Z okazji setnej rocznicy istnienia Otto Martin Maschinenbau, firma ta wprowadziła na rynek kolejną generację maszyn, które łączą doskonałą konstrukcję z inżynierią cyfrową, definiując przyszłość obróbki drewna. Wśród najnowszych urządzeń znalazły się: frezarki T14 i T29, pilarki formatowe T66 i T77 oraz wyrówniarko-grubościówka T32. Sprawdźmy, czym wyróżniają się ostatnie trzy modele.

Opatentowane sterowanie ConnectControl znacznie rozszerza możliwości obsługi standardowych maszyn i pomaga wykorzystać potencjał cyfrowej wymiany danych. Fot. Otto Martin Maschinenbau
Asortyment solidnych i niezawodnych maszyn
Sto lat temu Otto Martin Maschinenbau rozpoczął produkcję od podstawowych, solidnych maszyn obróbczych. W ciągu kolejnych dziesięcioleci rozszerzył portfolio produkty, które są obecnie uważane za wzorzec jakości i funkcjonalności w swojej branży. Asortyment strugarek, pilarek formatowych i frezarek stołowych poszerzono o automatyczne profilarki, strugarki czterostronne, poziome piły panelowe i urządzenia do cięcia papieru. Obecnie firma koncentruje się na standardowych maszynach, takich jak: frezarki dolnowrzecionowe, strugarki i piły formatowe. Aktualną gamę produktową uzupełnia specjalna szlifierka dla producentów okien drewnianych. Oferuje ona ogromne możliwości w zakresie oszczędności dzięki rezygnacji z pośredniego etapu szlifowania lakieru, tzw. szlifowania międzyoperacyjnego.
Co roku 65 proc. maszyn wytwarzanych przez przedsiębiorstwo jest eksportowanych z Niemiec do ponad 70 krajów. Od 1948 roku firma dostarczyła na całym świecie ponad 70 000 maszyn do obróbki drewna w 60 różnych typach. Dzięki najnowszej generacji użytkownicy mogą dostosować swoją produkcję do przyszłości za sprawą nowoczesnej inżynierii cyfrowej i mechanicznej.
Sterowanie ConnectControl
W nowoczesnym środowisku produkcyjnym rozwiązania oparte na oprogramowaniu są niezbędnym warunkiem do wysokiej wydajności operacji oraz lepszej pracy całego zakładu.
Otto Martin Maschinenbau zintegrował inżynierię cyfrową z procesami technologicznymi, dzięki czemu oferuje teraz użytkownikom możliwość pracy w sieci, a tym samym znacznego zwiększenia wydajności produkcji. Wyrazem tej strategii jest opatentowana koncepcja sterowania ConnectControl, dedykowana nowej generacji pił formatowych i frezarek dolnowrzecionowych. Koncepcja ta zapewnia użytkownikowi technologię sterowania, która znacznie rozszerza możliwości obsługi standardowych maszyn i pomaga wykorzystać potencjał cyfrowej wymiany danych.
Technologia ta składa się z komponentów ConnectTouch, ConnectPad, ConnectApp i ConnectDrive, które można wykorzystać etapami, zgodnie z wymaganiami. Pierwszy to 7-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości w formacie 16:9, który – standardowo montowany w nowych frezarkach stołowych T14 i T29 oraz pilarkach formatowych T66 i T77 – umożliwia pełną obsługę tych maszyn i dostarcza niezbędnych informacji do wygodnego wykonywania zadań obróbczych.
Dodatkowe wsparcie dla użytkownika stanowi opcjonalne rozszerzenie ConnectPad, Apple iPad Pro w formacie 12,9 lub 11”. W przeciwieństwie do ConnectTouch, ConnectPad jest mobilny (zostaje magnetycznie przymocowany do panelu sterowania i można go stamtąd w każdej chwili zabrać). Wspomniany iPad rozszerza interfejs użytkownika ConnectTouch i zapewnia szeroki zakres dodatkowych funkcji, w tym zarządzanie narzędziami i zadaniami oraz wyświetlanie planu cięcia. Ponadto interaktywni asystenci wspierają realizację określonych zadań, takich jak: wycinanie rowków, piór lub czopów. ConnectPad zapewnia stolarzom nie tylko ulepszoną obsługę maszyny, ale także pozwala im korzystać z zalet łączności sieciowej i internetowej. Nawiązując połączenie z chmurą dostarczaną przez Otto Martin Maschinenbau za pośrednictwem ConnectDrive, można przesyłać różne informacje, od prostej wiadomości tekstowej, po kompletny plan rozkroju. Możliwe jest również zarządzanie i utrzymanie bazy danych narzędzi wszystkich maszyn firmy, co pozwala podłączyć optymalizację cięcia i wymienić programy pracy. Za pośrednictwem ConnectDrive można również przeprowadzić zdalną konserwację. Co więcej, każdą maszynę wyposażoną w ConnectControl można połączyć w sieć. Pozwala to na cyfrowe sterowanie całym warsztatem – a to, jako system sterowania oparty na chmurze, zapewnia wydajniejszą współpracę między kilkoma użytkownikami.
Nowa pilarka formatowa T66 z przechyłem w jedną stronę

Model T66 to wszechstronna maszyna z agregatem piły, który można pochylać w jedną stronę w zakresie do 46°. Urządzenie ma bezstopniową regulację prędkości obrotowej. Fot. Otto Martin Maschinenbau
Odbiorcy mogą obecnie korzystać z możliwości digitalizacji dzięki ConnectControl również w nowej pilarce formatowej T66. Przedsiębiorstwo opracowało nowy model T66 jako wszechstronną maszynę i w tym celu wyposażyło ją w agregat piły, który można pochylać w jedną stronę w zakresie do 46° oraz w bezstopniową regulację prędkości obrotowej w zakresie od 1500 do 5500 min-1. Pilarka ta współpracuje również z nową technologią SynchroDrive, która zużywa energię zależne od zapotrzebowania. W urządzeniu standardowo montowany jest silnik o mocy 4 kW, opcjonalnie 5,5 i 7,5 kW. Wysokość cięcia wynosi 155 mm przy pile 450, a 110 mm przy kącie pochylenia 45°. Wymiana piły odbywa się za pomocą rozwiązania ProLock. Nową przykładnicę równoległą można przemieścić w prawo do pozycji krańcowej oraz wygodnie ustawić z pozycji roboczej za pomocą opcjonalnej regulacji korbką. Dla uzyskania jeszcze większego komfortu obsługi, można wybrać elektro-motorycznie sterowaną przykładnicę równoległą, której napęd przesuwa na całą szerokość cięcia bez konieczności przechodzenia w tryb podtrzymania, dzięki inteligentnej technologii SafeDrive.
Nowa pilarka formatowa T77 z opcją przechyłu piły w obie strony

W pilarce formatowej T77 prędkość cięcia można precyzyjnie dostosować do dowolnego materiału, a tarczę piły przechylać w jedną lub w obie strony. Zakres jest duży – maksymalnie 47° w prawo i do 46° w lewo. Fot. Otto Martin Maschinenbau
Innowacyjna technologia sterowania ConnectControl w połączeniu z solidną konstrukcją maszyny to cechy charakterystyczne nowej pilarki formatowej T77, starszej siostry modelu T66. Nawet w wersji podstawowej można w tym urządzeniu sterować cyfrowo aż siedmioma osiami. Dzięki SynchroDrive prędkość cięcia można precyzyjnie dostosować do dowolnego materiału, a tarczę piły przechylać w jedną lub obie strony. Zakres jest duży – maksymalnie 47° w prawo i do 46° w lewo. Podczas pochylania w tak dużym zakresie kątów technologia DualDrive z naciągiem łańcuchowym po obu stronach zapewnia długotrwałą niezawodność i precyzję. Firma zaprojektowała T77 z myślą o trwałości i stabilności, dzięki czemu urządzenie stosuje się w rzemiośle i przemyśle, przy cięciu materiałów drzewnych i litego drewna, jak też materiałów sztucznych, a nawet aluminium. Pilarka może mieć moc silnika 5,5; 7,5; 11 i 15 kW. Opcjonalnie użytkownik może dodać ogranicznik równoległy pozycjonowany silnikiem elektrycznym z technologią SafeDrive, agregat podcinający PreX, a także elektrycznie regulowany, 3-osiowy podcinacz, system cięcia pod kątem RadioCompens, aż po system próżniowego mocowania elementu obrabianego VacuSlide. Szczególną cechą tego modelu jest opcjonalna, zmotoryzowana przykładnica równoległa, którą można opuścić w skrajnej pozycji. Specjalna technologia umożliwia również jej płynny ruch w trakcie ustawiania ręcznego.
Nowa wyrówniarko-grubościówka T32

Nowa wyrówniarko-grubościówka T32 pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie oferuje wyjątkową elastyczność. Fot. Otto Martin Maschinenbau
T32 to kombinacja wyrówniarki i grubościówki. Maszyna pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie oferuje wyjątkową elastyczność. Użytkownik może w ciągu kilku sekund zmienić prace ze strugania powierzchniowego do grubościowego (lub odwrotnie). Nadaje się ona także do mniejszych warsztatów. Urządzenie jest wyposażone standardowo w mocny silnik 5,5 kW (opcjonalnie 7,5 kW). Można je dostosować do swoich potrzeb dzięki różnym wałom nożowym. Standardowo w T32 znajdziemy wał nożowy Z4-TERSA z pełnej stali, opcjonalnie można zastąpić Xplane z trzema spiralnymi rzędami noży, które świetnie sprawdzają się w obróbce materiału niewielkiej wysokości lub gdy chcemy zminimalizować hałas. Wały nożowe Xplane pracują z prędkością do 6000 min-1 (standardowo 5000 min-1). W podstawowej opcji są dwie prędkości posuwu – 6 i 12 m/min, które można przełączać bezpośrednio podczas pracy. Posuw reguluje się dokładniej za pomocą opcjonalnej, bezstopniowej regulacji, która umożliwia prędkości w zakresie 5 – 20 m/min. T32 jest standardowo wyposażona w spiralny, stalowy wałek podający i gumowany odbierający.