Connect with us
 
levitra orosolubile 5 mg prezzo €87.72


Aktualności

Dobierz strugarkę do swoich potrzeb

Prezentacje i pokazy

Dodane:

/

Wood-Mizer
Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

W dniach 25 – 28 października w Kole, w siedzibie firmy Wood-Mizer, odbyły się Dni Otwarte Woodworking 2022. Spotkanie było okazją do obejrzenia urządzeń stolarskich z bliska, zapoznania się z nowościami, a także do rozmów z ekspertami. Wydarzeniu towarzyszyły specjalne promocje na zakup maszyn i akcesoriów.

Wood-Mizer

Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking to druga edycja spotkania w europejskiej siedzibie Wood-Mizer w Kole. Jakość linii Woodworking potwierdza ponad 40-letnie doświadczenie Wood-Mizera w budowaniu traków taśmowych stacjonarnych i przewoźnych, profesjonalnych i przemysłowych. W tym roku w hali wystawowej firmy można było zobaczyć wiele różnych rozwiązań technologicznych. Były to m.in.: strugarko-frezarki, grubiarko-wyrówniarki, systemy odciągu trocin, piły stołowe oraz akcesoria z katalogu TOOLS (głowice i noże strugarskie). W trakcie wydarzenia odbyły się także prezentacje działania wybranych maszyn, a także pokazy rzemiosła stolarskiego. Maszyny Woodworking zdobyły już uznanie na rynku skandynawskim, gdzie dominują od początku lat 90-tych, obecnie podbijają pozostałe rynki europejskie i światowe. Strugarko-frezarki Woodworking są doskonałym uzupełnieniem maszyn tartacznych Wood-Mizer, ponieważ umożliwiają wykorzystanie materiału uzyskanego po przetarciu kłody i wytworzenie produktu finalnego (zgodnie z mottem firmy – „From Forest to Final Form”, czyli Gotowy Produkt Prosto z Lasu).

Promocja produktów Woodworking

Zapytaliśmy organizatorów o to, jaki był cel Dni Otwartych 2022 i czy udało się go osiągnąć.
– Grupa produktów Woodworking jest stosunkowo nową gamą w ofercie Wood-Mizer. Nasze strugarki, grubościówki i frezarki są bardzo dobrze znane w Skandynawii. Aktualnie chcemy zaprezentować produkty Woodworking na rynku krajowym. Każdy z naszych gości mógł przetestować nasze maszyny i zapoznać się z pracą na nich – wyjaśnia Marcin Kozłowski, specjalista ds. marketingu i PR w firmie Wood-Mizer. – Wydarzenie to kierujemy głównie do grupy zajmującej się stolarstwem. Zauważamy również, że część z klientów branży tartacznej widzi duży potencjał w finalnej obróbce drewna. W związku z tym część z tegorocznych odwiedzających to właściciele tartaków.
Jak informuje nasz rozmówca, Dni Klienta Woodworking stały się dla firmy Wood-Mizer wydarzeniem cyklicznym.
– Zależy nam na opinii naszych klientów, chcemy dać im możliwość bezpośredniego obcowania z naszymi produktami – dodaje Marcin Kozłowski.
Wood-Mizer posiada salon wystawowy, który dedykowany jest serii maszyn Woodworking.
– Wszyscy zainteresowani mogą umówić się na wizytę i zobaczyć nasze maszyny na żywo. Umożliwiamy również testy na własnym materiale, a sama wizyta pozwala klientom dobrać maszynę odpowiednią do potrzeb – tłumaczy Marcin Kozłowski.

Techniki strugania ręcznego

Gościem specjalnym był znany pasjonat stolarstwa Łukasz Giergasz, który na co dzień prowadzi popularny kanał na YouTube o nazwie „5 m2”. Odwiedzający wydarzenie z chęcią wzięli udział w jego ciekawych warsztatach. Tematyka obejmowała ręczne zastosowanie narzędzi stolarskich. Wszystkie operacje obróbcze, z udziałem dłuta, strugów, pił ręcznych oraz narzędzi pomiarowych, odbyły się na strugnicy (stole strugarskim). Uczestnicy mogli także sami spróbować strugać przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Spotkaniu towarzyszyły ciekawe historie dotyczące stolarstwa, a zainteresowani zapoznawali się z poprawnymi praktykami stolarskimi.

Nowoczesna technologia strugania

Po warsztatach, pokazach, a także własnych próbach strugania ręcznego pojawiła się refleksja na temat wiedzy oraz umiejętności i zręczności niezbędnych do pracy w tradycyjny sposób. Tutaj z pomocą przychodzą innowacyjne technologie strugarskie Wood-Mizer. Odwiedzający imprezę mogli z bliska przyjrzeć się jak wiele daje zastosowanie w warsztacie nowoczesnych rozwiązań. Specjaliści z Wood-Mizer odpowiadali na pytania dotyczące serii oferowanych strugarko-frezarek, prowadzili prezentacje skrawania oraz wyjaśniali detale związane z obsługą i funkcjonalnością. W zakresie technologii do produkcji gotowych wyrobów można było zobaczyć cały przekrój modeli z serii MP: czterostronne strugarko-frezarki MP260 i MP360 ze stołem roleczkowym; MP365 z dodatkową piątą głowicą; nową, czterostronną strugarko-frezarkę MP280; strugarko-pilarkę MP220; dwustronną strugarko-frezarkę MP200; multi-strugarkę MP180 oraz strugarko-grubościówkę MP160.

Strugarko-frezarki Wood-Mizer zdobyły uznanie stolarzy na całym świecie. Odbiorcy cenią je za kompaktowość, solidne wykonanie (żeliwne stoły obróbcze), ergonomiczny pulpit sterowania, a także masywną konstrukcję. Istotne jest również to, że modele MP mają kilka głowic skrawających, które są napędzane oddzielnymi silnikami elektrycznymi, a wymiana głowic i noży przebiega szybko i łatwo.

MP160 – kompaktowa maszyna z łatwą regulacją wysokości strugania

Grubiarko-wyrówniarka MP160 jest zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom stolarzy i rzemieślników pracujących nad różnorodnymi projektami. To prosta, kompaktowa i niedroga konstrukcja, która łączy dwie ważne operacje – wstępne wyrównanie materiału oraz struganie. Ten model pozwala łatwo i szybko obrabiać tarcicę, uzyskując dokładnie skalibrowane listwy i deski, a następnie wykorzystać je np. do produkcji mebli.
Grubiarko-wyrówniarka ma poziomy wał z dwoma nożami umieszczony pomiędzy dwoma żeliwnymi stołami. Dzięki temu struganie i wyrównywanie drewna możliwe są na jednym urządzeniu bez potrzeby zatrzymywania obrabiarki, co pozwala na osiągnięcie większej wydajności i oszczędność czasu.
Stoły robocze urządzenia wykonane są z wysokiej jakości żeliwa o specjalnie szlifowanej powierzchni roboczej, zapewniając tym samym dużą stabilność podczas obróbki. Wszystkie stoły ustawiane są fabrycznie. Pod stołem górnym są rolki prowadzące odpowiedzialne za płynne przesuwanie materiału po powierzchni roboczej. Rolka znajdująca się na wejściu wykonana jest ze stali, a wyjściowa z poliuretanu. Dzięki temu nie zostawia śladów na obrobionym materiale oraz zapewnia doskonałą przyczepność.
Tuż nad stołem wyrówniarki, w bezpośrednim zasięgu operatora, umieszczono czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Maszyna ma regulowaną osłonę wału nożowego, która zabezpiecza ręce operatora podczas strugania. Prowadnica boczna zapewnia pewne prowadzenie obrabianego materiału, a dzięki regulacji pochylenia od 0 do 45 stopni umożliwia wykonanie powierzchni prostopadłych oraz załamań krawędzi. Dolny, żeliwny stół grubościówki ustawiany jest na żądany wymiar za pomocą ergonomicznej korby, którą w razie potrzeby można szybko zdemontować. Powierzchnię roboczą stołu można przedłużyć na wejściu i wyjściu maszyny poprzez zamontowanie dostępnych w opcji dodatkowych przedłużeń o długości 44 cm. Silniki elektryczne o łącznej mocy 3,18 kW (4,4 KM) są oszczędne i nie generują dużo hałasu. Grubiarko-wyrówniarkę MP160 wyposażono w port odbioru trocin o średnicy 100 mm znajdujący się bezpośrednio przy wale nożowym, tak aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.

MP180 – trzy operacje w jednej maszynie

Model MP180 łączy w sobie cechy wyrówniarki, strugarki i frezarki. Urządzenie pozwala na wstępne wyrównanie materiału, struganie oraz profilowanie powierzchni bocznych. To połączenie kilku funkcji sprawia, że urządzenie jest doskonałym wyborem dla stolarzy, którzy szukają wydajności, wszechstronności i precyzji w jednej maszynie. Model może być wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju desek, kantówek, listew i innych elementów stolarki wykończeniowej, meblowej czy okiennej.

Reklama

Multi-strugarka MP180 ma poziomy wał z dwoma nożami prostymi (pomiędzy dwoma żeliwnymi stołami) oraz pozwala na struganie i wyrównywanie drewna. Pod górnym stołem roboczym znajdziemy trzy rolki prowadzące oraz pionowe wrzeciono z głowicą boczną współpracujące z regulowaną prowadnicą materiału. Urządzenie posiada czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Regulowana osłona wału nożowego to dodatkowe zabezpieczenie dla operatora. Na stołach wyrówniarki znajduje się również prowadnica boczna z możliwością regulacji kąta pochylenia. Dzięki niej uzyskamy idealnie prostopadłe powierzchnie lub wykonamy załamania krawędzi. Wysokość strugania na stole grubiarki regulujemy w prosty i szybki sposób przy użyciu korby. W maszynie zamontowano silniki elektryczne o łącznej mocy 7,37 kW (wersja PRO). Wał nożowy, głowica boczna i posuw napędzane są osobnymi silnikami, przez co mogą być uruchamiane niezależnie od siebie, stosownie do wykonywanych operacji.

Multi-strugarkę wyposażono w dwa porty odbioru trocin o średnicy 100 mm, które znajdują się bezpośrednio przy wale nożowym oraz głowicy bocznej, tak aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów i utrzymać czystość w miejscu pracy. Maszyna pracuje przy stałej prędkości posuwu 5 m/min (model MP180 ECO) lub ze zmienną prędkością w zakresie od 2 do 11 m/min (model MP180 PRO).

Obróbka materiału zaczyna się zwykle na górnym stole wyrówniarki, otrzymując dwie idealnie płaskie powierzchnie z kątem prostym. W celu obróbki dwóch kolejnych boków należy przepuścić materiał na dolnym stole grubiarki, wykorzystując poziomy wał nożowy i głowicę boczną. Tym sposobem otrzymamy czterostronnie obrobiony materiał. Po zamontowaniu noży profilowych na głowicy bocznej, ta małych rozmiarów strugarka może także pełnić funkcję frezarki. Pożądane kształty (np. deski z frezami typu pióro-wpust) uzyskamy bez konieczności zmiany konfiguracji i regulacji maszyny, wykonując profilowanie w dwóch przejściach.

MP200 – dwustronne struganie i frezowanie

MP200 to dwugłowicowa maszyna, która struga i profiluje z dwóch stron jednocześnie. To łatwa w obsłudze i przystępna cenowo obrabiarka zaprojektowana z myślą o produkcji listew wykończeniowych, desek podłogowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych czy elementów wykończeniowych mebli.

Dwustronna strugarka wyposażona jest w dwie głowice – poziomą górną i pionową boczną. Na nich zamontowane mogą zostać zarówno noże proste, jak i profilujące. Proces obróbki czterostronnej wykonujemy w dwóch przejściach. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą z głowic z osobna. Rolki pędne umożliwiają płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. Jeśli dany materiał wyłącznie strugamy, to wystarczy po pierwszym przejściu odwrócić deskę, wyregulować stół i obrobić dwie kolejne strony. Jeżeli profilujemy, to należy przed drugim przejściem wymienić też noże. W ten sam sposób można wykonać deski z frezami typu pióro-wpust.

Urządzenie jest doskonałym wyborem dla stolarzy, którzy szukają wydajności, wszechstronności i precyzji w jednej maszynie. Kompaktowa budowa oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że znajdzie ona zastosowanie zarówno w małych warsztatach, jak i dużych zakładach obróbki drewna. Można ją dodatkowo wyposażyć w koła transportowe, dzięki czemu jest mobilna i w miarę potrzeb możemy przestawiać ją w dowolne miejsce, zyskując przestrzeń do operacji.

Stabilność oraz precyzję podczas pracy zapewnia wykonany z wysokiej jakości żeliwa stół roboczy. Jego powierzchnia jest frezowana na nowoczesnych centrach obróbczych CNC. Żeliwo, dzięki swoim właściwościom, tłumi drgania i nie odkształca się, co bezpośrednio przekłada się na precyzję obróbki oraz ułatwia posuw materiału w maszynie. Standardowo ma ona przedłużenie stołu na wejściu, na którym jest dodatkowa rolka dociskająca materiał. Istnieje także możliwość doposażenia maszyny w wyjściowy stół odbiorczy. Wejściowy oraz wyjściowy występują w dwóch wariantach długości: 0,44 i 1,2 m.

Łatwość i intuicyjność obsługi maszyny zapewnia czytelny pulpit operatora umiejscowiony bezpośrednio nad stołem wejściowym, dzięki czemu łatwo i szybko możemy załączać poszczególne silniki, które uruchamiane są niezależnie od siebie. W przypadku obróbki jednostronnej nie potrzeba uruchamiać wszystkich głowic – oszczędzamy w ten sposób energię i redukujemy hałas.

Odprowadzanie trocin podczas obróbki odbywa się poprzez dwa porty umiejscowione bezpośrednio przy każdej z głowic. W pokrywie górnej nad wałem nożowym poziomym jest port o średnicy 125 mm, natomiast przy głowicy bocznej drugi o średnicy 100 mm. Takie rozmieszczenie punktów odbioru trocin zapewnia szybkie i sprawne odprowadzenie wiórów z maszyny oraz utrzymanie porządku w miejscu pracy. Firma Wood-Mizer oferuje również systemy odciągowe dla maszyn.

Reklama

Zarówno w poziomym wale nożowym, jak i pionowej głowicy bocznej możemy stosować noże proste do strugania oraz profilowe, dzięki którym nadamy kształt obrabianemu materiałowi lub wykonamy gotowy produkt, np. deskę elewacyjną czy profile okienne. Wymiana noży na głowicach skrawającej oraz bocznej przebiega szybko i sprawnie.

MP220 – doskonała uniwersalność

Strugarko-pilarka MP220 to uniwersalna maszyna do obróbki drewna dla stolarzy i rzemieślników, idealna do różnorodnych projektów. To doskonały wybór do wytwarzania własnych wyrobów z drewna zarówno dla niewielkich zakładów hobbistycznych, jak i większych, profesjonalnych związanych z obróbką drewna.

MP220 to wszechstronna, kompaktowa i niedroga maszyna, która łączy trzy ważne operacje: struganie, frezowanie i rozrzynanie. Pozwala to na osiągnięcie większej wydajności i sporą oszczędność czasu. Podobnie jak inne urządzenia Woodworking Wood-Mizer, to jest optymalnym rozwiązaniem dla użytkowników chcących przetwarzać więcej drewna w krótszym czasie. Możemy wykorzystać je do obrzynania tarcicy, rozrzynania pryzm, strugania i frezowania desek, ale, co najważniejsze, przy jednym przejściu materiału przez MP220 możemy wytworzyć gotowy produkt, nadając mu kształt oraz przycinając go na żądany wymiar. Dobrym przykładem może być wykonanie listew dekoracyjnych z różnej szerokości desek. Dzięki zastosowaniu w maszynie piły tarczowej możemy obrabiać materiał na głowicy poziomej o różnej szerokości, bez konieczności dodatkowej regulacji. Nadmiar materiału zostanie obcięty, dzięki czemu otrzymamy produkty o tych samych wymiarach. Zastosowana w maszynie piła tarczowa o średnicy 225 mm pozwala na rozrzynanie pryzmy o maksymalnej wysokości 80 mm. Dla zapewnienia bezpieczeństwa piłę osłania stalowa pokrywa górna z dwoma portami odbioru trocin. W celu zapewnienia jak najlepszego odprowadzenia wiórów z wnętrza maszyny oraz utrzymania czystości w miejscu pracy, pod żeliwnym stołem roboczym umiejscowiono dodatkowy punkt odbioru trocin.

Główny stół roboczy strugarko-pilarki wykonano z wysokiej jakości żeliwa, co przekłada się na stabilność oraz precyzję podczas pracy. Dla wygody operatora maszynę wyposażono w stół podawczy o długości 440 mm z rolką dociskową. Istnieje możliwość dostawienia stołu odbiorczego o długości 440 lub 1250 mm, a także zamiany wejściowego stołu podawczego na ten o długości 1250 mm. Maszyna również posiada czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania.

Kolejną zaletą jest poziomy wał nożowy o długości 410 mm i średnicy 72 mm z czterema gniazdami nożowymi. Standardowo wał wyposażono w dwa noże proste. W ofercie firmy są również profilowe, które można zamontować na głowicy poziomej. Zastosowany silnik o mocy 3 kW pozwala strugać materiał na głębokość 4 mm lub wykonywać profile o głębokości nawet do 20 mm.
Posuw materiału odbywa się za pomocą trzech rolek napędowych. Dwie stalowe umieszczone przed głowicą poziomą, a trzecią, poliuretanową – tuż za.
MP220 ma dwa warianty posuwu: stały 5 m/min lub regulowany w zakresie od 2 do 11 m/min.

Pracę na strugarko-pilarce można rozpocząć bezpośrednio po wypakowaniu maszyny oraz doposażyć urządzenia akcesoriami i narzędziami z katalogu Wood-Mizer TOOLS. Wymiana noży profilowych na głowicy skrawającej lub przełożenie tarczy rozrzynającej przebiegają szybko i sprawnie. Niewielkich rozmiarów maszyna waży zaledwie 240 kg. Jeśli wyposażymy ją w koła transportowe, to przesunięcie jej w dowolne miejsce w warsztacie nie będzie problemem.

Dużą zaletą jest jej uniwersalność, a więc możliwość wytworzenia wielu ciekawych produktów finalnych z drewna na jednym urządzeniu. Sprawdzi się zarówno w warsztacie amatora rozpoczynającego przygodę z drewnem, jak i warsztacie profesjonalisty. Na MP220 można wytwarzać wiele różnorodnych produktów, np. listwy przypodłogowe, deski podłogowe czy panele elewacyjne. Produkty o mniej skomplikowanym kształcie wykonywane są po jednym przejściu przez maszynę, a te bardziej złożone – dwóch lub trzech.

MP260 – wszechstronny model dla profesjonalistów

Czterostronna strugarko-frezarka MP260 to wszechstronna i kompaktowa maszyna zaprojektowana dla profesjonalnych stolarzy i cieśli pracujących w branży budowlanej. To łatwa w obsłudze i przystępna cenowo obrabiarka, która struga i profiluje z czterech stron jednocześnie. Przy jej pomocy jest możliwa produkcja różnorodnych, profesjonalnie wykończonych wyrobów, w tym np.: desek podłogowych i struganych, listew wykończeniowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych oraz elementów wykończeniowych mebli.
MP260 ma dwie głowice poziome – górną o szerokości 410 mm i dolną o szerokości 300 mm oraz dwie boczne o maksymalnej wysokości 100 mm – jedną zamocowaną na wrzecionie stacjonarnym, drugą na ruchomym. Każda z nich jest standardowo wyposażona w dwa noże skrawające HSS proste o odpowiednio dobranych długościach. Opcjonalnie, na wszystkich głowicach mogą zostać zamontowane noże profilujące o wymiarach i kształtach dobranych do wymagań klienta. Proces obróbki czterostronnej wykonywany jest w jednym przejściu, co pozwala uzyskać dużą oszczędność czasu i sporą wydajność pracy. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą głowicą z osobna.
Pięć rolek pędnych zapewnia płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. W zależności od potrzeb, standardowe, stalowe rolki pędne można zastąpić tymi ze stali hartowanej o zwiększonej wytrzymałości bądź i poliuretanowymi, które nie zostawiają śladów na powierzchni materiału w trakcie obróbki.
Stół roboczy urządzenia wykonany jest z wysokiej jakości żeliwa, frezowany na nowoczesnych centrach obróbczych, zapewniając dużą stabilność podczas obróbki. Urządzenie wyposażono również w czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Silniki elektryczne o łącznej mocy 12,5 kW są oszczędne i nie generują dużo hałasu. Strugarka ma cztery porty odbioru trocin – jeden o średnicy 125 mm, a trzy o średnicy 100 mm. Porty umiejscowione są tak, aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów z okolic pracujących głowic oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.
Strugarko-frezarką MP260 można obrabiać materiał do wysokości 100 mm, ale żeby strugać lub profilować powierzchnie boczne obrabianego materiału na taką wysokość, należy przezbroić maszynę i założyć głowice boczne o wysokości 100 mm (dostępne opcjonalnie). Do mocowania takich głowic służą specjalne, spłaszczone nakrętki. Maksymalna szerokość skrawania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 260 mm. Możemy ją zwiększyć do 300 mm, demontując dwie boczne i wykorzystując do obróbki dwie poziome (obróbka 2-stronna) lub nawet do 410 mm przy skrawaniu 1-stronnym, gdy pracuje tylko głowica górna.

MP360 – dla większych warsztatów stolarskich

Czterostronna strugarko-frezarka MP360 ma zwartą budowę i dużą wydajność. Zaprojektowano ją z myślą o profesjonalnych zakładach obróbki drewna oraz większych warsztatach stolarskich. To doskonały wybór dla przedsiębiorców, którzy szukają maszyny wydajnej, wszechstronnej, a jednocześnie precyzyjnej i łatwej w obsłudze.

Reklama

Ma szerokie zastosowanie przy wytwarzaniu różnorodnych, profesjonalnie wykończonych wyrobów, między innymi: desek podłogowych, struganych, listew wykończeniowych, listew przypodłogowych, paneli, ram przyokiennych, ościeżnic drzwiowych czy elementów wykończeniowych mebli.

MP360 ma dwie głowice poziome: górną o szerokości 510 mm i dolną o szerokości 410 mm oraz dwie boczne o wysokości 40 mm – jedną zamocowaną na wrzecionie stacjonarnym, drugą na ruchomym. Każda z nich jest standardowo wyposażona w dwa noże skrawające HSS proste o odpowiednio dobranych długościach. Opcjonalnie, na wszystkich głowicach mogą zostać zamontowane noże profilujące o wymiarach i kształtach dobranych do wymagań klienta. Proces obróbki czterostronnej wykonywany jest w jednym przejściu, co pozwala uzyskać dużą oszczędność czasu i zwiększyć wydajność pracy. Pulpit sterujący obrabiarki umożliwia niezależne sterowanie posuwem oraz każdą głowicą z osobna. Rolki pędne zapewniają płynny przesuw obrabianego materiału wzdłuż głowic tnących. W zależności od potrzeb, standardowe stalowe rolki pędne można zastąpić utwardzanymi, które pomogą przepchnąć materiał twardszy o większych gabarytach, bądź też poliuretanowymi, które nie zostawiają śladów na powierzchni materiału w trakcie obróbki.

Stół roboczy urządzenia wykonany jest z wysokiej jakości żeliwa o specjalnie szlifowanej powierzchni roboczej. Maszyna jest również dostępna z dłuższym, dwumetrowym stołem wyjściowym ułatwiającym obróbkę materiału o większych gabarytach.

Nad stołem podawczym, w bezpośrednim zasięgu operatora, umieszczono czytelny i prosty w obsłudze pulpit sterowania. Łączna moc silników elektrycznych maszyny wynosi 16,25 kW. Strugarkę wyposażono w cztery porty odbioru trocin – jeden o średnicy 125 mm i trzy o średnicy 100 mm. Porty są umiejscowione tak, aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wiórów z okolic pracujących głowic oraz utrzymać czystość w miejscu pracy.
MP360 można strugać lub profilować powierzchnie boczne materiału do wysokości aż 160 mm. Żądaną wysokość obróbki uzyskujemy poprzez dobór odpowiednich głowic bocznych, dostępnych opcjonalnie. Do wyboru mamy głowice o wysokości 100, 130 i 160 mm (potrzebne tu będą przedłużenia wrzecion).
Maksymalna szerokość skrawania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 350 mm. Możemy ją zwiększyć do 410 mm demontując dwie głowice boczne i wykorzystując do obróbki dwie poziome (obróbka 2-stronna) lub nawet do 510 mm przy skrawaniu 1-stronnym, gdy pracuje tylko górna.

MP365 – z pięcioma głowicami

W celu zapewnienia maksymalnej swobody działania frezarko-strugarkę MP365 wyposażono w dodatkową piątą głowicę, której kąt nachylenia jest regulowany w zakresie do 270°.

Dzięki temu materiał można obrabiać z każdej strony, stosując różnorodne narzędzia do wykończenia powierzchni (profilowania, frezowania, szlifowania, czy szczotkowania).

MP280 – nowy model

Wśród prezentowanych urządzeń pojawiła się także nowa strugarko-frezarka MP280. Ten, jeszcze prototypowy model do sprzedaży wejdzie w styczniu 2023 roku, jednak już teraz zainteresował zwiedzających swoimi funkcjami. Urządzenie łączy w sobie rozwiązania konstrukcyjne z modelu MP360 z gabarytami oraz funkcjonalnością strugarko-frezarki MP260. Szczególnie polecane będzie średnim i dużym zakładom stolarskim, które poszukują uniwersalności, większej stabilności w trakcie obróbki oraz cenią intuicyjną i prostą obsługę.

– Nowe wszechstronna i kompaktowa czterostronna strugarko-frezarka dla profesjonalistów MP280 to model pośredni pomiędzy MP260 a MP360 – informuje specjalista z firmy Wood-Mizer podczas prezentacji urządzenia. – Z obu wspomnianych modeli staraliśmy się wykorzystać to, co jest w nich najlepsze. Przy obróbce góra i dół urządzenie może pracować z elementami o szerokości do 280 mm, a przy czterostronnej – do 250 mm. Znajdziemy tu wskaźniki położenia stołu góra-dół i wskaźniki szerokości takie jak w modelu MP360. Pozwala to na wygodniejszą obsługę, ponieważ nie musimy dodatkowo mierzyć i sprawdzać na skali. Wewnątrz urządzenia są: nowy, rozbudowany system osłon i szczotki nad głowicami bocznymi, co pomaga przy odciągu wiórów. Takie rozwiązanie nie było do tej pory stosowane. W MP280 wały nożowe i rolki prowadzące o większej średnicy przekładają się na lepszy przesuw materiału. Urządzenie posiada wały czteronożowe. Głowice boczne mają wysokość 40 mm. Możemy podłączyć odciąg trocin, sterowanie nim dostępne będzie także z pulpitu operatora. Warto wspomnieć o systemie podnoszenia stołu góra-dół. Zębatki i łańcuch umiejscowione są w górnej części korpusu, co wpływa na łatwiejsze podnoszenie stołu roboczego. Stoły wejściowy i wyjściowy działają jak w MP260, czyli podnosi i opuszcza się stół, a nie korpus – tak jak w MP360. Nowy model charakteryzuje się lepszym wyciszeniem dzięki wspomnianym podwójnym osłonom.

Cechy nowego urządzenia

Strugarko-frezarka MP280 została zaprojektowana do produkcji gotowych wyrobów z drewna, m.in.: desek tarasowych, paneli elewacyjnych, listew przypodłogowych, ościeżnic drzwiowych, ram przyokiennych. Dzięki zastosowaniu 4 głowic skrawających (wał nożowy dolny i górny oraz 2 głowic bocznych), można uzyskać wymagane profile materiału po zaledwie jednym przejściu przez maszynę.

Reklama

Urządzenie jest w całości produkowane w Polsce, a dla zapewnienia większej stabilności obudowę wykonano z podwójnej warstwy blachy. Stoły (podawczy i odbiorczy) wykonane są ze stali (każdy o długości 1,2 m). Urządzenie cechuje żeliwny stół obróbczy (tak samo jak w przypadku pozostałych strugarko-frezarek Woodworking) dla zapewnienia stabilności, precyzji i wysokiej żywotności konstrukcji.

Najnowszy model MP280 korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i akcesoriów zaprojektowanych dla pozostałych modeli z linii Woodworking. MP280 cechuje nowy wygląd i lekko ścięte po bokach nogi, co podkreśla kompaktowe wymiary maszyny i pozwala na łatwe wpasowanie jej do każdego warsztatu. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania kółek transportowych.

Mechanizm regulacji wysokości opiera się na korbach ręcznych, a precyzyjne ustawienia wysokości oraz szerokości obrabianego materiału zapewniają wskaźniki mechaniczne. Łańcuch systemu podnoszenia stołu roboczego umiejscowiony jest w górnej części korpusu maszyny, przez co regulacja położenia stołu jest o wiele łatwiejsza, a łatwy dostęp usprawnia konserwację maszyny.

Maszyna posiada silniki napędowe głowic o mocy łącznej 13,4 kW. Prędkość obrotowa głowic skrawających wynosi 6000 obr/min.
W MP280 znajdziemy taki sam mechanizm posuwu jak w MP360. Prędkość posuwu regulowana jest w zakresie 3-15 m/min. W porównaniu z MP260 zwiększona została średnica górnego wału nożowego oraz średnica rolek posuwu. Głowica górna ma długość 410mm i szerokość 88mm, głowica dolna 300mm x 72mm, standardowe głowice boczne o wysokości 40 mm (max. 100mm), jedna zamontowana na stałe i jedna ruchoma.

MP280 może obrabiać materiał do wysokości 100 mm, lecz żeby strugać lub profilować powierzchnie boczne obrabianego materiału na taką wysokość, należy przezbroić maszynę i założyć głowice boczne o wysokości 100 mm (dostępne opcjonalnie). Do mocowania takich głowic służą specjalne, spłaszczone nakrętki.

Maksymalna szerokość strugania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 250 mm. Możemy ją zwiększyć do 300 mm demontując 2 głowice boczne i wykorzystując do obróbki dwie głowice poziome (obróbka 2-stronna), lub nawet do 410 mm przy struganiu 1-stronnym – gdy pracuje tylko głowica górna.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy w urządzeniu zastosowano zabezpieczenie anty-odrzutowe dla desek wprowadzanych do maszyny, które zostało zamontowane tuż nad wejściem w postaci metalowej kurtyny.

Najnowszy model posiada ulepszone kanały wylotowe odprowadzające zrzynki i trociny z wnętrza maszyny, zamontowane tuż przy wałach nożowych i głowicach bocznych. MP280 współpracuje z układami odciągu trocin Wood-Mizer z serii MES. Porty odbioru trocin mają średnice: 1x125mm i 3x100mm.

MP280 posiada pulpit sterujący z włącznikami załączającymi każdą głowicę z osobna, co zapewnia oszczędność energii i ograniczenie hałasu, bowiem użytkownik włącza tylko te głowice, których obecnie potrzebuje.

Reklama

Maszyna objęta jest 2-letnią gwarancją, a serwis techniczny i wsparcie dla klienta zapewnia wykwalifikowana i doświadczona kadra techniczna.

 • Wood-Mizer

  Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Tegoroczne Dni Otwarte Woodworking były pełne pokazów, rozmów i wymiany doświadczeń. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Interesujące warsztaty dotyczące m.in. strugania ręcznego poprowadził gość specjalny wydarzenia - znany pasjonat stolarstwa Łukasz Giergasz, który na co dzień prowadzi popularny kanał na YouTube o nazwie „5 m2”. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny

  MP260 - czterostronna strugarko-frezarka idealna dla branży budowlanej. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  MP360 - urządzenie dedykowane profesjonalnym zakładom obróbki drewna oraz większym warsztatom stolarskim. Fot. KD Media

 • Portal Drzewny

  Spotkanie w siedzibie firmy to doskonała okazja do przyjrzenia się maszynom z bliska. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Szeroka oferta Wood-Mizer pozwala dopasować urządzenia pod określone potrzeby. Fot. KD Media

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  MP280 - nowy model sprawdzi się w średnich i dużych zakładach stolarskich. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny

  Strugarko-frezarka MP280 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Fot. KD Media

 • Portal Drzewny

  MP280 posiada ulepszone kanały wylotowe odprowadzające zrzynki i trociny z wnętrza maszyny, zamontowane tuż przy wałach nożowych i głowicach bocznych. Fot. KD Media

 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Portal Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Kurier Drzewny
 • Portal Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Demonstracje i rozmowy o technologiach

Dni Otwarte SCM Polska

Dodane:

/

SCM
Dni Otwarte SCM jak zawsze obfitowały w ciekawe rozmowy na temat technologii włoskiej grupy i były okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów pomiędzy profesjonalistami. Fot. KD MEDIA

W dniach 23 – 24 lutego br. w siedzibie SCM Polska, w Suchym Lesie, odbyły się Dni Otwarte. W centrum technologicznym firmy pokazano strefy centrów obróbczych, cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich. Zaprezentowały się także firmy: PKO Leasing, Jowat, REHAU, LCM, ITA TOOLS, LIGNUMSOFT, TOMPŁYT, Santander Leasing i IMAS AEROMECCANICA.

Kurier Drzewny

Okleiniarka olimpic 500 – doskonała jakość nawet dla niewielkich zakładów. Fot. KD MEDIA

Każda edycja Dni Otwartych SCM przyciąga nowoczesnymi technologiami włoskiego producenta wielu zainteresowanych. W siedzibie SCM Polska, jak co roku, mogliśmy zobaczyć interesujące, wydajne rozwiązania. Przedstawiciele firmy opowiedzieli o trzech propozycjach, które mogą znacznie usprawnić pracę oraz wpłynąć na podniesienie jakości produkowanych elementów.

Oklejanie w najlepszej jakości dla małych zakładów

– Ciekawą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych była okleiniarka olimpic 500, która miała premierę we Włoszech w październiku 2022 roku, a obecnie jest już dostępna w naszym showroomie – tłumaczy Bartosz Dembowy, trade sales manager, SCM Group Polska. – Okleiniarka ta jest odzwierciedleniem dużej maszyny stefani x, którą także zaprezentowano w trakcie tego wydarzenia. Model olimpic 500 wyróżnia możliwość pełnego sterowania motorycznego z pulpitu. Oznacza to, że przy przestawianiu maszyny do różnych opcji czy obrzeży, można wszystkim sterować z pulpitu i nie trzeba otwierać komór urządzenia. Całe sterowanie odbywa się zdalnie. Okleiniarka pozwala na pracę na serwomotorach. Znajdziemy tutaj też najnowszy agregat zarabiania naroży na dwóch silnikach, z możliwością zamontowania multinarzędzia. W praktyce oznacza to także możliwość wykonywania zaoblenia na promieniach R1 i R2. Warto wspomnieć o nowości, jaką daje olimpic 500 – możliwości frezowania na 45°. Oznacza to, że uzyskujemy w mniejszej maszynie taką samą funkcjonalność, jak na dużej, przemysłowej okleiniarce stefani x. Jest to ukłon w stronę mniejszych klientów, którzy bardzo doceniają tę funkcję. Standardowo, aby móc frezować na 45°, trzeba zastosować wielkie maszyny przemysłowe, co wiąże się z dużymi kosztami. Teraz tę opcję ma olimpic 500, która nastawiona jest na mniejszy przemysł. Daje ona mniejszym zakładom możliwość pracy z doskonałymi efektami w zakresie jakości, takimi jakie osiąga się na dużych urządzeniach. Wspomniane modele różnią się prędkością, ale możliwości jakościowe są w pełni porównywalne. Model olimpic 500 oferuje takie same wyposażenie, jakie możemy znaleźć w innych okleiniarkach, np. zbiornik górnonasypowy, który pozwala na pracę z klejami PUR. Urządzenie możemy doposażyć tak samo jak inne modele okleiniarek SCM.

Kurier Drzewny

Bartosz Dembowy z SCM Group Polska prezentował zalety poszczególnych urządzeń. Fot. KD MEDIA

Przemysłowa moc oklejania

Większe zakłady zainteresowane były okleiniarką stefani x przeznaczoną do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi prostych, obrzeży cienkich, grubszych z promieniem i fazą 45°, oklein naturalnych oraz doklejek litych.
– Okleiniarkę stefani x charakteryzuje wysoka jakość ostatecznego elementu – wyjaśnia Maciej Kula, prodct area manager SCM Group Polska, w trakcie Dni Otwartych 2023. – W urządzeniu można zastosować kleje topliwe EVA, poliuretanowe i gorące powietrze – z obrzeżami tak zwanymi „laserowymi”. Model ten przeznaczony jest do obróbki elementów o grubości od 8 do 80 mm w pełnym zakresie prac – od przyklejenia, poprzez frezowanie nadmiaru, wykonanie profilu lub fazy oraz wpustów. Stosowana jest również pełna gama płynów zabezpieczających, które umożliwiają prawidłową obróbkę obrzeży delikatnych lub akrylowych, zabezpieczonych foliami. Pozwalają także na skuteczną aplikację kleju poliuretanowego, który obrabia się gorzej niż EVA, stąd konieczność szybkiego schodzenia po przyklejeniu.

Maszyna stefani x występuje w kilku konfiguracjach, które można dobrać do określonych wymogów.

– Można także zastosować agregaty na osiach sterowanych bądź pneumatyczne. Ciekawym rozwiązaniem, jednym z unikalnych na rynku, jest system Glue Switch, który oferuje dwa niezależne agregaty klejowe. Sprawdzi się to u odbiorcy, który chciałby produkować dużo różnych elementów w zakresie kolorów obrzeży, na przykład oklejając element z jednej strony czarnym obrzeżem, a z drugiej białym. W tym momencie dwa niezależne agregaty klejowe w maszynie doskonale się sprawdzają. Gdy jeden pracuje, to drugi jest w trybie „standby” i może być uruchomiony w dowolnym momencie – dodaje Maciej Kula. – Warto dodać, że można wpiąć maszynę w zintegrowaną linię z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, a także systemem powrotu z maksymalną liczbą sześciu obrzeży do dyspozycji oraz dodatkowym talerzem na obrzeże, podawane ręcznie. Wysoka jakość, która uzyskiwana jest na tej maszynie, zależna jest od jakości użytych narzędzi oraz sposobu ich zamocowania. Dlatego znajdziemy tu system „zero lock” dla narzędzi frezujących wzdłużnie, cykliny obrzeża i narożników, co gwarantuje wysoką jakość przyklejonego obrzeża. W maszynie można zastosować także agregat do lutowania, który standardowo dostępny jest w regulacji ręcznej. Może pracować od góry, z dołu bądź na krawędzi przedniej, jak również mieć zainstalowane silniki serwo, które regulują jego pozycje. W prezentowanym urządzeniu zastosowano czterosilnikowy agregat do obróbki narożników w układzie pneumatycznym. Ta wersja przeznaczona jest dla oklein naturalnych i doklejek. Pozwala zapobiegać wyrwaniom podczas obróbki. Ciekawe jest także rozwiązanie pod obrzeża sztuczne, o nazwie „Round 2”, pracujące na wyższych prędkościach – do 25 m – gdzie napęd realizowany jest przez silnik, a nie układ pneumatyczny. W okleiniarce znajdziemy też nową cyklinę, tzw. „multilift”, która może występować w wersji o regulacji pionowej. Jest to szczególnie istotne, gdy pracujemy na elementach w laminacie lub na płytach zabezpieczonych foliami. Pozycja cykliny klejowej musi być inna.

Jak informuje specjalista, okleiniarka stefani x jest dedykowana dużym zakładom przemysłowym. Sprawdzi się przy obróbce elementów wąskich dodatkowych oraz wtedy, gdy element nie może być obrabiany na maszynach dwustronnych. Model ten potrzebny jest zakładom, które produkują elementy o dużej zmienności wymiarowej i kolorystycznej oraz hurtowniach płyt.

– Jest to maszyna wszechstronna, do intensywnego użytkowania, a zastosowane agregaty pochodzą z maszyn dwustronnych, co jest wyznacznikiem przemysłowego zastosowania tego modelu – podsumowuje Maciej Kula.

Obróbka trzech płyt jednocześnie

Interesującą propozycją podczas tegorocznych Dni Otwartych było centrum nestingowe morbidelli x200.

„Pomimo pracy na trzech płytach, centrum nestingowe morbidelli x200 nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem.”

– Model morbidelli x200 z płaskim stołem to centrum, które oferuje pełen automatyczny cykl załadunku płyty oraz rozładunku. Urządzenie może obrobić płytę o pełnym wymiarze handlowym. W trakcie wydarzenia pokazaliśmy możliwości tej maszyny, wyposażonej w rolki dociskowe, dużą wiertarkę i mocne elektrowrzeciono o mocy 15 kW chłodzone cieczą. To wyposażenie było istotne przy przeprowadzeniu prezentacji tapicerom, podczas której pokazaliśmy jak maszyna może ciąć trzy płyty naraz i do tego z dużą prędkością – od 20 do 25 m/min – mówi Bartosz Dembowy. – Urządzenie pozwala osiągnąć duże wydajności już na jednej płycie, ale obróbka trzech jednocześnie to oszczędność czasu. Może to sprostać oczekiwaniom wielu firm tapicerskich, które wycinają dużo identycznych elementów i tym samym mogłyby zwiększyć wydajność. Co ważne, pomimo pracy na trzech płytach, urządzenie nadal działa w pełnym cyklu automatycznym, łącznie z załadunkiem i rozładunkiem. Model morbidelli x200 ma rolki dociskowe, które pewnie trzymają element. Urządzenie posiada 20 stref dynamicznych. Podciśnienie jest rozkładane równomiernie – jedna pompa trzyma cały element, a dodatkowa podąża tam, gdzie jest elektrowrzeciono do frezowania. Maszynę dodatkowo wyposażono w drukarkę etykiet, co usprawnia pracę na dalszych etapach.

SCM

Okleiniarka stefani x – idealny wybór do zastosowań przemysłowych w zakresie profesjonalnego oklejania krawędzi. Fot. Grupa SCM

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

SCM

Reklama
Czytaj dalej

Aktualności

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych. Branża apeluje do Premiera

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Polski sektor meblarski zagrożony przez decyzje Lasów Państwowych

OIGPM

Polska branża meblarska stoi u progu dekoniunktury, którą przyśpiesza dodatkowo polityka Lasów Państwowych – alarmuje w liście do Premiera Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i prosi rząd o interwencję.

Źródło: OIGPM

Pozycja Polski jako jednego z największych producentów mebli na świecie i lidera w eksporcie mebli jest zagrożona. Według raportu B+R Studio, szacowane przychody polskiej branży meblarskiej w 2022 roku wprawdzie wzrosły o 11%, jednak wzrost ten plasuje się znacznie poniżej inflacji w Polsce. Analitycy prognozują, że w 2023 roku nastąpi spadek wartości produkcji sprzedanej o 3% i spadek wolumenu wyprodukowanych mebli aż o 20%. Jak wynika z raportu, rentowność produkcji spadła z 5,3% w 2021 roku do poziomu 5,2% w 2022 roku. Dalszy spadek rentowności do poziomu 4,5% uruchomi w Polsce falę upadłości firm meblarskich i zwolnień grupowych pracowników.

Polskie firmy meblarskie muszą się zmagać nie tylko z wyzwaniami, z którymi mierzą się obecnie wszyscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej, ale również z wieloma problemami, które zależą tylko i wyłącznie od polskiego prawodawstwa i dobrej woli urzędników państwowych. Przerażenie branży meblarskiej budzą zwłaszcza kolejne decyzje Lasów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie wygaszania certyfikacji odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC oraz dotyczące procedur sprzedaży drewna w drugim półroczu 2023. Branża ocenia je jako szkodliwe i zagrażające bezpośrednio bytowi polskiego sektora meblarskiego. W związku z tym, Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka wystosował 13 marca 2023 r. list do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym porusza obydwa problemy i prosi o wsparcie rządu w ich rozwiązaniu.

Jak wyjaśnia Jan Szynaka, certyfikat FSC to gwarant współpracy międzynarodowej. Wymagają go bowiem od polskich producentów wszystkie duże podmioty na głównych rynkach eksportowych. Bez niego dotychczasowi partnerzy nie będą kupować polskich wyrobów z drewna, w tym mebli. Tymczasem, pomimo jasnego stanowiska całej branży drzewnej wyrażającego potrzebę utrzymania certyfikacji FSC, od kilku miesięcy kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych odchodzą od niej (obecnie odeszły już: Łódź, Gdańsk, Toruń, Warszawa, Poznań, Radom i Piła). Rozmowy między Lasami Państwowymi a organizacją FSC na temat nowej umowy licencyjnej zostały zerwane – Lasy Państwowe nie przyjęły zaproszenia skierowanego przez FSC do dalszego dialogu. W związku z tym, w ocenie OIGPM, to Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe odpowiedzialne będą za negatywne konsekwencje wynikające z odejścia od certyfikacji FSC, które dotkną firmy eksportujące wyroby z drewna, co jednocześnie uderzy w generowane przez przemysł drzewny, w tym meblarski, miejsca pracy oraz wpływy z podatku CIT, PIT i VAT.

– Polska branża meblarska zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 200 tys. pracowników (cały przemysł drzewny ok. 400 tys. pracowników), głównie w regionach wiejskich i małych miast. Oceniamy, iż negatywne konsekwencje wynikające z braku certyfikacji FSC mogą dotknąć ok. 20% pracowników całego przemysłu drzewnego, a spadek wolumenu produkcyjnego może osiągnąć nawet 30% – alarmuje Prezes OIGPM.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje również o wstrzymanie szkodliwego dla polskiej branży drzewnej, w tym meblarskiej, procesu sprzedaży drewna według nowych procedur, które windują ceny tego surowca. Zwraca uwagę na to, iż przed ogłoszeniem harmonogramu sprzedaży drewna i cen na kolejny okres, Lasy Państwowe nie zorganizowały żadnego spotkania z organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł drzewny. Tymczasem, bardzo wysokie ceny drewna spowodują pogłębienie i tak już dotkliwej zapaści przemysłu drzewnego w Polsce. Warto dodać, że ceny wywoławcze na przykład drewna średniowymiarowego wzrosły już o ponad 40%.

– Lasy Państwowe od dłuższego czasu nie biorą zupełnie pod uwagę widocznej już w połowie 2022 roku i zgłaszanej przez organizacje branżowe informacji o pogarszającej się koniunkturze, a drewno średniowymiarowe w Polsce jest obecnie najdroższe w całej Europie!” – relacjonuje w liście do Premiera OIGPM. „Na skutek dramatycznego wzrostu kosztów produkcji, a także spadku zamówień wiele firm meblarskich ogranicza lub nawet okresowo wstrzymuje produkcję. Polski przemysł meblowy przestaje być konkurencyjny. Lasy Państwowe, jako monopolista w zakresie dostaw drewna w Polsce, powinny mieć świadomość, że niesie to za sobą odpowiedzialność za losy przemysłu drzewnego i zatrudnionych w nim pracowników – dodaje.

Polskie przedsiębiorstwa meblarskie mają nadzieję, że polski rząd i Premier pomogą w rozwiązaniu obydwu problemów, zwłaszcza iż zależą one wyłącznie od dobrej woli naszych urzędników państwowych. „Liczymy, iż decyzje, które stanowią poważne zagrożenie dla bytu ponad 32 000 firm meblarskich, zatrudniających bezpośrednio 200 000 osób zostaną cofnięte, a Lasy Państwowe wrócą do odpowiedzialnego dialogu z przemysłem drzewnym, w tym meblarskim, oraz z FSC” – pisze w liście do Premiera Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Reklama

 

Czytaj dalej

Aktualności

Nowa Rada Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Dodane:

/

PIGPD
Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

W dniu 17 marca 2023 roku Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego wybrało nową Radę Izby na kadencję w latach 2023-2027.

 
Opr. (red)
 
Prezydentem PIGPD został Piotr Poziomski (SERWISPALET Sp. z o.o.). Do Rady Izby zostali powołani:
• Jerzy Abramczyk – Tartak Abramczyk
• Mariusz Benedykciński – HAMAR A.M. Benedykcińscy Sp. j.
• Antoni Gawiński – Jawor-Parkiet
• Dawid Jakubowski – Biomasa Partner Group
• Jakub Pietraszkiewicz – Wolman Wood and Fire Protection
• Maksymilian Stępień – Gas Partner Sp. z o.o.
• Marek Szumowicz – KPPD Szczecinek S.A.
• Artur Pudełko – ARTDREW s.c.
• Marcin Walczak – WALCZAK – podłogi drewniane
• Aneta Wilińska – BHZ Drewno Sp. z o.o.
 
Jednocześnie PIGPD podziękowała Markowi Kubiakowi oraz członkom Rady Izby minionej kadencji za aktywną pracę na rzecz polskiego przemysłu drzewnego.

 

PIGPD

Od lewej: Artur Pudełko, Maksymilian Stępień, Marcin Walczak, Piotr Poziomski – Prezydent PIGPD, Jerzy Abramczyk, Mariusz Benedykciński, Marek Szumowicz, Jakub Pietraszkiewicz, Antoni Gawiński, Dawid Jakubowski, Aneta Wilińska. Fot. PIGPD

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

1,5 miliarda euro obrotu w 2022 roku

Wzrost obrotów Grupy Hettich

Dodane:

/

Hettich
Wizualizacja wielofunkcyjnej hali produkcyjnej budowanej w Kirchlengern w Niemczech. Fot. Grupa Hettich

W 2022 roku Grupa Hettich osiągnęła obrót w wysokości około 1,5 mld euro, co stanowi 10% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Kurier Drzewny

Uczniowie Hettich Education Academy przygotowujący się do wykonywania zawodu. Fot. Grupa Hettich

Rok wzrostów

Grupa Hettich, jeden z największych producentów okuć meblowych na świecie z siedzibą główną w Kirchlengern, osiągnęła w 2022 roku obrót w wysokości około 1,5 mld euro. Po fantastycznym 2021 roku, w którym odnotowano wzrost rzędu ponad 26%, w 2022 roku w porównaniu z rokiem minionym osiągnięto wzrost o niemal 10%. Udział rynków zagranicznych wyniósł 74%. Grupa Hettich zainwestowała na całym świecie 125 milionów euro w nowe produkty, budynki i maszyny. Obecnie Grupa Hettich zatrudnia na całym świecie niemal 8000 pracowników, z czego prawie 3 800 w Niemczech.

 

Nadszedł odczuwalny spadek gotowości do inwestycji

Wzrost popytu na rynku wyposażenia wnętrz, który rozpoczął się w drugim półroczu 2020, utrzymał się aż do połowy roku 2022. Temat pięknych mieszkań i ich wyposażenia był dla inwestorów na całym świecie jednym z najważniejszych. Wielu ludzi zainwestowało w tym czasie w swoje wymarzone meble. Grupa Hettich dołożyła wszelkich starań, aby wspólnie z klientami, zapewnić możliwie wielu inwestorom nowe, piękne produkty do wykończenia ich domów i mieszkań. Stale działa także w segmencie DiY. Wspiera go swoimi rozwiązaniami przeznaczonymi właśnie dla majsterkowiczów i szeroko rozumianego rynku D-It-Yourself.

 
Po długim okresie wzmożonego popytu na rynku mebli w drugiej połowie 2022 roku w wielu krajach Grupa Hettich zaczęła mierzyć się z odczuwalnym spadkiem gotowości do inwestycji zarówno u klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Wysoka inflacja w wielu regionach świata oraz stale rosnące ceny energii i gazu sprawiły, że w 2022 roku ceny zarówno dla przedsiębiorstw zrzeszonych w Grupie Hettich, jak i dla klientów indywidualnych, osiągnęły niespotykany wcześniej, wysoki poziom.

 
– Produkty codziennej potrzeby, energia oraz meble podrożały tak bardzo, że w 2022 roku konsumenci w różnych zakątkach świata zaczęli w swoich decyzjach zakupowych kierować się zupełnie nowymi priorytetami – mówi Jana Schönfeld, Dyrektor Zarządzająca Grupy Hettich.

 

Współpraca na całym świecie i radość z prowadzonych działań

– Ostatnie miesiące wykorzystaliśmy na zacieśnienie współpracy między naszymi oddziałami, operującymi po całym świecie. Wspólnie omawiamy nowe pomysły i poprawiamy istniejące już procesy. Ale przede wszystkim czerpiemy radość ze wspólnej pracy – podkreśla Jana Schönfeld. – Przykładem jest trzydniowy, międzynarodowy event Future Days, w ramach którego koleżanki i koledzy z całego świata mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a także wziąć udział w webinarach, spotkaniach i szkoleniach przygotowanych przez zewnętrznych ekspertów.

 
– Nasze koleżanki i koledzy mieli do dyspozycji w sumie 62 eventy online, a także kilkanaście wydarzeń organizowanych stacjonarnie w naszych oddziałach na całym świecie – dodaje Sascha Groß z Zarządu Grupy Hettich, opisując nowy format szkoleniowy, którego podstawą były zagadnienia dotyczące strategii przedsiębiorstwa.

Reklama

 

Cel: zrównoważony rozwój

Długoterminowym celem Grupy Hettich jest połączenie sukcesu ekonomicznego z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną.
– Naszymi dzisiejszymi działaniami chcemy zapewnić nam wszystkim lepsze jutro – podkreśla Jana Schönfeld.

 
W kontekście odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwo wykazuje troskę o swoich pracowników. Zdrowe środowisko pracy oraz jej bezpieczeństwo mają tu ogromne znaczenie. Aby w przyszłości pracownicy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem w Grupie Hettich wdrażane są różnego rodzaju programy profilaktyki zdrowotnej. W centrum ich zainteresowania jest fizyczne i psychiczne zdrowie wszystkich pracowników Hettich. Przykładem są programy aktywizujące ruchowo wdrażane na produkcji. Ponadto Hettich pracuje nad wykorzystaniem egzoszkieletów jako fizycznego wsparcia dla pracowników w trakcie wykonywania różnych czynności.

 
Poza tym Hettich angażuje się w inicjatywy dla wykształconego i sprawiedliwego społeczeństwa.

 
– Wspieramy społeczne inicjatywy naszych koleżanek i kolegów na całym świecie, wspieramy różnorodność w naszych oddziałach i angażujemy się lokalnie w projekty odpowiedzialne społecznie. Bardzo wcześnie nawiązujemy kontakty z młodymi ludźmi, pokazując im jak od podszewki wygląda nasza praca i inspirując do rozpoczęcia ich przygody zawodowej właśnie z nami – dodaje Jana Schönfeld.

 
Szczególnie poważnie od dawien dawna Hettich traktuje odpowiedzialność za środowisko. W swoich siedzibach Grupa Hettich chce pozostać firmą neutralną ekologicznie, chce chronić zasoby oraz podwyższać efektywność energetyczną, a także znacząco zwiększać możliwości poddawania własnych produktów procesom recyklingu.

 

Inwestowanie we wspólną przyszłość

Od czasu założenia w 1888 roku rodzinne przedsiębiorstwo Hettich stale się rozwija. Z tego względu już czwarte pokolenie innowacyjnie prowadzi firmę, która z roku na rok staje się coraz silniejsza. W minionym roku Grupa Hettich zainwestowała 125 milionów euro w nowe produkty, projekty infrastrukturalne, budynki, linie produkcyjne, oprogramowanie wspierające digitalizację, a także w rozszerzenie mocy produkcyjnych.

 
– Budowa nowej multifunkcyjnej hali produkcyjnej w Kirchlengern przebiega zgodnie z planem. Już na początku lutego będziemy świętować zawieszenie wiechy. Niezmiernie cieszymy się, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami – informuje Sascha Groß.

Reklama

 

Optymistycznie patrzą w przyszłość

Wyzwania takie jak: wysokie ceny stali i energii, stale rosnące koszty logistyczne, ryzyka geopolityczne i ciągle jeszcze niepewne zaopatrzenie w gaz w dalszym ciągu będą towarzyszyć przedsiębiorstwu.

 
– Nie analizujemy jednak wyłącznie nadchodzących miesięcy, lecz myślimy i planujemy długoterminowo – uzupełnia Sascha Groß – Różne regiony świata, w których jesteśmy aktywni, rozwijają się w różnym tempie. Z tego względu elastycznie dopasowujemy się do potrzeb naszych klientów w różnych krajach i chcemy wykorzystać drzemiące w nich potencjały. Zespoły pracowników Hettich wraz z naszymi klientami będą pracowały nad nowymi (mobilnymi) koncepcjami przestrzeni biurowych oraz nad projektami, których zadaniem jest zoptymalizowanie segmentu Do-It-Yourself. Hettich pełen optymizmu patrzy na światowe potencjały i możliwości wzrostu. Wolne moce produkcyjne zostaną wykorzystane do zaspokojenia potrzeb obecnych i nowych klientów.

 

Hettich

Sascha Groß i Jana Schönfeld, Zarząd Grupy Hettich. Fot. Grupa Hettich

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).