Connect with us
 
Technika, technologie, nowości

Cyfrowa, wydajna i wysoce precyzyjna

Nowa, cienkotnąca piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Wintersteiger AG z regionu Górnej Austrii przygotowuje cienkotnącą piłę taśmową DSB Twinhead na to, co przyniesie przyszłość. Najnowszy model Pro XM otwiera nową generację tych maszyn – z cyfrowymi rozwiązaniami, które zwiększają efektywność procesów produkcyjnych oraz z odświeżonym interfejsem użytkownika. Dodatkowo piła taśmowa została zoptymalizowana pod kątem obróbki miękkich gatunków drewna. Ta nowa, cienkotnąca piła taśmowa przeznaczona jest do zadań wymagających bardzo wysokiej wydajności. Wersja bazowa wyposażona jest w dwa moduły piłowe, ale istnieje możliwość rozbudowy do sześciu.

 

Kurier Drzewny

Maszyna posiada możliwość rozbudowy do sześciu modułów. Fot. Wintersteiger

Nowa maszyna DSB Twinhead Pro XM z dwoma modułami piłowymi to cienkotnąca piła taśmowa do zastosowań w przemyśle – wszędzie tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania pod względem wydajności. Poprzedni model to dojrzała konstrukcja, którą zoptymalizowano pod wieloma względami. Andreas Ramsauer, kierownik produktu, wyjaśnia:
– W tym projekcie chodziło o to, aby sprawdzoną już maszynę wyposażyć w rozwiązania oparte na postępach w dziedzinie cyfryzacji, które pozwoliłyby naszym klientom w pełni wykorzystać wszystkie dostępne możliwości techniczne. W efekcie powstała piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM, która jest w pełni gotowa na przyszłe wyzwania, jeśli chodzi o jakościowe, cienkowarstwowe cięcie drewna.

 

Trzy maszyny i sześć modułów piłowych

Wersja bazowa może zostać rozbudowana do trzech maszyn połączonych szeregowo. Odpowiada to łącznie sześciu modułom piłowym w jednym urządzeniu produkcyjnym. Dzięki podwójnemu wyposażeniu każdej maszyny model ten nie zabiera wiele miejsca w hali produkcyjnej.

Reklama 

Cyfryzacja zwiększająca efektywność procesów produkcyjnych

Cyfryzacja stwarza ogromne szanse i możliwości. Przy wystarczającej ilości danych na temat procesu cięcia, np. prędkości posuwu w przypadku różnych gatunków drewna, możliwe jest podejmowanie decyzji wpływających na optymalne działanie pił.
– Ostatnie lata pokazały, że cyfryzacja dotarła także do branży przetwórstwa drewna. Postanowiliśmy więc podjąć ten wątek w naszych pracach badawczo-rozwojowych – dodaje Andreas Ramsauer.
W maszynie DSB Twinhead Pro XM wprowadzono następujące rozwiązania cyfrowe:
– Cyfrowe rozpoznawanie brzeszczotu. Podczas uruchamiania automatycznie rozpoznaje wybrany brzeszczot Wintersteiger i dostarcza dane dotyczące np. prędkości posuwu. Dane maszyny i narzędzia zostają ze sobą skojarzone. Upraszcza to także zarządzanie narzędziami. Z wyjątkiem gatunku drewna i specyficznych danych klienta nie trzeba wprowadzać żadnych danych ręcznie.
– Automatyczny pomiar szerokości bloku. Mierzy szerokość bloku za pomocą czujników optycznych, dostarczając wiarygodnych informacji na temat przepustowości, tj. pociętych metrów kwadratowych.
– Automatyczne monitorowanie łożysk. Funkcja ta pozwala na dokumentowanie stanu łożysk i przy wystarczającej ilości danych pozwala przewidzieć zbliżającą się awarię łożyska. W przypadku stwierdzenia zużycia możliwa jest zapobiegawcza wymiana łożysk w czasie dostosowanym do planów produkcyjnych.
– Połączenie z myWintersteiger Cloud. Dane dotyczące mocy produkcyjnej (np. na konkretnej zmianie) i zarządzania narzędziami są zapisywane w strukturyzowanej formie w chmurze myWintersteiger Cloud i przejrzyście prezentowane na pulpicie sterowniczym maszyny. Te informacje stanowią punkt wyjścia dla ciągłego udoskonalania procesu produkcyjnego. W pakiecie ze zdalną konserwacją maszyn klient automatycznie otrzymuje połączenie z chmurą.

 

Zasadniczy cel: rozkrój miękkich gatunków drewna

Przy rosnących cenach drewna jakościowe cięcie cienkowarstwowe odgrywa coraz ważniejszą rolę także w przypadku miękkich gatunków drewna. Trend ten został podjęty na etapie rozwoju maszyny, zaś nowy model DSB Twinhead Pro XM został zoptymalizowany pod kątem tego właśnie obszaru zastosowań. Do usprawnień technologicznych zaliczyć należy bardzo wydajne odsysanie wiórów i szybszy posuw z prędkością sięgającą 45 metrów na minutę.
– W maszynie w jeszcze większym stopniu uwzględnione są potrzeby branży obróbki drewna miękkiego, co prowadzi do optymalnych rezultatów cięcia. Nie ma także problemu, jeśli chodzi o realizację indywidualnych projektów zgodnie z życzeniem klienta – tłumaczy kierownik produktu.

 

ReklamaZłożona maszyna, prosta obsługa

Podczas projektowania maszyny wzięto pod uwagę przede wszystkim perspektywę operatora. Aby jej obsługa była jak najbardziej intuicyjna, przeprojektowano interfejs użytkownika. Cienkotnąca piła taśmowa została wyposażona w 12-calowy ekran dotykowy z czytelnym menu prowadzącym operatora przez program obróbki.
Dużą uwagę przywiązano także do kwestii dostępności maszyny na wypadek prac serwisowych i konserwacyjnych. Achim Priewasser, współpracujący z działem rozwoju maszyn jako technik zastosowań, potwierdza:
– Nowy model Pro XM jest o krok do przodu, jeśli chodzi o utrzymanie i czyszczenie. Wysoka precyzja rezultatów cięcia to kolejny plus przemawiający na rzecz nowej maszyny. Potężny postęp daje się również zauważyć w prostej obsłudze na ekranie dotykowym.

 

Więcej niż tylko cienkotnąca piła taśmowa

Specjaliści VAP-Wintersteiger GmbH mogą zaprojektować zautomatyzowane linie produkcyjne, a klient otrzyma wszystko z jednej ręki. Oprócz nowej, cienkotnącej piły taśmowej DSB Twinhead Pro XM klienci dodatkowo dostają opracowane i wyprodukowane przez firmę Wintersteiger brzeszczoty taśmowe, dostępny na całym świecie serwis techniczny oraz indywidualne rozwiązania automatyzacyjne, opracowane z myślą o potrzebach konkretnych klientów. Firma oferuje także rozwiązania pozwalające na finansowanie zakupu maszyn, wynajem, leasing i płatności ratalne.

Więcej informacji:
www.wintersteiger.com/Twinhead-Pro-XM

Reklama
 • Kurier Drzewny

  Cienkotnąca piła taśmowa DSB Twinhead Pro XM. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Wersja bazowa z dwoma modułami piłowymi. Fot. Wintersteiger

 • Kurer Drzewny

  Cyfrowe rozpoznawanie brzeszczotu. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Automatyczny pomiar szerokości bloku. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Automatyczne monitorowanie łożysk. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Maszyna posiada możliwość rozbudowy do sześciu modułów. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Połączenie z myWintersteiger Cloud. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Maszyna posiada możliwość rozbudowy do sześciu modułów. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Bardzo wydajne odsysanie wiórów. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny

  Nowoczesne rozwiązania odpowiadają na potrzeby współczesnej produkcji. Fot. Wintersteiger

 • Portal Drzewny

  Nowoczesne rozwiązania odpowiadają na potrzeby współczesnej produkcji. Fot. Wintersteiger

 • KD Media

  Nowoczesne rozwiązania odpowiadają na potrzeby współczesnej produkcji. Fot. Wintersteiger

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurer Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Portal Drzewny
 • KD Media

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Recykling HDF w branży podłogowej

Quick-Step z kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem opartym na rewolucyjnej technologii recyklingu

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Opracowana technologia pozwala poddać recyklingowi HDF i ponownie wprowadzić go do produkcji podłóg. Fot. Quick-Step

Firma Quick-Step opracowała i opatentowała innowacyjną technologię, która umożliwia recykling HDF, stanowiącego rdzeń podłóg laminowanych. Unikatowy proces daje możliwość odseparowania włókien drzewnych od istniejącej płyty HDF i dzięki temu umożliwia ich ponowne wykorzystanie w procesie produkcji podłóg. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie, które pozwala na przerobienie płyty HDF na nowy materiał.

 

Kurier Drzewny

Celem Grupy Unilin jest zastąpienie do 2030 roku co najmniej 25 proc. mieszanki surowców włóknami pochodzącymi z recyklingu. Fot. Quick-Step

Zamknięty obieg

Quick-Step od dziesięcioleci wprowadza na rynek laminaty i inne typy podłóg, działając zgodnie z założeniami zrównoważonej gospodarki. Ważnym aspektem tego procesu jest utrzymanie drewna w zamkniętym obiegu produkcyjnym najdłużej, jak to jest możliwe. Płyta HDF (High Density Fibreboard), czyli płyta pilśniowa stanowiąca rdzeń podłóg laminowanych Quick-Step, nie tylko składa się całkowicie z odzyskanego drewna, ale dzięki specjalnej technologii teraz można poddać ją recyklingowi.

 

Odzysk a recykling

Jaka jest więc różnica między płytą HDF z odzysku a płytą HDF z recyklingu? Do tej pory Quick-Step wykorzystywał do produkcji płyt HDF wyłącznie drewno z odzysku. Pochodziło ono z remontów dróg, tartaków i zrównoważonej gospodarki leśnej. Gdyby nie wykorzystano go w produkcji, to zostałoby spalone. Zamiast więc je niszczyć, Quick-Step używa surowca do produkcji podłóg – w związku z tym nie dochodzi do emisji CO2 do atmosfery i ograniczona jest wycinka drzew.
 
Co więcej, firma spędziła lata poszukując sposobów, aby dać płycie HDF „drugie życie”. Po szeroko zakrojonych badaniach, Grupa Unilin – spółka macierzysta Quick-Step – stała się pierwszym na świecie producentem, który w końcu osiągnął ten cel dzięki opatentowanej technologii recyklingu.
 

„Nowa technologia pozwala na nawilżenie
i rozluźnienie włókien HDF, dzięki czemu mogą być one ponownie wykorzystane.”

 
Przez długi czas recykling płyt HDF był niemożliwy, ponieważ nie można było „przefiltrować” w procesie przemysłowym kleju wiążącego włókna drzewne. W związku z tym większość płyt pilśniowych po zakończeniu okresu użytkowania trafiała do spalarni. Nowa technologia pozwala na nawilżenie i rozluźnienie włókien HDF, dzięki czemu mogą być one ponownie wykorzystane. Opatentowana technologia sprawia, że proces produkcyjny naszych płyt HDF, które stanowią rdzeń laminatów Quick-Step, ma obieg zamknięty.

Reklama

 

Innowacje w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

– To rewolucyjne osiągnięcie jest w pełni zgodne z naszym zobowiązaniem, by wprowadzać innowacje w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Używamy opatentowanej technologii, aby całkowicie zamknąć proces produkcyjny paneli z HDF. Jesteśmy jednak świadomi, że HDF to tylko jeden z elementów całego procesu. Dlatego będziemy wciąż stawiać na innowacje, by opracować jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania podłogowe. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do realizacji celów klimatycznych Porozumienia Paryskiego – zauważa Ruben Desmet, prezes Unilin Flooring.

 

O 380 tys. ton CO2 mniej każdego roku

Początkowo nowa technologia recyklingu będzie stosowana oraz udoskonalana w zakładzie produkcji płyt MDF i HDF firmy Unilin Panels w Bazeilles, we Francji. W późniejszym okresie zdolności produkcyjne w tym zakresie zostaną rozszerzone na inne zakłady, a przetwarzane będą w nich również materiały zebrane poza zakładem. Celem Grupy Unilin jest zastąpienie do 2030 roku co najmniej 25 proc. mieszanki surowców włóknami pochodzącymi z recyklingu, co pozwoli zaoszczędzić 380 tys. ton CO2 rocznie.

Kurier Drzewny

Opatentowany proces sprawia, że proces produkcyjny płyt HDF, które stanowią rdzeń laminatów Quick-Step, ma obieg zamknięty. Fot. Quick-Step

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Zastosowanie drewna na ogrzewaniu podłogowym

Porady i informacje Chapel Parket Polska sp. z o.o.

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Podłogi z drewna można z powodzeniem stosować z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Chapel Parket Polska

Montaż drewnianej podłogi na instalacji grzewczej od wielu już lat cieszy się ogromną popularnością. Znaczenie ma tu zarówno rodzaj, jak i grubość drewna oraz wartość przewodności cieplnej, gdyż wpływa ona bezpośrednio na opór cieplny. Bardzo istotne są: odpowiedni montaż oraz prawidłowe wygrzanie posadzki. Porady z zakresu zastosowania podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym przekazuje Chapel Parket Polska sp. z o.o.

 

Kurier Drzewny

Podłogi z drewna można z powodzeniem stosować z ogrzewaniem podłogowym. Fot. Chapel Parket Polska

Jak powszechnie wiadomo, drewno to naturalny materiał o właściwościach higroskopijnych. Co to oznacza? Otóż, reaguje ono na warunki panujące w jego otoczeniu (w tym wilgotność i temperaturę). Nie oznacza to jednak, że montaż na ogrzewaniu podłogowym jest niemożliwy. Wręcz przeciwnie, należy zapoznać się z kilkoma cennymi informacjami.

 

Lepszy jest materiał warstwowy

– Na „podłogówkę” nie zaleca się drewna litego, które cechuje się wysokim oporem cieplnym, co powoduje, że ogrzewanie jest nieekonomiczne i mało efektywne. Lite drewno jest jednocześnie bardziej podatne na „pracę” drewna niż materiał inżynieryjny, czyli warstwowy – podkreśla Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.
Drugi z wymienionych powstaje przez połączenie kilku warstw drewna (których słoje są ułożone prostopadle do siebie) w jeden, trwały element. Taka budowa znacznie ogranicza „pracę” drewna. Jednocześnie warstwowa konstrukcja nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Podłogi wykonane z materiału inżynieryjnego są bardziej odporne na zmiany wilgotności i temperatury.

 

Reklama

Wartość oporu cieplnego, grubość drewna i przewodność cieplna

Należy zwrócić uwagę na kilka czynników, a właściwie – poznać wartości odpowiednich zmiennych. Zgodnie z normą DIN 4725, na wodnym ogrzewaniu podłogowym można instalować materiały, których wartość oporności przewodzenia ciepła nie przekracza 0,15 m2K/W (metr do kwadratu – Kelwin/ Wat).
– Pod pojęciem „oporność przewodzenia ciepła” kryje się stopień izolacyjności danego materiału: im jest on niższy, tym większa ilość ciepła będzie przewodzona przez materiał – wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Na wartość oporu cieplnego wpływa nie tylko grubość drewna, ale także jego przewodność cieplna (współczynnik przewodzenia ciepła), wyrażająca właściwości termoizolacyjne surowca. Im jest wyższa jego wartość, tym więcej ciepła przepłynie przez dany surowiec.
– Grubość drewna ma znaczenie, ale równie istotna jest wartość przewodności cieplnej, gdyż wpływa ona bezpośrednio na opór cieplny. Dla przykładu: kryteria wspomnianej wcześniej normy spełniają zarówno warstwowe podłogi Chapel Parket In Beteween o grubości 15, jak i 20 mm – dodaje Paweł Bekas.

 

Mniej widoczne efekty naturalnej „pracy drewna”

Warto pamiętać, że inwestorzy, którzy planują montaż na „podłogówce” jasnego drewna powinni wziąć pod uwagę fakt, iż odcienie te bardziej uwidocznią naturalny proces kurczliwości materiału.
– W takim materiale szczeliny (choć mają dosłownie do milimetra szerokości) będą bardziej widoczne. Z podłóg w jasnych barwach nie trzeba jednak rezygnować. Rozwiązaniem jest wybór desek z mikrofazą, dzięki której poszczególne deski będą wyodrębnione, a efekty naturalnej „pracy drewna” mniej widoczne – informuje Sebastian Kos.

 

Z wrażeniem trójwymiarowości

Wybór drewna dedykowanemu ogrzewaniu podłogowemu jest bardzo duży. Na rynku dostępne są nie tylko deski, ale także klepki, a nawet kasetony, które można z powodzeniem montować na „podłogówce”.
– Elementy te wyróżniają się nie tylko ciekawą kolorystyką, ale także fakturą. Warstwowe podłogi Chapel Parket In Between są heblowane, dzięki czemu rysunek drewna jest wyeksponowany, a drewno sprawia wrażenie trójwymiarowego. Serię tworzą elementy w 56 wybarwieniach, każdy znajdzie więc odpowiednie dla siebie rozwiązanie – zapewnia ekspert marki Chapel Parket.

Reklama

 

Odpowiedni fachowiec

– Montaż podłogi najlepiej jest zlecić doświadczonej osobie, która nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą, ale i stosownymi narzędziami pozwalającymi np. ocenić wilgotność wylewki. Istotne jest, aby instalację drewna na „podłogówce” powierzyć właśnie parkieciarzowi, a nie „złotej rączce” – radzi Paweł Bekas.
Drewno to szlachetny surowiec, który wymaga odpowiedniego potraktowania. Biorąc pod uwagę, że instalacja każdej podłogi wykonanej z tego materiału jest inwestycją długoterminową, warto postawić na fachowca z branży drzewnej.

 

Wygrzanie posadzki

Zanim jednak parkieciarz przystąpi do pracy, należy przeprowadzić proces wygrzania posadzki, którego celem jest usunięcie wilgoci z wylewki. Czynność ta jest konieczna. Jeśli ją pominiemy, to nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty przez drewno.
– Wbrew pozorom (i nazwie) sam proces wygrzania posadzki nie jest skomplikowany. Polega on na utrzymywaniu określonej temperatury instalacji grzewczej w pomieszczeniu, w którym zostanie zamontowane drewno. Inwestor powinien kierować się instrukcjami dostarczonymi wraz z podłogą, a wykonanie kolejnych czynności udokumentować w specjalnym protokole. Cały proces trwa około miesiąca. Znacznie łatwiej wygrzać posadzkę niż ponosić konsekwencje zaniedbania tej czynności – akcentuje przedstawiciel marki Chapel Parket.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za przeprowadzeniem wygrzania posadzki (i sporządzeniem protokołu z tej czynności) jest fakt, iż dokument ten może stanowić istotny element gwarancji na podłogę.

 

Reklama

Co z temperaturą?

Nie powinna ona przekraczać 28 stopni Celsjusza. Warto pamiętać także, że zbyt wysokie temperatury wysuszają drewno, a gwałtowne i duże wahania mogą prowadzić do jego uszkodzenia.
– Temperatura pomieszczenia nie powinna być wyższa niż 28 stopni. Biorąc pod uwagę, że nagrzewa się cała podłoga, nie ma obawy, że w pomieszczeniu będzie zbyt zimno. Optymalny poziom temperatury mieści się w przedziale 18 – 22 stopni, natomiast wilgotność powinna wynosić od 45 do 60 proc. Warunki te są odpowiednie zarówno dla domowników, jak i… samej podłogi – tłumaczy Sebastian Kos.
Mówiąc o temperaturze, trzeba podkreślić, że (na początku sezonu grzewczego i na jego zakończenie) jej wartość musi być­ regulowana sukcesywnie – na początku sezonu grzewczego o maksymalnie 1 lub 2 stopnie na dzień. Chodzi o to, aby uniknąć „szoku” temperaturowego.

Kurier Drzewny

Inżynieryjny materiał powstaje przez połączenie kilku warstw drewna (których słoje są ułożone prostopadle do siebie) w jeden, trwały element. Taka budowa znacznie ogranicza „pracę” drewna, a warstwowa konstrukcja nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Fot. Chapel Parket Polska

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Dwie lub cztery deski w jednym przejściu

Wysokowydajne traki tarczowe BHS

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Maszyny BHS przeznaczone są do cięcia niesortowanego, drobnego drewna okrągłego o średnicy 200 - 340 mm (maks. 390 mm). Fot. MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH

MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH specjalizuje się w maszynach dla tartacznictwa. W ofercie firmy znajdziemy traki, korowarki, a nawet rębaki oraz rozwiązania z zakresu mechanizacji i sortowania. Przedsiębiorstwo dostarcza maszyny na cały świat i dla przedsiębiorstw o różnej wielkości.

 

Kurier Drzewny

Dzięki tej maszynie możliwe jest wyprodukowanie dwóch lub czterech nieobrzynanych desek w jednym przejściu. Fot. MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH

Wysokowydajne, 4- lub 6-ostrzowe traki tarczowe BHS z oferty MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH przeznaczone są do cięcia niesortowanego, drobnego drewna okrągłego, najlepiej o średnicy 200 – 340 mm. Wydajność zależy przede wszystkim od wielkości wsadu i średnicy ciętego drewna okrągłego. Dzięki tej maszynie możliwe jest wyprodukowanie dwóch lub czterech nieobrzynanych desek w jednym przejściu, przy wysokich prędkościach posuwu, które można regulować do 30 m/min – w zależności od średnicy drewna. Urządzenia pozwalają osiągnąć dzienną wydajność cięcia drewna okrągłego na poziomie powyżej 150 m3. Opcjonalnie maszyny BHS można doposażyć w laser, przedłużenie skrzydła stołu podającego do 8000 mm oraz opcję automatycznej regulacji szerokości z sześcioma stałymi wymiarami.

 

Znają się na tartacznictwie

Przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem, produkcją i dystrybucją maszyn tartacznych. Oferuje także kompleksowe usługi w zakresie ustawiania całych linii produkcyjnych oraz zajmuje się naprawą, remontami i handlem używanymi maszynami tartacznymi.
 
Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala firmie na szybkie rozpoznanie potrzeb oraz praktyczne wdrożenie innowacji technicznych. Doświadczeni pracownicy zajmują się rozwiązywaniem problemów we wszystkich obszarach techniki tartacznej. Z oferty MS Maschinenbau u. Vertriebs GmbH korzystają tartaki różnej wielkości z całego świata. Każdorazowo firma dobiera odpowiednie rozwiązania według zlecenia odbiorcy. Dzięki bardzo szerokiej gamie urządzeń jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby nowoczesnych tartaków maszynami własnej produkcji. Urządzenia pracują w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Niezależnie od tego czy mrozy sięgają -50° C na Syberii, czy upał +50° C w Papui Nowej Gwinei, a także jaka jest wilgotność względna, maszyny te zawsze doskonale się sprawdzają.
 
Są one specjalnie zaprojektowane do kłód o średnicy do 45 (72) cm. Oznacza to, że drewno, którego inaczej nie można by było optymalnie przetworzyć, może być teraz wykorzystywane jako cenne listwy i deski. Wszystkie maszyny są projektowane i produkowane w Fischbeck.
Praktyczne doświadczenie stale wpływa na przemyślaną ich konstrukcję. Wieloletnia niezawodność wynika z fachowej obróbki najwyższej klasy komponentów. Stosowane są tylko części znanych producentów wysokiej jakości.

Kurier Drzewny

 

Reklama

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Każdego klienta traktujemy indywidualnie

Targi DREMA: złoty medalista

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W tym roku medale trafiły do najbardziej innowacyjnych firm. Fot. Grupa MTP

Polska Grupa CNC, jeden z tegorocznych złotych medalistów targów DREMA, znalazła sposób na sukces na rynku: kluczem jest indywidualne podejście do klienta – podkreślają przedstawiciele firmy.

 
Polska Grupa CNC ma powody do dumy – od 2020 roku udało im się podwoić zarówno zespół, jak i powierzchnię produkcji. Szefowie firmy mówią o wciąż rosnącej liczbie klientów, a produkowane przez CNC maszyny zyskują uznanie profesjonalistów. Podczas ostatnich targów DREMA Grupa znalazła się w gronie laureatów konkursu o Złoty Medal MTP. Jury doceniło ploter frezujący 2030ATC 4 AXIS, którego CNC jest producentem.
W portfolio medalisty znajdują się urządzenia sterowane numerycznie, przeznaczone do obróbki materiałów inżynierskich, m.in. ploterów frezujących czy frezarek CNC przeznaczonych do drewna, płyt drewnopochodnych (m.in. OSB i MDF), tworzyw sztucznych (pleksi, PCW, MPL), kompozytów i metali miękkich.
PG CNC jest firmą rodzinną, wyłącznie z polskim kapitałem.

 

Liczy się profesjonalizm

Firma od początku stawiała na profesjonalizm: jej właściciel, Damian Laskowski, wprowadzając na polski rynek urządzenia sterowane numerycznie, wykorzystywał swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe i ogromną wiedzę dotyczącą tej branży.
Polska Grupa CNC zawsze stawiała na wysokiej klasy specjalistów – inżynierów oraz doświadczoną kadrę produkcyjną, dzięki czemu szybko znalazła własne miejsce w tym wymagającym segmencie rynkowym.
– Wyprodukować nawet najlepszą maszynę to jedno, a sprawić, aby klient był z niej zadowolony to jeszcze większe wyzwanie – opowiada Krzysztof Łapiński z PG CNC. – Przede wszystkim chodzi o to, aby każdego klienta traktować indywidualnie, zbadać jego potrzeby, plany, jakich ma klientów, jak wygląda jego proces produkcyjny, czego mu brakuje, co chciałby zmienić. Dopiero wtedy możemy dla niego przygotować indywidualne, autorskie rozwiązanie, które sprawdzi się w jego firmie i pomoże mu osiągnąć cele. Takie działania wymagają czasu, partnerskiego podejścia i zaufania ze strony klientów. A na to trzeba sobie zapracować. Sądzę, że możemy śmiało przyznać, że naszej firmie to się doskonale udaje. Świadczy o tym wciąż powiększająca się liczba klientów.

Takie działania, zdaniem przedstawicieli PG CNC, stały się podstawą sukcesów firmy na rynkach. Krzysztof Łapiński zdradził nam jak wygląda współpraca z klientami Grupy.
– Każdy klient PG CNC otrzymuje indywidualne doradztwo i konsultacje, podczas których omawiane są jego potrzeby, oczekiwania oraz koncepcja przedsięwzięcia – opowiada. – Konsultujemy z nim budowę maszyn, zakres ich funkcjonalności, doradzamy rozwiązania, które mogą podnieść jakość produkcji i finalnego produktu, a także są ekonomiczne. Konsultacje najczęściej odbywają się w naszej firmie w Zaleszanach, gdzie klienci na miejscu mogą obejrzeć proces produkcyjny. Jeśli jest taka potrzeba, to spotkania mogą odbyć się również u nich. Przedsiębiorcy kupują wysokiej klasy maszyny, indywidualnie dobrane do własnych potrzeb i oczekiwań, w pakiecie otrzymują dodatkowo wiedzę i znajomość rynku.

Reklama

 

Nie tylko dla branży drzewnej

Przedsiębiorstwo adresuje swoje maszyny do szerokiego grona klientów – od jednoosobowych firm, poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, po spółki Skarbu Państwa.
– Działamy głównie na polskim rynku, ale mamy też klientów z Europy, m.in. Szwecji czy Finlandii – wylicza Krzysztof Łapiński. – Około połowa naszych urządzeń jest przeznaczona do wyrobów drewnianych i drewnopochodnych, a pozostała część do produktów wykonanych z tworzyw i metali miękkich.
Przedstawiciele PG CNC podkreślają, że na każdym etapie sprzedaży najważniejsze są indywidualne potrzeby klienta. Dlatego zdarza się, że po konsultacjach i sugestiach specjalistów z firmy klient decyduje się na tańsze rozwiązania, które gwarantują, że wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone.
– Firma oferuje szeroki wachlarz wysokiej jakości urządzeń wykonanych z dobrej jakości materiałów, wykorzystujących podzespoły odznaczające się niezawodnością i trwałością – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – W zależności od wybranego modelu, odznaczają się odmiennymi parametrami technicznymi, pozwalającymi na pracę w zakresie pola roboczego o odmiennych wymiarach.
Przedsiębiorstwo oferuje urządzenia w linii Special oraz Pro. W przypadku standardu Pro stosowana jest dodatkowo wzmocniona konstrukcja o serwonapędy AC na każdej osi. Do urządzeń wprowadzane są sprawdzone oprogramowania CAD/CAM.
– To, jak finalnie będą wykonane urządzenia, zależy każdorazowo od potrzeb klienta. – Z jednej strony nasze maszyny są „szyte na miarę”, spersonalizowane, to znaczy przygotowane dla konkretnego klienta i pod jego indywidualny proces produkcji. Z drugiej są na tyle wielofunkcyjne, że można je modyfikować, aby działały wielofunkcyjnie – zapewnia przedstawiciel PG CNC. – Nasze priorytety to funkcjonalność i dbałość o detale, dzięki temu maszyny są od lat cenione na krajowym i zagranicznym rynku.
Firma oferuje je w systemie sprzedażowym oraz leasingu.

 

Specyfikacja 2030 ATC

Ploter frezujący CNC 2030 ATC to precyzyjna maszyna skonstruowana w Polsce. Służy do obróbki wielu materiałów inżynierskich, tj.: drewna, materiałów drewnopochodnych (płyta wiórowa, MDF, OSB itd.), tworzyw sztucznych (pleksi, PCV, HPL itd.), kompozytów (dibond, carbon, alucobond) oraz metali miękkich itp.
Maszyny z serii ATC posiadają dodatkowo wzmocnioną konstrukcję oraz serwonapędy AC na każdej osi, w parze z przystępną ceną zostawiają konkurencję daleko w tyle.
Konstrukcja obrabiarki wykonana jest ze stali, co daje jej dużą sztywność, a także wytrzymałość na przeciążenia związane z procesem obróbki. Maszyna została wyposażona w przyjazny interfejs, łatwy w obsłudze, ale posiadający również zaawansowane funkcje. Niżej znajdą Państwo więcej szczegółów na temat obrabiarki.

Konstrukcja:
Wszystkie elementy plotera wykonane są ze stali wysokiej jakości, podczas procesu produkcji poddawane są specjalnej obróbce cieplnej.

Reklama

Powierzchnia robocza:
Powierzchnia użytkowa obrabiarki to 2100 x 3100 mm.

Mocowanie materiału:
Maszyna posiada stół podciśnieniowy.

Zakres osi Z i prześwit bramy:
Standardowo zakres osi Z to 300 mm.

Napędy:
Do napędu obrabiarek posłużyły serwonapędy AC o dużej rozdzielczości i mocy, co zapewnia odpowiednie przyśpieszenia oraz prędkości w poszczególnych kierunkach. W osiach X i Y pracują klasyczne i sprawdzone listwy helikalne, które zapewniają dużą trwałość oraz precyzję, a do napędu osi Z służy śruba kulowa wysokiej próby. Wszystkie osie poruszają się na prowadnicach szynowych.

Wrzeciono:
Do napędu narzędzia skrawającego służy silne, chłodzone cieczą i trwałe, bezszczotkowe wrzeciono wysokiej klasy. Ułożyskowanie wrzeciona to wysokiej jakości łożyska maszynowe, bardzo ciche i gwarantujące ponadprzeciętną trwałość. Prędkość obrotowa wrzeciona zawiera się w przedziale od 6 do 24 tys. obr./min. Do zasilania służy falownik, który ma większą moc niż wrzeciono, co chroni przed spadkami obrotów podczas pracy pod dużym obciążeniem.

Reklama

Oprogramowanie:
Maszyna została zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM w najnowszej wersji. Umożliwia ono szybkie i łatwe projektowanie elementów, które następnie program konwertuje na tzw. G-code. Możliwy jest również import gotowych plików z innych programów.

Sterowanie:
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą kontrolera, który ma własny procesor oraz pamięć operacyjną, co zapewnia stabilną i niezawodną pracę. Sterownik maszyny ma funkcję aktywnej analizy wektorów, dzięki czemu praca urządzenia jest płynna, a uchyb przy obróbce niewielki. Kontroler posiada funkcje powrotu do dalszej pracy po utracie zasilania, więc nie ma potrzeby inicjalizowania programu od nowa. Pamięć wbudowana w kontroler pozwala na pracę maszyny bez konieczności każdorazowego ładowania programu.

Opcje dodatkowe:
* pompa podciśnieniowa Busch lub Becker
* system odciągu wiórów
* mgła olejowa
* dowolny rozmiar stołu roboczego

Kurier Drzewny

Polska Grupa CNC ma powody do dumy. Fot. Grupa MTP

Kurier Drzewny

PG CNC to firma wyłącznie z polskim kapitałem. Fot. Grupa MTP

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).