Wintersteiger AG z regionu Górnej Austrii przygotowuje cienkotnącą piłę taśmową DSB Twinhead na to, co przyniesie przyszłość. Najnowszy model Pro XM otwiera nową generację tych maszyn – z cyfrowymi rozwiązaniami, które zwiększają efektywność procesów produkcyjnych oraz z odświeżonym interfejsem użytkownika. Dodatkowo piła taśmowa została zoptymalizowana pod kątem obróbki miękkich gatunków drewna. Ta nowa, cienkotnąca piła taśmowa przeznaczona jest do zadań wymagających bardzo wysokiej wydajności. Wersja bazowa wyposażona jest w dwa moduły piłowe, ale istnieje możliwość rozbudowy do sześciu.

Maszyna posiada możliwość rozbudowy do sześciu modułów. Fot. Wintersteiger
Nowa maszyna DSB Twinhead Pro XM z dwoma modułami piłowymi to cienkotnąca piła taśmowa do zastosowań w przemyśle – wszędzie tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania pod względem wydajności. Poprzedni model to dojrzała konstrukcja, którą zoptymalizowano pod wieloma względami. Andreas Ramsauer, kierownik produktu, wyjaśnia:
– W tym projekcie chodziło o to, aby sprawdzoną już maszynę wyposażyć w rozwiązania oparte na postępach w dziedzinie cyfryzacji, które pozwoliłyby naszym klientom w pełni wykorzystać wszystkie dostępne możliwości techniczne. W efekcie powstała piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM, która jest w pełni gotowa na przyszłe wyzwania, jeśli chodzi o jakościowe, cienkowarstwowe cięcie drewna.
Trzy maszyny i sześć modułów piłowych
Wersja bazowa może zostać rozbudowana do trzech maszyn połączonych szeregowo. Odpowiada to łącznie sześciu modułom piłowym w jednym urządzeniu produkcyjnym. Dzięki podwójnemu wyposażeniu każdej maszyny model ten nie zabiera wiele miejsca w hali produkcyjnej.
Cyfryzacja zwiększająca efektywność procesów produkcyjnych
Cyfryzacja stwarza ogromne szanse i możliwości. Przy wystarczającej ilości danych na temat procesu cięcia, np. prędkości posuwu w przypadku różnych gatunków drewna, możliwe jest podejmowanie decyzji wpływających na optymalne działanie pił.
– Ostatnie lata pokazały, że cyfryzacja dotarła także do branży przetwórstwa drewna. Postanowiliśmy więc podjąć ten wątek w naszych pracach badawczo-rozwojowych – dodaje Andreas Ramsauer.
W maszynie DSB Twinhead Pro XM wprowadzono następujące rozwiązania cyfrowe:
– Cyfrowe rozpoznawanie brzeszczotu. Podczas uruchamiania automatycznie rozpoznaje wybrany brzeszczot Wintersteiger i dostarcza dane dotyczące np. prędkości posuwu. Dane maszyny i narzędzia zostają ze sobą skojarzone. Upraszcza to także zarządzanie narzędziami. Z wyjątkiem gatunku drewna i specyficznych danych klienta nie trzeba wprowadzać żadnych danych ręcznie.
– Automatyczny pomiar szerokości bloku. Mierzy szerokość bloku za pomocą czujników optycznych, dostarczając wiarygodnych informacji na temat przepustowości, tj. pociętych metrów kwadratowych.
– Automatyczne monitorowanie łożysk. Funkcja ta pozwala na dokumentowanie stanu łożysk i przy wystarczającej ilości danych pozwala przewidzieć zbliżającą się awarię łożyska. W przypadku stwierdzenia zużycia możliwa jest zapobiegawcza wymiana łożysk w czasie dostosowanym do planów produkcyjnych.
– Połączenie z myWintersteiger Cloud. Dane dotyczące mocy produkcyjnej (np. na konkretnej zmianie) i zarządzania narzędziami są zapisywane w strukturyzowanej formie w chmurze myWintersteiger Cloud i przejrzyście prezentowane na pulpicie sterowniczym maszyny. Te informacje stanowią punkt wyjścia dla ciągłego udoskonalania procesu produkcyjnego. W pakiecie ze zdalną konserwacją maszyn klient automatycznie otrzymuje połączenie z chmurą.
Zasadniczy cel: rozkrój miękkich gatunków drewna
Przy rosnących cenach drewna jakościowe cięcie cienkowarstwowe odgrywa coraz ważniejszą rolę także w przypadku miękkich gatunków drewna. Trend ten został podjęty na etapie rozwoju maszyny, zaś nowy model DSB Twinhead Pro XM został zoptymalizowany pod kątem tego właśnie obszaru zastosowań. Do usprawnień technologicznych zaliczyć należy bardzo wydajne odsysanie wiórów i szybszy posuw z prędkością sięgającą 45 metrów na minutę.
– W maszynie w jeszcze większym stopniu uwzględnione są potrzeby branży obróbki drewna miękkiego, co prowadzi do optymalnych rezultatów cięcia. Nie ma także problemu, jeśli chodzi o realizację indywidualnych projektów zgodnie z życzeniem klienta – tłumaczy kierownik produktu.
Złożona maszyna, prosta obsługa
Podczas projektowania maszyny wzięto pod uwagę przede wszystkim perspektywę operatora. Aby jej obsługa była jak najbardziej intuicyjna, przeprojektowano interfejs użytkownika. Cienkotnąca piła taśmowa została wyposażona w 12-calowy ekran dotykowy z czytelnym menu prowadzącym operatora przez program obróbki.
Dużą uwagę przywiązano także do kwestii dostępności maszyny na wypadek prac serwisowych i konserwacyjnych. Achim Priewasser, współpracujący z działem rozwoju maszyn jako technik zastosowań, potwierdza:
– Nowy model Pro XM jest o krok do przodu, jeśli chodzi o utrzymanie i czyszczenie. Wysoka precyzja rezultatów cięcia to kolejny plus przemawiający na rzecz nowej maszyny. Potężny postęp daje się również zauważyć w prostej obsłudze na ekranie dotykowym.
Więcej niż tylko cienkotnąca piła taśmowa
Specjaliści VAP-Wintersteiger GmbH mogą zaprojektować zautomatyzowane linie produkcyjne, a klient otrzyma wszystko z jednej ręki. Oprócz nowej, cienkotnącej piły taśmowej DSB Twinhead Pro XM klienci dodatkowo dostają opracowane i wyprodukowane przez firmę Wintersteiger brzeszczoty taśmowe, dostępny na całym świecie serwis techniczny oraz indywidualne rozwiązania automatyzacyjne, opracowane z myślą o potrzebach konkretnych klientów. Firma oferuje także rozwiązania pozwalające na finansowanie zakupu maszyn, wynajem, leasing i płatności ratalne.