mierzenia wilgotności materiałów drzewnych i surowca różnych gatunków – zapewnia Kamila Gondek z firmy Penny Gondek, dystrybuującej rozwiązania austriackiego producenta na polskim rynku.

 

Pomiar bezinwazyjny

Wilgotnościomierze dokonują pomiaru bezinwazyjnie, metodą pojemnościową. Zakres pomiaru pozwala na badanie wielu grup drewna. Mają automatyczną kompensację temperatury oraz funkcję autokalibracji i kontrolkę baterii (4 x 1,5 V AA). Menu przetłumaczone zostało w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim i włoskim. Urządzenia cechują również niewielkie rozmiary (150 x 73 x 23 mm) i ważą zaledwie 150 x 73 x 23 mm. Zakres temperatury roboczej wynosi od 0 do 40° C, a przechowywania 20 – 60° C.

 
Wilgotnościomierze przeznaczone są do różnych zastosowań z głębokościami pomiarowymi od 0,5 mm do 40 mm.

 
– Gdy urządzenie pomiarowe zostanie dociśnięte do mierzonego przedmiotu, to zmienia się pole pomiarowe. Ta zmiana jest przetwarzana i oceniana przez procesor. Natomiast wyświetlacz LCD pokazuje zawartość wilgoci w procentach – mówi Kamila Gondek.

 

Reklama

Intuicyjna obsługa

Przycisk „start” służy do włączenia lub wyłączenia, a strzałka w górę lub w dół do wyboru grupy lub gęstości drewna.

 
– Najpierw należy sprawdzić i wybrać poprawną grupę drewna. Urządzenie należy przyłożyć do miejsca pomiaru lub powoli przesuwać po powierzchni zgodnie z włóknami drewna. Zawartość wilgotności pojawi się na wyświetlaczu natychmiast – wyjaśnia specjalistka z firmy Penny Gondek. – Dotykowy sensor musi być pokryty w całości z badanym materiałem drewnianym. Trzeba się upewnić, że maksymalna badana głębokość jest mniejsza niż minimalna grubość drewna. Jeżeli grubość nie jest większa niż ta głębokość, to żeby uzyskać dokładny pomiar, trzeba położyć badany materiał na podkładce styropianowej lub tym samym rodzaju drewna pod spodem.

 

Taka sama temperatura drewna i otoczenia

Temperatura drewna i otoczenia powinna być taka sama. Różnica +/-5° C nie daje dokładności pomiaru. Co ważne, należy chronić urządzenie od żywicy oraz wody.

 

Odpowiedni wybór oraz serwis

Mierniki Merlin to precyzyjne i bardzo trwałe urządzenia. Producent zapewnia, że wskaźnik może posłużyć przez długie lata. W Polsce urządzenia można zakupić w firmie Penny Gondek, która nie tylko oferuje sprzęt Merlin o najwyższej jakości, ale i zapewnia fachowe doradztwo w wyborze konkretnych modeli. Penny Gondek współpracuje z wykwalifikowaną kadrą.

 
– Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z asortymentem wilgotnościomierzy przeznaczonych zarówno dla dużych zakładów, jak i rzemieślników. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia – podsumowuje Kamila Gondek.

 

Penny Gondek

Strzałka w górę lub w dół służy do wyboru grupy lub gęstości drewna. Fot. Penny Gondek

Kurier Drzewny

Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

 

Nowy model HM9 DUO

W ofercie producenta pojawił się nowy model wilgotnościomierza o nazwie HM9 DUO, który jest już dostępny także u polskiego dystrybutora, w firmie Penny Gondek. Nowe urządzenie służy do pomiaru wilgotności posadzki oraz drewna surowego.

 
– Nowy model stanowi połączenie miernika HM9 WS5 oraz HM9 WS25 – dodaje Kamila Gondek. – Urządzenie posiada 2 czujniki i pozwala na pomiar w pozycji pionowej do 8 mm, a w pozycji poziomej do 40 mm.

Reklama

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Kleje do aplikacji przemysłowej

Pewna spoina dla każdej produkcji

Dodane:

/

Bapco
Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Kleje kontaktowe Bapco to szeroka oferta produktów skierowanych do profesjonalnej aplikacji przemysłowej w przemyśle drzewnym. Wyroby tej marki cieszą się bardzo dużą popularnością na europejskim rynku. Bapco jest obecnie jednym z wiodących dostawców klejów kontaktowych w aerozolu. Oferowane kleje dostępne są pod własną marką oraz sprzedawane na zasadach private label.

Bapco

Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Niezawodne produkty i wsparcie techniczne

To, co cechuje markę Bapco, to doskonała jakość niezawodnych wyrobów, ale także wsparcie techniczne oraz posprzedażowe, dzięki któremu odbiorcy korzystać mogą z bogatej wiedzy doradców na każdym etapie swojej produkcji.

Własna, wydajna linia

Przedsiębiorstwo dysponuje własną, automatyczną linią do napełniania i zagazowywania aerozoli. Linia bardzo dobrze współpracuje z klejami kontaktowymi, które cechują się większą gęstością materiału w porównaniu z lakierami lub farbami. Docelowo automat będzie także przeznaczony do lakierów oraz czyścika. Poza podzespołem napełniającym i zgazowującym, w skład linii wchodzi również drukarka, która pozwala dowolnie oznaczać produkt, wraz z podaniem niezbędnych informacji, takich jak np. data produkcji. Urządzenie jest bardzo szybkie, ponieważ napełnia dwa aerozole jednocześnie w ciągu sekundy.

Wytrzymałe kleje do różnorodnych materiałów

Produkty z oferty przedsiębiorstwa sprawdzą ją się w wielu zastosowaniach w sektorze drzewnym. Niezależnie od powierzchni, doskonale zespolą materiały oraz zapewnią wytrzymałe połączenie. Różnorodne kleje pozwolą doskonale dobrać produkty do określonych materiałów.

Do produkcji mebli BSAA

BSAA to standardowy klej kontaktowy stosowany w produkcji mebli oraz w pracach stolarskich. Doskonale sprawdzi się do pogrubiania płyt i przyklejenia laminatów HPL. Ten produkt cechuje się regularnym i jednolitym strumieniem natrysku. Charakterystyczna dla niego jest ponadprzeciętna wytrzymałość termiczna przy delikatnej warstwie kleju.

Wysoka siła wiązania GPSA

Unikalna, gęsta mieszanka kleju GPSA pozwala na pracę w niskich temperaturach oraz zwiększoną wydajność na wsiąkliwych powierzchniach. Ten profesjonalny klej kontaktowy charakteryzuje się wysoką siłą wiązania. Sprawdzi się we wszelkich powierzchniach, w tym laminatów HPL i płyt drewnopochodnych, a nawet powierzchniach chłonnych, takich jak: MDF, cięta płyta meblowa oraz w klejeniu krzywoliniowym.

Do podłóg FLOOR

Klej kontaktowy FLOOR to bardzo dobry wybór w przypadku klejenia korka, filcu, wykładzin czy płytek dywanowych. Jest to produkt cechujący się dużą przyczepnością wstępną, co przekłada się na natychmiastowy chwyt nawet na pionowych elementach. Dodatkowo ten produkt charakteryzuje również regularny strumień natrysku.

Reklama

Klej tapicerski SOSA

SOSA to profesjonalny klej tapicerski o bardzo niskiej wsiąkliwości, który zapewnia elastyczną spoinę. Duża przyczepność tego kleju sprawia, że praca staje się wygodna i szybka. Klej sprawdza się w produkcji mebli miękkich, klejenia tkanin oraz materacy. Pozostaje na powierzchni tkanin, gąbek oraz pianek.

Do wymagających zastosowań HSSA

Ten klej kontaktowy to wyjątkowa mieszanka o wysokiej zawartości substancji stałych, która cechuje się wysoką siłą klejenia. Produkt pozostawia grubą warstwę kleju na klejonych powierzchniach. Z powodzeniem nadaje się do klejenia płyt meblowych laminatów HPL oraz twardych plastików, płyt typu Corian. Dodatkowo polecany jest do obrzeży meblowych krzywoliniowych, powierzchniowego klejenia płyt typu Corian oraz wszelkiego rodzaju klejenia powierzchni o wysokiej chłonności.

Odporny na temperaturę MOSA

Profesjonalny klej kontaktowy MOSA charakteryzuje się uniwersalną formułą. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a powstała spoina jest bardzo elastyczna. Klej cechuje się dużą przyczepnością wstępną oraz regularnym strumieniem natrysku. Sprawdza się w produkcji i renowacji wnętrz nowych oraz używanych samochodów, autokarów, przyczep kempingowych czy łodzi. Polecany szczególnie do spajania większości materiałów wyposażenia wnętrz, takich jak: skóry, materiały i podsufitki.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

SmartCut to bardzo wydajne, w pełni automatyczne urządzenie

Posch: najbezpieczniejsze piły na rynku

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna. Fot. Materiały producenta

SmartCut to w pełni automatyczne piły do drewna, które są w stanie wyprodukować nawet 500 metrów sześciennych drewna opałowego rocznie. Inteligentna koncepcja cięcia sprawia, że mogą być obsługiwane przez jedną osobą bez straty na wydajności.

Kurier Drzewny

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. Fot. Materiały producenta

Niewielka, w pełni automatyczna i bardzo wydajna to najważniejsze zalety nowoczesnej piły z oferty austriackiej firmy Posch. Wyróżnia się na rynku także tym, że jest zaprojektowana z uwzględnieniem komfortu użytkownika.

– Ta piła do drewna opałowego firmy Posch umożliwia pracę w sposób przyjazny dla pleców, bez konieczności schylania się w trakcie cięcia – zdradza Jan Kłoda, przedstawiciel austriackich rozwiązań na polskim rynku. – Na wysokości 100 cm ta automatyczna piła pobiera kłody, a następnie w pełni automatycznie tnie je na polana o wymaganej długości. Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że ​​obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna.

Brzeszczot najwyższej klasy

Aby zapewnić płynną pracę w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach, SmartCut jest wyposażony w wysokiej jakości brzeszczot WIDIA, który opracowano ze wzmocnioną konstrukcją do w pełni automatycznych pił tarczowych. Urządzenia ma wiele przydatnych funkcji dodatkowych, co sprawia, że ​​obróbka drewna opałowego przebiega bez zakłóceń. Projekt wykorzystuje zjawisko grawitacji – kłoda przesuwa się z powrotem do ustawionego ogranicznika wzdłużnego, a SmartCut tnie następny kawałek.

Opóźnienie przełączania ułatwia pracę z kłodami o długości powyżej 33 cm.

Łatwe nie może być łatwiejsze

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. W odstępach co 2,4 sekundy w pełni zautomatyzowane koryto do drewna porusza się i produkuje do 8 metrów sześciennych polan na godzinę, przy odpowiedniej długości cięcia i rozmiarze polan. Ładowanie jest bardzo łatwe. Urządzenie jest zatrzymywane za pomocą EasyStop, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo. Operator wsuwa kłody do koryta na drewno, które stoi nieruchomo na ergonomicznej wysokości. SmartCut zaczyna pracę natychmiast po załadowaniu i za pomocą przenośnika taśmowego automatycznie wyrzuca pocięte na żądaną długość polana.

Hydrauliczna zmiana biegów

Piłę wyposażono w system SensoStart, który wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe do wykrywania obecności polana i automatycznie rozpoczyna proces cięcia.

Przekonująca jest również hydrauliczna, trzypunktowa zmiana biegów.

Hydrauliczne przesunięcie trzypunktowego układu zawieszenia o 30 cm zapewnia łatwiejszy transport drogowy przy zmniejszonym promieniu.

Piła ma również bezstopniowy ogranicznik wzdłużny.

Z opcjonalnym ogranicznikiem komfortowym – z wysoką płytą oporową – wymaganą długość polan można ustawić w siatce co 1 cm bez użycia narzędzi, zgodnie z życzeniem.

Posch
Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).