Technika, technologie, nowości

Dłuższy czas eksploatacji i mniejsze przestoje

Traki taśmowe Pilous Forestor

Dodane:

/

Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Fot. Alicja Bagnucka

Najnowszą wersję traka taśmowego CTR 1000 Hydraulik ma rozwiązania stawiające na ergonomię pracy. Maszynę firmy Pilous FORESTOR w wersji podstawowej wyposażono w silnik o mocy 22 kW oraz możliwość cięcia kłód o długości 7,7 m. Traki CTR 1000 H40 podołają najcięższym warunkom pracy. Długość piłowania jest dla wszystkich typów nieograniczona i zależna tylko od liczby zainstalowanych sekcji przejazdowych.

Opr. (ab)

Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Fot. Alicja Bagnucka

Trak CTR 1000 H40 charakteryzuje się oryginalną konstrukcją umożliwiającą łatwą wymianę, regulację i konserwację wszystkich części oraz zespołów. Użytkownik zyskuje dłuższy czas eksploatacji maszyny, obniżenie kosztów konserwacji i skrócenie przestojów.
Podstawę każdej maszyny stanowią stabilne sekcje przejazdowe wykonane ze stalowych kształtowników. Są wystarczająco wytrzymałe nawet dla największych średnic przecieranych kłód.

 

Prosta obsługa

Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Ruch pionowy zespołu tnącego odbywa się wzdłuż precyzyjnych prowadnic cylindrycznych. Kolumny o właściwie dobranym przekroju i chromowanej powierzchni zapewniają wysoką dokładność prowadzenia, a przy okresowym smarowaniu nieograniczoną żywotność.

 

Dwie prędkości posuwu

Pionowy ruch ramienia zapewnia obustronna, zsynchronizowana przekładnia łańcuchowa, napędzana silnikiem elektrycznym z przekładnią ślimakową. Posuw góra/dół, sterowany z centralnego panelu, realizowany jest z dwiema prędkościami – ruch szybki i wolny dojazd, celem precyzyjnego ustalenia położenia zespołu tnącego. Ten system napędu może zostać uzupełniony o elektroniczny układ pomiarowy, umożliwiający automatyczny dojazd w zadane położenie.

 

Kłoda zabezpieczona przed zsunięciem

W trakach zastosowano masywne, uchylne ograniczniki, o regulowanej wysokości położenia, które znajdują się w tylnej części każdej z sekcji przejazdowych. Zabezpieczają one kłodę przed zsunięciem i umożliwiają ustalenie położenia materiału. Brama pilarki przemieszcza się wzdłuż sekcji przejazdowych po stalowych prowadnicach. Przesuw bramy, na której zamocowano zespół tnący, zapewnia silnik elektryczny poprzez przekładnię łańcuchową. Zastosowana przetwornica częstotliwości umożliwia płynną regulację prędkości cięcia oraz powrotu ramienia.

 

Reklama

Koło pilarki napędzane silnikiem elektrycznym

Z prawej strony zespołu tnącego znajduje się koło pilarki napędzane silnikiem elektrycznym. Ułożyskowanie wału napędowego koła tworzy niezależny, wymienny zespół i jest regulowane we wszystkich płaszczyznach. Z lewej strony umieszczony jest zespół koła napinającego. Konstrukcja ruchomego zespołu napinającego, umieszczonego w klinowym kanale odlewu żeliwnego oraz zastosowanie listwy umożliwiającej precyzyjną regulację luzu, zapewniają precyzyjne prowadzenie taśmy – nawet po długim okresie eksploatacji maszyny.
 

„Typoszereg traków CTR obejmuje maszyny o nowoczesnej budowie, w których uwzględniono najnowsze trendy w konstrukcji pilarek taśmowych do piłowania wzdłużnego kłód. Maszyny dają wysoką dokładność obróbki i długą żywotność przy zminimalizowanych kosztach użytkowania”

 
Oba koła są wykonane z żeliwa szarego wysokiej jakości i dokładnie wyważone celem eliminacji drgań. Na obwodzie koła wytoczono kanał, w którym jest osadzony wymienny pasek gumowy z przekładką tekstylną, zapewniający właściwą powierzchnię styku między kołem a taśmą tnącą.

Prowadzenie tej taśmy jest realizowane za pomocą hartowanych i szlifowanych rolek stalowych. Jedna z nich zamocowana jest na ruchomej prowadnicy, umożliwiającej regulację zakresu pracującego odcinka taśmy i dobranie optymalnej odległości podparcia taśmy w zależności od wymiarów kłody. Regulacja pozycji rolki następuje elektrycznie lub ręcznie.

 

Stopniowe wyhamowanie

Krańcowe położenia bramy i zespołu tnącego nadzorowane są przez wyłączniki krańcowe, umożliwiające stopniowe wyhamowanie szybko poruszających się zespołów o dużej masie.

 

Szeroka oferta dodatkowego wyposażenia

Do wszystkich maszyn przewidziano bardzo szeroką ofertę wyposażenia dodatkowego, które ułatwia i przyspiesza obsługę maszyny oraz wpływa na komfort i wydajność pracy.

 

Sprawdzi się nawet w 40-stopniowych mrozach

Traki produkcji Pilous FORESTOR sprawdziły się w najbardziej ekstremalnych warunkach. Bezawaryjnie pracują nawet w 40-stopniowych mrozach na Syberii (wersja Arktic), jak też wysokich temperaturach i wilgotności – w dżunglach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Są dzisiaj najczęściej sprzedawaną marką w wielu krajach Europy Zachodniej i Wschodniej.

Reklama

Trak CTR 1000 H40 charakteryzuje się oryginalną konstrukcją, umożliwiającą łatwą wymianę, regulację i konserwację wszystkich części oraz zespołów. Fot. Alicja Bagnucka

Opcjonalne doposażenie elektryczne

– LD Automat – służy do szybkiego, dokładnego i automatycznego ustawiania wymaganej grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu ramię piły taśmowej przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim, które mogą pojawić się przy ustawianiu ręcznym. Oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.
 
– Piła czyszcząca – umieszczony na ruchomym ramieniu agregat frezarski umożliwia oczyszczenie miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę: z piachu, kory i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie frezowania wstępnego zapobiega szybkiemu stępieniu taśmy. Ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność i wydajność całej maszyny. Frez tarczowy z uzębieniem z węglików spiekanych pracuje w odległości ok. 30 cm przed taśmą tnącą. Należy to uwzględnić przy doborze długości maszyny i wyborze liczby sekcji przedłużających.
 
– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej – służy do napinania taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnio naprężoną taśmą.
 
– Amperomierz – odczytana wartość natężenia prądu na skali amperomierza wskazuje na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Jest to pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i wskazuje na stopień stępienia taśmy. Terminowa wymiana taśmy tnącej wydłuża jej żywotność i poprawia jakość cięcia.
 
– Listwa sterowana elektrycznie – elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą. Łatwa i płynna regulacja położenia rolki napinającej ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy tnącej. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.
 
– Ciśnieniowe, dwustronne chłodzenie taśmy tnącej – system chłodzenia składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego i dwóch dysz. Za ich pośrednictwem środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy tnącej. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom w taśmie tnącej i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version