Connect with us
 
Technika, technologie, nowości

Dłuższy czas eksploatacji i mniejsze przestoje

Traki taśmowe Pilous Forestor

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Fot. Alicja Bagnucka

Najnowszą wersję traka taśmowego CTR 1000 Hydraulik ma rozwiązania stawiające na ergonomię pracy. Maszynę firmy Pilous FORESTOR w wersji podstawowej wyposażono w silnik o mocy 22 kW oraz możliwość cięcia kłód o długości 7,7 m. Traki CTR 1000 H40 podołają najcięższym warunkom pracy. Długość piłowania jest dla wszystkich typów nieograniczona i zależna tylko od liczby zainstalowanych sekcji przejazdowych.

Opr. (ab)

Kurier Drzewny

Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Fot. Alicja Bagnucka

Trak CTR 1000 H40 charakteryzuje się oryginalną konstrukcją umożliwiającą łatwą wymianę, regulację i konserwację wszystkich części oraz zespołów. Użytkownik zyskuje dłuższy czas eksploatacji maszyny, obniżenie kosztów konserwacji i skrócenie przestojów.
Podstawę każdej maszyny stanowią stabilne sekcje przejazdowe wykonane ze stalowych kształtowników. Są wystarczająco wytrzymałe nawet dla największych średnic przecieranych kłód.

 

Prosta obsługa

Trak cechuje się łatwą obsługą dzięki ergonomicznie umieszczonemu panelowi sterowniczemu. Ruch pionowy zespołu tnącego odbywa się wzdłuż precyzyjnych prowadnic cylindrycznych. Kolumny o właściwie dobranym przekroju i chromowanej powierzchni zapewniają wysoką dokładność prowadzenia, a przy okresowym smarowaniu nieograniczoną żywotność.

 

Reklama

Dwie prędkości posuwu

Pionowy ruch ramienia zapewnia obustronna, zsynchronizowana przekładnia łańcuchowa, napędzana silnikiem elektrycznym z przekładnią ślimakową. Posuw góra/dół, sterowany z centralnego panelu, realizowany jest z dwiema prędkościami – ruch szybki i wolny dojazd, celem precyzyjnego ustalenia położenia zespołu tnącego. Ten system napędu może zostać uzupełniony o elektroniczny układ pomiarowy, umożliwiający automatyczny dojazd w zadane położenie.

 

Kłoda zabezpieczona przed zsunięciem

W trakach zastosowano masywne, uchylne ograniczniki, o regulowanej wysokości położenia, które znajdują się w tylnej części każdej z sekcji przejazdowych. Zabezpieczają one kłodę przed zsunięciem i umożliwiają ustalenie położenia materiału. Brama pilarki przemieszcza się wzdłuż sekcji przejazdowych po stalowych prowadnicach. Przesuw bramy, na której zamocowano zespół tnący, zapewnia silnik elektryczny poprzez przekładnię łańcuchową. Zastosowana przetwornica częstotliwości umożliwia płynną regulację prędkości cięcia oraz powrotu ramienia.

 

Koło pilarki napędzane silnikiem elektrycznym

Z prawej strony zespołu tnącego znajduje się koło pilarki napędzane silnikiem elektrycznym. Ułożyskowanie wału napędowego koła tworzy niezależny, wymienny zespół i jest regulowane we wszystkich płaszczyznach. Z lewej strony umieszczony jest zespół koła napinającego. Konstrukcja ruchomego zespołu napinającego, umieszczonego w klinowym kanale odlewu żeliwnego oraz zastosowanie listwy umożliwiającej precyzyjną regulację luzu, zapewniają precyzyjne prowadzenie taśmy – nawet po długim okresie eksploatacji maszyny.
 

Reklama

„Typoszereg traków CTR obejmuje maszyny o nowoczesnej budowie, w których uwzględniono najnowsze trendy w konstrukcji pilarek taśmowych do piłowania wzdłużnego kłód. Maszyny dają wysoką dokładność obróbki i długą żywotność przy zminimalizowanych kosztach użytkowania”

 
Oba koła są wykonane z żeliwa szarego wysokiej jakości i dokładnie wyważone celem eliminacji drgań. Na obwodzie koła wytoczono kanał, w którym jest osadzony wymienny pasek gumowy z przekładką tekstylną, zapewniający właściwą powierzchnię styku między kołem a taśmą tnącą.

Prowadzenie tej taśmy jest realizowane za pomocą hartowanych i szlifowanych rolek stalowych. Jedna z nich zamocowana jest na ruchomej prowadnicy, umożliwiającej regulację zakresu pracującego odcinka taśmy i dobranie optymalnej odległości podparcia taśmy w zależności od wymiarów kłody. Regulacja pozycji rolki następuje elektrycznie lub ręcznie.

 

Stopniowe wyhamowanie

Krańcowe położenia bramy i zespołu tnącego nadzorowane są przez wyłączniki krańcowe, umożliwiające stopniowe wyhamowanie szybko poruszających się zespołów o dużej masie.

 

Reklama

Szeroka oferta dodatkowego wyposażenia

Do wszystkich maszyn przewidziano bardzo szeroką ofertę wyposażenia dodatkowego, które ułatwia i przyspiesza obsługę maszyny oraz wpływa na komfort i wydajność pracy.

 

Sprawdzi się nawet w 40-stopniowych mrozach

Traki produkcji Pilous FORESTOR sprawdziły się w najbardziej ekstremalnych warunkach. Bezawaryjnie pracują nawet w 40-stopniowych mrozach na Syberii (wersja Arktic), jak też wysokich temperaturach i wilgotności – w dżunglach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Są dzisiaj najczęściej sprzedawaną marką w wielu krajach Europy Zachodniej i Wschodniej.

Kurier Drzewny

Trak CTR 1000 H40 charakteryzuje się oryginalną konstrukcją, umożliwiającą łatwą wymianę, regulację i konserwację wszystkich części oraz zespołów. Fot. Alicja Bagnucka

Opcjonalne doposażenie elektryczne

– LD Automat – służy do szybkiego, dokładnego i automatycznego ustawiania wymaganej grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu ramię piły taśmowej przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim, które mogą pojawić się przy ustawianiu ręcznym. Oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.
 
– Piła czyszcząca – umieszczony na ruchomym ramieniu agregat frezarski umożliwia oczyszczenie miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę: z piachu, kory i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie frezowania wstępnego zapobiega szybkiemu stępieniu taśmy. Ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność i wydajność całej maszyny. Frez tarczowy z uzębieniem z węglików spiekanych pracuje w odległości ok. 30 cm przed taśmą tnącą. Należy to uwzględnić przy doborze długości maszyny i wyborze liczby sekcji przedłużających.
 
– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej – służy do napinania taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnio naprężoną taśmą.
 
– Amperomierz – odczytana wartość natężenia prądu na skali amperomierza wskazuje na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Jest to pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i wskazuje na stopień stępienia taśmy. Terminowa wymiana taśmy tnącej wydłuża jej żywotność i poprawia jakość cięcia.
 
– Listwa sterowana elektrycznie – elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą. Łatwa i płynna regulacja położenia rolki napinającej ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy tnącej. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.
 
– Ciśnieniowe, dwustronne chłodzenie taśmy tnącej – system chłodzenia składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego i dwóch dysz. Za ich pośrednictwem środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy tnącej. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom w taśmie tnącej i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Recykling HDF w branży podłogowej

Quick-Step z kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem opartym na rewolucyjnej technologii recyklingu

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Opracowana technologia pozwala poddać recyklingowi HDF i ponownie wprowadzić go do produkcji podłóg. Fot. Quick-Step

Firma Quick-Step opracowała i opatentowała innowacyjną technologię, która umożliwia recykling HDF, stanowiącego rdzeń podłóg laminowanych. Unikatowy proces daje możliwość odseparowania włókien drzewnych od istniejącej płyty HDF i dzięki temu umożliwia ich ponowne wykorzystanie w procesie produkcji podłóg. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie, które pozwala na przerobienie płyty HDF na nowy materiał.

 

Kurier Drzewny

Celem Grupy Unilin jest zastąpienie do 2030 roku co najmniej 25 proc. mieszanki surowców włóknami pochodzącymi z recyklingu. Fot. Quick-Step

Zamknięty obieg

Quick-Step od dziesięcioleci wprowadza na rynek laminaty i inne typy podłóg, działając zgodnie z założeniami zrównoważonej gospodarki. Ważnym aspektem tego procesu jest utrzymanie drewna w zamkniętym obiegu produkcyjnym najdłużej, jak to jest możliwe. Płyta HDF (High Density Fibreboard), czyli płyta pilśniowa stanowiąca rdzeń podłóg laminowanych Quick-Step, nie tylko składa się całkowicie z odzyskanego drewna, ale dzięki specjalnej technologii teraz można poddać ją recyklingowi.

 

Odzysk a recykling

Jaka jest więc różnica między płytą HDF z odzysku a płytą HDF z recyklingu? Do tej pory Quick-Step wykorzystywał do produkcji płyt HDF wyłącznie drewno z odzysku. Pochodziło ono z remontów dróg, tartaków i zrównoważonej gospodarki leśnej. Gdyby nie wykorzystano go w produkcji, to zostałoby spalone. Zamiast więc je niszczyć, Quick-Step używa surowca do produkcji podłóg – w związku z tym nie dochodzi do emisji CO2 do atmosfery i ograniczona jest wycinka drzew.
 
Co więcej, firma spędziła lata poszukując sposobów, aby dać płycie HDF „drugie życie”. Po szeroko zakrojonych badaniach, Grupa Unilin – spółka macierzysta Quick-Step – stała się pierwszym na świecie producentem, który w końcu osiągnął ten cel dzięki opatentowanej technologii recyklingu.
 

„Nowa technologia pozwala na nawilżenie
i rozluźnienie włókien HDF, dzięki czemu mogą być one ponownie wykorzystane.”

 
Przez długi czas recykling płyt HDF był niemożliwy, ponieważ nie można było „przefiltrować” w procesie przemysłowym kleju wiążącego włókna drzewne. W związku z tym większość płyt pilśniowych po zakończeniu okresu użytkowania trafiała do spalarni. Nowa technologia pozwala na nawilżenie i rozluźnienie włókien HDF, dzięki czemu mogą być one ponownie wykorzystane. Opatentowana technologia sprawia, że proces produkcyjny naszych płyt HDF, które stanowią rdzeń laminatów Quick-Step, ma obieg zamknięty.

Reklama

 

Innowacje w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

– To rewolucyjne osiągnięcie jest w pełni zgodne z naszym zobowiązaniem, by wprowadzać innowacje w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Używamy opatentowanej technologii, aby całkowicie zamknąć proces produkcyjny paneli z HDF. Jesteśmy jednak świadomi, że HDF to tylko jeden z elementów całego procesu. Dlatego będziemy wciąż stawiać na innowacje, by opracować jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania podłogowe. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do realizacji celów klimatycznych Porozumienia Paryskiego – zauważa Ruben Desmet, prezes Unilin Flooring.

 

O 380 tys. ton CO2 mniej każdego roku

Początkowo nowa technologia recyklingu będzie stosowana oraz udoskonalana w zakładzie produkcji płyt MDF i HDF firmy Unilin Panels w Bazeilles, we Francji. W późniejszym okresie zdolności produkcyjne w tym zakresie zostaną rozszerzone na inne zakłady, a przetwarzane będą w nich również materiały zebrane poza zakładem. Celem Grupy Unilin jest zastąpienie do 2030 roku co najmniej 25 proc. mieszanki surowców włóknami pochodzącymi z recyklingu, co pozwoli zaoszczędzić 380 tys. ton CO2 rocznie.

Kurier Drzewny

Opatentowany proces sprawia, że proces produkcyjny płyt HDF, które stanowią rdzeń laminatów Quick-Step, ma obieg zamknięty. Fot. Quick-Step

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Zastosowanie drewna na ogrzewaniu podłogowym

Porady i informacje Chapel Parket Polska sp. z o.o.

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Podłogi z drewna można z powodzeniem stosować z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Chapel Parket Polska

Montaż drewnianej podłogi na instalacji grzewczej od wielu już lat cieszy się ogromną popularnością. Znaczenie ma tu zarówno rodzaj, jak i grubość drewna oraz wartość przewodności cieplnej, gdyż wpływa ona bezpośrednio na opór cieplny. Bardzo istotne są: odpowiedni montaż oraz prawidłowe wygrzanie posadzki. Porady z zakresu zastosowania podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym przekazuje Chapel Parket Polska sp. z o.o.

 

Kurier Drzewny

Podłogi z drewna można z powodzeniem stosować z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Chapel Parket Polska

Jak powszechnie wiadomo, drewno to naturalny materiał o właściwościach higroskopijnych. Co to oznacza? Otóż, reaguje ono na warunki panujące w jego otoczeniu (w tym wilgotność i temperaturę). Nie oznacza to jednak, że montaż na ogrzewaniu podłogowym jest niemożliwy. Wręcz przeciwnie, należy zapoznać się z kilkoma cennymi informacjami.

 

Lepszy jest materiał warstwowy

– Na „podłogówkę” nie zaleca się drewna litego, które cechuje się wysokim oporem cieplnym, co powoduje, że ogrzewanie jest nieekonomiczne i mało efektywne. Lite drewno jest jednocześnie bardziej podatne na „pracę” drewna niż materiał inżynieryjny, czyli warstwowy – podkreśla Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.
Drugi z wymienionych powstaje przez połączenie kilku warstw drewna (których słoje są ułożone prostopadle do siebie) w jeden, trwały element. Taka budowa znacznie ogranicza „pracę” drewna. Jednocześnie warstwowa konstrukcja nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Podłogi wykonane z materiału inżynieryjnego są bardziej odporne na zmiany wilgotności i temperatury.

 

Reklama

Wartość oporu cieplnego, grubość drewna i przewodność cieplna

Należy zwrócić uwagę na kilka czynników, a właściwie – poznać wartości odpowiednich zmiennych. Zgodnie z normą DIN 4725, na wodnym ogrzewaniu podłogowym można instalować materiały, których wartość oporności przewodzenia ciepła nie przekracza 0,15 m2K/W (metr do kwadratu – Kelwin/ Wat).
– Pod pojęciem „oporność przewodzenia ciepła” kryje się stopień izolacyjności danego materiału: im jest on niższy, tym większa ilość ciepła będzie przewodzona przez materiał – wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Na wartość oporu cieplnego wpływa nie tylko grubość drewna, ale także jego przewodność cieplna (współczynnik przewodzenia ciepła), wyrażająca właściwości termoizolacyjne surowca. Im jest wyższa jego wartość, tym więcej ciepła przepłynie przez dany surowiec.
– Grubość drewna ma znaczenie, ale równie istotna jest wartość przewodności cieplnej, gdyż wpływa ona bezpośrednio na opór cieplny. Dla przykładu: kryteria wspomnianej wcześniej normy spełniają zarówno warstwowe podłogi Chapel Parket In Beteween o grubości 15, jak i 20 mm – dodaje Paweł Bekas.

 

Mniej widoczne efekty naturalnej „pracy drewna”

Warto pamiętać, że inwestorzy, którzy planują montaż na „podłogówce” jasnego drewna powinni wziąć pod uwagę fakt, iż odcienie te bardziej uwidocznią naturalny proces kurczliwości materiału.
– W takim materiale szczeliny (choć mają dosłownie do milimetra szerokości) będą bardziej widoczne. Z podłóg w jasnych barwach nie trzeba jednak rezygnować. Rozwiązaniem jest wybór desek z mikrofazą, dzięki której poszczególne deski będą wyodrębnione, a efekty naturalnej „pracy drewna” mniej widoczne – informuje Sebastian Kos.

 

Z wrażeniem trójwymiarowości

Wybór drewna dedykowanemu ogrzewaniu podłogowemu jest bardzo duży. Na rynku dostępne są nie tylko deski, ale także klepki, a nawet kasetony, które można z powodzeniem montować na „podłogówce”.
– Elementy te wyróżniają się nie tylko ciekawą kolorystyką, ale także fakturą. Warstwowe podłogi Chapel Parket In Between są heblowane, dzięki czemu rysunek drewna jest wyeksponowany, a drewno sprawia wrażenie trójwymiarowego. Serię tworzą elementy w 56 wybarwieniach, każdy znajdzie więc odpowiednie dla siebie rozwiązanie – zapewnia ekspert marki Chapel Parket.

Reklama

 

Odpowiedni fachowiec

– Montaż podłogi najlepiej jest zlecić doświadczonej osobie, która nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą, ale i stosownymi narzędziami pozwalającymi np. ocenić wilgotność wylewki. Istotne jest, aby instalację drewna na „podłogówce” powierzyć właśnie parkieciarzowi, a nie „złotej rączce” – radzi Paweł Bekas.
Drewno to szlachetny surowiec, który wymaga odpowiedniego potraktowania. Biorąc pod uwagę, że instalacja każdej podłogi wykonanej z tego materiału jest inwestycją długoterminową, warto postawić na fachowca z branży drzewnej.

 

Wygrzanie posadzki

Zanim jednak parkieciarz przystąpi do pracy, należy przeprowadzić proces wygrzania posadzki, którego celem jest usunięcie wilgoci z wylewki. Czynność ta jest konieczna. Jeśli ją pominiemy, to nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty przez drewno.
– Wbrew pozorom (i nazwie) sam proces wygrzania posadzki nie jest skomplikowany. Polega on na utrzymywaniu określonej temperatury instalacji grzewczej w pomieszczeniu, w którym zostanie zamontowane drewno. Inwestor powinien kierować się instrukcjami dostarczonymi wraz z podłogą, a wykonanie kolejnych czynności udokumentować w specjalnym protokole. Cały proces trwa około miesiąca. Znacznie łatwiej wygrzać posadzkę niż ponosić konsekwencje zaniedbania tej czynności – akcentuje przedstawiciel marki Chapel Parket.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za przeprowadzeniem wygrzania posadzki (i sporządzeniem protokołu z tej czynności) jest fakt, iż dokument ten może stanowić istotny element gwarancji na podłogę.

 

Reklama

Co z temperaturą?

Nie powinna ona przekraczać 28 stopni Celsjusza. Warto pamiętać także, że zbyt wysokie temperatury wysuszają drewno, a gwałtowne i duże wahania mogą prowadzić do jego uszkodzenia.
– Temperatura pomieszczenia nie powinna być wyższa niż 28 stopni. Biorąc pod uwagę, że nagrzewa się cała podłoga, nie ma obawy, że w pomieszczeniu będzie zbyt zimno. Optymalny poziom temperatury mieści się w przedziale 18 – 22 stopni, natomiast wilgotność powinna wynosić od 45 do 60 proc. Warunki te są odpowiednie zarówno dla domowników, jak i… samej podłogi – tłumaczy Sebastian Kos.
Mówiąc o temperaturze, trzeba podkreślić, że (na początku sezonu grzewczego i na jego zakończenie) jej wartość musi być­ regulowana sukcesywnie – na początku sezonu grzewczego o maksymalnie 1 lub 2 stopnie na dzień. Chodzi o to, aby uniknąć „szoku” temperaturowego.

Kurier Drzewny

Inżynieryjny materiał powstaje przez połączenie kilku warstw drewna (których słoje są ułożone prostopadle do siebie) w jeden, trwały element. Taka budowa znacznie ogranicza „pracę” drewna, a warstwowa konstrukcja nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Fot. Chapel Parket Polska

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Cyfrowa, wydajna i wysoce precyzyjna

Nowa, cienkotnąca piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Wintersteiger AG z regionu Górnej Austrii przygotowuje cienkotnącą piłę taśmową DSB Twinhead na to, co przyniesie przyszłość. Najnowszy model Pro XM otwiera nową generację tych maszyn – z cyfrowymi rozwiązaniami, które zwiększają efektywność procesów produkcyjnych oraz z odświeżonym interfejsem użytkownika. Dodatkowo piła taśmowa została zoptymalizowana pod kątem obróbki miękkich gatunków drewna. Ta nowa, cienkotnąca piła taśmowa przeznaczona jest do zadań wymagających bardzo wysokiej wydajności. Wersja bazowa wyposażona jest w dwa moduły piłowe, ale istnieje możliwość rozbudowy do sześciu.

 

Kurier Drzewny

Maszyna posiada możliwość rozbudowy do sześciu modułów. Fot. Wintersteiger

Nowa maszyna DSB Twinhead Pro XM z dwoma modułami piłowymi to cienkotnąca piła taśmowa do zastosowań w przemyśle – wszędzie tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania pod względem wydajności. Poprzedni model to dojrzała konstrukcja, którą zoptymalizowano pod wieloma względami. Andreas Ramsauer, kierownik produktu, wyjaśnia:
– W tym projekcie chodziło o to, aby sprawdzoną już maszynę wyposażyć w rozwiązania oparte na postępach w dziedzinie cyfryzacji, które pozwoliłyby naszym klientom w pełni wykorzystać wszystkie dostępne możliwości techniczne. W efekcie powstała piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM, która jest w pełni gotowa na przyszłe wyzwania, jeśli chodzi o jakościowe, cienkowarstwowe cięcie drewna.

 

Trzy maszyny i sześć modułów piłowych

Wersja bazowa może zostać rozbudowana do trzech maszyn połączonych szeregowo. Odpowiada to łącznie sześciu modułom piłowym w jednym urządzeniu produkcyjnym. Dzięki podwójnemu wyposażeniu każdej maszyny model ten nie zabiera wiele miejsca w hali produkcyjnej.

Reklama 

Cyfryzacja zwiększająca efektywność procesów produkcyjnych

Cyfryzacja stwarza ogromne szanse i możliwości. Przy wystarczającej ilości danych na temat procesu cięcia, np. prędkości posuwu w przypadku różnych gatunków drewna, możliwe jest podejmowanie decyzji wpływających na optymalne działanie pił.
– Ostatnie lata pokazały, że cyfryzacja dotarła także do branży przetwórstwa drewna. Postanowiliśmy więc podjąć ten wątek w naszych pracach badawczo-rozwojowych – dodaje Andreas Ramsauer.
W maszynie DSB Twinhead Pro XM wprowadzono następujące rozwiązania cyfrowe:
– Cyfrowe rozpoznawanie brzeszczotu. Podczas uruchamiania automatycznie rozpoznaje wybrany brzeszczot Wintersteiger i dostarcza dane dotyczące np. prędkości posuwu. Dane maszyny i narzędzia zostają ze sobą skojarzone. Upraszcza to także zarządzanie narzędziami. Z wyjątkiem gatunku drewna i specyficznych danych klienta nie trzeba wprowadzać żadnych danych ręcznie.
– Automatyczny pomiar szerokości bloku. Mierzy szerokość bloku za pomocą czujników optycznych, dostarczając wiarygodnych informacji na temat przepustowości, tj. pociętych metrów kwadratowych.
– Automatyczne monitorowanie łożysk. Funkcja ta pozwala na dokumentowanie stanu łożysk i przy wystarczającej ilości danych pozwala przewidzieć zbliżającą się awarię łożyska. W przypadku stwierdzenia zużycia możliwa jest zapobiegawcza wymiana łożysk w czasie dostosowanym do planów produkcyjnych.
– Połączenie z myWintersteiger Cloud. Dane dotyczące mocy produkcyjnej (np. na konkretnej zmianie) i zarządzania narzędziami są zapisywane w strukturyzowanej formie w chmurze myWintersteiger Cloud i przejrzyście prezentowane na pulpicie sterowniczym maszyny. Te informacje stanowią punkt wyjścia dla ciągłego udoskonalania procesu produkcyjnego. W pakiecie ze zdalną konserwacją maszyn klient automatycznie otrzymuje połączenie z chmurą.

 

Zasadniczy cel: rozkrój miękkich gatunków drewna

Przy rosnących cenach drewna jakościowe cięcie cienkowarstwowe odgrywa coraz ważniejszą rolę także w przypadku miękkich gatunków drewna. Trend ten został podjęty na etapie rozwoju maszyny, zaś nowy model DSB Twinhead Pro XM został zoptymalizowany pod kątem tego właśnie obszaru zastosowań. Do usprawnień technologicznych zaliczyć należy bardzo wydajne odsysanie wiórów i szybszy posuw z prędkością sięgającą 45 metrów na minutę.
– W maszynie w jeszcze większym stopniu uwzględnione są potrzeby branży obróbki drewna miękkiego, co prowadzi do optymalnych rezultatów cięcia. Nie ma także problemu, jeśli chodzi o realizację indywidualnych projektów zgodnie z życzeniem klienta – tłumaczy kierownik produktu.

 

ReklamaZłożona maszyna, prosta obsługa

Podczas projektowania maszyny wzięto pod uwagę przede wszystkim perspektywę operatora. Aby jej obsługa była jak najbardziej intuicyjna, przeprojektowano interfejs użytkownika. Cienkotnąca piła taśmowa została wyposażona w 12-calowy ekran dotykowy z czytelnym menu prowadzącym operatora przez program obróbki.
Dużą uwagę przywiązano także do kwestii dostępności maszyny na wypadek prac serwisowych i konserwacyjnych. Achim Priewasser, współpracujący z działem rozwoju maszyn jako technik zastosowań, potwierdza:
– Nowy model Pro XM jest o krok do przodu, jeśli chodzi o utrzymanie i czyszczenie. Wysoka precyzja rezultatów cięcia to kolejny plus przemawiający na rzecz nowej maszyny. Potężny postęp daje się również zauważyć w prostej obsłudze na ekranie dotykowym.

 

Więcej niż tylko cienkotnąca piła taśmowa

Specjaliści VAP-Wintersteiger GmbH mogą zaprojektować zautomatyzowane linie produkcyjne, a klient otrzyma wszystko z jednej ręki. Oprócz nowej, cienkotnącej piły taśmowej DSB Twinhead Pro XM klienci dodatkowo dostają opracowane i wyprodukowane przez firmę Wintersteiger brzeszczoty taśmowe, dostępny na całym świecie serwis techniczny oraz indywidualne rozwiązania automatyzacyjne, opracowane z myślą o potrzebach konkretnych klientów. Firma oferuje także rozwiązania pozwalające na finansowanie zakupu maszyn, wynajem, leasing i płatności ratalne.

Więcej informacji:
www.wintersteiger.com/Twinhead-Pro-XM

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Dwie lub cztery deski w jednym przejściu

Wysokowydajne traki tarczowe BHS

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Maszyny BHS przeznaczone są do cięcia niesortowanego, drobnego drewna okrągłego o średnicy 200 - 340 mm (maks. 390 mm). Fot. MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH

MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH specjalizuje się w maszynach dla tartacznictwa. W ofercie firmy znajdziemy traki, korowarki, a nawet rębaki oraz rozwiązania z zakresu mechanizacji i sortowania. Przedsiębiorstwo dostarcza maszyny na cały świat i dla przedsiębiorstw o różnej wielkości.

 

Kurier Drzewny

Dzięki tej maszynie możliwe jest wyprodukowanie dwóch lub czterech nieobrzynanych desek w jednym przejściu. Fot. MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH

Wysokowydajne, 4- lub 6-ostrzowe traki tarczowe BHS z oferty MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH przeznaczone są do cięcia niesortowanego, drobnego drewna okrągłego, najlepiej o średnicy 200 – 340 mm. Wydajność zależy przede wszystkim od wielkości wsadu i średnicy ciętego drewna okrągłego. Dzięki tej maszynie możliwe jest wyprodukowanie dwóch lub czterech nieobrzynanych desek w jednym przejściu, przy wysokich prędkościach posuwu, które można regulować do 30 m/min – w zależności od średnicy drewna. Urządzenia pozwalają osiągnąć dzienną wydajność cięcia drewna okrągłego na poziomie powyżej 150 m3. Opcjonalnie maszyny BHS można doposażyć w laser, przedłużenie skrzydła stołu podającego do 8000 mm oraz opcję automatycznej regulacji szerokości z sześcioma stałymi wymiarami.

 

Znają się na tartacznictwie

Przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem, produkcją i dystrybucją maszyn tartacznych. Oferuje także kompleksowe usługi w zakresie ustawiania całych linii produkcyjnych oraz zajmuje się naprawą, remontami i handlem używanymi maszynami tartacznymi.
 
Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala firmie na szybkie rozpoznanie potrzeb oraz praktyczne wdrożenie innowacji technicznych. Doświadczeni pracownicy zajmują się rozwiązywaniem problemów we wszystkich obszarach techniki tartacznej. Z oferty MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH korzystają tartaki różnej wielkości z całego świata. Każdorazowo firma dobiera odpowiednie rozwiązania według zlecenia odbiorcy. Dzięki bardzo szerokiej gamie urządzeń jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby nowoczesnych tartaków maszynami własnej produkcji. Urządzenia pracują w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Niezależnie od tego czy mrozy sięgają -50° C na Syberii, czy upał +50° C w Papui Nowej Gwinei, a także jaka jest wilgotność względna, maszyny te zawsze doskonale się sprawdzają.
 
Są one specjalnie zaprojektowane do kłód o średnicy do 45 (72) cm. Oznacza to, że drewno, którego inaczej nie można by było optymalnie przetworzyć, może być teraz wykorzystywane jako cenne listwy i deski. Wszystkie maszyny są projektowane i produkowane w Fischbeck.
Praktyczne doświadczenie stale wpływa na przemyślaną ich konstrukcję. Wieloletnia niezawodność wynika z fachowej obróbki najwyższej klasy komponentów. Stosowane są tylko części znanych producentów wysokiej jakości.

Kurier Drzewny

 

Reklama

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).