Connect with us

Aktualności

Długie życie to oszczędność

Narzędzia najwyższej jakości

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W 2018 roku siedziba firmy BRYK została przeniesiona do innowacyjnego zakładu produkcyjnego, zlokalizowanego w Dolinie Lotniczej Jasionki k. Rzeszowa. Zakład posiada nowoczesne laboratorium badawcze, które umożliwia realizację licznych projektów B+R, także tych dofinansowanych z funduszy unijnych. Fot. BRYK


Warto przyjrzeć się z bliska maksymie firmy BRYK. „Długie życie to oszczędność” odnosi się do nowych produktów japońskiego przedsiębiorstwa KANEFUSA, której firma jest wyłącznym dystrybutorem w zakresie narzędzi dedykowanych przemysłowi meblarsko-drzewnemu. Długa żywotność narzędzi do drewna oraz materiałów drzewnych przekłada się na znaczne oszczędności oraz lepszą jakość obróbki.

Opr. (ab)

Portal DrzewnyPortal Drzewny

BoardPro pracuje nie o 20 proc., nie o 30 proc., ale aż o 400 proc. dłużej od standardowej piły. Fot. BRYK

Firma BRYK od ponad dwudziestu lat zaopatruje przemysł meblarski w narzędzia najwyższej jakości. Początkowo zajmowała się działalnością handlową, a następnie serwisem narzędzi diamentowych oraz ich produkcją. Przedsiębiorstwo profiluje swoją działalność w oparciu o dwa sektory gospodarki. Jeden z nich są to producenci sektora meblowego, w ramach którego powstała submarka BRYK WoodworkingEngeenering. Drugi profil to narzędzia Advanced Techtools, skierowane do metalu, firm zrzeszonych w obrębie przemysłu lotniczego, doliny lotniczej, motoryzacji, kompozytów i ich stopów.

– W dużej mierze przedmiot działalności zakładujest oparty o specjalne narzędzia diamentowe, które doskonale nadają się do obróbki płyt MDF, HDF, materiałów drewnopochodnych i aluminium, służących do produkcji w największych zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski- informuje Sławomir Kozłowski, manager z firmy BRYK.

 

Japońskie piły do cięcia w pakietach i pojedynczo

– Oferta naszej firmy cały czas się powiększa wraz z rosnącymi potrzebami rynku- wyjaśnia Sławomir Kozłowski. – Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na najnowszą III generację piły BoardPro japońskiego producenta KANEFUSA.Piły te przeznaczone są do rozkroju płyty wiórowej, laminowanej, MDF, HDF i – zarówno do cięcia płyt w pakietach na piłach panelowych, jak i pojedynczego rozkroju płyt na piłach formatowych.

 

Tajemnica tkwi w korpusie

– Japoński producent nie chce zdradzić szczegółów produkcji, ale 4-krotnie dłuższa żywotność tej piły tkwi w korpusie. Ten jest sercem piły i jego stabilność ma bezpośredni wpływ na jakość cięcia- mówi manager. – Wykonany jest z wysokiej jakości stali, którego firma KANEFUSA dopieszcza, jakby szlifowała nieskazitelny naturalny diament. Kolejnymi elementami są specjalnie dedykowany węglik i japońska dokładność wykonania. Piły BoardProwykonywane są w fabryce KANEFUSA w Japonii. Nie są to produkty „typu japońskiego”, gdy japońska marka produkuje swoje wyroby w innych krajach.

„Przestój maszyny to nie tylko koszty pracownika, straty czasu poprzez przezbrajanie maszyny, czy zredukowanego tempa produkcji przy rozruchu, to również straty jakości czyli błędy przy rozruchu produkcji. Startą jest też ilości niewykonanych w tym czasie elementów, co może być powodem niedostarczenia w terminie zamówienia”

 

O 400 proc. lepsza od standardowej piły

– Produkty KANEFUSA produkowane są w zgodzie z ponad 100-letnią tradycją firmy, opartą na doświadczeniu, japońskiej filozofii życia, koncentracjina przyjemności działania i nieustannego doskonalenia swoich umiejętności w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami produkcji – tłumaczy Sławomir Kozłowski. – Tak rozumiana praca przestaje być nieprzyjemnym obowiązkiem, staje się dobrem i wartością samą w sobie. Wartością, która sprawia, że możemy doceniać nasze tu i teraz, skupiać się na teraźniejszości i z satysfakcją przeżywać każdy kolejny dzień. Tak tworzy się z pasją najlepsze produkty, tak powstaje japońska gwarancja najwyższej dostępnej jakości na rynku. Wszystkie te elementy sprawiają tak dużą różnicę pomiędzy piłą standardową a japońską. BoardPro pracuje nie o 20 proc., nie o 30 proc., ale aż o 400 proc. dłużej od standardowej piły.

Reklama

 

„Piła kosztuje tyle, ile przepracowała”

Japońskie piły pracują zarówno w dużych, jak i małych fabrykach mebli.Rozcinają z bardzo dobrymi wynikami płytę wiórową, MDF i laminowaną, pochodzącą od różnych producentów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

– Kiedyś klienci zwracali uwagę wyłącznie na cenę piły tarczowej -oznajmia manager. – Dziś to się zmienia i klienci mówią, że piła kosztuje tyle, ile przepracowała i warta jest tyle, ile przecięła materiału. Przy stale rosnących kosztach produkcji, wytworzenia każda fabryka mebli liczy koszty przestoju maszyny, gdy wymienia zużyte piły. Ważna jest wydajność, czyli ile przetniemy elementów na zmianę i oczywiście niezmiennie jakość. Przestój maszyny to nie tylko koszty pracownika, straty czasu poprzez przezbrajanie maszyny, czy zredukowanego tempa produkcji przy rozruchu, to również straty jakości czyli błędy przy rozruchu produkcji. Startą jest też ilości niewykonanych w tym czasie elementów, co może być powodem niedostarczenia w terminie zamówienia.Bez względu na to czy mamy świadomość tych kosztów czy nie, to one występują i jestem w pewien, że każda eliminacja przestoju to zysk. Jakiej wielkości on jest? Odpowiedzmy sobie na pytania:Ile kosztuje 15min przestoju w firmie?Przeliczmy cztery takieprzestoje i to wszystko razy liczba maszyn panelowych lub formatowych w firmie. Suma tych kosztów pokazuje, ile może zyskać producent mebli, hurtownia płyt, kupując piły KANEFUSA.

 

Mniejsze przestoje i większe zyski

Japońska piła BoardPro III pracuje cztery razy dłużej od standardowej piły dostępnej na rynku. Tak długa praca zmniejsza liczbę przestojów na przezbrajanie maszyn, eliminując koszty, a zatem generuje zyski w tysiącach złotych.
– Piły te charakteryzują się bardzo długą żywotnością oraz do 5dB cichszą pracą, co pozwala zredukować hałas towarzyszący cięciu- dodaje Sławomir Kozłowski. – Jak pokazują statystyki, w Polsce prawie milion osób pracuje w warunkach trudnych, w których są narażone na zawodowe uszkodzenie słuchu. Jest to jeden z najczęściej występujących czynników szkodliwych i uciążliwych w pracy. Poziom 8h ekspozycji to maksimum 85dB. Każdy pracodawca powinien prowadzić działania, stosować elementy czy maszyny, jak i narzędzia o niższym współczynniku hałasu. Do takich elementów wpływających na zmniejszenie poziomu hałasu należą piły KANEFUSA. Zastosowane w nich rozwiązania, jak wygłuszające nacięcia laserowe oraz specjalna geometria zębów, sprawiają,że piła pracuje do 5dB ciszej. Praca piłami KANEFUSA podnosi wydajność, zwiększa jakość obrabianego materiału i powoduje, że koszty wytworzenia są znacznie niższe.

 

Narzędzia oraz serwis

BRYK koncentruje się na produkcji i serwisowaniu narzędzi diamentowych oraz z węglika spiekanego, wykorzystywanych m.in. w przemyśle meblarskim.
– W oparciu o właściwości i potencjał diamentu, tworzone przez nas narzędzia przenoszą procesy obróbcze materiałów nieżelaznych i kompozytów w inny, wyższy wymiar- zapewniamanager. – Opracowywane narzędzia w każdym szczególe odpowiadają na potrzeby klienta. Marka gwarantuje efektywność produkcji swoich odbiorców. Asortyment firmy obejmuje różnorodne produkty o wysokiej precyzji, dostosowane do różnych warunków i metod obróbki, zapewniające długą żywotność narzędzi. W ofercie firmy poza piłami KANEFUSA posiadamy diamentowe głowice formatujące typu Hogger, frezy nasadzane regulowane i stałe, diamentowe frezy profilowe, trzpieniowe oraz diamentowe piły i podcinacze. Dużym powodzeniem cieszą się również frezy spiralne monolityczne oraz wiertła.Przedsiębiorstwo BRYK wiele swoich nakładów przeznacza na działalność, mającą na celu wzrost innowacyjności i konkurencyjności. Działalność innowacyjna na stałe zapisała się w strategii i misji działania. W 2018 roku siedziba firmy została przeniesiona do innowacyjnego zakładu produkcyjnego, zlokalizowanego w Dolinie Lotniczej Jasionki k. Rzeszowa. Posiada nowoczesne laboratorium badawcze, które umożliwia realizację licznych projektów B+R, także tych dofinansowanych z funduszy unijnych. Obecnie, dzięki współpracy z uczelniami technicznymi i partnerami z Doliny Lotniczej, przedsiębiorstwo prezentuje i wprowadza unikalne rozwiązania oraz precyzję wymaganą w najtrudniejszych projektach. Otaczamy się ludźmi, którzy tworzą produkty z pasją, aby osiągać rezultaty. Osoby zainteresowane ofertą oraz nową jakością pił i wprowadzeniem oszczędności w firmie zapraszamy do regionalnych dystrybutorów, doradców handlowych czy kontaktu z centralą. Jesteśmy również otwarci na nowe firmy chcące dystrybuować produkty BRYK i KANEFUSA.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 
Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Roland Auer rezygnuje z funkcji Prezesa Zarządu

Zmiany w zarządzie Schattdecor SE

Dodane:

/

Schattdecor
Roland Auer od ponad 30 lat był zaangażowany w pracę dla Schattdecor SE, a dziś, w powodów osobistych rezygnuje z funkcji prezesa zarządu tej spółki. fot. Schattdecor

Roland Auer, wspólnie z Radą Nadzorczą oraz rodziną Schatt, ogłasza swoją rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu Schattdecor SE z powodów osobistych. Decyzja ta, podjęta przy wsparciu rodziny Schatt i Rady Nadzorczej, była trudna po ponad 30 latach pracy w firmie specjalizującej się w produkcji powierzchni dekoracyjnych.

Opr. J.O., źródło: Schattdecor

Auer odegrał kluczową rolę w międzynarodowej ekspansji Schattdecor, szczególnie przyczyniając się do powstania Schattdecor Polska. Od 2017 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy. Rada Nadzorcza i rodzina Schatt wyraziły wdzięczność za jego znaczący wkład i lata wspólnej pracy, zapewniając jednocześnie o swoim pełnym wsparciu.

Aby zapewnić płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, firma podjęła szereg kompleksowych działań. Dr Derick Beitel, Członek Zarządu ds. finansów, obejmie funkcję Rzecznika Zarządu. Claudia Küchen, Członek Zarządu ds. designu, marketingu i komunikacji, przejmie odpowiedzialność za HR. Robert Vuga, związany z grupą od 24 lat i dotychczas kierujący zakładami w Rosji i Turcji, został mianowany przez Radę Nadzorczą na Członka Zarządu ds. Sprzedaży.

– Zadbaliśmy o to, aby nasz obecny Zarząd, wszystkie struktury w firmie oraz cały zaangażowany zespół zapewnili bezproblemowe przejście przez tę zmianę. Pragniemy zapewnić naszych klientów, dostawców i partnerów o dalszej współpracy, bezpieczeństwie dostaw i serwisie na najwyższym poziomie – podkreślają Reiner Schulz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Schattdecor SE, oraz Anja Schatt-Steiner w imieniu rodziny Schatt.Czytaj dalej

Aktualności

W drodze do Net Zero

Dodane:

/

Do 2050 roku producent materiałów drewnopochodnych – Grupa EGGER z Austrii zobowiązała się osiągnąć cel Net Zero, czyli maksymalni ograniczyć emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii, stosuje ekologiczne rozwiązania podczas całego procesu produkcji i zarządzania.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne są wielomilionowe inwestycje, które już są realizowane. I tak produkcja w zakładzie EGGER w Unterradlberg, dzięki instalacji nowego wymiennika ciepła, jest wolna od gazu ziemnego.

EGGER ma również plany dla zakładu w St. Johannw Tyrolu. Powstaje tam nowa elektrownia oparta na odnawialnych źródłach energii. Austriacki producent płyt przeszedł również na dużą skalę na środki wiążące produkowane przy użyciu energii elektrycznej, generowanej neutralnie pod względem emisji CO2.

Celem jest ekologia

Zrealizowanie celu Net Zero 2050 ma być osiągnięty etapami. Do 2030 roku bezpośrednie emisje z własnych zakładów firmy mają być zmniejszone o co najmniej 30%, pośrednie emisje z zakupionej energii o co najmniej 40%, a pośrednie emisje w górę i w dół łańcucha dostaw o co najmniej 10%. Rok bazowy dla celów klimatycznych to 2022.

– Zbudowaliśmy znaczną wiedzę w zakresie obliczania śladu węglowego – mówi Thomas Leissing, dyrektor finansowy Grupy EGGER. – Przyczyny naszych emisji są dokładnie znane i jesteśmy świadomi, gdzie musimy interweniować. Cieszymy się, że możemy teraz ogłosić kolejne kroki w drodze do Net Zero. Ta ścieżka będzie nadal konsekwentnie realizowana, nadal wymaga wielu działań, ale jesteśmy przekonani, że osiągniemy wyznaczone sobie cele.

Zmiany w zakładzie w Unterradlberg

Jednym z działań zrealizowanych w zakładzie w Unterradlberg jest produkcja pierwszych płyt wiórowych bez użycia gazu ziemnego. Odbywa się to od początku lutego br., po około roku budowy. W zakładzie zainstalowano nowy wymiennik ciepła, który jest używany do podgrzewania oleju termalnego, potrzebnego do obsługi prasy surowcowej i czterech linii laminacyjnych. Proces ten wcześniej wymagał użycia gazu ziemnego. Nowy wymiennik ciepła jest zasilany parą z istniejącej elektrowni na biomasę. Oznacza to, że zakład w Unterradlberg nie używa już gazu ziemnego.

Nowa elektrownia w St. Johann w Tyrolu

W siedzibie grupy EGGER planowana jest budowa elektrowni, która dostarczy ciepło i energię elektryczną do procesów produkcyjnych przy użyciu kotła parowego i skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z paliw biogenicznych. Dzięki tej inwestycji EGGER zredukuje wykorzystanie paliw kopalnych w tym miejscu prawie do zera i będzie mógł dostarczać otaczającym społecznościom jeszcze bardziej zrównoważone ciepło sieciowe. Zakład w St. Johann w Tyrolu posiada już od 2008 roku system kotłów, który generuje energię termalną dla zakładów produkcyjnych i dostaw ciepła sieciowego dla okolicznych gmin, spalając biomasę i biogeniczne resztki produkcyjne. Projekt elektrowni zakłada znaczną rozbudowę: oprócz energii termalnej, nowa elektrownia będzie w przyszłości generować także własną energię elektryczną na potrzeby procesów produkcyjnych.

EGGER pokryje wtedy co najmniej 80% własnych potrzeb energetycznych w zakładzie w St. Johann. Nowa elektrownia, która powstaje zgodnie z najnowszymi standardami przemysłowymi, ma zostać oddana do użytku w pierwszym kwartale 2026 roku. Będzie ona kosztowała ok. 80 milionów euro.

Eko-prąd przy produkcji

W trosce o ekologię EGGER planuje także ograniczyć surowce chemiczne wymagane do produkcji materiałów drewnopochodnych. Chociaż stanowią one niewielki składnik samych produktów, są znacznym czynnikiem napędzającym emisję. EGGER pokrywa część swoich potrzeb na środki wiążące dzięki własnym zakładom żywicznym w Wismarze, Radauti i Hexham. Elektryczność jest także źródłem energii w produkcji kleju, będącego środkiem wiążącym przy produkcji płyt drewnopochodnych. Od 1 stycznia 2024 roku trzy zakłady żywicne używają wyłącznie energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Pochodzi ona z energii wodnej, wiatrowej lub słonecznej.

Eko-partnerzy

EGGER kupuje środki wiążące również od zewnętrznych dostawców. Droga do Net Zero wymaga wspólnych rozwiązań i współpracy z partnerami i dostawcami z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, gdzie wiele firm również dba o standardy ekologiczne, w tym założenia Net Zero. Mając na uwadze te priorytety EGGER będzie używał środków wiążących do produkcji surowych płyt, które są produkowane z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Ta zmiana dotyczy wszystkich zakładów produkujących płyty EGGER w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii i dotyczy grup produktów płyt wiórowych i MDF.

Grupa EGGER

Grupa EGGER to rodzinna firma, działająca od 1961 roku. Jej siedziba znajduje się w St. Johann w Tyrolu, w Austrii. Początkowa produkcja w St. Johann obejmowała 30m szesc. płyty wiórowej. Aktualnie firma posiada ponad 20 zakładów, zlokalizowanuch m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Turcji, włoszech i Polsce (Biskupiec), np. w Unterradlberg, Wörgl, Brilon, Bevern, Gifhorn, Bünde, Wismar, Lexington, Caorso, produkujących taką ilość materiałów drewnopochodnych w czasie krótszym niż 2 minuty. W ofercie Grupy znajdują się głównie płyty drewnopochdne m.in. płyty OSB z pióro-wpustem, płyty z prostymi krawędziami w różnych klasach technicznych, płyty poszyciowe DHF, płyty wykończeniowe Ergo Board oraz tarcica.

Transparentne raportowanie

EGGER stosuje wysokie standardy w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem i transparentnego systemu raportowania. Producent materiałów drewnopochodnych regularnie poddaje się analizom przez zewnętrzne i renomowane agencje ratingowe ESG. Agencje te ponownie wystawiły firmie EGGER dobrą ocenę: po raz czwarty firma otrzymała status Prime w ISS ESG Corporate Rating oraz po raz piąty srebrny medal EcoVadis.

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego w Polsce – nadchodzące zmiany regulacyjne

Drewno w energetyce

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Niebawem wykorzystanie drewna w energetyce zostanie ograniczone. Fot Archiwum

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała wyraża nadzieję, że najpóźniej we wrześniu br. rozpoczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego. Projektowane rozporządzenie ma na celu precyzyjne określenie definicji oraz warunków wykorzystania tego surowca w przemyśle. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III, nakładającej na Polskę zwiększone cele odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Opr. J.O., źródło: PAP

Rozporządzenie, które trafiło właśnie do konsultacji międzyresortowych, ma za zadanie ograniczyć spalanie pełnowartościowego drewna w masowej energetyce. Wiceminister Dorożała podkreśla, że celem jest skierowanie pełnowartościowego drewna do przemysłu drzewnego zamiast jego niszczącego spalania w kotłach elektrowni. – Nie ma uzasadnienia dla spalania tak cennego surowca, który może być wykorzystywany w produkcji przemysłowej – zaznacza minister.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, drewno energetyczne będzie musiało spełniać surowo określone parametry jakościowe, które mają na celu zmniejszenie presji na wyrąb lasów. Surowiec taki musi mieć obniżoną wartość techniczną lub cechy uniemożliwiające jego przemysłowe wykorzystanie. Do drewna energetycznego zaliczać się będą między innymi pozostałości drzewne z leśnictwa, produkty uboczne przetworzenia drewna oraz surowce z upraw energetycznych.

Nowe regulacje mają również na celu zgodność z unijnymi wytycznymi dotyczącymi biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego. Wprowadzone definicje i kryteria jakościowe mają zapobiec nadużyciom oraz zapewnić zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.

Mimo że projekt rozporządzenia jest jeszcze w fazie konsultacji międzyresortowych, Wiceminister Dorożała wyraził optymizm co do szybkiego przebiegu procesu legislacyjnego. – Liczę na to, że nowe przepisy mogą wejść w życie najpóźniej we wrześniu tego roku – podkreśla Dorożała.

Konsultacje międzyresortowe mają na celu zebranie uwag i opinii różnych ministerstw oraz instytucji, które mogą wnosić swoje sugestie do projektu. Wiceminister Dorożała jest przekonany, że dzięki temu proces legislacyjny będzie przebiegał sprawnie i efektywnie.

O nowych przepisach dotyczących drewna energetycznego będzie można dowiedzieć się więcej w najbliższych miesiącach, gdyż ich wprowadzenie może mieć istotny wpływ na polski przemysł drzewny oraz energetykę.Czytaj dalej

Aktualności

Wyłączanie kolejnych obszarów leśnych z gospodarki leśnej to wątpliwa ochrona lasów?

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mające na celu ochronę lasów, mogą przynieść nieoczekiwane, negatywne skutki – ostrzegają naukowcy. Zamiast wspierać rozwój lasów, mogą one prowadzić do ich zamierania, spadku bioróżnorodności oraz zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Na początku tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało działania pod hasłem „wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie”, wyłączając kolejne obszary Polski z gospodarki leśnej. Jednak najnowsze opracowania naukowe wskazują, że korzyści przyrodnicze i środowiskowe tych działań mogą być wątpliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że natura sama nie radzi sobie ze zmianami wywołanymi przez działalność człowieka.

Profesorowie Bogdan Brzeziecki (SGGW), Jarosław Socha (UR Kraków) oraz Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (PAN) wskazują, że większość europejskich lasów to silnie przekształcone, uproszczone drzewostany, często niedostosowane do siedliska. Wyłączenie ich ze zrównoważonej gospodarki leśnej i zaniechanie działań adaptacyjnych może doprowadzić do ich rozpadu i dodatkowej emisji CO2.

Przykłady z USA pokazują, że wyłączanie lasów z aktywnej gospodarki prowadzi do ich zamierania i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Najnowsze badania pokazują, że ochrona przyrody poprzez zamykanie jej w rezerwatach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Brak ingerencji człowieka prowadzi do spadku bioróżnorodności i zaniku cennych gatunków roślin.

Naukowcy podkreślają, że w dobie antropocenu, działalność człowieka jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Wyłączanie kolejnych polskich lasów z gospodarki leśnej oznacza także mniej ekologicznego i odnawialnego surowca drzewnego dla przemysłu. Konieczność importu drewna zza granicy zwiększa ślad węglowy i zanieczyszczenie środowiska, a zastępowanie drewna tworzywami sztucznymi generuje tony odpadów.

– Zależy nam na zrównoważonej gospodarce leśnej, która zachowa zdrowe lasy dla przyszłych pokoleń i zapewni ekologiczny surowiec polskim producentom – tłumaczy Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Decyzje dotyczące ochrony przyrody i klimatu powinny być oparte na naukowych danych i analizach, a nie podejmowane pod wpływem emocji i chwilowych korzyści politycznych. Zapraszamy organizacje ekologiczne do dialogu, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które zapewnią ochronę najcenniejszych polskich lasów i zminimalizują koszty społeczne i gospodarcze – dodaje Michał Strzelecki.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).