Modrzew syberyjski to w ostatnich latach faworyt inwestorów. Deski wykonane z tego gatunku schodzą na przysłowiowym pniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że podobny wygląd, a nawet lepsze parametry, oferują termososna oraz termoświerk. Produkowane w zrównoważony sposób, dostępne są od ręki i pozbawione typowych bolączek mokrego drewna iglastego. Jakie jeszcze cechy kryje w sobie termowane drewno z fińskiego Lunawood?
Termososna i termoświerk to piękne oraz stabilne wymiarowo deski, których pochodzenie nie budzi zastrzeżeń. Produkowane są za pomocą termowania, czyli obróbki cieplnej drewna, polegającej na wygrzewaniu desek w specjalistycznych piecach. Metoda ta wywodzi się z mroźnej Finlandii, a najlepsze efekty przynosi w przypadku sosny, świerku i jesionu.
– Podczas wygrzewania redukujemy wilgotność drewna do bezpiecznego zakresu 4 – 6 proc. Właściwości izolacyjne wzrastają dzięki temu aż o 25 proc., na co warto zwrócić uwagę w kontekście rosnących cen energii – mówi Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska w dziedzinie tarasów i elewacji.
Drewno traci więc na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Robi się odporne na gnicie i stabilne wymiarowo, ale to nie koniec benefitów.
– Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują cieplejszą barwę, zbliżoną wizualnie do modrzewiowej. Dzieje się tak wskutek karmelizacji cukru wchodzącego w skład drewna. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla szkodliwych grzybów i bakterii. Termodrewno jest tym samym odporne na korozję biologiczną, co owocuje długą i bezproblemową eksploatacją. Może być stosowane w wilgotnym otoczeniu – na przykład obok basenu lub w saunie. Deski zamontujemy przy użyciu niewidocznego systemu montażu Profix 2 lub udoskonalonego Profix 2 Plus – kontynuuje Darina Lazarova.
Trwałość termowanej sosny lub świerku została sklasyfikowana jako klasa 2 wg EN ISO 350-2, natomiast modrzew syberyjski to klasa 3. Co więcej, deski przejawiają także mniejsze zagrożenie spękań oraz rozwarstwień.

Trwałość termowanej sosny lub świerku została sklasyfikowana jako klasa 2 wg EN ISO 350-2, natomiast modrzew syberyjski to klasa 3. Fot. Materiały producenta