Czy produkując własne drewno kominkowe warto postawić na profesjonalną maszynę? Na pewno tak, jeżeli zależy nam na jakości produkowanego drewna, tempie i efektywnej pracy.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że piło-łuparka zastępuje dwa urządzenia i ujednolica proces produkcji drewna. Zamiast osobnego cięcia kłody piłą, a następnie łupania jej kolejną maszyną, przyspieszamy proces i wykonujemy te czynności za jednym razem.
Dobra piło-łuparka nie tylko zaoszczędzi nasz czas, ale pozwoli na produkcję drewna w komfortowy i bezpieczny sposób bez zbędnego wysiłku.
Fińska marka Japa w ofercie posiada trzy piło-łuparki, które sprawdzą się w przydomowej produkcji drewna kominkowego, są to modele Japa 235, 305+ i 315. Wszystkie kombajny Japa są projektowane i produkowane w Finlandii. Spełniają, a często przewyższają, wszystkie normy bezpieczeństwa UE, EN i ISO. Są one bezpieczne – mechanizmy piłowania i rozłupywania działają tylko przy zamkniętej osłonie ochronnej.
Japa 235

Najlżejsza maszyna w serii to Japa 235, która przeznaczona jest dla prywatnych odbiorców. Szczególnie nadaje się do domów jednorodzinnych i domków letniskowych. Fot. Japa
Najmniejsza i najlżejsza maszyna w serii to Japa 235. Przeznaczona jest dla prywatnych odbiorców, których męczy użycie siekiery bądź piły łańcuchowej na działce. Szczególnie nadaje się do domów jednorodzinnych i domków letniskowych. Model został wyposażony w optymalnie najlepszy silnik znanego producenta Briggs & Straton o mocy 6,5 KM. Występuje również w wersji elektrycznej 1,5 kW czy zasilanej napędem traktorowym. Waży ona zaledwie 260 kg, łączy w sobie surową moc z lekkością, która zapewnia doskonałą mobilność. Mały rozmiar i niska waga ułatwiają również przechowywanie maszyny. Może być holowana za pomocą pojazdu terenowego lub ciągnika ogrodowego.

Najlżejsza maszyna w serii to Japa 235, która przeznaczona jest dla prywatnych odbiorców. Szczególnie nadaje się do domów jednorodzinnych i domków letniskowych. Fot. Japa
Maksymalna średnica cięcia to 23 cm, a maksymalna długość kłody to 33 cm. Łupie drewno na 2 lub 4 kawałki tłokiem o nacisku 3 ton. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, ma wystarczającą moc, aby przerobić metr sześcienny drewna opałowego w ciągu godziny.
Japa 305+
Kolejny model, Japa 305+, znacznie różni się od poprzednika. Dostępny jest w wielu różnych opcjach, dzięki czemu można zbudować maszynę według własnych potrzeb, bez konieczności płacenia za wszystko, czego nie potrzebujemy. Posiada opcjonalnie podajnik kłód o długości aż 320 cm oraz takich samych wymiarów taśmociąg, który odprowadza połupane szczapy. Wszystkie te elementy są składane i zmieniają pozycję roboczą maszyny w transportową. Dzięki temu urządzenia nie sprawia problemów przy przewożeniu czy przechowywaniu. Piło-łuparka tnie kłody o średnicy 30 cm i łupie kawałki o maksymalnej długości 45 cm. Tłok o nacisku 5,6 ton rozłupuje drewno, w zależności od zastosowanego noża, na 2 lub 4 kawałki.
Cięcia i łupanie odbywają się jednocześnie, a łańcuch obraca się tylko w momencie ciągnięcia za dźwignię. Jako źródło mocy do wyboru jest silnik spalinowy Honda o mocy 13 KM, elektryczny 4 kW lub napęd traktorowy. Dostępna jest również w wersji bez silnika z opcją napędu hydrauliki zewnętrznej. Ile drewna wyprodukujemy z Japą 305+? Producent podaje wyliczeniową wydajność od 2 do 4 m3 na godzinę.
Japa 315

Japa 315 ma wzmocnioną prasę kłód i taśmę podającą o pełnej długości, co czynią ją bezpieczniejszą. Ulepszony, regulowany ogranicznik jest cofnięty podczas cięcia, umożliwiając swobodne opadanie kłody do kanału łupania. Fot. Japa
Japa 315 to doskonały wybór dla wszystkich, którzy szukają maszyny do pracy najemnej lub produkcji drewna jako dodatkowego zajęcia w niepełnym wymiarze godzin. Piło-łuparka wyposażona jest w mechanizm podawania i dzielenia kłód, który minimalizuje ruchy popychacza. Dzięki temu przycinanie kłód, zwłaszcza tych krótszych, jest dużo szybsze. Maszyna ta ma szerokie możliwości i dużą wydajność w kompaktowej, mobilnej jednostce. Maksymalna średnica kłody wynosi 31 cm, a długość 50 cm. Aktywne kratki bezpieczeństwa poprawiają widoczność wnętrza maszyny, ułatwiając jej obsługę i konserwację. Ma wzmocnioną prasę kłód i taśmę podającą o pełnej długości, co czyni ją bezpieczniejszą.
Ulepszony, regulowany ogranicznik jest cofnięty podczas cięcia, umożliwiając swobodne opadanie kłody do kanału łupania. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli, możemy łupać kawałki nie tylko na 2 i 4, ale również na 6 szczap. Nacisk tłoka wynosi aż 7 ton. Wydajność podawana przez producenta waha się między 3 a 8 m3 na godzinę. Maszyna dostępna jest z silnikiem benzynowym Honda o mocy 13 KM, z rozrusznikiem lub bez, elektrycznym 4 kW oraz z opcją napędu traktorowego.