Connect with us


Przegląd Meblarski

Dekory, które odmienią każde skrzydło

Trendy na rynku drzwi

Dodane:

/

Schattdecor


Wnętrza mieszkalne oraz komercyjne ulegają ciągłym zmianom stylistycznym, dlatego produkcja drzwi, które zadowolą różne gusta konsumenckie oraz wpiszą się w rozmaite aranżacje przestrzeni, jest bardzo trudnym zadaniem. Lepsza od metody „prób i błędów” jest współpraca z doświadczonym dostawcą dekorów drzwiowych, który na bieżąco analizuje rynek, potrzeby odbiorców oraz kreuje trendy! Zapytaliśmy specjalistę z zakresu powierzchni dekoracyjnych, firmę Schattdecor, jakie drzwi cieszą się obecnie największą popularnością.

Biele i imitacja naturalnego drewna

– Wśród panujących na rynku trendów niezmiennie w pomieszczeniach urządzonych niemal w każdym stylu sprawdzają się zarówno biele, jak i okleiny imitujące naturalne drewno. Ich popularność nie spada od lat. Idealnie odnajdą się zarówno w nowoczesnym, surowym pomieszczeniu oraz przytulnych wnętrzach, gdzie stosuje się wiele dodatków i kolorów – mówi Tomasz Stępkowski z działu sprzedaży w firmie Schattdecor.

Wśród dekorów imitujących naturalne drewno warto wymienić m.in. Dąb Narbonne i Dąb Karlstad z kolekcji Schattdecor, które zyskują ogromną popularność wśród producentów drzwi oraz ostatecznych konsumentów.

Drzwi jednobarwne

– Rok 2022 pokazał, że nie zapominamy o kolorach jednobarwnych, takich jak różne odcienie szarości. Na uwagę zasługują również: chłodny granat czy oliwka. Innym, nieco odważniejszym trendem kolorystycznym jest czerń, która najlepiej prezentuje się na drzwiach o prostej formie – wyjaśnia Tomasz Stępkowski. – Wszystkie te kolory z sukcesem zadebiutowały w kolekcji Schattdecor Smartflex MAT+ oraz stale dostępne są od kilku lat w kolekcji Smartfoil MAT+.

Ościeżnica i skrzydło drzwiowe w odmiennych kolorach

– Kolejnym spotykanym coraz częściej zabiegiem jest wykonanie ościeżnicy w innym kolorze niż element skrzydła – mówi Tomasz Stępkowski. – Łączenie wzorów drewnopodobnych z mono kolorami, np. białym czy czarnym, pozwala nadać wnętrzu charakteru oraz uczynić drzwi istotnym elementem wystroju naszego domu czy biura.

„Spotykanym coraz częściej zabiegiem jest wykonanie ościeżnicy w innym kolorze niż element skrzydła.”

Moda na drzwi rustykalne

– Na popularności w ostatnim czasie zyskały również drzwi w stylu rustykalnym, które swoim charakterem znacząco wyróżniają się na tle innych. Styl rustykalny nie musi kojarzyć się nam z domami położonymi na wsiach, wśród gór, jezior czy lasów. Obecnie architekci łączą ze sobą różne style, począwszy od skandynawskiego, klasycznego, loftowego czy industrialnego i do każdego z nich idealnie sprawdzają się drzwi rustykalne – informuje Tomasz Stępkowski. – Charakteryzują się one budową z litego drewna dębowego albo sosnowego; dodatkowo postarzane wykonuje się ze starych desek, często szczotkowanych, na których widać upływ czasu, pęknięcia i ubytki. Przy tym stylu na uwagę zasługują dwa dekory z kolekcji Schattdecor: Dąb Flagstaff oraz Dąb San Marino w kilku wybarwieniach.

Schattdecor

Niesłabnącą popularnością cieszą się dekory dębowe. Kolorystyka Dębu Karlstad utrzymana jest w naturalnych, jasnych odcieniach dębu, dzięki czemu doskonale wpisuje się w styl skandynawski. Fot. Schattdecor

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Felder wprowadza na polski rynek nowe modele okleiniarek

Okleinowanie

Dodane:

/

Wprowadzona na rynek przez firmę Felder nowa seria okleiniarek G303 przekonuje swoją kompaktową konstrukcją, sprawdzoną, wysokiej jakości technologią maszynową gwarantującą doskonałe wyniki obróbki. Do serii tej zaliczają się trzy modele G 363, G 363R i G 383.

Nowe modele okleiniarek zostały wyposażone w solidny posuw z wykorzystaniem gąsienicy łańcuchowej i sterowany agregat wstępnego frezowania już w wersji standardowej, co przekłada się na ich produktywność, elastyczność i łatwość obsługi, przy najlepszym stosunku ceny do wydajności.

Prosty setup i obsługa

W nowych okleiniarkach dostosowanie do różnych grubości płyt i obrzeży w zakresie od 0,4 do 5 mm można wykonać w zaledwie kilku prostych krokach, przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu obsługi. 7-calowy monitor dotykowy służy do uruchamiania agregatów obróbczych, kontrolowania temperatury kleju i wywoływania informacji zwrotnych na temat aktualnego statusu maszyny.
Kompleksowa obróbka krawędzi płyt o grubości do 50 mm zapewnia cenną produktywność bez konieczności rezygnacji z indywidualnych wymogów dotyczących wyposażenia. Nowe modele okleiniarek G 363, G 363R i G 383 można dostosować do konkretnych potrzeb dzięki systemowi modułowemu Felder – począwszy od pokrytego teflonem, wymiennego zbiornika kleju, a skończywszy na zespołach spryskujących środki czyszczące lub antyadhezyjne.

Prowadzenie
bez przechylania

Precyzyjny posuw formatek za pomocą gąsienicy łańcuchowej i rolek posuwowych o spiralnej strukturze eliminuje powstawanie zarysowań na powierzchni formatek wykonanych z wysokiej jakości płyt laminowanych. System zatrzaskowy umożliwia prostą i szybką wymianę nakładek z tworzywa sztucznego w gąsienicy w przypadku ich zużycia.
Prowadzący wałek i szyna liniowa zapewniają przesuwanie oklejanych formatek przez maszynę w linii prostej, bez przechylania. Dostosowanie do odpowiedniej grubości płyty w zakresie od 10 do 50 mm odbywa się szybko i precyzyjnie, za pomocą pokrętła ręcznego, a wartości odczytuje się przejrzyście na lupie powiększającej. Centralne przestawianie belki dociskowej z wykorzystaniem w tym celu wrzeciona nastawczego, gwarantuje stabilne prowadzenie elementów oklejanych i maksymalną precyzję.
Poszczególne agregaty maszyny są włączane i wyłączane w łatwy i wygodny sposób przy użyciu 7-calowego monitora dotykowego. Umożliwia on również ustawienia temperatury kleju, temperatura pracy i gotowości do pracy okleiniarki oraz włączanie i wyłączanie agregatów. Poza tym posiada licznik metrów bieżących i wyświetla interwały konserwacji oraz komunikaty o błędach usprawniając w znacznym sposób obsługę maszyny podczas codziennej pracy.

Profesjonalna praca z obrzeżami

Nowe okleiniarki zostały wyposażone w agregat wstępnego frezowania ze sterowanym rozruchem wyrównujący krawędzie oklejanych formatek. Agregat ten zbudowany jest z 2 obracających się przeciwbieżnie głowic frezarskich zaopatrzonych w spiralnie ułożone noże diamentowe, które zapewniają idealnie gładkie, bez wyrw, krawędzie płyt laminowanych, optymalnie przygotowując je do przyklejenia obrzeża.
Okleiniarki z serii G303 pozwalają na stosowanie obrzeży z rolki o grubości od 0,4 do 3 mm oraz podawanych pojedynczo doklejek drewnianych o grubości do 5 mm, które mogą zostać przyklejone do płyt mieszczących się w zakresie od 10 do 50 mm.
Zsynchronizowany, mechaniczny posuw obrzeży gwarantuje optymalne podawanie materiałów, a nożyce udarowe przejmują wstępne obcinanie obrzeży o grubości do 3 mm.

Dozowanie z głową

Pokryty teflonem zbiornik kleju posiada pojemność 1,2 kg wystarczająca na oklejenie ok. 250 metrów bieżących krawędzi płyt o grubości 19 mm. Krótki czas nagrzewania wynoszący zaledwie 12 minut i precyzyjnie regulowany wałek aplikacyjny, zapewniają prawidłowe dozowanie termotopliwego kleju dopasowanego do rodzaju stosowanego obrzeża.
Zespół dociskowy składa się z dużego wałka oraz rolki dociskowej. Te 2 rolki umożliwiają lepsze dociśnięcie obrzeża do formatki. Cały zespół jest wstępnie naprężony mechanicznie i może zostać szybko i precyzyjnie ustawiony z wykorzystaniem próbki stosowanego obrzeża przy pomocy systemu Felder „Quick-Set”, co pozwala uzyskać perfekcyjne połączenie obrzeża z oklejanym elementem.

Perfekcyjny finish

Piłkowy agregat obcinający z precyzyjnymi prowadnicami liniowymi zapewnia doskonałe, końcowe obcinanie obrzeża. Tarcze pił obracają się z prędkością 9000 obrotów na minutę, gwarantując najwyższą jakość cięcia. Silnik jest wyposażony w dwie tarcze pił z zębem trapezowym, co zapobiega zarysowaniu krawędzi bocznej nawet w przypadku delikatnych materiałów. W standardowym wyposażeniu G 363R tarcze pił zaokrąglają narożniki z promieniem do 2 mm. W przypadku cienkich obrzeży lekkie zaokrąglenie daje doskonałe wykończenie naroży oklejonych formatek.
Wielofunkcyjny agregat frezujący nadmiar obrzeża z góry i dołu formatek pozwala znacząco ograniczyć długość maszyny. Przełączanie między frezowaniem na równo z formatką, a z fazą czy frezowaniem zaokrąglającym jest szybkie i łatwe. Standardowo frezy zaopatrzone są w noże o promieniu 2 mm.
W modelu G 383 agregat zaokrąglania naroży, bez czasochłonnej obróbki, przejmuje „wykańczanie” naroży formatek (w tym płyt typu softforming i postforming) oklejonych obrzeżami o grubości od 0,4 do 3 mm i maksymalnej wysokości 50 mm, przy prędkości posuwu 7 m/min. Solidna konstrukcja oraz prowadnice liniowe i frezy HW zapewniają długotrwałą precyzję. Agregat zaokrąglający naroża sterowany jest z wykorzystaniem monitora dotykowego.
Na końcu procesu oklejania kolejne agregaty zapewniają optymalne wykończenie. Agregat cykliny profilowej usuwa niewielkie wgłębienia powstałe na obrzeżu podczas frezowania i sprawia, że zaokrąglenie obrzeża jest idealnie gładkie. Opcjonalna cyklina płaska usuwa wszelkie pozostałości kleju z obrabianego elementu, zanim obrzeże zostanie wypolerowane przez agregat polerki.

„Nowe okleiniarki zostały wyposażone w agregat wstępnego frezowania, który zapewnia idealnie gładkie, bez wyrw, krawędzie płyt laminowanych, optymalnie przygotowując je do przyklejenia obrzeża.”

ReklamaCzytaj dalej

Przegląd Meblarski

Szeroki wachlarz folii z Schattdecor

Uszlachetnianie powierzchni

Dodane:

/

Schattdecor cały czas pracuje nad rozwojem nowych technologii i produktów, oferując dzięki temu klientom rosnące portfolio wyrobów. Te działania widoczne są w rozwoju produktów począwszy od folii klasycznych, przez Smartfoil 3D i Smartfoil EVO, aż po najnowsze rozwiązania, takie jak Smartfoil Nature czy termoplastyczne Smartflex.

Folie Schattdecor cechuje bardzo wysoka jakość, która jest wynikiem zaawansowanej technologii, przy pomocy której są one wytwarzane. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej kombinacji podłoża, systemów lakierniczych i lakierów oraz parametrów procesu otrzymuje się produkt dopasowany dokładnie do potrzeb klienta pod kątem zarówno typu nośnika i jego grubości, jak i odporności chemicznej, mechanicznej oraz stopnia połysku. Uzyskiwane są również dodatkowe efekty – wizualne i dotykowe.
Schattdecor od zawsze jest w czołówce światowych producentów powierzchni dekoracyjnych w aspekcie rozwoju nowych typów powierzchni, efektów wizualnych i haptycznych oraz świadomym kreowaniu ich właściwości pod konkretne zastosowania lub potrzeby klientów.

Efekt synchroniczny

Rozwój w tym aspekcie na przestrzeni ostatnich lat postępował dynamicznie. Jednym z pierwszych efektów wizualnych uzyskiwanych na powierzchniach folii był synchroniczny efekt Realpore, gdzie dzięki odpowiedniej modyfikacji procesów druku i lakierowania uzyskano pierwszy wizualny efekt powierzchni lakierowanej synchroniczny do zadruku.
Rosnące oczekiwania ze strony klientów wobec efektów nie tylko wizualnych, ale i dotykowych spowodowały bardzo szybki rozwój nowego typu powierzchni, czyli produktów z grupy Smartfoil 3D. W tej powierzchni zastosowano specjalny dodatek do farb, w formie ekspanseli, czyli mikrokuleczek, które w kontakcie z wysoką temperaturą zwiększają swoją objętość. Pozwoliło to na uzyskanie nie tylko efektu wizualnego, ale także wyraźnie wyczuwalnej dotykiem struktury na powierzchni, która to może być synchroniczna do wzoru lub przybierać dowolny kształt. Efekt ten doskonale nadaje się do drewnopodobnych powierzchni rustykalnych. Sprawdzi się także na wzorach kamiennych czy imitujących inne materiały.

Utwardzanie strumieniem elektronów

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania rynku na materiały niezawierające formaldehydu, od 2015 roku rozwijane są pierwsze powierzchnie wykonane w oparciu o technologię lakierów utwardzanych strumieniem elektronów (EB – ang. Elektrobeam; ESH – niem. Elektronenstrahlhartung). Ten technologiczny skok naprzód zredefiniował możliwości w obszarze kreowania powierzchni.
Stosowane tu lakiery są pozbawione formaldehydu oraz nie zawierają rozpuszczalników. Ich utwardzenie nie wymaga wysokich temperatur, co otwiera możliwości lakierowania także folii termoplastycznych.
W efekcie rozwoju tej technologii dochodzi do znaczącej ewolucji, choć zasadniczo na rynku jest to rewolucja. Powstaje więc folia Smartfoil EVO. Produkt foliowy, który łączy w sobie szereg zalet – począwszy od najwyższej klasy materiałów, poprzez ogromne doświadczenie w zakresie druku, aż do wysoko zaawansowanej technologii lakierowania.

Efekt naturalnego forniru

Folie typu EVO charakteryzują się efektem wizualnym naturalnego forniru, dzięki zastosowaniu synchronicznej struktury reprezentującej usłojenie drewna. Ściśle zdefiniowany poziom połysku dodatkowo podkreśla walory estetyczne, niekiedy do złudzenia naśladując lite, lakierowane drewno naturalne.
Wysoka odporność mechaniczna i chemiczna powierzchni pozwala na zastosowanie tych folii nawet na wymagających płaszczyznach, np. mebli czy drzwi. Brak formaldehydu w składzie lakierów powoduje, że jest to produkt chętnie wybierany przez świadomych producentów mebli.
Rozwój powierzchni nie zatrzymuje się jednak ani na chwilę. Apetyt rynku na wyroby coraz lepsze i piękniejsze stale się zwiększa. Dlatego też również w obszarze folii typu EB/ESH „po chwili” dochodzi do przełomu. Rozwijana jest technologia eksymerowa – specjalnych lamp UV, których zadaniem jest matowienie folii. Emitowane przez te lampy promieniowanie ultrafioletowe o ściśle określonej długości fali światła dokonuje zmian topografii powierzchni lakieru, której efektem jest powierzchnia głęboko matowa. Pozwala to tworzyć folie odpowiadające rynkowym trendom – aksamitne, matowe powierzchnie z dodatkowymi efektami: softtouch – efektem miękkiego, atłasowego dotyku, oraz antifingerprint – zmniejszoną podatnością na pozostawianie odcisków palców. Powstają więc dwie grupy powierzchni: Smartfoil MAT+ oraz Smartfoil Nature.

Smartfoil MAT+ i Smartfoil Nature

Gładkie powierzchnie MAT+ o połysku na poziomie ~5 proc. (60°) sprawdzają się zarówno na dekorach drewnopodobnych, kamiennych lub fantazyjnych, jak i foliach jednobarwnych typu UNI. Nie posiadają one efektu usłojenia drewna na ich powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku Nature.
Powierzchnie te łączą w sobie praktycznie wszystkie najlepsze możliwości, jakie daje technologia EB/ESH. Powstały produkt foliowy może mieć synchroniczny efekt optyczny.
Dzięki niskiemu połyskowi (2 – 7 proc. – w geometrii 60°) oraz jego zróżnicowaniu w poszczególnych warstwach lakieru wygląda on jak naturalne, olejowane drewno lub fornir.
Okazało się to być dużym atutem dla odbiorców z naszej branży.
Najlepszym przykładem na to, jak doskonale folie Nature naśladują wygląd prawdziwego drewna, jest decyzja szwedzkiego koncernu IKEA o zastosowaniu tychże wyrobów w legendarnych regałach Billy, gdzie z powodzeniem zastępują one stosowane wcześniej naturalne forniry.
Projekt ten jest wynikiem świadomego ekologicznie działania mającego na celu z jednej strony chronić zasoby naturalne, czyli drewno wykorzystywane do produkcji oklein, z drugiej zaś pozwolić na utrzymanie stałej, niezmiennej jakości i koloru wytwarzanych mebli.
Dzięki zwiększonej powtarzalności produkcji i możliwości lepszej optymalizacji procesów zredukowana została też powstająca w nich ilość odpadów. Dodatkowo folia pozwoliła na zmianę technologii wykonania elementów, w efekcie której zmniejszono ilość stosowanych na krawędziach obrzeży z tworzyw sztucznych, gdyż zastąpiła je właśnie folia finish.
Oba typy folii mają doskonałą odporność mechaniczną i chemiczną oraz prezentują wspomniane już efekty softtouch oraz antifingerprint.
Na uwagę zasługuje także wszechstronność technologii produkcji tych folii. Dzięki stosowanej technice wklęsłodruku kreowany może być niemal dowolny efekt na powierzchni. Powstawanie nowych dekorów poprzez różne kombinacje efektów jest zatem niemal nieograniczone.

ReklamaRodzina folii Smartflex

Wdrożenie technologii ESH, a w szczególności fakt usieciowywania lakierów w niskich temperaturach, umożliwiło powstanie całej rodziny folii na nośniku termoplastycznym, czyli Smartflex.
Bazą do produkcji tego specjalistycznego produktu jest folia polipropylenowa (CPP – Cast Polypropylene) wytwarzana w procesie ekstruzji. Polipropylen powstaje w wyniku polimeryzacji propenu i należy do grupy związków chemicznych z rodziny poliolefin. Wraz z polietylenem (PE) należą do najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych.
Jest też tworzywem o stosunkowo wysokiej odporności chemicznej, niskiej gęstości (ok. 0,90 g/cm³) i dobrej odporności na zmiany temperaturowe (punkt mięknienia ok. 130° C, kruchy staje się poniżej 0° C). Folia na bazie polipropylenu nie zawiera również metali ciężkich oraz chloru.
Folie z grupy Smartflex występują zarówno w wersji jednobarwnej tzw. UNI, jak i odwzorowującej drewno czy inne materiały. Do ich produkcji wykorzystuje się te same matryce druku co w przypadku folii na nośnikach papierowych, więc w wielu przypadkach migracja dekoru z papieru na folie termoplastyczne nie stanowi dużego wyzwania. Co więcej, możliwe jest uzyskanie niemal wszystkich typów powierzchni analogicznie jak dla folii papierowych, w obszarze technologii lakierowania ESH.
Odbiorcy tych folii w szczególności docenili ich wysoką elastyczność oraz paroszczelność, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w okleinowaniu profili meblowych lub drzwiowych, a także pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak kuchnie czy łazienki.
Folie Smartflex przy zastosowaniu niewielkich modyfikacji parametrów mogą być przerabiane praktycznie na każdej maszynie przystosowanej do folii papierowych. Dzięki zastosowanej na ich spodzie specjalnej warstwie promotora adhezji (primera) można do ich przyklejenia zastosować wiele szeroko rozpowszechnionych systemów klejowych. Primer nie starzeje się w czasie, wobec czego ułatwiona jest logistyka magazynowa, a adhezja jest na takim samym poziomie, niezależnie od czasu jaki upłynął od momentu dostawy. Nie jest również konieczne posiadanie aktywatorów powierzchni (np. Corona) na maszynie oklejającej.
Dla uzyskania najlepszych efektów polecane są kleje typu PUR, z powodzeniem przykleimy je również tradycyjnymi termotopliwymi, jak EVA czy PO oraz dyspersyjnymi czy żywicami mocznikowymi.

Obróbka folii Smartflex

Właściwa technologia klejenia powinna uwzględniać rodzaj i przeznaczenie docelowego elementu oraz być poprzedzona konsultacją z dostawcą kleju czy próbą technologiczną.
Do najczęściej stosowanych technologii z użyciem Smartflex należą prasy wałowe do kaszerowania płyt na płasko (1D), opłaszczowarki do profili 2D oraz, w niektórych przypadkach, do nieskomplikowanych kształtów, także prasy 3D (np. płyciny drzwiowe).
Coraz częściej stosowane są one również do okleinowania innych materiałów niż klasyczne tworzywa drewnopochodne, np. aluminium, stal lub plastik. Folie te nie są jednak przeznaczone do użytku zewnętrznego.
Smartflex dostępne są w podstawowych grubościach 120µ dla wzorów drewnopodobnych oraz 150µ dla jednobarwnych UNI. Ten zakres grubości folii pozwala na zachowanie optymalnego balansu pomiędzy elastycznością folii a jej wytrzymałością i zdolnością do przykrycia niedoskonałości podłoża, na które jest naklejana.
Szerokość folii jednobarwnych UNI to najczęściej 1280 mm, zaś dekorów drewnopodobnych 1620 mm. W obu przypadkach maksymalny format do zamówienia to 2250 mm. Możliwe jest konfekcjonowanie materiału na dowolną szerokość w ww. zakresie (na życzenie klienta). Standardowo wykorzystywane są gilzy o średnicy wewnętrznej 152 mm, kompatybilne z większością maszyn kaszerujących lub oklejających. Można też zastosować gilzy o średnicy 76 mm.
Role dostarczane są na specjalnych elementach opakowaniowych – tzw. „Endwalls”, które zapewniają bezpieczny jej transport w pozycji wiszącej, bez kontaktu z paletą, co zapobiega powstawaniu odgnieceń na rolkach.
Materiały opakowaniowe mogą być odbierane od klienta i ponownie wykorzystywane.
Warto wspomnieć również o aspektach pozawzorniczych kreowania właściwości powłok celem np. zapewnienia odpowiedniego poziomu napięcia powierzchniowego folii, co ma znaczenie np. w procesach okleinowania profili meblowych czy do aplikacji na powierzchni folii (np. luster). Jest to jednak możliwe tylko dla niektórych typów folii.
W tym roku swoją premierę mają dwie kolekcje: Prime Collection i Smartflex Selection zaprezentowane podczas targów Meble Polska 2024.

Prime Collection i Smartflex Selection

To programy dystrybucji folii, dzięki którym Schattdecor oferuje klientom wybrane folie już od jednej rolki. Pierwszy, Prime Collection, to program magazynowy folii preimpregnowanych, który rozszerzono o sześć nowych folii Smartfoil. Wśród nich są m.in. dekor Dąb Valencia, Dąb Eurasia i Riva. Inspiracji dotyczących zastosowania tych i pozostałych dekorów warto szukać na stronie: prime.schattdecor.com
Katalog rozbudowano także o nową sekcję – Technical Product, w której prezentowane są dwie folie techniczne dedykowane specjalistycznemu zastosowaniu: Balancing Paper (papier przeciwprężny)) i Recoat (folia do ponownego lakierowania).
Smartflex Selection to nowy program dystrybucji, dzięki któremu wybrane folie PP oferowane są w niewielkiej ilości – już od jednej rolki oraz w bardzo korzystnej cenie. Obecnie w ramach programu dostępne są dwadzieścia dwie folie Smartflex (12 jednobarwnych i 10 drewnopodobnych). Aktualna lista produktów, które objęto specjalnymi warunkami handlowymi, dostępna jest na stronie: smartflex.schattdecor.com
Profesjonalny serwis
Schattdecor w ramach serwisu zapewnia również klientom szereg usług dodatkowych. Składają się na nie: profesjonalne doradztwo wzornicze i trendowe, wybarwienia cyfrowe oraz laboratoryjne, a także wsparcie technologiczno-procesowe wykwalifikowanych techników wdrożeniowych, w ramach którego organizowane są szkolenia produktowe, nadzór nad wdrożeniami i próbami technologicznymi oraz pomoc w optymalizacji procesów produkcyjnych związanych z wyrobami foliowymi.Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Nadal meblujemy Europę

Nowy raport B+R Studio: Rynek mebli tapicerowanych

Dodane:

/

Jak w 2023 roku przedstawiał się rynek mebli tapicerowanych? Kto był największym importerem, eksporterem, a kto producentem? Które kategorie mebli zanotowały spadki, a które wzrosty? Tego między innymi dowiemy się z najnowszych analiz firmy B+R Studio, która opracowała raport „Rynek mebli tapicerowanych”.

Meble tapicerowane są największą grupą produkowanych i eksportowanych mebli w Polsce. Ich udział w całości rynku meblarskiego wynosi około 25%. Polska jest również największym producentem i eksporterem mebli tapicerowanych w Europie. Zapewniamy około 30% produkcji całej Unii Europejskiej.

Statystyki: kto zyskał, kto stracił

W raporcie firmy B+R Studio znajdziemy m.in. analizy dotyczące największych importerów w Europie, przedstawiono analizę producentów mebli tapicerowanych oraz zestawienie największych firm w tej branży w Polsce wraz z danymi finansowymi. Raport zawiera także wyniki autorskiego badania cen na rynku konsumenckim, pt. „Wskaźnik cen mebli” prowadzonego przez B+R Studio przez ponad trzy lata.
W części poświęconej wymianie handlowej znalazły się dane dotyczące wartości, wolumenu, średnich cen eksportowanych i importowanych mebli tapicerowanych. Przedstawiono rankingi największych eksporterów i importerów pod względem wartości w Unii Europejskiej.
Część dotyczącą importu mebli tapicerowanych uzupełniono o dane dotyczące 9 największych importerów w UE.

W imporcie bez zmian

Z raportu wynika, że na pierwszych dwóch miejscach wśród europejskich importerów nie ma niespodzianek.
Pod względem wartości importu mebli tapicerowanych przodują dwie największe gospodarki Unii Europejskiej, czyli Niemcy i Francja, które w 2023 roku sprowadziły meble tapicerowane o wartości odpowiednio 2 391,6 mln euro i 1 621,6 mln euro – piszą autorzy raportu.
– Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach było to znacznie mniej niż w 2022 roku – mówi Tomasz Wiktorski z B+R Studio. – Spadek wyniósł kolejno 17% i 14%.
Trzecim importerem w rankingu w 2023 roku była Holandia, przywóz mebli tapicerowanych w tym kraju oszacowano na 878,2 mln euro, i w tym przypadku również odnotowano spadek w stosunku do 2022 roku wynoszący aż 17%.

Pesymistycznie, ale… optymistycznie

Dane te pokazują, że najwięksi odbiorcy mebli tapicerowanych w Europie ograniczyli import w 2023 roku. Może się to wydawać pesymistyczną informacją dla Polski, będącej największym producentem mebli tapicerowanych w Europie.
Dokładniejsza analiza pokazała jednak, że te kraje ograniczyły import mebli tapicerowanych głównie z Chin. Niemcy, Francja i Holandia sprowadziły w 2023 roku meble tapicerowane z Chin o wartości kolejno 353,8 mln euro, 389,1 mln euro i 278,0 mln euro, co przełożyło się na spadki w stosunku do 2022 roku, wynoszące odpowiednio 40%, 26% i 35%. W przypadku importu z Polski, Niemcy i Francja ograniczyły import o 6% i 1%, a Holandia zwiększyła go o niemal 4%.
– Dane te potwierdzają tezę, że w czasach kryzysu i zmniejszonego popytu importerzy mebli skupiają się na najważniejszych i najbliższych geograficznie partnerach – dodaje Tomasz Wiktorski. – To jednak nie wszystko, bo również pokazują, że polska branża meblarska istnieje w świadomości europejskich odbiorców mebli tapicerowanych jako jeden z najlepszych partnerów, nie tylko w czasach hossy, co w aktualnej sytuacji jest cenniejsze niż kiedykolwiek.

Eksport

W rozdziale poświęconym eksportowi mebli z Polski znalazły się m.in. dane dotyczące struktury geograficznej eksportu. Dokonano analizy eksportu mebli tapicerowanych z Polski do 10 największych odbiorców pod względem wartości. Generalnie w tym przypadku spadki są relatywnie niewielkie, ale dotyczą wszystkich badanych odbiorców (krajów), za wyjątkiem wspomnianej wyżej Holandii, do której eksport wzrósł o blisko 4%.

Produkcja: mniejsze spadki

W raporcie znalazły się także informacje dotyczące m.in. poszczególnych kategorii mebli. I tak np. analizując dane dotyczące wolumenu produkcji w podgrupie mebli przekształcalnych w miejsca do spania zaobserwowano mniejsze spadki w poszczególnych miesiącach 2023 roku w stosunku do 2022 roku. Pojawiły się niewielkie wzrosty w 3 z 12 miesięcy, tj. styczeń, luty i sierpień. Podczas przeprowadzania badania uwzględniane były akcje promocyjne i rabaty oferowane przez sklepy.

Analiza cen mebli

Autorzy raportu analizowali także ceny mebli tapicerowanych na rynku konsumenckim. Zbadali m.in. krzesła tapicerowane do jadalni z wysokim oparciem. Średnia inflacja krzeseł tapicerowanych do jadalni z wysokim oparciem w 2023 roku wyniosła 8,5%. Najwyższy odczyt wskaźnika inflacji dla tej grupy odnotowano w styczniu, sięgał on 18,1% w skali roku. W kolejnych miesiącach, za wyjątkiem kwietnia, zanotowano sukcesywny spadek inflacji cen krzeseł tapicerowanych, a w grudniu pojawiła się nawet niewielka deflacja, wynosząca -0,8%.
W grupie mebli, sklasyfikowanej jako narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel w skórze, inflacja wahała się przez niemal cały 2023 rok. Średnia inflacja narożników z funkcją spania i pojemnikiem na pościel w skórze na rynku konsumenckim w 2023 roku wyniosła 7,2%.Trend spadkowy zaobserwowano dopiero w ostatnich miesiącach roku. Najwyższe odczyty odnotowano w lipcu i sierpniu – 10,9% i 11,5%, najniższe w listopadzie i grudniu, kiedy wyniosły kolejno 1,8% i 1,3%.

ReklamaCzytaj dalej

Przegląd Meblarski

Czy nowa, cienka sklejka StringPly rewolucjonizuje branżę modelarską?

Innowacyjne materiały

Dodane:

/

Paged Morąg, wiodący producent sklejki, ogłasza wprowadzenie na rynek swojego najnowszego produktu: StringPly. Ta ultracienka sklejka modelarska, produkowana z najwyższą starannością w Polsce, obiecuje rewolucję w wielu dziedzinach, od modelarstwa po projektowanie wnętrz i produkcję mebli.

Paged Morąg

Sklejka ma wiele ciekawych zastosowań, także w branży modelarskiej. Fot. Paged Morąg

StringPly to wyjątkowy materiał o grubości zaledwie 1,5 mm, co sprawia, że jest niezwykle elastyczny i lekki. Dotychczas Paged specjalizował się w produkcji sklejki o większych grubościach, jednak dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji, firma osiągnęła przełom, wprowadzając na rynek produkt o niezrównanej cienkości i wyjątkowych właściwościach.

Do szerokiego zastosowania

Największym atutem StringPly jest jego wszechstronność. Dzięki możliwościom modelowania i gięcia, sklejka ta znajdzie zastosowanie w sztuce, rzemiośle, aranżacji wnętrz, a także w modelarstwie i tworzeniu modeli architektonicznych.

Kierownik Pracowni ds. Badań i Rozwoju w Paged LabTech, Mateusz Sasin, podkreśla, że StringPly otwiera drzwi do nowych możliwości w projektowaniu i tworzeniu, pozwalając na wyrażenie kreatywności w nieograniczony sposób.

Innowacyjna technologia produkcji sklejki StringPly opiera się na precyzyjnym procesie pozyskiwania warstw drzewnych oraz unikalnej technologii sklejania za pomocą specjalistycznego, wodoodpornego filmu. Każda z trzech warstw tej sklejki o ultracienkiej grubości (0,55 mm) jest przesycona klejem folią łączącą, co gwarantuje integralność i trwałość materiału.

Produkt z pewnego źródła

Jakość StringPly idzie w parze z ekologią. Drewno wykorzystywane do produkcji pochodzi wyłącznie ze źródeł opatrzonych certyfikatem FSC, a metoda klejenia opiera się na filmie – papierze nasyconym klejem, co przekłada się na większą trwałość produktu. Ponadto, StringPly jest niskoemisyjny i spełnia normy dotyczące bezpieczeństwa zabawek dla dzieci.

Dzięki swoim unikalnym cechom, sklejka StringPly ma szansę stać się niezastąpionym materiałem dla projektantów, artystów i rzemieślników, którzy poszukują materiału o wysokiej jakości, elastyczności i łatwości obróbki.

O Grupie Paged

Paged Morąg to część Grupy Paged, która od ponad 90 lat jest jednym z największych producentów sklejki w Europie. Grupa Paged oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty dla wielu branż na całym świecie, opierając się na własnym centrum badawczo-rozwojowym, Paged LabTech. Działając zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi i jakościowymi, firma zyskała uznanie na rynkach światowych.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).