Connect with us


Wydarzenia

Decyzja Komisji Europejskiej ws. obrotu drewnem krokiem do ścigania nielegalnego importu z Rosji

Dodane:

/

Paged
Paged zatrudnia w Polsce ponad 2000 osób a swoje produkty wytwarza w siedmiu zakładach produkcyjnych. Fot. Paged


W dniu 21 sierpnia 2023 roku, Komisja Europejska podjęła ważną decyzję dotyczącą rynku drzewnego i obrotu drewnem, w kwestii obchodzenia ceł antydumpingowych przez Federację Rosyjską. Jest to poważny krok do ścigania podmiotów, które dzisiaj łamią aż trzy obowiązujące regulacje prawne przez import do Polski rosyjskiej sklejki. Te regulacje to: sankcje nałożone przez Unię Europejską i zakazujące importu drewna i produktów z drewna z Rosji i Białorusi, European Timber Regulation czyli EUTR – prawo zabraniające sprowadzać drewno i produkty z drewna z obszarów kraju zaangażowanego w konflikt zbrojny oraz prawo nakładające cła antydumpingowe uchwalone przez Unię w 2021 roku na sklejkę z Rosji.

Paged

Firma Paged jest znaczącym producentem sklejki brzozowej – należy do pięciu największych producentów sklejki w Unii Europejskiej. Fot. Paged

Firma Paged jest znaczącym producentem sklejki brzozowej – należy do pięciu największych producentów sklejki w Unii Europejskiej. To firma, która buduje swoją tradycję od ponad dziewięćdziesięciu lat i duży eksporter sklejki na wiele światowych rynków. Zatrudnia w Polsce ponad 2000 osób a swoje produkty wytwarza w siedmiu zakładach produkcyjnych. Ta pozycja sprawia, że Paged jest aktywnym obserwatorem legislacji Unii Europejskiej dotyczącej rynku drzewnego i obrotu drewnem.

Rynek sklejki brzozowej na świecie

Większość produkcji sklejki brzozowej pochodzi z krajów, które dysponują odpowiednim surowcem, czyli głównie z Rosji, Białorusi, Finlandii, Szwecji, krajów bałtyckich i również Polski. W Rosji występuje około 70 proc. światowych zasobów drewna brzozowego. Sklejka jest także bardzo popularnym produktem w tym kraju, dlatego Rosja od lat systematycznie zwiększa jej produkcję. Rocznie Rosja jest w stanie wyprodukować około 5 mln m3 sklejki, z czego jej rodzimy rynek konsumuje jedynie około 1 mln m3 i to właśnie dlatego sklejka stała się dla tego kraju strategicznym towarem eksportowym. Tą strategię wspiera rosyjski rząd, który dotuje krajowych przedsiębiorców oferujących wysoko przetworzone produkty drzewne.

W roku 2019 Federacja Rosyjska, zmagająca się z nadprodukcją sklejki brzozowej, zaczęła ją oferować po bardzo niskich cenach na rynku europejskim. Rozpoczął się cenowy dumping którego wpływ odczuła polska gospodarka i rodzimi producenci, którzy zmuszeni nawet byli do zamknięcia niektórych swoich zakładów produkcyjnych.

Nieuczciwe praktyki rynkowe spotkały się z reakcją unijnych producentów sklejki.

Spółka Paged, wspólnie ze swoim łotewskim partnerem z branży, firmą Latvijas Finieris, wystąpiła, jako konsorcjum o nazwie Woodstock, do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania antydumpingowego, które zakończyło się nałożeniem cła w wysokości 15,8%. Dzięki temu od czerwca 2021 roku konkurowanie na europejskim rynku odbywało się na zasadach rynkowych.

Sytuację zmienił wybuch wojny na Ukrainie. Z racji tego konfliktu na Federację Rosyjską i Białoruś zostały nałożone sankcje, w tym zakaz importu drewna i produktów drzewnych, w tym sklejki. Rosyjscy producenci tak łatwo jednak nie odpuścili. Zaczęli szukać innych dróg dostępu do europejskiego rynku, do którego krajów bardzo szybko pojawił się wzmożony import z Turcji i Kazachstanu.

– W przypadku nielegalnego importu sklejki mamy do czynienia z trzykrotnym łamaniem prawa. Jeżeli np. rosyjskie drewno jest sygnowane jako kazachskie, to są obchodzone cła antydumpingowe. Złamanie sankcji to kolejne przestępstwo.

Po trzecie dochodzi do naruszenia regulacji EUTR czyli zakazu handlu na terenie UE produktami drzewnymi nielegalnego pochodzenia, czyli np. pochodzącego z terenu objętego konfliktem zbrojnym – mówi Jarosław Michniuk,
Prezes Zarządu Spółek Paged. – O ile regulacje związane z dumpingiem cenowym i obchodzeniem ceł antydumpingowych są przedmiotem działań Komisji Europejskiej na poziomie ogólnoeuropejskim, to łamanie sankcji czy regulacji EUTR jest przedmiotem działań administracji krajowej np.: Ministerstwa Finansów czy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – dodaje Prezes.

Aktualna decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciwko obchodzeniu ceł antydumpingowych jest – tak jak wcześniej – wynikiem wniosku firmy Paged i Latvijas Finieris, złożonego w imieniu konsorcjum Woodstock. Jednym z elementów tego postępowania jest rejestracja każdego z transportów sklejki z Turcji i Kazachstanu, przy przekraczaniu granic UE co umożliwi zastosowanie wstecz rozszerzonych ceł antydumpingowych wobec tych, którzy dotychczas próbowali ich uniknąć i deklarowali w fałszywych dokumentach, że sklejka została wyprodukowana w Kazachstanie czy w Turcji.

Takie narzędzie ma na celu zahamowanie tych nielegalnych praktyk.

Firma Paged, posiadająca ponad dziewięćdziesięcioletnie doświadczenie, uważa, że przestrzeganie prawa oraz równych zasad konkurencji to fundamenty, na których opiera się każdy sektor rynkowej gospodarki. – Działania KE pokazują, że nasza aktywna rola w walce o uczciwy rynek i przestrzeganie prawa spotyka się z realnym odzewem legislatora. Rozpoczęte dochodzenie Unii Europejskiej stanowi istotny krok w kierunku utrzymania zasad uczciwej konkurencji i ochrony europejskich interesów – podkreśla Jarosław Michniuk.

Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Spółek Paged

Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Spółek Paged

„- W przypadku nielegalnego importu sklejki mamy do czynienia z trzykrotnym łamaniem prawa. Jeżeli np. rosyjskie drewno jest sygnowane jako kazachskie, to są obchodzone cła antydumpingowe. Złamanie sankcji to kolejne przestępstwo. Po trzecie dochodzi do naruszenia regulacji EUTR czyli zakazu handlu na terenie UE produktami drzewnymi nielegalnego pochodzenia, czyli np. pochodzącego z terenu objętego konfliktem zbrojnym ”

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

  • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
  • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

  • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Dołącz do Spotkania z Klientami Wood-Mizer 2024 w Kole

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Wood-Mizer

Już 7-8 czerwca 2024 r. w godz. 9.00-15.00 odbędzie się Spotkanie z Klientami, na które firma Wood-Mizer serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pracą z drewnem – profesjonalistów, amatorów, ich rodziny i przyjaciół. Spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy Wood-Mizer w Kole, przy ul. Nagórnej 114.

Seria Spotkań z Klientami organizowana przez firmę Wood-Mizer to doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z najnowszą ofertą produktową firmy, ale też do rozmów, wymiany doświadczeń branżowych i zrobienia zakupów po atrakcyjnych cenach. Wśród prezentowanych maszyn i urządzeń będą zarówno te znane i cenione, jak i najnowsze, mające swoją premierę.

Podczas Spotkania z Klientami zostaną zaprezentowane m.in.:
• linia przemysłowa #1 z trakiem WB2000 (wyposażonym w brzeszczot stellitowy oraz serwomotor) i obrzynarką EG300;
• linia przemysłowa #2 z trakiem WM3500 oraz wielopiłą dwuwałową MR200;
• traki z serii LT oraz LX, m.in.: LT70 (z brzeszczotem o profilu 7/47 i szer. 50 mm), LT40, LT15 na baterie litowo-jonowe, LT20START (NOWOŚĆ), LX250 i LX50SUPER;
• obrzynarki EG300 w wersji mobilnej i EG350 (PREMIERA);
• wielopiła dwuwałowa MR250 (PREMIERA);
• maszyny Woodworking, w tym najnowszą czterostronną strugarko-frezarkę MP280, piłę formatową MS750 i piłę stołową MS500.

Uwagę odwiedzających z pewnością przyciągną linie tartaczne Wood-Mizer Systems – ta pierwsza oparta na przemysłowym traku WB2000, zaprojektowana do wydajnego przerobu drewna dla dużych przedsiębiorstw drzewnych, oraz druga zbudowana na bazie traka WM3500. Obie linie wykorzystują maszyny pomocnicze, zwiększające poziom automatyzacji produkcji – wielopiły, obrzynarki i rozrzynarki Wood-Mizer oraz systemy do załadunku kłód i sortowania materiału.

Po raz pierwszy zaprezentujemy wielopiłę MR250 z dwoma wałami i maksymalnie 32 tarczami tnącymi do rozrzynania materiału o wymiarach aż 650 mm x 250 mm. Nowością będzie obrzynarka EG300 w wersji mobilnej i obrzynarka stacjonarna EG350 o parametrach obróbki 550 mm x 100 mm.

Wśród profesjonalnych traków taśmowych znajdzie się nowość – trak LT20START z zestawem hydrauliki i urządzeniem Setworks w specjalnej ofercie dostępnej jedynie w trakcie Spotkania z Klientami.

Atrakcje i niespodzianki

Na odwiedzających czeka szereg atrakcji i niespodzianek, m.in.: przecieranie na traku LT15 z bateriami litowo-jonowymi, prezentacja historycznego traka LT40 z początku lat 90., warsztaty ręcznych prac stolarskich z Łukaszem Giergaszem z kanału YouTube „5m2”, oraz wiele innych gier i konkursów.

„Będzie nam niezmiernie miło jeśli na Spotkanie z Klientami przyjadą również rodziny i dzieci, dla których przygotowaliśmy liczne animacje, gry i zabawy. Każde dziecko otrzyma od nas sympatyczny upominek „niespodziankę”.”

Podczas Dni Otwartych Wood-Mizer 2024 klienci będą mogli skorzystać z rabatów na zakup traków taśmowych, maszyn stolarskich serii Woodworking, oryginalnych brzeszczotów oraz pozostałych produktów Wood-Mizer. Nie zabraknie także poczęstunku.

Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie swojego udziału mailowo:
recepcja@woodmizer.plCzytaj dalej

Wydarzenia

Targi Furnitech w Nadarzynie przyciągają rzeszę zwiedzających

Targi branżowe

Dodane:

/

Trwają Międzynarodowe Targi Komponentów i Technologii Meblarskich Furnitech i All4Wood Warsaw w Nadarzynie pod Warszawą. Równolegle na terenach wystawienniczych Ptak Expo organizowane są targi meblarskie Furniture Contract Expo i Targi Automatyki Przemysłowej oraz Robotyki Warsaw Industry Automatica.

 
W narodzie zapanowało zbiorowa obsesja na organizację imprez dla branży drzewnej i meblarskiej. W ostatnim czasie ich wysyp jest podobny do epidemii ospy. Niedługo będziemy tylko jeździć w odwiedziny na targi, a na pracę nie będzie czasu – śmiejemy się w redakcji. Niemniej jednak inicjatywy Ptak Expo zaskakują swoją jakością dając do zrozumienia uczestnikom rynku, że w kalendarzu spotkań dla branży ciągle jest miejsce dla nowych pomysłów.
 
W drugim dniu targów Furnitech, których również jesteśmy uczestnikiem, obserwujemy wzmożony ruch ze strony zwiedzających. Rozmowy na stoiskach trwają, wystawcy mają co robić. I o to właśnie chodzi w tego rodzaju targach – aby uczestnictwo obu stronom się opłaciło. Na dokładne podsumowanie jeszcze przyjdzie czas – już w czerwcowym wydaniu „Kuriera Drzewnego”.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).