Connect with us


Aktualności

Dobierz strugarkę do swoich potrzeb

Prezentacje i pokazy

Dodane:

/

Wood-Mizer
Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer


W dniach 25 – 28 października w Kole, w siedzibie firmy Wood-Mizer, odbyły się Dni Otwarte Woodworking 2022. Spotkanie było okazją do obejrzenia urządzeń stolarskich z bliska, zapoznania się z nowościami, a także do rozmów z ekspertami. Wydarzeniu towarzyszyły specjalne promocje na zakup maszyn i akcesoriów.

Wood-Mizer

Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking to druga edycja spotkania w europejskiej siedzibie Wood-Mizer w Kole. Jakość linii Woodworking potwierdza ponad 40-letnie doświadczenie Wood-Mizera w budowaniu traków taśmowych stacjonarnych i przewoźnych, profesjonalnych i przemysłowych. W tym roku w hali wystawowej firmy można było zobaczyć wiele różnych rozwiązań technologicznych. Były to m.in.: strugarko-frezarki, grubiarko-wyrówniarki, systemy odciągu trocin, piły stołowe oraz akcesoria z katalogu TOOLS (głowice i noże strugarskie). W trakcie wydarzenia odbyły się także prezentacje działania wybranych maszyn, a także pokazy rzemiosła stolarskiego. Maszyny Woodworking zdobyły już uznanie na rynku skandynawskim, gdzie dominują od początku lat 90-tych, obecnie podbijają pozostałe rynki europejskie i światowe. Strugarko-frezarki Woodworking są doskonałym uzupełnieniem maszyn tartacznych Wood-Mizer, ponieważ umożliwiają wykorzystanie materiału uzyskanego po przetarciu kłody i wytworzenie produktu finalnego (zgodnie z mottem firmy – „From Forest to Final Form”, czyli Gotowy Produkt Prosto z Lasu).

Promocja produktów Woodworking

Zapytaliśmy organizatorów o to, jaki był cel Dni Otwartych 2022 i czy udało się go osiągnąć.
– Grupa produktów Woodworking jest stosunkowo nową gamą w ofercie Wood-Mizer. Nasze strugarki, grubościówki i frezarki są bardzo dobrze znane w Skandynawii. Aktualnie chcemy zaprezentować produkty Woodworking na rynku krajowym. Każdy z naszych gości mógł przetestować nasze maszyny i zapoznać się z pracą na nich – wyjaśnia Marcin Kozłowski, specjalista ds. marketingu i PR w firmie Wood-Mizer. – Wydarzenie to kierujemy głównie do grupy zajmującej się stolarstwem. Zauważamy również, że część z klientów branży tartacznej widzi duży potencjał w finalnej obróbce drewna. W związku z tym część z tegorocznych odwiedzających to właściciele tartaków.
Jak informuje nasz rozmówca, Dni Klienta Woodworking stały się dla firmy Wood-Mizer wydarzeniem cyklicznym.
– Zależy nam na opinii naszych klientów, chcemy dać im możliwość bezpośredniego obcowania z naszymi produktami – dodaje Marcin Kozłowski.
Wood-Mizer posiada salon wystawowy, który dedykowany jest serii maszyn Woodworking.
– Wszyscy zainteresowani mogą umówić się na wizytę i zobaczyć nasze maszyny na żywo. Umożliwiamy również testy na własnym materiale, a sama wizyta pozwala klientom dobrać maszynę odpowiednią do potrzeb – tłumaczy Marcin Kozłowski.

Techniki strugania ręcznego

Gościem specjalnym był znany pasjonat stolarstwa Łukasz Giergasz, który na co dzień prowadzi popularny kanał na YouTube o nazwie „5 m2”. Odwiedzający wydarzenie z chęcią wzięli udział w jego ciekawych warsztatach. Tematyka obejmowała ręczne zastosowanie narzędzi stolarskich. Wszystkie operacje obróbcze, z udziałem dłuta, strugów, pił ręcznych oraz narzędzi pomiarowych, odbyły się na strugnicy (stole strugarskim). Uczestnicy mogli także sami spróbować strugać przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Spotkaniu towarzyszyły ciekawe historie dotyczące stolarstwa, a zainteresowani zapoznawali się z poprawnymi praktykami stolarskimi.

Nowoczesna technologia strugania

Po warsztatach, pokazach, a także własnych próbach strugania ręcznego pojawiła się refleksja na temat wiedzy oraz umiejętności i zręczności niezbędnych do pracy w tradycyjny sposób. Tutaj z pomocą przychodzą innowacyjne technologie strugarskie Wood-Mizer. Odwiedzający imprezę mogli z bliska przyjrzeć się jak wiele daje zastosowanie w warsztacie nowoczesnych rozwiązań. Specjaliści z Wood-Mizer odpowiadali na pytania dotyczące serii oferowanych strugarko-frezarek, prowadzili prezentacje skrawania oraz wyjaśniali detale związane z obsługą i funkcjonalnością. W zakresie technologii do produkcji gotowych wyrobów można było zobaczyć cały przekrój modeli z serii MP: czterostronne strugarko-frezarki MP260 i MP360 ze stołem roleczkowym; MP365 z dodatkową piątą głowicą; nową, czterostronną strugarko-frezarkę MP280; strugarko-pilarkę MP220; dwustronną strugarko-frezarkę MP200; multi-strugarkę MP180 oraz strugarko-grubościówkę MP160.

Strugarko-frezarki Wood-Mizer zdobyły uznanie stolarzy na całym świecie. Odbiorcy cenią je za kompaktowość, solidne wykonanie (żeliwne stoły obróbcze), ergonomiczny pulpit sterowania, a także masywną konstrukcję. Istotne jest również to, że modele MP mają kilka głowic skrawających, które są napędzane oddzielnymi silnikami elektrycznymi, a wymiana głowic i noży przebiega szybko i łatwo.

MP160 – kompaktowa maszyna z łatwą regulacją wysokości strugania

Grubiarko-wyrówniarka MP160 jest zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom stolarzy i rzemieślników pracujących nad różnorodnymi projektami. To prosta, kompaktowa i niedroga konstrukcja, która łączy dwie ważne operacje – wstępne wyrównanie materiału oraz struganie. Ten model pozwala łatwo i szybko obrabiać tarcicę, uzyskując dokładnie skalibrowane listwy i deski, a następnie wykorzystać je np. do produkcji mebli.
Grubiarko-wyrówniarka ma poziomy wał z dwoma nożami umieszczony pomiędzy dwoma żeliwnymi stołami. Dzięki temu struganie i wyrównywanie drewna możliwe są na jednym urządzeniu bez potrzeby zatrzymywania obrabiarki, co pozwala na osiągnięcie większej wydajności i oszczędność czasu.
Stoły robocze urządzenia wykonane są z wysokiej jakości żeliwa o specjalnie szlifowanej powierzchni roboczej, zapewniając tym samym dużą stabilność podczas obróbki. Wszystkie stoły ustawiane są fabrycznie. Pod stołem górnym są rolki prowadzące odpowiedzialne za płynne przesuwanie materiału po powierzchni roboczej. Rolka znajdująca się na wejściu wykonana jest ze stali, a wyjściowa z poliuretanu. Dzięki temu nie zostawia śladów na obrobionym materiale oraz zapewnia doskonałą przyczepność.
Tuż nad stołem wyrówniarki, w bezpośrednim zasięgu operatora, umieszczono czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Maszyna ma regulowaną osłonę wału nożowego, która zabezpiecza ręce operatora podczas strugania. Prowadnica boczna zapewnia pewne prowadzenie obrabianego materiału, a dzięki regulacji pochylenia od 0 do 45 stopni umożliwia wykonanie powierzchni prostopadłych oraz załamań krawędzi. Dolny, żeliwny stół grubościówki ustawiany jest na żądany wymiar za pomocą ergonomicznej korby, którą w razie potrzeby można szybko zdemontować. Powierzchnię roboczą stołu można przedłużyć na wejściu i wyjściu maszyny poprzez zamontowanie dostępnych w opcji dodatkowych przedłużeń o długości 44 cm. Silniki elektryczne o łącznej mocy 3,18 kW (4,4 KM) są oszczędne i nie generują dużo hałasu. Grubiarko-wyrówniarkę MP160 wyposażono w port odbioru trocin o średnicy 100 mm znajdujący się bezpośrednio przy wale nożowym, tak aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.

MP180 – trzy operacje w jednej maszynie

Model MP180 łączy w sobie cechy wyrówniarki, strugarki i frezarki. Urządzenie pozwala na wstępne wyrównanie materiału, struganie oraz profilowanie powierzchni bocznych. To połączenie kilku funkcji sprawia, że urządzenie jest doskonałym wyborem dla stolarzy, którzy szukają wydajności, wszechstronności i precyzji w jednej maszynie. Model może być wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju desek, kantówek, listew i innych elementów stolarki wykończeniowej, meblowej czy okiennej.

ReklamaMulti-strugarka MP180 ma poziomy wał z dwoma nożami prostymi (pomiędzy dwoma żeliwnymi stołami) oraz pozwala na struganie i wyrównywanie drewna. Pod górnym stołem roboczym znajdziemy trzy rolki prowadzące oraz pionowe wrzeciono z głowicą boczną współpracujące z regulowaną prowadnicą materiału. Urządzenie posiada czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Regulowana osłona wału nożowego to dodatkowe zabezpieczenie dla operatora. Na stołach wyrówniarki znajduje się również prowadnica boczna z możliwością regulacji kąta pochylenia. Dzięki niej uzyskamy idealnie prostopadłe powierzchnie lub wykonamy załamania krawędzi. Wysokość strugania na stole grubiarki regulujemy w prosty i szybki sposób przy użyciu korby. W maszynie zamontowano silniki elektryczne o łącznej mocy 7,37 kW (wersja PRO). Wał nożowy, głowica boczna i posuw napędzane są osobnymi silnikami, przez co mogą być uruchamiane niezależnie od siebie, stosownie do wykonywanych operacji.

Multi-strugarkę wyposażono w dwa porty odbioru trocin o średnicy 100 mm, które znajdują się bezpośrednio przy wale nożowym oraz głowicy bocznej, tak aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów i utrzymać czystość w miejscu pracy. Maszyna pracuje przy stałej prędkości posuwu 5 m/min (model MP180 ECO) lub ze zmienną prędkością w zakresie od 2 do 11 m/min (model MP180 PRO).

Obróbka materiału zaczyna się zwykle na górnym stole wyrówniarki, otrzymując dwie idealnie płaskie powierzchnie z kątem prostym. W celu obróbki dwóch kolejnych boków należy przepuścić materiał na dolnym stole grubiarki, wykorzystując poziomy wał nożowy i głowicę boczną. Tym sposobem otrzymamy czterostronnie obrobiony materiał. Po zamontowaniu noży profilowych na głowicy bocznej, ta małych rozmiarów strugarka może także pełnić funkcję frezarki. Pożądane kształty (np. deski z frezami typu pióro-wpust) uzyskamy bez konieczności zmiany konfiguracji i regulacji maszyny, wykonując profilowanie w dwóch przejściach.

MP200 – dwustronne struganie i frezowanie

MP200 to dwugłowicowa maszyna, która struga i profiluje z dwóch stron jednocześnie. To łatwa w obsłudze i przystępna cenowo obrabiarka zaprojektowana z myślą o produkcji listew wykończeniowych, desek podłogowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych czy elementów wykończeniowych mebli.

Dwustronna strugarka wyposażona jest w dwie głowice – poziomą górną i pionową boczną. Na nich zamontowane mogą zostać zarówno noże proste, jak i profilujące. Proces obróbki czterostronnej wykonujemy w dwóch przejściach. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą z głowic z osobna. Rolki pędne umożliwiają płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. Jeśli dany materiał wyłącznie strugamy, to wystarczy po pierwszym przejściu odwrócić deskę, wyregulować stół i obrobić dwie kolejne strony. Jeżeli profilujemy, to należy przed drugim przejściem wymienić też noże. W ten sam sposób można wykonać deski z frezami typu pióro-wpust.

Urządzenie jest doskonałym wyborem dla stolarzy, którzy szukają wydajności, wszechstronności i precyzji w jednej maszynie. Kompaktowa budowa oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że znajdzie ona zastosowanie zarówno w małych warsztatach, jak i dużych zakładach obróbki drewna. Można ją dodatkowo wyposażyć w koła transportowe, dzięki czemu jest mobilna i w miarę potrzeb możemy przestawiać ją w dowolne miejsce, zyskując przestrzeń do operacji.

Stabilność oraz precyzję podczas pracy zapewnia wykonany z wysokiej jakości żeliwa stół roboczy. Jego powierzchnia jest frezowana na nowoczesnych centrach obróbczych CNC. Żeliwo, dzięki swoim właściwościom, tłumi drgania i nie odkształca się, co bezpośrednio przekłada się na precyzję obróbki oraz ułatwia posuw materiału w maszynie. Standardowo ma ona przedłużenie stołu na wejściu, na którym jest dodatkowa rolka dociskająca materiał. Istnieje także możliwość doposażenia maszyny w wyjściowy stół odbiorczy. Wejściowy oraz wyjściowy występują w dwóch wariantach długości: 0,44 i 1,2 m.

Łatwość i intuicyjność obsługi maszyny zapewnia czytelny pulpit operatora umiejscowiony bezpośrednio nad stołem wejściowym, dzięki czemu łatwo i szybko możemy załączać poszczególne silniki, które uruchamiane są niezależnie od siebie. W przypadku obróbki jednostronnej nie potrzeba uruchamiać wszystkich głowic – oszczędzamy w ten sposób energię i redukujemy hałas.

Odprowadzanie trocin podczas obróbki odbywa się poprzez dwa porty umiejscowione bezpośrednio przy każdej z głowic. W pokrywie górnej nad wałem nożowym poziomym jest port o średnicy 125 mm, natomiast przy głowicy bocznej drugi o średnicy 100 mm. Takie rozmieszczenie punktów odbioru trocin zapewnia szybkie i sprawne odprowadzenie wiórów z maszyny oraz utrzymanie porządku w miejscu pracy. Firma Wood-Mizer oferuje również systemy odciągowe dla maszyn.

ReklamaZarówno w poziomym wale nożowym, jak i pionowej głowicy bocznej możemy stosować noże proste do strugania oraz profilowe, dzięki którym nadamy kształt obrabianemu materiałowi lub wykonamy gotowy produkt, np. deskę elewacyjną czy profile okienne. Wymiana noży na głowicach skrawającej oraz bocznej przebiega szybko i sprawnie.

MP220 – doskonała uniwersalność

Strugarko-pilarka MP220 to uniwersalna maszyna do obróbki drewna dla stolarzy i rzemieślników, idealna do różnorodnych projektów. To doskonały wybór do wytwarzania własnych wyrobów z drewna zarówno dla niewielkich zakładów hobbistycznych, jak i większych, profesjonalnych związanych z obróbką drewna.

MP220 to wszechstronna, kompaktowa i niedroga maszyna, która łączy trzy ważne operacje: struganie, frezowanie i rozrzynanie. Pozwala to na osiągnięcie większej wydajności i sporą oszczędność czasu. Podobnie jak inne urządzenia Woodworking Wood-Mizer, to jest optymalnym rozwiązaniem dla użytkowników chcących przetwarzać więcej drewna w krótszym czasie. Możemy wykorzystać je do obrzynania tarcicy, rozrzynania pryzm, strugania i frezowania desek, ale, co najważniejsze, przy jednym przejściu materiału przez MP220 możemy wytworzyć gotowy produkt, nadając mu kształt oraz przycinając go na żądany wymiar. Dobrym przykładem może być wykonanie listew dekoracyjnych z różnej szerokości desek. Dzięki zastosowaniu w maszynie piły tarczowej możemy obrabiać materiał na głowicy poziomej o różnej szerokości, bez konieczności dodatkowej regulacji. Nadmiar materiału zostanie obcięty, dzięki czemu otrzymamy produkty o tych samych wymiarach. Zastosowana w maszynie piła tarczowa o średnicy 225 mm pozwala na rozrzynanie pryzmy o maksymalnej wysokości 80 mm. Dla zapewnienia bezpieczeństwa piłę osłania stalowa pokrywa górna z dwoma portami odbioru trocin. W celu zapewnienia jak najlepszego odprowadzenia wiórów z wnętrza maszyny oraz utrzymania czystości w miejscu pracy, pod żeliwnym stołem roboczym umiejscowiono dodatkowy punkt odbioru trocin.

Główny stół roboczy strugarko-pilarki wykonano z wysokiej jakości żeliwa, co przekłada się na stabilność oraz precyzję podczas pracy. Dla wygody operatora maszynę wyposażono w stół podawczy o długości 440 mm z rolką dociskową. Istnieje możliwość dostawienia stołu odbiorczego o długości 440 lub 1250 mm, a także zamiany wejściowego stołu podawczego na ten o długości 1250 mm. Maszyna również posiada czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania.

Kolejną zaletą jest poziomy wał nożowy o długości 410 mm i średnicy 72 mm z czterema gniazdami nożowymi. Standardowo wał wyposażono w dwa noże proste. W ofercie firmy są również profilowe, które można zamontować na głowicy poziomej. Zastosowany silnik o mocy 3 kW pozwala strugać materiał na głębokość 4 mm lub wykonywać profile o głębokości nawet do 20 mm.
Posuw materiału odbywa się za pomocą trzech rolek napędowych. Dwie stalowe umieszczone przed głowicą poziomą, a trzecią, poliuretanową – tuż za.
MP220 ma dwa warianty posuwu: stały 5 m/min lub regulowany w zakresie od 2 do 11 m/min.

Pracę na strugarko-pilarce można rozpocząć bezpośrednio po wypakowaniu maszyny oraz doposażyć urządzenia akcesoriami i narzędziami z katalogu Wood-Mizer TOOLS. Wymiana noży profilowych na głowicy skrawającej lub przełożenie tarczy rozrzynającej przebiegają szybko i sprawnie. Niewielkich rozmiarów maszyna waży zaledwie 240 kg. Jeśli wyposażymy ją w koła transportowe, to przesunięcie jej w dowolne miejsce w warsztacie nie będzie problemem.

Dużą zaletą jest jej uniwersalność, a więc możliwość wytworzenia wielu ciekawych produktów finalnych z drewna na jednym urządzeniu. Sprawdzi się zarówno w warsztacie amatora rozpoczynającego przygodę z drewnem, jak i warsztacie profesjonalisty. Na MP220 można wytwarzać wiele różnorodnych produktów, np. listwy przypodłogowe, deski podłogowe czy panele elewacyjne. Produkty o mniej skomplikowanym kształcie wykonywane są po jednym przejściu przez maszynę, a te bardziej złożone – dwóch lub trzech.

MP260 – wszechstronny model dla profesjonalistów

Czterostronna strugarko-frezarka MP260 to wszechstronna i kompaktowa maszyna zaprojektowana dla profesjonalnych stolarzy i cieśli pracujących w branży budowlanej. To łatwa w obsłudze i przystępna cenowo obrabiarka, która struga i profiluje z czterech stron jednocześnie. Przy jej pomocy jest możliwa produkcja różnorodnych, profesjonalnie wykończonych wyrobów, w tym np.: desek podłogowych i struganych, listew wykończeniowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych oraz elementów wykończeniowych mebli.
MP260 ma dwie głowice poziome – górną o szerokości 410 mm i dolną o szerokości 300 mm oraz dwie boczne o maksymalnej wysokości 100 mm – jedną zamocowaną na wrzecionie stacjonarnym, drugą na ruchomym. Każda z nich jest standardowo wyposażona w dwa noże skrawające HSS proste o odpowiednio dobranych długościach. Opcjonalnie, na wszystkich głowicach mogą zostać zamontowane noże profilujące o wymiarach i kształtach dobranych do wymagań klienta. Proces obróbki czterostronnej wykonywany jest w jednym przejściu, co pozwala uzyskać dużą oszczędność czasu i sporą wydajność pracy. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą głowicą z osobna.
Pięć rolek pędnych zapewnia płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. W zależności od potrzeb, standardowe, stalowe rolki pędne można zastąpić tymi ze stali hartowanej o zwiększonej wytrzymałości bądź i poliuretanowymi, które nie zostawiają śladów na powierzchni materiału w trakcie obróbki.
Stół roboczy urządzenia wykonany jest z wysokiej jakości żeliwa, frezowany na nowoczesnych centrach obróbczych, zapewniając dużą stabilność podczas obróbki. Urządzenie wyposażono również w czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Silniki elektryczne o łącznej mocy 12,5 kW są oszczędne i nie generują dużo hałasu. Strugarka ma cztery porty odbioru trocin – jeden o średnicy 125 mm, a trzy o średnicy 100 mm. Porty umiejscowione są tak, aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów z okolic pracujących głowic oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.
Strugarko-frezarką MP260 można obrabiać materiał do wysokości 100 mm, ale żeby strugać lub profilować powierzchnie boczne obrabianego materiału na taką wysokość, należy przezbroić maszynę i założyć głowice boczne o wysokości 100 mm (dostępne opcjonalnie). Do mocowania takich głowic służą specjalne, spłaszczone nakrętki. Maksymalna szerokość skrawania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 260 mm. Możemy ją zwiększyć do 300 mm, demontując dwie boczne i wykorzystując do obróbki dwie poziome (obróbka 2-stronna) lub nawet do 410 mm przy skrawaniu 1-stronnym, gdy pracuje tylko głowica górna.

MP360 – dla większych warsztatów stolarskich

Czterostronna strugarko-frezarka MP360 ma zwartą budowę i dużą wydajność. Zaprojektowano ją z myślą o profesjonalnych zakładach obróbki drewna oraz większych warsztatach stolarskich. To doskonały wybór dla przedsiębiorców, którzy szukają maszyny wydajnej, wszechstronnej, a jednocześnie precyzyjnej i łatwej w obsłudze.

ReklamaMa szerokie zastosowanie przy wytwarzaniu różnorodnych, profesjonalnie wykończonych wyrobów, między innymi: desek podłogowych, struganych, listew wykończeniowych, listew przypodłogowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych czy elementów wykończeniowych mebli.

MP360 ma dwie głowice poziome: górną o szerokości 510 mm i dolną o szerokości 410 mm oraz dwie boczne o wysokości 40 mm – jedną zamocowaną na wrzecionie stacjonarnym, drugą na ruchomym. Każda z nich jest standardowo wyposażona w dwa noże skrawające HSS proste o odpowiednio dobranych długościach. Opcjonalnie, na wszystkich głowicach mogą zostać zamontowane noże profilujące o wymiarach i kształtach dobranych do wymagań klienta. Proces obróbki czterostronnej wykonywany jest w jednym przejściu, co pozwala uzyskać dużą oszczędność czasu i zwiększyć wydajność pracy. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą głowicą z osobna. Rolki pędne zapewniają płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. W zależności od potrzeb, standardowe stalowe rolki pędne można zastąpić utwardzanymi, które pomogą przepchnąć materiał twardszy o większych gabarytach, bądź też poliuretanowymi, które nie zostawiają śladów na powierzchni materiału w trakcie obróbki.

Stół roboczy urządzenia wykonany jest z wysokiej jakości żeliwa o specjalnie szlifowanej powierzchni roboczej. Maszyna jest również dostępna z dłuższym, dwumetrowym stołem wyjściowym ułatwiającym obróbkę materiału o większych gabarytach.

Nad stołem podawczym, w bezpośrednim zasięgu operatora, umieszczono czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Łączna moc silników elektrycznych maszyny wynosi 16,25 kW. Strugarkę wyposażono w cztery porty odbioru trocin – jeden o średnicy 125 mm i trzy o średnicy 100 mm. Porty są umiejscowione tak, aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów z okolic pracujących głowic oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.
MP360 można strugać lub profilować powierzchnie boczne materiału do wysokości aż 160 mm. Żądaną wysokość obróbki uzyskujemy poprzez dobór odpowiednich głowic bocznych, dostępnych opcjonalnie. Do wyboru mamy głowice o wysokości 100, 130 i 160 mm (potrzebne tu będą przedłużenia wrzecion).
Maksymalna szerokość skrawania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 350 mm. Możemy ją zwiększyć do 410 mm demontując dwie głowice boczne i wykorzystując do obróbki dwie poziome (obróbka 2-stronna) lub nawet do 510 mm przy skrawaniu 1-stronnym, gdy pracuje tylko górna.

MP365 – z pięcioma głowicami

W celu zapewnienia maksymalnej swobody działania frezarko-strugarkę MP365 wyposażono w dodatkową piątą głowicę, której kąt nachylenia jest regulowany w zakresie do 270°.

Dzięki temu materiał można obrabiać z każdej strony, stosując różnorodne narzędzia do wykończenia powierzchni (profilowania, frezowania, szlifowania, czy szczotkowania).

MP280 – nowy model

Wśród prezentowanych urządzeń pojawiła się także nowa strugarko-frezarka MP280. Ten, jeszcze prototypowy model do sprzedaży wejdzie w styczniu 2023 roku, jednak już teraz zainteresował zwiedzających swoimi funkcjami. Urządzenie łączy w sobie rozwiązania konstrukcyjne z modelu MP360 z gabarytami oraz funkcjonalnością strugarko-frezarki MP260. Szczególnie polecane będzie średnim i dużym zakładom stolarskim, które poszukują uniwersalności, większej stabilności w trakcie obróbki oraz cenią intuicyjną i prostą obsługę.

– Nowe wszechstronna i kompaktowa czterostronna strugarko-frezarka dla profesjonalistów MP280 to model pośredni pomiędzy MP260 a MP360 – informuje specjalista z firmy Wood-Mizer podczas prezentacji urządzenia. – Z obu wspomnianych modeli staraliśmy się wykorzystać to, co jest w nich najlepsze. Przy obróbce góra i dół urządzenie może pracować z elementami o szerokości do 280 mm, a przy czterostronnej – do 250 mm. Znajdziemy tu wskaźniki położenia stołu góra-dół i wskaźniki szerokości takie jak w modelu MP360. Pozwala to na wygodniejszą obsługę, ponieważ nie musimy dodatkowo mierzyć i sprawdzać na skali. Wewnątrz urządzenia są: nowy, rozbudowany system osłon i szczotki nad głowicami bocznymi, co pomaga przy odciągu wiórów. Takie rozwiązanie nie było do tej pory stosowane. W MP280 wały nożowe i rolki prowadzące o większej średnicy przekładają się na lepszy przesuw materiału. Urządzenie posiada wały czteronożowe. Głowice boczne mają wysokość 40 mm. Możemy podłączyć odciąg trocin, sterowanie nim dostępne będzie także z pulpitu operatora. Warto wspomnieć o systemie podnoszenia stołu góra-dół. Zębatki i łańcuch umiejscowione są w górnej części korpusu, co wpływa na łatwiejsze podnoszenie stołu roboczego. Stoły wejściowy i wyjściowy działają jak w MP260, czyli podnosi i opuszcza się stół, a nie korpus – tak jak w MP360. Nowy model charakteryzuje się lepszym wyciszeniem dzięki wspomnianym podwójnym osłonom.

Cechy nowego urządzenia

Strugarko-frezarka MP280 została zaprojektowana do produkcji gotowych wyrobów z drewna, m.in.: desek tarasowych, paneli elewacyjnych, listew przypodłogowych, ościeżnic drzwiowych, ram przyokiennych. Dzięki zastosowaniu 4 głowic skrawających (wał nożowy dolny i górny oraz 2 głowic bocznych), można uzyskać wymagane profile materiału po zaledwie jednym przejściu przez maszynę.

ReklamaUrządzenie jest w całości produkowane w Polsce, a dla zapewnienia większej stabilności obudowę wykonano z podwójnej warstwy blachy. Stoły (podawczy i odbiorczy) wykonane są ze stali (każdy o długości 1,2 m). Urządzenie cechuje żeliwny stół obróbczy (tak samo jak w przypadku pozostałych strugarko-frezarek Woodworking) dla zapewnienia stabilności, precyzji i wysokiej żywotności konstrukcji.

Najnowszy model MP280 korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i akcesoriów zaprojektowanych dla pozostałych modeli z linii Woodworking. MP280 cechuje nowy wygląd i lekko ścięte po bokach nogi, co podkreśla kompaktowe wymiary maszyny i pozwala na łatwe wpasowanie jej do każdego warsztatu. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania kółek transportowych.

Mechanizm regulacji wysokości opiera się na korbach ręcznych, a precyzyjne ustawienia wysokości oraz szerokości obrabianego materiału zapewniają wskaźniki mechaniczne. Łańcuch systemu podnoszenia stołu roboczego umiejscowiony jest w górnej części korpusu maszyny, przez co regulacja położenia stołu jest o wiele łatwiejsza, a łatwy dostęp usprawnia konserwację maszyny.

Maszyna posiada silniki napędowe głowic o mocy łącznej 13,4 kW. Prędkość obrotowa głowic skrawających wynosi 6000 obr/min.
W MP280 znajdziemy taki sam mechanizm posuwu jak w MP360. Prędkość posuwu regulowana jest w zakresie 3-15 m/min. W porównaniu z MP260 zwiększona została średnica górnego wału nożowego oraz średnica rolek posuwu. Głowica górna ma długość 410mm i szerokość 88mm, głowica dolna 300mm x 72mm, standardowe głowice boczne o wysokości 40 mm (max. 100mm), jedna zamontowana na stałe i jedna ruchoma.

MP280 może obrabiać materiał do wysokości 100 mm, lecz żeby strugać lub profilować powierzchnie boczne obrabianego materiału na taką wysokość, należy przezbroić maszynę i założyć głowice boczne o wysokości 100 mm (dostępne opcjonalnie). Do mocowania takich głowic służą specjalne, spłaszczone nakrętki.

Maksymalna szerokość strugania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 250 mm. Możemy ją zwiększyć do 300 mm demontując 2 głowice boczne i wykorzystując do obróbki dwie głowice poziome (obróbka 2-stronna), lub nawet do 410 mm przy struganiu 1-stronnym – gdy pracuje tylko głowica górna.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy w urządzeniu zastosowano zabezpieczenie anty-odrzutowe dla desek wprowadzanych do maszyny, które zostało zamontowane tuż nad wejściem w postaci metalowej kurtyny.

Najnowszy model posiada ulepszone kanały wylotowe odprowadzające zrzynki i trociny z wnętrza maszyny, zamontowane tuż przy wałach nożowych i głowicach bocznych. MP280 współpracuje z układami odciągu trocin Wood-Mizer z serii MES. Porty odbioru trocin mają średnice: 1x125mm i 3x100mm.

MP280 posiada pulpit sterujący z włącznikami załączającymi każdą głowicę z osobna, co zapewnia oszczędność energii i ograniczenie hałasu, bowiem użytkownik włącza tylko te głowice, których obecnie potrzebuje.

ReklamaMaszyna objęta jest 2-letnią gwarancją, a serwis techniczny i wsparcie dla klienta zapewnia wykwalifikowana i doświadczona kadra techniczna.

 • Wood-Mizer

  Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Interesujące warsztaty dotyczące m.in. strugania ręcznego poprowadził gość specjalny wydarzenia - znany pasjonat stolarstwa Łukasz Giergasz, który na co dzień prowadzi popularny kanał na YouTube o nazwie „5 m2”. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny

  MP260 - czterostronna strugarko-frezarka idealna dla branży budowlanej. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  MP360 - urządzenie dedykowane profesjonalnym zakładom obróbki drewna oraz większym warsztatom stolarskim. Fot. KD Media

 • Portal Drzewny

  Spotkanie w siedzibie firmy to doskonała okazja do przyjrzenia się maszynom z bliska. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Szeroka oferta Wood-Mizer pozwala dopasować urządzenia pod określone potrzeby. Fot. KD Media

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny

  Strugarko-frezarka MP280 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Fot. KD Media

 • Portal Drzewny

  MP280 posiada ulepszone kanały wylotowe odprowadzające zrzynki i trociny z wnętrza maszyny, zamontowane tuż przy wałach nożowych i głowicach bocznych. Fot. KD Media

 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Portal Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Kurier Drzewny
 • Portal Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Pierwszy punkt zbiórki materiałów do recyklingu

EGGER: krok w gospodarce o obiegu zamkniętym

Dodane:

/

Egger

Grupa EGGER w marcu przejęła większościowy udział (60 proc.) we włoskiej firmie recyklingowej Cartfer Urbania S.r.l. Jest to kolejny dodatek do międzynarodowej sieci punktów zbierania materiałów recyklingowych, którą producent materiałów na bazie drewna prowadzi pod nazwą EGGER Timberpak.

Przedsiębiorstwo Cartfer Urbania znajduje się w Urbanii (region Marche), sercu włoskiego przemysłu meblarskiego. Inwestycja „recyklingowa” stanowi fundament dla pierwszego punktu zbiórki materiałów do recyklingu we Włoszech. Rozszerzając infrastrukturę zbierania materiałów na poziomie grupy i przetwarzanie drewna z recyklingu, EGGER realizuje strategiczne cele zwiększenia udziału drewna pochodzącego z recyklingu i zapewnienia dostawy surowców z wsteczną integracją.

Dotychczasowa właścicielka firmy Sara Burani pozostanie dalej w zarządzie spółki jako współwłaścicielka Cartfer Urbania. Również doświadczony zespół ośmiu pracowników zostanie przejęty. Strony umówiły się na zachowanie poufności cen zakupu i dalszych szczegółów transakcji.

– Włochy mają doskonały system recyklingu. Możemy wiele zyskać dzięki tej wiedzy, większościowej inwestycji w Cartfer Urbania i doświadczeniu pracowników. Nasza fabryka płyt wiórowych w Caorso (IT) wykorzystuje w stu procentach drewno z recyklingu – mówi Giuseppe Conti, dyrektor ds. finansów i administracji w fabryce w Caorso.

Niezawodny dostawca drewna

Cartfer Urbania to specjalistyczna firma recyklingowa od 2017 r. Przez ponad pięć lat jest też niezawodnym dostawcą dla włoskiego producenta materiałów na bazie drewna SAIB w Caorso, który jest częścią Grupy EGGER od grudnia 2022 r. Ta udana współpraca jest teraz intensyfikowana.

– Jestem dumna z tego, że Cartfer Urbania dołączyła do wielkiej rodziny EGGER. Ten ważny krok pozwoli firmie prężniej się rozwijać i być gotową na nadchodzące wyzwania. To wielka szansa rozwoju dla wszystkich – komentuje Sara Burani.

Grupa EGGER ma również znaczne doświadczenie w wykorzystaniu materiału z recyklingu drewna i w ten sposób przyczynia się do ochrony zasobów. Rodzinna firma od prawie 30 lat stosuje drewno z recyklingu w produkcji nowych, wysokiej jakości płyt wiórowych. Materiał pochodzi z takich odrzutów, jak stare meble, materiały opakowaniowe lub odpady produkcyjne.

Aktywna, wsteczna integracja

Aby zapewnić dostawę zużytego drewna konsumenckiego do swoich zakładów, firma skupia się na aktywnej, wstecznej integracji i prowadzi własne punkty zbierania materiałów recyklingowych pod nazwą EGGER Timberpak.

W tych miejscach zbiera się, sortuje i rozdrabnia drewno z recyklingu z okolicy, aby przetransportować je do zakładów EGGER. Ostateczna obróbka odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Powstaje wówczas wysokiej jakości materiał płytowy z surowców wtórnych – zgodny z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Przedsiębiorstwo prowadzi punkty zbierania materiałów recyklingowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Rumunii, Polsce, USA, a teraz także we Włoszech. Sieć tę niedawno pomyślnie rozwinięto również w naszym kraju.

Na początku kwietnia br. firma uruchomiła drugi punkt Timberpak, tym razem w Gdańsku. Oznacza to kontynuację tego udanego konceptu.

Od 27 marca 2024 r. EGGER nabył 60 proc. udziałów we włoskiej firmie recyklingowej Cartfer Urbania S.r.l.

Producent materiałów na bazie drewna wprowadził swój udany koncept we Włoszech.

Firma skupia się na aktywnej, wstecznej integracji, aby jak najlepiej zaopatrywać swoje fabryki płyt wiórowych w drewno z recyklingu.
Przedsiębiorstwo może optymalnie zaopatrywać swoją fabrykę w Caorso (IT) dzięki nowemu punktowi zbiórki materiałów do recyklingu.
Krótko o firmie

Rodzinna firma EGGER, założona w 1961 r., jest wiodącym, międzynarodowym producentem materiałów na bazie drewna z ponad 11 tys. pracownikami i 22 zakładami na świecie. Przedsiębiorstwo dostarcza produkty do mebli i aranżacji wnętrz oraz konstrukcji drewnianych i podłóg na bazie drewna, co czyni go niezawodnym partnerem dla przemysłu meblarskiego, detalistów drewna i podłóg oraz sklepów DIY. W roku finansowym 2022/2023 Grupa wygenerowała obroty w wysokości 4,45 mld euro.

65 proc. używanego przez firmę drewna pochodzi z recyklingu lub produktów ubocznych. Na koniec ich długiego życia produkty EGGER są w dużej mierze odzyskiwane i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu. Dzięki temu i wielu innym środkom marka dąży do celu „tworzenia więcej z cennego zasobu jakim jest drewno”.

Egger

Przedsiębiorstwo prowadzi punkty zbierania materiałów recyklingowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Rumunii, Polsce, USA, a teraz także we Włoszech. Fot. EggerCzytaj dalej

Aktualności

Koniec z „bezcłowym” importem rosyjskich produktów drzewnych przez Kazachstan i Turcję?

Rynek produktów drzewnych

Dodane:

/

Rynek produktów drzewnych

Komisja Europejska zakończyła śledztwo w sprawie podejrzenia omijania przez Rosję opłat celnych. Uznano, że część producentów z Rosji obchodzi obowiązujące cła na importowane z Rosji przez Kazachstan i Turcję produkty drzewne. Komisja planuje wydać decyzję o nałożeniu ceł.

Decyzję Komisji Europejskiej z marca bieżącego roku z zadowoleniem przyjęło m.in. konsorcjum Woodstock. Informacja o planach nałożenia ceł to pokłosie ustaleń Komisji Europejskiej, że istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową są omijane poprzez wysyłanie jej do UE przez te kraje. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w sierpniu 2023 r.

Cła miały chronić rynek

Już przed wybuchem wojny w Ukrainie, po długotrwałym śledztwie, UE zwiększyła istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową o 15,8 proc., aby chronić rynek UE przed tanimi produktami z Rosji. Mimo że cła wprowadzono, to szybko pojawiły się przesłanki, że niektórzy rosyjscy producenci te je omijają, sprzedając produkty przez trzecie kraje, m.in. Kazachstan i Turcję. Państwa te nie były wcześniej znaczącymi eksporterami tego typu sklejki.

Jak podają przedstawiciele konsorcjum Woodstock, konsorcjum to – w porozumieniu z liderami branży i głównymi europejskimi stowarzyszeniami – przedstawiło Komisji dowody na omijanie ceł. Między innymi te informacje sprawiły, że w połowie ubiegłego roku wszczęto oficjalne dochodzenie.

W oficjalnym komunikacie konsorcjum jest, że wyniki przedstawione ponad 30 zainteresowanym stronom potwierdzają nieuczciwe praktyki stosowane przez niektórych przedstawicieli branży drzewnej. Stały się one podstawą do planów rozszerzenia ceł antydumpingowych na wszystkie importy z tych krajów. Mają one skorygować nierówności rynkowe. Środki te mogą być przeznaczone na walkę z oszustwami celnymi i unikaniem sankcji i wdrażane we współpracy z organami krajowymi oraz Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Ustalenia KE posłużą jako podstawa dla rozporządzenia, które będzie miało natychmiastową moc prawomocną, rozszerzając wstecznie cła antydumpingowe na importy z tych krajów i utrzymując je w przyszłości.

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że wszystkie importowane sklejki z Kazachstanu i Turcji będą obłożone takim samym cłem 15,8 proc. jak Rosja, z należnościami wstecznymi plus VAT do pobrania od sierpnia 2023 r.

Śledztwo potwierdziło przypuszczenia

Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg, jednego z pięciu największych producentów sklejki w Europie i współzałożyciela konsorcjum Woodstock, odnosząc się do wyników śledztwa Komisji Europejskiej, zwraca uwagę, że wynik ten, choć nie jest jeszcze szeroko znany, ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości europejskiego rynku drewna. Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać natychmiastowo po jego przyjęciu przez kraje UE, będzie odpowiedzią na te praktyki, wprowadzając jednolite cło dla wszystkich importowanych sklejek z Kazachstanu i Turcji. Wyrównają się tym samym szanse na rynku i chronione będą interesy unijnych producentów.

– Wstecznie, bo od 22 sierpnia 2023 r., nastąpi pobranie od importerów ceł antydumpingowych w wysokości 15,8 proc. + VAT na każdy transport sklejki brzozowej importowanej do krajów UE przez Kazachstan i Turcję – informuje prezes zarządu Paged Morąg. – Będzie to możliwe, gdyż z chwilą uruchomienia śledztwa Komisji każdy ładunek sklejki przekraczający granicę unijną, a pochodzący z Kazachstanu i Turcji, był rejestrowany. Kluczowy jest fakt, że wynik śledztwa potwierdzający te nieuczciwe praktyki jest też istotny z punktu widzenia łamania sankcji nałożonych na Rosję oraz regulacji EUTR oraz jest ścigany prawem nie tylko unijnym, ale i krajowym. Każdy importer powinien zadbać o właściwy due diligence oraz sprawdzenie swoich partnerów i ich towaru przed podjęciem decyzji o współpracy. W przeciwnym wypadku nie tylko zaległe cła i kary finansowe, ale również odpowiedzialność karna za łamanie sankcji i regulacji EUTR będą realnym zagrożeniem dla każdego importera z tych krajów – dodaje Jarosław Michniuk

Czas na egzekwowanie prawa

Prezes Michniuk wyraził optymizm co do skuteczności tego rozwiązania. Zaznaczył jednak, że kluczowe będzie jego egzekwowanie. Wskazał również na ważną rolę OLAF i krajowych organów skarbowych w monitorowaniu oraz karaniu firm, które nadal będą próbowały omijać nowe przepisy. Konieczne będzie weryfikowanie przez importerów pochodzenia sprowadzanego drewna, aby uniemożliwić dalsze omijanie sankcji nałożonych na Rosję. Jest to istotne dla utrzymania integralności europejskiego rynku drewna.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.Czytaj dalej

Aktualności

Holz-Her, członek Grupy Weinig, lansuje swoje nowości w Norymberdze

Gwiazdy Holz Handwerk 2024

Dodane:

/

Holz-Her

Holz-Her, renomowana marka w ramach Grupy Weinig i jedna z wiodących firm produkujących maszyny do obróbki materiałów płytowych z drewna i materiałów kompozytowych, będzie reprezentowana na targach Holz-Handwerk 2024 w Norymberdze. W hali 9 od 19 do 22 marca 2024 r. firma będzie nie tylko prezentować sprawdzone rozwiązania dla ambitnych firm rzemieślniczych, ale także imponującą gamę innowacji i rozwojów.

Udział Grupy Weinig w tych tradycyjnych targach podkreśla jej zaangażowanie w Holz-Handwerk, pomimo że liczni konkurenci zrezygnowali z udziału z wyprzedzeniem. Jako kamień węgielny branży, Holz-Her wykorzysta okazję, aby zaprezentować najnowsze technologie i pionierskie rozwiązania szerokiej publiczności.

Rewolucyjna technologia okleinowania

Z modelami Artea 1030, Streamer 1057 XL power, Auriga 1308 XL i Sprint 1329 multi, Holz-Her prezentuje imponującą różnorodność profesjonalnej technologii okleinowania – od modeli dla początkujących po najwyższą klasę.

Artea 1030 charakteryzuje się kompaktowym designem, zerowym łączeniem i prostym procesem obróbki, co czyni go idealnym wyborem dla klientów o najwyższych wymaganiach w zakresie profesjonalnych rezultatów okleinowania.

Pomimo niewielkich rozmiarów zaledwie 3700 mm, Artea 1030 oferuje kompleksową gamę funkcji, w tym frezowanie przedokleinowe, klejenie, kopiowanie narożników oraz kompletną strefę wykończeniową z dociskaczem promieniowym, dociskaczem powierzchniowym, polerowaniem i natryskiem. Nawet w najmniejszych seriach Holz-Her konsekwentnie polega na sprawdzonej aparaturze Glu Jet do uzyskiwania zerowego łączenia i standardowo wyposaża Artea 1030 w swoją opatentowaną dyszę do aplikacji kleju.

Dzięki bibliotece klejów można stosować do czterech różnych typów klejów o różnych właściwościach. Przełączanie między klejami EVA i PUR wszystkie ważne parametry, takie jak temperatura obróbki, wartości ciśnienia oraz różne lepkości kleju, są uwzględniane w odpowiednim profilu. Oznacza to, że wszystkie ważne rodzaje kleju są dostępne w dowolnym momencie z optymalnymi wartościami ustawień w zależności od zastosowania.

Streamer 1057 XL power idzie o krok dalej i prezentuje się jako maszyna okleinująca z kontrolą osiową z 6 osiami serwonapędowymi NC. Operator może wybrać podstawowe procesy obróbki za pomocą jednego przycisku, podczas gdy inteligentny system VISE automatycznie dokonuje pozostałych ustawień. 15,6-calowy ekran dotykowy wielodotykowy zapewnia kompleksowy przegląd wszystkich pozostałych ustawień. VISE, który oznacza Visual Setting, działa jak cyfrowy dziennik i dostarcza wszystkich wartości ustawień dla cyfrowych wskaźników i manometrów.

Ta innowacyjna technologia umożliwia szybkie i bezpieczne ustawienie maszyny, podnosząc wydajność obróbki drewna na nowy poziom.

Auriga 1308 XL to wszechstronna maszyna, która może obrabiać szeroki zakres materiałów, w tym delikatne powierzchnie. Dzięki do 11 osiom serwonapędowym NC i elastyczności systemu aplikacji kleju Glu Jet, można szybko spełnić różnorodne wymagania dotyczące materiałów. Sterowanie osiami umożliwia precyzyjne pozycjonowanie i wysoką dokładność powtarzalności. Intuicyjny system sterowania oferuje wybór predefiniowanych profili obróbki i gwarantuje bezkompromisową obróbkę krawędzi o grubości 1 mm lub 2 mm. Wielofunkcyjne jednostki są również wyposażone w sprawdzony system IntelliSet, który umożliwia operatorowi regulację narzędzia w zakresie 1/100 mm za pomocą interaktywnego wyświetlacza graficznego, na przykład w celu precyzyjnej kompensacji grubości folii ochronnej.

Z serii sprawdzonych maszyn Sprint, Holz-Her prezentuje model 1329 multi, nowatorską maszynę do okleinowania krawędzi, która imponuje swoją konsekwentną wielofunkcyjną technologią frezowania z narzędziami wielostopniowymi i turami narzędziowymi.

Ta innowacyjna technologia umożliwia łatwe dostosowanie do różnych promieni lub wykonanie aplikacji z fazą 45° – wszystko za pomocą jednego przycisku. Model Sprint1329 multi znacząco skraca czasy przygotowania i pozwala użytkownikom produkować efektywnie nawet małe serie w dowolnym momencie.

Wewnątrz modelu Sprint 1329 multi stosuje się jednostki z serii wysokiej jakości, które są wyposażone w mechanikę bez luzów i wysokoprecyzyjne, w pełni cyfrowe osie serwonapędowe NC. Zapewnia to pozycjonowanie z dokładnością powtarzalności wynoszącą 100 procent. Pożądany profil jest wybierany na diamentowym narzędziu wielostopniowym za pomocą dotykowego ekranu o szerokim formacie 21,5 cala, a jednostka automatycznie przesuwa się na właściwą pozycję. Dzięki zmieniaczowi turów maszyna może w pełni automatycznie zmieniać kilka profili podczas frezowania profili. Proces obróbki kończy w pełni automatyczna jednostka skrobiąca, która może przełączać się między dwoma różnymi profilami za pomocą jednego przycisku. Model Sprint 1329 multi oferuje więc znaczne skrócenie czasów przygotowania, doskonałą jakość i imponującą wszechstronność.

Ta wydajna maszyna zapewnia użytkownikom stałą, inteligentną maszynę do okleinowania krawędzi.

Doskonały wygląd krawędzi osiąga się na wszystkich okleinarkach od Holz-Her dzięki zoptymalizowanemu systemowi aplikacji kleju Glu Jet.
Unikalna technologia hybrydowa na tej jednostce gwarantuje harmonijną interakcję między klejem, okleiną a płytą. System Glu Jet zapewnia bezproblemowe użytkowanie kleju EVA i PUR w postaci wkładów kleju lub granulatu, przy czym jego krótki czas rozgrzewania wynoszący zaledwie 3 minuty i niskie zużycie energii na ponowne topienie kleju sprawiają, że jest to prawdziwy oszczędzacz zasobów.

Innowacyjna moc serii Epicon

Dzięki innowacyjnym centrom obróbczym CNC z serii Epicon, Holz-Her ustanawia standardy w przemyśle obróbki drewna. Wszystkie modele Epicon zapewniają efektywną i precyzyjną produkcję. Te najnowocześniejsze centra obróbcze otwierają zupełnie nowe horyzonty dla użytkowników w realizacji ich kreatywnych pomysłów.

Cała rodzina Epicon cechuje się solidną konstrukcją i wysokoprecyzyjnymi komponentami, które zapewniają doskonałe frezowanie. Zintegrowana głowica 5-osobowa w połączeniu z optymalnie wyposażonymi jednostkami wiercenia sprawia, że każdy Epicon jest niezastąpionym wykonawcą w obróbce drewna. Bez względu na obróbkę płyt, drewna litego czy materiałów kompozytowych – wszechstronność CNC Epicon imponuje we wszystkich obszarach.

Głębokości obróbki wynoszące 1500 mm (Epicon 7135), 1650 mm (Epicon 7235) i 2100 mm (Epicon 7335) są dostępne, aby dostosować się do ustawienia i rozmiaru lub stopnia automatyzacji. Ostatnie dwie głębokości obróbki zostały zaprojektowane jako solidna konstrukcja portalkowa i zapewniają maksymalną precyzję oraz skrajnie wysokie przyspieszenie i prędkości frezowania dzięki dwóm napędom synchronicznym.

Nie tylko wymiary obróbki serii Epicon mówią same za siebie, ale także imponujące wyposażenie sprzętowe. Typowo dla Holz-Her, te 5-osiowe jednostki napędowe są wyposażone w potężną, chłodzoną cieczą wrzeciono frezujące i mogą być wyposażone w do 97 pozycji narzędziowych, w zależności od zastosowania i wyposażenia.

Na życzenie użytkownicy mogą również wyposażyć Epicon w SafeDetect, system monitorowania bezpieczeństwa z czujnikową technologią bezkontaktową. Najnowocześniejsza technologia czujników oferuje bezpieczeństwo i swobodę ruchu dla operatora dzięki automatycznemu wykrywaniu ludzi z kontrolą odległości.

Dla maksymalnej elastyczności Epicon może być wyposażony w różne stoły maszynowe. Oprócz standardowego stołu konsolowego dostępne są również w pełni automatyczny stół SynchroDrive lub stół VISE LED. Tak elastyczna może być obróbka CNC z serią Epicon.

Potężna premiera Epicon 7245

Epicon 7245 od Holz-Her nie tylko ustanawia nowy standard, ale także rewolucjonizuje centra obróbcze CNC 5-osiowe z naciskiem na obróbkę drewna litego. Innowacyjna seria Epicon została konsekwentnie rozwijana, aby oferować więcej wydajności i innowacji technicznej niż kiedykolwiek wcześniej. Te postępy nie tylko znajdują odzwierciedlenie w sprawdzonych zaletach serii Epicon, ale również wykraczają poza nie.

Epicon 7245 charakteryzuje się solidną konstrukcją portalową, która w połączeniu z dwoma napędami synchronicznymi gwarantuje maksymalną precyzję i niezwykle szybkie przyspieszenie i prędkości frezowania. Zintegrowana, w pełni interpolująca głowica 5-osiowa z blokadą osi, serce CNC, pozostaje znakiem rozpoznawczym serii Epicon. Ta innowacyjna głowica umożliwia przeprowadzanie najbardziej wymagających operacji obróbkowych z najwyższą precyzją. Automatyczny stół konsolowy został specjalnie dostosowany do obróbki drewna litego, aby zapewnić optymalną wydajność. Epicon 7245 jest więc idealnie wyposażony do najbardziej solidnych operacji obróbkowych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla wyzwań związanych z produkcją wysokiej jakości schodów, okien i drzwi. Doświadcz przyszłości technologii CNC na żywo na targach Holz-Handwerk i odkryj nowy Epicon 7245.

Power-Pin – idealne uzupełnienie systemu gniazdowego

Jako idealne uzupełnienie obróbki gniazdowej użytkownicy mogą w pełni automatycznie wprowadzać drewniane kołki za pomocą Power-Pin 7605.
Ręczne wprowadzanie kołków po obróbce CNC jest całkowicie eliminowane, co nie tylko oszczędza czas, ale także zwiększa niezawodność procesu.
Power-Pin 7605 oferuje użytkownikom wybór między wersją „klasyczną” i „dynamiczną”, obie charakteryzują się innowacyjną technologią, intuicyjną obsługą i kompaktowym designem. W wersji „klasycznej” belka dociskowa jest ustawiana ręcznie do grubości materiału, podczas gdy wersja „dynamiczna” dokonuje tych ustawień w pełni automatycznie i programowo. W wersji „dynamicznej” głębokość wiercenia i wysokość Z otworów również są kontrolowane przez serwomotory. Opcje takie jak wskaźnik położenia LED VISE i dodatkowe wiercenia poziome są również dostępne dla wersji „dynamicznej”.
Dzięki Power-Pin 7605 użytkownicy mogą precyzyjnie wprowadzać zarówno wcześniej powlekane kołki, jak i standardowe drewniane kołki z klejem. Opcjonalny drugi przenośnik krokowy umożliwia szybką zmianę między kołkami o średnicy 8 mm i 6 mm. Długości pracujących kołków wynoszą 30 mm, 35 mm i 40 mm.

Maszyna nadaje się do obróbki elementów o długości od 60 do 2600 mm, szerokości od 150 mm dla obróbki poziomej i pionowej oraz grubości od 12 do 60 mm. Duży stolik podporowy umożliwia wielopunktowe załadunek, co oznacza, że kilka elementów roboczych może być efektywnie przetwarzanych obok siebie jednocześnie.

Intuicyjna koncepcja zaciskania za pomocą ciągłej belki naciskowej jest idealna do zmieniających się szerokości elementów roboczych, zapewnia maksymalną siłę trzymania podczas obróbki oraz ułatwia bezpieczne załadunek i rozładunek.

Nawet przy dużych ilościach i powtarzających się rozmiarach elementów, belka naciskowa zapewnia prostą obsługę.
Power-Pin 7605 nie tylko oferuje znaczne oszczędności czasu, ale również jest idealnym uzupełnieniem systemów gniazdowych lub kombinacji piły i CNC.
Umożliwia dodatkową obróbkę, taką jak wiercenie poziome, wprowadzanie kołków i, w razie potrzeby, wiercenie pionowe, takie jak wprowadzanie zawiasów i otworów montażowych. Power-Pin 7605 stanowi zatem znaczący wkład w zwiększenie efektywności i precyzji produkcji, a wprowadzanie kołków jeszcze nigdy nie było takie łatwe.

Profesjonalna technologia cięcia w oszczędnym designie

Jednym z głównych punktów stoiska firmy Holz-Her będą oszczędne rozwiązania cięcia. Pod nazwami „Linea” dla pił panelowych i „Sector” dla pił ścieniowych, Holz-Her prezentuje innowacyjne rozwiązania, które imponują nie tylko swoją pierwszorzędna wydajnością, ale także oszczędnym designem. Elastyczne warianty wyposażenia obu systemów sprawiają, że są one idealnymi rozwiązaniami do cięcia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów.

Więcej informacji na stoisku targowym producenta. Zapraszamy

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Styczeń z międzynarodową wystawą DOMOTEX

Targi dywanów i pokryć podłogowych w Hanowerze

Dodane:

/

DOMOTEX
DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg. Fot. KD Media

Podczas prasowej konferencji online, która odbyła się 7 listopada br., organizatorzy targów przedstawili najważniejsze jej punkty. Oprócz ważnych wydarzeń największe na świecie targi dywanów i pokryć podłogowych z udziałem 1000 wystawców zaprezentują również nowe oraz zaskakujące wystawy.

DOMOTEX

DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg. Fot. KD Media

Największe na świecie targi branżowe DOMOTEX (dywany i pokrycia podłogowe) ponownie otworzą swoje drzwi w Hanowerze w dniach 11 – 14 stycznia 2024 r. Podczas prezentacji wystawy m.in. Saskia Krolop, rzeczniczka prasowa i Sonia Wedell-Castellano, dyrektorka, ujawniły jakie atrakcje czekają na odwiedzających podczas trwania 34. edycji.

Tysiąc wystawców ze 130 krajów

Około 1000 wystawców z 130 krajów weźmie udział w imprezie, w tym wielu liderów rynku, takich jak: Tisca Austria, ABC Italia, Javi Home, Rezas, Oriental Weavers, Merinos, Otto Golze, Lalee, Amorim, SwissKrono, MeisterWerke, Design Parquet, Republic, mFLor, Neuhofer, SELIT, Välinge.

DOMOTEX oferuje także ciekawe wystawy, które dostarczą odwiedzającym różnorodnych wrażeń.

Do nich należą The Green Collection, Retailers’ Park oraz przestrzenie nastroju zaprojektowane przez Holly Becker. Szczególnym punktem nadchodzącego wydarzenia będzie Insight Italy. Po raz pierwszy DOMOTEX – Home of Flooring zaprezentuje krajowy akcent, czyli trendy, projekty i innowacje włoskiego przemysłu dywanów oraz pokryć podłogowych.

Szczegółowo poznasz włoskie trendy

Podczas wydarzenia odwiedzający będą mogli cieszyć się premierą nowego konceptu Insight Italy.

– Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego materiał, projekt lub konkretny produkt dobrze przyjmują się w jednym kraju, ale niekoniecznie w innym? Nasz projekt dociera do sedna tych pytań, poznając szczegółowo potrzeby branży. Chcemy wniknąć w poszczególne rynki, aby pomóc odwiedzającym lepiej je zrozumieć i poruszać się po nich. Ponadto specjalna wystawa ma służyć jako źródło inspiracji i promować wymianę pomysłów wśród społeczności – wyjaśnia Sonia Wedell-Castellano.

Architekt – projektant – kupujący

Na łącznej powierzchni 600 m² w halach nr 2 i 22 eksperci zaprezentują np. ciekawe trendy obowiązujące w materiałach i ciekawe projekty włoskich projektantek. Ważna też będzie współpraca z mediami branżowymi. Znajdzie się również przytulne miejsce do networkingu. Poza tym będzie można zaznajomić się z inspirującymi wystąpieniami podczas konferencji DOMOTEX on Stage.

– W Insight Italy skupiamy się na znaczeniu materiałów we wnętrzach. Poprzez wkład projektantów i ekspertów, takich jak Materially, chcemy dostarczyć nowych perspektyw i pomysłów oraz pokazać wkład Włochów w zrównoważony rynek dywanów i pokryć podłogowych – tłumaczy Andreas Züge, dyrektor zarządzający Hannover Fairs International GmbH.

Ostatnią częścią wystawy jest „Il cielo in una stanza” („Niebo w pokoju”), w której Materially zabiera uczestników w podróż przez włoskie badania nad zrównoważonymi rozwiązaniami podłogowymi.

Ekskluzywne loty czarterowe

Dla odwiedzających z Włoch, DOMOTEX 2024 oferuje bezpośrednie loty z lotniska w Mediolanie Malpensa (MXP) do Hanoweru (HAJ) codziennie rano i wieczorem od 10 do 13 stycznia 2024 roku. Loty można zarezerwować jako podróż w jedną stronę lub z powrotem za 270 euro (każda droga) za pośrednictwem platform: www.skyalps.com/it/, www.skyscanner.it, www.opodo.it, www.momondo.it, www.booking.com, www.flug.check24.de.

DOMOTEX, czyli co?

DOMOTEX w Hanowerze od dziesięcioleci jest miejscem spotkań i platformą dla całej branży podłóg oraz jedyną na świecie imprezą, która w jednym miejscu skutecznie łączy dwa światy – dywanów i pokryć podłogowych. Z 1000 międzynarodowych przedstawicieli i inspirującymi wystawami wydarzenie w styczniu 2024 r. ponownie pokaże uczestnikom targów nie tylko wszechstronny i unikalny przegląd rynku wszystkich segmentów produktów. Udowodni także, że nadal pozostaje najważniejszą platformą branżową w zakresie handlu, innowacji i trendów.

Sonia Wedell-Castellano zakończyła swoją prezentację o DOMOTEX Preview zaproszeniem skierowanym do wszystkich odwiedzających: „Dołączcie do nas na DOMOTEX! Przyjedźcie do Hanoweru. Dowiedzcie się wszystkiego o najnowszych trendach i nowych produktach. Wymieńcie się też pomysłami z wystawcami i uczestnikami. Na pewno warto!”

Wystawa w skrócie

Przedstawiciele wielu krajów zaprezentują m.in. najnowsze osiągnięcia w zakresie wykładzin podłogowych w DOMOTEX Messe w Hanowerze. Pokażą obowiązujące trendy w wyposażeniu i nowych materiałach, a także kreacje kolorystyczne i wzornicze. Dostarczą również informacji na temat szerokiej gamy produktów oferowanych przez branżę.

Nowi dostawcy, konkretne produkty (promocja i możliwości sprzedaży), pogłębianie wiedzy specjalistycznej, specjalne pokazy – to wszystko już w styczniu w Hanowerze.

Każdy na targach DOMOTEX może znaleźć coś interesującego. Przypominamy państwu w skrócie dla jakich branż przeznaczona jest ta wystawa: dywany, wykładziny dywanowe, wodoodporne, laminaty, włókna, tkaniny, kamień naturalny, płytki ceramiczne, czyszczenie podłóg, kleje, obróbka powierzchni, maszyny i narzędzia,

ReklamaCzytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).