Connect with us

Technika i technologie

Cztery kroki do ekoinnowacji

Wyposażenie nowoczesnych zakładów drzewnych i meblarskich

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny i Meblarski

Dodane:

Nestro
System odpylania Com w fabryce Idźczak Polska. Fot. NESTRO

Słowo innowacja nabiera nowego znaczenia w obliczu coraz wyższych wymagań ekologicznych stawianych przedsiębiorstwom drzewnym i meblarskim. Czy wydatki związane z ekologią mogą przełożyć się na wzrost konkurencyjności firmy i jej lepszą efektywność? Tak, jeśli będą one realizowane w ramach spójnej idei ekoinnowacji – przekonuje Radosław Gliński z firmy NESTRO.

Wstecz1 z 4

Ekoinnowacje są ważnym czynnikiem warunkującym rozwój w przemyśle meblowym i drzewnym: podnoszą bezpieczeństwo, jakość i wydajność zakładów produkcyjnych, obniżając jednocześnie ich negatywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i środowisko pracy.

Te – wydawałoby się wzniosłe idee – mogą przynieść również wymierne korzyści finansowe firmie.

Ekoinnowacje mają bowiem przełożenie na wzrost dochodowości zakładu i obniżenie kosztów jego utrzymania. Oto cztery obszary wdrożenia ekoinnowacji.

 

Krok pierwszy – zmniejszenie wykorzystania energii

NestroZmniejszenie zużycia energii to pożądany efekt w każdej dziedzinie przemysłu, szczególnie przy rosnących kosztach energii i wymaganiach związanych z redukcją CO2. W wielu zakładach wciąż funkcjonują maszyny odpylające starszego typu, o niskiej wydajności, często pracujące na poziomie 50 proc. swoich pierwotnych możliwości.

Generują one wysokie koszty za energię niezbędną do ich zasilania.
Dlatego NESTRO wprowadziło w 2019 roku nowe, energooszczędne wentylatory przeznaczone dla mniejszych i średnich zakładów stolarskich meblowych, gdzie nie pracuje się tak intensywnie i nie są one mocno eksploatowane.

Są to wentylatory typu Classic USC-SFN i mocach od 4 do 11 kW z wydajnościami w granicach od 5100 do 10 350m3/h. Spirale wentylatorów zostały wykonane z blachy o grubości 4 mm, a wirnik ze stali o podwyższonej wytrzymałości na zginanie zapewniającej wydłużoną żywotność.

– Zainstalowanie nowoczesnych wentylatorów i linii do odpylania to inwestycja, która zwróciłaby się po kilku latach pracy zakładu, szczególnie że nowa generacja maszyn odpylających to rozwiązania zużywające minimalną ilość energii przy maksymalnej wydajności, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Trwanie przy starych maszynach na dłuższą metę musi generować straty.

Wstecz1 z 4

  • Nestro

  • sdr

  • Nestro

  • Nestro

  • Nestro
  • Nestro
  • Nestro

Kurier Drzewny - ogólnopolski miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. Nasza gazeta ukazuje się w nakładzie 20 000 egz. KONTAKT: kontakt@kurierdrzewny.eu

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze